Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Kur’an Daha Ne Desin?

Es-selamu aleykum kardeşlerim. Cümlemizin cuması mübarek olsun…
Yüce kitabımızdan dağların bile taşıyamadığı bu ağır emanetimizden çok uzak kalmayalım, daha çok gündemimizde tutalım istedik. Acizliğimden, cahilliğimden olsa gerek “Bu hafta Yasin’e çalışalım” dedim. Surenin bir haftada bitemeyeceğini düşünmeden…

Oysa yasin günlerinde ne çabuk bitiyor Yasin.  Herkes bir kere okuyor, toplanıyor 41 yasin oluveriyor. Her sıkıntıya, her müşküle çare oluyor Yasin. ..

Üzgünüm, çok üzgünüm ki Kur’an dili ana dilimiz olamadı. Bir gecede Alimler cahil bırakılırken, bize ait olan bir çok değerde sinelerimizden çekilip alındı. Alimler ölünce, alim yetiştirecek kabiliyette kimse kalmadı…

«Bu ümmetin ilk önce salih kulları birbiri arkasınca ölürler, ancak geriye arpanın, yahut hurmanın çalkantı kozalakları gibi ıskartaları kalacaktır ki Allah onlara hiçbir şekilde kıymet vermeyecektir.»(Buhari-Müslim) Buyurmuş Efendimiz. Nice Alimler, bir hiç uğruna, kahrolası sebeplerle asıldı. Onlarla beraber öldü alemler. Onlarla beraber kayboldu huşu…Hal böyle olunca Kitabımızı anlayamaz olduk. Yüzünden okuduk, yüreğimize akıtamadık. Tıpkı şekerin kabuğunu yalayan çocuk gibi. Tadına varamadık bir türlü. Huşu ne erişilmez bir haslet oldu bizim için…

Anlamadan okuduğumuz Yasinlerle rahatladık, bütün sorumluluğumuzdan sıyrıldığımızı sandık. Ölülerimize okuduk durduk. Fakat ölü kalplerimize okuyamadık Yasini…

********************************

83 ayetin her biri ayrı ayrı konuşulacak cinsten. Benim ilmim buna yetmez, acizliğim aşikâr… Haddim değil biliyorum. Ben sadece gözlerimi dolu dolu eden yüce ayetleri paylaşacağım.  Herkes okuduklarından, anladıklarından bir kaç cümle yazıversin. Fazla uzun olmasın ki, rahat okunabilsin…

Elçiler gönderilen şehrin halkı, Elçileri yalanlayınca, şehrin öbür ucundan gelen Habib-un Neccar olduğu rivayet edilen mümin zat, “Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere tâbi olun, çünkü onlar hidayete ermiş kimselerdir.”(Yasin 21)

“Bana ne olmuş ki, beni yaratana ibadet etmeyecekmişim! Halbuki, hepiniz O’na döndürüleceksiniz.”(Yasin 22) Deyince halkı onu taşlayarak öldürmüştü.  Bu nasıl engin yürekli bir mümindir ki, ölürken bile kendisini öldüren halkını düşünmüştü:

Ona: “Cennete gir” denilince. “Keşke” dedi, “kavmim bilseydi!”( Yasin 23)

“Onlara yapmakta olduğunuz ve yapıp arkada bıraktığınız işlerde Allah’tan korkun; umulur ki size merhamet olunur denildiğinde (aldırmazlar).”(Yasin 45)

“Onlara Rablerinin âyetlerinden bir âyet gelmeye dursun, ille de ondan yüz çevirmişlerdir.”(Yasin 46)

İnanmayanlar,  inanmış gibi yapanlar Allah’ı kandırdığını sanarken aslında kendilerini kandıranlar…

“Nihayet Sûr’a üfürülecek. Bir de bakarsın ki onlar kabirlerinden kalkıp koşarak Rablerine giderler.”(Yasin 51)

Dünya’da Rablerinden köşe bucak kaçmaya çalışanlar, çaresiz Rablerine koşarlar. Oysa akledebilse insan, kaçacak, sığınacak başka bir kapı mı var?

Kimseye haksızlık yapılmaz o gün, büyük küçük her amel yazılmıştır. Kimseye haksızlık edilmez. Herkes kendi eliyle yaptığını bulur orada.

Kim neyi hakettiyse ona erişir. Cennetlikler cennete yerleştirilir. “Onlara merhametli Rabb’in söylediği selam vardır.” (Yasin 58) , Cehennemlikler cehenneme atılır. Ve işte o gün tüm dünya hayatı boyunca sabreden, erteleyen Rabbimiz  kahredici sözlerle seslenir:

Ey Adem oğulları! Size şeytana tapmayın, çünkü o sizin apaçık bir düşmanınızdır demedim mi? Ve bana kulluk ediniz, doğru yol budur demedim mi?(Yasin 60-61)

Eğer dilesek oldukları yerde onların şekillerini değiştirirdik de ne ileriye gitmeye güçleri yeterdi ne de geri gelmeye! Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?(Yasin 67-68)

Biz ona (Peygamber’e) şiir öğretmedik. Zaten ona yaraşmazdı da. Onun söyledikleri, ancak Allah’tan gelmiş bir öğüt ve apaçık bir Kur’an’dır.(Yasin 69)

Diri olanları uyarsın ve kâfirler cezayı hak etsinler diye.(Yasin 70)

Ömrü Allah’a isyan ile geçmiş bir ölüye Kur’an okunsa ne olur, okunmasa ne olur?  Kalp gözü kör olmuş, günahları, isyanları kalbini kapamış kimseye Allah’tan başka kim gerçeği gösterebilir?

“İnsan görmez mi ki, biz onu meniden yarattık. Bir de bakıyorsun ki, apaçık düşman kesilmiş.”(Yasin 77)

Sen kimsin, cürmün ne, gücün ne, isyanın, cüretkarlığın ne adına? Sen ki pis bir damla sudan yaratıldın. Nasıl oluyor da haline bakmadan isyan edebiliyorsun?

Her şeyin mülkü kendi elinde olan Allah’ın şanı ne kadar yücedir! Siz de O’na döneceksiniz.(Yasin 83)

Ne yüce, ne merhametli bir Rabbimiz var, bize geçmiş ümmetlerin başlarına gelenleri, neler yaşadıklarını anlatmış. Zalimlerin, isyankarların sonu nasıl olmuş onu anlatmış. İnsan nedir, nasıl yaratılmıştır, ne yaparsa cennete girer, ne yaparsa cehennemi hakeder, kıyamet nasıl kopar? Kim kazanır, kim kaybeder? Hepsi bir bir açıklanmış.

İşte hak, işte batıl! Dileyen itaat etsin, dileyen isyan etsin.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. muhammed says:

  Bu siteyi az önce gördüm, çok güzel şeylerden bahsetmiş. Ayrıca site sahiplerinin, sorulan her soruya en kısa zamanda cevap vermeleri ve samimi konuşmaları çok hoşuma gitti. Allah yardımcınız olsun..

 2. cahide hanım sitenizde tariflerde cok güzel elinize emeğinize sağlık ALLAH uzun mutlu hayirlı günleriniz olsun

 3. Sabriye says:

  82- Birşeyin olmasını dilediği zaman, onun emri o şeye sadece “Ol” demesidir. O da hemen oluverir.

  Allah birşeyi yaratmayı dilediğinde onun için sadece bir kere emir verir o da hemen oluverir.

  Ebuzer el-Gifâri diyor ki:

  “Resulullah (s.a.v.) Allah tealanın şöyle buyurduğunu söyledi: “Ey kulla­rım, benim hidayete erdirdiğim hariç hepiniz sapıklık içindesiniz. Benden hida­yet isteyin sizi hidayete kavuşturayım. Benim zenginleştirdiğim hariç hepiniz fakirsinizdir. Benden dileyin sizi rızıklandırayim. Benim affettiğim hariç hepi­niz günahkarsınızdir. Sizden kim, benim affetmeye kadir olduğumu bilirse ben­den af diler ben de onu affederim. Durumuna aldırmam (Kulun yaptığı hatanın ardına düşmem) sizin geçmişleriniz ve gelecek olanlarınız dirileriniz ve ölüleri­niz, gençleriniz ve ihtiyarlarınız kullarımdan en takva sahibi olan kulumun kalbi gibi olmalı ittifak etseler bu benim mülkümde bir sivrisineğin kanadı kadar bir-şey artırmaz. Şayet sizin geçmişleriniz ve gelecek olanlarınız, dirileriniz ve ölüle­riniz, gençleriniz ve ihtiyarlarınız, kullarımdan en isyankâr bir kulumun kalbi gibi olmada ittifak etseler bu benim mülkümden bir sivisineğin kanadı kadar birşey eksiltmez. Şayet sizin geçmişleriniz ve gelecek olanlarınız, dirileriniz ve ölüleriniz, gençleriniz ve ihtiyarlarınız tek bir alanda toplanıp sizden her bir in­san, isteyebileceği kadar şey istese ben de her dileyene dilediğini verecek olsam bu benim mülkümden ancak, sizden birinizin denize sokup çıkardığı bir iğne­nin, denizin suyundan eksilttiği kadar eksiltir. Zira ben, cömertim, şerefliyim, dilediğimi yaparım. Benim vermem bir sözdür. Azabım da bir sözdür. Benim emrim, bir şeyin olmasını dilediği, zaman o şeye sadece “0L” dememdir. O da hemen oluverir. [82]

 4. merhamet says:

  çok beğenerek dinlediğim bir hoca efendi olan Nureddin Yıldız’ın sözünü paylaşmak istiyorum ”Hayatın bütünü yerine yılın bir gününe veya haftasına hapsedilmiş bir peygamber anlayışı, seküler mantığa uygun bir avunma ve kaçış yoludur”… peygamber efendimiz a.s. dünyaya değil ALEMLERE rahmet Allahu tealanın herşeyden çok sevdiği sevgilisi miraç gecesini düşünün o gece öyle bir an oldu ki bütün melekler durdu işte ettehıyyetü duası burada ki konuşmalardır ”Dil ile beden ile yapılan bütün ibadetler Allah’adır.Ey Peygamber!Allah’ın selamı rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun.Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün kulları üzerine olsun ” ve Cebrail a.s. bu kelamlar üzerine ”Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki ,Muhammed O’nun lulu ve peygamberidir”(a.s)….. bunları idrak etmek varken idrakten yoksun bir kalple yapılan ibadet insana ne kadar huzur ve huşu verebilir bu demek değildir ki insanlar hiçbir şekilde ibadet yapmasın …yapmamız gereken yapılan ibadeti sadece bedenen değil ruhen de dileyerek isteyerek şevkle yapmaktır Allahu teala böyle ibadet etmeyi hepimize nasip etsin

 5. gülita says:

  bende okadar kızdımki kendime neden daha önce elime alıp okumadım dıye basına oturunca kalkamadım cok etkıleyıcı. bende coğrafya derslerınde ogrendıgımız o doga olaylarını orada tekrar tekrar okuyunca rabbimin buyuklugune herseyın onun kudret eliyle surduruldugune sahıt oldum.ayın safhaları,gece ve gunduzun belli bir yorungede yuzmeleri,buyuklukleri birbirine olan uzaklıkları ve uzay boslugunda asılı durmaları…etrafımıza bakıpta rabbimizi sukretmemiz gereken onun varlığını ıspat eden okadar cok sey var ki…tabiii gorebilene görmek isteyene.rabbim kalplerimizi karartmasın önlerimize set cekmesin

 6. Mübarek geceler, İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. (S. Ebediyye)

  1. Elacığım bu kadar uzun ve alıntı bir yorumu yayınlayamadım canım. Fakat verdiğin kaynaklar güvenilir değil. Hadislerde sahih hadisler değil.

 7. 11. Sen ancak Zikr’e (Kur’an’a) uyanı ve GÖRMEDİĞİ HALDE RAHMAN’DAN KORKAN KİMSEYİ uyarırsın. İşte onu bir bağışlanma ve güzel bir mükafatla müjdele.
  bağışlanan kullardan oluruz inşallah..

  1. Gunel esedova says:

   Salamun aleykum.Cahidecim.Benim de Kuran kitabim var,ama Azerb.diline tercume olunmus.Ben de okudum Yasin suresini.Evet cok kiymetlidir.Arkadaslar yorumlar yapmislar,ben ne yazacagimi bilmiyorum.Senin de verdiyin bilgileri okudum ,zaten ben hala yorum yazmaya cesaret edemiyorum,cunki ben hala dinimiz hakkinda cok okumaliyam.Allah razi olsun senden cok seyler oyreniyorum.

 8. bugun sayfaniza gec baktim biraz ama cokta merak ediyordum kandille ilgili bir mesajiniz olacakmi diye olsaydi hayal kirikligi yasayacaktim kendimce.ama sukur karsima öyle birsey gelmedi ve cok sevindirdiniz beni.güzel anlatmaya calismissiniz kandil kutlamanin bidat olusunu ALLAH razi olsun.hayatimda sevmedigim birsey kandil ktlamak ama zorunlu olarak yaptigim bazi kisiler var maalesef.anlatsamda anlamayacak ve bu yüzden problem yasayacagim..ALLAH-U TEALA affeder insaallah:S:A

 9. hayırlı kandiller hayırlı cumalar ablacıgım şuan vaktim dar oldugu için yazamayacagım fakat kandillerin kutlanması bu gece ibadetlere önem verilmesine karşısınız.bu görüşünüze kesinlikle katılmıyorum… ELHAMDÜLİLLAH HZ.ALLAH MÜSLÜMANLARA AHİR ZAMANDA KENDİLERİNİ TOPARLAMAK TÖVBE ETMELERİNİ SAGLAMAK İÇİN BÖYLE MÜBAREK GECELERİ BİZE YARATMIŞTIR.YAZAN ARKADAŞLARIN BAKIŞ AÇISIDA ÇOOK FARKLI ŞAŞKINLIK İÇİNDE OKUDUM.NAMAZ KILMAYAN İNSAN SADECE KANDİLLERDE KILIYOR DİYE YADIRGAMAK MÜSLÜMANA YAKIŞMAZ HZ.ALLAHIN BİZE SUNDUGU HER GECE HAYIRLII.FAKAT PEYGAMBER EFENDİMİZİN DÜNYAYI ŞEREFLENDİRDİĞİ GECE DAHA DA KIYMETLİ LÜTFEN BİDAT OLARAK DEGERLENDİRMEYİN….

  1. Dinî alandaki bütün bid’atler Cenabı Hakkın, “bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize olan nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak da İslâm’dan razı oldum”(Maide 3) şeklindeki sözüne ve Peygamberin (sas) “kim bizim (bu) dinimizde olmayan bir şey ortaya atarsa o reddedilir” mealindeki hadise terstir.
   Zaten dinden gibi göründüğü için bu tür ameller çabucak kabul görmüştür.

   23 yıl peygamberlik yapmış olan Efendimiz (s.a.v) in sahabeleri, O’nun mübarek saçlarını, sakallarını bile yere düşürmemişken, neden bu 23 yıl boyunca böyle bir doğum günü kutlaması yapmamışlardır?

   Ey insanlar! Allah’ın vâdi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah affıyla sizi kandırmasın!(Fatır:5)

   Nice insanlar kandil gecelerinde yaptıklarını yeterli görüyorlar. Mevlit gecelerinde salavatı artırıyorlar. Sadece o gecelerde Efendimizi hatırlıyorlar. Oysa müslüman, yerken içerken, yatıp kalkarken, daima sünneti ayakta tutar. O’nu hatırlar.

   Müslüman bir şahsiyetin, Peygamberini, Rabbini hatırlamak, ibadet etmek için kandil gecelerine ihtiyacı yoktur.

 10. Fatma Yil. says:

  Herkesin cumasi mubarek olur insaALLAH (burda daha saat aksam 5 🙂 ) Yasin suresinin her ayetinin anlama birbirinden anlamli. Bu yaptiginla beni daha cok mealleri anlayarak okumaya tesvik etti ALLAH razi olsun.Kandillerin bidat oldugu halde hala kutlanmasi beni cok uzuyor. Cahide ablam izah ettigi halde yinede kutlamalar yapiliyo ALLAH sonumuzu hayir eylesin insaALLAH. Kalp gozumuzu kapamamiza musade etmesin insaALLAH. Hayirli hafta sonlariniz olsun. ALLAHA ismarladik.

 11. HAYIRLI GECELER..RASULULLAH (SAV) IN İSMİ HER ANILDIĞINDA ,HER ANDIĞIMIZDA SALAT SELAM EDİYORUZ. EFENDİMİZİN DÜNYAYA TEŞRİF ETTİĞİ GECEDE EFENDİMİZİ ANMAKTA BİR YANLIŞ GÖRMÜYORUM

 12. selamun aleykum ablacım.
  ben geçen hafta da dediğim gibi gerçekten yasin suresinin tamamından çok etkileniyorum. özellikle de 60. ayette Rabbimizin cehennemliklerden hesap sorduğu ayeti beni çok etkiledi bu okuyuşumda. insan nasıl utanır ne der acaba bu hesap karşısında. hani sıradan bir insanın bile karşısında sıradan bir olayda yer yarılsa da içine girsem derler ya. peki YARATAN karşısında nasıl utanılır……nne yapılır. Allah bizleri böyle bir duruma düşmekten muhafaza etsin. imanlı yaşatsın, imanlı canımızı alsın. karşısına muhabbetle baktığı kul olarak çıkarsın inşaAllah….

 13. Aleyküm selam Rahmetullahi ve berekatühü canım kardeşim.senin ve tüm kardeşlerimizin cuması mübarek olsun.İnanır mısın 3 gündür içim içimi yedi.yasin suresinin tefsirini bitiremedim diye.Malum kızlar hasta olunca.Sen de yazmışsın canım gerçekten bir hafta az bile.Kitaptan fotoğraf makinasıyla çekip laptop a aktardık. Ama yorum kısmına kopyalayamadık.Artık İnşaAllah vakit oldukça bugünkü eklediğin yazının altına Yasin suresinin tefsirini yazmaya devam ederim.Beni etkileyen ayetlerden biri” Ölü toprak.onlar için bir ayettir.Biz, onu dirilttik ve ondan taneler çıkardık.ondan yemektedirler.(Yasin 33)İşte ölü toprakları canlandıran Rabbim bize çeşitli nimetler sunuyor da insanoğlu hala nankör ben ona üzülüyorum.Bir kimse bize bir şey hediye etse karşılığında ne yapacağımızı şaşırırız.Ya bizi yaratan yüce Rabbimize ne kadar şükredebiliyoruz.Rabbim hepimizi şükredenlerden eylesin amin.

 14. Esselamunaleyküm. yasin suresi hakkında; ben bütün ayetlerinden etkikeniyorum.ama kısaca şöyle diyebilirim.Hz.Muhammad(a.s)mın peygambeliğinin apaçık delilidir yasin suresi.
  Allah’ın birliği ve eşşsiz gücünün delilidir yasin suresi.
  öldükten sonra dirilmenin ve ilahi huzurda yargılanılacağının delilidir yasin suresi.
  gerçek mülkün sahibinin kim olduğunun delilidir yasin suresi.
  peygamberimizin hadisiylede. kur’an-ın kalbidir yasin suresi.
  Allah hepimize o kalbe zarar vermeden dokunmayı nasip etsin.

 15. abdullah Talha says:

  slm alykm dusuncelerıne katılıyorum rabbım bızı kuran ve sunnetten ayırmasın ben tesadufen gırmıstım sıteye bızde komsularımızla cuma gunlerı sohbet yapıyoruz bende bugun yasın suresının 1. sayfasını anlatmaya calıstım dılımın dondugunce ınsallah rabbım okumayı okuduklarımızlada amel etmeyı nasıp eylesın hayırlı cumalar

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: