kokosabla-kış-çocuklar-bitkisel

Sevgi Kaç Beden Giyer?

Bir markete girdiğimde en hoşlanmadığım şey, ömrü billah dinlemek istemeyeceğim şarkıları zorla dinlemek zorunda bırakılmamdır.

Hele bazen duyduğum iğrenç şarkı vesilesiyle marketi çabuk terkettiğim zamanlar olmuştur.

Geçen gün yine bir market alışverişinde ardı ardına çalan müziklerden içim daralmışken, tiz sesli radyo sunucusunun anons ettiği sıradaki parçanın ismi merakımı celbetti. “Aşk kaç beden giyer” Allahtan şarkının hiç bir sözü kalmadı aklımda. Dinlerken unuttum belki, bilmiyorum… Fakat isim bir kaç gün beynimi meşgul etti. Aşkın kısa süreli çabuk geçen bir duygu hali olduğuna inanırım. Zamanla yerini sevgi ve saygı, anlayış, sadakat gibi daha olgun hasletlere bırakır…

Erkeğin aşkı 90-60-90 ölçülerine sıkıştırılmış bir aşksa, boyutlar büyüdükçe aşkın harareti düşer, zaten saygıyı içinde hiç barındıramamış yüzeysel duygular yerini sıradan tavırlara bırakır…

Bir erkeğin yüreğine o günkü beden ölçülerinizle girmişseniz, her an o yürekten çıkarılma riski mevcuttur. Sadece bedenizinle sevilmeyi kabul etmişseniz, ömrünüz aynı ölçülerde kalma mücadelesiyle geçer.

Kullandığı bir ilaç sonucu yaşlanma hastalığına tutulan uzakdoğulu genç bir kadının kocası bu rahatsızlık sonucu karısını terketmemiş. “Benim için karım hala çok güzel” demiş. 26 yaşındaki kadın 70 yaşında gibi görünüyor, kocası için sorun yok…

Müslümandan beklenilecek böyle engin yürekli bir tavrı, bir budistte görmek, biraz can sıkıcı, biraz kıskanılası bir durum doğrusu. Bizim memleketin erkekleri de en az kadınları kadar evrim değiştirdi. Aklını uçkuruna bağlamış, güzelliği bir kaç santime indirgeyecek kadar basitleşmiş erkekler kadınların burnundan getiriyor. Hamileliğinde eşine sık sık “fil bacaklı” diye güya şaka yapan bir tanıdığımın eşi, kadının nasıl bir ruh haline büründüğünü anlayamayacak kadar basiretsizdi…

Günümüz toplumunda kadın olmak ne zordur oysa. Kadın dışarda çalışacak, evde çalışacak, çocuk doğuracak. Her şeye rağmen incecik olmayı başaracak.
Ne menem bir hastalıktır bu zayıflama hastalığı. Arasanız hayatının bir döneminde diyet yapmamış bir tek kadın gösteremezsiniz sanki. Köylü kadınlar bile yakalanmış bu hastalığa. Ellerinde su şişesi, ayaklarında şalvar, yola revan olmuşlar. İşi gücü bırakmış yürüyüşe çıkmışlar. İçlerinden biri: “Evelden bizim herif kiloma neyim seslenmezdi. Şimdi tutturdu zayıflayacan diye. “ deyip ağlanası halimizi, gülen gözlerle anlatıyor.

Zayıflayacağım derken hayatını kaybeden nicelerinin haberlerini dinliyoruz. Mide küçültme ameliyatları, meksikadan ithal acı biber hapları, son model koşu bantları, biraz koca, biraz medya dayatmaları... Hayatımızı zindan eden daha nice faktör…

Kadını  basma kalıp bir güzellik  anlayışına tabi olmak zorunda bırakan ve erkeğin eşini bu kalıptaki güzeller gibi görmek istemesine sebep olan hangi gizli dayatmacı güçtür?

Göz gördüğüne inanır derler. Reklam afişleri, Tv reklamları, diziler, filmler  zayıf, ince belli, bariz bir kilosu olmayan kadınlarla doludur. Bayan tezgahtar, sekreter, bayan eleman arayan işverenler genelde göze hoş görünen zayıf ve alımlı hanımları tercih ederler. Sokağa çıktığınızda vücudu medya standartlarında olan çoğu kadın, bedenini sergilemek için adeta birbirleriyle yarışır. Hal böyle olunca gözlerimiz hep bu tipleri görür ve beynimiz olması gerekenin bu olduğuna inanır.

Kadınların büyük bir bölümü bedeninden hoşnut değil. Görünüşte hiç bir kilo fazlası olmayanlar bile, “Aaa çok kiloluyum aslında, öyle durduğuma bakma” der. Sizi yalancı çıkarır. Göbeğinden, baseninden, gıdısından rahatsız olmayan neredeyse yok gibidir.

Erkeklerde dayatılan kadın modeline inanmış ve hanımlarından hep renkli camda, dergi kapaklarında, dizilerde gördükleri kadınlar gibi olmalarını isterler.

Oysa kadınlar, göbekli veya kel kocalarından neredeyse hiç şikayet etmez, rahatsız olmazlar. Çünkü oyun hep kadınların üzerinden oynanır. Kadın en kolay ve en ucuz  malzemedir. Kadının üzerinde oynamak, boyayıp cilalamak daha kolaydır.

Eski minyatür resimlerde, rönesans devri tablolarda resmedilen kadın figürleri hep etine dolgun, göbekli, anaç kadın tiplemeleriyle doludur. Kadın doğurganlığı temsil eder. Zayıf kadına hiç bir dönem de  şimdiki kadar rağbet edilmemiştir.

Çok yağlı, hantal bir vücuda sahip olmak dinimizde de hoş görülmemiştir fakat, insan bedeni her an değişebilir, hastalıklar, zorunlu ilaç kullanımları, gebelikler, çatlaklar, yaratılıştan gelen beden yapıları ve daha bir çok faktör kadının düzgün görünümlü bedenini bozabilir.

20 yaşında muntazam bir bedende sevdiğiniz kadın, 40 yaşına geldiğinde biraz kilo almış, biraz sarkmışsa bu sevmemek veya eleştirmek için bir neden olamaz. Unutmayınki dış güzellik 1 mm.lik deri parçasından oluşur. O deri kalktığında tüm bedenler aynı olur.

Sevginin menbaından habersiz olanlar, Allah için sevmeyi bilemezler. Akledebilseydik eğer, en nefret edilesi yaratıklara bile hesapsız rızık veren, merhamet eden Rabbimizin hatırına, eşimizin kusurlarını görmezdik.

Yürek dili lal olanlar, ne bilsinler sevmeyi

Cennet nedir bilmeyenler, nâr’da arar huriyi…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Nuriye ates says:

  Cok güzel bir konu Allah razi olsun..

 2. abla döktürmüşsün gene kalemine sağlık
  ruhun gıdası kurandır diyen arkadaşıma katılıyorum.geçen tv 5 teki cumayı beklerken programında mustafa özşimşekler hoca da aynı şeyi söyledi.ölünce beden gidiyor ruh kalıyor.neden mezarında müzik çaldırmıyorsun da kuran okutuyorsun o zaman dedi.çok haklı.
  kilo konusundada erkeklerin çoğu artık bedene çok önem verir oldu.tabi bütün gün tv de internette sokakta güzelliklerini sergileme yarışına girmiş kadınları göre göre kendi eşlerininde öyle olmasını ister oldular.ama bu tip erkekler eşleri ne kadar formda ve güzel olurlarsa olsunlar genede yetinmiyolar.çünkü en önemli şey uçkurları.tabi kilo da iyi birşey değil.dikkat etmek lazım ama kilolarla kafayı da bozmamak lazım.zaten peygamberimizin sünnetine uyarsak bir hastalığımız olmadığı sürece aşırı kilolar almayız.bir gün habeş kralı efendimize bir heyet göndermiş ve bu heyetin içinde de bir hekim varmış.peygamberimiz hekime sen ailenin yanına dön bizim sana fazla ihtiyacımız olmaz.çünkü biz asla karnı acıkmadan sofraya oturmayan ve hiçbir zaman karnını tam olarak doyurmayan bir ümmetiz demiş.

 3. “Sevginin menbaından habersiz olanlar, Allah için sevmeyi bilemezler. Akledebilseydik eğer, en nefret edilesi yaratıklara bile hesapsız rızık veren, merhamet eden Rabbimizin hatırına, eşimizin kusurlarını görmezdik.” bu satırlar bu gunun özeti oldu.. Allah razı olsun Cahide ablaçım..

 4. gülita says:

  allah razı olsun edebi alanda eğitim aldınızmı merak ediyorum cok guzel şeyler yaıyorsunuz…içimizden gecenleri ne kadar guzel yazıya dokmussunuz.bu arada kıtap yazmayı dusunmuuor musunuz?ya da var da benım mi haberim yok:))

  1. Hayır Gülita hanım, özel bir eğitim almadım. Şimdilerde çok olmasa da zamanında çok kitap okumayla alakalı sanırım. Birde bana göre yazmak yaratılışta verilmiş özel bir yetenek. Herkeste farklı bir yetenek var, benimki de yazmak sanırım. Allah vergisi. Kitap çıkarmak çok istiyorum ama hâlâ yazılarımın yeterince olgunlaşmadığını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda olur inşaallah…

   1. gülita says:

    ne kadar güzel kıtabınız cıkarsa en cok okunanlar lıstesınde olacagından emınım umarım bızı fazla bekletmezsiniz….belkide ilerde bir imza gununde, konferansta karsılasırız inşallah…rabbim yar ve yardımcınız olsun

 5. bismillahirrahmanirrahim kadınlar hep şikayet ediyorlar kocalarından,kilolarından,çocuklarından ,hayattarından ,boşluktan çok çalışmaktan………kendilerini kanıtlamaya ,ayaklarının üzerinde durmaya çalışırlar.yardımsız ayaktadurmaya çalışıncada asileşmeye,kibirlenmeye,söylenmeye vede erkekleşmeye başlyor.kadın erkeğinde rolünü üstlenmeye çalıştımı,hem ailelerdeki roller değişiyor hemdegeçimsizlikler başlıyor.oysaki kadın kadınlığını bilse erkekte erkekliğini bilse sorunlar en aza indirgenir.bence erkekleri incecik kadın modeline medyanın yanında biz kadınlar daha çok sebeb olduk.erkeğin gözüne girmek için değil kişisel bakımdan dolayı güzel görünmek istediğimizi iddea etsekde asıl amaımız en başta karşı cinsi etkilemektir.oysaki bizler her ortamda kadının meziyetlerinin içinde ilk önce güzel ahlak ve sadakat olması gerektiğini dillendirsek buna kıymet versek durumun değiştiğini görürüz.kadın sevgiyi sevilmeyi sevmeyi sever.bu nedenle bebekken kızken eşken sevilmek ister,anneykende sevmek ve sevilmek ister.kadının üzerinden siz eğer bu duyguyu ve görvlerini kaldırırsanız oda erkekleşmeye kabalaşmaya başlar.çok zayıf olunca güzelleşeceğini düşünen tüketici kadınlar çıkar.cinsellikten başka bir şey ifade etmeyen kızlarımızyetişir.oysaki bizlere evini eşini,çocuklarını ,yuvasını seven ve koruyan becerikli anlayışlı ahlaklı idareli saygılı temiz,okuyan öğreten alim kadınlara ihtiyacımız var.evet erkekler ilk önce nefisleri kuvvetli olduğu için dış görüntüye bakıyor.fakat eve getirdiğinde bununla hayatın devam etmeyeceğini,edemeyeceğini anlarlar.fakat artık iş işten geçmiştir.sonuç boşanma ,şiddet,geçimsizlik.ben kişiyi dış görüntüsüyle karşılanır ama iç görüntüsüyle sevilir.

 6. Yuregine saglik abla…baştan sona haklisin, bunlarin coguda Rabbimin verdigiyle yetinmememizden kaynaklaniyor.ne kadar çirpinirsan çirpin eger Rabbimin rizasini kazanmak icin harciyacagimiz degerli zamani diyettir estetiktir doktordur spordur diye dusuncesizce harcarsak Allah’da bizi bize verdigi nimetlerle terbiye edecektir !!

 7. papatyam says:

  cahide abla cok güzel yazdınız yine doğru yerlere mesaj verdiniz ancak sağlığımız için kilomuzada dikkat etmeliyiz ablam birde kürtaj hakkında yazı yazsanız nasıl olur

 8. ”Unutmayınki dış güzellik 1 mm.lik deri parçasından oluşur. O deri kalktığında tüm bedenler aynı olur.” Anlayabilen için ne madinar bir sözdür bu.Gerçekten önemli tespitler bunlar.

 9. sevcan bora says:

  s a.sizin şu ürünler çok güzelde benim sorum ürünün fiyatı 5 liraysa kapıda alış fiyatı 11 lira oluyor sanırım bu kargo oluyor herbirine böyle fark verirsek bana pahalıya geldi bunu direk alış fiyatıyla alacağımız yerler yokmu eczaneler gibi ?

  1. Büyük şehirlerde satış noktaları var sanırım. Birde belli bir fiyatın üstünde alışveriş yapılınca kargo bedava oluyor. Ayrıntıları sorup öğreneceğim inşaallah

 10. gökcen says:

  maşaallah,döktürmüşsünüzz…çok hoş bi yazı tebrikler..

 11. Cahide abla, ellerine sağlık, söyleyecek sözüm kalmadı artık benim ..

 12. o reklamlar klipler insanları hem arsız hayasız yapıyor ,hemde subliminal mesajlarla gözlerini alıştırıyorlar…heleki o şarkının sahibi arsız kadın türkiyeye vergi vermeyen birisi!..bizim insanlarımız bizden değil. en güzeli eve televizyon almamak benim gibi. siz hangi ülkede yaşıyorsunuz.

 13. anlamsiz sozlu muzilkleri zaten cok sacma buluyor ve mecbur olmadiktan sonra dinlemiyorum turkiyenim adi musluman ulkesi avrupa ne yapsa onu takipte gec kalmiyorlar

 14. sevgili cahide guzel bir yazi fazla kilo sagligimiz icin zararli oldugu icin bende fazla kiloyu tasvip etmiyorum soyleki kortizon hapi kullanmis belli sebeblerden kilo almis onlara diyecegim yok ama bazen cevremdede goruyorum genc kiz asiri derecede kilolu halada dikkat etmiyo hic birseyi dusunmese sagligi icin kalbi icin fazla kilo zararli peygamber efendimizin cok hadisi var bu konuda yediklerinizi namazla eritin peygamber efendimiz hayatinda bir gunde uc ogun yememistir aslinda biz dinimizin peygamberimizin yasantisini uygulasak kilo derdimiz zaten olmaz aslinda dusunursek esimizin bize biraz kilona dikkat et demesi bizim icin cok ta kotu birsey degil tabiki bumun soyleyis sekli onemli gerci benim oyle bir problemim yok saglik icin dikkat etmeliyiz kilomuza yoksa ona buna begenilmek icin degil selamlarr

 15. harikasın cahide abla yine çok güzel bir yazı olmuşş tebrik ederim en son yazdığın beyite de bayıldımm bu arada eniştem senin gibi bi eşe sahip olduğu için çok şanslı Allah’ım sizi hiç ayırmasınnnn aminnnnn

  1. Beyit bana ait 🙂

 16. Cahidecim mesajının ulaşması gerken yerlere gitttiğine inanıyorum.Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az(bu atasözünü ortaokulda edebiyat öğretmenimiz çok kullanırdı:)Şarkılar konusunda da ben de hiç tasvip etmiyorum.Abuk sabuk parçalar.Neymiş müzik ruhun gıdasıymış;laf olsun.Ruhun gıdası Kur’an dır.Diyet konusunda da ben hiç rejim yapmayanlardanım:)sağlığımız yerinde olsun Elhamdülillah.Kafa yoracak daha önemli konular var.Güzellik hepsi gelip geçici;hadi bakalım nüfuslarını da değiştirsin bu kişiler,5-10 yaş geriye alsınlar:)

 17. Ç.Ş.T says:

  Çok doğru abla mesala eşim bana dese kiloyla ilgili bişey çok bozulurum. Gerçi benim kilom yok ama şakası bile hoşuma gitmez. Ben sadece kendim için bazen aşırı yersem dikkat ederim. Çünkü kilo sağlık açısından iyi bir şey değil. Bilmiyorum ben kilo alınca kendimi çok hantal hissediyorum. Bilmiyorum benim düşüncem şu kadın kendini salmaması lazım bakımlı temiz olmalı kilosuna dikkat etmeli. Hem sağlık açısından hem de kendisi için bunu yapmalı diyorum.

  Ama tabi ki herkesin bedeni farklıdır herkes incecik olacağım diye uğraşmamalı herkesin bir bedeni vardır sadece dikkat edilmelidir. Çünkü bazen bayanlarda erkeklerde olsun nede olsa evlendim der yada çocuk doğurdum ben kilom normal diye dikkat etmez ben buna karşıyım. Biraz dikkat edilmeli diye düşünüyorum. Yanlış düşünüyorsam aff ola.

  Bu arada abla ne şarkılar ne şarkılarrr ah ah eskiden ben çok dinlerdim şarkı müziksiz iş yapamazdım. Artık bana ne amlamsız geliyor sessizlik daha hoşuma gidiyor. Bence dini bilmek önemli. Benim eskiden bu kadar bilgim yoktu annem mutfaktan ilahi açar dinlerdi ben odamdan müzik. Ya insan büyüdükçe anlıyor yada içine hidatey geliyor. Allah affetsin.

  1. Sana bu kilo ve bakim konusunda cok katiliorum kardesim.Biz müslüman kadinlar olarak kendimize bakmaliyiz,sonucta bu bedende emanet iyi davranmaliyiz,dikkat etmeliyiz kendimize.Bazi insanlar kendilerini saliveriyorlar,hamileyim cok yemem lazim gibi bahanelerde olusuyor.Bir müslüman zaten Peygamberimizin yemek usulüne baksa,O (sas) cok yemezdi hatta doymadan kesermis yemegi.Bir insan karninin doyacagi kadar yeyip fazlasina dikkat etmeli.Illaki önündeki herseyi bitirmek zorunda degildir,mümkünse bir kismini sonra da yiyip böylece asiri yemiyerek rahat eder.
   Zayiflamaya calismak dogru yollarla,saglikli bir sekilde kendini öldürmeyecek sekilde yanlis olmaz insallah.Herkezin bir yapisi vardir,herkez kendi sinirini ögrenip ona göre hareket etmelidir.Bu gibi konularda sadece bir düsünceli olmamaliyiz.Bu genele giriyorsa eger o zaman herkez ayiklayip kendine düsen payi alir.
   Tabi haklisin bazilari kilolari fazla olmadigi halde takar,bu onlari hirsli bir yola sevkede bilir.Bu yazin insallah gerekene gerektigi sekilde ulasmistir,söyle bir Alarmin calipta uyandirdigi sekle gecmistir.!
   Evinin icinde(veya muhafazakar bir sekilde,yani yabanci erkeklerin görmeyecegi,güvenilir olmayan kadinlarin görmeyecegi sekilde) süslenebilirsin,makyaj yapabilirsin.Hersey helaldir,taaki Allah’tan(swt) bir yasak emir,Peygamberimiz(sas) in hadislerinde o seye yasak getirilmis olmasin.Ne zaman bir delil üzerine o seyin yasak oldugu belirginse o zaman sakinmak lazim.Allah dedi,Peygamber dedi,Sahabe dediyse söyle bir dikkate alip sakinmaliyiz insallah.Ne mutlu ONLARIN sözleriyle bizleri uyaranlara,onlarin yolunda olanlara.
   Selamet ve huzurda olmaniz dilegiyle..

 18. Kelebek says:

  Es-selamün aleyküm. Yazı için teşekkür ederim…

 19. gülşen says:

  yazılarınızın hepsi birbirinden güzel bu da tıpkı dıgerlerı gıbı cok güzel olmus…

 20. Çok güzel söylediniz maşallah..
  Tabi biz ne kadar güzel olursak olalım eşimiz bundan da memnun olmayabilir. Asıl önemli olan iç güzellik. Biz içimizi doldurmalıyız. Öyle ki bu iç güzellik Rabbimin izniyle yüzümüze de yansısın, ve kim Rabbimin emir ve yasaklarına uyar ve haddi aşmazsa Rabbimin sevgisini kazanmaya çalışırsa Rabbimde çevremizdeki insanların bize sevgiyle yaklaşmasını nasip eder.. Biz Rabbimize karşı kulluğumuzu yaparsak Rabbimin izniyle eşimizle olan ilişkimiz çok daha iyi olacaktır. Tabi ki içten yapılan dualarda çok önemlidir. Ben nacizane böyle düşünüyorum yanlışım olduysa affola. (:

  1. ne güzel yazmışsınız. keşke gerçek olsa bu söyledikleriniz.keşke karşı taraf içinde asıl önemli olan iç güzellik olsa. biz içimizi doldurdukça rabbimize kulluğumuzu yaptıkça eşimizle ilişkimiz daha iyi olsa.böyle erkekler çok çok çook azaldı.erkekler eşlerinin formda olmasını sadece kendileri için değil malesef çevreleri içinde istiyorlar. çünkü pek çok erkek eşlerini yanlarında taşıdıkları bir aksesuar olarak görüyorlar.nasılki iyi bir marka arabaya sahip olduklarında herkesin kendilerine gıpta ile baktıklarını düşünüyorlarsa güzel ,süslü,zayıf bir eşe sahip olduklarında da diğer erkeklerin kendilerine gıpta ettiklerini düşünüyorlar.bunları yazdım diye şişman olduğumu düşünmeyin.1.65 boyundayım.57 kiloyum.pilates yapıyorum.

Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: