Doğal Güneş Kremi

Ekmek makinasında Çavdar Unlu Ekmek

Enes b. Malik (r.a.) hadisi Allah Resulü’ne nisbet ederek:
Resulü (a.s.) şöyle buyurmuştur, demiştir: “Şüphesiz Aziz ve Celil Allah rahime bir melek görevlendirmiştir. Melek: Ey Rabbim! Bir nutfedir. Ey Rabbim! Bir alakadır. Ey Rabbim! Bir çiğnem ettir der. Allah bir mahluk yaratmak istediğinde melek: Ey Rabbim! Erkek mi, yoksa dişi mi? Bedbaht mı, yahut mesut ve bahtiyar mıdır? Rızık ne olacak? Ecel ne olacak? Sorularını sorar. Böylece bunlar anasının karnında iken yazılır.”
Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 4785

********************************

Kızıltepe’de çavdar unu, yulaf unu gibi unları bulamadım. Büyük marketlerde de satılmıyor. Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde, Suçıktı mevkiinde, küçük bir taş değirmeni olan Halil Bey bana çavdar unu ve mısır unlarını hediye olarak göndermiş. Tamamen eski usul, teknolojiden uzak, doğal yöntemlerle elde edilen unlarla çok lezzetli ekmekler ortaya çıkıyor. Halil Bey’e Unlar için çok teşekkür ediyorum. Sizde  sitelerini ziyaret edip  farklı unlardan sipariş edebilirsiniz.

Çavdar unu özellikle şeker hastaları için önerilen, tok tutma özelliği yüksek bir un. Fakat pişirirken farklı unlardan katmak gerekiyor. Tek başına çavdar unuyla ekmek yaptığınızda yeteri kadar kabarmıyor ve çok sert oluyor. 1 tam dilim çavdar unlu ekmek doymanız için yeterli.

Özellikle belirtmek isterim. Hazır paketlerde satılan özel ekmeklik çavdar unları bolca katkı maddesi içeriyor. O unlarla yaptığınız ekmekler yumuşacık olur. Fakat saf çavdar unları kesinlikle o kadar kabarmaz. Ağır olur, sert olur. Bu yüzden saf çavdar ekmeğiyle ekmek pişirmek zordur.

Satılan çavdar ekmekleri de yumuşaktır ve onlarda bol katkılıdır. Renkleri çok koyudur. Fakat gerçek çavdar unu çok fazla kara olmaz. Tam buğday ununa göre esmercedir.

ÇAVDAR UNLU EKMEK

Malzemeler

Yapılışı

 • EYM sının haznesine önce su, şeker, yağ ve tuzu ekleyin. Üzerine un ve mayayı ilave edin.
 • Makinanızın 1 no.lu programını seçin. Kabuk rengi olarak KOYU, somun boyutu olarak 700 gr.ı seçip makinayı çalıştırın.

Diğer ekmek çeşitleri için tıklayınız

******************

KADINLAR BİR ŞEY UNUTTU! yazısının ardından, erkeklerle ilgili yazıyı yayınlayacağım demiştim. Yazılar üstüste gelmesin diye araya çerezler atıyorum.  Biz konuları konuşmaya devam edelim. Hafta içi diğer yazıyı paylaşırım inşALLAH.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ablacım buradan hep faydalı bişeyler duyurmaya çalışıyorum senin vasıtanla.şimdi bir link eklemek istiyorum.sebebide ben sürekli kullanıyorum ve herkesinde işine yarıyacağını düşünüyorum.sanada daha önce bahsettiğim keten tohumu.lütfen bu güzel ekmeklere bu faydası saymakla bitmeyecek nimeti ekleyin.hem lezzeti güzel hemde bol şifalı ekmekleriniz olacak.ben yağını öğütülmüşünü dirisini her türlüsünü kullanıyorum ve herkesede tavsiye ediyorum.faydalarını okuyun.kullandığınızda neler kazanacağınızı göreceksinizKeten tohumu neden değerlidir?

  Keten tohumunun;

  Kolesterolü düşürdüğü, felç ve kanser için iyi bir destek gıdası olduğu,
  Sindirim sisteminde mide ve bağırsak iç duvarlarını temizlediği ve
  Genelde kabızlığa iyi geldiği,
  Özellikle de unutkanlık gibi rahatsızlıklara birebir olduğu bilinmektedir.
  Yukarıdaki sayılanlardan farklı olarak keten tohumu;

  Kan şekerini ayarlamada,
  Bazı deri hastalıklarının iyileştirilmesinde
  Bazı yaraların daha çabuk iyileşmesi için destekleyici gıda olarak
  Kemik ve destek sistemin kuvvetlendirilmesinde
  Bazı solunum yolu rahatsızlıklarında
  Deri ve organların dış yüzeylerini örten dokuların yenilenmesine yardımcı olmasında uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır.

  Keten tohumunun kullanıldığı yerler nerelerdir?

  1- Omega–3 içerir hem de yüksek oranda.

  Öncelikle ketentohumu yüksek oranda Omega–3 içermektedir. Omega–3 bilindiği üzere daha esnek bir yağ asidi içerir buda hücre zarının daha akışkan olmasını sağlar. Akışkanlığı artan hücre zarında proteinler birbirleriyle daha iyi etkileşime girer. Aslında keten tohumunun hücre zarıyla ilgili rahatsızlıklara iyi gelmesinin esprisi yapısında bulunan Omega–3 yağda yatar. Yukarıda verilenlere dikkat edilirse deri ve iç organların üzerini örten zarlarla ilgili hastalıkların tamamına iyi gelmektedir keten tohumu.

  Özellikle balık sevmeyenlerde ve dahası vejetaryenlerde eksikliği önemli olan Omega–3 lerin yerine konulması açısından keten tohumu çok değerlidir.

  2. Zayıflatıcıdır.

  Keten tohumu ve keten tohumu yağı iki önemli sebepten dolayı zayıflatıcı etkiye sahiptir. Bunlardan birincisi insana tokluk hissi veriri ve yeme dürtüsünü baskılar. İkincisi ise bağırsakların ve sindirim sisteminin daha düzenli ve iyi çalışmasını sağlar.

  3- B12 vitamini içermektedir

  Yine dışarıdan alınması gereken önemli temel maddelerden birisi de B12 vitaminidir. Bu vitamin açısından oldukça değerli olan keten tohumu yine vejetaryenler için önemli bir besin olmaktadır.

  Keten tohumunu nasıl tüketmeliyiz?

  Keten tohumunu; yağ şeklinde, taneler halinde veya infüzyon(demlenmiş) şekilde alabilirsiniz.

  Öğütülmüş haldeki keten tohumu eğer bir kap içerisinde barındırılmaktaysa yaklaşık 1 ay kadar tazeliğini korumaktadır.

  Yok, eğer tohum şeklinde keten tohumu aldıysanız bir bölümünü nemli pamuk arasına alınız ve çimlenmesini bekleyiniz. Eğer keten tohumları çimleniyorsa bilin ki almış olduğunuz keten tohumu tazedir ve rahatlıkla tüketilebilir. (uyarı: Çimlenen keten tohumlarını tüketmeyiniz. Onları atınız.ben
  .

 2. Gülsüm says:

  Benim besin alerjim var duymuşsundur çevrenden. GDO lu ve bir çok yetiştirme farklılığı yüzünden kansorejen içerikli şeylere maruz kalmaktan sakınmaya çalışıyorum. mayaya, buğdaya, darıya, arpaya, patatese, tüm et çeşitleri, inet sütüne karşı alerjim var tedavi görüyorum pahalı ve uzun bir tedavi. diyet yapmak zorundayım tadına bakmam bile yasak. zor bir süreç yani. ileride ekmeğimi, peynirimi, yoğurdumu sanırım kendim yapmak zorunda kalacağım.(tercihen) ekmek tariflerinin hepsini şuan yapamasamda yakından takip ediyorum %100 çavdar unundan yapılamaz mı? çok araştırdım ama çavdar unu ağır ve geç pişen bir un diğer unlardan mutlaka katılıyor. Doktorumun söylediği bundan sonra şekeri ve buğdayı hayatından çıkar. tam buğdayı bile. çünki GDO lu. zaten sindiremiyorsun ve besin alamıyorsun dedi. Şekeri belki de çıkarmak. anadolu insanıyız bulgursuz yaşayamam ben dedim. zaten bir çok ürünü kendim temin etmem gerekiyor bununda ayrıca zorluklarını yaşıyorum. kimseye gitmiyorum bile aylardır. yemeğimi yanımda taşıyorum. ya da herkese içinde ne var diye sormak zorunda kalıyorum. Bununla ilgili bildiklerin varsa özelden paylaşır mısın? ekşi mayanı not ettim zaten. hatta bu rahatsızlık neredeyse herkeste var çoğu insan bilmiyor. ileride sağlık açısından bir yazı paylaşırsan çok faydalı olur.

  Diğer konuda gerçekten diyetten sonra tek ya da 2 çeşit tüketmenin çok faydalı olduğunu fazlasını yediğimde (salata bile olsa) maratonda koşmuş kadar yorulduğumu hisseder oldum. ama ben de evime biri geldiğinde en az 4 çeşit yapmaya çalışırım. ZİYAFETLER ARTTI, ZİYARETLER AZALDI. az çeşit kültürünüde aşılaşak insanlarımıza daha sağlıklı olduğunu, çok çeşitleri azaltmaya çalışsak en azından davet sofralarımızdan. Zamanla oluşacak bir şey evet ama en azında evde kendimize yapsak. Eşler arasında bile sıkıntı oluyor, hanım stres oluyor yoruluyor, erkek daha da çeşit istiyor.

 3. sevcan bora says:

  s.a. cahide hanım ben pek yazmayı sevmiyorum o yüzden arada sırada görürsünüz beni burda fakat çok sıkı takip ediyorum ana sayfam oldunuz diyebilirim neyse gelelim yazma sebebime ben bu taşlar ve burçlar hakkında sormak istiyordum islamiyette bunların yeri varmıdır acaba ben böyle şeylere itibar etmiyorum ama geçenlerde birileri dinimizde burçların olduğundan falan bahsetti öyle ayak üstü konuşamadık yanlız gelecekten haber vermek değilde o ayda doğan kişinin o burcun etkilerini taşıdığını falan işte birde herkesin burcuna göre taşı vardır falan muhabbeti bu konularda bilginiz varsa yazın lütfen merak ettim selametle

  1. Bunlarla amel edilmez be kardeşim. Burçların olduğu gerçekse de kadere etkisi olamaz. Bu tür işlerle uğraşmak islama göre ne kadar doğru bakmak lazım. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim birşey takarsa ona havale edilir” (Müsned IV/311.) buyuruyor. Şifalı sayıp bir taşı, bir muskayı takmak ve ondan medet ummak islama uymaz.

 4. çok güzel olmuş,ellerinize sağlık:)

  1. merhaba cahide hnm ,nasılsınız?uzun bir süreden beri blogunuzu takip ediyorum,hatta geçenlerde size mail atmıştım,ama cevap alamadım,buradan size ulaşmak istedim,sizden çok şey öğreniyorum ,benim alacağım bir karardan son anda bir yazınızdan ötürü bu kararımdan vazgeçtim,sanki rabbimin bana göndermiş oldugu bir uyarı diye algıladım,aslında sizinle uzun uzun sohbet etmek isterim ama burası yeri değil tabiki:)iyi akşamlar

   1. Meltem kardeşim, son günlerde mailler o kadar arttıki artık cevaplara yetişemiyorum. Genelde uzun cevaplar gerektiren mailler oluyor. Hepsini okuyorum ama cevap vermek çok güç. İnanın her zaman görüştüğüm kişilere bile cevap veremez oldum. Eğer çok acil cevap vermem gerekenler varsa cevaplıyorum. Yoksa ertelemek veya cevapsız bırakmak zorunda kalıyorum.
    Hakkınızı helal edin ama biz bir aile gibi olduk. Farklı bir isim kullanarak sıkıntılarınızı burada paylaşabilirsiniz. Benim fikirlerine çok önem verdiğim izleyicilerim var. Onlarda size mutlaka yardımcı olacak, fikir vereceklerdir. Yine de çok özel bir durumsa önemli diye başlık atıp gönderebilirsiniz. Selametle kardeşim

 5. özlem özkan says:

  slm cahide ablacığım kardan pek dışarı çıkmıyorum bir iki güne kadar cıkacagım ekmek yapma makinası alacağım işllah aynısından:)cavdar unu ve mısır unuda sipariş edecegim affına sıgınarak senin hangi sehirde yaşadığını merak ediyorum saygılar sevgiler paylaşımları sabırsızlıkla bekliyorum..ha bide hangi unları sipariş vereyim bunların dışında benim bildiğim bunlar

  1. Canım ben Mardin Kızıltepe’deyim.Çavdar ve Mısırın haricinde Yulaf unuda sipariş edebilirsin. Bunlar çok faydalı unlar. Özellikle çavdar ve yulaf benim için özel unlar.

 6. ellerine sağlık ablacım. ekmek çok nefis görünüyor. insan evdeki ekmeğin tadını alınca, ekmeği hazır almak istemiyor değilmi.
  ayrıca Hadis i şerif üzerine çokca düşünmemiz gereken mesajlar içeriyor bence. Oturup saatlerce üzerine tefekkür edilebilir…

 7. selamün aleyküm ablam ya ben maili alamadım yada ben anlamıyorum.

  1. Canım senin mailine gitmemiş. En iyisi sen bana mail at. Sonra ben sana yazayım.

 8. eline sağlık ablacım

  kek niyetine ye vallahi o derece güzel gözüküyor 🙂

 9. slm her şey çok güzel tebrikler .
  halil bey in adresini telefonunu verebılırmısınız bende unlardan ıstesem gönderebilirmi teşekkürler selamlar

  1. Halil Bey sitesinde numarasını vermiş ama ben yine vereyim. 0(535) 678 24 85
   Herkese un gönderebiliyorlar.

 10. cahide abla konuyla pek alakası yok ama eym kullandığından beri elektrik faturanda ne kadar bir değişiklik oldu..çünkü benim bazı tanıdıklarım elektriği çok yakıyor diye eym olduğu halde kullanmıyorlar..

  1. Bekleyip göreceğiz Asuşcuğum..:) Ama benim pek çok elektrikli aletim olduğu için ve evimde elk. sobasıyla ısındığı için bunun ayrımını yapabilir miyim bilmiyorum. EYM gelmeden önceki ay 230 tl. fatura ödedik. Burada elkt.çok pahalı. Malum kaçakları da biz ödüyoruz…:(

 11. Fatma Y. says:

  hmm miss gibi kokar simdi o ekmek . benim koyumdede degirmen var ama artik kimse isletmiyor 🙁 oncede bizde misir gotururduk babanemle misir unu yaptirirdik taki degirmencimizi buyuk sel sebebiyle kaybettik sonrada kimse kullanmiyor orayi uzucu:(

 12. sevgili cahide abla sayfanıza tesedüf eseri girdim ve oğünden beri takipçinizim yaptığınız yemekler çok güzel yorum yapmak buğüne kısmet oldu ama yorum yapmamın asıl sebebi benim size bir sorum olacak yakın bi tarihde allah kısmet ederse yolculuk yapıcaz ama aklıma takılan konu şu seferi namazı nasıl kılınır,nedir cevaplarsanız çok sevinirim. sevgilerimle

  1. Konuyla ilgili aşağıdaki adresten geniş bilgiye ulaşabilirsin
   http://www.namazzamani.net/turkce/seferilik.htm

 13. Canım sabırsızlıkla yazını bekliyoruz,bu arada eşime de yazılarını gösteriyorum ona göre:)kadınlar için olan yazını pek beğendi,bakalım kendisi için gelecek yazına ne diyecek:)ben onun ağzından İnşaAllah yorumunu bildiririm.Aradaki çerezler de çok güzel.Ekmek için tavsiyene katılıyorum;tam buğday veya çavdar unu kullanıldığında bir miktar beyaz un katılması;mesela 400 gr.tam buğday kullandıysam 100 veya 130 gr. kadar beyaz un kullanırım(eşimin tavsiyesiydi bana)hem daha iyi kabarıyor hem de lezzeti değişiyor.Sevgiler

 14. ben unlara baktım eşimle konuşup spariş vereceğim inşALLAH ama keşke kilolukta olsaydı. bu arada ekmek çok iştah açıcı gözüküyor yanındakide portakal marmelatı sanırım:))ellerine sağlık bacım

  1. Hayır canım o reçel sürpriz bir reçel. tarifi daha sonra inşAllah 🙂

 15. GAMZEEEEEE says:

  Ablacım şimdi ben çeyiz telaşındayım.Umarım bu makinadan da alabilirim.Allah nasip ederse.Saatini ayarlarım gece sahurda ekmek sıcacık mis kokulu 🙂

 16. yazilarinizi okudum cogu guzel ama bu kadar kadin cinayeti dayagi tacizi olan bir dunyada ve ulkede boyle bir yazi ne kadarda ilginc yani bir dayak yesenizde susun zevk alin demediginiz kalmis ama unutmayin savaslara karar verenler ,kadinlara cocouklara tecavuz edenler, savaslara karar verenler daha cok erkeklerdir size karsit dusuncede yorumlar nedense yok gibi yani yayinlamiyorsunuz bence biraz daha hosgorulu olmalisiniz cahide hnm

  1. Susmak istemezsen, katlanamam dersen boşanırsın. Boşanmaz da sabredersen ecrini alırsın. İslam budur. Ötesi yok. Kadınlar erkeklerin arkasında güçlü bir etkendir. İyi ve kötü kararlarında.

 17. selamn aleyküm ablacım ekmek çok güzel görünüyor gerçekten artık sağlıklı ekmek yok nerdeyse herşeyi katıyorlar bende artık almıyorum.babamların kendi tarlası var buğdaylarını kendileri ekiyor bide iki yılır annemle babam eskideğirmende kendilerine kepekli un yaptırıyorlar rengi biraz siyah ama tadı çok lezzetli banada un veriyorlar bende hamurumu yoğurup fırına gönderiyorum.fırında yapıyorlar, ablacım bizim burda bide tandır ve sac ekmeği vardır çok severim ama kimse artık pek yapmıyor özellikle sac ekmeğinden yapılan çok güzel bi yemeğimiz vardır kızıltepede meşhurdur.inşallah sana tarifini veririm gerçi damak tadına uyarmı bilmem ama ben genedesana tarifi veririm.Allaha emanet ol..

  1. Sadiyecim sana mail attım canım.

 18. papatyam says:

  bu arada yazmayı unuttum bu ikbal gürpınarın yaptığı bir reklam var nanomatik diye ne kadar güvenli bilmiyorum bize bu konuda bir yardımcı olabilirmisin biliyorum cok yoğunsunuz sizden rica ediyorum

  1. Daha önce buna benzer bir ürün almıştım pek etkisini görmedim. Bunun hakkında ise bir bilgim yok.

 19. papatyam says:

  benimde ekmek yapma makinem var biz köyde ekmeğimizi kendimiz yapardık doğal ve cok lezzetli olurdu ancak büyük şehirlerde aldığımız unu bile acaba diye alıyorum mümkün olduğunca her şeyi kendim yapmaya calışıyorum insanın kendi yaptığı daha güzel ve doğal oluyor bu arada cahide abla ben size adabı muşaret ile ilgili yazı yazmanızı önermişdim sizde bu konuyu düşünmem lazım yazarım eğer vaktim olursa demişdiniz inşallah en kısa zamanda yazarsınız sevgilerimle sizi daha tanımadan cok seviyorum cok güzel faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz bizimle

  1. Yazmak istediğim o kadar çok konu var ki. Birde yayınlanmayı bekleyen yazılar. Sıra gelirse yazacağım inşaallah…

   1. cahide hanım ne olur şu sirke yapılışını bi anlatın. şimdiden teşekkürler

    1. Aklımda Zehra hanım. Pazara gidip organik, kurtlu köy elması bulmam lazım..:)

 20. Anlayamazsin says:

  selamun aleykum cahide ablam.ekmek makinasini cok merak ediyorum.ilerde benimde olursa insALLAH tariflerine bakar bakar yaparim.evde yapailan ekmek gibisi yok.bu arada facebook hesabimi az once kapattim.artik blog dunyasina geri dondum.o yalanci,gerceklerden ,samimiyetten uzak olan dunyada isim olmaz insALLAH.ellerine kollarina saglik.afiyet olsun sizlere.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: