Doğal Güneş Kremi

Takı Tasarım Dersleri

Es-selamu Aleykum dostlar,

Geçen yıl kısa bir süre takı kursuna gitmiştim. Bu vesileyle, bir kaç teknik öğrenerek pek çok takı modelini yapabileceğimizi öğrendim. Zamanla kendi kendinize model bile çıkarabiliyorsunuz. Ben evde internetten araştırıyordum. Değişik modelleri yapıp kursta gösteriyordum. Baktım ki kurs olmadan da yapabiliyorum, kursu bırakmaya karar verdim. Özellikle yabancı sitelerde o kadar güzel model anlatımları var ki; bir kursa gitmeye hiç gerek yok. Ben sadece sosyalleşmek adına kursları öneriyorum.

Takı yapmak için belli malzemelere ihtiyacımız olacak. Öncelikle misina, kapama klipsleri, papağan, çeşitli boncuklar, bazı modeller için misinaya uygun boncuk iğnesi, karga burnu tırtıklı ve yuvarlak uçlu pense gerekiyor. Benim size tavsiyem, hangi takıları yapmayı düşünüyorsanız ona göre boncuk alın. Hatta sayarak alın. Çünkü zamanla oldukça fazla kalabalık oluyor.

Ben takı yapmayı burada öğrendim. Malum burası küçük bir yer. Her malzemeyi bulamıyorum. Örneğin kum boncukların numaralı olduğunu sonradan öğrendim. Burada aldıklarım karışık ve aynı boy değil. İçinden düzgünlerini seçerek kullanıyorum. ve bunların hangi boy olduğunu bilmiyorum. Siz modelinize göre sorup alırsınız. Takıyı iyi bilenler lütfen eksiklerim hakkında uyarsınlar.

Genelde bu işle uğraşanlar, konuyla ilgili blog, site yapanlar, yapılışları veya modelleri aldıkları kaynakları paylaşmayı sevmiyorlar. Ben size bolca yabancı kaynaklardan verip bu işi daha kolay öğrenmenize yardımcı olacağım İnşALLAH.

Bu ön bilgilerden sonra basit bir modelle takı derslerine başlayalım.

Kursta ilk öğrendiğim modeldi bu. Daha önce kolye ve bileziğini  BURADA paylaşmıştım.  İlk kez takı yapacak olanlar bu modelle başlayabilirler.  Ben rahat farkedilsin diye misina değil, oya ipi kullandım.

1- Basit bir bileklik yapmak için, öncelikle misinayı bileğinize göre 2 kat halinde  ölçüp,20 cm. kadar fazlalık bırakarak kesin.

2-Misinaya papağanı geçirip misinanın tam orta yerinde düğüm atarak sabitleyin. Aslında önce misina kapama takılır fakat ben onun yerine boncuktan halka yapıyorum. Papağanı ona geçiriyorum.

3- Misinanın sağ tarafına 4 adet kum boncuk, sol tarafına bir adet büyük boncuk geçirin. 5. kum boncukla misinanın iki ucunu birbirine çaprazlayın. Çaprazlama işini ŞURADA ki videodan seyredebilirsiniz.

4-Misinanın iki ucunu çekerek sıkıştırın.

5- Bu kez misinanın sol tarafına 4 boncuk,sağ tarafına bir tane iri boncuk geçirin. 5. kum boncukla  misinanın iki ucunu sabitleyin. Bir sağ, bir sol olarak modele devam edin. Modele misina kapama ile başlamışsanız, papağanı en son geçirin. Bu son işlem için BURAYA bakın.

NOT: Hakikaten bu işi anlatmak çok  zor 🙂  Şu bahar dalı kolye ve iri taşlı yüzük modelini de versem rahatlıyacağım İnşaALLAH. Geçen yıldan beri bahar dalı kolyenin yapılışı soruluyor.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bende deneyeceğim inşallah yapabilirim çok sağol cahide

 2. ben bunu denedim çok güzel oldu tavsiye ederim..Allah razı olsun.

 3. bilgilerinizi paylaştığınız ve birçok insanın kurslara gitmiş kadar sevindirdiğiniz için teşekkürler ALLAHsizden razı olsun.

 4. ellerinize sağlık annemle birlikte yapmak istiyorum bu örneği

 5. ellerinize sağlık çok güzel anlatmışsınız bede deycem
  ama malzeme D beyezıta bulamadım nasıl alabilirim
  başka modeler verecekmisiniz

 6. harika bunlar benim olsun isterdim
  onun için ben de yapacağım
  fikirler için teşekür ederim

 7. Sağol ablacım=) Ben 12 yaşındayım,boncuklarla uğraşıyorum ama modelli yapıyorum. sadece boncuk dizmiyorum hanyy:D Bu güzel bi model .

  1. Takısever says:

   ellerine sağlık çok teşekürler bende takı yapmaya calışıyorum ve çok eksiğim var bir süre bende kursa gittim şimdi gitmeyre fırsatımyok ve sizi bulduğuma sevindim sizde bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekürler ben kendim yapıp takmasını çok seviyorum

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: