Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Mukaşerli Bulgur Pilavı

” Size doğruluk yaraşır. Doğruluk insanı iyiliğe, o da cennete çeker, götürür. İnsan, kendini bir kere doğruluğa verip, o yola yöneldi mi, hep doğru söyler, doğruyu araştırır. Böylece o insan, Allah katında “Sıddık” olarak yazılır.

 Yalandan sakınınız. Yalan insanı fücura, bataklığa, o da cehenneme ulaştırır. Bir insan, kendini bir kere yalana kaptırdı mı, daima yalan söyler, neticede Allah katında yalancı olarak yazılır.” (Buhari, Edeb, 69; Müslim, Birr, 105; Ebu Davud, Edeb, 80)

Uzun yıllardır, kabuklardan, çekirdeklerden, posadan hoşlanmıyoruz. Koyu renkli  gıdaların yerine beyazları koyduk ve bunu modernliğin bir göstergesi saydık. Köydeki komşumuz bile buğdaylarını değirmene verirken beyaz un olması için tenbihler. Çünkü beyaz un şehirlilere has bir undur. Ben koyu renkli, kabuklu, posalı gıdalara bayılırım. Elmanın, ayvanın sadece çöpünü bırakarak yerim. Kabuklar, çekirdekler benim için çok değerlidir.

Kıymeti bilinmeyen, unutulmaya yüz tutmuş, yerine rafine ve beyaz renkli gıdaların geçtiği çok değerli nimetlerden biri de mukaşerdir. Daha çok Malatya ve Elazığ yöresinde bilinen mukaşer, siyah nohuttur. Eski zamanlarda sıkça sofralarda yer alan mukaşer şimdi neredeyse hiç bir evin mutfağında yer almıyor. Ve çok üzülerek söylüyorum, uzun zamandır mukaşer çoğunlukla hayvan yemi olarak kullanılıyor. En son Malatya’ya gittiğimde bir zahireciden aldım mukaşeri. Görünce nasıl sevindim anlatamam. Dış kabuğu alınmış, kırık ve kabuklu olmak üzere iki çeşidi var mukaşerin. Ben kabuklu olanı tercih ettim.

Mukaşerin normal nohuttan farkı, küçük olması ve daha çabuk pişmesidir. Pişerken çok farklı ve nefis bir kokusu olur. Pilavın içinde  mercimek gibi görünür tadı da nefistir.

mukaşer

MUKAŞERLİ PİLAV

Malzemeler

 • 1 su bardağı haşlanmış mukaşer
 • 1.5 su bardağı pilavlık bulgur
 • 3.5 su bardağı su
 • 1 adet iri soğan
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Zeytinyağı ve yeteri kadar tuz

mukaşerli pilav yapımı

Mukaşerli Pilav nasıl yapılır?

 • Öncelikle akşamdan ıslağa koyduğunuz mukaşer yani siyah nohutu yumuşayana kadar haşlayın. Düdüklüye koymayın çabuk haşlanıyor çünkü.
 • Tencereye yemeklik doğradığınız soğanı alın. Hafifçe pembeleştirin. Siyah nohutları da içine atıp bir iki çevirin.
 • Bulguru ve suyu ilave edin. Tuzunu atın. kaynamaya başlayınca altını kısın ve bulgur suyunu çekene kadar pişirin.
 • 15 dakika kadar dinlendirip servis edin.

Cahide’nin notu: Bulgurlar yetiştikleri bölgeye ve buğdayın cinsine göre farklılık gösterebilirler. Her bulgurun su çekme kapasitesi aynı olmaz. Bu yüzden su oranını biraz da siz ayarlamalısınız. Ben Bulguru Bimden almışttım.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. asuman üçer says:

  Öncelikle size çok teşekkür ederim.mukaşeri nereden temin edebilirim asuman üçer

 2. Erzincan yöresininde eski yemeklerindendir ama normal nohutla pişirilir mıhaşer kalmadığından demek.Adını özellikle aneannemden çok duydum ama ilk defa burda görüyorum teşekkür ederiz bilgi için…

 3. babannemin mıhaşer diyişini kulaklarıma getirdiğiniz için teşekkür ederim.. insanız mıhaşere de ağlanır mı özleyince ağlanır 🙂 ellerinize sağlık, selamlar.

 4. Teşekkürler cahide hanım sende haklısın bir tane duvaklı pilavını aldım birde degerli tarifiniz ( Mukaşerli bulgur pilavınızı ) alıyorum allah razı olsun hakkını helal et

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: