Doğal Güneş Kremi

Örtülü Örtüsüzler/ Kolay mı Müslüman Olmak?

Allah’a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder, kötülükten nehyeder, zâlimin elini tutup zulmüne mani olur, onu hakka döndürür ve hak üzerinde tutarsınız; ya da Allah Teâlâ kalblerinizi birbirine benzetir, sonra da İsrâiloğullarına lânet ettiği gibi size de lânet eder.
(Ebû Dâvûd, “Melâhim”, 17)

Kendimce yeni kararlar alıyorum bu aralar. Sünnetlere daha çok dikkat etmek, daha çok misvak kullanmak, daha az yemek, gördüğüm yanlışları zorda olsa söylemek gibi. Bir kaç gün evvel dışarı çıkmıştım. Bize yakın bir markete girdim. Market çalışanlarından bir kızın kıyafeti dikkatimi çekti.

Başında mendil kadar bir başörtüsü. Vücuduna yapışan, kalça kısmını bile tam örtmeyen bir kazak, ayakta bir çizme ve kot kilotlu çorap(strech pantalon).  Yanındaki bir beyle gayet rahat tavırlar içinde konuşuyordu.

Adam yanından ayrılınca, kızın yanına gidip, elimi omzuna koydum:

“Canım” dedim. “Sana bir şey söylesem kızar mısın?”

Biraz şaşkın ve tedirgince  süzdü beni: istemeyerek “kızmam herhalde” dedi.

Ona, başörtüsü ve ayağındaki pantalonun birbirlerine zıt olduğunu, bu kıyafetin İslam’a  uygun olmadığını anlattım.

“Bu herkesin kendi bileceği bir iş” dedi. Yani “Sana ne” demek istedi. “Evet” dedim, “herkesin kendi bileceği bir iş olabilir ama ben müslümanım ve müslüman kardeşimi uyarmak zorundayım. Bu tür kıyafetleri giyenler için Peygamberimiz Giyinmiş çıplaklar diyor ve onların cennetin kokusunu alamayacağını buyuruyor.”

“Ben bunları biliyorum, ama markette uzun etekte giyilmiyor” dedi. Bir kaç cümle daha edip ayrıldık. Ortanca oğlum yanımdaydı. “Anne bence anlamadı” dedi. Bende “olsun yavrum, ben görevimi yaptım” dedim. Sonra beni çok etkileyen bir söz söyledi: “Ama anne böyle olanlar o kadar çok ki…”

Çoğumuzun hayatında ki islam, kimliğinde yazılı olandan öteye gidemiyor malesef. Toplumu yetiştirecek anneler, İslam’dan çok uzaktalar. Tesettür bilincini içselleştiremedik. Hem örtülü, hem cazibeli nasıl olunur, bunun uğraşını veriyoruz. Allah’ı kandırmaya, vicdanımızı rahatlamaya çalışır gibi bir halimiz var sanki. Ahiretten biraz çalıp, dünyamızı mamur edelim, dünya tam olsun ama küçük göz boyamalarla Ahirette elimizden gitmesin istiyoruz.

Ne kolay yaşıyoruz. Ne ucuz…

Son zamanlarda yaygınlaşan güya örtünme şekilleri, modalaştırılan, içi boşaltılan tesettürün toplumdaki bir yansıması. Müslüman kadın da artık ne giyineceğini, nasıl örtüneceğini kataloglardan, yeni trendlerden öğreniyor. Mevsime göre başörtüsü modelleri çıkıyor. Tesettür modasını anlatan dergiler kızlara modern örtünme şekilleri hakkında tüyolar veriyor.

60’lı yıllarda ilk kez tayt’ı modaya kazandıran(!) kızıl haçta gönüllü olarak çalışan, erkek ve kadın giyim  mağazalarına Adem ve havva ismini veren Pierre Cardin, tesettür modasını takip eden kızlarımız tarafından çok tutuluyor ve bu firmanın “P” logolu eşarpları müslüman kızların başında arz-ı endam ediyor. Pierre Cardin’in topluma kazandırdığı “Tayt” çılgınlığı, şimdilerde kızlarımızın bacaklarında kot tayt olarak hayat buluyor. Nasıl da yakışıyor ama! Başta güya eşarp, bacakta tayt, ayakta bir karış topuklu ayakkabı.  Ne oradan, ne buradan, arada kalmış, kimliksiz, şahsiyetsiz bir görüntü meydana geliyor.

“Etraf başörtülü yarı çıplaklardan geçilmiyor
Tesettürle başkaları değil ama başörtülüler fena halde dalga geçmekte.
Arkadaş zor geliyorsa çıkar kafandaki örtüyü. Sana zorla taktıran mı var?
Bir salaşlık, bir derbederlik.
Sanki kafasındaki iki kılı kapatınca hatun kişi, bütün vazifelerini tamamlamış gibi vücudunu orta yere saçıveriyor. Göbekler, göğüsler, kalçalar orta yerde.
En baştakilerdeki bozulma bütün toplumu etkilemekte. VIP kadınlardan başlayan bir dezenformasyon.
Tesettürün bozulmasında en büyük suçlu erkekler. Onlar açık bayanlara, televizyonun edepsiz çıplaklarına hayranlıkla bakarken, hanımları da; o aptal beylerini ellerinde tutabilmek için açılma yarışına girdiler.”(Mine Alpay Gün)

Yıllardır tesettürlü hanımların yanlış giyimleri tartışılıyor. Önceleri pantalon giymesi, bele oturan pardesüler, renkli eşarplar tartışılırken şimdilerde göbeği açık kıyafetler ve strech pantalonlardan bahsediyoruz. Var mı bunun daha ötesi, düşünmek bile istemiyorum.

Böyle giyinen, tesettürü basitleştiren, belki de bilmediği için bunları yapanlardan müslümanlar olarak sorumluyuz. Asla “banane” diyemeyiz. Sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğu bize yakışmaz.

Her birimiz fırsatını bulduğumuz ilk anda, en uygun ortamlarda, olması gerekeni tebliğ etmeyi boynumuza bir borç bilmeliyiz. Yazılar, iç sıkıntıları, üzülmeler, kendi aramızda konuşmalar yetmiyor. Toplumun düzelmesinde bir fayda sağlamıyor. Peygamberleri düşünün, dışlandılar, horlandılar, meczup dendi onlara. Kolay mı Müslüman olmak?  Sıcak yerlerimizde oturarak cenneti kazanmak kolay mı?

Allah’ın dinini ayakta tutmak hepimizin asli vazifesi olmalı.

Müslümanım diyen, hayatında Allah ve Rasulünü söz sahibi yapan herkese bir çağrıda bulunuyorum. Önce kendimizi düzeltelim. Tavır ve kılık kıyafetimizde İslama uymayan ne varsa değiştirmeye, yerine doğru olanı koymaya gayret edelim. Başımız dik olsun.  Sonra İslam’ı, tesettürü yanlış  anlayan, yanlış giyinen kardeşlerimizi uyaralım. Lütfen susmayalım! Otobüs durağında, yolculuk esnasında, hastane koridorunda yanımızda duran bu haldeki kardeşlerimize yanlış yaptığını güzel bir dille hatırlatalım. Tepki gösterebilir, azarlayabilir, “sana ne” diyebilir. Olsun varsın. Ne kaybederiz ki? Belki kafasında bir soru işareti belirir. Belki sizin gibi birilerini gördüğünde yine aynı tepkiyi alır mıyım endişesi yaşar ve kendini düzeltme yoluna gider.

Ama biz susarsak, görmemiş gibi yaparsak, normalmiş gibi davranırsak onlar yaptıklarından rahatsızlık duymayacaklar. Cahil cesareti ile yanlışlar yapmaya, toplumda istisnalıktan çıkıp genel olmaya başlayacaklar. Biz azınlıkta kaldığımız zaman insanlar üzerindeki tesirimiz azalacak.

Sadece tesettür değil, Allah’ın dinine aykırı olan, toplum düzenini ifsad etmeye sebep olan her yanlışı elimizden geldiği kadar düzeltmeye çalışalım. Komşumuzun, arkadaşımızın günahlarına susarak ortak olmayalım. Banane dediğiniz küçük şeyleri bile Ahiret gününde hesaba çekildiğiniz konular olarak bulabiliriz.

“Onlar birbirlerini, yaptıkları fenalıktan alıkoymazlardı. Gerçekten ne kötü iş yapıyorlardı.” (Maide süresi 79)

Çünkü bir din daha yok. Bir peygamber daha gönderilmeyecek. Bu din bizim yaşantılarımızda,dillerimizde,kalplerimizde hayat buluyor. Biz ayakta tutamazsak, kadrini bilemezsek, Allah’ın bizi yok edip, dinini yaşatacak bir toplum yaratmaya gücü yetmez mi?

Cahide Sultan

Not:Bundan sonra tebliğ etme yolunda daha çok gayret edeceğimize inanıyorum. Ve burada muhteşem tebliğ girişimleri belki de hidayet öyküleri duymayı arzu ediyorum. Rabbim her hayır işimizde muvaffak etsin bizleri.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. esselamu aleykum. oncelikle bu siteyı gordugum ıcın cok mutlu oldum. bende hafız ve arapça hocasıyım. yanlız son anda yazdıklarınız hoşuma gitmedi oda şudur… bir insan şöyle giyiniyor diye açılması daha iyidir diyemeyiz.. gereken en güzeli hakkıyla kapanmaktır ama bir insan başörtünün altına pantolon giyiyor diye düzelmesi için dua etmek yerine onu cıkarsın artık fayda bulamaz gibi cümleler muslumana yakışmaz. Allah katındakini Allah bilir. yapılan iyiliktende mahrum etmeyelim kimseyi.her iyiliği herkez aynı anda yapamaz bunu yazdım diye pantolon giyiyorum sanmayın tesettürüm islama en uyan şekildedir..selametle

  1. Uyardığınız için Allah razı olsun. Bundan sonra daha dikkatli olurum inşaAllah.Allah’a emanet olun

  2. Sa. Yazınız yüreğime Su serpti.ben evligim ve. Eşim biz evlendogimizde tam par desulu tesetture tam riayet eden biri idi. Ama. Daha sonra yavaş yavaş kıyafeti değişti.ve anlatildigi gibi oldu .makyaja bile başladı maalesef.

   1. kesin gözü dışardadır dikkatli ol dosdum

    1. Bir insan makyaj yapıyor diye, kıyafetleri değişti diye gözü dışarıdadır demek ne kadar yanlış ve iftira dolu. Eşinden bahseden beyefendinin zihnine nasıl bir tohum yerleştiriyorsunuz ve nasıl büyük bir günaha giriyorsunuz farkında mısınız? Aslında konuşurken ne yazık ki kimse farkında değil insanların zihnine yerleştirdiği fitne tohumlarından.. Rabbim doğru kullarından eylesin… Bana kalırsa siz de güzel bir tevbe edin hiç tanımadığınız evli bir kadın hakkındaki yorumunuzdan dolayı. Unutmayalım kalpleri ancak Allah bilir…

  3. Ben 1 yıldır kapalıyım. Cahide hanımın yazısını okuduğumda kendimde düzeltmek istediğim ama nefsime yenik düştüğüm her şeyi gözden geçirdim. Allah razı olsun kendisinden düşündüklerimi yazıda buldum. Tam anlamı ile tesettürü yerine getirememek zaten insanın vicdanını sızlatan bir şey. Streç kot, dapdar kıyafetler giyinmesem de layığı ile (bol ferace giyinmeden dışarı çıkmamak gibi) tesettürü yerine getiremediğim için zaten yeterince üzgün hissediyorum. Ancak sırf bundan dolayı şeytanın insanı kandırırken en iyi yaptığı şey olan ümitsizliğe de düşmek istemiyorum. Çünkü kimi zaman öyle fısıltılar ile yaklaşıyor ki; “zaten tam anlamı ile yapamıyorsun o zaman başını kapatmanın ne anlamı var”, “başın kapalıyken daha çok dikkat çekiyorsun” vs vs tarzında bir sürü fısıltılar ile insanı ümitsizliğe düşürmeye çalışıyor.
   Şunu belirtmeliyim ki; ilk kapandığım zamanlarda eşarbımı bol bağlıyordum, boynum kulaklarım görünüyor ve ben bundan rahatsız olmuyordum. Altıma dar pantolon üzerine diz üstünde biten tunikler giyiniyordum. Zamanla bu görüntüm değişti. Şimdi dönüp baktığımda asla giyinmem dediğim onlarca kıyafetimi değiştirdim. Tesettürüme daha özen göstermeye başladım. Yani uzun lafın kısası insanlar zaman içinde tesettür konusunda da yol alabilir. Herkes her şeyi hemen yapamayabilir. Tabi ki mazeret değil ancak insanları uyarırken lütfen ümitsizliğe düşürmeden uyaralım. Çünkü şeytanın sürekli fısıldadığı sözler çevreden de geldiğinde her zaman dayanıklı olamayabiliriz Allah korusun!.. Elimizden gelenin en iyisini yapma yolunda gayret ettiğimiz sürece Allah da bize kolaylık sağlayacaktır hiç şüphesiz. Belki o zaman, zaman içinde İslam neferleri olma yolunda dibimizi bile aydınlatamazken bütün dünyaya ışık saçabiliriz…

   Allah’a emanet olun..

 2. hak aşığı says:

  Esselamün Aleyküm cahide ablacım ben sizi yeni fark ettim.Allah razı olsun yazılarınız çok güzel bende kapalıyım ve kadınların anlattığınız gibi giyinmeleri beni de çok üzüyor.Benim oturduğum çevremin %90 aynı şekilde giyiniyor.Karşı komşumda pantolonlu ve topuz yapıyor bende onu uyardım.O da topuz olmayınca saçının tutmadığını söyledi bende önemli olan çevrenin seni nasıl gördüğü değil dinimizin emrettiği önemli dedim.Pantolon konusunda da uyardım o da üzerine uzun tunik giydiğini söyledi o da nefsini bu şekilde kandırıyo. Kendisi de aslında dinine çok bağlı birisi ama söylediklerini uygulamıyor, gerçekten bu devirde dini yaşamak çok zor.Düşüncelerinizi bekliyorum Allah ‘a emanet olun

 3. menekse says:

  çok doğru bir yazı fakat bunların hepsi şeriatın olmamasından kaynaklanıyor.yani bu topluma ne söyleseniz boş,ipin ucu bir kere kaçmış,artık zaten o insanların umranda ALLAH rızası yok ki,olsaydı zaten böyle yapmazlardı.çünkü biz islam ülkesinde yaşamıyoruz farkındaysanız,bambaşka bir din bu,içinde yaşayan ve bu dini temsil eden insanlarda……

 4. Hümeyra says:

  Hayirli günler…
  Biz Avrupa da yasiyoruz.
  Yazinizi okuyunca aklima yasadigim bir hatira geldi.
  Kizimin anaokulu ögretmeni bir gün bana mahsuru yoksa birsey sormak istedigini söyledi. Bende tabiiki ne istersen, neyi merak ediyorsan sor dedim.
  “Sen kapalisin saclarini göstermiyorsun, tesettürlü kiyafetler giyiniyorsun, yani bunu erkekler bakip begenmesin diye yapiyorsun degilmi” diye sordu. Bende evet cok dogru dedim.
  “Peki o zaman neden bazi kapali olanlar makyaj yapiyor. Cünkü makyaj dikkat cekmek, kendini begendirmek icindir. Bir yandan basini kapatip diger yandan yüzüne makyaj yapmalari celiski degilmi ” dedi. Cok haklisin ama inan bunu bende senin gibi merak ediyorum, kendilerine sormak lazim , diyebildim ancak.

  Gercekten cok üzücü gayri müslim bile örtünmenin esasini anlamisken, Müslüman hanimlarin yaptiklari gercekten cok üzücü. Rabbim hidayet versin…

 5. cahide hanım sitenizi yeni keşfettim.sık kullanılanlara daha önce eklediğim ama sık kullanmadığım,batı özentisi, tüketime teşvik eden,teşhirci yemek sitelerini temizleyip yerlerine sizin sitenizi ekledim.sizin yazılarınız ve takipçilerinizin yorumları çok güzel.özellikle dini konularda bu tarz paylaşımlara çok ihtiyacım var.ne güzel bir ortam oluşturmuşsunuz böyle.bundan sonra sıkı takipçinizim.

 6. Allah (c.c) güzel ahlaklı olmayı ve edepli olmayı kullarına yakışan en güzel davranış ve onlarda görmek istediği özelliklerken insanlar vede özelliklede müslümanım diye sadece kimliklerinde kalan müslümanlıklarını yarışırcasına tahrif edip bozmayamı çalışıyorlar.. biz müslüman olarak Allahın emir ve yasaklarına uymamız gerekirken yasakladığı ve lanet ettiği ne kadar bize yakışmayan davranışlar ve giysiler varsa hepsini kafirden çok biz kullanır hale geldik kullanmışken kullanmayanlarıda kınayan hor gören bir zihniyete ve yaşanıya büründük. Oysaki Efendimiz (sav) tırnak kesmenin bile kafire benzememesi gerektiğini benzeyenlerin Allahı ve meleklerini gazabına uğrayacağını bize açık bir şekilde bildirmiştir.Biz müslümanların işi Allahın emirlerine ve peygamberin sünnetine uymaksa neden hala yarışırcasına böyle şeyler yapıyoruz.

 7. Merhaba Cahide Hanim,
  keske Allah’in dinini ayakta tutmak icin dediginiz uyarilariniza once dine kufreden, muslumanim deyip herseyi yapan, teblige cok daha fazla ihtiyaci olanlardan baslasaydiniz… asiri acik giyinen, alkolu cok tuketen, faizli is yapan, sizin oralarda da bolca vardir sanirim, dini duzeltmek icin ortunmeye calisan bir kizcagizdan baslamanizin nedenini anlayamadim.

  1. Biz önce kendi içimizdekileri düzeltmezsek, diğerlerine nasıl sözümüz geçecek kardeşim. Ayrıca diğer gördüğümüz yanlışları da elbette dilimizle veya elimizle düzeltmeye çalışacağız. Herkes yapabildiği kadarını yapacak.

  2. böyle kızlarımız dini düzeltmek yerine dini tahrif etmiş olmuyorlar mı madem örtünmek istiyorlarsa islamın emrettiği şekilde örtünerek doğru bir örnek olabilirler.Allahın ve Peygamberinin lanetlediği şekilde giyinerek insanlığa kötü örnek olmaktan ve kafirleri sevindirmekten başka ne yapıyorlar.Müslüman hak olanı yaşamalı ve hak olanı öğretmelidir.dini yıkarak dininizi düzeltemezsiniz

 8. Sevgili Cahide Hanım yazılarınız çok güzel ve aydınlatıcı..Bir site gördüm Kurani Makaleler.com diye. Orada makale yazacak gönüllüler aranıyor. Bu bilgilerinizden birçok insanın yararlanması için ilgilenirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler…

  1. Siteyi bir inceleyeyim kardeşim

 9. yazınız çok güzel bende öyle bayanlar gördügümde uyarıyorum

 10. Allah razı olsun

 11. beyazpetek kardeş GÜZEL RABBİM TÜM MÜMİN DİN KARDEŞLERİMİ CEHENNEMDEN KORUSUN.
  ALLAH HER ŞEYİ BİLEN VE GÖRENDİR. CEHENNEME GİDECEĞİMİ NASIL TESPİT ETTİN?
  SİZİN YERİNİZ BELLİ GALİBA……

 12. ilknur. says:

  Allah’ın selamı bereketi rahmeti hidayeti tüm inanalara olsun.isanların içinden iyi şeyler yapmak geliyorsa, onu dışa da yansıtmayı nasip etsin.çünkü kimse kimsenin yüzünden kalbinin iyi yada kötü olduğunu bilemez. Sadece yüce rabbim bilir.O bile
  içimizi bildiği halde neden dısarıda da istiyor.kusura bakmayın hanımlar ama bu iş,
  içten yapılması istenilen bir emir değil.öyle bir bahane yok .
  rabbim bizden delil istiyor.yani tesettürün gözle görünmesini istiyor.buna muhataç olduğundan değil.Öncelikle bizi korumak sonrada başkalarını korumak için.madem iyiyiz ozaman önce kandimize sonra başkasına kötülük etmemeliyiz .Burada maksat nice erkekler var. kapalı, hanım hanımcık kadınlarını horlayıp açık saçık – dıkkat çeken kadınlara imrenen. şöyle bir düşünün o kadının ne hale geldiğini. kocası göz zinası işliyor. o na mı yansın yoksa evliliğe düşen bu gölgeye mi.içi iyi olan fakat dışının nelere neden olduğunu bilmeyen bu hanıma mı?. Neden gözü dönmüş erkeklere kendimizi sergiliyoruz-tacize maruz bırakıyoruz..
  şu anda bu konuya canım çok sıkkın girdim.konuyla o kadar ilgili ki.çok sevdiğim bir komşum var. kocası kahvehanede herkesin içinde, televizyonda da şarkı söyleyen bir bayan sanatcı varmış.nasılsa artık karsona.
  -kardeş kapat şunu ya bunlara bakınca bizim kadını çöple elliyesim gelmiyor demiş.
  ne kadar rezillik.ben daha birşey demiyorum.
  ve ALLAH’IN ÖRTÜYLE İLGİLİ AYETİNİ YAZIYORUM:
  Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler) Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz
  (Nur Süresi 31)

 13. sumeyra teacher says:

  Cahide hanim Arkadasimin oglu hiperaktif teshisi kondu ve cocugun babasi doktor oldugu halde hic bir ilac icirmiyor cunku cok fazla yan etkisi var lutfen kimse cocuguna bu tur ilaclari icirmesin.Adem gunesin yazilarini okursaniz mevlanalarin ve yunus emrelerin de minare tepelerinde gezen cocuklar oldugunuzu gorursunuz.yaziniz cok guzel.benimde yasadigim sehir muhafazakar bir sehir ama genc kizlar ayni dediginiz gibi bazi seyler baski ile olmuyor zorlama ile olmuyor maalesef.

 14. Yazınızı okudum çok ama çok iç acıtan bir durum.Bende sizin gbi birkaç kişiyi uyarmıştım bu konuda,tesettürde olmayan arkadaşlarıma da tavsiyede bulunmuştum kapanmaları için ama ne yazık ki dikkate alan hiç olmadı.Ağız burun kıvırdılar ya da kimi zaman kıyafetlerime bahane bulup bir nevi acısını çıkarmaya çalıştılar yaptığım uyarıdan dolayı.Ama anladım ki okuduklarımdan yola çıkarak ben 4/4 lük değilim ki sözümün etkisi olsun dedim daha da kimseye karışmadım.İnsanlara doğru söylediğiniz de kesinlikle itici oluyorsunuz konu her ne olursa olsun.İnsanlar hatalarının söylenmesine dostça,insanca sadece onun iyiliği için yapılan bu tarz uyarılara ne yazık ki çok acımasızca cevap verip duyarsız kalabiliyorlar.Evde giyiminiz açıksa dışarıda tesettürlüyseniz bunu başınıza vura vura olur mu böyle şey diyorlar…siz uyardıkçada daha da açılanları var bizzat buna şahit oldum.Sustum ,acıdım,üzüldüm ama sustum işte…Tesettür müslümanım diyene şart olan bir giyim şekli.Bizi gayrimüslimlerden ayıran en önemli özelliklerden biri.Elbette tesettürde olmayanları kınamıyoruz ama bari yapamıyorsan laf söyleme ya da çok bilyorsan yap ! Tesettürlüyüm diyipte daracık kotlar kırıtarak yürümeler,hörgüçlü kafaları ve daha tuhaf durumları gördükçe benim de içim acıyor.Bu giyimi takdir eden insanlar da var maalesef daha genç şimdilik böyle olsun diyenlerde…genç evet gençler ama örtünmenin farz olduğu yaştan itibaren genç olması haramları helal kılmaz ki nasılsa emir öyle olmalı…yapamıyorum demek ayrı şey hatayı kabullenmek erdem,ama böyle de olur demek resmen facia…ne diyelim,yaradanımız islah etsin öncelikle bizleri ve herkesi…AMİN

 15. malsef ben bugüne kadar sadece bir kişiyi uyarabilidm.oda bimde çalışan yeni örtünmüş bir bayandı.önce ortamda kimsenin olmamasına dikkate ettim.sonrada önce onu övdüm kapandığı için.takdir ettim.daha sonrada başörtüsünün çok ince ve içini gösterdiğini anlattım.ama lütfen bana kızmayın sizin iyiliğiniz için söylüyorum dedim.
  bir dahaki gittiğimde eşarbını değişmişti.çook sevindim.
  BENCE ÜSLUB DA ÇOK ÖNEMLİ.
  bir tane imnını arıtracak kitap birde yukarıda anlattığım trazda bir kitapolsa hediye de etmek lazım.
  çantamızda taşımalıyız.

 16. çok çok güzel bir yazı.
  allah razı olsun.
  ancak örtünmenin gayesini ve nasıl örtüneceğimizi sade bir dille anlatan pek bir kitaba rastlamadım.
  şimdiye kadar rastaladığım en güzel kitap feyzulah birışık beyefendinin BİR BAYAN NİÇİN ÖRTÜNMEK İSTEMEZ.
  bu kitabı açık ,kapalı HERKESE TAVSİYE EDİYORUM.ancak kitabın tek eksiği nasıl örtünmeliyiz,ne yaparsak tam tesettür olur,ne yaprsak eksik olur?bunu da en kısa zmanda yazarına iletmeyi düşünüyorum. var mı bu konuda çok çok etkilyeici ve de sade herkesin anlayacağı bir kitap.
  bu konuda en az 5 kitap biliyorum ama pek tatmin edici değil.içlerinde en güzeli yukraıda ismini verdiğim kitap.
  ne dersiniz?

 17. Genel olarak yorumlara şöyle bir baktım da Cahide hanım, üzücü hemde çok üzücü…

  – “önemli olan kalp temizliği, ALLAH C.C insanın içine bakar, açık-kapalı fark etmez önemli olan insanlık, vs…” gibi görüşleri savunan kardeşlerimden, bunlarla ilgili sahih bir hadis, bir ayet, RABBİMizin emrini gösteren bir delil ortaya koyun ki sizleri anlayabilelim…

  1. Kuran’in bazi ayetleri Islam alimleri tarafindan bile farkli sekilde yorumlanabiliyor. Asagida bu konuda farkli yorumlanmis iki degisik gorusu kopyalayip gonderiyotum;

   “Alimler bu konuda iki farklı görüşe sahiptir. “Dinde zorlama yoktur.” mealindeki ayeti, “İmanda zorlama yoktur.” şeklinde anlayanlara göre, iman ettikten sonra bunun gereği olan Allah’ın emirleri dahilinde hareket etmek gerekir.

   Bu ayetten “İslam’da zorlama yoktur.” şeklinde anlayanlara göre, iman dışında hiçbir amel konusunda bir zorlama yoktur.”

   Not: Kuran’in dili Arapca ama eski bir Arapca… Dil de yasiyor ve zamanla degisiyor. Bu nedenle ana dili Arapca olanlardan bile farkli farkli yorumlar gelebiliyor.

 18. ablacım, cesaretine hayran kaldım. Çünkü insanlar bu konularda çok kırıcı olabiliyor. Ben okulda genç öğretmen kızlarımıza-ablaları yaşındayım- önlük giyin veya azıcık bluzlarınızı uzatın dedim diye neler demediler. Yeni yeni -3 ay sonra- selam vermeye başladılar bana. Ne yazık ki, eşim kapanmamı istemiyor. Bende maksi etek ve boğazlı üstler, tunikler giyerek çıkıyorum. Geçen gün bir öğrencim derste namaz kılıyor musunuz, diye sordu. Başka bir öğrencim, baksana bu sıcakta hocanın boynu kapalı, tabiki kılıyor dedi. Bu kadar etkiliyiz aslında giyimimizle. Ama anlatamıyoruz kimseye. Ki bu konuşma erkek öğrencilerimle aramda geçti.

 19. hayırlı sabahlar cahide hanım sizi 1 yıldır yazılarınızı okuyorum ve takip ediyorum her şeye değiniyorsunuz tebrik ederim benimde sorunuma yardımcı olursunuz inşaallah benim sorunum oğlum 9 yaşında ve zeki1 çocuk ama çok aceleci sınıfda sorun yaratıyormuş öğretmeni diiyorki beni dinlemiyor kafası hep etrafta herkese llaf yetiştiriyo her lafıma bi cevap çok konuşuyo bende psikiyatrise götürdüm dikkat dagınıklığı dedi ve öğretmene ve bize ayrı ayrı kagıtlar verdi orda yazan soruları 15 gün içinde takip edip doldurun dedi ve doldurduk ve gittik evet yanılmamışım çocugunuzda dikkat eksikliği var dedi ve hap önerdi okul saatinde vereceksiniz dedi hapın ismide ritalin yarım vermeye başladım ve 2 gün oldu oğlum mide bulantısı baş ağrısı yaşadı ben tedirginim ama babası ver kesme hapı diyo ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevineceğim hayırlı günler

  1. FATMA Y. says:

   Meral hanim bu ilaci hemen icirmeyi birakin cunku yazinizi okur okumaz arastirdim olume sebeb oluyormus.su siteye bakin turkceye cevirdim ama sizde gosterirmi bilmem.
   http://www.ritalindeath.com/
   Ayrica bu konu hakkinda daha once su kitapi okumustum. http://hpl.bibliocommons.com/item/show/5240005006_help_for_the_hyperactive_child
   bu sayfayida google kopyalayin sayfadaki kitabi goruceksiniz. bu kitapta doktor bu ilacin iyi olmadigini cocugunuzun yeme icmesine dikkat etmenizi yani sekerli yiyeceklerden vede disardan alinan yiyeceklerden uzak kalmanizi tavsiye ediyor cunku disardaki yiyeceklerde cok katki maddesi var ozelliklede seker orani cok yuksek. ayrica cocugunuzu spor yapmaya tesvik edin vede onunla oturup neden boyle yaptigini karsiniza alip konusmanizi onu anlamaya calismanizi tavsiye ediyor. Lutfen dikkat edin inanin gorur gormez hemen yardim etmek istedim insaALLAH faydam olur. eger turkceye ceviremezseniz yazin buraya ben size yardimci olurum insaALAH elimden geldigince ALLAHa emanet olun.

   1. Meral hanıma bugün cevap verirken elektrik kesildi ve cevabımı gönderemedim. Komşumun oğluna da hiperaktif dediler. İlaç verdiler. Çocuk okula giderken içiyordu ve okulda resmen uyuşuyormuş. Bir sene kadar kullandı bu ilacı. Çocukta astım çıktı. ve hiç bir faydası olmadı. Lütfen çocuğa bu tür ilaçları çok zorunlu olmadıkça içirmeyin. Doktorların çoğu bir çok ilacı anlaşmalı olarak veriyor. Ortada büyük bir rant dönüyor. Çocuk derslerini hiç mi yapamıyor? Hiç mi bir şey anlamıyor? Eğer biraz bile anlıyorsa bir sorun yoktur. Aman dikkat kardeşim…

  2. naçizene tavsiyelerim.
   ginkgo bilobanın macununu kullanın birde balık yağı veya hapını (marincap)kulllanın.
   ben kullandım oğluma ve faydasını gördüm.ona da debh tanısı kondu 2 yıl önce.
   birde eve tarmbolin aldım.enerjisini atsın diye..ayrıca adem güneş beyefendinin kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.
   onun radyo programlarınıda dinlemenizi isterim.burç fm de arşiv bölümünden dinleyebilirisniz.bana çok faydası oldu.sadece ilaçla birşye olmuyor.en çok eğitim.gzölerine bakarak konuşun.az ve öz konuşun.bir iki keliemyelderdinizi anlatın.tv yi evden kaldırın.katlıkı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak tutun.

 20. tesettur bir kimlik. kadinin disiligi ile degil, kisiligi ile toplumda yer edebilmesi icin buyuk bir imkan. en onemlisi farz.
  fakat..
  hz peygamber senelerce imani anlatti.. insanlarin kalplerine once iman tam olarak yerlesti. allah sevgisi, islam sevgisi, islami yasamanin ne kadar gerekli oldugu insanlar tarafindan kabul edildi…. canlarindan vaz gececek kadar cok esevip sahiplendiler.. iman olmasi gerektigi gibi degilse amel etmek, amel etmege niyet etmek de cok zor.
  hz peygamber doneminde iman iyice yerlestikten sonra bir takim emir ve yasaklar gonderildi.. ve imanlari mukemmel sekilde yerlestigi icin tum emirlere amenna deyip itaat ettiler.
  su zamanda annesinden musluman dogup, nufus kagidina musluman yazilmis olan herkes otomatik olarak bu dine mensup olduklari icin “islam” neymis, “iman” ne demekmis, kufur neymis, sirk neymis, nifak neymis, “allah” kimmis?… bunlari merak bile etmiyor.
  mahalle baskisi, aile baskisiyla da mecburen sacini sikmabas ortup bazi acik insanlardan daha da dikkat cekici giyinen kizlar da azimsanmayacak kadar cok.
  halimizin duzelmesi icin imanlari tazelemek lazim..
  “elbiselerinizin eskidigi gibi imanlariniz da eskir, imanlarinizi yenileyiniz” buyuruyor hz peygamber..
  ilacimiz “la ilahe illallah”

  1. Gökcen says:

   size katılıyorum kübra hanım.
   tesettür elbette önemli,kaçınılmaz bir gerçek, ama insanlara birşeyler anlatacaksak bu kademe kademe olmalı.henüz iman noktasında eksikleri olan birine ,neden dar pantolon giydin diye başlarsak tesiri olmaz…önce inanacak kabul edecek ,sonra tesettür zaten yerini bulacaktır inşaallah…

   Rabbim hakkıyla örtünenlerden eylesin bizleri..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: