Örtülü Örtüsüzler/ Kolay mı Müslüman Olmak?

Allah’a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder, kötülükten nehyeder, zâlimin elini tutup zulmüne mani olur, onu hakka döndürür ve hak üzerinde tutarsınız; ya da Allah Teâlâ kalblerinizi birbirine benzetir, sonra da İsrâiloğullarına lânet ettiği gibi size de lânet eder.
(Ebû Dâvûd, “Melâhim”, 17)

Kendimce yeni kararlar alıyorum bu aralar. Sünnetlere daha çok dikkat etmek, daha çok misvak kullanmak, daha az yemek, gördüğüm yanlışları zorda olsa söylemek gibi. Bir kaç gün evvel dışarı çıkmıştım. Bize yakın bir markete girdim. Market çalışanlarından bir kızın kıyafeti dikkatimi çekti.

Başında mendil kadar bir başörtüsü. Vücuduna yapışan, kalça kısmını bile tam örtmeyen bir kazak, ayakta bir çizme ve kot kilotlu çorap(strech pantalon).  Yanındaki bir beyle gayet rahat tavırlar içinde konuşuyordu.

Adam yanından ayrılınca, kızın yanına gidip, elimi omzuna koydum:

“Canım” dedim. “Sana bir şey söylesem kızar mısın?”

Biraz şaşkın ve tedirgince  süzdü beni: istemeyerek “kızmam herhalde” dedi.

Ona, başörtüsü ve ayağındaki pantalonun birbirlerine zıt olduğunu, bu kıyafetin İslam’a  uygun olmadığını anlattım.

“Bu herkesin kendi bileceği bir iş” dedi. Yani “Sana ne” demek istedi. “Evet” dedim, “herkesin kendi bileceği bir iş olabilir ama ben müslümanım ve müslüman kardeşimi uyarmak zorundayım. Bu tür kıyafetleri giyenler için Peygamberimiz Giyinmiş çıplaklar diyor ve onların cennetin kokusunu alamayacağını buyuruyor.”

“Ben bunları biliyorum, ama markette uzun etekte giyilmiyor” dedi. Bir kaç cümle daha edip ayrıldık. Ortanca oğlum yanımdaydı. “Anne bence anlamadı” dedi. Bende “olsun yavrum, ben görevimi yaptım” dedim. Sonra beni çok etkileyen bir söz söyledi: “Ama anne böyle olanlar o kadar çok ki…”

Çoğumuzun hayatında ki islam, kimliğinde yazılı olandan öteye gidemiyor malesef. Toplumu yetiştirecek anneler, İslam’dan çok uzaktalar. Tesettür bilincini içselleştiremedik. Hem örtülü, hem cazibeli nasıl olunur, bunun uğraşını veriyoruz. Allah’ı kandırmaya, vicdanımızı rahatlamaya çalışır gibi bir halimiz var sanki. Ahiretten biraz çalıp, dünyamızı mamur edelim, dünya tam olsun ama küçük göz boyamalarla Ahirette elimizden gitmesin istiyoruz.

Ne kolay yaşıyoruz. Ne ucuz…

Son zamanlarda yaygınlaşan güya örtünme şekilleri, modalaştırılan, içi boşaltılan tesettürün toplumdaki bir yansıması. Müslüman kadın da artık ne giyineceğini, nasıl örtüneceğini kataloglardan, yeni trendlerden öğreniyor. Mevsime göre başörtüsü modelleri çıkıyor. Tesettür modasını anlatan dergiler kızlara modern örtünme şekilleri hakkında tüyolar veriyor.

60’lı yıllarda ilk kez tayt’ı modaya kazandıran(!) kızıl haçta gönüllü olarak çalışan, erkek ve kadın giyim  mağazalarına Adem ve havva ismini veren Pierre Cardin, tesettür modasını takip eden kızlarımız tarafından çok tutuluyor ve bu firmanın “P” logolu eşarpları müslüman kızların başında arz-ı endam ediyor. Pierre Cardin’in topluma kazandırdığı “Tayt” çılgınlığı, şimdilerde kızlarımızın bacaklarında kot tayt olarak hayat buluyor. Nasıl da yakışıyor ama! Başta güya eşarp, bacakta tayt, ayakta bir karış topuklu ayakkabı.  Ne oradan, ne buradan, arada kalmış, kimliksiz, şahsiyetsiz bir görüntü meydana geliyor.

“Etraf başörtülü yarı çıplaklardan geçilmiyor
Tesettürle başkaları değil ama başörtülüler fena halde dalga geçmekte.
Arkadaş zor geliyorsa çıkar kafandaki örtüyü. Sana zorla taktıran mı var?
Bir salaşlık, bir derbederlik.
Sanki kafasındaki iki kılı kapatınca hatun kişi, bütün vazifelerini tamamlamış gibi vücudunu orta yere saçıveriyor. Göbekler, göğüsler, kalçalar orta yerde.
En baştakilerdeki bozulma bütün toplumu etkilemekte. VIP kadınlardan başlayan bir dezenformasyon.
Tesettürün bozulmasında en büyük suçlu erkekler. Onlar açık bayanlara, televizyonun edepsiz çıplaklarına hayranlıkla bakarken, hanımları da; o aptal beylerini ellerinde tutabilmek için açılma yarışına girdiler.”(Mine Alpay Gün)

Yıllardır tesettürlü hanımların yanlış giyimleri tartışılıyor. Önceleri pantalon giymesi, bele oturan pardesüler, renkli eşarplar tartışılırken şimdilerde göbeği açık kıyafetler ve strech pantalonlardan bahsediyoruz. Var mı bunun daha ötesi, düşünmek bile istemiyorum.

Böyle giyinen, tesettürü basitleştiren, belki de bilmediği için bunları yapanlardan müslümanlar olarak sorumluyuz. Asla “banane” diyemeyiz. Sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğu bize yakışmaz.

Her birimiz fırsatını bulduğumuz ilk anda, en uygun ortamlarda, olması gerekeni tebliğ etmeyi boynumuza bir borç bilmeliyiz. Yazılar, iç sıkıntıları, üzülmeler, kendi aramızda konuşmalar yetmiyor. Toplumun düzelmesinde bir fayda sağlamıyor. Peygamberleri düşünün, dışlandılar, horlandılar, meczup dendi onlara. Kolay mı Müslüman olmak?  Sıcak yerlerimizde oturarak cenneti kazanmak kolay mı?

Allah’ın dinini ayakta tutmak hepimizin asli vazifesi olmalı.

Müslümanım diyen, hayatında Allah ve Rasulünü söz sahibi yapan herkese bir çağrıda bulunuyorum. Önce kendimizi düzeltelim. Tavır ve kılık kıyafetimizde İslama uymayan ne varsa değiştirmeye, yerine doğru olanı koymaya gayret edelim. Başımız dik olsun.  Sonra İslam’ı, tesettürü yanlış  anlayan, yanlış giyinen kardeşlerimizi uyaralım. Lütfen susmayalım! Otobüs durağında, yolculuk esnasında, hastane koridorunda yanımızda duran bu haldeki kardeşlerimize yanlış yaptığını güzel bir dille hatırlatalım. Tepki gösterebilir, azarlayabilir, “sana ne” diyebilir. Olsun varsın. Ne kaybederiz ki? Belki kafasında bir soru işareti belirir. Belki sizin gibi birilerini gördüğünde yine aynı tepkiyi alır mıyım endişesi yaşar ve kendini düzeltme yoluna gider.

Ama biz susarsak, görmemiş gibi yaparsak, normalmiş gibi davranırsak onlar yaptıklarından rahatsızlık duymayacaklar. Cahil cesareti ile yanlışlar yapmaya, toplumda istisnalıktan çıkıp genel olmaya başlayacaklar. Biz azınlıkta kaldığımız zaman insanlar üzerindeki tesirimiz azalacak.

Sadece tesettür değil, Allah’ın dinine aykırı olan, toplum düzenini ifsad etmeye sebep olan her yanlışı elimizden geldiği kadar düzeltmeye çalışalım. Komşumuzun, arkadaşımızın günahlarına susarak ortak olmayalım. Banane dediğiniz küçük şeyleri bile Ahiret gününde hesaba çekildiğiniz konular olarak bulabiliriz.

“Onlar birbirlerini, yaptıkları fenalıktan alıkoymazlardı. Gerçekten ne kötü iş yapıyorlardı.” (Maide süresi 79)

Çünkü bir din daha yok. Bir peygamber daha gönderilmeyecek. Bu din bizim yaşantılarımızda,dillerimizde,kalplerimizde hayat buluyor. Biz ayakta tutamazsak, kadrini bilemezsek, Allah’ın bizi yok edip, dinini yaşatacak bir toplum yaratmaya gücü yetmez mi?

Cahide Sultan

Not:Bundan sonra tebliğ etme yolunda daha çok gayret edeceğimize inanıyorum. Ve burada muhteşem tebliğ girişimleri belki de hidayet öyküleri duymayı arzu ediyorum. Rabbim her hayır işimizde muvaffak etsin bizleri.

94 Yanıt to “Örtülü Örtüsüzler/ Kolay mı Müslüman Olmak?”

 1. Gülsena Says:

  Selamun aleyküm cahide hanım ben sizi çok seviyorum ve tanışmayı çook isterim sizi Allah için seviyorum. Cahide hanım kusura bakmazsanız bi konu dikkatimi çekti sayfanın en başında besmele bölümünde besmel bölünmüş errahmanirrahîm kısmı sizin isminizin altında kalmış bunu düzeltebilirseniz güZel olur bence . Saygılarımla

 2. Özlem Says:

  Selamunaleykum… Cahide hanım başka böyle giyinik çıplaklardan uyardığınız oldu mu ? benimde aklımda birisi varda uyarmak istediğim 🙂

 3. pınar Says:

  Esselamün Aleyküm cahide hanım. Yorumları okumadım belkide başım açık diye tepkiler gelecektir.. neyse Ben tesettürlü biri değilim ama Elhamdülillah Müslümanım ve olması gerekenleri Allahımın izni ve kabulü ile yerine getirmeye çalışıyorum. Başım açık diye başörtülü bayanlardan sert tepkiler almıyor değilim ama başörtüsü kullanan bi bayanında onun hakkını vererek kullanması taraftarıyım. Bana müslümanlığı öğretmeye kalkan herkes sizin anlattığınız gibi sadece türbanlı olan bayanlar. Altta streç pantolon üstte v yaka strec bluz. Ben o bayanlara ve yolda gördüğüm birkaç genç kızımızı uyardım ve pişman oldum. Sana ne kelimesini duymak bi yana nerdeyse dayak yicektim abartmıyorum. Yani demem o ki bu tip türbanlı bayanlarla maalesefki başedilmiyor. Biz başımız açık diye kendilerinden tepkiler alırken ne yazıkki onlar nasıl bir günah işlediklerinin farkında değiller.

 4. GÜLTEN K. ÜSTÜN Says:

  YAZINIZI OKUDUM AMA YORUMLARIN HEPSİNİ OKUYAMADIM ALLAHU TEALA PEYGAMBERİMİZE ZULMEDENLERE SÖYLE HABİBİM HEPSİNİ HELAK EDEYİM DEMİŞ PEYGAMBERİMİZ İSE HAYIR RABBİM ONLAR BİLMİYORLAR DEMİŞ O KADAR GÜZEL BİZE ÖRNEK OLMUŞ Kİ SÖZLERİYLE ALLAH IN DİNİNE KİMSE ZARAR VEREMEZ KİŞİ KUL ANCAK KENDİNE ZARAR VERİR GAFLET UYKUSU O KADAR KÖTÜ BİR ŞEY Kİ İNSAN BU UYKUDA OLDUĞUNU BİLE BİLMİYOR ÇÜNKÜ ALLAH HERKEZİ FAZLASIYLA UYANMASINI NASİP EDİCEK VESİLELERE ULAŞTIRIR İNŞAALLAH NİCE AÇIKLAR VARKİ KAPALILARA GÖRE ALLAH PEYGAMBER İNANCI SEVGİSİ DAHA ÇOKTUR İNANIYORUM NİCE KAPALILARDA VARDIRKİ ZATEN ÖRNEĞİNİDE SİZ VERMİŞSİNİZ ÖNEMLİ OLAN AÇIKLIK YADA KAPALILIK TA DEĞİL ZATEN ÇÜNKÜ AÇIKLIK VE KAPALILIK KAVRAMI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR BENDE KAPALIYIM AMA YOLDA YÜRÜRKEN ALLAHIMI ZİKREDERKEN BİR MÜSLÜMANA SELAM VEREYİMDE RABBİME SEVGİ VE SELAMIMIZI YOLLAYIP BİZE BELKİ RAHMETLE BİR NAZAR LUTFEDER ÜMÜDİYLE BAKINIYORUM NE OLUYOR BİLİYORMUSUNUZ AÇIĞA SELAM VERSEM ANLARMI YADIRGARMI DİYORUM KAPALIYA SELAM VERİYORUM ÇARŞAFLI BENDEN DAHA İYİ MÜSLÜMANYA GÜYA BENİ BEĞENİP BENİM SELAMIMI PARDON ASLINDA HERŞEY OLDUĞU GİBİ SELAMDA AZİZ VE YÜCE OLAN ALLAHIMIN SELAMINI ALMIYOR ASLINDA YARI KAPALILARI TAM KAPALIYA ÇEVİRME MÜCADELESİ YERİNE ALAHIN KURANINI PEYGAMBER EFENDİMİZİN O GÜZEL AHLAKINI HAYATIMIZA GEÇİRE BİLSEK AH BİR GEÇİRE BİLSEK O ZAMAN
  ŞU DÜNYAYI KURTARANIN YALNIZCA DUALAR VE İYİ NİYETLER OLDUĞUNU BİR BİLSEK RABBİN CÜMLEMİZİN KALB VE BASİRET GÖZÜNÜ TEZ VAKİTTE AÇAR İNŞAALLAH RABBİM DİLEYENE ŞERİATINI DİNİNİ VERİR DİLEMEYENE NE DİYELİM AMA O GÜZEL ŞERİATI ELİNİZE GEÇİRİRSENİZ AMAN SIKI SIKI TUTALIM BİZ KENDİ DİNİMİZE SAHİP ÇIKALIM KİMSEYE ZORLA BİRŞEY YAPTIRAMAYIZ BİZ SAYGILI NEZAKETLİ MERHAMETLİ OLMALIYIZ YARATILANIN OLMASADA YARATICISININ HATIRI SONSUZ (( NEFSİ DİNİN ELİNDE KAR TANESİ GİBİ ERİMEYEN KİŞİNİN ELİNDE DİN KAR TANESİ GİBİ ERİR )) DEMİŞLER BÜYÜK VELİLER OLAYLARA NEFSİMİZLE DEĞİL RABBİMİZCE PEYGAMBERİMİZLE BAKALIM HEPİMİZ BÜYÜK BİR SINAVDAN GEÇİYORUZ UNUTMAYALIM AÇIĞA AÇIK KAPALIYA KAPALI DİYE DEĞER VERİRSEK ÇOK YANILIRIZ ZATEN RABBİMİ CANI GÖNÜLDEN ZİKREDENE O KADAR GÜZEL KAPILAR AÇIYOR GÜZELLİKLER VERİYORKİ HAYAL BİLE EDEMEYECEĞİMİZDEN ÇOK SADECE KALUBELADA BİR SÖZ VERDİK ONU HATIRLAYIP AHDE VEFA GÖSTERENLERDEN OLURUZ İNŞAALLAH CÜMLEMİZİ ALLAHA EMANET EDİYORUM . ((( G.K.Ü )))

 5. htc Says:

  esselamu aleykum. oncelikle bu siteyı gordugum ıcın cok mutlu oldum. bende hafız ve arapça hocasıyım. yanlız son anda yazdıklarınız hoşuma gitmedi oda şudur… bir insan şöyle giyiniyor diye açılması daha iyidir diyemeyiz.. gereken en güzeli hakkıyla kapanmaktır ama bir insan başörtünün altına pantolon giyiyor diye düzelmesi için dua etmek yerine onu cıkarsın artık fayda bulamaz gibi cümleler muslumana yakışmaz. Allah katındakini Allah bilir. yapılan iyiliktende mahrum etmeyelim kimseyi.her iyiliği herkez aynı anda yapamaz bunu yazdım diye pantolon giyiyorum sanmayın tesettürüm islama en uyan şekildedir..selametle

  • Cahide Says:

   Uyardığınız için Allah razı olsun. Bundan sonra daha dikkatli olurum inşaAllah.Allah’a emanet olun

  • ysuf Says:

   Sa. Yazınız yüreğime Su serpti.ben evligim ve. Eşim biz evlendogimizde tam par desulu tesetture tam riayet eden biri idi. Ama. Daha sonra yavaş yavaş kıyafeti değişti.ve anlatildigi gibi oldu .makyaja bile başladı maalesef.

   • harun Says:

    kesin gözü dışardadır dikkatli ol dosdum

    • Anonim Says:

     Bir insan makyaj yapıyor diye, kıyafetleri değişti diye gözü dışarıdadır demek ne kadar yanlış ve iftira dolu. Eşinden bahseden beyefendinin zihnine nasıl bir tohum yerleştiriyorsunuz ve nasıl büyük bir günaha giriyorsunuz farkında mısınız? Aslında konuşurken ne yazık ki kimse farkında değil insanların zihnine yerleştirdiği fitne tohumlarından.. Rabbim doğru kullarından eylesin… Bana kalırsa siz de güzel bir tevbe edin hiç tanımadığınız evli bir kadın hakkındaki yorumunuzdan dolayı. Unutmayalım kalpleri ancak Allah bilir…

  • Anonim Says:

   Ben 1 yıldır kapalıyım. Cahide hanımın yazısını okuduğumda kendimde düzeltmek istediğim ama nefsime yenik düştüğüm her şeyi gözden geçirdim. Allah razı olsun kendisinden düşündüklerimi yazıda buldum. Tam anlamı ile tesettürü yerine getirememek zaten insanın vicdanını sızlatan bir şey. Streç kot, dapdar kıyafetler giyinmesem de layığı ile (bol ferace giyinmeden dışarı çıkmamak gibi) tesettürü yerine getiremediğim için zaten yeterince üzgün hissediyorum. Ancak sırf bundan dolayı şeytanın insanı kandırırken en iyi yaptığı şey olan ümitsizliğe de düşmek istemiyorum. Çünkü kimi zaman öyle fısıltılar ile yaklaşıyor ki; “zaten tam anlamı ile yapamıyorsun o zaman başını kapatmanın ne anlamı var”, “başın kapalıyken daha çok dikkat çekiyorsun” vs vs tarzında bir sürü fısıltılar ile insanı ümitsizliğe düşürmeye çalışıyor.
   Şunu belirtmeliyim ki; ilk kapandığım zamanlarda eşarbımı bol bağlıyordum, boynum kulaklarım görünüyor ve ben bundan rahatsız olmuyordum. Altıma dar pantolon üzerine diz üstünde biten tunikler giyiniyordum. Zamanla bu görüntüm değişti. Şimdi dönüp baktığımda asla giyinmem dediğim onlarca kıyafetimi değiştirdim. Tesettürüme daha özen göstermeye başladım. Yani uzun lafın kısası insanlar zaman içinde tesettür konusunda da yol alabilir. Herkes her şeyi hemen yapamayabilir. Tabi ki mazeret değil ancak insanları uyarırken lütfen ümitsizliğe düşürmeden uyaralım. Çünkü şeytanın sürekli fısıldadığı sözler çevreden de geldiğinde her zaman dayanıklı olamayabiliriz Allah korusun!.. Elimizden gelenin en iyisini yapma yolunda gayret ettiğimiz sürece Allah da bize kolaylık sağlayacaktır hiç şüphesiz. Belki o zaman, zaman içinde İslam neferleri olma yolunda dibimizi bile aydınlatamazken bütün dünyaya ışık saçabiliriz…

   Allah’a emanet olun..

 6. hak aşığı Says:

  Esselamün Aleyküm cahide ablacım ben sizi yeni fark ettim.Allah razı olsun yazılarınız çok güzel bende kapalıyım ve kadınların anlattığınız gibi giyinmeleri beni de çok üzüyor.Benim oturduğum çevremin %90 aynı şekilde giyiniyor.Karşı komşumda pantolonlu ve topuz yapıyor bende onu uyardım.O da topuz olmayınca saçının tutmadığını söyledi bende önemli olan çevrenin seni nasıl gördüğü değil dinimizin emrettiği önemli dedim.Pantolon konusunda da uyardım o da üzerine uzun tunik giydiğini söyledi o da nefsini bu şekilde kandırıyo. Kendisi de aslında dinine çok bağlı birisi ama söylediklerini uygulamıyor, gerçekten bu devirde dini yaşamak çok zor.Düşüncelerinizi bekliyorum Allah ‘a emanet olun

 7. menekse Says:

  çok doğru bir yazı fakat bunların hepsi şeriatın olmamasından kaynaklanıyor.yani bu topluma ne söyleseniz boş,ipin ucu bir kere kaçmış,artık zaten o insanların umranda ALLAH rızası yok ki,olsaydı zaten böyle yapmazlardı.çünkü biz islam ülkesinde yaşamıyoruz farkındaysanız,bambaşka bir din bu,içinde yaşayan ve bu dini temsil eden insanlarda……

 8. Hümeyra Says:

  Hayirli günler…
  Biz Avrupa da yasiyoruz.
  Yazinizi okuyunca aklima yasadigim bir hatira geldi.
  Kizimin anaokulu ögretmeni bir gün bana mahsuru yoksa birsey sormak istedigini söyledi. Bende tabiiki ne istersen, neyi merak ediyorsan sor dedim.
  “Sen kapalisin saclarini göstermiyorsun, tesettürlü kiyafetler giyiniyorsun, yani bunu erkekler bakip begenmesin diye yapiyorsun degilmi” diye sordu. Bende evet cok dogru dedim.
  “Peki o zaman neden bazi kapali olanlar makyaj yapiyor. Cünkü makyaj dikkat cekmek, kendini begendirmek icindir. Bir yandan basini kapatip diger yandan yüzüne makyaj yapmalari celiski degilmi ” dedi. Cok haklisin ama inan bunu bende senin gibi merak ediyorum, kendilerine sormak lazim , diyebildim ancak.

  Gercekten cok üzücü gayri müslim bile örtünmenin esasini anlamisken, Müslüman hanimlarin yaptiklari gercekten cok üzücü. Rabbim hidayet versin…

 9. N.N.Ç Says:

  cahide hanım sitenizi yeni keşfettim.sık kullanılanlara daha önce eklediğim ama sık kullanmadığım,batı özentisi, tüketime teşvik eden,teşhirci yemek sitelerini temizleyip yerlerine sizin sitenizi ekledim.sizin yazılarınız ve takipçilerinizin yorumları çok güzel.özellikle dini konularda bu tarz paylaşımlara çok ihtiyacım var.ne güzel bir ortam oluşturmuşsunuz böyle.bundan sonra sıkı takipçinizim.

 10. zehra Says:

  Allah (c.c) güzel ahlaklı olmayı ve edepli olmayı kullarına yakışan en güzel davranış ve onlarda görmek istediği özelliklerken insanlar vede özelliklede müslümanım diye sadece kimliklerinde kalan müslümanlıklarını yarışırcasına tahrif edip bozmayamı çalışıyorlar.. biz müslüman olarak Allahın emir ve yasaklarına uymamız gerekirken yasakladığı ve lanet ettiği ne kadar bize yakışmayan davranışlar ve giysiler varsa hepsini kafirden çok biz kullanır hale geldik kullanmışken kullanmayanlarıda kınayan hor gören bir zihniyete ve yaşanıya büründük. Oysaki Efendimiz (sav) tırnak kesmenin bile kafire benzememesi gerektiğini benzeyenlerin Allahı ve meleklerini gazabına uğrayacağını bize açık bir şekilde bildirmiştir.Biz müslümanların işi Allahın emirlerine ve peygamberin sünnetine uymaksa neden hala yarışırcasına böyle şeyler yapıyoruz.

 11. nesibekablan Says:

  Merhaba Cahide Hanim,
  keske Allah’in dinini ayakta tutmak icin dediginiz uyarilariniza once dine kufreden, muslumanim deyip herseyi yapan, teblige cok daha fazla ihtiyaci olanlardan baslasaydiniz… asiri acik giyinen, alkolu cok tuketen, faizli is yapan, sizin oralarda da bolca vardir sanirim, dini duzeltmek icin ortunmeye calisan bir kizcagizdan baslamanizin nedenini anlayamadim.

  • Cahide Says:

   Biz önce kendi içimizdekileri düzeltmezsek, diğerlerine nasıl sözümüz geçecek kardeşim. Ayrıca diğer gördüğümüz yanlışları da elbette dilimizle veya elimizle düzeltmeye çalışacağız. Herkes yapabildiği kadarını yapacak.

  • zehra Says:

   böyle kızlarımız dini düzeltmek yerine dini tahrif etmiş olmuyorlar mı madem örtünmek istiyorlarsa islamın emrettiği şekilde örtünerek doğru bir örnek olabilirler.Allahın ve Peygamberinin lanetlediği şekilde giyinerek insanlığa kötü örnek olmaktan ve kafirleri sevindirmekten başka ne yapıyorlar.Müslüman hak olanı yaşamalı ve hak olanı öğretmelidir.dini yıkarak dininizi düzeltemezsiniz

 12. hecece Says:

  Sevgili Cahide Hanım yazılarınız çok güzel ve aydınlatıcı..Bir site gördüm Kurani Makaleler.com diye. Orada makale yazacak gönüllüler aranıyor. Bu bilgilerinizden birçok insanın yararlanması için ilgilenirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler…

 13. nazan Says:

  yazınız çok güzel bende öyle bayanlar gördügümde uyarıyorum

 14. Şeyda Says:

  Allah razı olsun

 15. belma Says:

  beyazpetek kardeş GÜZEL RABBİM TÜM MÜMİN DİN KARDEŞLERİMİ CEHENNEMDEN KORUSUN.
  ALLAH HER ŞEYİ BİLEN VE GÖRENDİR. CEHENNEME GİDECEĞİMİ NASIL TESPİT ETTİN?
  SİZİN YERİNİZ BELLİ GALİBA……

 16. ilknur. Says:

  Allah’ın selamı bereketi rahmeti hidayeti tüm inanalara olsun.isanların içinden iyi şeyler yapmak geliyorsa, onu dışa da yansıtmayı nasip etsin.çünkü kimse kimsenin yüzünden kalbinin iyi yada kötü olduğunu bilemez. Sadece yüce rabbim bilir.O bile
  içimizi bildiği halde neden dısarıda da istiyor.kusura bakmayın hanımlar ama bu iş,
  içten yapılması istenilen bir emir değil.öyle bir bahane yok .
  rabbim bizden delil istiyor.yani tesettürün gözle görünmesini istiyor.buna muhataç olduğundan değil.Öncelikle bizi korumak sonrada başkalarını korumak için.madem iyiyiz ozaman önce kandimize sonra başkasına kötülük etmemeliyiz .Burada maksat nice erkekler var. kapalı, hanım hanımcık kadınlarını horlayıp açık saçık – dıkkat çeken kadınlara imrenen. şöyle bir düşünün o kadının ne hale geldiğini. kocası göz zinası işliyor. o na mı yansın yoksa evliliğe düşen bu gölgeye mi.içi iyi olan fakat dışının nelere neden olduğunu bilmeyen bu hanıma mı?. Neden gözü dönmüş erkeklere kendimizi sergiliyoruz-tacize maruz bırakıyoruz..
  şu anda bu konuya canım çok sıkkın girdim.konuyla o kadar ilgili ki.çok sevdiğim bir komşum var. kocası kahvehanede herkesin içinde, televizyonda da şarkı söyleyen bir bayan sanatcı varmış.nasılsa artık karsona.
  -kardeş kapat şunu ya bunlara bakınca bizim kadını çöple elliyesim gelmiyor demiş.
  ne kadar rezillik.ben daha birşey demiyorum.
  ve ALLAH’IN ÖRTÜYLE İLGİLİ AYETİNİ YAZIYORUM:
  Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler) Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz
  (Nur Süresi 31)

 17. sumeyra teacher Says:

  Cahide hanim Arkadasimin oglu hiperaktif teshisi kondu ve cocugun babasi doktor oldugu halde hic bir ilac icirmiyor cunku cok fazla yan etkisi var lutfen kimse cocuguna bu tur ilaclari icirmesin.Adem gunesin yazilarini okursaniz mevlanalarin ve yunus emrelerin de minare tepelerinde gezen cocuklar oldugunuzu gorursunuz.yaziniz cok guzel.benimde yasadigim sehir muhafazakar bir sehir ama genc kizlar ayni dediginiz gibi bazi seyler baski ile olmuyor zorlama ile olmuyor maalesef.

 18. betül Says:

  Yazınızı okudum çok ama çok iç acıtan bir durum.Bende sizin gbi birkaç kişiyi uyarmıştım bu konuda,tesettürde olmayan arkadaşlarıma da tavsiyede bulunmuştum kapanmaları için ama ne yazık ki dikkate alan hiç olmadı.Ağız burun kıvırdılar ya da kimi zaman kıyafetlerime bahane bulup bir nevi acısını çıkarmaya çalıştılar yaptığım uyarıdan dolayı.Ama anladım ki okuduklarımdan yola çıkarak ben 4/4 lük değilim ki sözümün etkisi olsun dedim daha da kimseye karışmadım.İnsanlara doğru söylediğiniz de kesinlikle itici oluyorsunuz konu her ne olursa olsun.İnsanlar hatalarının söylenmesine dostça,insanca sadece onun iyiliği için yapılan bu tarz uyarılara ne yazık ki çok acımasızca cevap verip duyarsız kalabiliyorlar.Evde giyiminiz açıksa dışarıda tesettürlüyseniz bunu başınıza vura vura olur mu böyle şey diyorlar…siz uyardıkçada daha da açılanları var bizzat buna şahit oldum.Sustum ,acıdım,üzüldüm ama sustum işte…Tesettür müslümanım diyene şart olan bir giyim şekli.Bizi gayrimüslimlerden ayıran en önemli özelliklerden biri.Elbette tesettürde olmayanları kınamıyoruz ama bari yapamıyorsan laf söyleme ya da çok bilyorsan yap ! Tesettürlüyüm diyipte daracık kotlar kırıtarak yürümeler,hörgüçlü kafaları ve daha tuhaf durumları gördükçe benim de içim acıyor.Bu giyimi takdir eden insanlar da var maalesef daha genç şimdilik böyle olsun diyenlerde…genç evet gençler ama örtünmenin farz olduğu yaştan itibaren genç olması haramları helal kılmaz ki nasılsa emir öyle olmalı…yapamıyorum demek ayrı şey hatayı kabullenmek erdem,ama böyle de olur demek resmen facia…ne diyelim,yaradanımız islah etsin öncelikle bizleri ve herkesi…AMİN

 19. nermin Says:

  malsef ben bugüne kadar sadece bir kişiyi uyarabilidm.oda bimde çalışan yeni örtünmüş bir bayandı.önce ortamda kimsenin olmamasına dikkate ettim.sonrada önce onu övdüm kapandığı için.takdir ettim.daha sonrada başörtüsünün çok ince ve içini gösterdiğini anlattım.ama lütfen bana kızmayın sizin iyiliğiniz için söylüyorum dedim.
  bir dahaki gittiğimde eşarbını değişmişti.çook sevindim.
  BENCE ÜSLUB DA ÇOK ÖNEMLİ.
  bir tane imnını arıtracak kitap birde yukarıda anlattığım trazda bir kitapolsa hediye de etmek lazım.
  çantamızda taşımalıyız.

 20. nermin Says:

  çok çok güzel bir yazı.
  allah razı olsun.
  ancak örtünmenin gayesini ve nasıl örtüneceğimizi sade bir dille anlatan pek bir kitaba rastlamadım.
  şimdiye kadar rastaladığım en güzel kitap feyzulah birışık beyefendinin BİR BAYAN NİÇİN ÖRTÜNMEK İSTEMEZ.
  bu kitabı açık ,kapalı HERKESE TAVSİYE EDİYORUM.ancak kitabın tek eksiği nasıl örtünmeliyiz,ne yaparsak tam tesettür olur,ne yaprsak eksik olur?bunu da en kısa zmanda yazarına iletmeyi düşünüyorum. var mı bu konuda çok çok etkilyeici ve de sade herkesin anlayacağı bir kitap.
  bu konuda en az 5 kitap biliyorum ama pek tatmin edici değil.içlerinde en güzeli yukraıda ismini verdiğim kitap.
  ne dersiniz?

 21. Sibel Says:

  Genel olarak yorumlara şöyle bir baktım da Cahide hanım, üzücü hemde çok üzücü…

  – “önemli olan kalp temizliği, ALLAH C.C insanın içine bakar, açık-kapalı fark etmez önemli olan insanlık, vs…” gibi görüşleri savunan kardeşlerimden, bunlarla ilgili sahih bir hadis, bir ayet, RABBİMizin emrini gösteren bir delil ortaya koyun ki sizleri anlayabilelim…

  • figen Says:

   Kuran’in bazi ayetleri Islam alimleri tarafindan bile farkli sekilde yorumlanabiliyor. Asagida bu konuda farkli yorumlanmis iki degisik gorusu kopyalayip gonderiyotum;

   “Alimler bu konuda iki farklı görüşe sahiptir. “Dinde zorlama yoktur.” mealindeki ayeti, “İmanda zorlama yoktur.” şeklinde anlayanlara göre, iman ettikten sonra bunun gereği olan Allah’ın emirleri dahilinde hareket etmek gerekir.

   Bu ayetten “İslam’da zorlama yoktur.” şeklinde anlayanlara göre, iman dışında hiçbir amel konusunda bir zorlama yoktur.”

   Not: Kuran’in dili Arapca ama eski bir Arapca… Dil de yasiyor ve zamanla degisiyor. Bu nedenle ana dili Arapca olanlardan bile farkli farkli yorumlar gelebiliyor.

 22. özlem Says:

  ablacım, cesaretine hayran kaldım. Çünkü insanlar bu konularda çok kırıcı olabiliyor. Ben okulda genç öğretmen kızlarımıza-ablaları yaşındayım- önlük giyin veya azıcık bluzlarınızı uzatın dedim diye neler demediler. Yeni yeni -3 ay sonra- selam vermeye başladılar bana. Ne yazık ki, eşim kapanmamı istemiyor. Bende maksi etek ve boğazlı üstler, tunikler giyerek çıkıyorum. Geçen gün bir öğrencim derste namaz kılıyor musunuz, diye sordu. Başka bir öğrencim, baksana bu sıcakta hocanın boynu kapalı, tabiki kılıyor dedi. Bu kadar etkiliyiz aslında giyimimizle. Ama anlatamıyoruz kimseye. Ki bu konuşma erkek öğrencilerimle aramda geçti.

 23. meral Says:

  hayırlı sabahlar cahide hanım sizi 1 yıldır yazılarınızı okuyorum ve takip ediyorum her şeye değiniyorsunuz tebrik ederim benimde sorunuma yardımcı olursunuz inşaallah benim sorunum oğlum 9 yaşında ve zeki1 çocuk ama çok aceleci sınıfda sorun yaratıyormuş öğretmeni diiyorki beni dinlemiyor kafası hep etrafta herkese llaf yetiştiriyo her lafıma bi cevap çok konuşuyo bende psikiyatrise götürdüm dikkat dagınıklığı dedi ve öğretmene ve bize ayrı ayrı kagıtlar verdi orda yazan soruları 15 gün içinde takip edip doldurun dedi ve doldurduk ve gittik evet yanılmamışım çocugunuzda dikkat eksikliği var dedi ve hap önerdi okul saatinde vereceksiniz dedi hapın ismide ritalin yarım vermeye başladım ve 2 gün oldu oğlum mide bulantısı baş ağrısı yaşadı ben tedirginim ama babası ver kesme hapı diyo ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevineceğim hayırlı günler

  • FATMA Y. Says:

   Meral hanim bu ilaci hemen icirmeyi birakin cunku yazinizi okur okumaz arastirdim olume sebeb oluyormus.su siteye bakin turkceye cevirdim ama sizde gosterirmi bilmem.
   http://www.ritalindeath.com/
   Ayrica bu konu hakkinda daha once su kitapi okumustum. http://hpl.bibliocommons.com/item/show/5240005006_help_for_the_hyperactive_child
   bu sayfayida google kopyalayin sayfadaki kitabi goruceksiniz. bu kitapta doktor bu ilacin iyi olmadigini cocugunuzun yeme icmesine dikkat etmenizi yani sekerli yiyeceklerden vede disardan alinan yiyeceklerden uzak kalmanizi tavsiye ediyor cunku disardaki yiyeceklerde cok katki maddesi var ozelliklede seker orani cok yuksek. ayrica cocugunuzu spor yapmaya tesvik edin vede onunla oturup neden boyle yaptigini karsiniza alip konusmanizi onu anlamaya calismanizi tavsiye ediyor. Lutfen dikkat edin inanin gorur gormez hemen yardim etmek istedim insaALLAH faydam olur. eger turkceye ceviremezseniz yazin buraya ben size yardimci olurum insaALAH elimden geldigince ALLAHa emanet olun.

   • Cahide Says:

    Meral hanıma bugün cevap verirken elektrik kesildi ve cevabımı gönderemedim. Komşumun oğluna da hiperaktif dediler. İlaç verdiler. Çocuk okula giderken içiyordu ve okulda resmen uyuşuyormuş. Bir sene kadar kullandı bu ilacı. Çocukta astım çıktı. ve hiç bir faydası olmadı. Lütfen çocuğa bu tür ilaçları çok zorunlu olmadıkça içirmeyin. Doktorların çoğu bir çok ilacı anlaşmalı olarak veriyor. Ortada büyük bir rant dönüyor. Çocuk derslerini hiç mi yapamıyor? Hiç mi bir şey anlamıyor? Eğer biraz bile anlıyorsa bir sorun yoktur. Aman dikkat kardeşim…

  • nermin Says:

   naçizene tavsiyelerim.
   ginkgo bilobanın macununu kullanın birde balık yağı veya hapını (marincap)kulllanın.
   ben kullandım oğluma ve faydasını gördüm.ona da debh tanısı kondu 2 yıl önce.
   birde eve tarmbolin aldım.enerjisini atsın diye..ayrıca adem güneş beyefendinin kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.
   onun radyo programlarınıda dinlemenizi isterim.burç fm de arşiv bölümünden dinleyebilirisniz.bana çok faydası oldu.sadece ilaçla birşye olmuyor.en çok eğitim.gzölerine bakarak konuşun.az ve öz konuşun.bir iki keliemyelderdinizi anlatın.tv yi evden kaldırın.katlıkı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak tutun.

 24. kübra Says:

  tesettur bir kimlik. kadinin disiligi ile degil, kisiligi ile toplumda yer edebilmesi icin buyuk bir imkan. en onemlisi farz.
  fakat..
  hz peygamber senelerce imani anlatti.. insanlarin kalplerine once iman tam olarak yerlesti. allah sevgisi, islam sevgisi, islami yasamanin ne kadar gerekli oldugu insanlar tarafindan kabul edildi…. canlarindan vaz gececek kadar cok esevip sahiplendiler.. iman olmasi gerektigi gibi degilse amel etmek, amel etmege niyet etmek de cok zor.
  hz peygamber doneminde iman iyice yerlestikten sonra bir takim emir ve yasaklar gonderildi.. ve imanlari mukemmel sekilde yerlestigi icin tum emirlere amenna deyip itaat ettiler.
  su zamanda annesinden musluman dogup, nufus kagidina musluman yazilmis olan herkes otomatik olarak bu dine mensup olduklari icin “islam” neymis, “iman” ne demekmis, kufur neymis, sirk neymis, nifak neymis, “allah” kimmis?… bunlari merak bile etmiyor.
  mahalle baskisi, aile baskisiyla da mecburen sacini sikmabas ortup bazi acik insanlardan daha da dikkat cekici giyinen kizlar da azimsanmayacak kadar cok.
  halimizin duzelmesi icin imanlari tazelemek lazim..
  “elbiselerinizin eskidigi gibi imanlariniz da eskir, imanlarinizi yenileyiniz” buyuruyor hz peygamber..
  ilacimiz “la ilahe illallah”

  • Gökcen Says:

   size katılıyorum kübra hanım.
   tesettür elbette önemli,kaçınılmaz bir gerçek, ama insanlara birşeyler anlatacaksak bu kademe kademe olmalı.henüz iman noktasında eksikleri olan birine ,neden dar pantolon giydin diye başlarsak tesiri olmaz…önce inanacak kabul edecek ,sonra tesettür zaten yerini bulacaktır inşaallah…

   Rabbim hakkıyla örtünenlerden eylesin bizleri..

 25. figen Says:

  Ben yazilanlari ilgiyle ve saskinlikla okudum ve hala sekilcilikten kurtulamadigimiza karar verdim. Bence kapali yada acik olmak hic onemli degil, yeterki insan iyi ve temiz bir insan olsun.

  • aynur Says:

   esselamu aleyküm…Örtü emrine muhalefet ediyorsunuz…yazdıklarınıza veya konuştuklarınıza dikkat etmeniz sizin için yararlı olur…Ümmetimin üstüne öyle bir zaman gelecek ki müslüman kalkacak akşama kafir dönecek akşama müslüman başlayacak sabaha kafir kalkacak…örtü emirdir nur suresinden okuyabilirsiniz..dikkatli olalım…içim temiz kalbim temiz şeytanın vesveseleridir yani amiyane tabirle züğürt tesellidir…kalbimiz temiz olsa evliya oluruz…bir anda kayabiliriz farkındada olmayız ölüm geldiğinde geri dönüşümüz yok…saygılar…

 26. Seher... Says:

  Ben üniversitede okurken rektör yardımcımız nur serterdi..bi kere demişki,”biz kapalılara sadece başlarını açsınlar dedik,onlar hemen pardesülerini çıkardılar..” ne acı..bence tesettür algısinin zayıflamasinda başörtüsü yasağının olması da çok etkili..biz açıp kapatması kolay olsun diye küçük başörtü takmaya alıştık maalesef artık değiştiremiyoruz..kapanmak isteyen çocuğuna “zaten açmak zorunda kalacaksın,hem üniversitede hem çalışırken,boşver kapatma”diyen çok aile gördüm..çalışırken yada öğrenciyken tam adabi ile örtünmek isteyen insanın önünde o kadar çok engel varki..bunu ancak yaşayan bilir..

 27. halimee Says:

  ablacım çok güzel bir konuya değinmişsin allah razı olsun.Bu konuda söylenecek konuşulacak o kadar çok şey var ki.Tesettür kadını nazik ve nadide gösterir aslında tabi kuran-ı kerimde anlatıldığı gibi uygulanırsa.Dediğin gibi bu zamanda o kadar saptırılmış ki başörtüsü sanki başörtüye karşıt olanların ekmeyine yağ sürermişcesine.Makyaj,dar paça pantolon,topuklu ayakkabı,deve hörgücü resmen felaket örtünmeye ne kadar zıt bazen öyle giyinen insanları durdurup örtünmendeki amaç ne diye sorasım geliyor çünkü gerçekten provakasyonn mu diye düşünmeden geçemiyor insan. İç sızlatan görüntüler var ki bu devirde zaten başörtüsü sorun bu şekilde dahada çıkmaza giriyor böyle insanlarr nedeniyle. Rabbim kimseyi yolundan şaşırtmasınn….

 28. gulhayat Says:

  aynen katiliyorum, bunlar bizim kendilerine gore modern olmaya calisan kapali hanimlarimiz, Allah insallah bi an once dogruyu gormelerini ve hayatlarinda ona gore uygulamalar yapmalarini nasib etsin, kapalilik disariya sirin gorunmek icin degildir, suslu puslu kapananlar daha da dikkat cekmekteler, farkindalarmi acaba? saygilarla herkese hayirli cumalar

 29. misafir Says:

  cahide hanım babam ,benim başımı 11 yaşında kapattırdı.birnevi zorla ,bilinçsiz ,istemeden .neden kapatmam gerektigini açıklamadan..yaşım ilerledi ,ben bilinçlendim ama toka merakım hiç bitmedi.bazı şeyler zorla ,dayatılarak amaca ulaşmıyor malesef.ayrıca etrafımda kapalı ve açık arkadaşlarım var herkes gibi.. kapalı olanların davranışları tesettürlerine yakışır biçimde olmadıgı gibi açık olan arkadaşlarımında güzel huy ,güzel ahlak yönünden tesettürlülere taş çıkarır vaziyette..neden insanları tesettürlü ,kapalı ,açık vss gibi gibi sınıflara ayırıyoruz..Allah herşeyi bizden iyi bilen degilmi ,insanları sokaklarda uyarmak ,eleştirmek ,incitmek haddimizemi..belki kılık kıyafetini begenmediklerimiz ,günahkar gördüklerimiz . Allah katında bizden üstündür..herkesin sözü tesirli olmayabilir ,her gördügümüzü uyarmak karşı tarafa ters tepki yaratabilir bunlar hassas konular ve ters düşmeye gelmez diye düşünüyorum…

 30. belma Says:

  Benim başım açık çalişdığımdan ötürü.Okula giderken kapa okulda aç,sokakta başını bağla
  öğrencilerin ,velilerin önünde okuldaki öğretmenler erkek değilmi?bilmiyorum kapanmak hakkıyla güzel
  ama abartmadan.kimileri eldiven peçe vs.bile takıyor.yada yarım yamalak sizin anlattığınız gibi milletin ağzına laf veriyorlar.yada izmir ağzıyla zaten başı örtülülerden korkacaksın,dinci,irticacı…….
  Ama onların kalpleri temiz mühüm olan kalp temizliği(izmirliler demek istedim)ALLAH BANADA NASİP ETSİN BAŞIMI ÖRTMEYİ .CESARETİM OLURSA

  • Cahide Says:

   Yalnız ben eldiven peçe takanlar için abartıyorlar diyemem. Ancak takvadandır derim tabi bilncinde olarak yapıyorsa. Ben öyle yapamıyorum diye onları abartılı göremem. Çoğu kez dünyalık hevesler, gerekli olmadığı halde gerekli gibi görünenler hep Allah’ın emirlerinin yerine geçiyor. Biz galiba kendimizi fazlasıyla kandırıyoruz…

   • Belgin Says:

    Cahide cim Allah razı olsun gene çok önemli konuya değinmişsin.Rabbim bu kişilere hidayet versin.Burdaki alman kızlar müslüman olup kapandı mı;çoğu çarşaf giyiyor.Berlin e gittiğimde ve televizyonda röportajlarda gördüm.Bu kişiler tam anlamıyla araştrıyorlar.Ben de çarşaf giymiyorum ama gıpta ediyorum.Tabi bizim ülkemizde göze batıyor!Ama dediğin gibi ilim çok önemli.Bol bol hadisleri,ayetleri okumalıyız ve İnşaallah hayata geçirmeliyiz.

  • beyazpetek Says:

   Belma hanım, bahsettiğiniz nasıl bir cesaret?
   siz zaten cehennem için aleni bir cesaret gösteriyorsunuz,farkında mısınız?

  • tevhid Says:

   eldiven ve peçe takanlara asla abartı denilmez.bunu nefsi düşünmeden önce neden taktıklarını araştırmak gerekirhz.aişe nin yüz kapamakla alakalı sadece sol gözün gözükebileceği rivayetler var..4 mezhepden eminim haberiniz vardır.hanbeli ve şafii mezheplerine göre yüzü kapatmak farzdır.maliki ve hanefi mezhebine göre ise fitne döneminde peçe farzdır ki bu dönem kesinlikle fitne dönemi nur suresi 31. ayetten bunu anlamışlardır…
   sizin için peçeyi abartı diye adlandırmanız kolay olabilir kardeşim ama o hak rızası için yüzünü kapatanların dışarıda nelere maruz kaldığını bir bilsen….

  • betül Says:

   izmirlilerin kalbini açıpta gören mi oluyor?kalpleri ancak ALLAHÜ TEALA bilir.Bizler dış görünüşe göre elbet hüküm veremeyiz ama bir müslümanın da nasıl olması gerektiğini biliyorsak fiiliyatı,yaşantısı ya da giyiminden de uygun hareket ediyor veya etmiyor düşüncesine sahip olabiliyoruz.Elbette imanlı bu kapalı ya-imansız bu başı açık ya diyemeyiz asla onu rabbim bilir.Ama müslüman olan kadın ve erkeğin dininin hükümlerine farzlarına haramlarına göre hareket etme zorunluluğu vardır yapabilir ya da yapamayabilir….aşikare yapılan haram lara günahlara kendisi yorum yaptırma mecburiyeti getirmesin.Arkasından yorum yapmam isim vererek bizzat kendisine üslubuyla söylerim,gerçi eskiden söylerdim şimdi susuyorum…Başörtüsüne o kadar çok laf söyleyen var ki başörtüsüze söylemeye bizim hakkımız yok…söylemiyoruz da ama söylemeye fırsat verilmedikçe…peçe eldiveni bende takmak arzu ederdim ama onu yapmakta büyük bir cesaret…o peçenin altında da onun hakkını verecek edeb ve inanç olmalı elbette…

 31. FATMA Y. Says:

  Bismillahir-Rahmanir-Rahim
  Ablacim ellerine saglik. Insanlari anlamak cok guc ozellikle bahsettigin gibi kendilerini kapali aslinda ciplak gezen insanlari hic anlamiyorum. Bu kisileri oncelikle Kuran-i Kerimi okumaya davet ediyorum. Simdiye kadar nerde okumuslar bu sekilde kapanmali diye Peygamberimizin esleri bize boylemi ornek olmus. ALLAH kapanma emrini verince once Peygamberimizin esleri ellerine gecen uzun ortulerle kendilerini kapamislar ki diger insanlara ornek olmak icin. Sen icindekileri en guzel sekilde dile getiriyorsun insanlar, iste boyle soyleyerek bazilarini dinden uzaklastiriyosunuz diye tepki gosteriyo. ne kadar yanlis seyler bunlar hangi peygamberimiz dininden islamiyetten odun vermis ki biz kullar
  hersey “olur” “tamam” sen istedigini yap diye destek cikariz varmi buna islamiyette yer eger varsa gosterin de bilelim. Bir de sorum var, bu herseye bahane uyduran insanlara etrafimdada cok varlar.. Allahin huzuruna yukseldigimiz zaman ona ne hesap vericez peki? simdi herseyi bahane ediyoruz ya ona hesap verirkendemi bahane uydurucaz?( tovbe yarabbi tovbe) Once kendimize soralim biri bize bu yanlis yapiyosun derken sanane demek yerine bu kisi bunu neden dedi acaba diyip arastiralim ama maalesefki biz insanlar hep bahanelerin arkasina saklaniyoruz. bunu bende yapiyorum bazen. Elhamdulillah ALLAHIMIN istedigi gibi kapandim insaALLAH peygamberimizin esleri gibi yuzumude kapamak cok istiyorum ama buna daha cesaret edemiyorum( aslinda bahanelerin arkasina saklaniyorum) Yarasi olan konucurmus, eger bir kisinin yarasi varsa karsindakine karsi saldiriya gecer. Eger muslumanligindan eminsen ne diye saldiriya geciyosunki? Ben bugunume gelebilmek icin cok savastim halende savasiyorum hamd olsunki Yaradanim beni hic birakmadi etrafimdaki insanlar sen ve esin islama giremez diyip bizimle konusmayi kestiler ama ben hic yilmadim hamd olsunki esimde bende islamiyeti arastiriyor ve uygulamaya calisiyoruz. Hatta esimde bildiklerini karsisindaki insana cok guzel dille hep anlatir hic bir zaman kendine saklamaz.BENim eksikligim iste bu susmak. Cahide ablamin vesilesiyle cesaretim yerine geldi, kendimi silkelememe vesile oldu. ALLAH razi olsun. ben bu sitede benim gibi dinine duskun insanlarin oldugunu gordum, benim yasadiklarima yakin seyleri yasayan insalarin oldugunu vede mucedele ettiklerini gordum bu da beni daha da guclendirdi. yanliz olmadigimi bir kere daha anladim. ALLAH emanet olun mu’min kardeslerim. selametle. Hayirli cumalariniz olsun ins. vede iyi hafta sonlari diliyorum.

 32. Sevinc/beyza Says:

  Hayirli cumalar cok guzel yazmissiniz allah razi olsun size katiliyorum allah hidayet etsin bence hersey ailede ve eslerinde bitiyor herkese hayirli geceler

 33. gulcan Says:

  onu bunu elestirme degilde kendimizide boyle yazilarla sorgulayabiliriz hatalarimizi duzeltip daha düzgun yasamaya gayret ederiz

 34. nuran hatice bal Says:

  Size aynen katılıyorum,böyle kapananların islama uymak gibi bir dertlerinin olmadığını düşünüyorum, buda bir moda akımı….

 35. merve Says:

  Müslüman kardeşini güzel bir uslupla uyarmak doğru olabilir ama onu internet üzerinden başkalarına tan etmek çok ayıplanacak bir şey.Bizler bir takım ibadet ve taatlerde bulunuyoruz ama bakalım kabul makamından içeri kimin ibadeti taati girebiliyor.Kimse kimsenin jandarması değil insanlara Allahu Teala bile yanlış yapma ve tövbe hakkını vermişken insanlar ne kadarda katı olabiliyor.Ayıplar ancak insanın kulağına fısıldayarak düzeltilebilir yayın yapılırsa bu gıybet ve alaya girer.

  • Cahide Says:

   Bahsedilen kişiyi kimse tanımıyor Merve hanım. Peygamberimiz bile aranızdan bazıları diyerek örnekler veriyor. Bu asla gıybete girmez.

 36. gulhayat Says:

  aynen katiliyorum, saygilarla

 37. tuğba Says:

  hayırlı cumalar ablacığım uzun süredir sitenizi takip ediyorum ve faydalı buluyorum allah razı olsun

 38. sabiha Says:

  canim o kadar guzel bir yaziki katiliyorum biz burada azinlikta yasiyoruz bir ozentidir gidiyor ozenti imiz yunanlilara karsi bir muslumana yakisirmi yunanliya ozenmek oyle guzel bir dine sahipiski bunu kimseye anlatamiyorsun genclik hele genc kizlarimiz gece yarilarina kadar disarilarda kisa mini etekler uzerleride anne baba karisamiyor cahidem burada olanlari bir gorsen orada yasadigin icin rabbine sukur edersin kimsede saygi sevgi kalmadi daha fazla anlatip gunaha girmek istemiyorum sevgiler

 39. ebru Says:

  selamun aleyküm cahidecim ve tüm takipçi kardeşlerim.cumanız mübarek olsun.canım çok güzel bir yazı çok güzel tespitler okurken kendimi göz önüne aldım dediğin gibi önce kendimizi düzeltmemiz lazım.ilk örtündüğüm zamanları hatırladımda geniş uzun pardüsöm vardı eşarbımı öyle güzel genişçe örterdim ki bazen alay ederlerdi çevremdekiler(sofra bezi örtseydin bari derlerdi) bu evleninceye kadar hata evliliğimin ilk 4-5 yılında da böyleydi. inan ozaman daha huzurluydum örtüm için ibadetlerim için aklımda kaygılar yoktu içim rahattı.ama sonra nolduysa çevrenin söylemleri bazı rahatlıkları şeytanın aklıma koymasıyla diyeyim değişeye başladı .pardüsüm ayağıma dolanmaya başladı onu kısaltım onu kısaltınca başörtüsü uymadı onu küçülttüm boyundan sıkma örtmey başladım.etek uymadı altına geniş borupaça tarzı pantolon giymeye başladım.haa bunlar beni rahatsız etmiyor mu ediyor hemde çok ediyor insan yanlışlıklar içinde çabaladıkça daha çok batıyor . pardisöm ceket tarzı dizlerimden aşağıda am bu bahane değil islamın bana emrettiği örtünme şekli bu değil biliyorum .ALLAHın izniyle bunları düzeltmeye çalışacağım .ancak ozaman başka birini uyarma yetkisine sahip olurum şimdilik sesiz kalmam lazım ama rahatsız olmuyormuyum çevremdeki seninde bahsetiğin gibi giyinen özellikle genç kızlardan çok rahatsızım ,eşimle bazen görünce böyle gençleri nasıl örtünme bu diyorum da eşim bana; bunlar ALLAH için örtünmüyorlarki buda bir moda eşarp modasını uyguluyorlar diyor .ALLAH yar ve yardımcımız olsun selametle canım

 40. gulcan Says:

  Rahmetli mehmet zahit kotku hazretleri carsaf giyip carsi pazar gezecegine evinde otur acik otur demis biz kadinlata yakisan mecburiyet yoksa evimizde oturmaktir carsi pazar gezmek degil selametle

 41. ikbal Says:

  zoraki yapılan işten hayır gelmez..gerçekten kapanmak isteseler nasıl giyinmeleri gerektiğini bilirler bu zamanda pardesüden haberi olmayan varmıdır ki acaba?işlerine öyle geliyor onlarda bal gibi biliyorlar aslında da nefslerine yeniliyorlar..ALLAH HİDAYET NASİP ETSİN,HAYIRLI CUMALAR HERKESE..

 42. aysima Says:

  hayırlı Cumalar geçen sene ramazan bayramı için yiğenime elbise almak için çarşıya çıktık.yiğenim 5 yaşındaydı döneri görünce illa bana al diye tutturdu neyse aldım bi ısırık yedi gerisini istemiyorum diye elime verdi koşturuyor kalabalıgın içinde bende onunla ilgilenirken elimdekini unutmuşum.önümden yaşlı bi adam geçip söylendi anlamadım ne dedigini bi kaç genç kız geçti çok bakınca şöyle durup kendime baktım.döneri farkettim.elimdekini nereye attıgımı bilmiyorum eve kadar ağladım özel günlerde oruç tutmadıgımda çocuklarım bile oruçsuz oldugumu bilmezken ben dışarda böyle bir duruma düştü+m şimdi bu beni görenler eve gidip kapalılar bile dışarda ramazan ayında yemek yiyiyor demiştir Allah bu duruma düşürmesin kimseyi. benim bir anlık dalgınlık ve aptallığım yüzünden hem kendimi hem tesettürlüleri böyle bir duruma düşürdüm çok dikkatli olmak lazım.cahide hanım ben geçenlerde bir siteyi tesadüfen gördüm ……….. böyle kötü giyinenler yüzünden ne laflar yemiş millet Allaha emanet olun

  • betül Says:

   Aysima kardeş hiç üzülme sen bunu bilinçli yapmamışın ki iyice gözlemlemeden,sana yapılan bu hareketten o kişi utanmalı.Bir hikaye vardı senin anlattığına cevap olarak.Bir tabakta ki ciğerin yok olduğunu görsen orada da bir kedi olsa ve o kedinin ağızında kan olsa ciğeri o yedi diye hüküm veremezsin suizan olur.Yerken gördün mü? yooo…işte sen ısırmamışın,yememişin o kişi gelip seni terslemiş ayıp etmiş…bizzler tesettürlüler çağdaşlık safsatı altında düşüncelere sahip olan ,bizleri cahil gören,yaşama hakkımız,eğlenme hakkımız,olmadığını zannedenler için,medeniyetin islam dışında olduğunu savunanlar için,medeniyetin baş örtmekle,namaz kılmakla bağdaşmayacağını düşünenler için,islamiyetin medeniyete balta vurduğunu savunanlar için bizler kolay lokmayız ve çiğneyip çiğneyip tükürülecek kadar kolay ve basitiz…olsun ELHAMDÜLİLLAH biz dinimizn ne olduğunu algılayabilme çabasında gayret gösteren gerçek medeniyetin islamiyeti tam anlamıyla yaşamakta olduğunu idrak edebilen şanslı kullarız…varsın onlar bizi hakir görsünler …

 43. TUANA Says:

  çok doğru bir yazı.baya cesaretlisin.ben cesaret edip birşey söyleyemem senin gibi.ama benim bir görüşüm;o kadar çok açık bayan var ki ülkemizde erkekler onlar varken kapalı bayanlara bakmıyor bile.bu yüzden içim rahat.ben bu şekilde gözlemledim.bir kere başı kapalı mini etekli bir genç kız gördüm çok tuhafıma gitti.bazı erkeklere başörtüsü çok itici geliyor böyle olması daha iyi bence.bir erkek bu tür bir bayana bakarsa acaip giyindiği için bakar,açık bayanlar varken niye baksınlar ki tesettürlü bayanlara?

 44. Nuriye ates Says:

  Allah razi olsun yine cok güzel yazmissiniz.Rabbim hepimize dogru yolu görmeyi nasip etsin.AMIN

 45. gulcan Says:

  sunuda belirtmeden gecemeyecegim anne babalar cocuklarina dini vecibelerini ogretmek ve uygulamakla mecburlar ornek veriyorum kiziniz tesettur cagina gelmis yok o kapanmak istemiyo diye esmi gececeksiniz yada kendi bilirmi diyeceksiniz o zamam siz cociklarinizi sevmemis olursunuz. Allahi seviyoruz ama dedigini yapmiyoruz cennetide istiyoruz peygamberden sefaat bekliyoruz sunneti seniyeye uygun yasamiyoruz bu nasil muslumanlik anlamiyorum kimse alinmasin genelde komustum sahis kastetmiyorum

 46. gulcan Says:

  hayirli cumalar cok onemli bir konuya parmak basmissin maalesef cogu tesetturlu bayanlarin bilincli bir sekilde tesetturu yaptiklarina inammiyorum ben de cevremde bunu fazlasi ile goruyorum ve sucu ailelerde buluyorum benimde iki kizitrm var on ve oniki yaslarinda ve tesetturluler ben onlara elimdem geldigince anlatiyorum tesettur denilince sadece basimi kapatmak olmadigini vucut hatlarinin giydigin pardesuden belli olmamasini dilkat cekici basortulerin disarda caiz olmadigini (sadece kadinlarin yaninda takilabilecegini) dar kiyafetlerle namazin bile caiz olmadigini aile bilincli olursa onlarin yetistirecegi cocuklarda Allahin izniyle daha iyo olur sunu unutmamak lazim peygamber efendimiz sa v benim ummetim 72 iki firkaya bolunecek iclerinden sadece bir firka cennete girecek diye buyurmustur
  Rabbim cumlemizi kendine hakiki kul habibini ummet olmayi nasip etsin Allaha emanet olunuz

 47. menekşe Says:

  yine çok güzel bir konuya temas etmişsiniz Cahide hanım .Sokağa çıktığım zaman şöyle bir etrafıma bakıyorum heryerde böyle hanımlar nefret ediyorum. Başörtüsünün renginde makyajlar ağzında sakızla gezenler sanki tesettür baştan ibaretmiş gibi sadece başını örtüp gerisine hiç aldırmayanlar daha doğrusu daha çekici hale getirmeye çalışanlar bazen içimdem başörtülerini çekip almak geliyor şu örtüyü bari rezil etmeyin diye.selamlar…

  • nermin Says:

   bence nefret etmeyelim.onlar için önce dua edelim.ve imanlarını artırmaları için uğraşalım.en azından bir kitap hediye edebilirz.mesela feyzullah birışk’ın % KAÇ MÜSLÜMANIM,ALLAH’LA NASIL DOSTLUK KURABİLİRİM?
   ALLAH İNSANA NE DEMİŞİT? gibi vb…
   bir çoğunun imanı az yada tesettürden bihaber.yada zorla örtünmüş kişiler.

 48. sadiye Says:

  Hayırlı cumalar diliyorum herkese ablam gene içimizde büyük yara olan bi konuya değinmişsin.bence o insanlar yaptıklarının bilncinde değiler yani bilselerdi bence böyle yapmazlardı hep diyorum eğer müslümansan herşeyine dikkat edeceksin.geçen bi yazıda çok güzel bi söz vardı hz.Fattımaya sormuşlar gerçek mümin kadın kimdir diye gerçek mümin kadın başkasının hayaline düşmeyen kadındır demiş bu söz beni çok etkiledi ve kendime daha da dikkat etmeme vesile oldu o sözü yazıp buzdalabıma yapıştırdım çünkü bizinsanlar çabuk unutuyoruz.galiba benimde çok işim var çünkü üç tane kız kardeşim ve iki tane görümcem var böyle giyiniyor bazen uyarıyorum ya istiyoruz ama bizi engelleyen ne bilmiyoruz diyolar galiba nefislerine yenik düşüyorlar.senin bu yazını çıkarıp vericem onlara inşallah bi faydası olur sende hakkını helal et ablam gerçi mutlaka yazıların altına ismini yazıyorum hakkın geçmesin diye bu arada dünkü çorbanı yaptım çok güzel oldu eşim iki kase yedi hayırlı hafta sonları diliyorum gerçi iki gün ayrı kalmak zor ama şunun şurasında pazartesiye ne kaldı rabim yar ve yardımcın olsun..

 49. KübraNur Says:

  öyle çetin sınavlar veriyoruz ki .. Rabbim affeylesin doğru yola çevirsin . Konu çok güzel üzerinde konuşulacak çok şey var . inşallah hatalarımızı düzeltiriz . cumamız mübarek olsun selametle..

 50. sesiber Says:

  Sormuşsunuz ya başını zorla kapattıran mı var? Bence var. Böyle aile, çevre baskısıyla örtünmüş genç kızlar o kadar çok ki. İçinden tesettüre girmek gelmediği için böyle komik duruyor. Tesettür zorla değil, o bilinci kazanarak ve isteyerek uygulanabilecek birşey. Suçu ailelerinde aramak gerek. İnsanları giyimleriyle değerlendirmemek lazım. Ne çarşaflılar gördüm kul hakkından bihaber. Lafta haberi var da uygulama sıfır. A bir de bu tipler kendilerini cennetin biletini kesmiş, tüm açıkları ya da sizin bahsettiğiniz kesimi cehennemlik olarak Allah’tan önce yargılar, biletini keserler. Parayla imanın kimde olduğu bilinmez. Çok tehlikeli tuzaklar bunlar. Din o insanı tanımadan, sadece dışarıdan bakılarak anlaşılabilecek bir olgu değil. Olmamalı da. Ne başörtülüler tanıyorum namaz kılmıyor. Aileler çocuklarını önce örtüp sonra dini öğretmeye çalışıyor. Oysa önce, temelden verilen dini ve ahlaki eğitim olsa herkes neyi ne şekilde yapacağının,yapmayacağının bilincine varır. Önce iç sonra dış bana göre. İçin güzelse, dışına da uygularsın o güzelliği. İçi boş bu kadar oluyor. Yazık…

 51. emell Says:

  s.a öncelikle hayırlı cumalar herkese…
  ben tesettüre geç girebildim.evlenince 28 yaşında…
  elimden geldiğince hakkını vermeye çalışıyorum.pantolan kesinlikle giymiyorum.zaten pardesüm var çok acil bişi için 1-2 kez eşofmanın üztüne pardesü alıp çıkmışımdır ancak o zaman bile kızıyorum sonradan kendime…görenler yanlış anlar yanlış örnek alır diyee ki pardesü altında görülmüyo bile…..
  ama denildiği gibi sokakta türbanlı olupta o şekilde gezenleri görünce ağzım açık kalıyo valla…
  acaba zorlamı kapandılar,kapanmanın örtünmenin şeklini bilmiyolarmı diye geçiyor içimden…yüzde makyaj,el kadar çeşit çeşit bağlanmış eşarp,eşarpın altına koyulmuş öyle hörgüç gibi bişi…(annem uzaylı der onlara)öyle kafa bi şekil olmuş nedir anlam veremiyorum…
  açık insandan daha çok dikkat çekiyolar….zaten buranın modası orta yaşlı kadınlar başının tepesine baş örtü örterle perçemler dışarda.altta pantolan hatta yazın kapri.üsstte bi penye ama badi gibi yazın kısa kol ve başta yarım baş örtü…
  Allahım hidayet versin inşallah….yakınlarımı ara ara bu konuda uyarıyorum.ama sokaktakilere bişi demedim şimdilik…birşey derler diye…
  ama inşallah bende üstüme düşeni yapabilirim bundan sonra…

 52. Münevver Says:

  Seçmiş olduğun konu ve uslubün yine tam yerinde bence Cahide.Çok uzun zamandır ben de başı açık ve kapalı olan kadın arasındaki farkları düşünmekteyim.Benim başım açık ama kapanma arzusu içerisindeyim.Yalnız kapalı olan kişilerin gerek bu tarz giyimleri gerekse bazı görüşleri beni çok rahatsız ediyor.Gerçekten tam anlamıyla tesettürlü çok yakın bir tanıdığım birgün bir kadınla ilgili konuşurken ”açık ama iyi bir kadın ” dedi.Bu beni o kadar derinden yaraladı ki.Ben bu laftan Başı açık olan birçok kadın kötüdür anlamı çıkardım ister istemez.Bana karşı daha birçok kırıcı tavrı ve lafı da oldu.Tabiki o beni bu şekilde yargıladığı ve hor gördüğü için tesettüre karşı bir soğukluğum yok .Bunun bilincindeyim çok şükür.Ancak örtülü kardeşlerimizin bu tarz konuşmalar yaparken bence biraz daha nazik ve senin gibi yapıcı olması gerekiyor.Aksi halde benim gibi düşünmeyen başı açık bayana böyle bir laf söylendiğinde çok rahatlıkla ”heh gördün mü başı kapalı işte,geri kafalı ne olacak” diye düşünür.Senin de dediğin gibi başı kapalı bayanın böyle bir davranış sergilemesinin vebali büyüktür diye düşünüyorum.Teşvik etmek yerine bu şekilde sert uslüple soğutmak hiç hoş değil.Seni canı gönülden kutluyorum.Takipteyiz : ))

 53. hülya Says:

  hayırlı cumalar cahidem ve tüm dostlar, en çok içimi acıtan ve beni kahreden konudan bahsetmişsin bugün cahideciğim. dışarı çıktığımda, tam tesettürlü bayana rastlamak öyle zor ki. neredeyse yok. özellikle genç kızlarımızın bu hallari beni çok üzüyor. ne örtünmüş, ne açılmış, ikisinin arasında bocalayıp duruyor. ben bayan olduğum halde, bazen dönüp bakmaya haya ediyorum. başında tıpkı cahideninde dediği gibi mendil kadar bir örtü, alt kısım hiç önemli değil. yüzde bir karış makyaj, tırnaklar boyalı, hatta çoğunun elinde sigara. öyle acıyorum ve öyle üzülüyorum ki, neden kızlarımızın bu şekilde örtündüğünü, neden bilinçsizce hareket ettiğini bir türlü çözemiyorum. örtünmek sadece saçlarının bir şekilde görünmemesini sağlamak değildir. tepeden tırnağa örtünmektir. bazı ayetler ve bazı hadisler bize nasıl örtünmemiz konusunda bilgi veriyor zaten.çok az bir araştırmayla herkes bunu öğrenebilir. bu çeşit giyinenlere, madem örtünmek nefsine ağır geliyor, madem giyim tarzını değiştirmeye yanaşmıyorsun, o zaman başına o küçücük eşarbı neden bağlıyorsun diye sormak geliyor içimden. yapacaksan tam hakkıyla yapacaksın. kendinide, örtünmeyide böyle komik duruma düşürmeyeceksin. geçen gün bende yolda aynen böyle bir kızcağıza rastladım, öyle şaşırmışım, farkında olmadan öyle uzun bakmışım ki, kızım beni uyamak zorunda kaldı.”anne neden bakıp duruyorsun, kızı rahatsız ettin” dedi. ama hali içler acısıydı cahideciğim. başında örtü vardı ama üzerine giydiği badi dedikleri tarzdaki tişört öyle inceydi ki, içinden bazı yerleri rahatça görülebiliyordu. ama neyazıkki ben senin gösterdiğin yürekliliği gösteremedim cahideciğim. yanına gidip kızcağızı uyaramadım. hala o kız aklımdan hiç çıkmıyor.
  bu günlerde aldığın bu düzgün karalar bizleri çok etkiliyor cahidem. övgü olsun diye söylemiyorum ama sadece düşüncelerimi söylüyorum. ben bu blogu bir okul gibi görüyorum. hergün gidip birşeyler öğrendiğim, çok iyi bilgiler edindiğim, arkadaşlarımla her konuda tartışıp sohbet ettiğim güzel bir okul. yazıların beni çok etkiliyor. kendime getiriyor. uyarıların bir müslümana yakışır şekilde. seninde dediğin gibi, dinimize ve onun emirlerine sahip çıkalım. peygamberin sünnetine sarılalım. daha huzurlu, daha mutlu olduğumuzu göreceğiz..
  Rabbim hepimizin yardımcısı olsun. yolundan ve yolunda gidenlerden ayırmasın inşallah..
  bu güzel cuma günü hürmetine, sıkıntıda olan ve bugün dua isteyen tüm kardeşlerimize yardım etsin inşallah..
  islamiyeti öyle bir yaşa ki, akıllar dursun
  sen, ona buna değil Allah a kulsun
  sen, zulmetler içinde parlayan nursun
  senin gibi mücahide binlerce selam olsun..

 54. GAMZEEEEE Says:

  ABLACIMMM BEN AÇIĞIM ASLINDA YORUM YAPMAK BİLE HADDİM DEĞİL AMA HERKESİN AFFINA SIĞINARAK YAZIYORUM..
  TESETTÜRE GİRMİŞ İNSANLARIN ,BU ŞEREFE ERMİŞ KİŞİLERİN BÖYLE ÇARPIK GİYİM ANLAYIŞINI ANLAYAMIYORUM…NE GÜZEL KAPANABİLMİŞSİN BUNU YAPABİLMEK DE ÇOK ÖNEMLİ. EEE HAKKINI VER O ZAMAN….
  İŞTE ABLAM…KAPANMA GAYESİ ÇOK ÖNEMLİ..BU ALLAH RIZASI İÇİN YAPILIR…TARZ OLSUN DİYE YA DA GELENEKÇİ BİR ZİHNİYETLE YA DA BASKI İLE OLMAZ…
  BÖYLE GİYİNEN HANIMLARIN ÇOĞU BU ZİHNİYETLE KAPANMIŞ OLABİLİR YA DA BİLMİYORLAR BİLMİYORLAR…

 55. ehlisunnazeyneb Says:

  verdigim ilk linkteki harf hatasindan dolayi tekrar veriyorum linki:

  http://islah.de/menhec/men00017.pdf

  selametle..

 56. ehlisunnazeyneb Says:

  Hayirli sabahlar
  İslam, müslüman olmayanlara rahmet ve sevgi gözüyle bakar mı?
  Bütün övgüler Allah’adır.

  Birincisi:
  İslam’ın insanlığa bakışında rahmet ve sevgi doludur. Bundan başkası da zaten düşünülemez. Çünkü İslam dini Allah’ın koyduğu dindir. Bütün insanlığı bu dine girmeye davet etmektedir. Aynı zamanda Allah bu dini vahy etti. Yaratılmışların en merhametlisi Muhammed’in –sallallahu aleyhi ve selem- kalbine indirdi. Bunun doğruluğunu Allah’ın Kitabı şu ayette doğrulamaktadır: “Biz seni göndermedik ancak âlemlere rahmet olasın diye(gönderdik)” el-Enbiya, 107
  Kur’an-dan, Sünnetten ve Peygamberin hayatından bu anlamı pekiştiren durumlara delil getirebiliriz. Bunun için birçok tablolar ortaya çıkmaktadır:
  1- İslam’a davet etmek ve insanları şirk ve küfürden kurtarmak
  Bu konuda Kur’an ve Sünnetin emirleri Müslümanları insanları Allah’ı birlemeye ve bu uğurda malları, vakitleri ve canları harcamaya davet etmektedir. Bu durum da ancak âlemlere rahmet olmak içindir. Onları kullara ibadet etmekten kurtarıp kulların rabbine ibadet etmelerini sağlamaktır. Onları dünyanın darlığından çıkarıp dünya ve ahiretin genişliğine ulaştırmaktır. Allah şöyle buyurmaktadır: “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır. “Âl-i İmran, 104)

  Bu verecegim iki sayfanin faydali olacagi ümit ederekten,sevgiler
  http://islah.de/menhec/men00017.pdf

  http://www.tevhidvesunnet.com/index.php/sesli-videolar/54-akide/264-imam-muhammed-b-abdilvehhab-ve-vehhabilik.html

 57. vuslat Says:

  cok güzel bir yazi Allah razi olsun cahide ablam… ben almanyada yasiyorum ve burda da durum pek farkli degil. Nereye bakarsan güya kapali genc kizlar, basörtüsünü niye örttügünden dahi bihaber kizlar.
  Allah sonumuz hayr eylesin ama durum hic iyi degil. Dedigin gibi ilk basta kendimizi düzeltip sonra digerlerine teblig etmemiz gerekiyor. Rabbim bizlere iman gücü versin ve yolumuzda dinimizde muvaffak eylesin. (Amin)

 58. Zehra Betül Says:

  selamün aleyküm;
  yazınız çok güzel. tam da günümüz problemine parmak basmışsınız. biz de acayip rahatsız oluyoruz bü tarz görüntülerden. ama toplum öyle bir hal aldı ki; tam anlamıyla kapalı olanlara ‘abartıyor’ gözüyle bakılmaya başlandı. çevremizde ki arkadaşlarımıza, nazımızın geçtiği kişilere geçmiyor ki sözümüz. herkesin bir mazereti var, herkes bir şekilde kandırmış kendini. nefsini tatmin ediyor, aklına uyduruyor ve giyiniyor. Biz de fazlaca bu muhabbete girdiğimizden midir, yoksa kendi farkındalığından mıdır bilmiyorum ama; benim 6 yaşındaki oğlum, böyle bir tip gördüğü zaman, ‘güya eşarp örtmüş’ diyor.
  ben hiçbir zaman tanımadığım birini uyarma cesaretini sergileyemedim ama, sizi tebrik ediyorum. ve inşallah biz de başarırız da, toplumu düzeltmede bizim de payımız olur.

 59. ak Says:

  Cahide abla çok önemli bir konuya daha değinmişsin.Başörtüsü nedir nasıl örtülür ne için örtülür anlayıp bilen benim gördüğüm kadarıyla azınlıkta gibi.Ben burda görüyorum saçlarının yarısı tepeden gözükerek örtüyorlar hiç örtmese ondan iyi genelde kayserinin yerlilerinin modası bu.diğer yandan başı tam kapalı olupta altına daracık kot deri ceket giyinleri görmek bile istemiyorum.hatta kapri bile giyenler var.ben haftaiçi çalıştığım için otobüste olsun çarşıda olsun okadar çok görüyorumki hepsini bir uyarmaya kalksam beni döverler heralde. Helede otobüste ağzında sakız olup patlatanımı istersin elinde telefon kahkahalar atarak güleni mi istersin arkamı dönüp bakıyorum genelde türbanlı bir bayan oluyor bunları yapan.Benim çervemde en yakın diyeceğim kim olduklarını söylemek istemiyorum şuan en yakın diyorum en yakınım kapalı oldukları halde açıldılar.okadar üzüldümki gözlerim dolmuştu onları o halde görünce. ne yapacağımı şaşırdım.bizim bide cenazemiz vardı (Allah rahmet eylesin) başı açık gelmiş.okadar çok utandım ki anlatamam.o anda onu alıp bir yere saklayasım geldi yada yanımda fazladan eşarp olsa alıp kafasını örtecektim.hala ne yapacığımı bilmiyorum gittikleri yol, yol değil.Allah ıslah etsin. Neyapmalıyım onları tekrar başlarını örtmek için bi fikri olan varsa lüften söylesin

 60. sibel Says:

  çok dogrusun da işte dedikoduya geldimi son safasına kadar konuşuruz ama iş dogrulara geldimi susarız inşallah senin yazıların ve cesaretinle birgün herkez dogru yolu bulur rabbim hepimizi hidayetine eriştirsin hayırlı cumalar dualarında banada yer verirsen sevinirim

 61. melek Says:

  benim en yakın arkadaşım kurstan yetişme çok uyarmama rağmen o daracık pardesülerden vazgeçmiyor.seviyorum diyor,benımde zaafım bu yönde diyor

 62. zeynep Says:

  bu siteyi yemek tarifi ararken farkettim.o günden beride takip ediyorum.yazıların hepsini okudum.bugünkü yazıda çok güzel.Rabbim yolunuzdan ayırmasın.

 63. Hemsehrim Says:

  Bazen düşünüyorum da acaba böyle giyinenler bu kılıkta gezenler provakasyon amaçlı insanlar
  mı diye. O kadar rahat o kadar normal gibiler ki akla bu sorunun gelmemesi imkansız. Markalı eşarplara şık giyimlere hiç bir sözüm yok. Olamazda çünkü bende yerine göre şık ve kalliteli giyimi severim. Ama tesettür kurallarından asla taviz vermeden. Tesettür kurallarına tam anlamıyla uyduktan sonra hiç kimseye sözümüz olamaz. Ama aksini gördüğümüz zaman da susmak bize yakışmaz. Zira kötülükler karşısında susan dilsiz şeytandır.

  • Cahide Says:

   Canım marka ismi verirken, adamın yaptıklarını da yazdım dikkat edersen. Belki de islam düşmanı birinin markasını başta taşımak müslümana yakışmaz.

   • ayşe Says:

    iyiki bu siteye rasladım allah imanımızı kalbimizde sabit kılsın sizden de razı olsun allah bana da asla sarsılmayan bir iman nasib etsin

 64. Ç.Ş.T Says:

  Hayırlı cumalar ablacım… Rabbim dualarımızı kabul etsin.

  Çok doğru yazmışsın. Hele ki İstanbulda’da ki kapalı genç kızlar hep bu şekilde. Yüzlerinde bir dünya makyaj, kirpikler takma… Aşırı abartıyorlar. Tamam kendine bakabilirsin ama bu kadar da abartmaya gerek yok ki…

  Ben bile görünce diyorum daha çok da anneme bu kapanmış benden açık şuna bak diyorum sadece kafasında bir başortü var. Tip tip bakarım bu kızlara.

  Bence de o şekilde kapanmaktansa hiç kapanmamak daha iyi. Kapalı bir bayana pantolon kot tayt giymek yakışmıyor. Allah herkesi hidayete erdirsin. İyi hafta sonları ablacım.

  • Özlem Says:

   Bu tip giyinen yani giyinmiş çıplaklardan olan 2 kız vardı bizim mahalleye yakın oturan.Fazla tanımıyorduk ama bizde arkadaşlarla bu kısa kısa dizinde etek giyen kızları uyardık biraz nasihat ve birazda korkutarak yola getirdik şimdi edepli giyiniyorlar.Bu tarz giyinik çıplakları uyarmak gerek…


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: