Haluj / Metez / Çerkez Mantısı

“Allah’ım! dünyada ve ahirette Senden esenlik isterim; Allah’ım, dinim, dünyam, ailem ve malım konusunda Senden af ve esenlik isterim. Allah’ım, ayıplarımı ört. Korkularımdan beni emin eyle. Önümde, ardımda, sağımda, solumda, üstümde olanlardan beni koru. Altımdakilerden de Senin azametine sığınırım.” (Ebû Davud)

Allah’ın selamı Rahmeti, bereketi hepimizin üzerine olsun. Bayram havasında geçireceğimiz bir cuma günü olsun inşaAllah.

Dün Buhari’, Ebu Davud ve Tirmizi’de geçen bir Hadis-i şerif paylaşmıştım.  Hadis’in bir kısmında şöyle bir ikaz vardı. “..Kim de kendisinden hoşlanmadıkları halde, bir grubun konuşmasını dinleme gayretine düşerse Kıyamet günü kulağına erimiş kurşun dökülür..” Bazı kardeşlerimiz burayı anlamadıklarını söylediler. Ben hadis yorumlayıcısı değilim. Benim ilmim asla buna yetmez. Benim de sizin gibi öğrenecek çok şeyim var.

En doğrusunu Allah bilir fakat naçizane ben bundan şöyle bir şey anladım: Bir grup var. Bunlara bir kaç komşunuz diyelim. Aranız pek iyi değil ya da biliyorsunuz ki sizden pek hoşlanmıyorlar. İnsan kendisinden hoşlanılmadığını mutlaka hâl ve hareketlerden anlar. Siz bunu bildiğiniz halde onların konuşmalarını dinlemek ya da ne konuştuklarını öğrenmek istiyorsunuz.  Burada men edilen budur. Peki bunun sebebi nedir?

İslam  sadece belli ibadetlerden oluşan bir din değildir. Allah Peygamberleri aracılığıyla gönderdiği hak dinle bizlere toplum düzenini korumayı da öğretmiştir.  Toplumda en istenilmeyen şey fitnenin yaygınlaşmasıdır. Fitne Ahir zamanda ayyuka çıkacak kötü bir haslettir.

Öyle muhteşem bir dine sahibiz ki, insanların birbirlerinin elinden ve dilinden cefa çekmesi en aza indirgenmeye çalışılmış. Gıybet yapmayı Rabbimiz ayetle sabitliyerek yasaklamış. Hem gıybet etmeyeceksin, hem yapanı dinlemeyeceksin. Hatta seninle ilgili gıybet yapılacağını düşündüğün gruptan uzak durup onlara olan kinini artırmıyacaksın.

Özetle: Sizi sevmediğine inandığınız insanların sözlerini gizliden dinlemeye çalışmayın. “Benim hakkımda ne söylediler?” diye araştırmaya kalkmayın. Ola ki onlar hataya düşüp senin gıybetini ederler ve senin onlara kinin artar. Belki ilerde aranız düzelecekken bu şekilde devasız bir  husumet oluşur.

Gözünü sevdiğim İslam. İnsan O’nda hangi güzelliği  arar da bulamaz ki? Bizi Müslüman olarak yaratan, bize hidayeti bahşeden, bizi kendisine kul eden Rabbimize hamd-u senalar olsun. Kendisine hakkıyla kul olmayı bizlere nasip eylesin (Amiin)

“Allah’ım! Geriye (İslam öncesi cahiliye anlayışına) dönmekten yahut dinimizde fitneye uğramaktan sana sığınırız.” (Buhârî, Müslim)

**************************

Canım Hülya’m, sadakatli, vefalı izleyicim ve kardeşimin uzun zamandır bekleyen bir tarifini bu gün yayınlamak kısmet oldu. Kendisi göçmen bir aileye mensup olduğu için çok harika ve orjinal tarifleri var. Bu da onlardan biri. Bu sayfanın sadece benim değil, hepimizin sayfası olduğunu bilmenizi isterim. Bu tarifler de bunun en açık kanıtı.

Haluj yada metez (çerkez yemeği)
Hamuru için:
istenilen miktara göre, 3 yada 4 bardak un
su ve tuz ile hamur hazırlanır.
isteğe bağlı 1 yumurta kırılabilir fakat yumurta eklenmesede olur. hamur mantı hamuru kıvamında olmalıdır.
İç malzemesi:
3 haşlanmış patates
200 gr çerkez peyniri
1 kuru soğan
tuz, istenirse çok az karabiber
Üzerine: sadece tereyağı ve salça

Haluj ya da Metez nasıl yapılır?

 • Malzemelerle hamur hazırlanır ve en az yarım saat dinlendirilir. iç harcı için, soğan ince kıyılır ve çok az yağda kavrulur. haşlanmış ve ezilmiş patates, ufalanmış çerkez peyniri ilave edilir ve içi hazırlanır.
 • Hamur iki bezeye ayrılır ve mantı yufkası kalınlığında açılır. bir bardak yada kapak yardımıyla parçalar kesilir. her parçanın ortasına iç malzemeden bir tatlı kaşığı konur ve istenirse şekildeki gibi, istenirsede poğaça gibi kapatılır.
 • Tencerede kaynamakta olan suyun içine hepsi birden değil, azar azar atılarak kaynayınca suyun yüzüne çıkan halujlar kevgirle servis tabağına alınır. üzerine istenirse sadece tereyağ, yada salçalı sos hazırlanıp gezdirilir.

Hülya’nın notları: iki çeşit çerkez peyniri vardır. Birisi uzun süre dayanabilmesi için odun ateşinin isinde kurutulur. Diğeri taze olan çerkez peyniridir. bu kuru değildir. Biz haluj yapımında taze olanı kullanıyoruz. Fakat hakiki çerkez peyniri bulmak biraz güç. Marketlerde çerkez peyniri olarak satılanların çoğu gerçek değildir. Bazı bölgelerin pazarlarında bulunabilir. Bulunamazsa da farklı bir peynir çeşidi kullanılabilir.

97 Yanıt to “Haluj / Metez / Çerkez Mantısı”

 1. katre Says:

  mantı ve su böreği hamuru hep çekici gelmiştir şekil çok güzel inş beceririm hülya abla şükranlillah….

 2. Rukiye Says:

  Ya bayıldım ben bu şekle ve aynısını yapmak istiyorum eğer becerebilirsem bloğumda yayımlayın göndereceğim size Allah işinizi rast getirsin . Çok güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz

 3. miri Says:

  haluj malzemesi eksik peynirli yapılıyorsa kuru açıbra otu baharattı peynirle harmanlanır.peynirli haluju o haluj yapar. ve üstüne kırmızı pul biberli yağ gezdirilmez kafkas kültüründe pul biber yoktur onun için o kültüre has kırmızı tuz yada salçası vardır

 4. mnp Says:

  bunun asıl adı psıhalive gabardey yemeğidir bu kayseride çok meşhurdur

  • sevgi Says:

   haydi canım ordan kayseri mantısı farklıdır.bu tarifteki çerkes mantısıdır yani haluj

 5. nur Says:

  http://zeytinagaci.blogspot.com/2009/09/haluj-cerkes-mants.html merhaba bu linkte nasıl kapatıldığına dair bir video bulunmaktadır

 6. sevl Says:

  aa bu bizim sivas yoresine aitt bir manti adida hingel eskiden davetlerde hingel olmassa sofrada o daveti davetten saymazlarmis illaki olacakmis ….bende cook severimm en kolay yaptigim manti hemde kopuklu tere yaglii himmm harika oluyooo birazdan da yapacam insallahh :)…….buarada ablacim banada e meil den yenilikler gelmiyoo neden acaba

  • Cahide Says:

   Canım ben adresleri kontrol ettim ama sanırım sen üye olurken bir hata yapmışsın ki, mailin görünmüyor. Yeniden dene istersen.

 7. meltem Says:

  daha az önce yaptık eşim hamurlarını hazırladı ben içini.. Evde beyaz peyniri ve kaşar vardı bende peynirde değişiklik yaptım..
  iyiki varsınız bu sıkıcı karlı tatillerde evimize neşe oldu tarifleriniz
  Allah razı olsun

 8. zehra Says:

  Cok güzel olmus ellerine saglik, yillardan beri yapariz bizde, aynen annemin gibi yapmisin harika olmus.
  sevgiler saygilar
  Zehra

 9. melodi Says:

  biz bunun biraz değişiğini yapıyoz bizim kökümüz ahıska türklerine dayanıyormuş savaşda sürgün edilmiş dedelerimiz ve gelelim mantıya biz hınkal diyoz aynı içini haşlanmış patates baharat koyuyoz ve hamurunuda aynı lşekli kare kesiyoz büyük ve dört ucunu bileştirip kapatıyoz biraz farklı pişirmeside aynı tereyağı yakıyoz iyice mantıları bir tepsiye döküp üzerine teryağını koyup karıştırıyoz ve bir kaseni içine ezilmiş sarmısaklı su bir kaseyede yoğurt katıp isteyen itedeğine batırıp yer vede çok güzel olur

 10. Zehra Says:

  çok güzel görünüyo
  kesinlinkle denemem lazim
  elinize saglik
  selametle…

 11. keyf-i mutfak Says:

  yine harika bir yemek y,ne harika bir yazı..Allah razı olsun canım..

 12. ayşegül Says:

  “Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah’a ve Resûlü’ne itaat ederler. İşte Allah’ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe Suresi, 71)

  Bu ayette Allah, tüm müminlerin birbirlerinin dostu ve yardımcısı olduğunu, kadın ve erkek tüm müminlerin iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmakla yükümlü olduklarını bildirmektedir.

  İman edenlerin en önemli ibadetlerinden biri tebliğdir, yani insanları doğru yola çağırmak, iyiliği tavsiye edip kötülükten sakındırmak, onları Kuran ahlakına davet etmektir. Bu ibadet, müminlerin günlük hayatlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Müminler, sözleriyle ve davranışlarıyla yaşamlarının her anında Allah’ın bildirdiği din ahlakını birbirlerine ve diğer insanlara anlatmakla ve İslam ahlakını temsil etmekle yükümlüdürler. Ayetin devamında müminlerin Allah’ın farz kıldığı namaz, zekat gibi ibadetleri yerine getirdikleri bildirilirken, Allah’a ve elçilere uymanın önemine de dikkat çekilmektedir.

  İman sahibi bir insanın en belirgin özelliklerinden biri ibadetlerine gösterdiği titizliktir. Allah’ın farz kıldığı namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerini yaşamı boyunca şevkle sürdürür. Örneğin 5 vakit namaz, müminlere hayatları boyunca sürdürmeleri emredilen, vakitleri belirlenmiş bir ibadettir. Bu ibadet, müminin bilincini ve iradesini canlı tutar, sürekli olarak Allah’a yönelip dönmesini sağlar ve Rabbimiz’in emirleri doğrultusunda bir yaşam sürdürmesine yardımcı olur.

  Allah bu ayette ayrıca müminlere rahmet edeceğini vaat etmektedir. Müminler, daima Yüce Allah’a güvenen, hep O’na yönelip dönen, sürekli O’nu razı etmeyi düşünen, ibadetlerini yerine getiren ve Kuran ahlakından asla taviz vermeyen insanlardır, bu nedenle Allah’ın hiç bitmeyen rahmeti, fazlı, koruması ve sevgisi hep onların üzerindedir. Her türlü eksiklikten münezzeh olan Allah’ın sonsuz rahmetinin ve sevgisinin hep kendi üzerinde olduğunu bilmek, Allah’ın cennetiyle mükafatlandırılmayı ummak ise, müminin kalbine büyük bir ferahlık ve huzur verir.

  Bu makale, İlmi Araştırma Dergisi 56. sayı (Şubat 2009) 51. sayfada yayınlanmıştır.

 13. ayşegül Says:

  en son diyeceklerimide yazayım zira gene göze çok battım çok yer işgal etmekten bu durum hoşuma gitmiyor ama napayım söyleyecek sözüm çok.öncelikle dua bekleyen tüm kardeşlerime elimden geldiğince her namazımdan sonra yada her aklıma düştüklerinde mutlaka dua ediyorum.dün bahsettiğin AFYONLU ÖĞRETMEN kardeşimize çok geçmiş olsun diliyorum özellikle dün onlara çok dua ettim.ayrıca MELEK kardeşime,ZERDALİ kardeşime,KADRİYE ablama,JİBEK ablama GAMZEEE kardeşime isimleriyle dua ettim ve hep ediyorum ismini unuttuğum diğer kardeşlerimiz içinde ayrıca ne sıkıntıları ve hacetleri varsa diye dualarımı bolca gönderiyorum.inşALLAH RABBİM tez vakitte ŞAFİ ismiyle sizleri kucaklasın.HÜLYACIM senide unutmadım canım.bu arada bu böreğe bayıldım yapımı çetrefilli gibi ama mutlaka yapmaya çalışıcam inşALLAH.ellerin dert görmesin canım süper görünüyor.ablacım şu sünnetle ilgili yazdıklarını okuduğumdan beri herşeye daha bir dikkat eder oldum ve bir güzel tevafukta dün yaşadım.cuma saati vuslat tv.de ABDURRAHMAN ATEŞ hocanın KUR’A-NI ANLAMAK isminde bir proğramı var ve öyle net öyle temiz ayetleri anlatıyor ve insanı düşünmeye sevk ediyorki mutlaka dinlemelisin.dünki programda tevbe 71 ayeti ve açıklaması vardı ve hoca aynen şöyle dedi.müslümanın müslüman üzerinde söz hakkı vardır.uyarılan sanane,uyaranda babane diyemez çünkü müslümanlar biribirinin aynasıdır gördükleri yanlışı uyarmak ve ikaz etmekle mesuldurler dedi.epey uzundu ben kısaca bu kadarını yazayım dedim canım ablacım bugün çok yer işgal ettim.hepiniz hakkınızı helal edin lütfen.hürmetler

  • Cahide Says:

   Ne demek göze batmak canım benim, sen bu sayfanın neşesisin..:) Sen olmasan tadımız olmuyor sanki. Abdurrahman ateş hocaya bizde bayılıyoruz. Çok güzel dupduru anlatıyor.

  • hülya Says:

   Allah razı olsun ayşegülüm, Rabbim tüm dualarını kabul buyurur inşallah. ama bana abla diyebilirsin canım, ben cahideden bir yaş büyüğüm=)

   • ayşegül Says:

    yaaa bilmiyodum ablacım bundan sonra öyle hitap ederim ben 2 gün sonra 31 olucamda nedense hep aklımda yakın yaştayız gibi kalmış ablacım uyardığın için sağol.hayırlı hafta sonları diliyorum

 14. ayşegül Says:

  ablacım gelelim dünkü yazına gözlerimi yaşarttın gene.okurken aldın gittin beni.duyarlılığında ayrıca mutlu etti beni ve daha bir cesaretlendim.bazen öyle şeyler yaşıyorumki nasıl oluyor böyle bir şey şaşırıyorum zira iki gündür daha çok dikkatimi çekiyor.demekki kalp kalbe karşı gerçekten.evelki gün pazara gittim ve sürekli alışveriş yaptığım bir teyzenin yerinde tezgah açmadığını gördüm az ileride baharatçılık yapan eşinin tezgahına eşimle gidip sorduk neden teyze gelmiyor artık bir kaç haftadır gözüm onu arıyor dedim.aldığım cevap kanımı dondurdu.eşi aynen şöyle dedi.kardeşim inan artık bizi yıldırdılar peşin 3 aylık yer kirasınıda ödediğim halde eşim sırf başı örtülü diye tezgah açtırmıyorlar buranın belediyesi chp li ve habire diğer partilerden olanların burnundan getiriyorlar.ne zararı var benim eşimin başındaki örtünün onlara illaki yandaş olmamızı istiyorlar değilse bunun cezasını sizde böyle ödersiniz deyip bize her türlü gıcıklığı yapıyorlar.dedi.eşi zaten kendisine destek olsun diye küçük bir tezgahta başörtüsü havlu gibi şeyler satıyordu.bir çocukları burs kazanmış diye yurt dışında okuyormuş diğeride yaza evlenecek masrafımız çok emekli aylığım yetmiyor ama en son eşim pes etti bende evimde otururum genede uymam onlara demiş.yazın tamda bunları burada anlatacağım zamana denk geldi.ne güzel tevafuk.bir yanda el kadar bezle kafasını kapatıp kıçını açanlar diğer yanda örtüünden ödün vermemek için ekmeğinden olanlar.ALLAH hidayet versin.sormak istiyorum bazen sana yüklenip duran neden ötekileştiriyorsun diyenlere ALLAH aşkına söylermisiniz CAHİDE ablamı ötekiliştiriyor yoksa zaten öteki diye kocaaa bir kavram varmı ortada dğirelerinin ayırdığı

 15. ayşegül Says:

  şehriyeli köfteli çorba tarifi için ARZU kardeşimizin ellerine sağlık bende dün biraz değişiğini yaptım benimki sahte kelle paça çorbası gibi oldu tadıda görüntüsüde aynıydı.küçücük bir avuç içi büyüklüğünde parça dana etim varmış buzlukta ne yapsam derken birden aklıma uyduruk bir çorba geldi. başka bişey çıkmaz bundan diye düşündüm böylecede hem çok lezzetli hem çok kıvamlı ve güzel bir çorbam oldu.eti düdüklüde haşlayıverdim on dakkacık sonrada pincik pinçik oluncaya kadar doğradım dana eti zaten haşlanınca ayrılıveriyor lif lif.bir tencerede tereyağını bir kaşık unla kavurup üzerinede iki bardak sıcak su döktüm.içinede bir tutam tel şehriye attım.başka kapta bir yumurtanın sarısıyla iki kaşık süzme yoğurdu güzelce çırpıp koyu ayran kıvamına getirdim bunuda kaynayan malzemeye ilave edip içinede doğranmış etlerimi attım ve 15 dakika kadar kaynatıp en son kapatacağıma yakın içine tuzunu ve bir diş dövülmüş sarımsağımı ilave ettimki yoğurtlu olduğundan çorbam kesilmesin ve o sarmısağın aroması çorbamda kalsın diye.servis ederkende üzerine tereyağ ve biber ikilisiyle bir sos ekledinizmi değme çorbacılara taş çıkartacak bir çorbamız oldu.deneyenler olursa şimdiden afiyet olsunnnnn.yazmayı unutmuşum ayran kıvamındaki karışımı tencereye dökmeden mutlaka içine kaynayan sudan biraz karıştırıp kesilmesini önlemek gerekli birde yoğurdu özellikle koyu yapıyoruz.zaten durdukça yoğurtlu çorbalar koyulaşır siz onuda hesaba katın

 16. ayşegül Says:

  ablaaa yaaa acele yazayım derken bi sürü harf hatam olmuş lütfen düzeltirmisinnnn:))

 17. ayşegül Says:

  şimdi şu çekme çarşaf böreğine bir yorum yapmak istiyorum.önce EBRU kardeşimizin ellerine sağlık bende çok sık yaparım bu böreği çok pratik bana göre.bugün CAHİDE ablamda yapacakmış.keşke önceden yazsaydım kolaylık olacağını düşündüğüm ve kendimde yaparken dikkat ettiği hususlar vardı umarım işinize yarar.bu böreğin dağılmadan çok rahat ve incecik yapılmasının iki önemli püfü var.birincisi kullandığınız unun has un denen tamamen beyaz un olması çünkü tam buğday unları daha yumuşak olduğu için çabuk yumuşayıp dağılıveriyor hamur yağla birleşince çabuk eriyor.unun kepek oranı düştükçe belki besleyiciliği gidiyor ama hamur daha sert yoğuruluyor ve kolay yumuşamıyor.yufkalarınızı kolay esnetmek için hamuru yuğururken içine mutlaka bir miktar zeytinyağı koyun ki esnetirken çok faydası oluyor.ben önce merdane ile tabak büyüklüğünde açıp aralarını yağlıyorum hepsi bitince ters yüz edip en altta kalandan açmaya başlıyorum.temiz bir mutfak örtüsü yada sofra bezi kullanmak çok pratik oluyor.küçük açılmış yufkanızı sorfa bezinin ortasına koyuyorsunuz sonrada her tarafından çekiştirip sofra büyüklüğünde bile açılabiliyor.malzemeyi koyduktan sonra bezin bir kenarından şöyle yukarı doğru kaldırmaya başlıyorsunuz zaten yufka siz hiç ellemeden kendiliğinden katlanmış oluyor istediğiniz tepsiye ama gül şeklinde amada uzunlamasına ayarlayıp gönlünüze göre güzel bir börek elde etmiş oluyorsunuz.yapamam diyen kardeşlerim hiç korkmasın hamuru biraz sert yoğurun dediklerimide uygulayın sonuca siz bile şaşıracaksınız.şimdiden yapanlara kolay gelsinnnn

 18. ayşegül Says:

  cümleten selamün aleyküm kaç gündür sadece konuları okuyup yorum yazamamıştımda malum başım kalabalıktı bugün girebiildim.şimdi sırayla biriktirdiklerim yazayım inşaalh.hepsini bir kerede yazınca mektup gibi oluyor mecbur ayrı ayrı yazıcam .şimdi önce kutlamalarla başlıyım okuyunca çok mutlu oldum.sevgili HATİCE VE KADRİYE kardeşlerimin kızları örtünmeyle şereflenmiş.RABBİM daim etsin.ayaklarını dini üzere sabit kılsın inşallah.o güzel pastayıda fazlasıyla haketmişler ellerine sağlık ablacım süper görünüyor.sıra benim pastada YILDIZ KORKMAZ ablam pastanın resmini attırıverseydin demişsin canım ama malesef çok istediğim halde o dediğini yapamıyorum.benim fotoğraf makinam yok cepten çekip rc.ye atmaya çalıştım oda kabul etmedi görüntüler açılmıyo.çok istedim göndereyim başaramadım çok üzgünümmm:((

 19. hemşehrim Says:

  Canım Allah bizleri yalnış bilgi vermekten korusun diyorum öncelikle.Ama bildiğim kadarı ile kılıbık kelimesinin aslı KALBİ ILIK tır.Buda rasulullaha eşleri tarafından söylenmiş bir hitap şeklidir.Peygamber efendimiz söküklerini kendisi diker ev işlerinde mümkün olduğu kadar eşlerine yardımcı olur,kendi işini mümkün mertebe kimseye yaptırmazmış.Bu da eşleri tarafından ya rasullallah sen nekadar kalbi ılık bir insansın söylemleri ile karşılık bulurmuş.O zamanın kalbi ılık sözü günümüze yuvarlanaral kılıbık olarak gelmiş ve bu erkekler arasında bir hakaret olarak algılanır olmuş.Ama bunun bir peygamber ahlakı olduğunu bilenler keşke herkes kalbi ılık olsa diye birbirlerine dua ederler….tıpkı benim eşim gibi:)

  • tevhid Says:

   maşaallah çok sevdim bu kelimeyi.hiç böyle düşünmemiştim 🙂

  • hülya Says:

   çok teşekkür ederim bu bilgi için hemşehrim. bunu hemen eşime anlatmalıyım=)

   • Hemsehrim Says:

    Bence bunu tüm eşler biliyorlar ama bilmezlikten geliyorlar. Ne dersiniz:)

    • Cahide Says:

     Canım ben bunu ilk kez duydum. Ama zaten dediğim gibi eşim bu tür sözleri hiç takmaz. İkizlerimde çocuklarımın altından bile alırdı. Allah razı olsun. Allah korkusu olan, evinde mutlu olan her erkek az veya çok mutlaka eşine destek olur bence.

 20. Belgin Says:

  öncelikle Rabbim bu kardeşimizin eşine acil şifalar versin.Sağlığına yeniden kavuşsun İnşaalah.Hülya kardeşimizin de eline sağlık çok özenle hazırlamış ve sunmuş.Cahide cim sana da iyi hafta sonu geçirmen için Rabbime duacıyım.Allah a emanet ol canım…

 21. Yıldız KORKMAZ Says:

  Cahideciğim açıklama için teşekkür ederim.Arkadaşımızın eşine acil şıfa versin allahım.Benimde beynimde kist var 10 Ocakta emar çekilecek.Hayırlısı inşallah.Hapşırınca baş ağrılarım oluyor başka şikayetim yokama tedbirli olmak lazım.Mantıda gerçekten harika.Ben Muş ilinde çalışırken çerkez ahbaplarımız yaparlardı.Çok nefistir bilirim bende kafkas göçmeniyim(KARAÇAYIM)Bizim yemeklerimizde yoktur haluj.Ellerine sağlık Hülya hanım.

  • Cahide Says:

   Canım ablam benim. Demek sende de var. Allah acil şifalar versin. Eski komşumun eşinde de aniden çıktı. Sanki çok yaygın gibi. Bu damı yediklerimizden oluyor acaba. Ya da cep telefonlarından falan ne bileyim. Allah sonumuzu hayr eylesin…

  • hülya Says:

   geçmiş olsun yıldız ablacığım , Allah şifa versin inşallah. kafkasların çok güzel yemekleri olur. bizimle paylaşırsın inşallah..

 22. zeliha Says:

  selamlar cahide abla.resim öyle güzel görünüyo ki sanki alıp yiyesim geldi ellerine sağlık.senden gıybet ile ilgili yazı istemiştim saolasın yazdın okudum.artık birisi birinin hakkında konuşunca hemen bişeyleri bahane edip oradan ayrılıyorum,başka odaya geçiyorum yada konuyu değiştiriyorum.ama bunu yapmak o kadar zor ki cahide abla bazen kendimi konunun içinde buluveriyorum çünkü öyle kolay ki günah işlemek allahım sen bana yardım et .günahlarım çok.herkese hayırlı cumalar.selametle.

 23. FATMA Y. Says:

  Haluj cok guzel gorunuyor, ellerinize saglik Hulya hanim. Yuce rabbim hasta olan kardesimizin vede nerde varsa dua bekliyen tum mu’min kardeslerime sifa versin insaALLAH. Hadis icin aciklamanda cok guzel olmus ablacim, yasadiklarim aklima geldi vede nasil davranmam gerektigini hatirladim tekrar. sagolasin. insanin cevresindeki kisiler cok onemli bence cunku sizi heryola surukleyebiliyorlar bu iyide olabiliyor kotu de ALLAHim sasirtmasin. InsaALLAH. Hayirli bol duali cumalr gecirmeniz dilegiyle…..

 24. gulhayat Says:

  bu kardesimizin esine ve butun hastalara Allah’tan sifalar dilerim insallah sagligina kavusur bir an once, bu mantiya kiyma koysak olurmu acaba diyordum ama…

  • hülya Says:

   kıymaylada yapanlar vardır mutlaka gulhayat hanım , ama çerkez arkadaşlar daha iyi bilirler, orjinalinde kıyma kullanılmıyor. ama bu tamamen sizin tercihlerinizle ve damak tadınızla alakalı, isterseniz kıymayla yapabilirsiniz ama bu şekilde normal mantı olur. sadece şekilleri farklı olur..

   • gulhayat Says:

    haklisiniz kiyma koyuldugunda bildigimiz manti olur, bunun ozelligi boyle olmasi, hafta sonu denicem insallah, mantida fazla pratigim olmasada biseyler yapicaz artik, tesekkurler hulyacim

 25. hicret Says:

  Cumamiz mübarek olsun.Hülyacim ellerine saglik bacim, mantin nefis olmus. Nasil sekillendirdin öyle cok begendim.selam ve sevgilerimle.

 26. yasemin Says:

  Rabbim tez zsmanda sifasini versin ins..cahide hanim bilirisniz yasin her derdin ilacidir ,bu arkadasimizin esi icin yasin kampanyasi baslatabilrisiniz mesela ben 5 taNE ALAbilirim yolculuga cikacagim bu aksam yoksa daha fazlada alabilirdim

 27. şermin Says:

  Ellerinize sağlık Hülya Hanım.Bende bir abhaz kızı olarak çok sık yaparım haluju.Ama içine soğan koymadan abaza peyniri ve bizde azıbra denilen kokulu ottan koyaım içine.Bu otun marifeti de hamurun daha iyi sindirilmesini sağlamaktır.Abhaz olanlar bilirler.Yanınada yine bizim dilimizde pırpılcıka denilen bir tür yemek tuzu olan sosla yoğurdu karıştırırız.ve haluju bu sosa bandıra bandıra yeriz…Kültürümün yemeğini paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim..

  • hülya Says:

   şermin hanım, bu azıbra dediğiniz otu çok merak ettim. nereden temin ediyorsunuz? birde yoğurda lezzet vermesi için kattığınız o tozun başka bir adı var mı? paylaşırsanız sevinirim=)

 28. Emine KARADEMİR Says:

  Cahide hanım bu arada açıklamalarınız için çok sağolun Allah razı olsun.Ben kafamdan farklı yorumlamışım oldukça açıklayıcı oldu

 29. Emine KARADEMİR Says:

  Rabbim şifa versin inşallah.Aynı sorunu bizde amcamda yaşadık tam bir yıl tanı konulamadı tüm vücut tomografi ve emarları çekildi beyin dışında, en son beynin hipofiz bölgesinde dediğiniz gibi kistik bir oluşum olduğu ortaya çıktı burundan girilerek bir operasyon yapıldı. Amcam elhamdülillah şu anda çok iyi .Rabbim eşinizede şafi ismi ile şifalar ihsan etsin inşallah

 30. Kendimce Says:

  Cahide Hanım ben de saf bir çerkez olarak metazı çok severim.Annem sağolsun çok güzel yapar.Eşim ve gelinlerimiz çerkez olmamasına rağmen anneme rica minnet yalvarırlar yapsın diye.Ellerine sağlık yapan arkadaşın.Kültürlerin devamı için bunları paylaşmak çok güzel.hayırlı cumalar olsun sevgiler

 31. sultan Says:

  arkadaşlar hepinizin cuması mübarek olsun ben kafkas kökenli biri olarak bu haluj mantıyı hepinize tavsiye ederim nefis oluyor

 32. ilknur. Says:

  Bütün kalbimle amin diyorum. Kardeşimizin Allah yaddımcısı olsun.eşine şifa,
  kendisine,çocuklarına sabır versin.
  böyle bir durumda sabırdan ve duadan başka ilaç yok.
  hekesin cuması mübarek olsun hayırlara vesile olsun inşallah.

  • hatice Says:

   Allah ım şafi ismiyle şifa versin arkadaşım.yar ve yardımcınız olsun inşallah..ben de izmir deyim özel hastane değilse büyük ihtimalle ya dokuz eylül yada ege ünverstesnde olucaktır ameliyat.ege ünvrstsnde doktorlarımız çok iyi çok başarılı doktorlarımız var.Tevekkül ü bizden takdiri ALLAH tan inşallah kardeşim.

 33. Reyyan Says:

  hayırlı cumalar…..

  off offf bu nasıl bir görüntüdür böyle
  reflüyü söylendire söylendire yerim ben bunu 🙂

  bu aralar benim reflü azdı da 🙂
  alıştım artık ne yapalım
  Allah başka elem keder vermesin
  bana dua edin olur mu 🙂

 34. Cahide Says:

  İnsanın başına her an herşey gelebilir. Az önce bir mail aldım.Çok üzüldüm. Lütfen bu kardeşimizin eşine dua edelim:

  “hergün sitenize bakmadan geçemiyorum. Ancak ilk defa ve de çok önemli bir şey için herkesin dualarına ihtiyacımız var.Sebebine gelince eşim bugün rahatsızlanıp doktora gitti ve öncesinde sinüzit tanısı konup ilaçlar verilip geri gönderildi. ama bu arada çok sık baş ağrıları çekmekteydi. 1-2 saat içinde rahatlayamayınca başka bir hastaneye acil olrak götürdük ve sadece ağrı kesici iğne yapılıp gönderildi.ben bu arada afyonda öğretmenim, öğlen eve geldiğimde eşimi resmen ortalığı bağırtılarıyla yıkarken ve kendini yerden yere atarken buldum.doktorların söylevi doğrultusunda yaklaşık 2 saat bekledik.ancak bilinç kaybı gerçekleşince ambulansla hastaneye zor yetiştik.tomografi , emar,ekg derken eşim apar topar ameliyata alındı ve beyninde kistik bir yapı ve beraberinde ödemden kaynaklanan bir basınç,bu basıncın yarattığı dayanılmaz bir ağrı.şu anda ödem alındı hayırlısıyla sabah yada ertesi gün büyük ihtimalle izmir de bir beyin ameliyatı geçirecek.öncelikle kusuruma bakmayın belki çok fazla ayrıntıya girdim;ama o amliyathanenin önündeki dayanılmaz bekleyiş inanın çok azap vericiydi.
  benim isteğim herkesin dili döndüğünce bir dualarını esirgememeleri,ALLAH kimseyi böyle zor bir sınavla sınamasın ve iki çocuğuna bağışlasın.

  • Gunel esedova Says:

   Amin,diyorum.Allah hec bir kesi boyle durumlara dusurmesin.Allah bu hanimin esine de sefa versin,sagligina kovusdursun,ovladlarina,ezizlerine bagislasin,uzun saglikli omur nasib etsin.Hanima da sabir diliyorum.

  • Ç.Ş.T Says:

   Çok geçmiş olsun. Dualarımız seninle kardeşim. Allahım eşine Şafi ismiyle şifa versin. İnşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur.

  • Hemsehrim Says:

   Allah en kısa zamanda hayırlı şifalar versin eşinize. Baş ağrısını sanıyorum benden iyi kimse bilemez. Bir haftadır her akşam iğne ile uyuyabiliyorum.

  • hülya Says:

   Allah yardımcınız olsun kardeşim. Rabbim eşinizi en kısa zamanda sağlığına kavuştursun inşallah.

  • Nermin Narman Says:

   kardeşim allah sabır versin .yüreyindeki daraltı çok zor dünya kerçekten boş böyle günlerde allahı anmak nasıl rahatltıyor insanı.rabbim kendisini anmak için sevdiklerimizle bizleri imtihan etmesin allah yardımcınız olsun.

  • GAMZEEEEE Says:

   Rabbim şifa versin inşaallah çok üzüldüm…Duamdasın kardeşim Allah sana dayanma gücü versin eşini sana yavrularına ailesine bağışlasın….

  • KübraNur Says:

   Rabbim hayırlı şifalar versin inşallah kısa sürede sağlığına kavuşur

  • seher.. Says:

   allah yardımcınız olsun valla içim acıdı..sağlık başka bişey ya,…ama hiç ümitiszliğe düşmeyin ve doktor araştırmasını iyi yapın,ülkemiz gerçekten sağlık konusunda çok iyi ve değerli hekimlerimiz var…allah tez zamnda şifa versin….

  • aysima Says:

   Hayırlı Cumalar Allah şifa versin İNŞALLAH. en kısa zamanda sağlıgına kavuştursun hülya hanımında ellerine sağlık çok güzel görünüyor Allaha emanet olun

   • tevhid Says:

    rabbim acilen şifa ve sabır versin.sizin ve eşinizin çektiği sıkıntıları inşaallah günahlarınıza kefaret kılsın…

  • hicret Says:

   Allah safi ismi ile sifalar versin esinize kardesim.Allah yar ve yardimciniz olsun.Insaallah en kisa zamanda sagligina kavusur.

  • ebru Says:

   ALLAH acil şifalar versin kardeşim .böyle durumlar herkesin başında yarın ne olacağımızı bilemiyoruz .ALLAH çocuklarına sevdiklerine bağışlasın aminnnn

  • Özlem Says:

   Yuce Rabbim acil sifalar versin, hayirlisiyla sagligina kavusur insallah. Allah (c.c.) sizlere sabir ve dayanma gucu versin.. Hayirli cumalar..

  • ehlisunnazeyneb Says:

   Allah in selami bereketi rahmati sen ve esin üzerine olsun kardesim,kendmi senin yerine koyaraktan diyorum ki Rabbim bu zamani sabirla ve kolaylikla ve en güzelneticelerle biran önce atlatmayi nasib etsin.SEn esin icin bol bol dua et,Rabbim ona ve tüm esleri hasta durumda olanlara acil sifalar nasib etsin,amin

  • Bts Says:

   Cok uzuldum… Allah sifa ve sabir versin, yardimcilari olsun, bu hastaligi kendisine yaklastirma icin sebebi kilsin, ve bu imtihani kolaylikla atlatmayi nasip etsin…

 35. hatice Says:

  s.a hayırlı cumalar inş…cahide hanım sayfanızla yeni tanıştım incelediğimde çok sevindim ve şükrettim.sonunda inancımız gereği yediklerimize dikkat etmemeiz gereken hususlarda aynı frekansta olduğumuz bir kardeşimle olmaktan mutluyum.ALLAH razı olsun.yaptığımız her işi ALLAH için yapabilmek bizim elimizde yemek tarifi için girdiğiniz sayfadan ALLAH için bişiyler öğrenip çıkmak ne kadar güzel..niyetiniz,emeğiniz,gayretiniz,hizmetiniz hidayetlere vesile olsun inşallah cahide hanım kardeşim.ben bir abzeh çerkez olarak yukarıda tarifi verilen mantıyı tavsiye ediyorum çok lezzetli,inanılmaz güzell.Hülya hanıma tşklr.selam ve dua ile ALLAH a emanet olun.

 36. ak Says:

  Açılan hamur su bardağıyla kesiliyor.içine harcı koyup en uç kısmını kapatarak bi alttan bi üstten birleştirerek diker gibi kapatılıyor.yapılırken görsen daha iyi anlarsın gamze hanım.

 37. dilek hanımın mutfağı Says:

  bendeeeee bu şekli merak ediyoruuum. hayırlı cumalar:)))

 38. GAMZEEEEE Says:

  ablammmmmmmm ya bu şekli nasıl verdiniz biri bana bunu anlatsın yoksa çatlarım meraktan ben yaa… ;D

  • hülya Says:

   gamzeciğim, şimdi bütün arkadaşlar şeklin nasıl verildiğini sorar diye ben bir araştırma yaptım. nasıl yapıldığını anlatan videolar var. ben çerkez arkadaşımdan öğrenmiştim. ilk yaptığında düzgün olmayabilir. ben yıllardır yaptığım için hızlı ve düzgün yapabiliyorum. ama inan zor birşey değil.
   ayrıca, yaza düğünün olduğundan bahsetmiştin, Rabbim huzur mutluluk versin sana. eşinle hergün muhabbetinizi arttırsın. islam üzere evlilik yaşamayı ve bir ömür boyu mutlu olmayı nasip etsin. sen çok bilinçli ve akıllı bir kızsın, öyle olacağından eminim zaten.
   düğününe bizi davet edersin değil mi=)

   • Cahide Says:

    Daha önce PİLELİ MANTI yapmıştım. Onun şeklide güzel oluyor ama o daha farklı.
    https://cahidejibek.wordpress.com/2009/11/22/pileli-manti/

    • hülya Says:

     cahideciğim, senin pileli mantıya baktım. mükemmel olmuş. ama benim yaptığımda ona yakın birşey zaten. pileli mantıdan yola çıkarak yapabilir herkes. aynen senin yaptığın gibi minik pileler oluşturuyorsunuz, bu pileleri aynı saç örer gibi bir sağdan bir soldan alarak içe içe kapatıyorsunuz. ooldukça basit ama biraz pratik istiyor.

     • ebru Says:

      canım seni şu anda çok iyi anlıyorum şöyle elimi uzatsamda birtaneyle öğreti versem diyorsun.hülyanın dediği gibi ilk başta biraz zor olsada zamanla insanın eli alışıyor benim eşim bile yaparken bana yardım ediyor oda çok güzel büker bu mantıyı :))

     • gunel esedova Says:

      Hulyacim, cok sag olasin, dun hemen yapdim senin yapdigin mantini cok guzel oldu, ellerine saglik.

      • hülya Says:

       afiyet şifa olsun gunelciğim. gerçektende çok lezzetli bir mantı türü. bizim evde çok seviliyor. herkese denemelerini tavsiye ederim.

   • GAMZEEEEE Says:

    Aaaa elbette davetlimsiniz…Burada çok kısa sürede güzel dostluklar kurduk Allah daim etsin…Çok teşekkür ederim…İnan sabahtan beri iş yerimdeki aşçı ablamla çözmeye çalışıyoruz yok çıkamadık işin içinden bu şekil nasıl verilmiş hamura diye 🙂

 39. müjde Says:

  Günaydın,hayırlı cumalar.Sitenizi yeni keşfettim.Çok hoşuma gitti.Bundan sonra takipçinizim.Ben de beklerim.Sevgiler…

 40. ak Says:

  Hülya Hanım sizdemi çerkezsiniz benim rahmetli anneannem has çerkezdir.Haluju çok severiz bizde sürekli yaparız.Bide haluj reji var onuda biliyosunuzdur mutlaka.bu nakışı vermek kolay değildir elinize sağlık çok güzel yapmışsınız.bende çok küçük yaşta öğrenmiştim hala da yapıyorum.herkes şaşırıyo nasıl budakar hızlı yapıyosun diye 🙂 Biz bide espri olsun diye mantının bitanesine un koyarız hepsini bir pişirip tepsiye koyarız.herkes ordan yer kime çıkarsa artık. Bu yemeğin hakkını layıkıyla vermişsiniz elinize sağlık

  • hülya Says:

   çerkez değilim ama çerkezleri ve çerkez kültürünü çok severim. değişik yörelerin yemeklerini öğrenip yapmayı seviyorum. ama bir çerkezden bu yemek hakkında böyle övgü almak beni çok mutlu etti. çok teşekkür ederim ak kardeşim..

   • ak Says:

    Bende böyle bir yemeği yapıp tanıtdığın için çok teşekkür ederim.yemek kültürü işte budur taa nerden nereye geliyor.çerkezlerin kubate,mamriz,şipsi pastası da çok meşurdur.Bu arada mail atan kardeşimizin eşine Allah’tan acil şifalar diliyolar.İnşallah iyileşip daha sağlıklı bir hayat sürer.Hani bazıları ” başı ağrısa doktora gidiyo bu insan” derler alay eder gibi.bence gidilmeli sağlık ihmale gelmez.

 41. bademcicegi.com Says:

  Selamlar:) hayırlı cumalar diliyorum.sağlıcakla kal canım

 42. Hemsehrim Says:

  Hulyacığım ellerine gönlüne saglık o kadar lezzetli bir şey ki bu ben üzerine sarimsakli yovurtla yemiştim. Hazır olunca yemesi güzel oluyor ama bunu yapabilecek kadar becerikli oldugumu düşünmüyorum. Ben şimdilik senin yaptığına bakıp yalanmakla yetineyim 😕

  • Cahide Says:

   Hülyacığım Haticenin söylediği bence gerçekleri yansıtmıyor. Bir içli köfte yapıp resmini göndermişti bana. Maşaallah inan küçük tenis topu kadardı. Nasıl oydu, neresine iç koydu anlamadım 🙂

   • Hemsehrim Says:

    Cahidem çok incesin. O zaman şöyle bir düzeltme yapayım. Ben hiç yemek ayrımı yapmam. Ama bunu ne acı ki çocuklarıma ögretemedim. O yüzden onların sevdiği yemekleri yapmak bana hiç zor gelmez. Gelen gidenim de çok olduğu için içli köfte sarma manti ve pasta çeşitlerim her daim hazırdır buzlugumda. Hülyanın
    mantısını yapsamda yemiyecekler biliyorum. Böyle yemekleride ben arkadaşlarımda yiyiyorum sagolsunlar. Bu arada öyle dostlarım var ki bir ay yemek yapmasam hiç aç kalmayız hamdolsun. Hepsinden Allah razı olsun.

   • ebru Says:

    selamun aleyküm hülyacım ellerine kollarına sağlık .bizim evde de çok sevilen bir mantı çeşididir metez .ben misafir ağırlarkende yaparım pasta böreğin yanına .ama şunu söyleyeyim çok güzel bir tevafuk olmuş bende cahideye bu mantıdan bahsedecektim yaparsam resimler sana gönderirim diyecektim beni resimleme zahmetinden kurtardığın içinde ayrıca teşekkürler canım:)) selametle

    • Cahide Says:

     Demek eşinle yapıyorsun öyle mi? Benim eşimin adı kılıbığa çıkmış, sizde de mi öyle yoksa? 🙂
     Ama benim ki sağolsun hiç gocunmaz bu yakıştırmadan.:)
     Şimdi ne yapıp edip benimde öğrenmem lazım bu şekli. Gerçekten çok güzel görünüyor. Ebrucuğum yarın da senin çarşaf böreğini denemek istiyorum. Bakalım nasıl olacak 😉

 43. Cahide Says:

  Aşağıdaki yazımı es geçmeyeceğinizi umuyorum. Hafta sonu biraz dinlenmek istiyorum. Yepyeni güzelliklerde buluşmak duasıyla hayırlı cumalar canlarım.

  • Gunel esedova Says:

   Cumalariniz mubarek olsun,hayirli,ugurlu olsun.Cahidem,o kadar guzel sohbetler ediyorsan ki,insan bazen kendisini gunahkar hiss ediyor.Bazen de eksine.
   Dinimiz,onun kanunlari cok guzel,bazen bunlari okudugumda,kalbimde olanlari okuyorum sanki.Tum insanlara o kadar sayki,hurmet,innsaf duyorum ki,karsimdaki insanlara,her kesle ki,bir munasibetim var ,onlara cok ince,hayirxah bir fikirle yanasyorum.Etrafimdaki insanlarin her bir cetinliyine bir care tapmak ,neyin bahasina olursa yardim etmek istiyorum ve yapiyorum da,fakat karsi tarafin yuzunde daim baska bir ifade gorunce,ve konusurken haksiz sozler duyunca artik kalbimde o ince hisslerden eser kalmiyor.Ve o zaman zaman ne yapacagimi sasiriyorum,bazen cavab bermeli oluyorum,sonra ise pismanlikdan az kala oluyorum.Kendimi gunah icinde,cirkab icinde hiss ediyorum,ve bu duygu tamamen asabimi pozuyor.Bazen yuzume gulerek ,arkada ne isler ceviriyorlar,o zaman ne yapmali.O zaman hanki bir duyguyla yasamali.Belki bu yaziyi okuyanlar kinayacak beni,belki Cahidecim sen de beni kinayacaksin,ama hayatda oyle insanlar var ki,beni o safligimdan,oince duygularimdan cok uzaklasdiriyor,beni gunaha batiriyorlar.Bu benim zayifligimmi?Ben o zaman kendimle bas edemiyorum.
   SIZLERDEN UZUR DILIYORUM,BASAGRISI VERDIYIMCIN.
   Hulya hanimin ellerine saglik.Nasil da sac kibi hormus sanki.Cok guzel ve kolay gorukuyor, ben de yapacagim,insallah.

  • ehlisunnazeyneb Says:

   Hülya kardesim ellerin saglik versin Rabbim,bu örgüleri nasil yaptin kardesim?
   Bende degisik tatlari severim,en cokta bizim yemek tatlarimiza benzeyenleri.Mesela öz afrika yemeklerini sevmiyorum,o agir baharatlari aman Allah’im 🙂 benim damak tadim degil.Bu yemege ilk baktigimda cok sade geliyor,ama asil o peynirin ona tad veridigini düsünüyorum. sevgiler…”””

  • jildiz Says:

   selam aleykum Cahide abla sizin sitenize abone oldum. fakat benim e-mail adresime yenilikler gelmiyor. neden diye soracaktim.

   • Cahide Says:

    Aleykum selamCanım yanlışlıkla spam olarak işaretlemiş olabilirsin. Belkide sistem bu mail adresini kabul etmiyor olabilir. Başka bir mail adresiyle denesen belki olur. Diğer abonelere gidiyor bildiğim kadarıyla.

  • gülsefa. Says:

   cahide hnm mantının şekli tam anlamadım kpatmasını nasıl oluyor.kıvrımları.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: