Tussiplus

Sadece Kendini Kandırıyorsun!

Namaz kılamıyorum. Ne oldu bana bilmiyorum. Çok istiyorum ama olmuyor. Bir şeyler bana engel oluyor. Bahane, bahane, bahane.!!!

Sadece kendini kandırıyorsun. Hayatın sızlanmakla, ağlayıp dövünmekle geçiyor. Yarın başlarım, öbürgün, haftaya söz başlayacağım. Yarına garantin mi var? Bir saat içinde dengeler değişiyor, neler oluyor dünyada. Haftaya çıkacağına dair Allah’tan söz mü aldın?

Yemek yerken hiç zorlanmıyorsun. Bir gün bile boşluk vermiyorsun. Çok sevdiğin limonlu dondurmayı alabilmek için kaç sokak öteye gidiyorsun.  Canın mantı çekti diye nasılda çaba gösterirsin yapacağım diye. Hayalindeki araba için kredi çekip onca sıkıntıya katlandığını ne çabuk unuttun? Deniz mavisi eşarbına uygun ayakkabı ve çantayı bulabilmek için kaç mağaza dolaştığını düşün?  Yatağın azıcık battı diye gidip en pahalısından ortopedik yatağı alan sen değil miydin?

Peki ne için yaptın bunları? Tüm bunları senden isteyen kim? Doymak bilmeyen, verdikçe isteyen nefsin değil mi?

“Gördün mü, o kimseyi ki; heva ve hevesini kendisine ilah edinmiş, bilgisi olduğu halde Allah onu şaşırtmış, kulağını, kalbini mühürlemiş ve gözüne perde koymuştur? Allah’tan sonra onu kim hidayete eriştirebilir? Hala düşünmeyecek misiniz? “(Casiye:23)

Yoksa sen nefsini ilah edinen, nefsini putlaştıranlardan mısın? İnsan kul olduğu değerler için yaşar. Sen neye veya kime kulsan ona göre hayatını şekillendirir, onun isteklerine göre hayatına yön verirsin.

Şimdi dön ve sor kendine: “Ben  kim için yaşıyorum? ” Benim ilahım kim?” diye. Sana hayatı veren kim? Gafilce soluduğun havayı sana bahşeden, her gün güneşi üzerine doğduran kim? Yediğin her lokmayı boğazına takılmadan midene indiren, yemek yerken dilini dişlerine çiğnetmeyen kim? Koskoca bedenini küçücük ayaklarına taşıtan kim? Senin her zerren Allah’a ait. Nasıl bu kadar cahil olabilirsin?  Rabbinin sana bahşettiği nimeti bıkıp usanmadan tüketiyor, ama Allah’ı hayatına dahil etmek istemiyorsun.

Allah seni kendisine kulluk edesin diye yarattı. Ağlayıp sızlanasın diye değil!

Birde akıl verdi düşünesin diye. Boşuna değil!

İmtihan olarak nefsini verdi. Mücadele et onunla diye. Kölesi olasın diye değil!

Allah’ı dahil etmediğin bir hayat boş bir teneke kadar basit ve anlamsız. Değerli değil!

Bırak artık boş lakırtıları! “Yapamıyorum”, “Olmuyor” ları bırak! Yığınla bahanelerini ancak etten kemikten insanlara yutturabilirsin. Münker Nekir bahane kabul etmez. Allah’ı bahanelerinle kandıramazsın. Allah uyumayandır! Allah Hay’dır! Her an diridir. Senin her halinden haberi olandır. Allah unutmaz! Sadece tehir eder.

“Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı pek az anarlar.”(Nisa suresi: 142)

Sahte  gözyaşlarını kendine sakla. Bırak artık nefsini yüceltmeyi. İsyanları oynuyorsun. Huzura varmak için nasılda isteksizsin. Alnını secdeyle buluşturmak bu kadar zor demek. Şeytan da secde etmemişti hatırlasana. Kibri buna mani olmuştu. Alnını secdeye ya(k)pıştıramayanlar, aslında  birazda şeytanlaşmış insanlardır. Sen Allah’a olan kulluğun kadar değerlisin. Varlığını anlamlandıran, Allah’a olan yakınlığındır.

Ve bilki namaz dindir! Namazsız din olamaz. Namazı ikame etmeden yaptığın her iyilik kuma yazılan bir yazı gibidir. İlk dalgayla yiter gider. Hayır işlerin, iyi niyetliliğin, yardımların, oruçların… Hakkıyla namaz kılmıyorsan bunların tümü anlamını yitiriyor.  Sen içi pis bir evin dışını cilalayıp duruyorsun. Evin içi kokmuş, her yanı dökülüyor haberin yok! O ev ancak namazla, kullukla temizlenir.

Bir başlayıp bir bırakıyorsun! Yamalı bohçaya dönderdin dinini. Hiç bir işin böyle yarım yamalak olmamıştı. Kanı beş para etmez nice insanların yap dediklerini eksiksiz yerine getirdin. Parandan, kişiliğinden, hayatından ödün verdin. Bir hiç uğruna saatlerini aylarını yıllarını harcadın da, Allah için günde bir saati fazla görüyorsun.

Ölüp gideceksin bir gün! En çok sevdiklerin gömecek seni toprağa. Çabucak kurtulmak isteyecekler senden. Değersiz bir et parçası gibi gömüleceksin. Seni dünyada değerli kılan herşeyi bırakıp gideceksin. Diploman, kariyerin, güzelliğin, sana bakıp imrendikleri dünyalık maharetlerin… Önemsediğin hiç, ama hiç bir şeyi yanında götüremeyeceksin. Övündüğün güzelliğin, değer verdiğin bedenin çürüyüp gidecek. Kurtlar bedeninde bayram edecek. Okurken bile tiksiniyorsun değil mi? Sen bunları yaşayacaksın! Secdelerin, yürekten edilmiş duaların,  Allah’a adanmış anların kalacak yalnız. Onlar ölmeyecek, yitip gitmeyecek…

Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz. (Enbiya Suresi,35)

Ezanlar okunurken kayıtsız kalamazsın! Göz göre göre namazını kaçıramazsın! Yaradanına kafa tutamazsın! Çünkü sen müslümansın, sen İslamın hâdimisin.

İslam’ı ayakta tuttuğun kadar, Allah’a kul olduğun kadar insansın.

Allah’a kulluk edemiyorsan sen koskoca bir sıfırsın!

CAHİDE SULTAN

Ölüm mutlaka bizi bulacak!

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. bu yazi cok güzel olmus, kendi kendime utandim diyebilirim yani. kendimi kandiriyorum biliyorum ama bunu simdiye kadar kimse sesli söylemedi. suan cok saskinim. akliniza saglik bunu yazdiginiz icin.

 2. 🙂 kızım için oyun hamuru tariflerindeeeenn buralara kadar geldim.bu bana bir işaret bence.kadir gecesinden beri namaza uzun bir aradan sonra tekrar başlamak istiyordum,sonuç yine başlayamadım..arkasından kızım hasta oldu bu bana bir işaret namaza başlayayım hemen dedim.dedim bugün başlayacaktım bi de üstüne sizin sitenizle karşılaştım.Allah razı olsun sizden,umarım benim de içim artık hiç bitmemecesine huzurla dolar.teşekkürler..

 3. evet namaz kılarken çok bahneler var hemde çok
  şuu içimizdeki şeytanı bi atabilsek keşke…

 4. Herşeye vakit bulabilen ben ve saatlerce faydasız işlerle uğraşan ben, günde bir saatimi namaza ayırmıyorum, yazık bana. uzun süredir beynimde hep namaz kıl çağrısı, ama kulak tıkadım hep. İnşallah bundan böyle namazımı terk etmeyeceğim, sizin yazılarınız bana çok iyi geliyor. Allah razı olsun sizden.

 5. selamun aleyküm allah namazı doğru ve sürekli kılanlardan eylesin cahide hanım bu ne güzel siteniz var helede bu islam dini konuları ne güzel teşvik ediliyo insanlar allah sizden razı olsun namazsız din olmaz kardeşlerim kendinize gelin gafletten uyanın namazın dindeki yeri başımızın gövdemizdeki yeri gibidir. lütfen kılın kardeşlerim herşeye vaktimiz var allah için günde 1 saatinizi namaza ayırın insan huzur buluyor ilahi huzurda keşke yeni nesil gençlik bunları okusa böyle sitelere takılsa ahh ne güzel olurdu ama anlamıyolarki yaşlanınca kılarız deyip bırakıyolar ama yaşlanacağımıza senedimizmi var rabbim kuranda bize namazı emrederken ey yaşlılar namaz kılınmı diyor yoksa ey insanlar namaz kılınmı diyor rabbimizin bize namaz emridir.işte yaaaa yeni nesilde hiç yok namaz sevgisi ah keşke cahide hanım sitenize bi girselerde bunları bi okusalar ne güzel ben sitenizi çooooooookkk seviyorum tariflerinizdende sürekli yapıyorum.zaten sevgili peygamberimiz ne demiş sizden öyle bir nesil gelecekki namazı terk edecekler kardeşlerim gayret edin kılmaya allah o yolda size yardım edecek tembellik etmeyelim ne olur kardeşlerim ilahi huzura varmanın tadını alınca asla bırakamazsınız ne güzel bir yoldur.o kardeşlerim allah cümlemize ve hepimize namazı sürekli kılmayı nasip etsin inşallah yeni nesilide allah ıslah etsin rabbim herkese hidayet versin hepinizde allaha emanet olun cahide hanım saygılar selamlar.

 6. gülüzar says:

  ben gülüzar sizin namaz hakkında yazınızı görünce çok etkilendim çünkü ben namaz kılmıyordum o gün çok huzursuz oldum dedikleriniz çok doğru şimdi çok şükür namaz kılıyorum ve eşimede okudum beraber başladık namaza arkadaşıma okudum oda çok etkilendi şimdi oda namaz kılıyo allah sizden razı olsun yazılar çok güzel

  1. Bunlar ne güzel haberler canım benim. Allah daim etsin. Yolundan ayırmasın inşaallah.

 7. Bende yemek tarifi ararken rastladım , bugun bu yazınızı okurken de cok etkılendım , bende elımden geldıgı kadar kılmaya calısıyorum , ve huzur buluyorum , fakat felak ve nasr surelerını tam ezberleyemedım unutuyorum , bılıyorum buyuk eksık ama , kabul olurmu merak edıyorum..

  1. Ayfer hanım, sizde bildiğiniz sureleri okursunuz. Yanlış yaptıklarınızı da sık sık okuyarak düzeltebilirsiniz. Namazda duaların yanlış okunmaması lazım bu yüzden bildiklerinizi okuyun..Allah yardımcınız olsun…

   1. ar sıra bende yanlış okuyorum cahide ablacım sehiv secdesi yapınca makbul olur mu acaba

 8. alnını secdeye yakıştıramayanlar=alnını secdeye yapıştıramayanlar
  Allah yazınıza kuvvet versin

 9. yasekaan says:

  gerçekten çok dogru agzınıza saglık

 10. Cahide cim peygamberimizin(sav) gözümün nuru dediği namaz çook önemli.Son nefesinde bile namaz namaz namaz demiş .Namaz dinin direğidir.Rabbimize en yakın olduğumuz zaman namazdır.Hiçbir bahanesi olamaz..Allah ım hepimizin kalp gözünü açsın amiiin.Vaktinde, huşu içinde kılmamızı nasip etsin İnşaAllah.Paylaşımın için Allah razı olsun.Allah a emanet ol canım kardeşim.

 11. Ç.Ş.T. says:

  Abla Ablaaa günaydın:) Ben dün namaza başladım… 🙂 Eve gider gitmez Akşam Namazı kıldım. Daha sonra Yatsı Namazı ve kazaları kıldım. Sabah kalktım Sabah namazını kıldım öyle işe geldim. İnşallah eve gidincede kılacağım. Allah razı olsun abla. Senin sayende başladım, katkın çoktur.

  1. Maşaallah, barekAllah! Allah daim etsin gülüm. İnşaallah bir daha bırakmazsın. Rabbim yardımcın olsun canım benim. Son yazımın yorumlarında paylaşayım en iyisi 🙂

   1. Ç.Ş.T. says:

    Amin inşallah abla. Allah herkese nasip etsin. Ya kılmak çok hoşuma gidiyor. Çok azimliyim bu sefer. Tamam paylaş:)))

 12. gülhan says:

  cahide hanım sitenizi beğenerek takip ediyorum.paylaşımlarınız çok güzel. Allah sizden razı olsun…

 13. Çok güzel bir konu. Allah sizden razı olsun efendim.

 14. Allah razı olsun …

 15. selamün aleyküm,hayırlı akşamlar cahide hanım,bu siteye iki gün önce yemek tarifi ararken tesadüfen rastladım ve iki gündür vakit buldukça kendimi bigisayarın önünden alamıyorum,inanın bana ilaç gibi geldiniz,elhamdülillah islamiyeti öğrendiğimiz ölçüde yaşamaya çalışan insanlarız ama dönem dönem gaflete kapılabiliyoruz,Allah daim etsin yazılarınız gerçekten silkelenmeme sebep oldu.bukadar güzel ve ayrıntılı bilgileri hangi kaynaklardan öğrendiniz ve nasıl bu kadar güzel anlatabiliyorsunuz merak ettim…Szden bir ricam olacak,benim on aylık güzeller güzeli bir kızım var,onu Allah yolunda yetiştirme kaygısı içindeyim bu içmde büyük bir yara,çocuk yetiştirmekle ilgili yazılarınız olursa çok sevinirim ve bana bu konuda önerebileceğiniz kitap ve yazar isimleri biliyorsanız verebilirmisiniz, şindiden Allah razı olsun.

 16. kalemine yüreğine sağlık .ben de namazlarımı kaçırmamaya özen gösteriyorum.
  ama bazen kaçıyor ve kaçırdığım onlarca namaz onlarca oruç var.hep kazasını yapacağım diyorum ama bir türlü olmuyor.hep erteliyorum ALLAH la senet imzalamadım(haşa)yazıllarınla beni alıp götürüyorsun
  kendime uzun zaman gelemiyorum,ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.BU YAZDIKLARINLA İNŞALLAH
  CENNETTE EN GÜZEL KÖŞKLER SENİN OLSUN.ÖPÜYORUM

 17. selamun aleyküm canım ellerine yüreğine sağlık çok güzel bir yazı. .ALLAH kabul etsin kurban bayramından bu yana namazlarımı elimden geldiğince ezan okunur okunmaz kılmaya çalışıyorum öyle yapınca namaz ağırlaşmıyor aksine insan daha bir hevesle kılıyor namaz saatini bekliyor sabah namazlarınada tlfonumu kuruyorum uzak yere koyuyuorum çalınca kalıp kapatmaya giderken kendimede gelmiş oluyorum.olurda yatsı namazı srasında yemekte olursak sonra ya kalırsa namazım sanki bişeykaybetmiş gibi evin içinde bir an önce namazımı kılmaya uğraşıyorum .ALLAH bu duyguları ve azmi içimden almasın ve üşengeçlik yapanlarada yardım etsin AMİNN.allah senden çok razı olsun gönlünde ne dileğin varsa kabul etsin.bazen insanların dürtülmeye ihtiyacı var aslında olmamsı lazım ama var işte ,bu güzel yazıların ve araştırmaların beni dürtüyor .selametle bacımm

 18. ablacım bişey sorcam bu videoları her zaman dinlemek yada saklayıp sonra dinletmek istiyorum ama nasıl yapıcam bilmiyorum indirmek için nereye gircez acaba ücretini ödeyip alamıyozmu?

  1. Canım yok ücret falan istemiyor. Ama indirilebiliyor sanırım ama ben onu bilmiyorum

   1. Selamunaleykum Cahide hanım.
    Eşime sizin için, merak ettiğiniz konuyu sordum.
    O da aşağıya videoları nasıl indirmeniz gerektiğini yazdı. Anlaşılmayan bir şey olduğunda sorabilirsiniz.

    Aşağıdaki linkten “Mozilla Firefox” internet tarayıcısına sahip değilseniz, indirin.

    http://www.inndir.com/Mozilla-Firefox-%28Turkce%29-46181p.html

    Yükleme bittikten sonra, aşağıdaki linkten “video downloader” eklentisini kurun.

    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/video-downloadhelper/?src=hp-dl-mostpopular

    programın kullanım şekli aşağıdaki linkte mevcut:
    http://forum.shiftdelete.net/junior-editorler/116363-mozillanin-harika-eklentisi-downloadhelper.html

    artık istediginiz videoları, istediginiz siteden indirebilirsiniz…

    Aşağıda sizlere bir Mozilla Firefox eklentisi daha tavsiye ediyorum. Bu eklenti, internette gezinti esnasında, istemediginiz resim, flash video vs. gibi gereksiz can sıkıcı durumları “sag tıklayıp” engelle secenigini kullanarak ortadan kaldırmanızı sağlar.
    tavsiye eklenti: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-plus/?src=hp-dl-mostpopular

    kurduktan sonra istemediginiz resime sag tıklayıp “resimi engelle” dediginizde, işlem tamamdır.

    İnternet denilen mereti, her daim ALLAH C.C rızası dahilinde kullanmamız dileğiyle.

    1. Allah razı olsun Sibel. İnşaallah kardeşlerimiz gereğince istifade eder.

    2. sibel kardeşim sağol çok işime yaradı sevgiler

     1. Ne demek, keşke her fitne fesat barındıran şeyden kurtulmak bu kadar kolay olsa, sağ tıklayıp hayatımızda “engelle” diyebilsek…

      İnşaALLAH RABBİM hayırlara kullanmayı, başkalarına hayrı dokunmasını nasip eder Ayşegül kardeşim…

 19. DOĞRU SÖZE NE HACETTTTT!!!

 20. ablacım bende çocukluğumdan beri namazlarımı kılıyorum benim tek ve en büyük sorunum sabah namazlarına kalkamıyorum ben ve eşim bu duruma çok üzülüyoruz bana bu konuda bir çare lütfen namaza kalkamadığımızdan olsa gerek güne hep yorgun ve bitkin başlıyorum canım hiç bir şey yapmak istemiyor bir çok işim eksik kalıyor ve ben ve herşeye sabırsızlanıyorum ve sinirleniyorum sonrasındada yaptıklarıma çok üzülüyor ve nasıl hesap vereceğimi düşünüyorum ne yapmam gerek lütfen bana birşeyler söyleyin—

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: