Sadece Kendini Kandırıyorsun!

Namaz kılamıyorum. Ne oldu bana bilmiyorum. Çok istiyorum ama olmuyor. Bir şeyler bana engel oluyor. Bahane, bahane, bahane.!!!

Sadece kendini kandırıyorsun. Hayatın sızlanmakla, ağlayıp dövünmekle geçiyor. Yarın başlarım, öbürgün, haftaya söz başlayacağım. Yarına garantin mi var? Bir saat içinde dengeler değişiyor, neler oluyor dünyada. Haftaya çıkacağına dair Allah’tan söz mü aldın?

Yemek yerken hiç zorlanmıyorsun. Bir gün bile boşluk vermiyorsun. Çok sevdiğin limonlu dondurmayı alabilmek için kaç sokak öteye gidiyorsun.  Canın mantı çekti diye nasılda çaba gösterirsin yapacağım diye. Hayalindeki araba için kredi çekip onca sıkıntıya katlandığını ne çabuk unuttun? Deniz mavisi eşarbına uygun ayakkabı ve çantayı bulabilmek için kaç mağaza dolaştığını düşün?  Yatağın azıcık battı diye gidip en pahalısından ortopedik yatağı alan sen değil miydin?

Peki ne için yaptın bunları? Tüm bunları senden isteyen kim? Doymak bilmeyen, verdikçe isteyen nefsin değil mi?

“Gördün mü, o kimseyi ki; heva ve hevesini kendisine ilah edinmiş, bilgisi olduğu halde Allah onu şaşırtmış, kulağını, kalbini mühürlemiş ve gözüne perde koymuştur? Allah’tan sonra onu kim hidayete eriştirebilir? Hala düşünmeyecek misiniz? “(Casiye:23)

Yoksa sen nefsini ilah edinen, nefsini putlaştıranlardan mısın? İnsan kul olduğu değerler için yaşar. Sen neye veya kime kulsan ona göre hayatını şekillendirir, onun isteklerine göre hayatına yön verirsin.

Şimdi dön ve sor kendine: “Ben  kim için yaşıyorum? ” Benim ilahım kim?” diye. Sana hayatı veren kim? Gafilce soluduğun havayı sana bahşeden, her gün güneşi üzerine doğduran kim? Yediğin her lokmayı boğazına takılmadan midene indiren, yemek yerken dilini dişlerine çiğnetmeyen kim? Koskoca bedenini küçücük ayaklarına taşıtan kim? Senin her zerren Allah’a ait. Nasıl bu kadar cahil olabilirsin?  Rabbinin sana bahşettiği nimeti bıkıp usanmadan tüketiyor, ama Allah’ı hayatına dahil etmek istemiyorsun.

Allah seni kendisine kulluk edesin diye yarattı. Ağlayıp sızlanasın diye değil!

Birde akıl verdi düşünesin diye. Boşuna değil!

İmtihan olarak nefsini verdi. Mücadele et onunla diye. Kölesi olasın diye değil!

Allah’ı dahil etmediğin bir hayat boş bir teneke kadar basit ve anlamsız. Değerli değil!

Bırak artık boş lakırtıları! “Yapamıyorum”, “Olmuyor” ları bırak! Yığınla bahanelerini ancak etten kemikten insanlara yutturabilirsin. Münker Nekir bahane kabul etmez. Allah’ı bahanelerinle kandıramazsın. Allah uyumayandır! Allah Hay’dır! Her an diridir. Senin her halinden haberi olandır. Allah unutmaz! Sadece tehir eder.

“Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı pek az anarlar.”(Nisa suresi: 142)

Sahte  gözyaşlarını kendine sakla. Bırak artık nefsini yüceltmeyi. İsyanları oynuyorsun. Huzura varmak için nasılda isteksizsin. Alnını secdeyle buluşturmak bu kadar zor demek. Şeytan da secde etmemişti hatırlasana. Kibri buna mani olmuştu. Alnını secdeye ya(k)pıştıramayanlar, aslında  birazda şeytanlaşmış insanlardır. Sen Allah’a olan kulluğun kadar değerlisin. Varlığını anlamlandıran, Allah’a olan yakınlığındır.

Ve bilki namaz dindir! Namazsız din olamaz. Namazı ikame etmeden yaptığın her iyilik kuma yazılan bir yazı gibidir. İlk dalgayla yiter gider. Hayır işlerin, iyi niyetliliğin, yardımların, oruçların… Hakkıyla namaz kılmıyorsan bunların tümü anlamını yitiriyor.  Sen içi pis bir evin dışını cilalayıp duruyorsun. Evin içi kokmuş, her yanı dökülüyor haberin yok! O ev ancak namazla, kullukla temizlenir.

Bir başlayıp bir bırakıyorsun! Yamalı bohçaya dönderdin dinini. Hiç bir işin böyle yarım yamalak olmamıştı. Kanı beş para etmez nice insanların yap dediklerini eksiksiz yerine getirdin. Parandan, kişiliğinden, hayatından ödün verdin. Bir hiç uğruna saatlerini aylarını yıllarını harcadın da, Allah için günde bir saati fazla görüyorsun.

Ölüp gideceksin bir gün! En çok sevdiklerin gömecek seni toprağa. Çabucak kurtulmak isteyecekler senden. Değersiz bir et parçası gibi gömüleceksin. Seni dünyada değerli kılan herşeyi bırakıp gideceksin. Diploman, kariyerin, güzelliğin, sana bakıp imrendikleri dünyalık maharetlerin… Önemsediğin hiç, ama hiç bir şeyi yanında götüremeyeceksin. Övündüğün güzelliğin, değer verdiğin bedenin çürüyüp gidecek. Kurtlar bedeninde bayram edecek. Okurken bile tiksiniyorsun değil mi? Sen bunları yaşayacaksın! Secdelerin, yürekten edilmiş duaların,  Allah’a adanmış anların kalacak yalnız. Onlar ölmeyecek, yitip gitmeyecek…

Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz. (Enbiya Suresi,35)

Ezanlar okunurken kayıtsız kalamazsın! Göz göre göre namazını kaçıramazsın! Yaradanına kafa tutamazsın! Çünkü sen müslümansın, sen İslamın hâdimisin.

İslam’ı ayakta tuttuğun kadar, Allah’a kul olduğun kadar insansın.

Allah’a kulluk edemiyorsan sen koskoca bir sıfırsın!

CAHİDE SULTAN

Ölüm mutlaka bizi bulacak!

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. 69 Comments »

69 Yanıt to “Sadece Kendini Kandırıyorsun!”

 1. elif Says:

  ne güzel bir yazı, Allah razı olsun…

 2. aslı bulut Says:

  çok teşekkür ederim ablacım ellerine sağlık yazın çok güzel olmuş

 3. maya Says:

  Cahide Hanım , kısa bir süre oldu sizi ve sitenizi farkedeli ve fırsat buldukça bakıyorum ve bir çok konuda faydalanıyorum . Namaz konusunda da umarım telkinlerinizle devam etmek istiyorum teşekkür ediyorum sevgiler…

 4. İrem Says:

  Yazı da harika video da. Hatırlattığın icin Allah razı olsun kardeşim. Seni seviyorum.

 5. Asuman Says:

  Mutlaka hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin !

 6. elif66 Says:

  Allah razi olsun cahida abla, bi hos oldum okurken, goz yaslarimi tutamadim….

 7. Nur Says:

  Allah razı olsun ablacım ilaç gibi geldi 🙂

 8. Yüsra Says:

  bu yazi cok güzel olmus, kendi kendime utandim diyebilirim yani. kendimi kandiriyorum biliyorum ama bunu simdiye kadar kimse sesli söylemedi. suan cok saskinim. akliniza saglik bunu yazdiginiz icin.

 9. ebru Says:

  🙂 kızım için oyun hamuru tariflerindeeeenn buralara kadar geldim.bu bana bir işaret bence.kadir gecesinden beri namaza uzun bir aradan sonra tekrar başlamak istiyordum,sonuç yine başlayamadım..arkasından kızım hasta oldu bu bana bir işaret namaza başlayayım hemen dedim.dedim bugün başlayacaktım bi de üstüne sizin sitenizle karşılaştım.Allah razı olsun sizden,umarım benim de içim artık hiç bitmemecesine huzurla dolar.teşekkürler..

 10. elif Says:

  evet namaz kılarken çok bahneler var hemde çok
  şuu içimizdeki şeytanı bi atabilsek keşke…

 11. Dilek Says:

  Herşeye vakit bulabilen ben ve saatlerce faydasız işlerle uğraşan ben, günde bir saatimi namaza ayırmıyorum, yazık bana. uzun süredir beynimde hep namaz kıl çağrısı, ama kulak tıkadım hep. İnşallah bundan böyle namazımı terk etmeyeceğim, sizin yazılarınız bana çok iyi geliyor. Allah razı olsun sizden.

 12. hatice Says:

  selamun aleyküm allah namazı doğru ve sürekli kılanlardan eylesin cahide hanım bu ne güzel siteniz var helede bu islam dini konuları ne güzel teşvik ediliyo insanlar allah sizden razı olsun namazsız din olmaz kardeşlerim kendinize gelin gafletten uyanın namazın dindeki yeri başımızın gövdemizdeki yeri gibidir. lütfen kılın kardeşlerim herşeye vaktimiz var allah için günde 1 saatinizi namaza ayırın insan huzur buluyor ilahi huzurda keşke yeni nesil gençlik bunları okusa böyle sitelere takılsa ahh ne güzel olurdu ama anlamıyolarki yaşlanınca kılarız deyip bırakıyolar ama yaşlanacağımıza senedimizmi var rabbim kuranda bize namazı emrederken ey yaşlılar namaz kılınmı diyor yoksa ey insanlar namaz kılınmı diyor rabbimizin bize namaz emridir.işte yaaaa yeni nesilde hiç yok namaz sevgisi ah keşke cahide hanım sitenize bi girselerde bunları bi okusalar ne güzel ben sitenizi çooooooookkk seviyorum tariflerinizdende sürekli yapıyorum.zaten sevgili peygamberimiz ne demiş sizden öyle bir nesil gelecekki namazı terk edecekler kardeşlerim gayret edin kılmaya allah o yolda size yardım edecek tembellik etmeyelim ne olur kardeşlerim ilahi huzura varmanın tadını alınca asla bırakamazsınız ne güzel bir yoldur.o kardeşlerim allah cümlemize ve hepimize namazı sürekli kılmayı nasip etsin inşallah yeni nesilide allah ıslah etsin rabbim herkese hidayet versin hepinizde allaha emanet olun cahide hanım saygılar selamlar.

 13. gülüzar Says:

  ben gülüzar sizin namaz hakkında yazınızı görünce çok etkilendim çünkü ben namaz kılmıyordum o gün çok huzursuz oldum dedikleriniz çok doğru şimdi çok şükür namaz kılıyorum ve eşimede okudum beraber başladık namaza arkadaşıma okudum oda çok etkilendi şimdi oda namaz kılıyo allah sizden razı olsun yazılar çok güzel

 14. ayfer Says:

  Bende yemek tarifi ararken rastladım , bugun bu yazınızı okurken de cok etkılendım , bende elımden geldıgı kadar kılmaya calısıyorum , ve huzur buluyorum , fakat felak ve nasr surelerını tam ezberleyemedım unutuyorum , bılıyorum buyuk eksık ama , kabul olurmu merak edıyorum..

  • Cahide Says:

   Ayfer hanım, sizde bildiğiniz sureleri okursunuz. Yanlış yaptıklarınızı da sık sık okuyarak düzeltebilirsiniz. Namazda duaların yanlış okunmaması lazım bu yüzden bildiklerinizi okuyun..Allah yardımcınız olsun…

 15. hatice Says:

  alnını secdeye yakıştıramayanlar=alnını secdeye yapıştıramayanlar
  Allah yazınıza kuvvet versin

 16. yasekaan Says:

  gerçekten çok dogru agzınıza saglık

 17. Belgin Says:

  Cahide cim peygamberimizin(sav) gözümün nuru dediği namaz çook önemli.Son nefesinde bile namaz namaz namaz demiş .Namaz dinin direğidir.Rabbimize en yakın olduğumuz zaman namazdır.Hiçbir bahanesi olamaz..Allah ım hepimizin kalp gözünü açsın amiiin.Vaktinde, huşu içinde kılmamızı nasip etsin İnşaAllah.Paylaşımın için Allah razı olsun.Allah a emanet ol canım kardeşim.

 18. Ç.Ş.T. Says:

  Abla Ablaaa günaydın:) Ben dün namaza başladım… 🙂 Eve gider gitmez Akşam Namazı kıldım. Daha sonra Yatsı Namazı ve kazaları kıldım. Sabah kalktım Sabah namazını kıldım öyle işe geldim. İnşallah eve gidincede kılacağım. Allah razı olsun abla. Senin sayende başladım, katkın çoktur.

  • Cahide Says:

   Maşaallah, barekAllah! Allah daim etsin gülüm. İnşaallah bir daha bırakmazsın. Rabbim yardımcın olsun canım benim. Son yazımın yorumlarında paylaşayım en iyisi 🙂

   • Ç.Ş.T. Says:

    Amin inşallah abla. Allah herkese nasip etsin. Ya kılmak çok hoşuma gidiyor. Çok azimliyim bu sefer. Tamam paylaş:)))

 19. gülhan Says:

  cahide hanım sitenizi beğenerek takip ediyorum.paylaşımlarınız çok güzel. Allah sizden razı olsun…

 20. Halis Ayan Says:

  Çok güzel bir konu. Allah sizden razı olsun efendim.

 21. elif Says:

  Allah razı olsun …

 22. meral Says:

  selamün aleyküm,hayırlı akşamlar cahide hanım,bu siteye iki gün önce yemek tarifi ararken tesadüfen rastladım ve iki gündür vakit buldukça kendimi bigisayarın önünden alamıyorum,inanın bana ilaç gibi geldiniz,elhamdülillah islamiyeti öğrendiğimiz ölçüde yaşamaya çalışan insanlarız ama dönem dönem gaflete kapılabiliyoruz,Allah daim etsin yazılarınız gerçekten silkelenmeme sebep oldu.bukadar güzel ve ayrıntılı bilgileri hangi kaynaklardan öğrendiniz ve nasıl bu kadar güzel anlatabiliyorsunuz merak ettim…Szden bir ricam olacak,benim on aylık güzeller güzeli bir kızım var,onu Allah yolunda yetiştirme kaygısı içindeyim bu içmde büyük bir yara,çocuk yetiştirmekle ilgili yazılarınız olursa çok sevinirim ve bana bu konuda önerebileceğiniz kitap ve yazar isimleri biliyorsanız verebilirmisiniz, şindiden Allah razı olsun.

 23. belma Says:

  kalemine yüreğine sağlık .ben de namazlarımı kaçırmamaya özen gösteriyorum.
  ama bazen kaçıyor ve kaçırdığım onlarca namaz onlarca oruç var.hep kazasını yapacağım diyorum ama bir türlü olmuyor.hep erteliyorum ALLAH la senet imzalamadım(haşa)yazıllarınla beni alıp götürüyorsun
  kendime uzun zaman gelemiyorum,ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.BU YAZDIKLARINLA İNŞALLAH
  CENNETTE EN GÜZEL KÖŞKLER SENİN OLSUN.ÖPÜYORUM

 24. ebru Says:

  selamun aleyküm canım ellerine yüreğine sağlık çok güzel bir yazı. .ALLAH kabul etsin kurban bayramından bu yana namazlarımı elimden geldiğince ezan okunur okunmaz kılmaya çalışıyorum öyle yapınca namaz ağırlaşmıyor aksine insan daha bir hevesle kılıyor namaz saatini bekliyor sabah namazlarınada tlfonumu kuruyorum uzak yere koyuyuorum çalınca kalıp kapatmaya giderken kendimede gelmiş oluyorum.olurda yatsı namazı srasında yemekte olursak sonra ya kalırsa namazım sanki bişeykaybetmiş gibi evin içinde bir an önce namazımı kılmaya uğraşıyorum .ALLAH bu duyguları ve azmi içimden almasın ve üşengeçlik yapanlarada yardım etsin AMİNN.allah senden çok razı olsun gönlünde ne dileğin varsa kabul etsin.bazen insanların dürtülmeye ihtiyacı var aslında olmamsı lazım ama var işte ,bu güzel yazıların ve araştırmaların beni dürtüyor .selametle bacımm

 25. ayşegül Says:

  ablacım bişey sorcam bu videoları her zaman dinlemek yada saklayıp sonra dinletmek istiyorum ama nasıl yapıcam bilmiyorum indirmek için nereye gircez acaba ücretini ödeyip alamıyozmu?

 26. ayşegül Says:

  DOĞRU SÖZE NE HACETTTTT!!!

 27. hacer Says:

  ablacım bende çocukluğumdan beri namazlarımı kılıyorum benim tek ve en büyük sorunum sabah namazlarına kalkamıyorum ben ve eşim bu duruma çok üzülüyoruz bana bu konuda bir çare lütfen namaza kalkamadığımızdan olsa gerek güne hep yorgun ve bitkin başlıyorum canım hiç bir şey yapmak istemiyor bir çok işim eksik kalıyor ve ben ve herşeye sabırsızlanıyorum ve sinirleniyorum sonrasındada yaptıklarıma çok üzülüyor ve nasıl hesap vereceğimi düşünüyorum ne yapmam gerek lütfen bana birşeyler söyleyin—

 28. papatyam Says:

  cahide ablam yine çok güzel bir konuya değindin maalesef insanlarımız her şeye vakit bulurlarda namaza vakit bulamazlar namazı yük gibi gören insanlarımız ne çok bir bilsen peygamber efendimiz (s.a.v) miraca yükseldiği gece cehennemi görmüştü ve buyurdular ki eğer siz cehennemi bir iğne deliğinden görecek olsaydınız dünyayı bırakır allahın huzurundan asla ayrılmazdınız ve namazı terketmezdiniz buyurmuşlardı evet biz insanlar nefsimize yenik düşüyoruz allahım bizi nefsimize yenilmemeyi irademizin kuvvetli eylesin ben kendimi bildim bileli cocukluğumdan beri kılarım bazen bıraktım sonra devam ettim bazen üşendim bazen vaktinde kılmadım ama uzun zamandır cok şükür kacırmamaya gayret ediyorum devamlı kılıyorum namazın kılma şekli vardır onu huşu içinde kılmak en temiz giysilerimizi giyip allahın huzuruna varmak evet tek gercek var oda ölüm her şeyin hesabını vereceğiz allahım sen bizi affet sevgilerimle ablam

 29. Raziye Says:

  canım kardeşim namaz hakkındaki yazın çok etkiledi namazımı kıldığım zaman o kadar mutlu oluyorumki çok şükür huzuruna beni çağırdın diyorum giybetide sizin dediğiniz gibi dilimi ısırarak engelleyeceğim inşallah azıcık sevaplarımı vermeğe hiç neyetim yok karşı tarafa bunlarda senin yazıların sayesinde olacak inşallah

 30. meral Says:

  Selamun Aleyküm Cahide Hanım.İbretlik yazınız için kutluyorum sizi.Allah razı olsun.Hayatta önemsediğimiz yada adını kaçmak için bahane aradığımız diyelim,değer yüklediğimiz,kişileştirdiğimiz dünyevi isteklerin gelip geçici olduğunu unutuyoruz..Verdiğiniz ayetteki uyarıyı kendime uyarlalayıp sarsıyorum kendimi. Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı pek az anarlar.”(Nisa suresi: 142)Evet ben Allah’ın söylediği münafık gibi olmamam lazım.Üşünmemem gerekiyor.Bu ayetteki ben değilim düşüncesi için çabalıyorum.Kur’an-ı Kerim okurken bu düşünceyle okuyorum tabii nefis taşıdığımı da unutmadan.İzniniz olursa bir video eklemek isterim uygun görürseniz.Allah’a emanet olun.Dualarımızdasınız.

  http://www.kure.tv/inanc/941-aile-rehberi/aile-rehberi-olum-cocuklara-nasil-anlatilabilir/38-Bolum/107871/

 31. GAMZEEEEE Says:

  😦

 32. sadiye Says:

  selamün aleyküm ablam Allah razı olsun senden ne güzel yazılar yazıyorsun.dünden beri ahmet bulutun namaz dirilişe çağrı kitabını okuyordum,zaten çok etkili bir kitab senin yazında üstüne öyle güzel geldiki ablam çok şükür rabbime küçük yaştan beri namaz kılarım ama benimde sabah namazı derdim var bazen kalkamıyorum.çok üzülüyorum ama inşallah rabbim kuvvet verir onlarıda eksiksiz kılarım evet müslümanlar olarak örnek olmalıyız eşimin bi arkadaşı var bugüne kadar dinle hiç bi ilgileri yokmuş şimdi sorgulamaya başladılar hanımı bana aklına takılan sorular soruyor siz kapalılar her şeyi bilirsiniz demişti o yüzden daha çok okuyup araştırıyorum yazılarında çok faydalıoluyor. farketimki fıkıkhi bilgim pek yokmuş çoğu şeyide yanlış biliyormuşum senin güvendiğin bi fıkıh kitabı varsa almak isterim ve senin yazılarını çıkarıp veriyorum belki onlarda senden faydalanırlar rabbim yar ve yardımcın olsun..

 33. Sibel Says:

  ALLAH C.C. razı olsun Cahide hanımcım. Bende naçizane geçenlerde güzel bir sitede okuduğum bir kıssadan hisseyi paylaşmak istiyorum.
  Namaz konusunda “nefsiyle” cebelleşen kardeşlerime İnşaALLAH biraz daha etki ve faydası olur.

  Günahlarla iç içe bir hayatı vardı. İbadete de pek yanaşmıyordu.

  Bir gün, bir hocaefendi ile bir araya geldiler.

  Sohbet esnasında “Hocam,” dedi, “Ben kaderin mahkumu­yum. İstiyorum, ama namaz kılamıyorum. Benim kaderimde namaz kılmamak varmış.”

  Hocaefendi latifeyi seven biriydi. Dedi: “Sen benim yıllardır arayıp da bulamadığım kimsesin. Demek kaderi okuyabiliyorsun. Söyle, benim kaderimde ne var?” Adam şaşırıp kalmış, diyecek bir şey bulamamıştı. Ho­ca, devam etti:

  “Bak şurada çeşme var. Kollarını sıva, abdest al, ardından şurada iki rekât namaz kıl, bak o zaman kaderin nasıl değişe­cek. Kaderinde namaz kılmak olacak.”

  Nedense” kader” daha çok günahlarda kullanılıyor. Öğren­ciler zayıf aldıklarında, “Hoca verdi” demeleri gibi, günahlara dalan kimseler bunu kaderin zorlaması zannediyor…

  ALLAH C.C her daim nefsimizi bizden uzak olmayı, Hak yolunda daim kullarından olmayı nasip etsin İnşaALLAH…

 34. Fatmab Says:

  Allah binlerce defa razi olsun. Yazini ihtiyaci olan bi cok kisiye okutacagim insallah!!

 35. nüket Says:

  siz harikasınız bizler için dua edin inanın dediğiniz gibi namazı bi kılıyoruz bi kılmıyoruz her zaman bahanemiz var ama biliyoruz ki bu bahaneler bu dünya için sadece kendimizi kandırıyoruz bizim şeytanımız çok kuvvetli geliyor yeniliyoruz bundan sonra çok daha dikkatli olucam nolur bize bol dua edin

 36. Saniye Yıldırım Beder Says:

  Allah senden razı olsun Cahide kardeşim, hemen her gün bizleri uyarıcı faydalı bilgiler veriyorsun, yazılarını okumadan işime başlıyamaz oldum çok şükür namazımı kılıyorum ama malesef halen başımı kapatamadım Allah ım inşaAllah affeder ve kapanmayıda nasip eder. Bende başımı örttüğümde çok daraldığımı bahane edip duruyorum. Seni dün gece rüyamda gördüm esmer çok güzel bir hanımdın o kadar mutlu oldumki gördüğüme, tanışmayı çok isterdim. Sen diyip durdum, ama kendimi okadar yakın hissediyorumki inşaAllah kusura bakmazsın Allaha emenet olun

  • Cahide Says:

   Rabbimiz sizide beni de affeylesin. Hidayete mazhar olanlardan eylesin. Son nefesimizde pişman olanlardan etmesin bizleri. Riyadan kibirden, şirkten, gaflete düşmekten yüce Rabbime sığınırım.

 37. Ulya Says:

  Yazınız her zamanki gibi gerçekten güzel özellikle eklenen video
  paylaşımınız için Allah razı olsun. Bende Zara’nın yorumladığı bu İlahiden çok etkilenmişimdir. Sizinle paylaşmak istedim.
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan
  azrail’in kasti canadır inan
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  seherde uyanırlar cümle kuşlar
  dilli dillerince tespihe baslar
  tevhit eyler dağlar taslar ağaçlar
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  semavatin kapularin acarlar
  müminlere rahmet suyun saçarlar
  seherde kalkana hülle biçerler
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  bu dünya fanidir sakin aldanma
  mağrur olup taç-u tahta dayanma
  yedi iklim benim deye güvenme
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  benim, murat kulun, sucumu affet
  sucum bagislayub günahım ref’et
  resul’un sancağı dibinde hasret
  uyan ey gözlerim gafletten uyan
  uyan uykusu çok gözlerim uyan

  • Sєуя-i Âℓєм Says:

   Biliyormusunuz sultan 3. Murat h.z. yazmıştır bu şiiiri,hemde yatağında iki büklüm şekilde,Allah korkusundan tevbenin kelimelere sirayet edilmesi ancak bu kadar etkiliyici olurdu.. çünkü sabah namazını kaçırmıştı ve pişmanlığını bu şekilde getirmişti dile.. Allah ondan razı olsun,onların gibi iman nasip etsin bizlerede.. namazlarımıza sımsıkı yapışmayı nasip etsin.. bizi kendisine pek düşkün eylesin..
   Allah senden razı olsun ablacım… gülayında dediği gibi yazılarını kitaplaştırıp daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak ne güzel olurdu… inş. oda olur bir gün.. selametle..

 38. Ç.Ş.T. Says:

  Ablacığım günaydın, tam benim sözleri anlatmışın. Okur okumaz dedim bu ben. O kadar güzel o kadar doğru yazıp anlatmışsınki dicek söz bulamıyorum. Tıkandım. Bugün Allahın izniyle bende başlamak istiyorum. İnşallah bu sefer şeytana yenilmem. İçimde de hala bir tereddütlük var. Ben şeytana çok yenilmişim yaa hatta şeytan gibi olup çıkmışım.Aslında mantıklı düşününce bu da şeytana yenilme bahanesi, işin kolayı… İşe, işyerine bahane bulamıyoruz. Sabahın 6.00 sında kalkıyoruz. Giyinip geliyoruz. Ama sabah ezanına kalkıp kılmayı üşeniyoruzki niye dediğin gibi çünkü bize dun dünyada karı yok. gezmeler, tozmalar, buluşmalar hepsini vakit kaçırmadan yapıyoruz. Sadece nefsimize göre hareket ediyoruz. Rabbim tüm kılmayanların yardımcısı olsun.

  • Ç.Ş.T. Says:

   valla ablacığım benim için böyle bir yazı yazdığın için çok teşekkür ederim. Ben bu yazıyı direk üstüme alındım:) Sana yaptığım isyanları açıklayıp bunu dile dökmen kendimin ve bizlerin çok sevildiğini ve bu olayın seni ne kadar üzdüğünü anladım. Eline yüreğine sağlık. Allah razı olsun.

 39. gülay Says:

  sen muhakkak bu yazdıklarını kitaplaştırmalısın mutlaka elimizin altında olmalı bu sözlerin düşünüyormusun düşünmüyorsan da senin yazılarını okuyan yayıncı varsa da düşünsün lütfen bak senin sayende gıybet günahından da kurtulmaya çalışacağım elimden geleni yapacam senin sayende namaza daha da aşık oluyorum kanaat nedir bilmezdim pek senin sayende razı gelmeye başladım huzur kanaatde imiş selamlar

 40. Gunel esedova Says:

  iyi sabahlar canim benim.Yazdiklarini okudukca sana bir daha hayran oluyorum.Allah senden razi olsun,Cahide.Sen ne kadar muminsin,asl bir Muslumansin,canim benim.Yazdiklarini bir az da korku ile okuyorum,hatalarim,namazimda bazen sen yazdiklarin kibi bir seylerin olmasi ,sanki yuzume tokatlar atiyorsun ,canim benim ,Ama bu tokatlarinin daha cok olmasini istiyorum.Bizi duz yola cagirmani cok istiyorum …….
  Simdi kalkib subh namazimi kilacam,canim benim,Allah daim yar ve yardimcin olsun.
  Ben namazlarimi daim kilmak istiyorum,sevgiyle kilmak istiyorum ama neden,bazen alinmiyor,bilmiyorum.cok uzuluyorum,omuzlarimda daglar agirliginda bir yuk dasiyorum sanki,kendimi en kotu bir insan saniyorum o zaman,kendimden nefret ediyorum.

  • Cahide Says:

   Estağfurullah ablam. Olacak inşaallah. Hepimiz gayret edeceğiz. Namazlarımı düzenleyeceğiz. Kulluğumuzun hakkını vereceğiz inşaallah.

 41. hanifeferide Says:

  Hayırlı geceler ablacım çok dokunaklı çok doğru bir yazı diyeceğim ama bu sözlerim çok yavan bir o kadarda basit olacak senin yazdıklarının yanında,hemen hemen hepimizin hayatında olanları veya duyduklarımızı yazmışın yüreğine sağlık kalemine kuvvet gönlü güzel kardeşim

 42. hatice Says:

  gercekten insanin kalbine namaz ve allah sevgisi geliyor butun bu yazilarinla allah senden razi olsun canim kardesim allah gucunu artirsinda bizde senin yazdiklarinla kendimize gelelim

 43. tevhid Says:

  kıldığımız namazları dahi hakkıyla yerine getirip getirmediğimizi düşünürken, kabul olunup olunmadığı duygusu içimizi yakarken, hiç kılmamak SUBHANALLAH tüyler ürpertici…
  ağzına sağlık ablacım çok isabetli bir yazı.inşaallah yerine ulaşır.
  hesap gününde bu yazının karşına çıkması dileğiyle rahman razı olduklarından kılsın…

 44. FATMA Y. Says:

  Ablacim kalemine yuregine saglik ne guzel anlatmissin halimizi.ELHAMDULILLAH 10 senedir namazimi birakmadan kiliyorum. Ama benim kendime sorum gercekten ALLAHIN istedigi gibi ona ibadet ediyormuyum? bunu herseferinde secdeye varirken ALLAHima tevbe ederek dogru sekilde kilmayi dua ederek dunya islerinden arinarak yapmaya calisiyorum.Videoda bir o kadar kendimi sorgulamama vede uyanma yetti.Cogumuz gaflet uykusundayiz en kisa ve hayirli zamanda uyanmayi nasip etsin yaradanim insaALLAH.
  “Namazi dosdogru kilin, zekati verin, Rasule itaat edinki size merhamet edilsin.” (Nur suresi,56) Allaha emanet olun. selametle….

 45. seher.. Says:

  bu arada sana bişey sormak için açmıştım bilgisayarı,yarın safer ayı başlıyormuş galiba..biçok bilgi var sitelerde,safer ayı bela ayı olduğu için hep sadaka vermek lazımmış,bazı özel duaları ve namazı varmış,bu namaz mutlaka kılınmalıymış…hangi siteye güveneceğimi bilemediğim için sana sormak istedim…varmı bu konuda bilgin? çok sağol…

  • Cahide Says:

   SAFER AYI BELA AYI DEĞİLDİR! Safer ayına özel bir ibadet yoktur.
   Safer ayıyla ilgili yazı

   Ve bu konudaki bir soruya cevap: http://www.fetvameclisi.com/fetva-safer-ayi-bela-ayi-mi-3188.html

   • Nurten.... Says:

    Cahide hanım….nasıl safer ayına özel bir ibadet yoktur diyebiliyosununz.. ..aksine vardır..ve bela ayıdr..bu yaptıgnız cook büyük bir veballl….lütfen cok iyi bilmediginiz…konulara kesin hüküm vermeyinn..ALLAH adına yemin Ederimki vardır…

    • Cahide Says:

     Allah sizi affetsin kardeşim. Allah’ın adına yalan isnat etmek büyük günahtır. Bunlar cahiliye inançlarıdır. Aylara veya günlere uğursuzluk yüklenemez.

     Safer; cahiliyye devri arablarının inandığı bir uğursuzluk çeşididir. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz bunu reddetmiştir. Ebû Hureyre (R.A.)den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

     “Hastalığın, sahibinden bir başkasına kendi kendine sirâyeti yoktur, eşyâda uğursuzluk yoktur. Ükey ve baykuş ötmesinin te’sîri ve kötülüğü de yoktur. Safer ayında uğursuzluk yoktur. Bunlar Cahiliyet hurâfeleridir. Fakat ey mü’min! Sen cüzzâmlıdan, arslandan kaçar gibi kaç!” buyurdu. (Buhari, Tıp: 19)

     • EMİNE Says:

      bende sefer ayının bela ve kaza ayı olmadıgına ınanıyorum elh.aslnda hpimizin ınanması gereken bu ama ılgınctırkı ınanlar daha fazla Allah affetsın ..

      • Ümmü Hamza Says:

       Bakalım Peygamber sav Efendimiz bu konuda ne buyurmuş?
       “İslâm’da taşe’üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi tefe’ül (iyiye yorma) dır.” (Buharî, Tıb, 54)
       ”Eşyada uğursuzluk yoktur, Safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur.” (Müslim,Selam,102)

       işittik ve itaat ettik.

 46. seher.. Says:

  yarama parmak bastın ablacım..bebeğimin uyku düzeni yüzünden sabah namazlarımı çok uzun zamandır kalkıp kılamıyorum..hele bikaç ay öncesine kadar çalıştığım için uykusuz kalırım korkusuyla saati hiç kurmuyordum bile…oysa sabah namazını kılınca bana,eşime ve evime nasıl bir nefes doluyordu anlatamam….hep kendimi haklı görüyordum,bu yazın beni sarstı…galiba ben sadece kendimi kandırıyorum…..

 47. kübra Says:

  “muhakkak ki kisi ile sirk ve kufur arasinda namazin terki vardir” -muslim \ iman

  yine cok guzel bir yazi olmus. allah razi olsun..


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: