Bırak Artık Şu Meredi!

En iyi yapabildiğin, en istikrarlı olduğun, yapmaktan büyük bir haz aldığın  ameli düşündün mü hiç? Namaz kılmak mı? Dua etmek mi? Sadaka vermek mi? Çok salavat getirmek mi? Hayır, “Haz aldığın” diyorum. Sen bunları yapmaktan zevk almıyorsun ki… Bu amelleri çoğu kez başından atmak, kurtulmak, “Yaptım oldu” demek için yapıyorsun. Bir nevi kendini aldatıyorsun…

En iyi yapabildiğin, yapmaktan usanmadığın, yaparken zevkten dört köşe olduğun, uzmanı olduğun bir konu var ki senin, hiç bırakacağa benzemiyorsun. Gerçek şu ki kardeşinin etini yemek kadar mahir olduğun başka bir iş yok!  Çiğ et yeme ustası gibisin!

“…Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucurat/12)

Tiksinmek mi? Hayır! Hiç tiksinmiyorsun. Tiksinsen bir daha yer miydin? Tiksindiğin  halde gevelemeye devam eder miydin?

Derdin ne ki senin? Sana zulmeden kimdir? Bunca cürmü haklı gösterecek hangi zulümdür? Allah’ı anlatırken kapılardan mı kovuldun? İslam’a çağırırken Rasulullah (s.a.v) gibi taşlandın mı, ayakların mı kanadı? Namaz kılıyorken sırtına içi pislik dolu işkembe mi atıldı? Her dışarı çıktığında başına kül mü saçıldı? Dalga geçip güldüler mi göz göre göre? Yüzüne “Meczup!” diye kimler haykırdı?

Etini yediğin insanları düşün! Affedilmez hataları mı var sana karşı? Sen hiç öyle veya benzeri hatalar yapmadın mı? Günahların olmadı mı senin? Yada birgün aynılarını işlemeyeceğinden emin misin?

Sevapların çok gelmiş de saçıp savurmak ister gibisin. Bugüne dek kimleri dolamadın ki diline.  Yanından ayrılırken gülerek uğurladığın insanların arkasından ne kadar acımasızca konuştun. Falanın evi, filanın eşyası, onun karısı, bunun kocası… Şu komşu somurtkan, bu komşu görgüsüz…  Hiç hataya düşmemiş, günaha bulaşmamış gibi davranıyorsun…

Bölük pörçük bir hayat yaşıyorsun aslında. Müsrifsin! Çok sandığın, tükenmez sandığın hepsi bir kaç sayfayı doldurmayacak sevaplarını pervasızca saçıp savuruyorsun. Nasılda zevk alıyorsun kardeşini çekiştirirken. Nasıl da acımasızsın…

“Miraca çıkarıldığımda bir topluma rastladım. Bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalıyorlardı.

“Bunlar kimlerdir, Ya Cebrail?” dedim:

“Onlar insanların etini yiyenler ve şahsiyetlerini zedeleyenlerdir.” diye cevapladı.” (Ebu Davud)

İçki gibi, uyuşturucu gibidir gıybet. Kötü bir bağımlılıktır. Bırakmak için azmetmek, sabretmek gerekir. Tam kardeşini çekiştirecekken dilini ısırmak, ağzını açmamacasına kapatmak gerekir.

Zor iştir müslüman olmak… Kafana göre hareket edemezsin. Nefsinin kölesi olamazsın. Olursan kaybedersin. Dil belası ancak ateşle temizlenir. Ateşe düşmeden, tevbeye sığın. Güçlükle biriktirdiğin güzel amellerini bir hiç uğruna heba etme. Dünyaları verseler bir tane sevabını kimseye veremezsin ama sevmediğin nicelerine verdin sevaplarını. Hiç kimse senin cenneti kaybetmene değecek kadar değerli değil.

Bir hiç uğruna Rıza-i ilahiden mahrum olma. Bırak artık şu meredi!

CAHİDE SULTAN

Gıybet konusu ancak bu kadar yürekten anlatılır. Yürekten dökülen sözler, nasıl da yüreğe işliyor…

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. 95 Comments »

95 Yanıt to “Bırak Artık Şu Meredi!”

 1. kedihalinde1insan Says:

  Selamun Aleykum Ablacım. Cumamız Mübarek Olsun. Yine çok güzel bir yazı yüreğine sağlık. Biz üç elti aynı binada oturuyoruz kayınvalidemde aynı binada çok sıkıntılar oluyor detaya girmeyeceğim. Yalnız ben dedikodudan uzak durmaya çalışıyorum ama bazen birtürlü olmuyor. Bazen uyarıyorum ama herzaman fayda vermiyor dinlemiyorlar nasıl davranacağımı şaşırıyorum. Uzak durunca da sıkıntılar çıkıyor. Bir tavsiyen olur mu? Allah’a emanet olun!

 2. mavi Says:

  Kafana göre hareket edemezsin. Nefsinin kölesi olamazsın. Olursan kaybedersin.

  Cahide abla; ben senin yazilarini,yemeklerini, facebook sayfayi hep takip ediyorum bazı yazilarini link vererek arkadaşlarıma yolluyorum. Bazen de yukardaki söz gibi cok hosuma giden sözlerin oluyor. Ben de tırnak işareti icine alip whatsapp durumum yapiyorum. Ama kaynak göstermiyorum sadece tırnak içine alıyorum. Boyle yapsam rizan olur mu? Çünkü whatsapp durumu yaparken link olmuyor, kac gündür kafama takıldı. Eger rizan yoksa bi daha yazmayacağım. Nolursun cevapla.Allah a emanet ol, seni cok seviyorum

 3. funda Says:

  Benim derdimin konuyla ilgisi yok ama size ihtiyacım var arkadaşlar. Benim eşim içki içiyor. çok üzülüyorum. 22 yıllık bir evlilik bitmek üzere. Dualarınıza ihtiyacım var.Benim içinde dua edin lütfen,içkiyi bırakıp yuvasına sahip çıksın

  • rıza Says:

   ablacım inşaallah bırakır nasıl bir aile yapınız var bilmiyorum ama sizinde ona psikolojik destek vermeniz gerek telkinde bulunurken dikkatli olmalısınız

 4. ferdi Says:

  gıybet etmekteki tek sebep kendimizin kibirli olmasından geçer kibirli olmak dinimizde ( şeytanla ) eşdeğer olarak gösterilmiştir eğer kibirli değilsek islamı yaşıyoruz demektir eğer islamı yaşıyorsak zaten gıybetten uzak dururuz

 5. Zeynep Says:

  Selamun Aleykum Cahideciğim ve diğer kardeşlerim.
  Hepimizin zaman zaman gıybete baş vurduğu doğru.Ben yaklaşık iki yıldır bu konuya kendimce bir çözüm buldum.İlk tanıştığım ve iletişime geçtiğim kişi ile bir kaç kez bir araya gelip o insanı tartarım.Dedikoducu mu değil mi Allah’a yakınlık derecesi ni,hakka hukuka riayetini incelerim.Helali haramı önemsiyormu bunlara bakarım.Zaten insan kendini çabuk ele veriyor.İki yıl dan beri güzel hasletleri olan tek bir kişi buldum 🙂 ama olsun.Bana hitap etmeyen kişileri hayatımdan eledim kendim ve ailemin iyiliği için bunu yapmak zorundayim.
  Gıybete sebep veren ve göz ardı edilen başka bir huyumuz var bizim.DÜRÜST değiliz evet değiliz arkadaşlar.Evimize gelene yapmacık güleriz her dediğine katılıyormuş gibi yaparız.Ama o gidince hemen arkasından gıybetini ederiz ;değilmi!
  İnsan her ne olursa olsun dürüst olabilmeli.Evine gelene ikram etmek marifet değil insanların birbirinden kalbende tatmin olması gerekiyor.Bu eşler arasında anne evlat arasında da böyledir.Kalpte gizli saklı kin küslük ve huzursuzluk kalmamalı.Konuyu meseleyi masaya yatırıp ameliyat edebilmeliyiz.Edemezsek hasta ölür.Nitekim bir çok ailede yıllar sonra açığa çıkan sorunları araştırdığımızda ilginç bir cümle kullanılır.”Aslında seneler içinde zaman zaman sorunlarımız oluyordu ama göz ardı ediyorduk”
  Etmeyin kardeşlerim etmeyin göz ardı etmeyin dünyanın en önemli şeyi o ufacık sorun olduğunu düşünüp eşinizle veya çocuğunuzla veya komşunuzla o meseleyi konuşun fikrinizi açıklayın karşılıklı bir birinizi dinleyin.
  Gizli saklı yıllar geçtikçe birikmiş soru işaretleri ummadığınız anda bir bomba etkisinde patlar.
  Artık dürüstüm.Eşimin hoşuna gitmese de onu eleştiriyorum hem de gayet sakin bir şekilde bunu yapıyorum istese de bu sakin tavrıma karşı artik sinirlenemiyor.
  Arkadaşlarımın menfi yönlerini eleştiriyorum onlarla ilgili ne varsa kalbimde bir araya geldiğimizde onlara söylüyorum.Zaten sayıları bayağı azaldı ama olsun.Ben huzurluyum.:)

  • Süreyya Says:

   Bizim toplumumuzun en büyük handikaplarından bir tanesi zaten, ikiyüzlülük. Toplumumuzun neredeyse temelini oluşturduğu söylenebilecek kadar yaygın bu illetten kurtulmadıkça sevemeyeceğim bu toplumu. Sanki demesi zorunluymuş gibi, birinin evine gidip her yaptığına harika olmuş diyip, arkasından bir kurabiye yapmayı bile becerememiş demek ya da iltifat ederken aynı anda yanındakine kaş göz işareti yapıp iltifat etmekte olduğu kişiyle alay etmek bana en hafif tabiriyle ahlaksızlık olarak geliyor.
   Yemek yarışmalarında birbirlerinin evlerine ‘konuk’ olup, o nimetlere türlü türlü kusurlar bulmayı, sonra da evsahibi mutfağa gidince arkasından imalı imalı çekiştirmeyi ne kadar çabuk benimsediğine bakılırsa bu toplumun kalitesizliği anlaşılır. Dürüstlük barınamaz pek bu topraklarda.
   Ayrıca, hataları mertçe, dürüstçe söyleyip düzeltmemek sanki bu toplumun genlerinde var. Her ne yanlışlık, haksızlık olursa olsun ifade etmemek ama aynı kendi başına gelince kendini en ağırından acındırmanın da olduğu gibi. Birbirini alıp daha ileriye götürmek insanlara zul geliyor. Kirli bu toplum, pis o yüzden benim gözümde. Kalbini temiz tutanlar bu pisliklere bulaşmamak için elinden geleni yapsa da gördükleri karşısında acı hissediyor.

   • Sevgi Says:

    Bence ne kadar acı da gelse “kalbi temiz olanlar” da hatalıdır. Hiç birimiz bir peygamber değil ki bizim kalbimiz temiz deyip aradan sıyrılalım. Öyle ki bazen yaptığımız bir hatayı yıllar sonra aklımıza getirip ” ya ben de şu komşuma haksızlık yapmışım” ya da ” keşke şöyle ifade etseydim durum farklı olurdu” dediğimiz olmuyor mu? El çekmek o tür meyilli kişilerden uzaklaşmak da dedikodu etmekten kurtulmaktan birazcık daha farklı bir günah türüdür. Allah cc. Sırf bir Kavmi namaz Oruç hac tesbîhat gibi ibadetleri yerine getirirken kötülüğü men edip iyiliğe yönlendirmedikleri için izole yaşadıklarından dolayı helak etmiştir. Dolayısıyla Sünnet’e bakıldığında da zaten peygamber efendimiz sav. bir öğretmendi. o öğretmeseydi İslam nasıl yayılırdı. Onlar kötü ben onlara yaklaşmayayım şu ülke kötü , şu Irk da şöyle deyip kaçınmak yerine şu insan hata yaptı yapabilir de benim de bir Sürü hatam ve eksiğim var deyip iyiyi ve güzeli o yanlışından dönmese de şahsiyetimizi bozmadan anlatmak, şu ülke kafir Allah cc. onları şöyle yapsın demek yerine onları İslam’ı anlatmaya çalışmaktan kaçarsak dinimizi anlatmak da onlara kalır ortaya da ” ben olanı söylüyorum zaten” ya da ” benim kalbim temiz namaz kılmama gerek yok ” ,”İslam dini de terörist” gibi yanlış bir islâmiyet çıkar. Bunlardan da biz mesul oluruz. Sonra o ülkeler bilimle ilimle daha çok uğraşır, engelliler daha çok SAYGI gösterirken biz yayan yolda bile yürümekten aciz kalırız diye düşünüyorum.Allahcc.hepimize hayır ve rızık versin.

 6. Ayse Says:

  Merhaba herkeze , ôncelikle tesekkur ederim Cahide hanim bizimle paylastiniz ve hatirlattiginiz bu onemli konular icin .. Benimde bu giybetle ilgili bir sorum vardi. Simdi mesela aylede (yengem olabilir ,halam olabiir…)bir davranis veya bir soz hosumuza gitmedimiydi biz kardesler arasinda konusuyoruz (birbirmizin sinirlerini ,yatistirmak icin ,bu duruma bi çare bulmak için) ,yane direkman o kisiye soylemiyoruz soyle boyle dedin kalbimi kirdin niye boyle diyorsun falan diye ..Ve sunu soylemek isterim bizim babamiz hep susun der bize,mesela onlara anlatsam olaylari ,aldirmicaksin,iyi gecinmek icin mecbur susucaksin, ne dese desin gul geç derler .Ama Cahide hanim sustuk sustuk o kisilerin karsisinda bu seferde daha uzucu davranislari oldu … Bizde daha çok konusmaya basladik kardesler arasinda ve bazen de tabi sinirden kotu sozlerde soylemisiz yani onlarin hakkinda . Yane simdi sorucam soru su : Tek kendi kardeslerimizin arasinda konusurkende mi giybet sayilir ?

 7. Nadire Says:

  merhabalar bi kac haftadır sitenizi takip ediyorum ve cok begeniyorum gerek tarifleriniz olsun gerek yazdığınız dini konular olsun hepsi cok güzel ALLAH sizden razı olsun simdi de gıybetle ilgili videoyu izledim cok etkilendim ve gerçekten artık dedim kendi kendime BIRAK ARTIK ŞU MEREDİ!!!!!!

 8. Münevver Says:

  Sevgili Cahide gıybet ile ilgili ne zamandır bloguma birşeyler yazmak istiyordum.Senden de aldığım ilhamla yazdım.Vaktin olduğunda uğrarsan çok sevinirim.

 9. belma Says:

  okuldan gelince öğrencileri anlatıyorum arkadaşlara ,eşime,vs …acaba öyle konuşmak gıybet mi?
  umarım değildir bu öğrenciler beni delirtecek müdür dahil(bütün öğretmen ve idareciler)batıçim i.ö.o
  ögrenciler adamı katil bile edebilirler.böyle konuşunca kendimden utanıyorum.. kenar mah. ve göç almış
  bir bölge fakirlik ve ahlaksızlık diz boyu öğretmene küfür dinden imandan başlıyorlar öğretmene çanta
  atıyorlarböyle çocukları ıslah edebilirmiyiz.doğru yola ulaştırmak için neler yapabiliriz.sürekli okula hırsızlık için geliyorlar kapılr kırıyor bunlarda gıybet mi?bi isim vermeden konuşmak gıybete girermi?

  • Cahide Says:

   Hayır Belmacığım, isim vermeden konuşmak gıybete girmez. Karşıdakinin kim olduğunu anlamaması lazım. Genel konuşmalar olabilir. Ayrıca eşim de öğretmen olduğu için sıkıntılarını anlıyabiliyorum. Allah yardımcınız olsun.

 10. menekşe Says:

  hatırlı akşamlar yine çok güzel bi konu ALLAH siz ve sizin gibi insanlardan razı olsun inş. ama bu gıybet başlı başına bir hastalık biz tedavi olmayı istesek bile çevremizdeki insanlar izin vermiyor ne yazık ki

 11. ayşegül Says:

  benim bugün yorumları okuyacak vaktim olmadığından yeniden birkaç kelime yazayım dedim sonra rahat bir zamanımda okuycam.en kızdığım şey olmasına rağmen melesef bazen bende bir şekilde dahil oluyorum çünkü hiç sevmediğim şeydir birinin herhangi birşeyini konuşmak veya karışmak bananeki zaten ben önce kendi çöpelime bakmayı yeğlerim kendi hatam kendi ayıbım belki boyumu geçkindir kimin nesine laf edecek yanım olsun diye bakarım olaya ama iki kişinin bir araya geldiği bir yerde mutlaka sözü bir başkasına getiriveriyorlar farkında olarak kimse için konuşmam ama olaki farketmemişsem sonradan mutlaka helallik almaya gayret ediyorum ama kızdığım ama küs olduğum amada çok sevdiğim kim olursa olsun.sanırım en çokta eşimden çünkü bazen farkında olarak şikayet ediyorum bazen bilmeden söylemiş bulunuyorum sonradan dank ediyorda o bakımdan yani.RABBİM bu kötü alışkanlıkltanda hepimizi arındırsın inşallah o fıtratı hepimize nasip etsin amin.

 12. nevin Says:

  selamün aleyküm cahide hanım uzun zamandır sizi beğeniyle ve imrenerek takip ediyorum( yazılarınızı özellikle )bloğunuzu Hadis-i Şerif lerle buluşturmanız mükemmel bizi aydınlattığınız ve bilgilendirdiğiniz için ALLAH razı olsun sizden ve güzel yorum yapanlardan .RABBİM cümlemize çene kapamayı nasip etsin inşallah . ALLAH VE MUHAMMED aşkıyla kalalım inşaALLAH. ALLAH ümmeti müslümanların yar ve yardımcısı olsun .huzurlu, sağlıklı ,mutlu nice hicri yıllara…

 13. kübra Says:

  “ben olan seyi soyluyorum” derler bir de.. halbuki olan sey giybet, olmayan sey iftira oluyor. evt giybet ettim susayim demek de bi derece iyidir.
  malesef kimimiz az kimimiz cok illaki kaciriyoruz. ustelik giybet ettigimiz kisiden helallik almadan bu gunahtan temizlenilemiyor!

 14. FATMA Y. Says:

  Ellerine saglik ablacim.. yorum birakanlar ve senin yorumlarinin cok faydasi oluyo benim icin… kendimdeki eksikleri gormeme ve kendimi sorgulamama vesile oluyosunuz ALLAH(cc) hepimizin ecrini artirsin insALLAH… Bende kendi icimde cok firtilara kopardim ALLAH bilir belkide cok giybet yapmisimdir ama uzun zamandir kendimle kavga etmeyi vede beni uzen insanlari dusunmeyi hatta gorusmeyi bile kestim cunku imanimi benden alip goturuyodu.Bizlere verdigin bu guzel paha bicilmez bilgiler isiginda dogrudan ALLAHIn izniyle ayrilmayacagiz insaALLAH… Abdest konusundada suna deginmek istiyorum; ABDEST ALDIKTAN SONRA BIZE NAGMAHREM OLAN BIRI BIZI GORURSE ABDEST GECERSIZ OLUR. Bende kapanmadan once abdest alir gittigim yerlerde namazimi kilardim ama bunun yanlis oldugu ogrendikten sonra terk ettim.Bile bilede kimsenin kufre girmesini istemem o yuzden deginmek istedim.selametle….

  • Cahide Says:

   Canım abdesti bozan hususların içinde böyle bir madde yok. özellikle hanefi ve şafii mezhebinde bu yok. Diğer mezhepleri bilmiyorum. ama böyle bir şeyi ilk senden duyuyorum. Şafiilerde namahrem birine dokunursan bozuluyor. Ama namahrem biri bizi görünce abdest bozulmaz. Kardeşlerimizi yanlış yönlendirmeyelim canım.

 15. Umeyr AK Says:

  Dumansız hava sahası vardı. Geçenlerde okulda arkadaşlarla bizde gıybetsiz hava sahası ilan etmiştik. Ama şeytan insanı solundan sağından sarsıyor, sarsmaya çalışıyor. Allahım bizi yanlışa düşenlerden eyleme, düşersek eğer şeytanın ve nefsimizin tuzaklarına tövbe kapısını arala oradan süzülelim yanına…

  • ehlisunnazeyneb Says:

   Masallah size Umeyr kardesim,cok güzel bir hava ilan etmissiniz.Allah sizi korusun tüm kötülüklerden fitnelerden.Rabbim samimi ve dogru sekilde yapilmasi gerekilen tevbeden ayirmasin.selametle

 16. elif Says:

  selamün aleyküm cahide ablacım ben seni bir aydır takip ediyorum tesadüfen karşılaşmıştım ama bağımlısı oldum sitenin yazılarını severek okuyorum böyle güzel yazılar paylaştığın için allah razı olsun senden
  ablacım namazla ilgili yorumlar yazan arkadaşların yorumlarını görünce artık bende dayanamadım ablacım ben namaza 14 yaşında başladım şuan 24 yaşındayım kesinlikle namazlarımı bir vakit bile ertelemezdim sürekli kılardım ama son iki üç yıldır bişeyler oldu kılamıyorum arkadaşların dediği gb bi vakit kılsam öbür vakit bişeyler oluyo kılamıyorum bi gün kılsam bi güm kılamıyorum niye böyle oldum bilmiyorum kılmadığım zaman içim içimi yiyo eşim kılmıyo diye ona dua ediyorum ona üzülüyorum ne olur bişeyler söyle abla ne olur dua edin

  • Cahide Says:

   Öyle çok şey söyledik ki bu konuda. Sözler çoğu kez kifayetsiz kalıyor. Allah’ı yeterince tanımıyorsunuz. Cehennem ateşini önemsemiyor, cenneti özlemiyorsunuz. Sen bir kulsun unutma. Allah seni kendisine kulluk edesin diye yarattı. Zevk ve sefan için değil. İnsan hem bahşedilen nimetlerden yararlanacak, hemde Yaradana kulluk etmeyecek öyle mi? Git aynaya bak ve konuş kendinle. Nefsini ez. “Sen bir hiçsin” de. İnsanı değerli kılan Allah’a olan yakınlığıdır. Yoksa insan koskoca bir “SIFIR” dan öteye gidemez!

   • kübra Says:

    cahide abla, seninle gorusup muhabbet etmeyi, yaptigin pastalari elinden yemegi cok isterdim.. bu siteyi neden daha once farketmedigimi hic bilmiyorum.. ilac gibi geliyorsun..

   • Gunel esedova Says:

    Merhaba her kese.konulariniz,yorumlariniz cok guzeldir,hepinize Rabbimdan saglikli omur,RABBIMIZE SADIK KUL,olmagi diliyorum.Cahidecim,okadar saf,o okadar derin konusuyorsan ki,sayende bu sabah namazimi daha guzel,fikri cemlenmis halde kildim.Allah hep yar ve yardimcin olsun.
    Fakat bu gun benim derdim baska…Bu gun benim ortanci bacim,sana bahs etmisdim,emeliyyat oluyor,meme konseri olarak.Iranda.Tum arkadaslarimdan dua istiyorum,dualarinizi bacim Bahardan esirgemeyin lutfen. iki cocugu var,Allah her kesin cocuklarini,tum cocuklarin da anne babalarini korusun.AMIN….

    • Cahide Says:

     Ablacım Rabbim bacının yardımcısı olsun. Ameliyatı kolay olur, tamamen iyileşir inşallah. Allah Bahar’ı evlatlarına bağışlasın.(amiiin)

    • hülya Says:

     gunelciğim, Rabbim kardeşine acil şifalar versin inşallah. Allah onu evlatlarına bağışlasın, sağlığına kavuştursun. amin.

    • Feyza Says:

     Rabbim kardesinize hayirli sifalar versin, yavrularina bagislasin insaallah.

    • remziye Says:

     Allah yardımcınız olsun ve sizi çocuklarınıza bağışlasın..Önce Allaha sonra hekimlerimize kendimizi bırakmalıyız,,herşey güzel olacak inşallah benim de moralim bozuk ama olsun herşey yoluna girecektir..gerçekten çok üzüldüm

 17. vefalı Says:

  Günseli ablacım allah sana namaz kılman için büyük birk şevk ona bağımlı bir insan olana kadar şeytanın vesveselerinden ve hilelerinden uzak etsin inş.halbuki namazda ruhun kalbin ve aklın büyük bir rahatı vardır.hem cismede okadar ağır bir iş değildir hem namaz kılanın diğer mübah dünyevi amelleri güzel bir niyet ile ibadet hükmünü alır bu suretde bütün sermayei ömrünü ahirete mal edebilir.fani ömrünü bir cihetde ibka eder sürekli var kılar.sende namaza başlayarak bunları kazanırsın inş.Allah yardımcın olsun.

 18. fatma Says:

  selamün aleyküm ablacım ben de dikkat etmeye çalışıyorum zaten fazla konuşan birisi de değilimdir ama son zamanlarda çevremde yuva yıkan zina yapan ama gururla gezen kadınlar görüyorum susuyorum susuyorum ama bi yerde patlıyorum ablacım böyle kadınlara nasıl davranmalıyız tepkimizi belli etmeli miyiz çünkü çevredekiler yüzlerine karşı o kadar güleryüzlü ki ama arkalarından demediklerini bırakmıyolar

  • Cahide Says:

   Bazı kadınlar çamur gibidir. Ben onlara bulaşmamayı tercih ederim. Öyle tiplere doğruları anlatmak pek kolay olmaz. Böyle durumlarda müslüman haliyle hareketiyle örnek olmalı ve insan görünümlü şeytanlardan Allah’a sığınmalı. Ve bence yüze gülüp arkadan çekiştirenden de uzak durmalı. Ahir zamandayız. Fitneler yağmurlar gibi. Kendini koruyabilene ne mutlu…

 19. özlem Says:

  Allah razı olsun ablacım; ellerine sağlık. Bir an çıktısını alıp okul panosuna asmak istedim. Ama tefe koyarlar beni, okul ortamını bilrsin eşinden dolayı. En çok da erkeklerin dedikodusundan çekiyoruz. Öğretmenler odasında haremlik-selamlık oturuyoruz ama gözleri daima üzerimizde. Ne yaptık, ne ettik hep dedikodu peşindeler. Allahın selamını almazlar; ancak dedikodu ederler. Öyle kızıyorum ki… Allah ıslah etsin.
  Namaz kılamıyorum diyenleri okudukça yüreğim acıyor. Geçen hafta bir öğrencim daha namaza başladı; dua eder misin bu kızım için? İsmi Ganime, babası yok geçen sene vefat etmiş. İçindeki sıkıntıları anlattı bana; vesile oldum, Allah nasip etti namaza başladı. İnşallah hiç bırakmaz. Birkaç öğrencim daha var böyle. Umarım onlarda en yakın zamanda namaza başlar. Gençler sahipsiz bir tüy gibi sebepsiz dolanıyorlar. Birkaçını kurtarsak…Keşke kurtarabilsek….

  • Cahide Says:

   Bilmez miyim canım? Allah ıslah etsin cümlesini. Ganimeyi görmüş kadar oldum. Allah yardımcı olsun kızımıza. Rabbim senden de razı olsun gülüm. Seni daha iyi etsin, imanını artırsın…

 20. TATLI HÜLYA Says:

  slm canım uzunca bir zamandır yoktum aranızda rahatsızdım.daha öncede sana bahsetmiştim çalşmam konusundaki düşüncelerimi iş yerimle şiddetli sorunlarım vardı ne cesaret ki ben şikayetçi olmuştum üst makamlara idarecilerimi bilmem ondan mı bilmem ben zaten artık çalışmak istemiyordum ondan mı yoksa küçücük melek oğlumun dualarımı bilemem ama dün itibarıyle çalışma hayatım son buldu.içimde garip bir huzur ve bir o kadar da burukluk var huzur evimde olcam ve yapmak istediklerimi gerçekleştircem.burukluk ise beş yılımı verdiğim bir yerden değmmeyecek insanların yüzünden ayrılıyor olmak kendimi yenilmiş gibi görüyorum ama ben boyun eğmmediğim gördüklerime sessiz kalmadığım için çıkarıldım onuda biliyorum öyle tatlım ya garip duygular içerisindeyim boşluk gibi kafamda bir sürü proje var maddiyat çok takılıyo eşimi yalnız bırakmış gibi de hissediyorum anlayacağın yazsam sayfalar ytetmez şu anki pskolojimi birde sen anlat bana yerimde olsan ne yapardın?????

  • Cahide Says:

   Canım, yerinde olmadığım için ne söylesem havada kalır. Hasbunallahi ve ni’mel vekil( Allah bana yeter o ne güzel vekildir) desek sanırım en doğrusu olur. Hayrın neyde olduğunu biz bilemeyiz. Kendini Rabbimizin sonsuz Rahmet ve merhametine bırak. Ona tevekkül et. Eğer hakkıyla O’na güvenirsen emin ol her şey yoluna girecek. Şimdi gerçek ihtiyaçlarını düşün. İllede alman gerekenler neler? Dolabındaki elbiseler kaç yıl yeter sana? Eşyaların bu haliyle kaç yıl dayanır? Dikkatli bakınca çok şeye ihtiyacın olmadığını göreceksin. Kannat edersen tek maaş öyle bir bereketlenir ki. Tecrübeyle sabittir.
   Beş para etmez insanların ağız kokusunu çekeceğine evinde oturup evinle, çocuğunla ilgilenmen eminim hayırlı olandır. Rabbim yardımcın olsun tatlım…

 21. MeLek Says:

  Ablacım kalemine sağlık en büyük derdimizi dile getirmişsin…
  Allah hepimize aklın yolundan, imânın gereğini yaşamak suretiyle; Allah rasulünün yolunda yürümeyi nasip etsin ve kolaylaştırsın.
  Dedikodu ve gıybet dinleyenler, ancak ahmaklardır!.
  İnsan ilim için yaratılmıştır; ilim dinler; ilim konuşur!
  İlmi olmayanın dedikodusu boldur!
  İmânı olmayanın gıybeti bitmez!.
  Gıybet ateşini, ancak imân suyu söndürür!.( Alıntı )

 22. ilknur. Says:

  cahide abla bir konuda bana yardım edebilirmisiniz. daha öncede söylemiştim.eşimin görevi icabı küçük bir köyde oturuyorum.köyde hiç kur’an okumasını bilen yok.namazda öylesine kılınıyor .beni aşurede kuran okumam için davet ettiler.orda biraz sohbet etme ortamı buldum .bildiklerimden anlatmaya çalıştım. şimdide bir oda ayarladık. en kısa zamanda kuran öğrenmeye, azda olsa birşeyler okumaya çalışacağım.18 aylık kızımla biraz zor olacak ama Allah yardım eder inş.sizden hiç birşeyin farkında olmadan yaşayan bu insanlara önce nasıl bir konu ile başlaya bilirim birde. senin yazılarını yazıcıdan çıkartıp o ortamda okumamda bir sakınca varmı.bulunduğum ortam ve çocuktan dolayı fazla araştırma yapamıyorum.yani işin kolayına kaçmış gibi olmayayım.en azından ne anlatsam diye düşünmem. Allah razı olsun .Hakkını helel et ablacığım.

  • Cahide Says:

   Canım işin zor… Eğer öğrenme konusunda isteklilerse özellikle gençlere ulaşman daha kolay olur. Yaradılıştan itibaren anlatmanı tavsiye ederim ki çoğu sorun ve çözümleri orada düğümlenir. Adem as.ın durumunu, şeytanla ilk mücadeleyi anlayabilecekleri şekilde anlat. Neden yaratıldığımızı, dünyada gayesiz olmadığımızı anlat. Sonra Peygamberlerden kısaca bahsedip, en azından bir kaç gün Efendimiz (s.a.v) den bahset. Yaşadıklarına dair bir kaç anekdot anlatabilirsin. Namaza geç sonra… Yavaş yavaş, zorlamadan, incitmeden, yumuşak muamele et. İyi bir komşu ol ki eminim öylesindir. Anlatmadan çok yaşamanın etkili olduğunu biliyorsun.
   Müslüman olmak dağlarca sorumluluk demektir…Rabbim yardımcın olsun canım kardeşim.

 23. Reyyan Says:

  Abla müsaden olursa yazını forumda yayınlamak istiyorum

 24. konsuk Says:

  Konu gerçekten önemli olunca hiç de adetim olmayan bir şey yapacağım,yorum yazacağım.
  Geçenlerde bir gazetede okudum:Hadis-i Şerif ” Ya Rab! Ben hangi bir mümine onu üzecek ve gönlüne ağır gelecek bir söz söylemişsem; kıyamet gününde o sözü onun için Sana kurbiyet eyle; yani o sözden müteessir olduğu kadar onu sana yaklaştır.”
  Doğru ve güzel olanı elbette gıybet etmemek ancak gıyabında böyle dua etmek – edebilmek – de güzel.

 25. TUANA Says:

  BİR MÜMİNİN AYIBINI KUSURUNU ÖRTEN KİMSENİN,ALLAH DA KIYAMET GÜNÜ AYIBINI ÖRTER.

 26. merve sevimli Says:

  Allah razı olsun. Biz de bugünlerde gıybetten nasıl kurutuluruz diye düşünüp duruyordum..

 27. ebrarsueda Says:

  cahidem videoyu izledim tek kelimeyle harika bir anlatım rabbim dinleyip ibret almayı nasip etsin inş

 28. sadiye Says:

  Allah razı olsun ablam durup bi düşünüp kendimi dinlediğimde yanlışlarımı fark ettim beni sarstığın için teşekür ederim .senai demircinin söz yangını kitabını okuduğum zaman da böyle sarsılmıştım şimdi bakıyorum da insan bazı şeyleri çabuk unutuyormuş.unutturmadığın içi sağol ablam.rabbim yar ve yardımcın olsun..

 29. ebrarsueda Says:

  cahidem öncelikle sana bir haber vereyim ahmetim canımın içi cpli(serebral palsi) biricik oğlum üç gündür toki ağız ve diş sağlığı merkezinde işe başladı .sağlık bakanlığının sınavına girmişti ataması yeni yapıldı .rabbim muvaffak eder inş . tüm işsiz özellikle de engelli olupda birşeyler yapmak azminde olan kardeşlerimize en kısa zamanda hayırlı helal rızıklar nasip etsin inş amin.rabbime sonsuz şükürler olsun .bu sevinç ve şükrümüzü paylaşmak istedim sizlerle. lütfen duadan unutmayın.
  ümmü kardeşim down sendromlu bebeğin varmış .rabbim onu iki cihanda kazanç kapın etsin .benimde sekiz yaşında ikizlerim var .birisi down sendromlu. anlattığın olayları biz çok yaşadık .bilki her söz bizi daha güçlendirdi.ayşe süedam bizim evin göz bebeği…maddi ve manevi olarak eliöizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz .rabbim hepimize güç kuvvet versin inş …
  cahidem gıybetle ilgili rabbim kalplerimizi uyandırsın .inş.allah yar ve yardımcımız olsun amin

  • Cahide Says:

   Nasıl sevindim okuyunca anlatamam ablacım. Hayırlı mübarek olsun. Devamlı olsun inşaallah. Ahmete benden çooook selam söyle…

 30. gülita Says:

  heerkese hayırlı cumalar allah razı olsun video cok guzel gercekten.bana gıybet ile alakalı önerebileceginiz kitaplar var mı cahide hanım?hemen alıp okumak ıstıyorum.bızde arkadaslarla gıybet orucu tutalım 1hafta dedık ama yok su dılımıze hakım olamıyoruz cogu zaman ,nasıl da tatlı gelıyor seytana uyuyoruz nefsımıze uyuyoruz ama ben bununla basetmek ıstıyorum tesekkurler

 31. gülay Says:

  günseli ve aynı derde sahip kardeşlerime kendimden örnek vereyim yıllarca hep düzenli namaz kılmak istedim kılamadım oysa ev hanımıyım bu namaza varan yolum kolay olmadı arada kılyordum sonra bırakıyordum 2 yıl önce bu sene sadece sabah namazını kılacağım dedim kıldım sonra yaz geldi uzaklaştım malum namaz vakti çok erken olyordu kalkamıyordum sonra ki yıl sadece hafta arası kıldım hafta sonları tatil ettim sonraki yılda şurda artık 1 seneyi geçti namazımı bırakmadım kendiliğinden hafta sonlarıda kılar oldum yazlarıda üstelik şimdi saat 5 gibi ayaktayım önce tv de kuran dinliyorum sonra namazımı kılıyorum yani inatla vazgeçmeden kılmaya çalışıyorum arada çok az kılamıyorum yüzde 99 kılıyorum çok şükür amacım daha da iyi olmak onlara tavsiyem kılamadıkları olsa bile vazgeçmesinler ben dışarı çıkarkaen abdestli çıkıyorum bende açık biriyim ama her yerde namaz kılıyorım alışkanlık haline getirmeye çalışıyorum benim anneanmem 98 yaşında iki büklüm hiç geçirmez hemen kılar onun babası 110 yaşında ölmüştü hiç geçirmezdi ben de şimdi evletlarıma dua ediyorum

 32. sümbül Says:

  Allah razı olsun.

 33. ilknur. Says:

  şu mübarek cuma günü dışarda yağan yağmurun bereketi gibi, Allah hepimizi bereketlendirsin.bereket olup toprağa yağan sonrada sel olup akan yağmur damlası gibi,günahlarımız akıp gitsin.Acaba tevbe edip sonra neden aynı şeyi tekrar tekrar yapıyoruz. gıybetin günah olduğunu bilmiyenimiz yok .biliyoruz, dinliyorz ,eşlik ediyoruz. kafa sallayarak ta onaylıyoruz.
  Demek ki biz hiç birşey bilmiyoruz. yada, aynı bir yemek gibi yemişiz ama hazmedememişiz. bir söz vardı. kime ait olduğunu hatırlayamadım
  ”bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir.”inşallah bizde okuduklarımızı, öğrendiklerimizi yürekten istiyerek yaparsak bütün kötü huylarımızdan hep beraber kurtuluruz. Bunun için Allah’a dua edelim. ALLAH HEPİMİZE YARDIM ETSİN.DUA İLE………..

 34. sümbül Says:

  gıybet ettiğimiz yada kalbini kırdığımız kişinin detayına girmeden kendisinden helallik istesek kabul olur mu acaba.
  hayrlı cumalar.

  • Cahide Says:

   Bu konuyu bilmiyorum fakat gıybetini yaptığımız insan için hayır duada bulunmamız gerektiğini biliyorum. Bazıları gıybet ettiği için helallik dilemenin kini artıracağını söylemişler. En iyisini Allah bilir. Eğer karşıdaki yumuşak huylu bir insansa güzel bir dille helallik dilenebilir. ama bazı kişiler affedici olamıyor malesef…

 35. günseli Says:

  tekrar ben… Cahide Abla şimdi birkaç şey daha yazmak istiyorum. bir süredir çalıştığım iş yeri ile alakalı sorunlarım vardı. buraya ayaklarımı sürüyerek geliyordum ama ben 15 yaşımdan beri çalışıyorum. işsiz olmak benim için olamayacak bişey. sabrediyordum düzelebilir diye. bi taraftan da bari kendileri beni işten çıkarsa da haklarımı alsam diyordum. sabah da dedim ki iş hayatı yüzünden bazı ibadetlerimi aksatıyor olabilir miyim? ve az evvel müdürüm beni ofisine çağırdı. tüm haklarını ödeyerek yollarımızı ayıralım dedi. Rabbime hamdolsun.. bu O’nun hikmeti değil de nedir? elbette biraz üzüldüm. ama böylesinin bin misli hayırlı olacağına canı gönülden inanıyorum.

  • Cahide Says:

   Her işte bir hayır vardır tabi. Hiç bir iş, hiç bir amel başıboş değildir. Rabbim seni yoluna çevirsin kardeşim. Yardımcın olsun inşaallah. İbadetlerine sımsıkı sarılmanı Yüce Rabbimden diliyorum. Çiğdem kardeşimize verdiğim cevap senin içinde geçerli..

 36. dilek hanımın mutfağı Says:

  Allah razı olsun ;derdimize derman dilimize güç verdin kim bir hatasından,kim bir yanlışından dönerse mükafatı büyüktür. gıybet bunların en korkuncu kardeşinin etini yemek gibi yorumları var ne yapmalı elimize belimize dilimize sahip olalım ;hayırlı cumalar:))

 37. zeynep Says:

  Aynı konuyu paylaşmışız bugün…Gıybet testi yapalım istedim bende bakalım tercihlerimiz ne yönde olacak diye.
  Rabbim hepimizi korusun inşAllah..
  Cuma,nız mübarek olsun.

 38. nurcan Says:

  hayırlı cumalar cahide ablacığım.her zamanki gibi çok güzel bir konuya değinmişsiniz….biz insanoğlu hiiiiç kendimize bakmadan,başkalarını konuşmayı okadar çok seviyoruzki.hele birde hatanı yakalamasınlar ooooooo zevkten dört köşe oluyorlar,hemen başlıyorlar anlatmaya….yanını daha neler,neler ekleyerek.birde en acısı bunlar senin en yakınındakiler oluyor.sanırsınki senin yanındalar,sana destekler ama her fırsatta canını önce onlar acıtıyorlar.kısacası herkes oluyor “sütten çıkmış,ak kaşık”.bunun yanında durup dururken bile konuşuluyorsun,bazen çok hırslanıyorum cevap vermek için bazende konuşup dursunlar günahımızı alsınlar diyorum…………..şu mubarek cuma gününde,tüm kalbimle diliyorumki,kim bizim için ne diliyorsa RABBİM o kişilere bin katını versin.AMİN

 39. Rabia Says:

  Sabah sabah icimi kararttin Cahide Hanim… Ne olacak bizim halimiz ?!
  Rabbim tevbe edip, birdaha yapmamayi nasip eder, günahlarimizi bagislar insaallah…
  Allah razi olsun…

 40. Münevver Says:

  Ben de bugünlerde çok düşünüyorum bu gıybet konusunu.Bırakmak,vazgeçmek gerçekten zor ama vazgeçmek için çok büyük nedenlerimiz var.Ben çözümü gıybetini ettiğim kişilerle konuşmakta buldum.Bu çok zor bir durum ancak ben senin hakkında şunu şunu düşünüyorum,şu hareketine çok kızıyorum diye gidip yüzlerine söylüyorum.Bazen ters tepki verenler oluyor,bazen gelip teşekkür edenler oluyor.Ama inanın gidip yüzüne söylemek bu gıybet belasından kurtulmak için ve sorunu çözmek için en kestirme yol.Yoksa beşer şaşar hesabı hepimiz düşüyoruz bu kuyuya.

 41. Belgin Says:

  Canımsın yine bizi silkeleyip kendine getiren bir yazı.Videoya da bayıldım,ne kadar içten yürekten çıkan sözler;gözyaşları içinde dinledim.Allah razı olsun.Başka söze hacet kalmamış.Ben de cenneti istiyorum.İnşaAllah Rabbim hepimize onun razı olacağı bir şekilde huzuruna alsın amin.Herkese hayırlı cumalar.

 42. selda Says:

  ALLAH razı olsun senden..hayırlı cumalar…ne kadar zor gıybet yapmamak..işimize gelmedimi annemizi babamızı ve eşimizi bile çekiştirebiliyoruz…birde gıybet ortamında yapmayın etmeyin konuşmayın demek ben gibi birçok insana dışlanmak korkusuyla zor geliyor…ne var dışlasınlar çiğ et yemekten iyidir diyorum kendi kendime ama ne kadar zor geliyor…ALLAH hepimize dilimizi kulağımızı korumayı nasip etsin…selametle kalın….

 43. GAMZEEEEE Says:

  BU GÜNAHIN KUL HAKKI OLDUĞUNU DA UNUTMAYALIM….RABBİM KUL HAKKI İLE BANA GELMEYİN BUYURMUŞTUR….

 44. GAMZEEEEE Says:

  HERKESE HAYIRLI CUMALAR
  ABLACIM BU BENİM ÇOK ÜZÜLDÜĞÜM BİR KONU.BU KONUDA ÇOK HASHASIMDIR.
  ETRAFIMDA HERHANGİ BİRİ BİRİ İLE İLGİLİ GIYBET YAPINCA ONU DİNLERKEN GÖĞSÜM DARALIYOR HEMEN LAFI DEĞİŞTİRİVERİYORUM.ÇOĞU ARKADAŞIM AMA SEN HİÇ DİNLEMİYORSUN BENİ FALAN DİYOR AMA NAPABİLİRİM…KAPALI Bİ YERDE NEFESSİZ KALMIŞ GİBİ OLUYORUM..KİMSENİN AÇIĞINI KUSURUNU AYIBINI DUYMAK BİLMEK İSTEMİYORUM..GIYBETİ YAPILAN KİŞİ HAKKINDA KARŞIMDAKİ GİBİ DÜŞÜNMEYİP TASTİKLEMEDİĞİM HALDE NEDEN ONU DİNLEYİP GÜNAHINA ORTAK OLAYIM Kİ…İSTER DARILSIN KIRILSIN İSTERSE İLİŞKİSİNİ KESSİN BENİMLE UMURUMDA DEĞİL..MEZARDA TEK HESAP VERİRKEN TEK BAŞINA İNSAN…
  ABLA ÇOK HASSASIM YA BAZEN BUNALIMA GİRİYORUM…İŞ YERİNDE DE VAR BU GIYBET BELASI…İNSANLARDAN UZAK DURUYORUM SIRF GIYBET DİNLEMEMEK İÇİN…
  CAHİLLİKLE BİLMEDEN YAPMIŞ OLDUKLARIMIZDAN DOLAYI ALLAH BİZİ AFFETSİN,
  RABBİM BU HASTALIKTAN HEPİMİZİ KURTARSIN…AMİN AMİN AMİN….

  • Cahide Says:

   Çok haklısın gülüm. Hepimiz yapmalıyız bunu. İnsanın ağzına bal sürülmüş gibi konuşuyor başkasını…Bal değil aslında o, KANLI ET!

 45. hülya Says:

  video mükemmel cahideciğim, çok sade bir dille mükemmel bir ikna çabası. çok etkileyici, anlatılanları dinleyipte dedikoduya devam etmek imkansız.
  anlatandan da, paylaşandan da Allah razı olsun..

 46. FatmaB Says:

  Agzina saglik Cahide abla!! Nekadar guzel yazmissin. Cok ihtiyacimiz vardi silkelenmeye. Sabah ise geldim, ilk isim senin sitene goz atmak herzamanki gibi. Yazini hemen diger arkadaslara okuttum:)
  Allah hepimizi bu meretten kurtarsin insallah.
  Hayirli cumalar hepinize, AEO.
  FatmaB.

 47. hülya Says:

  hayırlı cumalar cahidem ve tüm dostlar, aynen bir hastalıktan yada, sigara gibi, içki gibi bırakılamayan bir bağımllıktan bahsedermiş gibi okudum yazını. öyle güzel anlatmışsın ki, diyecek birşey yok cahideciğim. malesef, kadınlarında erkeklerinde müptelası olduğu bir bağımlılık bu. bırakmıyoruz, bırakamıyoruz. birde kendimizi avuttuğumuz sözler var,” bu dedikodu değil ki, ben bunu onun yüzünede söylerim” ama söylede görelim. biryerde okumuştum, kişinin yüzüne karşı söyleyemediğiniz herşey dedikodudur , diye. bunu düşünecek olursak, biz öyle çok şey söylüyoruz ki, bizi hiç ilgilendirmediği halde herkesin hayatına, yediğine, yaptığına, gezdiğine, konuştuğuna, giydiğine, kısacası herşeyine eleştiri yapıyoruz. bu hakkı bize kimse vermiyor ama biz yinede yapıyoruz. zor zahmet kazandığımız sevaplarımızı tükettiğimizi, çok kızıpta arkasından laf ettiğimiz kişiye aslında iyilik ettiğimizi bile bile yapıyoruz.
  girdiğimiz ortamlar ve seçtiğimiz arkadaşların bu konuda çok ekisi var. bizi günaha sevkeden yerlerden ve kişilerden uzak dursak, birde dilimizi tutmayı becerebilsek çok kolay olacak.
  bu güzel gün hürmetine Rabbim hepimizi gıybetten uzak tutsun. sıkıntısı olan herkesin sıkıntılarını gidersin inşallah..
  videoyu henüz izleyemedim ama bu paylaşımlar çok güzel cahideciğim, Allah senden razı olsun..

 48. szöhre Says:

  gıybet en kolay yaptığımız iş gerçektende, bi kendimizi kandırma cümlesi uydurmuşuz “ama ben onu düşündüğümden söylüyorum”söylüyosunda neden ona değil başkalarına anlamadım. ayna konusuna gelince o ayna yalan söylemiş cahide hanımcım 🙂 sevgilerimle

 49. bbahar Says:

  Hayırlı Cumalar Cahide hanımcığım.Her ne kadar bugünlerde bir şeyler yazmaktan uzaksam da elbette bilgisayarın başına oturunca yazılarınızı takipten geri kalmıyorum.Biliyormusunuz,hani aynı evde oturup,aynı muhabbete katılsak,sonra hadi konuştuklarımızı yazıya dökelim desek,belki konuları seçerken bu kadar ortak davranamayız.Nasıl böyle denk düşer bilmem,ben neyle kafamı meşgul ediyorsam,bir bakıyorum siz yazınızda aynı konuya değinmişsiniz.Bunu geçen günkü ‘Uyanın müslümanlar’ yazınızı okurken,daha doğrusu seyrederken farkettim.Aynı gün ben de Saadet-i Ebediyye den ilgili bir konu okumuştum,Düşüncelerim henüz okuduklarımdayken,sizin de aynı şeyi paylaşmanız, pek çok seferdeki gibi hoş bir tesadüf oldu.Bugünkü yazınız da öyle ki, zaten bu benim öteden beri dikkat ettiğim,kaçındığım bir husus.Bu yüzden hiç arkadaşım ve komşum yok 😦 Olsun çocuklarım,uğraşlarım ve sizinle olduğu gibi,gıyabında ama faydalı bir arkadaşımın olması yetiyor bana.
  Konu buluşmalarımızın devamı dileğiyle,Allah’a emanet olun

 50. emine sevdiyar Says:

  cahide kardeşim sizin ve bütün kardeşlerimizin cuması mübarek olsun allah sizden razı olsun bizi her gün ne güzel aydınlatıyorsunuz belkide inşaallah yeni günahlara girmemeye mani oluyorsunuz her gün yorum yazamasamda sürekli sizi takipteyim rabbim feyzinizi arttırsın video paylaşımlarınızda çok güzel hayırlı cumalar

 51. Ç.Ş.T. Says:

  Günaydın ablacım, evet ne kadar yapmayalım desekte tutamıyoruz ve yapıyoruz. Ve kendi adıma yapıyorum sonrada gıybet yaptım diyorum töbe diyorum ama yine yapıyorum 😦 Allah affetsin. İzninle facebookta paylaşmak istiyorum.

 52. Cahide Says:

  Öyle her cümlede “Sen Sen” dediğime bakmayın. Siz sayın ki o senler, aynaya bakıp yazılmış…

  • günseli Says:

   Hayırlı cumalar abla. Şimdi ben bi kaç şey paylaşmak istiyorum. burada sizlerle paylaşıyorum çünkü konuşacaklarım çevremdekiler için pek önem arzetmiyor sanki. Bu konularda akıl danışacak dostlar gerekli. Ama artık öyle bir hale gelmişiz ki bu konuları birine açsak geri kafalı, bağnaz, sıkıcı olarak adlandırılıyoruz.
   Bir otelde çalışıyorum, zaten personeller arasında hepi topu bir kaç bayan var. Ve maalesef herkes birbirinin ardından atıp tutuyor. tüm günü burada geçiriyoruz beraber ama arkadaşlık denen şey sıfır. haksızlıklara uğruyorum konuşkak istemiyorum böyle şeyler ama olmuyor. insan hakim olamıyor kendine. Çok iyi biliyorum çünkü ben de zaman zaman bu girdabın içinde oluyorum. Kapalı birisi değilim, kendime bakmayı severim. Bir gün kapanmayı hiç düşünmedim. Ama gönlümden en çok istediğim şey namazlarımı kılabilmek, Rabbimin aşkıyla gönlümü doldurabilmek, birilerine dokunacaksa bir faydam bişeyler yapabilmek ama bunun ardından böbürlenmemeyi becerebilmek. İşin özü iyi bir müslüman olabilmek. Bana nasıl daha hevesle namaz kılabilirim bir yol gösterin. Şimdi bazı kardeşlerim ‘kılmak isteyen kılar söze bak!’ diyebilir ama öyle olmuyorr. birini kılsam biri olmuyor. çalışmadığım bir dönem olmuştu. sokağa çıksam ezan sesi ile kendimi eve atma hissi uyanıyordu bende. ve ne güzeldi. şimdi bazen iş hayatının beni bu hallere soktuğunu düşünür oldum. Bilmiyorum… çok karmaşık bir halde yazmış olabilirim ama beni gönülden anladığını biliyorum abla. sağlıcakla kal…

   • Ç.Ş.T. Says:

    Günseli kardeşim bende aynen senin gibiyim. O kadar kılmak istiyorum ama yapamıyorum. O an bişey oluyor bana. Çalışmadığımda evde olduğum zamanda sabah öğle ikindiyi kılar akşam ve yatsı olunca üşenirdim. Yani bilmiyorum abdest almak üşendiriyor bişeyler engelliyor. Ertesi gün yine kılıcam diyorum ve kılamıyorum. İçimdne geliyor ama birşey beni engelliyor. Ben bir kılıp bir kılmadığım için tamamen bıraktım:(

    • Cahide Says:

     Ahhh! demeyim böyle şeyler, inanın çok üzülüyorum yaaa…Şu an bile gözlerim dolu dolu oldu..:)
     Bıraktım deme canım benim. Bırakamazsın! Bırakmak unutmaktır. Nasıl unutursun! Ya bir gün sende unutulursan halin nice olur?
     NAMAZ ALLAH’I ANMAKTIR!

     Kim de beni anmaktan yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz.
     O: Rabbim! Beni niçin kör olarak haşrettin? Oysa ben, hakikaten görür idim!, der.
     (Allah) buyurur ki: İşte böyle. Çünkü sana âyetlerimiz geldi; ama sen onları unuttun. Bugün de aynı şekilde sen unutuluyorsun!
     Doğru yoldan sapanı ve Rabbinin âyetlerine inanmayanı işte böyle cezalandırırız. Ahiret azabı, elbette daha şiddetli ve daha süreklidir.(Taha 124-125-126-127)

    • GAMZEEEEE Says:

     😦 😦 😦
     ARKADAŞLAR BU KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE NEFSİMİZİN ŞEYTAN İLE İŞBİRLİĞİ…
     ALLAH BİZE YARDIM ETSİN…
     BUNCA ZAMAN NAMAZ KILMADIĞIMIZ İÇİN GALİBA KALBİMİZ KİRLENDİ BİRAZ…TEMBELLİĞİMİZN ÖNÜNE GEÇEMİYORUZ…
     ÇOKCA ALLAHI ZİKREDELİM…MEVLANA HZ NİN BİR YAZISINDA OKUMUŞTUM ÇOKÇA ALLAHI ANMAK KALBİ TEMİZLER DİYORDU…

     “Zikir kalbin cilasıdır, onu manevi kirlerden temizler, içindeki gafleti yok eder. Kalp, zikrin nurları ile aydınlanır ve parlar. Bu nur insanın bütün vücuduna yayılır, her organ ondan bir pay alır ve nurlanır. Böylece hayat Allah sevgisiyle tatlanır.
     Zikrin nurlarıyla aydınlanan kimsenin yüzü güzel, sözü tatlı olur. Bakışı feyiz akıtır, gülüşü huzur verir. Her hali hayrı yansıtır. Bu kimse yeryüzünde Allahu Tealâ’nın canlı şahididir. Kendisine bakana Allah’ı hatırlatır, hayrı sevdirir.” (Alıntıdır.)

     Ama namazsız zikir de sanki yarım eksik gibi değilmi…

    • Ç.Ş.T. Says:

     Teşekkürler ablacığım, Okuyacağım. Allah tüm kılmayanlara kıldırmayı nasip eder inşallah. Eşim kılıyor ona diyorum hiç mi üşenmiyorsun nasıl beceriyorsun diyorum. 40 gün kılsan sende kılmadan duramazsın ama başta şeytanı yenmen lazım diyor. Nasıl şeytansa beni yenip duruyor.

     Verdiğin kitabı da araştırıyorum. O sitede stoklarda bitmiş. Dün ilahi cd si sipariş verdim. Annem o kadar sevindi ki:) Hayırdır ne oldu sana gibilerinden 🙂 Bir abla var onunla konuşuyorum diyorum allah razı olsun diyor. Çok slm söylüyor.

     Bu akşam Cuma günü süresi, Duhan süresi, Kehf süresi okumak çok mu sevap. nette böyle bir şey okumuştum. Bidat olmasın diye sana bir danışayım abla.

     Bu arada günseli arkadaş ne güzel allah gönlüne göre vermiş. inşallah başlarsın darısı da başıma olur.

     • Cahide Says:

      Canım bu sureleri okumak elbette çok sevap fakat illede cuma akşamı yapılacak diye bir emir veya tavsiye yok. Yani bunları yaparken yapılması gerekli diye yapma. Sadece sevabına nail olmak için yap. Yoksa bidate girer. İnternette her hadis yazana inanma her siteye güvenme. Ayrıca namaz kılmayan insanın yaptığı diğer ameller boşa gider bunu da unutma. (Kıyamet günü kulun ilk sorguya çekileceği ibadet namazdır. Namaz düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namaz düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]

   • Münevver Says:

    Seninle aynı duyguları paylaşıyorum Sevgili Günseli.Benim de başım açık ama bu namaz konusu benim de çok canım sıkıyordu.Kendi içimde o kadar çok hesaplaşmalar yaşadım ki,o kadar çok canım yandı ki …Ben de senin gibi günümün büyük bir kısmını işyerinde geçiriyorum.Çalıştığın için seni çok iyi anlıyorum ama gerçekten istedikten sonra hiçbir şey engel değil namaz kılmaya.Ben de geçen hafta başladım.Eğer işyerinde namaz kılmak sorun oluyorsa İlk olarak şöyle başlayabilirsin.Çalışma şartlarını tam olarak bilmiyorum ama sabah namazını evde kıl,iş yerinde geçen vakitleri kazaya bırakmamak en güzeli ama hiç kılmamaktansa kaza olarak kılabilirsin,yatsıyı da evde kıl.Başlangıç olarak bu şekilde yapabilirsin.Allah yardımcımız olsun.

  • ümmü Says:

   hayırlı cumalar cumanız mübarek olsun sitenizi son 2 aydır takip ediyorum allah razı olsun yazılar paylaşılanlar çok güzel bugünkü konuda öyle allahım yardımcımız olsun hiç yapmıyoruz desem yalan rabbim affetsin. tariflerinizden deniyorum süper oluyor eşim bayılıyor çok teşekkürler. cahide hanım sizden birde isteğim olacak bugünkü konu ile ilgisi yok ama takip ettiğim kadarıyla çok sevilen okunan birisiniz ve bir konu hakkındada sizden yazı ve görüşlerinizi hem burda hem facebokta yazmanızı rica ediyorum. Benim, rabbimin çok güzel bir hediyesi olan 10 aylık down sendromlu bir bebeğim var hamd olsun. Bu bizim için büyük bir nimet biz farkındayız ama diğer insanlar bu türlü engelli çocuklar ve büyüklerin bu dünya için ne büyük nimet olduğunun farkında deyiller ben henüz çok sıkıntılar çekmedim çünkü daha bebeğim küçük ama bu durumda olanların neler çektiğini biliyorum mesela:kaynaştırma okullarında diğer veliler(sözde normal çocukların normal aileleri tabi bu normallik neye göre oda şüpeli) biz özürlü çocuklarla çocuklarımızın aynı sınıfta olmasını istemiyoruz diye şikayet edenler, parkta oynarken çocuğunu bulaşıcı korkunç bir yaratık varmış gibi ordan kaçıranlar, çocuklarına butürlü çocuklarla nasıl oynanır nasıl yaşanırı öğretmek yerine onlarla oynamamaları için sıkı sıkı tembihleyenler daha neler neler eğer bu konudada yazılar yayınlarsanız çok memnun oluruz artık bilinçlenmemiz.. gerekiyor bu kadar güzel yaratılmış rabbimin özel insanlarını bu kadar kötü birşeymiş gibi yaşamayalım….. rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun cumagünleri hürmetine hepimizin dualarını kabul etsin ….

   • Cahide Says:

    Tüylerim diken diken oldu okurken. Ben en çok bu çocukları dışlayanlara acıyorum. Acınacak durumdalar çünkü. Rabbim izin verirse birgün onuda yazarım belki. Ama ne zaman olur, olur mu olmaz mı bilemem canım…Rabbim yardımcın olsun…

   • zerdali mişmiş Says:

    ümmü güzel kardeşim seni o kadar iyi anlıyorum ki…bir akrabamın çocuğu down,diğeri otistik ve benim çocuğum omurilik felci..down sendromlu oğlumuz o kadar tatlıki anlatamam..bütün şirinlik onda toplanmış.şu an hastanede bronşit olmuş yatıyor.bünyesi çok hassas hemen hasta oluyor.2 yaşına geldi ama hala 6 aylık bebek gibi ufak ve yeni yeni adım atıyor..otistik olanı bir görsen..rabbim o kadar güzellik vermiş ki.bakmaya kıyamayacağın kadar yakışıklı ve güzel..o şu an kaynaştırma sınıfında.hırçın konuşamıyor.bilmeyen yaratık görmüş gibi küçümseyen ve kınayan bakışlar fırlatıyor..abbim evladını sana bağışlasın canım..bende gebeyim ..2 li testi yaptım hamdolsun temiz çıktı..sen bu testi yapmışmıydın,yani downlu olarak doğacağını biliyor muydun.akrabam yapmamıştı.ve diyor ki iyiki yapmamışım,zaten aldırmayı asla düşünmezdim ama hamileliğim zehir olurdu..o senin cennet vesilen inşallah..ömür boyu sana muhtaç ve senin ona yaptığın her hizmet in karşılığını inşallah rabbim kat kat verecek canım..selametle..

    • ümmü Says:

     hayırlı günler zerdali arkadaşım bende bütün testleri yaptırmıştım biraz yaşım dan dolayı (36 yaşındayım)ama hepsi temiz çıkmıştı zaten dediğin gibi bilsekte asla aldırmazdık biz. şu an 10 aylık daha geçen hafta öğrendik yüz görünümünden hep şüpe ediyorlardı doktorlar birazda artık tam belli oldu oturamıyor tabi biraz geri kaldı herşeyde bizde test yaptırdık … o bizim hediyemiz bizim diğer çocuklarımız normal(bu normal kelimesinide hiç sevmiyorum)eşim kız olmasını çok istemişti şimdi hergün diyor o kadar çok istemişimki rabbim en özelinden en güzelinden verdi biz herşeyiyle çok memnunuz ama diğer insanların bilinçlenmesi gerekiyor artık devletin şartlarıda güzel her olanak var ama bilmeyenler bulaşıcımı zannediyor yoksa allahın takdirinimi anlamaktan acizler sorunlar oluyor ama herşeyiyle bizim prensesimiz inşallah rabbim sanada hayırlısından versin evladını hepimizin evladını rabbim bizlere bağışlasın

     • zerdali mişmiş Says:

      ÜMMÜ kardeşim zaten dna testinden hemen anlaşılıyor.bizim akrabanın çocuğu doğar doğmaz doktor şüphelenmiş ve hemen tetkikler yapıldı .ben senin bildiğine inanıyorum ama kendi çocuğum da dahil çevremde bu kadar özel durumu olan çocuk olunca e haliyle devletin tanıdığı bütün hakları biliyoruz. raporunu alıp bir rehabilitasyon merkezine başvurdunuz mu.eğitimine ne kadar erken başlasanız o kadar iyi..

  • sesssiz Says:

   slm.yine çok önemli bi konuya değinmişsiniz.bence gıybeti terk etmenin ve namazı sürekli kılmanın yolu bulunduğumuz ortamdan da geçiyor.mümkün olduğunca namaz kılan ve gıybetten korkan arkadaşlar edinirsek bizim için daha kolay olur.benim çalıştığım yer bi devlet kurumu ve bırakın namazı küfürler havada uçuşuyor,gıybet yine öylesi.ama aldanmamalıyız,zaten yıllarca günaha bulandık,enazından bu saatten sonra dikkat edelim dilimize.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: