Doğal Güneş Kremi

Dört Katlı Renkli Pasta

Şu dört sey,Dünyada öksüzdür :
1- Zalimin ezberindeki Kur’an,
2- içinde Namaz kılınmayan Mescid,
3- Evde olupta,okunmayan Kelam-ı Kadim,(Kur’an)
4- Kötüler arasında kalan, iyi kimse. T.G/302

Allahın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun dostlarım.

Reşit Haylamaz’ın “Bizim firavun” adlı kitabını  yeni bitirdim. Ebu Cehil’in hayatını anlatıyordu. Entrikalar, düzenbazlıklar, Peygambere zulümler… Hased bir insan. İnandığı halde, kibrinden dolayı gerçeği ikrar edemeyen, doğruyu bildiği halde doğru olana zulmeden bir zalim Ebu cehil.

Kitabı okurken, Arif Nihat Asya’nın, Naat’inde  ki “Ebu cehiller ölmedi, kıtalar dolaşıyor” sözü daha sık geldi aklıma. Öyle çok Ebu cehil var ki aramızda. Hased eden, hasediyle zulmeden, kalp kıran, arkanızdan entrikalar çeviren, kibrinden   dolayı alnını secdeyle buluşturamayan, hak yiyen her kişi bir Ebu Cehil oluyor aslında.

Dikkat edelim, Müslümanım sanarken ayağımız kayıp Ebu cehilleşebiliriz. Üç kuruşa yada bir hiç uğruna değerlerimizi kaybedebiliriz. Çünkü Efendimiz (s.a.v):

“Karanlık gecenin (zifiri) karanlıklarına benzeyen fitneler zuhur etmeden amellere rağbet edin; (zira o fitneler zuhur ettiği vakit) kişi mü’min olarak sabahlayacak, kafir olarak akşamlayacak, yahud mü’min olarak akşamlayacak kafir olarak sabahlayacak dinini bir dünya metaı mukabilinde satacaktır.” (Müslim İman: 186, Ebu Davud Fiten: 30) Buyuruyordu.

Allah bizleri kaybedenlerden etmesin.

*********************

Burada beraber olduğum tüm  dostlarıma gönül dolusu muhabbetim var biliyorsunuz.  Çok özel kardeşlerim var. Onlar benim için çok önemli. Şükran’cığım da onlardan biri. Hafta sonu bana Rabbimizin güzel emirlerinden birini yerine getirip tesettüre girdiğini yazmış. Kuzum nasıl da sevinçliydi. Onun sevinci bana sirayet etti. Mutluluğum biraz da bu yüzdendi.

Gurbet ellerde bunu başarabilmiş. Bir cihad gerçekleştirmiş.  Rabbim muvaffak eylesin. Daim kılsın.(amin) Bende ona “Madem sen Allah’ın izniyle bu güzelliği yaptın, sürprizlere de hazır ol” dedim.

Ben bu gösterişli ve leziz pastayı canım kardeşim ŞÜKRAN‘ıma, ayrıca yine bir çok sıkıntılar çeken ve islamı yaşamak için mücadeleler veren Kanada’dan FATMA kardeşime hediye ediyorum. Ve onlara kucak dolusu sevgilerimi yolluyorum.

Bu pasta aslında kızımın öğretmeni için yapılmış bir pastaydı. Ama kime niyet, kime kısmet demişler…

” Dört katlı hediye Pasta”

Malzemeler

 • Bir adet KAKAOLU pandispanya (yapılışı için kakaolu yazan yere tıklayın)
 • Bir adet ISPANAKLI pandispanya (yapılışı için ıspanaklı yazan yere tıklayın)

Krema malzemeleri

 • 5 su bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı un
 • 3 yemek kaşığı nişasta
 • 6 yemek kaşığı şeker
 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi
 • 50 gr. tereyağı (en son katılıp çırpılacak)
 • 1 paket vanilya
Islatmak için: 1 su bardağı süt
Arası için: 4 adet muz
Üzeri için: 2 paket krem şanti
Süslemek için: damla çikolata ve küçük yeşil lokum veya antep fıstığı

Nasıl hazırlanır?

 • Ispanaklı ve kakaolu pandispanyayı hazırlayın.
 • Her birini ortadan ikiye bölerek 4 kat elde edin.(yani 2 kat kakaolu, 2 kat ıspanaklı)Yandaki  resimde pandispanyayı nasıl ikiye böldüğümü anlatmıştım.
 • Kremayı pişirin.
 • Önce kakaolu pandispanyanın bir parçasını  koyup sütle ıslatın.
 • Üzerine kremadan sürüp muz dilimleri yerleştirin. (ben muzların üzerine de çok krema sürüyorum ki üst kat yapışsın.)
 • Sonra ıspanaklı pandispanyanın bir parçasını koyup ıslatın. Aynı şekilde katlar bitene kadar ıslatın, krema ve muz döşeyerek 4 katı tamamlayın.
 • 2 su bardağı sütle krem şantileri çırpın. Pastanın üzerini kaplayın. Kalan şantiyle gördüğünüz gibi süslemesini yapın.

Kakaolu pandispanya tarifi   ıspanaklı pandispanya tarifi  Sünger pandispanya

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. birde yazmadan edemedim, anneler ve babalar çocuklarını takip etmek için facebook açıp, daha sonra kendileri müdavimi oluyorlar. çocuğu takip etme fikri çok doğru ama, malesef gençlerin çoğunun 2 yada 3 tane facebook hesabı var. hepsi için söylemiyorum ama malesef büyük çoğunluk böyle.facebook unun bir tanesinde akıllı uslu işler yapıyor, orada aile bireyleri, akrabaları ve arkadaşları ekli. farklı isimlerle yada arkadaşlarının bildiği lakaplarla açılmış diğer hesaplarda ise, canı ne isterse yapıyor, istediğini paylaşıyor, istediğini ekliyor. buda gençlerin kullandığı bir taktik.. yani anlayacağınız, hırsıza kilit yok.. Allah evlatlarımızı doğru yoldan ve doğru kimselerden ayırmasın.. ama benim şahsi fikrim, bu facebook denilen olaya hiç bulaşmamak..

 2. hayırlı sabahlar cahideciğim, pasta mükemmel olmuş ellerine sağlık. facebook konusunda hiçbir fikrim yok. evde hiç kimsenin facebook hesabı yok. ama çevremde duyduğum ve gördüğüm kadarıyla pek hoş bir ortam değil. kullanım amacına da bağlı tabi ama , bilemiyorum….benim kendi düşüncem , ne amaçla olursa olsun hiç kullanılmaması. iyi şeyler yapayım derken , bir anlık da olsa kötülere kayabilir insanın gözü. ama takip edenler mağdur durumda kalacak diye düşünmüşsün. senin durumun biraz daha farklı tabi. karar senin cahideciğim..

 3. Ç.Ş.T. says:

  Bir de abla bu hatap unu nereden alabiliyoruz.. Marketlerde göremedim.

  1. Canım hangi marketlerde satıldığını kendilerini arayıp sorabilirsin.Ben bilmiyorum. Özellikle İlknur hanımı istersin o sana izah eder.

 4. Ç.Ş.T. says:

  Günaydın ablacım, iyisindir umarım her sabah sana yazmak bende bir alışkanlık oldu:) işe geliyorum direk senin sitei açıyorum. Evde cnm sıkılıyor direk senin siteyi açıyorum. Eskiden direk facebook açardım video izlerdim şimdi diyorumki ne gereksizmiş….

  Abla bende okuduğunuz tavsiye edebilceğiniz güzel kitaplar varsa yazar mısın? Benim din konusunda aslında çok bilgim yok. İnternetten araştırdığım kadarıyla bişeyler öğrenmeye çalışıyorum. Annem zamanında tabi bişeyler öğretmeye çok uğraştı ama bizlerde okul hayatı iş hayatı derken iyice boşladık. Ve bu zamana kadar da bu kadar içimden bişeyler yapmak gelmezdi. Şükürler olsun şimdi geliyor araştırıyorum bişeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bu şekilde kitaplarda okumak isterim…

  Teşekkürler

  Bu arada dün kolay karnıbahar tarifini yaprım süper oldu. Ama ben üstünün kızarmasını bekleyemedim fırında çok acıkmıştım:) ama yine de güzel oldu. Tarif için teşekkürler.

  1. Canım islamı iyi anlamadan İbadetlere başlarsan genelde kalıcı olmaz. Bu yüzden sana öncelikle şu az sayfalı ama çok şey anlatan kitabı tavsiye edebilirim.
   Mehmet Emin Akın’ın Tevhide ilk adım.

   1. Ç.Ş.T. says:

    Teşekkür ederim abla siparişi vereyim. Gelince okuayacağım. Okudukça seninle paylaşırım

    🙁 5- 6 ay önce abla bir rüya gördüm aslında rüya da değildi gece aniden uyandım. O zaman annemde kalıyorum. Resmen ölüyorum ama nefes alamıyorum görsen o kadar kötü oldum başladım ağlamaya. Kendi kendime diyorum ki allahım ne olur şimdi ölmeyim. Dolu günahım var. Daha tutmadığım oruçlar namazlar bir dünya günahım var.Ben ölürsem ailem çok üzülür. En azından bir sene daha ver bana bunları yapayım diye dua ediyorum ama bir yandan ağlıyorum. Annemi kaldırdım ağlayarak ölüyorum diye. Annem tabi şok. Dedi duş al oku bol bol. Sonra kendi namaz kıldı okudu. Öle uyumuşum. Ama çok korkmuştum. O günden sonra da nedense hep korkuyorum 🙁 Tabi bu 6 içinde ne yaptın dersen hiçbişey. Arada namaz kılmaya başladım bıraktım. Oruç 3 4 gün anca tuttum. Sadece korkuyla akldım. Hiçte bir şey yapmadım. Ama içimde hep bir korku var. Bazen diyorum acaba ölcekmiyim. SAbah uyanıyorum. Diyorum çok şükür yaşıyorum. Hep böyle durduk yere ağlıyorum. Bilmiyorum ne oldu bana. Bak şimdi bile gözüm oldu:( Allah hayır etsin.

    1. Hayırdır inşaallah.Canım içinde bir boşluk var. Tamamlanmak istiyor. İslamı anlayamadan ibadetler zayıf kalır. Devam etmekte zorlanırsın. Adını verdiğim kitapları oku. İyilerle, namaz kılanlarla beraber ol. Günahkar insanlardan uzak durmaya çalış. Şeytanın vesvesesinden Allah’a sığın. İnşaallah çok daha iyi olacak. Rabbim yardımcın olsun…

     1. Ç.Ş.T. says:

      sağol abla. Amin. Sizler de bana dua edin. Bilmiyorum ya eskiden ben bu kadar ağlamazdım şimdi herşeye ağlıyorum. Evlenince çok duygusal oldum:) Annem babam da öyle uzak değil. Allaha şükür haftada en az bir kere görüyorum. Severek isteyerek evlendim. Eşim iyi biri namazını kılar ailesine evine düşkündür. Ama hep içimde bir skıntı.

      Annem eskiden ilahi dinlerdi ben kapattırıp şarkı açardım. Şimdi kendim artık eskisi gibi şarkı bile dinlemiyorum ,ilahiler falan dinliyorum. Eskisi gibi açık giyinmiyorum. Kendim açık giyinince rahatsız oluyorum. Sabahları işe gelirken tesbihler çekiyorum. Netten buldum çıktısını aldım onları çekiyorum. Acaba bazen diyorum yanlış ibadetler mi yapıyorum ondan böyle sıkıntılar geliyor diyorum.

      Ama dediğin gibi sanırım islamı tam bilmediğim için ara ara yapıp sonra bırakıyorum ve tekrar başlıyorum.. . Ama en önemlisi tabi içimden gelerek yapıyorum. İnşallah şu namazı da kılmaya başlarsam bırakmadan benim için herşey daha iyi olacak. Herşeyin hayırlısı olsun. teşekkürler abla.

 5. ama ben bu pastayı yemeye kıyamam ki :/ bu kadar albenisi olan bir pasta görmemiştim, çok güzel yaaa 🙂

 6. Cahide cim yine pastan mükemmel(MaşaAllah)Şükran kardeşimizi de tebrik ediyorum,Allah azmini arttırsın, hiçbirşey onun kararlılığını yıldırmasın.Fatma arkadaşımızın da Allah bütün sıkıntılarını gidersin İnşaAllah.Eee Cahidem gelelim sana;kardeşim facebook için üzme kendini dert etme;Hicret ablanın dediği gibi kalbinin sesini dinle.Hakkındaki hayırlısı nasılsa Rabbim öyle davranmanı nasip etsin canım.Allah razı olsun senden.Kucak dolusu sevgiler:)

 7. dilek hanımın mutfağı says:

  komşum ellerine sağlık yine süper bir pasta yapmışsın :))

 8. Şükran’ı tebrik ediyorum maşaAllah
  Fatma’ya Allahdan yardım diliyorum….

  Abla eline sağlık olsun çok leziz gözüküyor pasta….

 9. gülcan says:

  merhaba iyi akşamlar öncelikle sizinle tanıştığım için çok mutluyum yeni buldum erken kaybettim bende sizi ama buradan takip etmeye çalışacağım şunu söyleyeyim size tesadüf demek istemiyorum tamamen tevafuk oldu kısacası duygu ve düşüncelere tercüman olan bir insansınız ve tebrik ediyorum çoğumuzun şu zamanda ikinci kimliğe büründüğü bu günlerde siz siz olmayı başardınız cahide hanım umarım yazmaya ve bizi unutmaya çalışırsınız benim sizi pek unutacağım yok bunu bilesiniz tarifleriniz çok güzel kaç gündür deniyorum bir gaziantepliye herşeyi beğendiremezsiniz derler sizde bilirsiniz şaka bir yana elleriniz dert görmesin şifa bulsun inşaallah Allah’a emanet olun.son bir söz daha;· Mumundur karanlık veren sana. Anlatırdım bunu ama, gönlünün beli kırılıverir. Gönül şişesini kırarsan artık, yaşamak fayda vermez. (hz.mevlana) · Aşk, davaya benzer. Cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki. (hz.mevlana)

  1. Allah razı olsun canım. Sizi unutmam mümkün değil. Rabbim vefasızlardan etmesin…

 10. Sevgili Cahide,
  Kelebek rumuzlu kardeşimizin söylediklerine “sizin gibi hayırlı işler yapanlar çekip giderse, öteki türlü insanlar daha çok sahiplenecek oraları” aynen katılıyorum.
  Sen facebookta faydalı yazılarını ve tariflerini paylaşıyorsun, senden faydalanan senin sayende dini bilgilerini güçlendirenleri yüz üstü bırakmamalısın.
  Ben devam etmeni isteyenlerdenim.
  Bende gelen taleplerle sadece hazırladığım tarif ve gezi yazılarımı duyurmak için face’te hesap açtım, kullanıyorum.
  Bu arada;
  Şükran kardeşimize çok sevindim, Rabbim isteyipte cesaret edemeyen her hanıma bu güzelliği nasip etsin.
  Pastan nefis görünüyor.
  İçinin rengine uygun üst süslemeleri de çok şık olmuş, ellerine sağlık.

 11. melehat uludağ says:

  cahide hanımcığım ellerinize sağlık muhteşem görünüyor pastanız sizi takdir ediyorum.

 12. ben cahide sultanı internetten rahat takip ediyorum.ama facebook kullanmıyorum.fakat insan cahide
  sultan gibi ünlü olursa faca de olmalı twiti de olmalı yakışır sultanımıza.ne kadar çok insan o kadar
  iletişim belki inanmıyan biri sizin yazınızla inanacak bilemezsin.ben sana hayranım kitaplar okunuyor çocuklar bakılıyor,sitede her daim yenilikler bravo (maaaaaaşallah)pasta da krem şanti sevmiyorum başka ne olabilir üst kısmına.

  1. Estağfurullah…
   Krem şanti sevmeyenler normal kremada sürebilirler veya hazır satılan süt kremaları var. Onu mikserle 10 dakika kadar çırpıp şanti kıvamına getirebiliyorsunuz.

 13. selamun aleykum tariflerinizi begenerek okuyorum ama dini birseyler yapmak istiyorsaniz bunu yasayarak gosterebilirsiniz yoksa face bookta veya internette degil girip yorumlari okumak yada insanlarin bilgisayar basonda azda olsa zaman gecirtmesi pek de hos degil unutmayalimki vaktimizi nasil gecirdigimizinde hesabini verecegiz saglicakla kalin

 14. Sahane bir görüntü…emegine saglik sevgili Cahide…

 15. szöhre says:

  cahide hanımcım pasta mükemmel ellerinize sağlık. pastayı hediye ettiğiniz kardeşimi kutluyorum,rabbim gönlüne göre güzel günler yaşamayı nasip etsin.diğer kardeşimizede rabbim kolaylıklar versin rahmetli anneannem “Allah diyen yanılmaz”derdi…sevgilerimle

 16. “bizim firavun” kitabina ben de yeni basladim (yeni alabildim, malum burda Turkce kitap yok, ant store’dan online alinabiliyor ya da bazu buyuk sehirlerden) begendigine cok sevindim, ben resit haylamaz’in kitaplarini genelde cok begenirim ama simdi sen begenince daha bi istekli okuyacagim insAllah.
  Kizinin ogretmeni bu resmi gorse gelemedigine daha cok uzulurdu!

  1. Canım Birde 2 ciltlik EFENDİMİZ kitabı var. İkizlerden birine öğretmeni tavsiye etmiş. O okuduktan sonra bende okuyacağım inşaallah. Şu an elimde S. eraslanın Nil’in Melikesi var. Yeni başladım bakalım ne zaman bitiririm…

   1. Ablacım yanlış hatırlamıyorsam sen onu okumuştun ama bir de Hz Aişe kitabı var Reşit Haylamaz’ın. Çok güzel bir çalışmaydı. Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) ahirete irtihali bölümünü ağlaya ağlaya okumuştum. Etkileyiciydi hakikaten.

    1. Daha önce aldığımdan ve okuyacağımdan bahsetmiştim ama yeni bitirdim..:)Sibel Eraslanın Hz. Meryem, Çöl ve deniz’i okumuştum. Reşit Haylamaz’ın ise ilk ve tek okuduğum kitabı Bizim Firavun. Ama yazarlığını beğendim. Akıcı bir uslubu var.

     1. Oku duğunuz kitapları yazmanıza çok sevindim.Her ay iki kitap okumaya çalışıyorum elimdeki bitince ne okurum diye düşünüyordum,kitap adı yazan herkese teşekkür ederim.Beğendiğiniz kitapları hep yazsanız benim gibi arkadaşlara faydalı olursunuz.Muhabbetle.

     2. Yurt dişına geleli şöyle güzel bir kitap okuyamadım iznede gidemedim alayım, sağolsun eşimde internetten alışverişe pek sıcak bakmıyor, siz okuduğunuz kitapları saydıkça nasıl özlediğimi anladım kitap okumayı, beni söyle alıp götürecek gözlerim dolu dolu olucak, boğazım düğüm düğüm olucak ufkumu acaçak yaratılış gayemi hatırlatacak kitaplar istiyorum 🙁 Allah izin verirse izne gidince söylediğiniz kitapları alıcam not aldım şimdiden: )
      başka varsa lütfen ismini yazarmısınız cahide ablacım ve diğer kardeşlerim …

      1. Son zamanlarda okuyup da beğendiğim bir kaç kitabı yazayım size:
       * Aynalar Koridorunda Aşk (Mustafa Ulusoy)
       *Aşkın Gözyaşları Tebrizli Şems (Sinan Yağmur)
       *Aşkın Gözyaşları Hazreti Mevlana (Sinan Yağmur)
       *Azade (Özlem Gürhan)

       1. Belki beni yine yanlış anlayanlar çıkacak ama olsun doğruyu hak için söylemek lazım. Ben eskiden mevlanaya hayrandım. Daha sonra Mesnevi de bazı hikayelere denk geldim ki bütün duygu ve düşüncelerim alt üst oldu. İçinde o kadar yanlışlıklar edebe muhalif hikayeler var ki, bir daha okumamaya karar verdim. Ben insanların bazı kişileri gözünde çok büyüttüğüne inanıyorum.

        Celaleddin Rumi, Mesnevinin Arapça dibacesinde kitabıyla ilgili aynen şunları söylüyor:
        “Mesnevi-i Kerîm, salih elçiler (katipler) eliyle yazılmıştır. Ona temiz (mutahhar) olanlardan başkasının el sürmesine mani olurlar. Mesnevi Alemlerin Rabbinden indirilmelidir. Bâtıl onun önünden de, arkasından da yaklaşamaz. Allah onu korur ve gözetir… Mesnevinin başka lâkapları da vardır. O lâkapları Allahu Teala vermiştir. Fakat bu azıyla yetiniyoruz.” (Mesnevi, 14)
        Yukarıdaki ifadeler ancak Allah’ın kitabı için söylenebilir. Bir insanın yazdığı eserler için nasıl söylenir?
        Öyle ahir bir zamandayız ki: Ben önder olarak Peygamberimizden başkasını tanımıyorum. O hikayeleri aradım buldum. İsteyenler okusun. Ve haksızsam haksızsın deyin. Ben okurken yüzüm kızardı.
        http://www.tevhidnesli.de/a_——Mesneviden-%E7e%26%23351%3Bitli-m.ue.stehcen-Hikayeler.htm

        Bu yüzden ben Mevlana’yı anlatan kitapları okumuyorum.Şüphesiz Allah en doğrusunu bilir.

        1. Ablacım elbette her şeyin en doğrusunu Allah bilir. Mesnevi’nin içinde ilk anda yanlış anlayacağımız teşbihler vardır. Bu konu ile ilgili bir kaç yıl önce bir öğretim görevlisi de bazı açıklamalarda bulunmuştu. Fakat konunun bir izahı var. Ben bu izahı bir kaç yıl önce MMO’nun hanım üyelere özel yemeğinde bir konuşma yapan Prof.Dr.Emine Yeniterzi hanımdan dinlemiştim. Öylesine güzel açıklamıştı ki. Zaten kendisi bu konunun araştırmacısıdır. Eserleri de var. Böyle düşünmeden önce bir de Emine Hanım’ı oku istersen. Hazreti Mevlana her gün bin rekat namaz kılan bir Allah dostudur. Biz onu öyle öğrendik, öyle tanıdık.

        2. Canım bu hanımı biliyorum. Etliye sütlüye karışmadan, islamı sadece hoşgörü, sevgi ve aşk dini olarak anlatmaya çalışanlardan.Başörtüsü meselesine girdiğini hiç duydun mu sen? Bu yüzden bütün sözlerine itibar edeceğim bir insan değil. Kesinlikle de tavsiye etmiyorum.
         Ayrıca Allah dostu kimdir? Bunu ancak Allah bilir. Bir kişinin ne kadar namaz kıldığı kendisini bağlar.

         Veli Allah dostu anlamında olduğuna göre, kendi dostu­nun kim olduğunu en iyi bilen Allah Teâlâ’dır. O, bu ko­nuda şöyle buyurur:

         62- İyi bilin ki Allah’ın velilerine korku yoktur. Onlar üzülecek de değiller­dir.
         63- Bunlar inanmış olan ve takva ehli bulunan kimselerdir.” (Yunus 10/62-63)
         Demek ki, inanıp takva ehli olanlar Allah’ın ve­lisidir.

         Takva ehli olanların kimler ol­duğu da Bakara suresinin baş tara­fında bildirilmiştir.

         “Onlar gayba inanan, namaz kılan, kendi­le­rine verilen rı­zıktan yerli yerince harcayan, Hz. Muhammed’e ve on­dan önceki elçilere indirilen­e inanan, ahireti kesinkes kabul eden kimse­ler­dir.” (Bakara 2/2-4)

         Ben şu Allah dostudur diyemem çünkü bunu yalnız Allah bilir.

        3. Ayrıca konuyla ilgili Celalettin vatandaş’ın vahiyden kültüre adlı kitabı okunmaya değer kitaplardandır. Bu kitapta Vahiy islamından, Kültür islamına nasıl geçildiğini hayretle okuyacaksınız.
         Yine Celalettin vatandaş’ın Tevhid ve değişim Kitabı’da çok kıymetli bir eserdir.

        4. Cahide abla bu verdiğin siteden okuduklarım gerçekmi.kitapta böyle hikayelermi yazılmış.ne saçma şey bunlar

        5. Kelebek says:

         Selamün aleyküm, hayırlı günler hepinize. Cahide abla, Hazreti Mevlana maalesef yanlış tanıtılıyor bize, onun nakledilen “Gel ne olursan ol, yine gel” sözün Mevlana Hazretlerine ait olmadığını (!) bu ilim dalında gerçekten hakkını vererek araştırma yapan insanlar bas bas bağırsalar bile, maalesef halen daha biz gerçeği kabbulenemiyoruz. Mevlana Hazretleri: “Ben Kur’anın kölesiyim” buyuruyorlar.
         Bizim derslerin birinde “Mevlana ve Humanizm” konusu tartışılmıştı, şaşırıp kalmıştık çoğumuz, Celalettin Rumi gibi şahıs nasıl oluyormuş ta, Humanist oluyormuş?! Bu da bir büyük şeytan oyunu, yabancıların elimizden amaya çalıştıkları bir çok şey gibi, din alimimiz, veli zatımızı bize tamamen farklı biri olarak göstermeye çalışmalarıdır…

         Hazretin soyunu araştıralım önce, bırakalım hikayeyi falan, Hazretin soyu Allahın emrini her zaman tastamam yapan bir aileye dayanıyor.

         Şu semazenler- dönmedikleri yer kalmadı, eşimle birlikte ah çekiyoruz, onları izledikçe, en son kilisede döndüler. Yahu, bu bir dans değil, bu bir gizli ibadet, nasıl olur da, bunu siz göz göz edersiniz, aralarında dinsiz iymansız olan kişilerin yanında bunu bir İslamın parçası olarak gösterirsiniz…

         Cahide ablacığım, siz yine Mevlana Hazretlerini sevmeye devam edin, yazınızı okuyunca ne kadar üzüldüm, bilemezsiniz, çünkü hazretin benim kalbimde çok farklı yeri var.

         Rabbim bizlere doğru yolu göstersin inşallah.

         Saygılarımla…

       2. kadınlar gibi etek giyinip meczuplar gibi dönmeyi(semazenler) onlarca yıldır bu millete bir ibadet gibi sunuyorlar halbu ki böyle bir şeyin ne kuranda ne de sünnette yeri yoktur buda şeytan işidir. tıpkı diğer bidatlar gibi –herkesten her konuda bilgi edinilemez mesela abdulaziz bayındırın tasavvufla ilgili tespitlerine güvenebilirsiniz ama hakimiyet ve hüküm koyma konularında abdulaziz bayırdır yetersizdir işte benzer bir video–

        Burda da başka bir acaiblik-edepsizlik

        Sultan Veled, Mevlana, Şems ve Kimya Hatun şirki (S.56-57)

        Yine Sultan Veled’den nakledilmiş tir ki: Bir gün ileri gelen sofiler babam Hudavendigâr’dan: “Abu Yezid (Tanrı rahmet etsin), Ben Tanrı’mı daha sakalı bitmemiş bir genç şeklinde gördüm, buyuruyor. Bu nasıl olur?” diye sordular. Babam:
        “Bunda iki hüküm vardır: ya Bayezit Tanrı’yı sakalı bitmemiş genç şeklinde görmüş, yahut Bayezid’in meylinden ötürü Tanrı onun gözüne bir genç çocuk suretinde gözükmüştür “dedi.

        Yine buyurdular ki: Mevlânâ Şems-i Tebrizî’nin Kimya adında bir karısı vardı. Bir gün Şems hazretlerine kızıp Meram bağları tarafına gitti. Mevlânâ hazretleri medresenin kadınlarına işaretle: “Haydi gidin Kimya Hatuna buraya getirin; Mevlana, Şemseddin’in gönlü ona çok bağlıdır” buyurdu.
        Bunun üzerine kadınlardan bir grup onu aramaya hazırlandıkları sırada Mevlânâ, Şems’in yanına girdi. Şems, şahane bir çadırda oturmuş, Kimya Hatunla konuşup oynaşıyor ve Kimya Hatun da giydiği elbiselerle orada oturuyordu.
        Mevlânâ bunu görünce hayrette kaldı. Onu aramağa hazırlanan dostların karılan da henüz gitmemişlerdi. Mevlânâ dışarı çıktı. Bu karı kocanın oynaşmalarına mâni olmamak için medresede aşağı yukarı dolaştı. Sonra Şems “içeri gel” diye bağırdı. Mevlânâ içeri girdiği vakit, Şems’ten başkasını görmedi. Bunun sırrını sordu ve: “Kimya nereye gitti” dedi Mevlânâ.
        Şems: “Yüce Tanrı beni o kadar sever ki istediğim şekilde yanıma gelir. Şu anda da Kimya şeklinde geldi” buyurdu, işte Bayezid’in hali de böyle idi. Tanrı ona daha sakalı bitmemiş bir genç şeklinde göründü.

      2. Şule Yüksel Şenler Huzur sokağı isimli kitabı çok güzeldir.2 cilt den oluşuyor.Eksi bir kitap ama umarım bulabilirsin.

   2. Efendimiz kitabi benim hayatimi degismesine vesile olan kitaplardandir, cok ozel bir yeri vardir bende. Siyer odulu var bu kitabin, uslup detaylar sahane. Hos Efendimizle ilgili olur da sahane olmaz mi!
    Hz Aise validemiz (ra)’in anlatildigi kitabini da begenmistim. Hz Aise validemiz hakkinda kesik kesk bilgilerim vardi, daha detayli ogrendim. Peygamber Efendimiz’in O’nu neden cok sevdigini anladim! Allah Resit Haylamaz’dan razi olsun!

 17. Seher... says:

  Pastanı da es geçemiycem,müthiş görünüyor..ben üzerindeki yeşilleri kivi zannetmiştim..bende işsiz bir öğretmenim,senin kızının öğretmeni görememiş pastayı ama ben kendi adıma da hediye sayabilirmiyim pastanı..:) bu arada sen ıspanaklı pandispanyayı çok seviyorsun herhalde,bi çok tarifinde kullanmışsin..:)

  1. Çoooook..:) Ben yeşil hastasıyım..:)

 18. Seher... says:

  Ben neden telefondan bloglara girilemediğini anlamadım,ben telefonumdan giriyorum..normal bi telefonum var,hani böyle pahalı havalı falan değil..ayrıca da facebooka giriş varsa internet vardır telefonda..anlayamadım açıkçası..bence eğer gerçekten facebook dışında seni takip edemeyenler varsa tamam,ama bi yolu varsa,tekrar açma hesabını cahide ablacım..teknolojinin başımıza ne açacağı belli olmaz,biz neyse de sen ıslami kimliğinle tanınan,giderek ünlenen,sevenlerin olduğu kadar ıslami kimliğin yüzünden sevmeyenlerinin de olduğu birisin..adını kirletmeye çalışanlar olabilir..umarım anlatabilmisimdir..beni yanlış anlama cahide abla,sana çok değer verdiğim için içimden geçeni söyledim…

  1. Yanlış anlar mıyım hiç? Allah razı olsun canım. Sanırım mobil telefonlardan giremiyorlarmış

   1. Açıkçası telefonumdan internete girmiyorum fakat bildiğim kadarı ile telefondan bloglara girmek için ücret ödeniyor ama facebook’u pek çok servis sağlayıcı ücretsiz olarak sunuyor.

 19. harika bir görüntü marifetli arkadaşım eline sağlık.

 20. muhteşem olmuş sultanım.ellerine güzel gönlüne sağlık.yiyenlere şifa olsun şükrü bol olsun inşallah…bir kez daha iki tatlı yanaktan öpüyorum…sevgilerimle…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: