Eşiniz Facebook’ta Ne Yapıyor?

Sosyal paylaşım ağları hayatımıza girdi gireli biz biz olmaktan çıktık, başka biri olduk sanki.

Kadınlar, erkekler, işi olan olmayan, ihtiyaç duyan duymayan herkes Facebook’da hesap sahibi olmuş. Neler duyduk şu meretle ilgili. Karısını, kocasını aldatanlar. Sevgili buldum diye kızıyla buluşanlar. Karısıyla başka biriyle yazıştığını sanarak yazışanlar, fotoğrafı çalınıp kötüye kullanılanlar…

Nice yuvalar facebook yüzünden yıkıldı. Yaptıkları ortaya çıkınca kaç kişi intihar etti.

Ben bu feysbuk denen örümcek ağına alışamadım bir türlü. Tanıdıkların, arkadaşların sayfalarında şenlik var. Yazışmalar, ordan burdan paylaşmalar…

Kocanız feysbuk’ta ne yapıyor?

Geçen gün eski radikal zamanlarını çok iyi bildiğimiz bir beyin facebook sayfasına tevafuken rastladık. Bu eski mücahid neler paylaşmış, Ümmet-i Muhammed’e ne gibi tavsiyelerde bulunmuş, tebliğ görevini acaba artık feysbuktan mı yürütüyormuş diye sayfasını aşağı doğru inmeye başladım.(Meraklı olan benim, eşimin suçu yok:))

ilk olarak bir video görüyoruz zat-ı muhteremin sayfasında. Sırtı sonuna kadar açık bir kadın, bir adamın kollarında tango yapıyor. “Ayyy!!” dedim “Galiba virüs atmışlar adamın sayfasına”. Yada başkası duvarında paylaşmış ta haberi mi olmamış? Aman bir telaş ettim sormayın. Adama mesaj mı yazsak, nasıl haberdar etsek?

Neyse biraz daha inelim aşağılara sonra irtibata geçeriz derken, bir baktım başka bir video. “Hadise’nin 18 yaşındaki hali”. Birde başlık atmış “Gözlerinize inanamıyacaksınız” diye! Hani biz “Hadise’nin hangi yaşta nasıl olduğunu özümsemiş insanlar olarak, bir yanılgıya düşüp “18 lik” halini gözden kaçırmışız. Şaşkınlığımız bu yüzden olacak!!!

Ben hakikaten gözlerime inanamadım! Sormayın halimi. Hadi diyelimki bu da virüs. Ya aralarda hiç mi bir Ayet, bir hadis veya islami bir paylaşım olmaz. Paylaşımları bir kaç sayfa boyu inceleyince yanıldığımı ve paylaşımları eskinin hızlı mücahidi, şimdinin entel abisinin yaptığını anladım.

Şarkılar, türküler,  aşk mısraları, romantik sözler, komik paylaşımlar,”karınızdan nasıl kurtulursuz?” videoları, “manyak bir şey”ler, “ha ha ha” lar…

Ne oluyoruz diye irkildim. Gerçek mi bunlar. Bir zamanlar güzelliğini önemsemeyip, çarşaflı bir kızı eş diye beğenen bu adam ne oldu da bu kadar keskin bir dönüş yapabildi? Çocukları geldi aklıma. Hanımı bunları biliyor muydu acaba? Kocası feys de ne yapıyor, hangi aşk şarkılarını paylaşıp, hülyalara dalıyor haberi var mıydı?

İnsan, eli  para görüp parlayınca, illede dünyaya  dört kolla sarılmak, nefse ram olmak zorunda mı?

Ahireti ötelemek, zengin olmanın  izdüşümü müydü?

Facebook mümin erkeklerin özgür dünyaları mıydı?

Boşanmaya veya ikinci eş almaya hatta metres tutmaya cesaret edemeyenlerin tatmin yolu muydu Feysbuk!!!

Kadınlar da çıldırmış!

Bazı hanımların feysbukları da erkeklerinkinden hiç farklı değil. Bir resim veya video için onlarca yorum yapılmış. Öyle işe yarar yorumlar sanmayın. Çoğu: “kih kih”, “he hee”, “aman çok umurumda”, “sen kim oluyosun?”, “Öptüm cicim” tarzı absürt, ipe sapa gelmez yorumlar.  Bunları evli, çoluk çocuk sahibi hanımlar yapıyor.  Tamam bir ilim öğretmek veya yaymak için orayı kullansa yine anlıyacağım. O kadar ahlaksız klipler, dizi fragmanları paylaşılıyor ki, bunu kendisinden başka gören yokmu? Kocası görüyor mu veya görünce nasıl karşılıyor? diye sorası geliyor insanın.

Yalnızlaşıyoruz!

Cılkı çıkmış bir dünya! İçi boş hayatlar. Toplum vur patlasın, çal oynasın havalarında. Kimse kimsenin umurunda değil. Diğer gamlılık yerlerde sürünüyor. Zerafet, hassasiyet çoktan ölmüş. Eşler birbirlerinden , ebeveynler çocuklarından habersiz.

Eşini beğenmeyenler, kafa dengi arkadaş bulamayanlar, kaynanasına kızanlar, olduğundan farklı görünmek isteyenler, kalabalıklar içinde yalnız olanlar ve daha bir çokları bu zehirli ağlara takılıyor.  Birçok erkek ve kadın fiili olarak olmasa da hayali olarak eşini aldatıyor. 

Bu renkli ve sinsi canavar çoook değerleri, bizden  alıp götürüyor…

 Cahide Sultan

69 Comments

 1. bence isim vermeseniz de bu yazı islami bir kimliği açıktan hakaret ve aleni gıybettir. önce onu aramanızı durumu konuşmanızı bu yazıyı yazacağınızı ve açıklamasını da ekleyeceğinizi belirtmeliydiniz. şahsen ben böyle yapardım…

  Cevapla

 2. Artık Allah’ın size rızık olarak verdiği şeylerden helal ve temiz olarak yiyin. Allah’ın nimetine şükredin, eğer gerçekten O’na ibadet edecekseniz. (NAHL/114)

  Cevapla

 3. Bir İngiliz uzman, internetteki sosyal ağların bireylerin ruh sağlığı açısından zararlı olabileceği uyarısında bulundu.

  Dr. Aric Sigman, aslında Facebook gibi sitelerin insanların sosyal yaşamının zenginleştirilmesi ve insanların birbirlerine yaklaştırılması amacıyla yola çıktığını belirterek, “Ancak bu sitelerde sosyalleşmeye alışan insanların gerçek sosyal ilişkilerinden ve yüz yüze iletişimden uzak kalmaları çeşitli biyolojik etkiler yaratabilir” ifadesini kullandı.

  Yapılan çalışmaların, bilgisayar önünde oturarak sosyalleşmenin genlerin çalışma biçimini değiştirebileceğini, bağışıklık sisteminin tepkilerini etkileyebileceğini, hormon seviyelerini değiştirebileceğini, damar sisteminin fonksiyonlarını bozabileceğini ve kişinin ruh halini bozabileceğini gösterdiğini kaydeden Sigman, “Bütün bunlar da kişinin kanser, kalp krizi, beyin kanaması ve bunama gibi ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir” dedi.

  Dr. Sigman’ın uyarıları İngiltere Biyoloji Enstitüsü’nün yayımladığı Biologist adlı tıp Dergisi’nin son sayısında yer aldı

  Cevapla

 4. Ve bu arada Cahide hanima cok tesekkür ederim,cok güzel ve güncel konulara deginiyorsunuz,ben blogunuzu cok begendim,hem ic ve hemde dis hatlar ile tebliginizde rabbim yar ve yardimciniz olsun,sizin gibi hanimlara ihtiyaci var toplumun,selam,dua ve sevgi ile:)

  Cevapla

 5. hatta dahada ileri gidiyorum bunun bir israel yada amerikan üretimi oldugu ve ümmeti tembellige itip ,ayagini disaridan kesmek icin özel tasarlanmis birsey gibi,(Biri bizi gözetliyor evinden bir farki kalmadi malesef.)cocuklarin ve genclerin beynine girmeye calisiyorlar.rabbim yardimcimiz olsun….

  Cevapla

 6. hepsi aynı, sanal alem ve değişik isimlerle. dozajları kademe kademe, sonrası adım adım sürüklüyor….ilk önce kendi heva ve hevesleri için şerre hizmet etsin diye üretiyorlar, uyanık/gafil bazıları da islam soslusunu bu kesime sunuyor. evlilik sitelerinden forumlara, feyslerinden hepsine………………. burada bile olmak belki de.

  Cevapla

  1. bağlantı/ internet diğer masrafları ile ayda ne kadar para verdiğimizi, o kadarını düzenli olarak başka nereye harcadığımızı bireysel olarak çok gözükmeyen bu meblaların milyon müslüman olarak ne kadar katkımız olduğu da sorgulanmalı

   Cevapla

   1. islami kanallar bahane edilerek çanak anten taktırdıktan sonra hangi kanalların hakimiyeti var o da sorgulanmalı. islam soslu kanal tiplemeleri neler zerkediyor o da ayrı bir dert. herbir kanal için ödedikleri paralar akıllara zarar. bilen biri hesabını yazıversin. kapitalizm müslümanlar sayesinde ayakta duruyor. batı bu kadar çok tüketmiyor.

    Cevapla

    1. Her nedende Facebook ve Twitter gibi forumlar dolu,ama hanimlar ile kurulan bir dernekteki ders halkasi bu kadar kalabalik degil.Burda can ciger kuzu sarmasi ilk tanistigi kardesi ile ama alt kattaki komsusundan haber bile yok,disarda olmasi gerikilen bu canlilik ve dava tebligi ne yazik ki disari yerine facebooka tasindi.yatagi yorgani horantayida getirelim en iyisi cünki dis hayattan nerdeyse hayati kesmek üzereyiz,bilmiyorum ama her sitelere bu söylemek uygun olur mu,ben normal sitelerin bu kadar zaman aldigini düsünmüyorum.Psikolog bile dikkatli kullanilmasindan yana bagimlilik yapmasi ve cok daha fazla zaman almasi kanitlandi.

     Cevapla

      1. tarzımız bize uygun olmalı, tali olan şeyler asli olmaya başladı, evet benim de anlatmak istediğim buydu.

       Cevapla

 7. Selamun aleykum,
  Facebook burda cogunun ifade ettigi gibi güzel yanlarida var kötü yanlarida.Cok hizli ve aktiv bir forum oldugugundan dolayi herkesi basina kolay odaklayan ve farkinda bile olamdan sizi saatlerce basinda tutmayi beceren bir forum deyim ben.Inanilmaz zamani alan bir yer,hesaplacak olursak bu zaman icersinden bir yigin kitab okur ve mahallemize ,aile dostlarimiza daha zaman ayiridik diye düsünüyorum(Facebooku az kullanan zamani dengeleyenler müstesna)ama ne yazik ki dengeyi kurmak bir hayli zor,bagimlilik yapiyor ve ne gerek var birde facebooku savasi vermeye canim,bos yere energi tüketimi oldugunu savunuyorum.ümmet olarak ben herkez ailesinden ,mahallesinden akrabasindan ilk önce sorumlu diy edüsünüyorum ,Kac tane dernek?kac tene islami kreslerimiz?kac tane islami okullarimiz var?bizim bu kadar zamanimiz var Allah askina saatlerce bilgisayar önünde oturmaya?ne kadar yararli ve zararli oldugunu rabbim bize ilham eder ,biz yeter ki soralim arastiralim,selam ve dua ile….

  Cevapla

 8. sa benim facebook adresim yok ama msnde yillar once takildiim kandirilmak uzereydim tam ergenlik cagimdi tabi dunya benim etrafimda dunuyo saniyodum cook sukur aklim basima geldi bi sure sonra …..gencleri uyarmak gerek allah yardimciniz olsun hep takip ediyorum gizli takipcinizim ..allaha emanet olun

  Cevapla

 9. AYRICA NE OLURSA OLSUN KESINLIKLE GIRMEMENIZI ADRESINIZ VARSA DA IPTAL ETMENIZI TAVSIYE EDIYORUM ESIM BU KONULARDA UZMAN BIRISI BIZ AILECEK KESINLIKLE KULLANMIYORUZ UMARIM HERKES BU BELADAN KURTULUR.AYRICA COK MERAK ETTIGIM BIR SEY VARSA UYE OLMADAN DA YAZILAR OKUNUYOR MERAKLILARINA DUYURULUR.

  Cevapla

 10. ARKADASLAR COCUKLARI OLANLAR MUHAKKAK BILIYORDUR AMA mesala ben bilmiyordum aveadan feysbuka girmek bedavaymis ee tabi nasil cocuklari zehirleyecekler.ben oglumun girdigini anlayinca tabi kontur gitmiyor bedava aveayi arayip telefonun internet baglantisini kapattim ve iyi bir konusma yaptim.Allah hepimizi ve evladlarimizi bu tur belalardan korusun.

  Cevapla

 11. Böyle bilgileri bizlerle paylaştığınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum cahide hanım.Bu siteyi daha yeni gördüm çok güzel bilgiler vermişiniz ALLAH sizden razı olsun

  Cevapla

 12. facebook konusu gerçekten son derece önemli ve senin yazında oldukça yerinde olmuş, yüreğine sağlık. aslında hepimizin nefsimizi kırıp yahudinin elindeki bu saçlamalıktan kurtulmalıyız, öyle ki orda neler paylaşmıyor ne bilgiler vermiyoruz ki. üstelikte dünyanın yönetimini eline geçirmeye çalışan israilin eline (kendimiz) tüm açıklarımızı zayıf noktalarımızı sunuyoruz. en basiti beğendiğimiz sayfalar ve orda yaptıklarımız- şu sıralar arap dünyasında yaşananları ve insanları nasıl sosyal medya aracılığıyla infiale sürükleyip yönetime karşı kışkırtıp sonrasında da iç çatışmaları ve devletin halkını kılıçtan geçirmesini büyük zevkle izliyorlar.. Allah İslam alemini ve Tüm müslümanları korusun… amin

  Cevapla

 13. hayırlı sabalar canım çok güzel bir konu çok güzel tespitler.herkesin de fikri var ve çoğu insanda aynı dertten müzdarip.benimde eşiminde hatta 12 yaşındaki oğlumunda face adrsi var ama allah için çok fazla kullanmıyoruz ilk başta pc yi aldığımızda bir hevesle açtığımız msn ve face hesaplarını gurbetteki ailemle görüşmek için bir süre kullandım .bundan 5 yıl evvel bende kenimi kaptırmıştım facese değil ama msnde yazışmaya görüntülü konuşmaya annemi kardeşlerimi görmek arkadaşlarımı görmek iyi geliyordu .sonra bir insan bu meretin başına oturunca eğer imanında zayıfsa eli nedense farklı yerlere kayıyor.oyun sitelerine girmey başladım .eşimin nöbetçi olduğu zamanlar onunla yok tavla oynamak okey oynamak hoşuma gidiyorduilk başlarda eşimle oynuyordum ama sonra farklı insanlarlada oynamaya başladım uzun bir süre devam etti zamn nasıl geçiyordu hiç farkına varmıyordum .ama bir taraftanda içimde hep bir pişmanlık vardı.sonra ne olduysa bilmiyorum gerçekten tiksinti vermeye başladı pc bana artık pc başında zaman geçirmek sıkıcı gelmeye başladı (tabi bu zaman içinde ben namazlarıma daha çok yöneldim sanırım en büyük etken buydu)sonra tövbe ettim şimdi bile her namazda ALLAHTAN beni affetmesi için yalvarıyorum:(inanın şimdi sadece pc yi spariş vermek için ve büyük tutkum olan mutfakla ilgili konuları araştırmak için kulanıyorum bazen oturduğum bu zamanlarda bile sıkılıyordum.en çok zaman geçirdiğim süre cahideciğimin yazılarını okumak ve yorumları baştan sonuna kadar okumakla geçiyor:)ALLAHa emanet ol

  Cevapla

 14. selamün aleyküm ALLAH dostu Cahide hanım ben feysbuk u olan iki oğlan çocuğunun annesiyim. Yazınız isabetli tesbitlerle dolu, sizi tebrik ederim. benim eşimde faysbuk da kimliği belirsiz sözüm ona sanal hanımlarla arkadaşlık adı altında sanal zina yapanlardandı. Bu yüzdende evliliğimiz kağıt üzerinde bitmese bile manevi anlamda bitti. nasıl diyeceksiniz şöyle söyliyeyim önce tanışma (poker oyununda) sonra feysbuk arkadaşlığı sonra telefonlaşma ve buluşmaya karar verme. Şimdi siz söyleyiniz gerçeğe dökülmeden yakaladığım ve engellediğim bu ilişki bende sarsılan güven ve sevgi duygusunu ben tekrar nasıl kazanırım. Sizleri duyar gibi oluyorum sabır et diyorsunuz bazılarınızsa bitir diyorsunuz. Ben şu anda 23 yıllık bir evliliğin bitme aşamasını yaşıyorum. ALLAH bu feysbuk icadını internet gibi muhteşem bilgi dünyasını kirletenleri ıslah etsin. ALLAH a emanet olunuz din kardeşlerim.

  Cevapla

  1. Durumunuz çok üzücü. Rabbim yardımcınız olsun. Çevremizde böyle olaylar o kadar çok ki.Sizin yorumu en baştaki pastanın altına alıyorum.

   Cevapla

 15. benim de eşiimin de face hesabı var.benim akrabalarım ve arkadaşlarım ekli.gelen yabancı insanları asla eklemem.çok faydalı dini bilgiler de var.istemediğiniz herşeye engel olabilirsiniz.görüşme imkanım olmayan arkadaşlarım ve akrabalarımla özlem gideriyorum facebooktan.

  Cevapla

 16. ah abla aha sorma….
  başı yazmlaı kaç kızımız ulu orta resimlerini mahremlerini sergiliyor bu face belasında..
  güya sadece arkadaşları görüyor..
  en az 200 arkadaşı var bunların hadi hepsi akraba hepsi kız diyelim..
  hagisi o resmi aman kimse görmesin diye dikkatli bakar..
  ben eşim varken face mi açmaya çekinirim..
  uygunsuz bi resim video çıkar diye korkarım….
  inş bnde e n yakın zamnada hesabımı kapatmayı umuyorum..
  aktif bi kullanıcı olmsamda vijdanımı hep sızlatmıştır bu facebook belası…

  Cevapla

 17. ahhhhhhhhh ah daha başka neler var biliyorsunuzdur belkide küçücük çocuklarda feys hesabı açıyor artık.güya 18 den aşağıdakileri almıyormuş ama onunda kolayını buldular yaşını büyük yazıveriyorlar anında hesap açılıyor ve daha minimini ilkokul çocukları feysten görüşmeleri marifet biliyorlar birde oarada oyun oynanıyormuş iyicene müptelası oluyorlar artık.(benim başımda malesef) geçen yıl anne benden başka herkeste feys var beni aralarına almıyorlar deyip allem etti kallem etti 2 ay dayanabildim nasıl olduysa izin verdim:.(((. çok üzgünüm yaa napıcam şimdi kızım daha 9 yaşında üstelik allahım yardım et.

  Cevapla

  1. yorumun üzerinden zaman geçmiş ama, o yaşta bir çocuğun internet kullanması hata bence. Cahide hanım, çocukların internet ve tvden uzak tutulması gerektiğiyle alakalı bir yazı yazabilirseniz ne güzel olur. 25. kareyle ilgili yazınızın varlığından haberim var, ancak hatırlatma babında bir şeyler yayınlamanız, faydalı olur diye düşünüyorum. Çok sayıda takipçiniz ve size güvenen, fikirlerinizi önemseyen kişiler çok.

   Cevapla

 18. inanirmisiniz yorumlari sasarak soklara girerek okudum.Ozellikle aysegul hanimi azminden dolayi tebrik ediyorum Allah mutluluklarini daim etsin ve diger yorum birakan herkese ALLAH kolaylik versin.Bende bu yabanci kanalda izledigim bir haberi paylasmak isttiyorum. Evli ve cocuklu bir kadin(yabanci kendisi) internette bir sayfada kendini 90 60 90 derlerya vucuthatlari icin o sekilde bir karaktere sokmus karsisindada ona uygun bir erkek karakter sabahtan aksama kadar pcnin basinda sanal alemde fantazilerini yasiyolar yani akliniza gelebilecek herseyi yasiyolar orda..haberlerde bunu izlerken tiksindim. ya insan azicik cocuklarindan utanir, kocasini saymiyorum daha, diyeceksiniz ki o yabanci uyruklu ama buraya yorum birakan arkadaslarin anlatiklari hic de hafife alinir gibi degil. yakin tanidiginizda olsa ogle resimler koyuyorlarki (bikinili felan) hatta altinada yorum birakiyorlar benimde ogle fizigim guzel olsa bende resim ceker koyarim gibi. o gun bugundur faceden uzak dururum, Insanin imanina zarar vericek seyler bunlar kesinlikle.Ayrica facebook,msn , gmail gibi maillerden adres alirken dikkat ettiyseniz orada sozlesmeler var kabul etmeden once illaki bu sozlesmeleri kabul ediceksiniz diyo adresi alirken..dikkatli okuduysaniz bu sozlesmelerde muslumanlari sirke surukluyen yazilar.Bende ogrendikten sonra msn adresine onlarin sozlesmesini reddettigimi sadece Allahin kanunlarina uyacagimi belirten mailler attim. Sizlerinde dikkat etmenizi rica ediyorum, muslumanlari kufre sokmak icin herseyi yapiyorlar…Yapabilecegimiz en guzel sey bizi kufre sirke kosan seylerden ve kisilerden uzak kalmak, eger onlari uyardiginiz halde hala size zarar veriyorlarsa Allah icin kendimizi uzak tutalim bu tarz kisilerden…ALLAHim tum mu’min kardeslerime yardim eder InsalALLAH..AMIN…selametle

  Cevapla

 19. Selamun aleykum cahide ablacım ve yorum yazan tüm dostlar…
  Eşimin ve benim facebok adresimiz var yurt dışına geldiğimiz zaman eşim açmıştı babam ve kardeşlerim ve eşimiz ailesi vardı ekli olarak çocuklarımızın resimlerini paylaşmak için vİdiolarını göstermek için, sonra tanıdık aKraba arkadaş ekledikçe hiçden girmez bişeyler paylaşmaz oldum ölesi ne durur…
  Çok şükür eşim de öyle net yada fesbuk meraklısı neğildir ikimizde birşeyler araşrıracaksak gireriz nete, birde ben buraya gelirim 🙂
  Ama çok can yaktığını çok insanları ağına düşürdüğünü gördüm ve duydum, kendi ismiyle fesbuk açıp arkadaşlarını akrabalarını ekleyip sıra dışı görünmeyen ama öte yandan farklı bir isimle ikinci bir adres açıp kendini farklı gösterip kızlarla konuşan kendi eğolarını tatmin ederek farklı bir ortam da bulunmaya çalışanlarıda gördük ! dışardan bakılınca eviyle çocuklarıyla uğraşır gibi görünen fakat eşini işine gönderince nette farklı insan gibi davranıp erkeklerle konuşan yaşamadığı ortamlarda yaşarmışcasına kendini lanse edip bir takım isteklerini öyle gideren kadınları da gördük ! daha neler neler görüyorum, birde bunu mağrifetmiş gibi anlatanlarada ayrı bir hayret ediyorum çok matah bişey yaptıklarını zandediyorlar zavallılar …Elimi uzatsam pisliğe bulaşıyor kaçtıkça biryerinden yakalanıyorsun, sen kendine sahip çıksanda etrafındakileri kaybediyorsun, etrafındakiler kendi yaptıklarını normal senin yapmadıklarını anormal gibi görüyor, öyle garip bir haldeyiz ki…

  Hafta sonu kendimi biraz iyi hissedince aşure pişirip arkadaşlara dağıtmak da beni çok mutlu etti, önceden çok çekinirdim aşure pişirmekten artık kendime güven geldi tşk ederim ablacım tarif için, seninde iyi geçmesine mutlu olmana çok sevindim daim olur inş…

  Cevapla

 20. ablacım aceleden hangisini yazayım şaştımda söylemeyi unutmuşum hafta sonunun gönlünce geçmesine nasıl sevindim bilemezsin.RABBİM içine sindirsin,ayrıca sana attığım meili gördünmü acaba cvp geç kaldı ama çok geç gördüm ablacım özür dilerimmmmm

  Cevapla

 21. ABLAMMMMM CANIMMMMM NASILSIN KUZUM ABLAM 😉
  VALLAHİ YAZDIKLARIN NE DOĞRU UZUN BİR ZAMANDIR FACE YE KARŞI SOĞUKLUK DUYMAYA BAŞLAMIŞTIM…EŞ DOSTLA ORADA İKİ SATIR YAZIŞMAK İLİŞKİLERİ CİDDEN YIPRATIYOR.YÜZ YÜZE GÖRÜŞMELERDEN UZAKLAŞTIRIYOR.
  BİR DE ŞU VAR “FACE DE YAZDIM CEVAP VERMEDİN, AYY SEN BANA HİÇ YAZMIYON DA” SIKILMIŞTIM İYİCE…
  SEN DEĞİNDİĞİN İÇİN DİĞER SAÇMALIKLARA DEĞİNMİYORUM, SAMİMİ YORUMLARINA HAK VERİYORUM…
  VAKİT KAYBINDAN BAŞKA HİÇ BİR ŞEY DEĞİL ABLACIM..
  KAPATMA KARARI ALDIM BUNU EN YAKIN ZAMANDA UYGULAMAK İSTİYORUM…

  Cevapla

 22. cümleten selamün aleyküm ablacım benim çok sıkıntısını çektiğim bir konuyu paylaşmışsın bugün.öyle nefret ediyorumki şu insanları yoldan çkarmaya teşvik eden herşeyden reklam,görüntü,site ne varsa hepsi işte.vakti zamanında eşim daha tuşuna basmayı bilmezken uzaktaki akrabalarını bahane edip önce msn adresi sonrada face adresi almıştı.önceleri benim yanımda bir iki giriyordu görüyordum yeğenleriyle falan yazışıyordu.sonraları nedense benden rahatsız olmaya başladı bende uyuz oldum.çay götürme bahanesiyle bile yanına gitsem hemen sayfayı alta alıyordu ve somurtuyordu.bir iki şikayet ettim ama bu aramızı açmaktan başka fayda vermiyordu bir gün iş başa düştü dedim ve tuşunu nereden açıldığını bile bilmediğim bilgisayarın başına oturdum o zamanlar kızımda sabahçıya yanlızım evde bol bol karıştırıyorum neymiş ne değilmiş okuyorum derken birgün ne göreyim eşimin bir bayanla yazışmaları ilk günden beri kaydolmuş biraz daha karıştırdım derken faceden bir sürü yabancı uyruklu kadınla görüşür olmuş daha türkçeye dili zor dönen adam formülünüde bulmuş şu bilgisayarın yabancı dil çevirme özelliği varya onun sayesinde bu sıkıntıyıda aşmış ohh maşallah.ilk iş bir formülle msnesini çökerttim (biraz zor ve gayriresmi yollardan oldu ama napıyım oldu işte)sonrada facesinin şifresini aynı yolla ele geçirip iptal ettim önce neden olduğunu anlamadı bir sürü gürledi bilmiyorsun şunun dilini ne karıştırıyorsun bozmuşsun hepsini diye gitti tanıdık birini getirdi anlar diye hemen çocuğu uyardım gizliden başka bir adres almakla sorunu geçici olarak çözdü.tabi yılmadım sonra bunlar devam ederken bende şu yazıştığı bayana farklı bir adresten ulaşıp kendi sayfasınsa ifşa ettim ayrıca eşimin hiçte orada bahsettiği gibi olmadığını aksine ne olduğunu anlatıp buyur bu haliyle beğeniyorsan al senin olsun diyerek teklifte bile bulundum.bu arada o kadının burnumun dibindeki apartmanda oturduğunu öğrenince ayrı bir şok oldum oda ayrrı tabi,bu durum bana yaradı biraz zira bunu sadece onlar biliyordu ve çevremizdeki herkeste onları farklı tanıyordu neyse uzatmıyım attığım bir meille bir daha bu görüşmeler gerçek hayatta yada sanal ortamda devam ederse başlarına gelecekleri anlatıp akşam eve gelen kocamada yazıcıdan çıkardığım kadınla yaptığı ne kadar konuşma varsa önüne koydum ve hala nasıl olupta hiç utanmadan yüzüme bakabildiğini bana nasıl bir açıklama yapacağını ayrıcada ona olan saygımı yitirdiğimi bu olayın devam ettiği taktirde hiç düşünmeden onu terk edip boşanacağımı açık bir dille anlattım.tabi ne söyleyeceğini şaşıran kem küm derken bi türlü lafı biyere bağlayamayan kocam sonnda pişman olduğunu arkadaşlarının hepsinde olduğu için onların yanında mahçup olmasın anlatacak konusu olsun diye yaptığını söyleyip özür diledi bir dahada onu hiç bilgisayarın başında görmedim.tabi önlemimi almıştım belki dışarda girer farklı bir adres alır v.b.çok takip ettim araştırdım ama başka bişey olmadı şükür.neyse çok uzattım lafın kısası kızımında beni ayakta uyutup arkadaşlarına uymasından korktuğum için şifresini sadece kendimin bildiği bir yazılım alıp konunun ev tarafını hallettim.artık kimin bakacağı birşey varsa mecbur bana geliyor.tabi dışarısı yokmu bunun oda ayrı sorun internet kafeler okullarda bilgisayarlar adım attığın yerden ulaşabiliyorsun artık cep telefonundan bile ulaşılıyor diye kızıyordumki şimdide faceye bağlanan televizyon çıktı.ALLAH sonumuzu hayır etsin.ne önlem alıyorsak alalım bence herşey insanın imanında beyninde bitiyor.kişi kendi yaptığının bilincinde olmalı ve dayatılanı görmeye çalışmalı.RABBİM hepimize o imanı ve kalp sağlamlığını nasip etsin inşallah

  Cevapla

  1. Neredeyse bütün yorumları okudum ama sizin yorumu ağzım açık okudum resmen.MaşaALLAH siz çok sabırlı ve akıllısınız.Benim bu zamana kadar face hesabım olmadı o kadar boş ve anlamsız geliyor ki paylaşılanlar konuşmalar falan.Bir de erkektir yapar diyor bazı insanlar buna sinir oluyorum.Neymiş efendim nefsi varmış etrafta çok açık saçık kadın varmış.Seni seven sana bağlı olan birisini aldatıyorsun erkek yapar diye bir şey yok.Kadında nefs yok mu.Hiç bir şey olmasa hayalinde aldatıyor.Haberlerde ya da başka yerlerde aldatma haberlerini o kadar çok duyuyorum ki vallahi evlilikten soğudum.İlerde evlilik nasip olursa Rabbim bana hayırlı ve bir ömür bana tabi benim de ona sadık kalacağım eş nasip etsin yoksa böyle bir şeye dayanamam diye korkuyorum ki ben eşimin başka bi kadına bi bakış dahi atmasını istemem onda bile çok incinirim anında güvenim sarsılır ve soğumaya başlarım 😦 ALLAH bu durumu yaşayan kadınlara ve beylere sabır versin

   Cevapla

 23. meşakkatsiz ve kolay aldatmanın,nefsi görmüyorum dokunmuyorumlarla kandırmanın,aynı yatağamı giriyorum diyerek eşine karşı vicdanını teselli etmenin diğer adı…SANAL İHANET..
  türlü türlü müstehcen fotoğraflarını yayınlayan kadın ve erkeklerin gözlerini ve nefislerini alabildiğine günaha soktukları,eli elime teni tenime değmiyor bunun günahıda ne olur diye günaha masum kılıflar uydurdukları şeyin adı sanal ihanet…
  bakmak,duygu ve düşüncelerin ufkunu açmaktır..baktığınızla hayeller kurar hatta eşinizi onun yerine koyar içinizde fırtınalar koparan fantazilerinizi hayalinizde baktığınızla gerçekleştirmenin adıdır sanal ihanet..
  baktığınızla eşinizi kıyaslar,gördüğünüz kusursuz fit vücutları eşinizinkinden kat kat daha güzel bulup artık eşinizi eksik ve yetersiz görmenin diğer adıdır sanal ihanet…
  görmek,nefsin isteklerini kamçılar,artık görmek yetmez dokunmak yaşamak ister bazıları..sanal alemde gördüğü kusursuz vücutların peşine düşer nefis..ya birebir sanal alemde gördüğünün yada gördüğünün benzerlerinin..böyle güzel vücutlar varken evdeki artık yetersizdir..

  çocuğuna bakan.evini çekip çeviren ,bu uğurda kendinden ödün veren kadının değil,aklı fikri oynaşmak erkek tavlamak olan belki iki gün bile birarada yaşamaya tahammül edemeyeceği kadınların peşinden koşmaya başlar..anlık hayal ve heves uğruna hem yuvasını hem ahiretini kaybeder de haberi olmaz..

  maalesef bu tuzağa dindar olduğunu söyleyen birçok insan da düşüyor..çok şükür facebook hesabım yok,hiç ihtiyaç hissetmedim..görünce ve duyunca iyiki açmamışım diyorum..yazacak çok şey var ama ben klavye kullanımında çok yavaşım.birini yazarken diğerini unutuyorum..rabbim nefislerimizi yolunda sabit kılsın..amin

  Cevapla

 24. bende gözleri dolu dolu okuyan yorumculardan biriyim …
  bekarken çanak antendeki bütün müstehcen kanalları babam bunları nasıl izler diyerek salya sümük sabahlara kadar sildim tv nin şifresini değiştirdim tehdit aldım . abimin cd lerini kırdım o utandıda birşey diyemedi.
  dedemin tv sini bozduk oda gidip yeniden yaptırdı…
  dua ettim hep allahım lütfen eşimi ve beni bununla imtihan etme.
  evlendim.
  eşim radikal müslüman (bu tabiri hiç sevmiyorum)
  allah tarafından bikaç site gözümün önüne geliverdi.netin geçmişine bakıp facebookda yabancı uyruklu kadınların fotoğraf galerilerine rastladım.eşimle konuştuk bana ikna edici şeyler söylemeye çalıştı bende belki olabilir dedim .ama bittimi hayır içimde o zamandan beri kuşkular var .bazen şeytan galip geliyo bazen hüsnüzanım.
  şimdi…

  şimdi irdelediğimde beni rahatsız edecek ve üzecek bi takım şeylerin peşine düşmemeye başladım(cahidem bu manada bir hadis varmıydı) allaha havale ettim.şu an için olumsuz birşeyle karşılaşmadım şükür…tabi iç yüzünü allah bilir..
  ben aile huzurum ve cennet saadetim için polyannacılık oynuyorum…
  rabbim yardımcımız olsun…

  Cevapla

  1. Belki de eşin haklıdır canım. Yine de hüsnü zanna devam et.

   Fakat bu tür siteleri eşlerinin takip ettiğini, iğrenç tv kanallarını seyrettiğini söyleyen kadınlar tanıyorum. Hatta eşiyle beraber seyredenler. Çocuğunun bakmasına “nasıl olsa öğrenecek” diyenleri biliyorum.
   Bu toplum bozuluyorsa, bunda hepimizin payı var…

   Cevapla

 25. Bts hanımın yukarıda linkini verdiği sohbeti bende dinlemiştim ve kesinlikle karar verdim,hesabımı kapatmaya..zaten hesabımı açtığımdan beri tek birşey bile paylaşmadım,sadece irtibatsiz olduğum bi kaç arkadaşımla tekrar irtibata geçtik o kadar..ama teknolojiden o kadar uzağımki nasıl iptal edilir bilmiyorum..zaten en son sadece cahide ablanin sayfasına girmiştim..şükürki eşimin yok hesabı..bende eğer çözebilirsem iptal etcem,gerçi facebookta hesap sadece donduruluyormuş tamamen iptal olmuyormuş ama deniycem….inzivaya çekiliyorum yavaş yavaş,sayende cahide abla…

  Cevapla

 26. hayirli sabahlar, benim geçen sene iki aylik bir deneyimim oldu facebook la, esim kesinlikle hesap açmami istemiyodu ne zaman ki bir evet koparabildim aninda açtim, çunku arkadaslarim ordaydi, 20 kisiyi asmayan bir arkadas grubum vardi, bunlarin arasinda gerçek hayatta da görüsmek istemedigim fesatci, (görüp yasamak lazim), tanidiklari da koymak zorunda kaldim, ve burnumdan getirdiler, samimi oldugum bir kaç arkadasimi (yasamasam inanmazdim kiskançlik nedir bilmem) kiskanildi. Burnumdan getirdiler, hadi onlari geçiyorum.ben kendi esimi veya erkek kuzenlerimi (erkek kardeslerimin hesaplari yok) arkadas listeme eklemiyorum ki arkadaslarimla rahat yazisabileyim derken samimi oldugum arkadaslar’in eslerinde arkadas gruplarinda yani benim yazdiklarimi esleri de görüyo, evime geldiklerinde yanlarina girmedigim adamlar faceden yazilarimi okuyabiliyo, bana çok saçma geldi…. ayriyeten çok saçma gelen birsey daha insanlarin arkadas listelerinde 200 kisi, sayfalarina yorum yapan iki – üç kisi… velhasili, ben tiksinmeye baslayinca esimden de artik “hani artik kapatsan su hesabini diyorum” gibi yorumlar almaya basladim, tevafuk oldu çok sukur, kapattim… samimi arkadaslarim istiyolar hesabimi yeniden açmami, esim istemiyo diyorum…
  Yazim karisik oldu, hakkinizi helal edin ama faceden nefret eden biri olarak kendi deneyimimi paylasmak istedim. Ben “ahlakli” bir sekilde kullanmak isterken, ahlak nedir bilmeyenin basina neler gelir neler…
  Allah’im gençlerimizide, yaslilarimizida, kizlarimiz ogullarimizida korusun. Rabbim müslümanim diyen herkesin yüregine Allah korkusunuda sevgisinide çogaltsin…
  hayirli günler….

  Cevapla

 27. selamün aleyküm ablacım mutlu olmana çok sevindim benim moralim ne kadar bozuk olsada sevdiklerimin mutluluğu bana yetiyor.gene güzel bi konuya değinmişsin eşimbile facebook kulanmıyor ben desen adresim bile yok sanada eşiminkinden yazıyorum,o kadar söyledi istemedim ne bileyim birazda korkuyorum zaten topu topu 3 site var baktığım.bide ablacım bayanlara ne oluyor böyle anlamış değilim geçen bi arkadaşım davet etmişti gittim orda 8tane bayan vardı.Allahım hepsi kapalı sohbetlere giden ve banada ısrarla gitmem gerektiğini söyleyen ama tek konuştukları dizi ve internetti evet ben kedilerine kitap okuyormusunuz değimde zamanımızmı var dediler ama günde bir dizi izlemezseniz.çoook vaktiniz olur dedim çocuk eğitimiyle ilgili kitap önerdim çocuk kitaplamı eğitilir dediler ama dizilerle hiç eğitilmez dedim.sen sahabe zamanında yaşıyorsun dediler en son ya geçen bi grup konser için gelmişti dediler ilahi grubumu dedim hepsi bir ağızdan öyle bi güldülerki sorma sen aklını kitaplarla ilahilerle bozmuşsun dediler.zaten şu sevgililer günü ve evlilik yıldönümleri tartışmasını yazmıyorum bile.bide o bayanların hiç birisinin pardüsülerinin dizlerini gçmediğini en son gördüm evet bunlar müslüman kesim içlerinden birtanesi bana hak verdi benimle görüşüp arkadaş olmak istediğini söyldi bende seni tavsiye ettim ablacım bide kendisine fatma barbarosoğlunun imaj ve takva isimli kitabını vericem inşallah.ablam senden sevgililer,anneler günü doğum günleri evlilik günleri hakkında yazı bekliyorum kopyalayıp dağıtıcam.rabbim yar ve yardımcın olsun..

  Cevapla

 28. Merhabalar;
  Yazıyı okurken 3 ay önceki halim geldi aklıma. ağlayarak okudum. Cahide ablacım bu konuyu seninle konuşmuştuk. 6 aylık evliyim ve eşimle ilk 3 ayımda bu facebook ve msn yüzünden çok kavgalar yaşadık ve ayrılık konumuna geldik. iğrenç fotoğraflar gördüm, içim acıdı eşime de gördüğüm o iğrenç kadınlara da. şimdi yapar yapmaz bu bilinmez Rabbime havale ettim ama çooook canım yandı.
  sizlerden dua bekliyorum cahide ablacım. Umarım eşimin yaptığı sadece o süre için kısıtlı kalır, hidayete erenlerden olur.
  selam ve dua ile
  Semra

  Cevapla

  1. semra kardesim insallah dedigin gibi hidayete erer insallah allahim nerde varsa yardimcisi olsun evlerine huzur haramdan uzak olsun cok kötü bi durum allah yardimcimiz olsun saygilarla

   Cevapla

 29. es aldatmanin tek yolu Facebook mu :)? bu zamana kadar facebook yoktu arkadaslar, eslerinizi secerken dikkatli olun yeter, bu kadar basit. Ici iyi olani seytan yoldan cikaramaz merak etmeyin.

  Cevapla

  1. kardeş ya adamın normal hayatta yüzüne bakanı yoksa iki lafı bir araya getiremiyor egolarıyla başedemiyorsa ya imanı zayıfsa bu gibi siteler işi kolaylaştırmıyormu gezerken buluyorlar belki kendi çapında birini unutmayın her kör satıcının birde kör alıcısı oluyor

   Cevapla

 30. Bu tür sosyal paylaşım sitelerinde sizin de dediğiniz gibi insanlar kendilerini olmak istedikleri kişiler olarak tanıtıyorlar.Yazıkları yada paylaştıkları şeyler beğenilince ve yorum yapılınca egoları okşandığı için mutlu oluyorlar.Ama bence burada sorgulanması gereken en önemli şey bu beyefendiyi oraya iten nedir,neden bu şekilde bir dönüş yapmış,neden artık eşi ona yetmiyor…

  Cevapla

 31. İlk günden beri Elhamdülillah ne bir kez olsun tıkladık ne de adını ağzımıza aldık eşimle beraber. Çünkü çevremizde o kadar acı-üzücü durumlarla karşılaştık ki, oturup için için ağladık, nereye götürülüyoruz, bu insanlar “sosyal paylaşım” siteleri adı altında, “dinden-imandan çıkma” sitelerine nasıl bir akın akın girmekte. “İyi niyetle kullanıyorum” diyen kismeye de kusura bakmasınlar ama inanmıyorum artık. Ahh bir sayabilsem çevremizde nice gördüğümüz, şahit olduğumuz rezaletleri, kepazelikleri 😦 ALLAH C.C’in yasakladığı, sevmediği herşeyin bulunduğu yerlerde, tekrar tekrar söylüyorum, kimse lütfen kusuruma bakmasın ama “HAYIR OLMAZ!” ancak, şer olur. İllaha arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle görüşmek konuşmak istiyorsanız, asırlardır gelen, nice hayırlı yöntem var…

  Kusura bakmayın lütfen Cahide Hanım, bu ve benzeri konularda çok dolmuş biriyim. RABBİM cümlemizin yanlışlarını ıslah etsin, nefsi güdülemizi katmadan “hayrı şerden ayırma düsturuyla gark olmayı” nasip etsin İnşaALLAH…

  Yazılarınızı beğenerek okuyorum ama yorum yapma konusunda biraz zayıfım, hakkınızı helal edin bu konuda lütfen.

  ALLAH C.C emanet olun.

  Cevapla

 32. Cahide Abla geçen gün ben de bu konuyu düşünüyordum. Hani meşhur bir laf vardır “ellerinden Kur’an’ı almadıkça Müslümanlar’ı alt edemezsiniz” diye. Biz ne zaman bu hallere geldik, ne ara bu derece yozlaştık diye düşünüyordum ki, sanki bu süreçte subliminal mesajların çok etkili olduğunu müşahede ettim. Biliyorsunuz subliminal mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Genellikle ahlaki çöküntü/yozlaşma oluşturmak ya da satanizm gibi sapık inançları beyne empoze etmek için kullanılır. Facebook’un da açılış sayfasında bir subliminal mesaj gizli olduğunu, ve her oturum açarken gözünüz görmese de beyninizin bu mesajı algıladığını biliyor muydunuz? İşte o subliminal mesaj:

  http://www.forumselcuk.com/64415/facebookun-ana-sayfasindaki-subliminal-mesaj

  Facebook’un sadece eski arkadaşları/eşi/dostu bulmak için oluşturulmuş masum bir sayfa olduğunu düşünmüyorum. Bir dönem ben de kullanmıştım. Üyelere hiç haber vermeden gizlilik ayarlarını kaç kez değiştirdiler. Sürekli takipte olan uyanık bir tipseniz ya da bir arkadaşınız farkedip de sizi uyardı ise, “şanslı” diye tabir edilen gruptansınız demektir. Zira “ayarları değiştirdik” ayağıyla herkesin tüm içeriğini herkesin görmesine açık hale getirdiler kaç kez. Tabi bu dönemde, sayfasında resimlerini paylaşma gafletinde bulunan bir çok insanın resimleri kopyalandı. Sonra da uygunsuz resimlerin kafa kısmına başörtülü kız resimleri monte edildiğini ve kötü içerikli sayfalarda kullanıldığını gördük “bu sayfayı şikayet edin” mesajlarıyla… Mahremiyetimizi kendi ellerimizle yavaş yavaş kaybettiğimizin farkında mıyız? Adam evde pijamasıyla tv izlerken foto çekinmiş, sonra tutmuş bu fotoyu hesabında yayınlamış. Ne alaka yani? O senin ev halin. Niçin paylaşıyorsun böyle bir resmi? Misafirliğe evine gitsek karşımıza pijama ile ev halinde çıkar mı? Hayır. O halde bu bir mahremiyettir. Paylaşılmamalı. Nişanlandım, evlendim, sevgili buldum, hamile kaldım,28. haftadayım, doğum yaptım, boşandım, vs vs vs…. Niçin hayatının her adımını her ayrıntısını HERKES ile paylaşma gereği hisseder olduk toplumca? Çok sevdiğim bir söz var. “Eskiden kızlar utanınca yüzleri kızarırdı. Şimdi yüzleri kızarınca utanıyorlar”. Ben bu sözü kızlar diye değil de toplum diye düşünüyorum. Yazık ki bu hale geldik. Şanlı bir geçmişimiz var. Ahlaklı edepli bir ceddin torunlarıyız. Dün “adına dans denen, kadınlarla erkeklerin birbirine sarılmak suretiyle icre ettikleri…” diye bir mektup gönderip de gölgesiyle Avrupa’yı titretip dansı yasaklatan Kanuni Sultan Süleyman, bugün PTT (Pijama/Terlik/Televizyon) fotoğraflarımızı facebook’ta paylaştığımızı görse, o neslin devamı olduğumuza inanır mıydı acaba?

  Bu konu uzun süredir düşündüğüm ve üzüldüğüm bir konu. Parmak bastığın için teşekkürler. Yazıda bahsettiğin kişinin kim olduğunu bilmiyorum. Allah hidayet versin. Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) bile kendisi için “Allah’ım, Beni bir an bile nefsimle başbaşa bırakma” diye dua etmiş ise, bizler kendimizden korkmalı, bile bile kaygan zeminlere atlamamalıyız. Bence ne yemek tarifi paylaşmak ne tebliğ etmek ne de başka bir amaç için facebook kullanılmamalı. Hamd olsun bloglarımız var. Eğer facebook hesabını tüm içeriğiyle birlikte kalıcı olarak silmek isteyenler varsa, bu işlemi şu linkten yapabilirler:

  http://www.facebook.com/help/?faq=224562897555674#Hesab%C4%B1m%C4%B1-nas%C4%B1l-kal%C4%B1c%C4%B1-olarak-silerim?

  Cenab-ı Hak cümlemize hidayet versin. Bizleri istikamette sabit kılsın.

  Cevapla

  1. Aslınancığım çok doğru söylüyorsun. Bazıları bloga giremediğini, face den takip edebileceklerini söylemişlerdi. Bu yüzden açmıştım. Ben sadece yazının altındaki paylaş butonundan yazıları paylaşıyorum. Bir çok tanıdığım var, hiçbiriyle görüşmüyorum. Ama benim için kapatmak hiç zor değil. Sadece bu kadarlık bile ilişkimin olması günaha girermi veya sorumluluk getirirmi araştıracağım. En ufak bir şüphede kapatacağım inşaallah.

   Cevapla

  2. Yazdıklarınızın hepsine, tüm içtenliğime katılıyor, aynı duyguları-düşünceleri paylaştığım insanların var olduğunu bilmek, beni can-ı gönülden bahtiyar ediyor.

   Bu ahir zaman fitne-fesat-haram-günah-gaflet-vb.nin tez zamanda son bulacağını ümit ediyorum Biiznillah;

   “İnsanlar sana kıyametin vaktini soruyorlar. De ki: “Onun ilmi ancak Allah katındadır.” Ne bilirsin, belki de kıyamet yakında gerçekleşir.” (AHZAB-63)

   ALLAH C.C tüm Ümmeti Müslümanları doğru yolundan ayırmasın, Kur’an ve Peygamber Efendimiz(s.a.v.) ahlakıyla ahlaklanmayı, kıyamet gününde ve ahiretta Peygamber Efendimiz (s.a.v) şefaat edeceği ümmetinden olmayı nasip etsin İnşaALLAH.

   Cevapla

 33. ilahi cahide sen bizi sabah sabah güldürdün aslında acınacak desem Allah da seni güldürsün hiç uğraşmam öyle saçma şeylerle en fazla ve tek yaptığım sana yazmak telefonda mesaj dahi çekemem cahilmiyim değilim yabancı dilim oldukça da iyi genel kültürüm var ama teknolojiyi sevmem takıldığım sen ve bazı yemek siteleri bazı dini siteler ve gazete bitti gitti daha fazla teknolojiye ve oradaki iletişime ihtiyaç du y mam ben eski kafalıyım muhafazakarım çok konularda yapanları da maalesef hoş karşılamıyorum dediğin gibi saçma sapan şey gönderip paylaşıyorlar eş den dosttan duyuyorum selamlar

  Cevapla

 34. Unutmadan tariflerinizden yararlanıyorum simdiye kadar hiç hüsrana uğramadım hakkınızı helal edin lütfen. Emeğiniz için çok teşekkürler, ellerinize sağlık. Sağlıcakla kalın Cahide Hanım

  Cevapla

 35. Amiin canım.Yazını okurken hem güldüm hem üzüldüm.Resmen trajikomedi.Allah ım hiçbirimizi şaşırtmasın(amin)benim ne facebookta ne de twitterde sayfam var.Belki toplum içinde olsam yadırganırdım.Aa kaçıncı yüzyılda yaşıyorsun derlerdi:)Senin gibiler istisna canım tariflerini,bilgilerini paylaşıp insanların ufkunu genişletiyorsun.Ordan daha çok kitleye seslenebilme imkanın var.Kısaca biz teknolojinin değil o bizim esirimiz olmalı.İyiye kullanırsak bize pozitif değerler olarak geri döner.Allah bahsettiğin kişileri de ıslah etsin Cahidem;malum ahir zamandayız.Güzel bir hafta sonu geçirdiğine sevindim canım benim.Allah mutluluğunu daim etsin İnşaAllah.

  Cevapla

 36. Yazına sonuna kadar katılıyorum.Benimde sayfam var.Oğlumu takip edebilmek için açtım ve kapatamıyorum,öncede bahsettiğim gibi,şimdi de yurtdışında arkadaşlarım var.Senin sayende bazen bir hadis okuyoruz veya başka bir bilgi ediniyoruz diyorlar.Diyorlarda gerçekten boş boş boş….sık sık hesabı donduruyorum.Sevdiğim insanları özleyince küçükte olsa bir hasret diniyor sanki.Resim yayınlayan bayanlardan hoşlanmıyorum.Asla resmimi koymam.Sadece arada bir istisnalar var ama genellikle İslami konular oluyor.Yinede emin ol sıkıntısını çektiğim bir konu…Şunu da söylemeden edemeyeceğim canım kardeşim şu an senin siten bana faceden daha yakın geliyor.Belki bir kararla tamamen kapatabilirim.İradesi yüksek bir insanım.Belki bu sitede farklı alışverişler olursa hem bilgi hem deneyim ,veya bir kitap ki bunlar oluyor kapatabilirim çok ta önemli değil.Hayatımda İslama uygun olmayan herşeyi çıkartma taraftarıyım.Başımda bir face sayfası varken,bir de blog çıkartmak istemedim açıkcası.Bu seferde bilgisayarın başından kalkmayacağım.O kadar saattte neler okunuyor neler…
  Aman Cahidem bak içim daraldı yine…Faceyi dondurmaya gidiyorum…

  Cevapla

   1. Gördüm görmez olurmuyum hiç?Bana bahane lazımdı zaten o gün hemen tıkladım sildim.14 gün sabredeceğim inşallah .Yine söylüyorum benim sayfamda bir islami sayfaydı ama ne olursa olsun kapatmanın daha uygun olduğuna gönlüm taraftardı.Allah razı olsun.

    Cevapla

    1. Amin, cümlemizden. Kardeşim 14 gün boyunca unutun o sayfayı. Aklınızda olursa şeytan dürter mazAllah. Kanaati acizanemce en doğrusunu yapmışsınız. Mübarek olsun.

     Cevapla

 37. Ablacim hafta sonunun iyi gecmesine sevindim.Allah muhabbetinizi artirsin. Facebook’a gelince yazdiklarinin hepsine katiliyorum, esimde kullaniyor ama o sadece islami konularda paylasim yapiyor o konuda icim rahat cunku bana gosterir neler koydugunu.Ama ki bissuru tanidigim aile, dost arkadas bunlar ise sacma sapan seylerle ugrasiyorlar.Butun yaptiklari facede iste resimlermi dersin suraya gittimlermi dersin hepsi var.biri hakkinda bir sey ogrenmek istiyosan face ugramak yeterli artik. Benim adresim yok hic de merak etmiyorum insanin ahlakini bozan seylerde oluyor, insanlar hayatlarini facede yasiyo sanki. ama ki islami konularda paylasim icin ideal cunku herkese ulasmak kolay o konuda bisey diyemem.Allahim bizi kendisini unutturacak seylerden uzak tutsun insaALLAH. Ellerine saglik ….

  Cevapla

 38. haaarika, ellerine sağlık abla 🙂
  benim eşim feysbuk kullanmıyor. tamamen karşı hatta. bende uzunca bir süre direndim ama malum gurbetteyim. ne yapıp ettiklerimi duygu düşüncelerimi paylaşıyorum sadece, ablamlar yoluyla anneme iletiyorum bir nevi. hiç olmadı stres atıyorum, ne yapıp ettiğimi de sık aralıklarla kocakişim teftiş ediyor. benim stresimi alan birşeyi hayatımdan uzaklaştırmak niye olsun ki? ablalarımla, yakın arkadaşlarımla daha kolay iletişim kurabiliyorum. zaten feysbukta ki chat olayım tamamen kapalı benim. paylaşım sadece. daha doğrusu durum güncellemesi. 🙂

  Cevapla

 39. Allahın selamı, Rahmeti, bereketi üzerimize olsun canlarım
  Aslında biraz bidatlerden bahsedelim diyordum ama ben gördüklerime artık sabredemez oldum.Kadınların, kocaların, çocukların halleri içler acısı.
  Yazıyı kısa tutmaya çalıştım. Eksikleri her zaman olduğu gibi sizin dolduracağınıza inanıyorum.
  Haa bu arada güzel bir hafta sonu geçirdim. Yapmak istediklerimi yaptım. Çok mutluyum Elhamdulillah 😉

  Cevapla

  1. Mutlu olmanıza inanın çok sevindim, Allah hep mutlu etsin Cahide Hanım. Allah bütün Müslüman kardeşlerimizin evlerine huzur, mutluluk nasip eylesin. Yazınızda paylaştığınız gibi ihtiyacı olan olmayan herkesin böyle hesapları var. Akranım olan insanların yanında uzaylı gibi kalıyorum, çoğu zaman neden bahsettiklerini bile anlayamıyorum. Cahide Hanım sanıyorum insanlar hiç vicdan muhasebesi yapmıyor artık, bir an düşünüp ben ne yapıyorum demiyor, bu yaptığım ya da bu aklımdan geçenler günahmı diye sorgulamıyor. Gitgide kendi benliğini yitiren bir toplum olduk, bütün değerlerimiz pamuk ipliğine bağlı… Oysa daha sıkı sarılmalıyız dinimize, ibadetlerimize çünkü yeni yeni günah çukurları açılıyor. Allah hepimizi doğru yoldan ayırmasın, şaşırtmasın. Allaha emanet olun

   Cevapla

  2. Mrb Cahide Ablacım.Güne yine seninle başlıyorum herzamanki gibi.yazdıklarında %100 haklısın.benimde çevremde facebook hastası çok insan var.eşlerinin gözü önünde eklediği arkadaşları ya bu bizim bi akraba diyenlere bile şahit oldum.sana akraba olan eşine akraba olmazmı yada hiç mi görmedi biyerlerde o eklediği yarı çıplak kızları.resmen yalan söylüyorlar.Geçen günde eşim durakda iki çocuğa rastlamış görsen minicikler diyor.Biri diğerine diyormuşki ”Oğlum facebook u iki gün açmazsan kapanıyormuş”.Eşimde sizin bilgisayarla ne işiniz var demiş. Yani bu facebook ve daha birçok arkadaşlarının sitelerinin önüne geçilemiyor malesef.

   Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s