KokoshAbla

Portakal Marmelatı

“Allah’ım, hatamı ve cahilliğimi, işimde aşırılığımı ve benden iyi bildiğin şeylerimi bağışla. Allah’ım, ciddimi ve şakamı bağışla, hataen ve kasten yaptıklarımı bağışla. Bütün bunlar bende vardır. Allah’ım, yapıp ileriye gönderdiğim ve yapmayıp geriye bıraktığım; açıkladığım ve gizlediğim şeylerimi ve benden daha iyi bildiğin şeylerimi bağışla. İleriye süren ve geriye bırakan Sensin. Sen her şeye kadirsin.” (Buharî-Müslim)

Es-selamu aleykum dostlar, hepinize hayırlı, bereketli, bol kazançlı, bol dualı bir cuma günü diliyorum

Yaş geçtikçe biraz daha toprağa  yaklaşıyor insan. Yağmur yağarken yükselen toprak kokusu yıllar geçtikçe daha bir güzel geliyor insana. Bu yaklaşmadan dolayı sanırım, küçük kaplara tohumlar ekiyorum. Yeşerdikçe mutlu ediyorlar beni.

Ektiğim rokalarım çıktı mesela. Koparmaya kıyamasam da özenle kesip, en küçük yaprağını bile ziyan etmeden tükettik. Mutfak masamın üzerinde duruyorlar. Yeniden yeşeriyorlar. Gelip gidip bakıyorum. Çok mutlu oluyorum onları gördükçe.

Kızıma Hümeze suresini öğretiyorum bu aralar. Bir kaç kez sabah, bir kaç kez yatmadan tekrar ediyoruz. Küçük ağızlardan Rabbimizin kelamını dinlemek çok güzel oluyor.

Bu günlerde bazı insanların ne kadar pişkin olduğunu bir kez daha farkettim. Ben çabuk utanırım. Yüzüm çabuk kızarır mesela. Nasıl oluyor da insan bir haksızlık yapıp, kalp kırıp sonra pişkin tavırlarla, yüzü kızarmadan, hiçbir şey olmamış gibi davranabilir anlamıyorum. Garip olan benim gibiler mi, yoksa öyle tipler mi anlamak çok zor. Benim sanırım biraz umursamamayı öğrenmem lazım. Bunu 35 den sonra öğrenen var mı aranızda?

İzleyicilerimden biri ısrarla portakal marmelatı tarifi istemişti. Sulu portakallar çıktığı zaman tarifi vereceğime söz vermiştim. İşte o gün geldi..:)

Az malzeme gerektiren, yapım aşamaları çok zor olmasa da biraz incelik gerektiren bir tariftir portakal marmelatı. Bakalım nasıl yapmışım:

Portakal marmelatı nasıl yapılır?

Malzemeler

Portakal marmelatının yapımı
 • Portakalları beyaz kısımlarla beraber soyun.
 • Dilimleri açıp arada kalan zarlarını da alabildiğiniz kadar alın. Çünkü bunlar pişince marmelada acılık veriyor. Ben fazla uğraşmıyorum, çünkü biz o hafif acı tadı seviyoruz ve şifalı olduğuna inanıyorum.
 • Portakalları mutfak robotu veya blender dan geçirip püre haline getirin. Bir tencereye alın.
 • Üzerine şekeri ekleyin.
 • Şeker eriyene kadar kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra, altını açın. Üzerine çıkan köpükleri, bitene kadar alın.
 • Suyunu büyük ölçüde çekene kadar sık sık karıştırarak pişirin. Çok az suyu kaldığında altını kısın ve yine karıştırmaya devam edin ki dip tutmasın.
 • Suyunu çekip muhallebi kıvamına gelen marmelatı ocaktan alın. Kuru bir kavanoza koyun. Soğuyunca ağzını kapatın.
 • Marmelat yaptığınız portakallar çok tatlı ise ocaktan almadan limonu ekleyin. Bir iki taşım daha kaynatın.

Cahide’nin Notu:Eğer çok fazla marmelat yapmak isterseniz, marmelatı biraz daha sulu bırakıp sıcakken kavanozlara koyup ağzını kapatın ve ters çevirin. Bu marmelatı pastalarda, değişik kuplarda, kurabiyelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

PORTAKAL REÇELİ TARİFİ İÇİN BURAYA BAKINIZ

Haftasonu biraz dinlenmek, kendime iyilikler yapmak istiyorum. Kendimi fazla yormadan bekleyen bir kaç işimi tamamlamam, gereksiz düşüncelerden sıyrılmam lazım. Okuduğum kitabı bitirip Sibel Eraslan’ın Nil’in Melikesi adlı kitaba geçmeliyim. Meal okumalarına ağırlık vermeliyim. Sizde kendinize iyilikler yapın. Ömür çabuk geçiyor, çok zamanımız yok unutmayın. Tekrar görüşünceye dek Allah’a emanet olun…

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. FATMA Y. says:

  Ablacim dinlenicem dedin ama ben yineden her firsatta pcnin basindayim.Belki bir ihtimal ugramisindir diyerek. Umut ediyorumki dinlenmek sana yetmistir cunku biz seni ozledik….Allaha emanet… sevgiler…

  1. Ah canııım ben ayrılabiliyor muyum sanki buradan. Cahide abla acilll!! diye yazılan mailler ve yorumlar vesilesiyle dinlenmek epey zor oluyor. Ama olsun Allah için birilerine yardım edebiliyor, teselli oluyorsam ne mutlu bana. Yarın güzel bir konuyla daha beraberiz inşallah. Bomba gibi yorumlar bekliyorum sizlerden 😉

   1. FATMA Y. says:

    Sen merak etme ablacim InsaALLAH en guzel yorumlarla sana destek olucaz.

 2. canım selamlar:) nasılsın iyimisin? portakal marmeladı nefis görünüyor ki ben portakal sevmeyen biri olarak imrendiysem seven ne yapmasın:)) eline emegine yüregine saglık öpüyorum seni hoşcakalll saglıcakla kal:)

 3. bugünevsahibiydimaslında says:

  Kuzuların sessizliği……………………….Bugün bu site de benim gibi yapayalnızdı; ne gelen oldu, ne yazan çok garip…..Bazen iki satır yazı bile yalnızlığımı gideriyormuş bunu çok iyi anladım…Dışarıda rahmet yağıyor, nedendir bilmem yağmur yağarken kendimi hep kötü hissederim…İçim daralıyor sanki….

  1. Eee iki gün ara vereceğim dedim ya, kimse gelmez tabi 🙂 Ama dinlenmek benimde hakkım değil mi bacım?
   Yağmurlu havalarda genelde benimde içim sıkılır. Hayr olsun inşaallah…

 4. şermin says:

  Cahide abla(abla diyorum,tahminim yaşça büyüksünüz benden..)marmelat harika görünüyor..Noldu biliyor musunuz..?Sizi tanıyalı çok olmadı ama,şu an içimden bir ses” Cahide abladan Salat-ı Tefriciye duası okumasını iste..Onun duası kabul olur”Evet bende bu sese kulak verdim.açtım pc yi senden bir dua istiyorum..allahım en kısa zamanda bana bir evlat nasip etsin(amin).Bu maili okuyan kardeşlerimden ablalarımdan da rica ederim..Malum başkasının duası kabul olurmuş..Allah hepinizden razı olsun..Doğru yoldan ayırmasın..:)))

  1. Sevgili Şermin Rabbim sana hayırlı evlatlar nasip eylesin kardeşim. Fakat bilmemiz lazım ki, salavat-ı tefriciye diye bir salat yok. Bu sonradan uydurulmuşdur. Peygamberimiz böyle bir salatı tavsiye etmemiştir.

   Ebû Mes’ûd el-Ensârî şöyle demiş: Rasûlullah (s.a.v) (bir gün) yanımıza gelmiş ve bizimle beraber Sa’d b. Ubâde’nin meclisinde oturmuştu. Derken Beşîr b. Sa’d -ki O, Ebu’n-Nu’mân b. Beşîr’dir- O’na; “Allah bize, sana salât getirmemizi emretti, ya Rasûl. Peki sana nasıl salât getireceğiz?” diye sormuştu. (Ebû Mes’ûd) dedi ki, bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v) o kadar sustu ki, biz, keşke O (bunu) O’na sormasaydı diye temenni etmiştik. Sonunda (Rasûlullah) şöyle buyurmuştu: “Şöyle deyin: Allahumme Salli Alâ Muhammedin ve Alâ Ali Muhammed Kemâ Salleyte Alâ İbrâhime ve Ala Ali İbrahim. Allahumme Bârik Alâ Muhammedin ve Alâ Âli Muhammed Kemâ Bârekte Alâ İbrâhime ve Ala Ali İbrahim. Inneke Hamîdun Mecîd. Selâm getirme ise bildiğiniz (veya “size öğretildiği”) gibidir. (Buhari)

   Resulullahın bize tavsiye ettiği Salatlerden daha güzel Salat olabilirmi ??

   Bu kadar önemli bir ameli eğer dinimizde yeri olsaydi, mutlaka Peygamberimiz Sahabelere öğretirdi ve bu bize ulaşırdı. Ve mademki dinimiz tamamlandı, ozaman Resulullahın vefatında dinimizde olmayan bugünde dinimizde yeri yok.
   ”Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı beğendim.” (Maide 3)

   Ve bu Tefriciye denen Salat, hiçbir Hadis kitabında yok. Salât-i Tefriciyenin kökeni bazı Şia kitaplarından ve Mağripte bazı dua kitaplarında vardır. Türkiyede dua kitaplarını yazanlar da bunu oralardan almış ve kitaplarına koymuşlardır.. Bu kitapları yazanların, kitaplarının satışını artırmak için kaynağını araştırmadan, bunu şu kadar okuyan şöyle olur, gibi ümit verici müjdeler zikretmeleri bunun yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

   Eğer hele bir de 4444 defa okunacağına dair biri iddia da bulunmaktaysa, onların delil getirmesi gerekir. Bu ümmetin dinde ki usülüdür, kişi ibadet ettiği amelini ve duasını eğer delille yapıyorsa ne ala makbuldür, fakat delillere dayanmadan eda ediyorsa, bu durum o amelin bid’at olduğunu ortaya koyar. Rasulullah (s.a.v.) Buhari ve Müslim’de gelen hadiste ”kim bir amel işler o amel emrimizin dışında olursa o amel merduttur buyurmuştur.” En Hayırlı ameller Resulullahın bize öğrettiği amellerdir, ve bu amelleri bize öğrettiği şekilde yapmaktır.

   ”Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın azabı çetindir.” (Haşr 7)
   Kim ”Her Bidat bir Sünneti ortadan kaldırır” demiş ise doğru demiş. Çünkü tefriciyeyi yayarak, tefriciyeyi okuyarak onu kitaplara ekleyerek ve sayıyı tutmak için bilgisayar programları yaparak ve zamanlarını bu Bid’at amellerle geçirerek, Resulullahın bize tavsiye ettiği Salatları kücümser durumda bıraktılar. 4444 defa müjdesi insanları tefriciyeye çekiyor, halbuki bunun hiçbir delili yok.

   Bize düşen görev Resulullahın Sünnetine bağlı kalmak ve insanları bu yola davet etmek. Bidatlerden uzak durmak, Sünnete sarılmak bizi dosdoğru olan yolda ilerlemek.

   Efendimiz buyurdular ki:Sizi (din adına) sonradan ortaya atılan işlerden sakındırırım. Çünkü sonradan orta*ya atılan her iş bid’attır ve her bid’at sapıklıktır” buyurdu. (Ebu Davud)

   1. şermin says:

    Cahide abacım.,aydınlatan bilgilerin için teşekkür ederim..İnan o kadar istiyorum ki bir evlat sahibi olmayı….ama sen yinede duanı eksik etme ablacım..içimden bir ses senin dualarının kabul olacağını söylüyor hala..bir de evlat sahibi olmak için hangi duayı okumamız gerek..yazarsanız çok sevinirim….ilginize tekrar teşekkür ederim..

    1. Canım benim isteklerimiz için özel bir dua yok. Allah’a el açıp her şekilde güzelce ve yürekten dua et. Allah bize şah damarımızdan daha yakındır. Kimseyi duarına aracı etme. Yani şunun bunun yüzü suyu hürmetine deme. Kimi Allah daha çok seviyor bilemeyiz. Allah kullarına zorluk vermemiş. İsteyin vereyim demiş. Dua etmemizi emretmiş. O halde yürekten dualar çok önemli. Yalnız Kuran’ı kerimde Zekeriya as. ın yaptığı dualar var. Onları okuyabilirsin.
     Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

     Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

     Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

     1. şermin says:

      çook teşşekkür ederim…

 5. Toplumu ifsad etmek isteyenler –ki onlar fuhşun ve fahşanın inananlar arasında yayılmasından büyük haz alırlar (Nur, 19)- bunu hep yapacaklar. Müslümanların etrafında toplandığı önemli şahsiyetleri yıpratmak, onlar hakkındaki hüsn-ü zanları ve hürmetleri kırmak ve böylece onlar üzerinden dinin değerlerini yıkmak için her dönemde çeşitli tuzaklar kurdular, kurulacak.

  Müminler bu tuzağa düşmemeliler. Ellerindeki taşı atmadan önce dönüp nefislerine baksınlar. Nefislerini, taşlayacakları kadının/erkeğin nefsinden daha temiz buluyorlarsa –ki bu bizatihi kirliliktir- o taşı atsınlar. Aksi takdirde, dönüp kendi yüreklerindeki şeytanı taşlasınlar. Bu konuları dile dolamayı birileri hakkında zanna dayanarak konuşmayı kolay mı sanıyorsunuz? Vallahi o, Allah katında sizi derin bir mahcubiyet ve günaha düşürecek bir beladır. (Nur, 15)

  Ben size derim ki, müminler olarak Cüppeli’ye taş atmadan önce nefsinize bir bakın, sonra konuşun. Çünkü biz cennet ve cehenneme inananlarız. Böyle bir kaygısı olmayanlar istedikleri gibi iftira edebilirler ama Müslüman, bir dilin önüne 32 diş konmasının hikmetini ıskalamaz!
  mali bulut.

  cahide hanım, hak sizi haktan ayırmasın. 35 den sonra değil 70inden sonra değişmek isteyenler için bile geçerlidir. kınadığımız herşeyi bu dünyada yaşamadan ölmeyeceğiz. rabbim kınamaktan ve kınayanın kınanmasından bizleri korsun. selametle kalın. dua ile

 6. Bu arada, kalp kirdiklarini fark etmemislerdir, fark etseler gonul alirlardi mutlaka. Ya da belki onlar da sana kiriktir, uzatmamak icin de normal davranmaya calisiyorlardir..

  Gerci senin kimi kastettigini anladim sanirim, eger ki anladigim durumsa ben bile ayni seyi hissettim, “yuh yani, akademik hayatta yapin bakalim aynisini, hapis cezasi bile var bunun” bile dedim.. Allah cumlemizi dogruya sevk etsin

 7. Ooooo Cahide Ablam cosmus, costurmus yine:)) (bu arada, 1 ocak olmadan geldim goruyorsun! Gerci ben geldim sen gittin!) bir suru okuyacak yazi olmus ne guzel:) yazin atayurttan gelen recel stoklarimuz tukenmek uzereyken boyle bir tarif yuregime su serpti:)
  Sen lafi acmissin ben de devam edeyim, su an kar yagiyor ve her taraf bembeyaz ve disarisi -8 derece:/ gunduz de -2 dereceydi! Kar yagsa ama soguk olmasa, yollar kaygan olmasa, arabalarin ustu kar tutmasa, kimse usumese di mi?:)

 8. sükran says:

  SELAMUN ALEYKUM CAHIDE ABLA; ‘
  sana bir süre önce kapanmak istedigimi yazmistim. veee….bugün onbirden itibaren kapandim
  cooook mutluyum…….ALLAHA bin sükur kendine iyi bak

  1. Canımsın Şükranım bu ne güzel bir haber. Allah muvaffak etsin, devamlı etsin, hayırlı mübarek etsin gülüm benim. Nasıl mutlu oldum tarifi imkansız.
   Seni çok seviyorum güzel kardeşim. Ve canı gönülden tebrik ediyorum. Sürprizlere hazır ol bakalım 🙂

 9. Selamlar Cahide hanim,
  gavsla ilgili düsüncelerinize katiliyorum, cok ta güzel aciklamissiniz, Allah razi olsun. Rabbim bizi sirke bulasmaktan korusun.

 10. Merhabalar Cahide Hanım’cığım;
  Ben 1.5 aydır oğlumun yanındaydım.Ama arttık dönme vakti.Kısmetse 21’inde dönüyorum.3gündür buranın işlerini bitirmeye çalışıyorum.Malum öğrenci evi.Ana yüreği ”şunu da yapayım,bunu da yapayım.”derken 3 gündür bilgisayarı açamadım.Dolayısıyla bana ve diğer dostlarınıza gönderdiğiniz ”ayvalı pasta”yı bu gün görebildim.Ayvayı çok severim.Reçelini de öyle ama pastaya da konulduğunu bilmiyordum.Belki tatlı ile aramın olmamasındandır.Ellerinize sağlık.Çok güzel gözüküyor.Eminim tadı da öyledir.Biraz geç oldu ama yine de teşekkür ederim beni de andığınız için.Şimdi bu günkü ve dünkü yazınızı okuyacağım.Hayırlı günler size:))))

 11. Cahidem lapa lapa kar yağıyor burda bugün,hadi çocukları al,gelin kartopu oynayalım:)

  1. Belginciğim nasıl isterdim bir bilsen. Benim yerime karın basılmamış yerlerine bas olur mu? 🙂

 12. badi saba says:

  gavs diye Abdul kadir geylaniden bahsediyor cübbeli hoca, buzat tabikide ALLAHIN İZNİYLE İNSANLARIN YARDIMINA GELİR Allahu teala duasını kabul ettigi bazı insanların yardımına böyle zatları dilerse gönderir çünkü bunlar alim insanlar günahsız Allah dostu insanlar, Allahu teala dilerse şehitleride insanların yardımına gönderir eskiden savaşlarda Allahu teala müslümanların yardımına böyle zatlar göndermiştir böyle olayları kulamıgıza gelmiş duymuşuzdur ,kendimde bunu denemişimdir Allahım peygamber efendimiz yüzüsuyu hürmetine evliyalarımızyüzüsuyu hürmetine bu dualarımı kabul et demişimdir ve bu dualarımın faydasını görmüşümdür,nasılki fakir birkul dua eder yiyecek istedi diyelim Allahu teaala göktenmi yağdırır, tabiki dilerse yagdırır, ama, bir başka kulunu vesile kılar o yardım isteyen kuluna o yardımı gönderir. Allahın dilemesiyle Allah dostlarının yardımıda bunun gibi bişeydir. bu vidyosunu dinlediğimiz hocada vehhabi düşüncedebir insandır Ehli sünnet vel cemaat deildir bizce onun görüşleri yanlıştır siz ehli sünnetim diyorsunuz ama bu hocaların görüşlerine katılıyorsunuz ben bunu anlayamıyorum…birçok ehlisünnet cemaatleri var nurcular olsun ismailaga cemaati olsun vb..gibi Allah dostları hakkında bu düşüncedeler, siz ehli sünnetim deyip bu düşünceleri nasıl yok sayıyorsunuz cübbeli hocanın dediği gibi; bu millet ehli sünnetvelcemaat tir, eyyüb sultanınıda ziyaret eder evliyalarınıda ziyaret eder bu milletin fikirlerini asla degiştiremiyeceksiniz demiştir, ehli sünnetim deyip vehhabi
  veya başka mezheplerin görüşlerini millete aşılamak istiyorlar ama ehli sünnetvel cemaat bunu kabul etmez kimin hangi mezhepden oldugu görüşlerinden ortaya çıkıyor

  1. Güzel kardeşim, islamı araştırmaktan, doğru kaynaklardan öğrenmekten ne kadar aciziz. Bir hoca, bir şeyh bulduk mu eteğine yapışıp ölümüne destekliyoruz. Her dediğini yanlışsız kabul ediyoruz.
   Günde kırk kez her namazda ” yalnız senden yardım diler, yalnız senden medet umarız” demiyor muyuz? Allah kuluna yetmez mi? Senin Allah dostu dediğin insanların gerçekten Allah dostu olduğunu, ve günahsız olduklarını nereden biliyorsun? Size vahiy mi geldi, günahsız ve şehit olduklarına dair eminliğin neye dayanıyor?
   „Sen Allah’ın dinini koru ki, Allah da seni korusun. Allah’ın dinini koru, Onu yanında bulursun. Bir şey istediğinde Allah’tan iste! Bir yardım dilediğinde Allah’tan dile! İyi bil ki, tüm insanlar sana bir fayda getirmek için araya gelse, Allah’ın sana yazdığından başka bir menfaat getiremezler. Yine bütün insanlar sana bir zarar vermek üzere bir araya gelseler, Allah’ın takdir ettiğinden başkasını sana veremeyeceklerdir. Kalemler kurudu. Sayfalar dürüldü.“ (Tirmizi, İmam Ahmed)

   “Allah sana bir sıkıntı dokundurursa, onu O’ndan başka hiçbir kimse gideremez. Sana bir hayır dilerse, O’nun lütfunu geri çevirecek hiçbir kimse yoktur. O, bunu kullarından dilediğine eriştirir. O, mağfiret edendir, rahmet edendir.”(10 Yunus/107)

   “Allah’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar cevap veremeyecek olan, kendisine yapılan dualardan habersiz kalan şeylere ibadet edenlerden daha sapık kim olabilir?” (Ahkaf: 5)
   “Eğer onları çağırırsanız, sizin çağırınızı işitmezler; işitseler bile, size cevap vermezler. Kıyamet günü sizin ortak koşmanızı inkar ederler. Her şeyden haberdar olan Allah gibi hiç kimse sana haber veremez.” (Fatır: 14)

   Bana Rabbim ve Rasulüm bunları emretmişken Gavs dediğin kimdir ki bana yardım etsin? Böyle işlerden Allah’a sığınırım.

   Efendimiz(s.a.v) buyuruyor ki:

   “Ey Kureyş ahalisi! Kendinizi ateşten kurtarın. (İman etmedikçe) Size hiçbir fayda veremem. Ey Abdulmuttalib’in oğlu Abbas! Ben sana bir fayda veremem. Ey Muhammed’in kızı Fatıma! Malımdan ne istiyorsan vereyim. Ama sana bir fayda veremem.” (Müslim)

   Peygamberimiz kızına bile size yardım edemem babanın peygamberliğine güvenme derken, nasıl olurda siz bir faniyi günahsız ve yardıma koşan olarak görürsünüz?
   Cübbeli hocanız “ne zaman zorda kalsam “Ya Gavs!” derim gelir” diyor. Delili nedir? hangi ayetten, hangi hadisten buna delil getirebilir? Bozulmamış, Allah tarafından korunmuş tek kitap KUR’AN’ dır. hadislerin bile sahih olanlarını ayıklamak için insanlar ömürlerini feda etmişler. Değilki diğer kitaplar. Gavs bu kadar kudretli günahsız bir insan da niçin Cübbeli hocayı Hapisten çıkarmıyor, girer girmez çıkması gerekmez miydi?

   Ben dualarımın kabul edilmesi için Peygamberimizi bile aracı kılmam. Çünkü duanın kabulü için Allaha dua etmem yeter. Allah’ın dualarımızı kabul etmeye gücü yetmiyor mu ki bir faniden yardım isteyelim.

   Bu tür düşünceler insanı şirke götürür. Hâlâ vaktimiz varken, Allah’ın affına sığınalım. Kendisine bile faydası olmayan kişilerden yardım istemeyelim.

  2. Tasavvufta inanılan GAVS kimdir?
   Gavs
   Tarikatçıların darda kalınca sığındıkları ve yardım istedikleri kutuptur.
   Darda kalan sûfiler, “Yetiş ya Gavs!”diye gavsa sığınırlar.
   Gavs olarak bilinenler, esmâ ve sıfâtı ilahî mazharı sayılırlar.
   Yani Allah’ın isim ve sıfatlarının onların şahsında ortaya çıktığına inanırlar.

   İnanışa göre, Gavsı azam; Abdülkadir Geylânî hoca diyor ki:

   Herkes ondan/gavs’tan yardim diler.
   Bir eli Ilahi katta, Bir eli dunyada,
   Arasındaki herşey ona sorulur.
   İbrahim as’a o merhamet etti,
   Nuh tufanı onun avucunda oldu.

   Cübbeli hocanın cemaatinden bir hocanın sohbetinde şu ifadeler yer alır:

   İmam Rabbaninin (K.S.) Buyurduğu gibi MUHAMMED MUSTAFA EŞİTTİR ALLAH
   Bir eti ve kemiği var farklı olarak o kadar !!!

   Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki:

   “Ey insanlar
   sizler kendinize ait sözlerinizi söyleyiniz. Sakın şeytan sizi hevalarınızın
   peşine sürüklemesin. Ben Allah’ın kulu ve rasûlü Muhammed’im. Beni yüce Allah’ın
   getirmiş olduğu konumun üstüne çıkarmanızı sevmiyorum.”
   “Ahmed, Müsned, III, 241; Abdu’r-Rezzak, el-Musannef, XI, 272; Buhari,
   el-Edebu’l-Müfred, no: 875.”

   Rabbim şahit ol ki ben bunlardan beriyim! yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dilerim.
   “Allah birdir, Muhammed O’nun kulu ve elçisidir”

   1. FATMA Y. says:

    Cahide ablacim oncelikle hakkini helal et. Bildiklerini bizlerle hic yakinmadan gucemeden paylasiyosun seni yildirmaya calistiklari halde.Yuce rabbime siginmak o kadra kolay ki ama insanlar bunu gavs yaparak yada baska bidatlara bas vurarak zorlastiriyorlar. ALLAH (cc) diyorki; eger bu gibi(gavs, nazar boncugu , vs benzer seyler)e siginirsaniz sizin korumanizi onlara birakirim sizi korumayi terk ederim diyor. Bu kadarmi zor ALLAHa siginmak, illaki birierine basvurmakmi gerikiyor.insanlar kendi kendilerini cehenneme atiyorlar farkinda degiller. ALLAH ile kul arasina kimse giremez. Kalbinizden en iyi dileklerle dua edildigi surece Allah dualari kabul ediyor cok sukur Elhamdulillah…Ama insanlar cok sabirsiz herseyin hemen olmasini istiyorlar. Allahsabir versin diyorum, kalbimizden gecerek dua edelim, gercekten ALLAHtan diliyerek. BU GIBI BIDAT VE SIRKLERDEN ALLAHIMA SIGINIRIM.DUA ETMEK ICIN KIMSENIN KIMSEYE IHTIYACI YOK SADECE HEPIMIZIN YUCE ALLAHA IHTIYACI VAR. selametle….

 13. sükran says:

  coook özür diliyorum..gavs ne demek?

  1. Gavs Tarikat ehli için “Zorda kalınca kendisinden yardım istenen zat” demektir. şurada daha iyi anlatılıyor:http://www.youtube.com/watch?v=I45d9qeMbnU

   Asla rağbet edilmemeli. Rabbim şirkten muhafaza buyursun.

   Faruk Beşer hoca ise Evliya ve Rabıta ile ilgili soruya çok güzel bir cevap vermiş:

   1. Cahide cim ben de vakit oldukça Faruk Beşer hocayı takip ederim.Çok aydınlatıyor bizleri…

    1. Ben de kendisinden çok istifade ederim Belginciğim.

 14. Seher... says:

  Ablam,marmelata da kar efektine de bayıldım..ama benim bilgisayar efekt yüzünden galiba senin siteyi açınca çok yavaşladı..neyse,bende seni yavaş yavaş sabırla takip ederim..:)

 15. arkadaşlar sizlerle birşey paylaşmak istiyorum ben bi hata yapıp hepsi burada .com adresinden alışveriş yaptım amana o hataya düşmeyin gelen ürünler kırık vede çok geç geliyor 2 defa geri gönderdim ikisindede kırık geldi aradık insanla dalga geçer gibi tekrar gönderin dediler zaten 1 ayda geldi 1 ay daha bekle yine kırık gelsin amam aman sakın sizleri uyarıyorum benden söylemesi gerisi sizlere kalmış pişman olursunuz gözünüzün gördüğünü alın.

 16. cahideciğim şu 44 yaşımda bile hala anlayamadım insanları beni tanısan çok iyi niyetli içi dışı bir insanım tek bir yüzüm vardır ama yaranamadığım o kadar insan var ki daha 5 dakika önce anneme aman boşver yengem 1 haftadır uğramıyormuş canı sıkılmış nerdesin görünmüyorsun deme kimseye değerinden fazla değer verme dedim çok şeylere boşveriyorum artık sende öğreneceksin dün komşularım bendeydi dindar olanları dahi cübbeli hocaya pek inanmaz tavırlıydılar o kadar yeminden sonra ben inandım dedim onları ikna edemedim kuranı kerimden türkçe okuyup çok iyi anlamak gerek senin her gün verdiğin ayetler çok iyi geliyor düşünüyoruz üzerinde selamlar

 17. hayırlı cumalar hepimizee…cahide abla insanları bazen bende anlamıyorum iki küs olan arkadaşım var ben barıştırmaya çalıştıkça ara bozucuların hiiiç işi yok herşeyi altüst ediveriyolar malesef artık bende daha fazla uğraşmak istemiyorum sende gıybet konusuyla ilgili yazı istemiştim eminim aklındadır senin yazıların benim için çok önemli ablacım .

  1. Bir ara gıybeti terket kampanyasını bile yapmıştık. katılan az olmuştu. Güzelde bir yazı paylaşmıştım ama bana ait değil.
   http://cahidejibek.wordpress.com/2011/01/01/insan-eti-yemek-giybet/

   1. saolasın ablacım okudum yazıyı .tüylerim diken diken oldu hemen not aldım bazı yazıları ve duaları buzdolabına asıcam ki aklımdan hiç çıkmasın inş. allah razı olsun.selametle

 18. çok bölük pörçük yazıyorum napıyım bebişin korkusuna hepsini yazıp yollayamıyorum emekle yazıyorum bir heves oğlan sağolsun bir tuşa basıyor hoppp gitti tüm yazdıklarım çareyi böyle buldumda:))ablacım rabbim meleğinin gayretini artırsın.bayılıyorum böyle haberleri duydukça bende bu ara aslında kolay olan ama birtürlü hepsini ezberleyemediğim için hep aynı surelerle kıldığım namazıma bir yenilik gelsin diye okumamız gereken çoğumuzunda aman nasıl olsa 3,5 süre yeter dediği için ezberlemediği değişik surelerden ezberlemeye çalışıyorum inşallah dua edinde bende ezberlerimi kolayca yapıp aklımda tutabileyim.şu toprak kokusu hakkında yazdıklarına çok katılıyorum oldum olası bayılırım ben o kokuya.bugün izmirde yağmur var sabahtan beri RAHMET yağıyor bütün ev ahalisi kahvaltıdan sonra cama balkona çıkıp o kokuyu derince içimize çektik elhamdürillah.oğluşumda yaslamış cama burnunu ağzınıda açmış kapalı camdan ağzına yağmur düşsün diye bekledi durdu çok şekerdi.ablacım bende bir toprak sever olarak ve organik beslenmeden yana olan biri olarak elimden geldiğince yeşilliklerimi balkonda saksılarda yetiştirmeye çabalıyorum önceden daha başarılıydım zira şu aralar emekle büyümesi için gözüne baktığım ne varsa oğluşum tepesini yoluveriyor :(( çok üzgünüm.nedense içimde bir merak uyandı geçenlerde yediğim iri cins bir üzüm acaba saksıda yetişirmi diye direk toprağa gömsem göremem ne halde olduğunu diye ilkokuldaki gibi bardakta pamuğun içine koydum bakalım ahvali ne olacak.biraz patlarsa bu nemle toprağa aktarıcam.gelişmeleri yazarım tabi gelişirseeeee:))

 19. Cumâ namazindan sonra su duâyi okumak müstehabdir: Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Egninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke.

  Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, Mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahim. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düsürme. Fadlinla, ihsân ederek beni Senden baskasina muhtâc etme! demektir.
  kardeşlerim cümleten hepinize hayırlı bir cuma günü diliyor hanginizin ne sıkıntısı ve dileği varsa hepsinin selameti için rabbim en kısa zamanda ferahlık ve esenlik versin yükünüzü hafifletsin cümlemizide affettiği kullarından eylesin inşallah diliyorum dualarınıza yürekten kocaman bir aminde benden.RABBİM HİÇ BİRİMİZE KALDIRAMAYACAĞI YÜKLER VERMESİN İNŞALLAH

 20. yaşasın geçen seneden beri yapmak isteyip bir türlü yapamadığım bir şeyi paylaşmışsın ablam benim bayılırım ben portakalın kokusuna aromasına.yaş pastalardada çok işime yarıycakkkkkk.ayrıca şu kar efektine bayıldım yaaaa.bana kışın o tatlı serinliğini ve memleketimin mis kokusunu hatırlattı.malum afyonluyum ama izmirde oturuyorum burada kış varla yok arası geçiyor ve bazen memleketimin o ayazını kar yağdığındaki şen koşturmacalarımızı ve uzunnnn havuçlu burnu kara kömürlü gözleri olan kardan adamımızı çok özlüyorummmm

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: