Doğal Güneş Kremi

Allah İçin Cübbeli Hoca’ya inandım

Şatafatlı yaşamı, afâki anlatımları, tasvip etmediğim bazı eylemleri ve söylemleri vardır Cübbeli hoca’nın…

Amaaaa…. Ben onu Müslümanlardan bilirdim. Sohbetlerinde, yaşantısında tasvip etmediğim kısımlar olsa da, gördüğüm, tanıdığım kadarıyla şahit oldum ki Cübbeli Ahmet Hoca Müslüman’dır.

Cübbeli Hocanın başına gelen son olaydan sonra, sadece kendi cemaatinden olanlar değil, tüm müslümanlar olarak, sonucu merakla bekledik.

Hoca efendi dün öyle bir açıklama yaptı ki; ben susmam değil, savunmam gerektiği konusunda karar kıldım. Böyle büyük bir yemin eden kişi için, ancak iki seçenek olabilir:

Ya masumdur!

Yahut şarlatandır, imansızdır!

Bir müslüman hem böyle bir günah işleyip, hemde bu şekilde büyük bir yemin edemez.

Tasvip etmiyor, beğenmiyor veya sevmiyor olabilirsiniz ama  O müslümanım diyor ve suçsuz olduğuna dair Allah’ı, melekleri, peygamberleri şahit tutuyorsa, “eğer böyle birşey yaptıysam tümünün laneti benim üzerime olsun” diyorsa O kişiye inanmak zorundasınız…

Ben inandım. Allah için inandım. İnanmak zorundayım. Çünkü ben Müslümanım. Kalbini yarıp bakmadım. Gözümle görmedim. Görsem bile tek kişinin şahitliği yetmez. Müslüman vicdan sahibidir. Suçsuzluğuna dair bunca yemin eden biri için siz hâla “yalan söylüyordur” derseniz, siz O’ndan daha büyük bir günahın içindesiniz demektir.

“Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona hiyânet etmez, yalan söylemez ve yardımı terketmez. Her Müslümanın, diğer Müslümana ırzı, malı ve kanı haramdır. Takvâ buradadır. Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi yeter.”  (Tirmizî, Birr 18)

“Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların zarar görmediği kimsedir.”  (Buhârî, Îmân 4,5)

Hangi cemaate, hangi tarikate veya mezhebe mensup olup olmadığınız önemli değil. Biz müslümansak mazlum durumundaki birine dilimizle bile cefa etmemeli, gerçekler ortaya çıkana kadar tek yürek olmalıyız.

Böyle bir günah işlenmişse, gizli kamerayla çekenler, suçu işleyenden çok daha günahkar ve alçak bir mel’un durlar! Belki adam bir günah işlerde, Allah’la arasında kaldığı için Allah onu affeder. Ama bunu çekip yayan kişi elbette azabı haketmiştir.

Bugüne kadar hem ülkemizin, hem islamın üzerinde çok oyunlar oynandı. Müslümanlar birbirine düşürülmeye, Cemaatler arası çatışmalar alevlendirilmeye çalışıldı. Çok kasetler, çok tezgahlar, nice dolaplar döndü.

Günümüz şartlarında bir kişiyi ameliyatla başka bir kişiye benzetmeniz mümkün. Dublör kullanılmış, montaj yapılmış olabilir. Bunların hiç biri olmasa, bu kaset gerçek bile olsa insan şaşar beşerdir. Kimsenin nefsine garantisi olamaz. Her insan hata yapabilir.

Bu ülke kanunlarına göre zina yapmak suç değil! ikinci eş bahsi geçince “gericiler”, “dinciler” diye çığırtkanlık yapanlar, zinanın suç olmaktan çıkarılmasına ses çıkarmıyorlar. Eğer kanûni olarak Allah’ın izin verdiği gibi dört eşe müsade edilseydi, belki zinalar da bu kadar artmayacaktı.

Bu millet hergün sosyetenin, falan şarkıcı, falan artistin, sayfa sayfa zina haberini okuyor. TV lerde zina meşrulaştırılmaya çalışıyor. Devletin televizyonunda bile ahlaksız sahneler pervasızca gösteriliyor. RTÜK asla işe yaramıyor. Şikayetler fayda etmiyor.

Masumum diyen birini taşlamak, yuhalamak müslümana yakışmaz. Müslüman birine isnad edilen çirkin söylemlerle ağızlarımızı kirletip amel defterimizde affı mümkün olmayan günahlar yazdırmayalım.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) kesin olarak münafık olduğunu bildiği kişilerin bile münafık olduğunu açıklamamıştır. Biz kimiz ki, hiç bilgimiz olmayan bir konuda ahkam kesiyoruz?

Evinin eşyaları peygamber evi gibi olmayabilir. Jet ski’ye biniyor olabilir. Çok yüceltilmesi, hatasız görülmesi kabul edilemez . Ama hiçbir gerekçe böyle bir iğrençliği kabul etmemize  sebep olamaz.

Şimdi böyle bir olaydan kim kârlı, kim zararlı çıkacak ona bakmak lazım.  Daha önce de savunduğum gibi yine Müslümanlar zararlı çıkacak. Cübbeli hoca içeri alınınca zil takıp oynayanlar, mal bulmuş mağribi gibi haberin üzerine saldıranlar, hakaretler edenler, iğrenç karikatürler çizenler, onun nezdinde müslümanları yerden yere vuranlar bol bol malzeme topladı, alabildiğine nemalandılar.

Bu ülkede hoca veya din adamı diye bilinen kim varsa, Cübbeli hocanın en azından şimdi arkasında olmalıdır. Fettullah Gülen’den müslüman(!) bir lidere yakışır  bir açıklama bekliyoruz. Kendisi Deniz Baykal’ın zina görüntüleri gerçek çıktığı halde geçmiş olsun mesajı yayınlamıştı. Aynı âlicenaplığı bugün de Cübbeli hoca için istiyoruz. Hayrettin Karaman, Mustafa İslamoğlu, Nihat Hatipoğlu ve diğerlerinden de.

Masumum diyen birinin masumiyetine inanmak, yanılsak da bize hiç birşey kaybettirmez. Peki olmayan bir günahın yayılmasına vesile olursak halimiz nice olur?

Cahide Sultan

Comments are closed.

Bir Yorum Bırakın :)

 1. şükran says:

  Cahide hanm uzun zamandan beri sizi takip etmekteyim.Her konuda prensipli bir duruşunuz var Mevlam mükafatlandırır inşallah.Özellikle üslubunuz sizi bi noktada tutuyor.Son mevzuda tavsiye niteliğindeki yazınızhüsnü kabul görebilir,ama bir şahıs için zandan uzaklaşma teklifiniz isabetli olmakla beraber diğer bir insan hakkında ki dikkat çekişiniz rahatsız edici. selam ve dua ile…

 2. Seher... says:

  Iyi niyetinden o kadar eminimki cahide ablacım,yoksa ne işim var burda..fethullah gülen hocaefendi beni dağlara çıkmaktan,yada zinaya düşmekten kurtardı,ailemin nasıl bi yaşantısı olduğunu bilemezsiniz,onunla tanışmasaydim ya bombacı ya da nefsi isteklerinin peşinde koşan biri olacaktım,ama şimdi tertemiz eşim ve yavrumla tertemiz bi hayat sürüyorum..ona bi söz söylenmesi beni çok incitiyor..seni anlıyorum cahide ablacım ama herkes doğru anlamayabilir diye tepki verdim..ben fethullah gülen hocaefendinin bizim anlayamayacağımız ileri görüşlülügü ile hep isabetli davrandığını gördüm..ınş cübbeli ahmet hoca hakkında çıkarılanlar sadece bir iftiradan ibarettir..Çünkü ona gelen sözler maalesef hepimiz kastedilerek sarfediliyor..imtihan üstüne imtihan yaşıyoruz,rabbim korusun hepimizi suizandan..

 3. Hemsehrim says:

  Bir deli(sözüm meclisten dışarı) bir kuyuya taş atmış. Kırk akıllı bir olmuş çıkaramamış. Neyi neden tartışıyoruz ki. Görelim mevlam neyler.

 4. Seher... says:

  Seni Allah için çok seviyorum cahide ablacım ama,neden emin olmadığın bi insanı savunma uğruna Fethullah Gülen hocaefendi gibi bir alimi suçluyorsunki..zaten bu ülkede herşeyde Fethullah Gülen hocaefendinin suclanmasini anlayabilmis değilim..böyle yazılar bence birleştirici değil,aksine ayırıcı..şaşırdım cahide abla..

  1. Hani dün demiştim ya Seher, söz zordur, anlaması da anlatması da zordur diye. Çoğu yerde yanlış anlaşılmışım ama herkese cevap vermeye imkan yok. Hiç bir hocaya sataşmıyorum. Vahdetin oluşması için diğer hocalarda en azından şimdilik olumlu konuşsunlar dedim. Büyük bir cemaatin lideri olan Fettullah hoca baykal’a bile geçmiş olsun dediyse Cübbeliyede demeli ki diğer müslümanlara da örnek olsun bu tavır. Niçin kötüye çekiyorsunuz.
   Hem sen benim, Fettullah hocanın 70li yıllarda verdiği vaazları ne kadar sık dinlediğimi bilmiyorsun. Ben onları dinlerken çok şey öreniyorum. İyi ve güzel kimdeyse onu alırım. Kötü olanı atarım. daha ne diyeyim bilmemki…

 5. Nihat Hatipoğlunu bilmem ama ben Cübbeli Ahmet hocaya inanan ve güvenenlerdenim.umarım bu güvenim boş çıkmaz.Şu kadarda radikal konuşmak istiyorum:Her ne çıkarsa çıksın,verdiği fetvaların,sohbetlerin,düşüncelerinin arkasındayım…sonuna kadar.Ona yinede güvenmek istiyorum..

 6. Simdi, bu konuya Fetullah Gulen’i karistirmak ne alaka anlayamadim. Husnu zan ediyim diyorum amma yakismadi bence.

 7. Bir kaç ay önce bu şahısa ait 1 video izledim nette (yaklaşık 3 saat kadar yayında kaldıktan sonra sanal alemden kaldırılmıştı) iki bayanla bir evde uygunsuz halde!Kendisini sevmiyorum,ateş olmayan yerden duman çıkmaz elbette ama ben kendi gözlerimle izlememe rağmen bir mümin olarak aksini düşündüm düşünmek istedim o bile olsa Rabbim ıslah etsin diyerek dua ettim.
  Senai Demirci’nin dediği gibi
  Susalım lütfen. Elimizin bulaşmadığı şeye dilimizi bulaştırmayalım.Allah’ın işitmek istemediği gıybeti seslendirmeyelim.

 8. cübbeli hocaefendi zaten şeker hastası bir insan hangi ara yapmış tüm bu çirkinlikleri..dahi zinaya şahit olsak ,gözlerimizle görsek bile üç kez silip acaba yanlışmı görüyorum diye tereddüt etmek vardır bizim büyüklerimizden duydugumuz..hocanın Allah yardımcı olsun ..ben kesinlikle inanmıyorum..hocaya atılan iftira müslüman alemine atılmış kabul ediyorum..öyle bir zaman gelecekki islamı yaşamak elinde kor ateş taşımaya benzeyecek buyuruyor peygamberimiz(A.S).. malesef bizde öyle bir gidişatın içerisindeyiz..kıyamet hacı,hocadan kopacak ,sakallımı kaçacaksın,kara çarşaflıysa kim bilir neler yapıyordur inanma ,namazında niyazındaysa namazla insan olunmuyor benim kalbim temiz vsss gibilerinden sözlere yabancı degiliz çogumuz ..kötü zamanda dünyaya gelmişiz..bizler günahlardan kaçmaya çalışsakta zorla içine çekenler çogunlukta ..Allahım yar ve yardımcımız olsun .şu ahir zaman fitnesinden cümlemizi muhafaza eylesin ..

 9. fragile says:

  cahide hanım şu dört eş meselesi hariç size katılıyorum bu ortamda tek eşe bakamayan geçinemeyenler dördüyle nasıl uğraşacak kim kime sabreder sizde öyle bir kadının yerinde olmak istemezdiniz herhalde.

 10. cübbelinin tutukluluğu için yazı yazdığınız gibi el kaide üyesi!! diye içeri alınan 6-7 ay belkide bir kaç yıl içerde mahkeme bekleyen sözlü ve fiziki darb edilen sonra suçsuzsun denilerek bırakılan müslümanlar hakkında da bir yazı bekliyoruz sizden mesela dünde izmir de operasyon yapıldı ve 6 müslüman içeri alındı ama bizlerin tuzu kuru onlar dinlerini yaşamaya çalışıyor diye içeri alınıyorlar bizler gaflette yüzdüğümüz için dışardayız da haberimiz yok ……

 11. chemengg41 says:

  çok gereksiz… kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değil kimse… biz müslüman dedik diyemi hoca efendi müslüman olacak inanmasak olmayacakmıydı sanki.. bence siz bu konulara fazla girmeyin.. sürekli bu siteyi takip ediyorum ama bu yazıları gördükçe siteye giresim gelmiyor .. biz toplum olarak neden herşeye herkese karışıp yorum yapıyorum ya.. çünkü hepimiz herşeyi çok biliyoruz… kimseyi kırmak niyetinde değilim.. ama dayanamadım… saygılarımı sunuyorum…

 12. Zuleyha says:

  Cahide hanim yazinizdan dolayi tebrik diyorum sizi.. Muslumana yakisan bir yazi yazmissiniz… Biz sadece konustuklarimizdan degil sustuklarimizdan da sorumluyuz.. Muslumanin namusu ,cani, mali soz konusu oldugunda elimizden geldigince mudafa etmek zorundayiz… Kaldi ki cubbeli hoca ehli sunnet alimidir.. Bu iftiralar bana hz.Aise annemize atilan iftirayi hatirlatti.. Hz. Aise annemize zina iftirasi attilar ..Allah-u teala ayet indirdi O’nun sucsuzlugunu kanitlamak icin.. Rasulullah efendimiz cok uzuldu.. Allah muhafaza buyursun ..Iftira bir insani oldurmekten daha beter etmektir…. Musluman muslumani yardimsiz birakmaz.. Bir halife zamaninda birisi adam olduruyormus.. Bir muminde bunu sokagin basindan seyrediyormus.. sahit olmus oldurme isine.. Bir seyde yapmamis.. Gidip kurtarmayada calismamis..halife sahit ararken bu kisi sahitlik yapmis ben gordum olanlari demis.. Halifede demiski sen gordun ve bir sey yapmadin oylemi oyun şunun tek gözünü demis.. Seyretmek daha buyuk bir suc.. herkes imkani dogrultusunda bir seyler yapabilir.. hic bir sey yapamiyorsak kalbimizle bugzedelim… sevgiler saygilar

 13. zerdali mişmiş says:

  görelim mevlam neyler,neylerse güzel eyler..bekleyelim görelim.hakikat elbet günyüzüne çıkar..bu dünyada, olmazsa illaki huzuru mahşerde…

 14. cübbeli hocayı denk geldikçe izlerdim biraz yapı olarak bana ters biri ama söylediği anlattığı her olayda doğru bir sonuçla bağlanıyordu bence.çıkıp tv ye atıp tutmuyordu kimi insanlar gibi hocayım deyip tavuktan kurban olur gibi cümlelerde kurmuyordu.zaten türkiye de bir insan güzel birşey yapmaya toplumu bilinçlendirmeye çalıştığı zaman hep iftira atılmış uzaklaştırılmıştır.bu senaryoyu daha önceleri de çok yaşadı türkiye bu yüzden bence herşey ortaya çıkmadan insanı zan altında bırakmamak lazım.1 yıl önce bi programda çıkıyordu orada ki kişiler o zaman her söylediğini kabul ediyorlardı baya da sürdü bu program.şuan böyle bi haberi çıkınca da yerden yere vuruyorlar.bazı şeyleri kaybetmeden önce sahip çıkmak gerekiyor galiba….yazın çok güzel olmş ablacm

 15. cahide hanım bırakın artık bu tarz polemiklere girmeyi.sonuçtu yaşananlar herkesin gözünün önünde yaşanıyo ve herkes her şeyi görüyo.Emin olmadığınız bir insanın avukutlığını yapmayın bence.Zaten suçsuzsa RABBİM muvffak eyler.Biz sizden güzel tariflerinizi bekliyoruz böyle siyasi polemiklere girmenizi değil…

  1. aklınız fikriniz yemekte,tarifte.yüzlerce tarif var.daha ne istiyorsunuz. hem bunun neresi siyaset söyler misiniz.
   cahide abla suçu belli olmamış birini savunmak lazım demiş.anlamayan kendi bilir.acaba sizin komşunuza arkadaşınıza iftira atılsa yine susar tarif derdine mi düşerdiniz??????

 16. Yadigar says:

  Ya arkadaşlar çoğu gazete köşesinde okuyamadığınız kalite ve farklılkta yazıları bu sitede okuyorsunuz. kadıncağız ne demek istediğini açıkça anlatmış.daha ne desin allah aşkına.siz evinizde otururken hangi konuya kafa patlatıyorsunuz.dert ediyorsunuz.cahide hanımın derdi islam, müslümanlar.birlik olsun,ayrı düşmeyelim diyor.ama herbiriniz konuyu farklı bir yere çekiyorsunuz.işinize gelen yazılarda alkışlarsınız. işinize gelmeyende yuhalarsınız öylemi.biraz İNSAF Lütfen!!!!
  Cahide hanım rica ediyorum sorulara cevap vermeyin. Yıpranmanızı hiç istemiyorum. Ben her bir yazınızdan doyumsuz lezzet alıyorum.ufkum açılıyor.bende bu cemaatten değilim ama konu zina olunca size katılıyorum.Allah sizden razı olsun.

  1. menekşe says:

   evet insanlar eleştirecek bi şeyler arıyor kendine buluttan nem kapıyor katılıyorum size

 17. En bastan beri masum olduguna inanıyordum…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: