Doğal Güneş Kremi

Özgürlükler Kimin İçin Var?

Sus! diyorlar, susamıyorum. İçimde fırtınalar kopuyor. Gördüklerime, duyduklarıma kayıtsız kalamıyorum. Allah indinde beş para etmez birileri inançlı insanları her fırsatta ezmeye, aşağılamaya çalışıyor. Şükür ki midem bunları kaldıracak kadar geniş değil!

**************

“Sakın,Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!
Ancak,Allah onları(cezalandırmayı),korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.” İbrahim Suresi 42.Ayet

Çağdaşlaşmış kadınları savunan, kokoş hatunları tanırmısınız?
Hani bazen yol keser, durduk yere “burası laik bir ülke, şeriata hayır” gibi büyük(!) laflar ederler. Ya da öldürülmüş bir köpeğin başına toplanır, çocukları ölmüşcesine ağlaşır ve belli mercilere bir dizi tehditler savururlar. Çağdaş cenazelerde elleri patlarcasına alkış tutarlar. Hah işte onlar çağdaş kadınları destekleyen işbilir bayanlar!

Nerede ahlaksızlıkların toplumu bozmasından dem vuran bir laf edilse, nerede bekaretin öneminden bahsedilse, nerede içki yasağı dense, nerede İslama az  yakın söylemler duyulsa, bu çağdaşları orada öfkeyle havaya sallanan ojeli parmaklarıyla görürsünüz.

Asla yalnız değiller. Her daim bir şakşakçı, bir yağcı güruh vardır yanlarında. Bir sapık ressam, bir ateist yazar, feminist bir tv sunucusu, elit(!) bir holding başkanı…

Peki bu insancıl, bu hümanist kesim kimi destekler? Başörtüsünü çıkarmadan okumak isteyen bir genç kızı, karma eğitime karşı çıkan bir anneyi, hastahaneye, çocuğunun okuluna, çarşafıyla gidip öcü gibi görülmek istemeyen kadını destekler mi? Erkeklerle toka yapmayan, çalışırken namaz vakitlerinde küçük bir mola isteyen, otobüse bindiğinde bir erkeğin yanına oturmak istemeyen kadınları da destekler mi? Desteklemez elbette. Çünkü onlar yalnızca çağdaş kadınları destekler.

Bir dergi kapağında, kocaman bilbordlarda, çağdaş gazetelerin ön orta ve arka sayfalarında, iç çamaşır kutularında resimleri olan bir nevi mezbahane malı olan kadınları destekler. Tek gecelik aşklara hayır demeyen, şarabı şampanyayı markasıyla isteyen, diz altı etek giymeyi, dekoltesizliği gericilik gören zihniyeti destekler.

Sokakta önünüzden yarı çıplak bedenleriyle, davetkar parfüm kokularıyla yürürler. Siz, eşiniz gözünü kaçırmaya çalışsanız da, o kirli bedenlerini gözünüze gözünüze sokarlar. Bir alışveriş mağazasında moda ve magazin dergilerinin üzerinde çırılçıplak bedenleriyle karşımıza çıkarlar.

Ne hikmetse başımızda kim olursa olsun bu çağdaşların borusu öter. Sanki özgürlükler sadece onlar için vardır. Toplumda değer gören, dediğini yaptıranlar hep bu kesimden çıkar. Müslüman kaç kişi olursa olsun, hep azınlıkta kalır. Toplumun şımarık çocukları gibidir onlar. Ne yapsalar hoş görülür, ses çıkarılmaz, dava açılmaz. Hastanede doktor olur hastane kendisininmiş gibi davranır. Okulda öğretmen olur, okul kendi mülküymüş gibi size kafa tutar. İnancınız gereği giydiğiniz kıyafeti küçümser, çocuğunuzun Kur’an okumasını  aşağılar, çocuğa ikinci sınıf muamelesi yapar.

Kamuda memur olur. Mecbur olduğu evrakları imzalarken bile size lutfediyor gibi davranır. Sakallı veya başörtülü birini gördümü nefreti okunur gözlerinden. Döver gibi yapar mecburi işlerini…

Geçtiğimiz 10 kasımda başörtülü bir kızımıza salyasını akıtarak saldıran  kokoş hanım kadar cesur olamadık ne yazık ki. Onları her zaman olduğu gibi kabul ettik. “Aman islamcılar şöyle”, “islamcılar böyle” demesinler diye vermediğimiz taviz kalmadı. Necis vücutlarına, kin dolu bakışlarına, her fırsatta aşağılamalarına asla ses çıkarmadık. Onlar hep saldıran, parmak sallayan, bizler ise ağlayan, susan, sabreden ve saygı gösteren olduk…

Takvalı  dediklerimiz  gün geldi tv programcısı oldu. Konuk ettiği hanım, karşısında mini eteğiyle, düşük omuzlu bluzuyla otururken normalmiş gibi davrandı.

Yıllardır onların ve efendilerinin doğrularına olur vermek zorunda bırakıldık. Sevmediğimize sevmiyoruz bile diyemedik. Onların kutsallarına hem ses çıkarmamamız, hemde zorla sevmemiz gerekiyordu. Buna karşın kendi kutsallarımıza küfredilirken susmamız şarttı.

Ecdadımız kadın düşkünü bir zevk ehli olarak anlatılıyor, susuyoruz…

Efendimiz (s.a.v) e kabile şefi deniyor susuyoruz…

Başörtüsünden dolayı kızımıza hakaret ediliyor. Bazı üniversitelerde hâlâ kızlar okullara alınmıyor susuyoruz…

Dinimize dahl edeni zorla sev diyorlar  susuyoruz…

Domuz eti kasaplık et olmuş, aldığımız hangi ürünle midemize giriyor bilmiyoruz ama susuyoruz…

Nereye baksak fuhşiyat, nereye baksak hayasızlık akıyor, susuyoruz…

Gözümüzün önünde zina ediliyor susuyoruz…

Devletin televizyonunda bile ahlaksızlık diz boyu, susuyoruz…

Eşitlik denilen mefhum herkes için olsun istiyoruz. Biz kimsenin kutsalına ses çıkarmıyorsak, birileride bizim kitabımıza dil uzatmasın, Efendimize Kabile şefi demesin,diyene gereken yaptırım uygulansın dinimize rahatça edepsizlik edemesin istiyoruz…

Biz de kız çocuğumuzu yaşı kaç olursa olsun istediğimiz kıyafetle okula göndermek istiyoruz. Namaz kılan çocuğumuza okulunda da uygun şartlar oluşturulsun istiyoruz. Çocuklarımızın kendi inançlarımıza göre eğitim alabileceği alternatif, eğitimhaneler istiyoruz. Okullarda din bir “Kültür” olarak değil, lâyıkıyla dosdoğru anlatılsın istiyoruz. Kimse dillendirmese, kabul etmesede ziyadesiyle hissettiğimiz, ikinci sınıf insan gibi görülmekten kurtulmak istiyoruz…

Sahi, biz çok şey mi istiyoruz?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Aklimizdan geçipte dillendiremediklerimizi yazmissiniz Allah razi olsun umuyorumki bu yazi bizim sesimiz olur ve insallah yerine ulasir..

 2. evet, biz çok şey istiyoruz. bu köhne dünyanın düzenini baltalamak istiyoruz.. ve bu dünya’nın sefası bize değil. biz hak dedikçe, hor görüleceğiz. biz Allah dedikçe dünya’nın cefasını çekeceğiz. bunu asırlar evvelinden muştulası bize O güzeller güzeli. bu dünya’nın cefasından geçmeden, ahretin sefasını süremeyeceğiz. ailemizle imtihan edileceğiz, sevdiklerimizle, çocuklarımızla, malımızla ve dahi gönül verdiğimiz-vermediğimiz herşeyle.. ama en çokta dinimizle, imanımızla, sadakatimizle, teslimiyetimizle. şeriatın serbestçe yaşandığı bir yerde müslüman olmak kolay, şeriatın öcü gibi görüldüğü bir yerde müslüman olmak ise lütuftur. çünkü bire bin veriliyor..

  ve susuyoruz, çünkü elimizle düzeltemiyoruz, dilimizle düzeltemiyoruz, Rabbimize Ona en yakın olduğumuz yerden havale ediyoruz, kalbimizden. buğz ediyoruz.

  herşeyden çok şükrediyoruz, ibrahim’in ateşe atıldığını, ebu zer’in inandı diye yakıldığını, Rasul’ün taif’te taşlandığını hatırlattığı için.

 3. allahın selamı hepinizin üzerine olsun…o elit denilen tv sunucuları KIZLARIMIZ OKUSUN diye bangır bangır bağırıyorlar.kadınların mesleği olsun olur da (hepimiz sınav dünyasındayız )hayırsız bir eşleri olursa ellerinde mesleği olsun diye yayınlar yapıyor kampanyalar düzenliyorlar..ama aynı kadınlar her nedense okumak isteyen kız kapalı olursa kaşlarını çatıp hıımm bu siyaset yapıyor diyorlar…o kızın da bigün evleneceğini bir hayatı olabileceğini belki de _olmasa negüzel olur ama_ hayırsız bir eş bulabileceğini düşünmüyorlar..ne de olsa o kapalı..birgenç kızın kırılan hayallerini hiç düşünmüyorlar..yada zekasını hafife alıyorlar..belki engellenen o kız çok başarılı bir cerrah olup hayatlar kurtaracak belki o genç kız kendi gibi pırıl pırıl öğrenciler yetiştirecek belki o genç kız çok başarılı bir profesör olacak..ama olmaz değilmi nede olsa o kapalıbu nasıl bir zihniyettir ki bir genç kızınzekasını örtüsü yüzünden kabullenemez..kaldı ki madem üniversiteler de kıyafet serbest bir karış etekle okula gelinebiliyorsa örtüyle neden gelinmesin..aaa.. ama olmaz demi çünkü o kız insanların aslında hep yanıbaşında duran ama duymazdan geldikleri bir yere sesleniyor VİCDAN a..çünkü o kız onlara ALLAH inancını hatırlatıyor..cenneti cehennemi hatırlatıyor…şimdi dünya lezzetlerini tatmak varken kim uğraşır başıörtülü genç kızların hayalleriyle…

 4. Beril cim sen neresindesin?Ben İzmir den ayrılalı 13 sene oldu.

 5. Sitenizin sessiz bir takipçisiyim.Bu konuda ve birçok konuda yazdıklarınıza katılıyorum.Fakat (Çağdaşlaşmış kadınları savunan, kokoş hatunlar ) buradaki ifadenizin başörtüsü takmayan toplumun her kesiminden insanı kapsadığını hayretle okudum.Ben başörtülü değilim müslümanım.Siz bu söyleminizle hepimizi hedef gösteriyorsunuz.Benim ve tanıdığım pek çok insanın başörtüsüne saygısı var.İnsanları namaz kılmaya ve kuran okumaya ve dinimizi öğrenmeye teşvik ederken birtaraftan kutuplaşmaya teşvik edişinizi üzülerek okuyoruz.Allah a emanet olun .

  1. Emel hanım o hanımların kimler olduğunu aslında çok iyi biliyoruz. Yanlış anlaşıldığıma üzüldüm. benim yüzlerce başı açık izleyicim var. Her başı açığı aynı kefeye koymadığımı takip edenler iyi bilir ve bundan Allah’a sığınırım. Başı açık olan çok sevdiğim arkadaşlarımda var. Kokoş dediğim hanımlar bizlere dinimizden başörtümüzden dolayı saldıran din düşmanı hanımlardır. Selametle…

 6. cahide hanımcım yine döktürmüşsünüz ellerinize sağlık ve dilinize.bende müslümanlığı elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum namazım ve orucum allahın izniyle hiç aksamaz yalnız ben baş örtü takmıyorum inşallah alllah cc.içime sundurur .sağlıkla kalın inşallah

 7. betülll says:

  o kadar etkileyici yazıların var ki sevgili Cahide, Allah senden razı olsun, unuttuğumuz, ertelediğimiz, görmezden geldiğimiz duygularımızı gün ışığına çıkarıyorsun.. eline sağlık..
  senin, tariflerinin, o güzel yazılarının bağımlısı olduk..
  Allah senin gibi Allah dostlarını başımızdan eksik etmesin..
  Bende henüz ilkokula bile başlamamış kızlarımın geleceği adına çok endişeleniyorum.. nasıl başedeceğiz de, onları bu felaket ortamdan, birer hayırlı insan olarak yetiştireceğiz..
  Allah yar ve yardımcımız olsun..

 8. mesajimi yayinlamak icin yurek ister says:

  gulsah size yorum yazdim ozgurluk icin ama siz onu yayinlayacak kadar yurekli deyilmissiniz malesef.

  1. Mesajını yayınladım ama sen göremedin kardeşim çünkü resme tıkladıktan sonra yorum yapmışsın. Tekrar tıkla ve yorumunu gör

  2. mesajimi yayinlamak icin yurek ister says:

   Cahide hanim tessekurler, sizi kisisel olarak tanimiyorum ama uzun zamandir tessadufen buldugum ve butun tarifleriniz guvenerek yaptigim birisiniz cogu zaman yazilariniza bakiyorum ve hic birine itirazim yokdur, allah her zaman dogrunun yanindaymis yani dogru soze soyleyecek birsey yok.Tanimiyorum ama tahmin ettim kadariyla sizin capacity nizde bir insanada mesajimi yayinlamak yakisir. INgiltere oxforda yasiyorum turkcem cok iyi diyil ozurdilerim.Saygilar.Gulsah

 9. feride ozturk says:

  cahide ablacim herzamanki gibi guzel dusunmus guzel yazmissin ve allah senden razi olsunki susanlardan degilsin ve senin sayende birsuru insan dusunuyor ve kafa yoruyor bu konulara… bende ufacik ama uzucu bir ornekle katilmak istiyorum.su an kizim 2 aylik ve ilerde erken yasta kapaninca namaz kilinca neler yasayacagini dusunuyorum.ama senelerdir almanyada yasayan Basortulu eltim o sekilde rahatca okudu orda ve su an hemsirelik yapiyor.ve kizida ayni rahatlikla yaratik gibi davranmadan dinii yasayacak.VE Musluman ulkede yasayan biziz oylemi,cokk uzucu sizinlede paylasmak istedim.allaha emanet ol ablacim.ismin gibi cihada devam allah mukafatini verir ins….sevgiler ve selamlar…

 10. Seher... says:

  Sevgili NUR HANIM..sorunuzu yeni farkettim kusura bakmayın..ikna odalarıni,girmek zorunda kalanlar çok iyi bilirler..ilk ıstanbul üniversitesinde vardı,ben 1999da üniversiteyi kazanmıştım,o yıllar başörtüsü sorununun en fazla olduğu yıllardı,helede bizim üniversite..kayıt için başörtülü gelenler kalabalıklar içinden cımbızla çekilip gibi sessizce “sizin kaydınız bu odada yapılacak” diye çekilirdi,sonra o odada cahide ablanin resmettigi tarzda bi kaç bayan bi masada otururlardi,ellerinde tüm bilgilerimizi yazdıkları simsiyah bi ajanda ile..karşılarına oturup,binbir hakaret birazda ” bak,açık halin ne kadar da güzel,bu saçlar hiç kapatılırmi,ay çok güzelsin..” şeklinde sözlerle zorla açılmaya sevkettikleri odalardi..varlıklarını ve bu odalarda ikna faaliyeti yaptıklarını hiç kabul etmediler ama maalesef o odalar vardı,ben şahidim..o duvarlar da gözyaşlarıma şahit…

  1. Turkiye gercekten dustu gozumden Seher. Bu kadinlar anayasa da yazan ozgurluk maddesine tamamen aykiri davranmishlar. Ben o zamanlarda Tr deydim ve kesinlikle boyle bir kurulun varligindan bahsettiklerini hatirlamiyorum.Nasilda saklanmish zorbaliklari. Eger dava acsaydiniz kazanirdiniz cunku, herkesin ozgurlugu baskasinin ozgurlugunun basladigi yerde biter. sadece bu maddeye dayanarak davalar acilsaydi gencler bu sorunu yasamazdi diye dusunuyorum. Musluman hakkini aramali. Hani nerde sozde cok degerli saygi deger tartisma programi sunuculari. Bizim icin hayatlarini tehlikeye atmis cesur muhabirler.Tr Televizyonlarin hepsi yabancilara ait ve yazilan her metin, sunulacak her haber harf harf bu yabancilar tarafindan inceleniyor gerekirse metni 30 kere tekrar yaziyorlar. Once halka kendilerini sevdiriyorlar, kim ette hile yapiyor kim kirmiza bibere kiremit tozu ekliyor diye. Sanki bizim saglimiz onlara cok onemliymish imaji verip sonrada yikiyorlar beyinlerimizi sacma sapan din haberleriyle. Dinimizden sogutuyorlar, neden cunku ISLAM TUKETICILIGE BIR TEHLIKE. Para icin, zenginlik icin Kuranin ayetlerine kufur ediyorlar ve bizede boyle yapmamizi ogretiyorlar. Bazi gelismish ulkeler turkiye pazarinin kaybetmelerinin buyuk bir kayip olacagini soyluyorlar. Sizin gibi mutevazi ve dunya susune deger vermeyenler, dusunebilen insanlar onlaara bir tehlike. keske daha ozgur konusabilsem. Ben bayanlara sunu demek istiyorum:
   1) Hayatinizda alacaginiz her kisisel karari, Kitab’tan ogut alarak yapin.Yani Kurani bol bol okuyun.
   2) Hakkimizin ne oldugunu ogreneleimki yeri geldiginde ” sen benim anayasada tarif edilen ozgurluk hakkima gasp ediyorsun” deyebilelim. Herkez Kirtasiye veya Kitapcilardan yada eger varsa kutuphanelerden anayasayi (Yenisini yani 2011 yada 2012 olsun) alip okusun. (Yanindada bir sozluk olmasi lazim cunku anlasilmasi guc, kanun laflari var ama sozlukle daha anlasilir kilabilirsiniz) Cocuklarinizada bunun ne kadar onemli oldugunuda anlatin, onlarda haklarini bilerek buyusunler. Yoksa kavga bitmez. Bakin ablalarim ve kardeslerim bunu okuyan herkez, Napolyon dedikleri ufacik tefecik, boy kompleksi olan bir Fransiz kumandani soyle demis ” Parcala ve yonet.” Bu su demek, turkiyede cikradiklari, yada insanlarin beynine sokmaya calistiklari bir suru sen susun ben suyum, senin basin acik benim kapali tartismalari bizi parcalayip daha klay yonetmek icindir. O YUZDEN DIYORUM BEN HERKEZ parcalanmaya izin vermeyelim, birbirimize yardim edelim, guzellikle ogretelim birbirimize ve bizi ayiramasinlar. Televizyon izlemekten vazgectiginiz anda size temin ederim butun gorusleriniz degisece, ve Kitabi okumaya basladiginizda asil cagdasligin, ve barisin ve ozgurlugun Allah’ in kitabinda oldugunu goreceksiniz.

   1. seher.. says:

    teşekkürler nur hanım..hak aramak o kadar kolay değildi o zamanlar..ama artık devran dönüyor,ve bende hakkımı arayacağım…bu dünyada da arayacağım..

 11. cahide ablacığım,her şeyi okadar net anlatmışsınızki yüreğinize sağlık.bizde yazlık bir yerde oturuyoruz,kendini akıllı sanan bazı cahil insanlar kayınvalideme,gelininin başını neden kapattırıyorsun demişlerdi çok gülmüştüm.onlara göre kapanmak zorla yaptırılan birşeymiş gibi geliyor.RABBİM herkese doğruyolu göstersin inşaallah……cahide ablacığım sadece bir sözüne takıldım oda öldürülmüş köpeğin başında ağlıyorlar demene.bende bir hayvan öldürülse çok tepki gösteririm.burda anlatmak istediğin ince noktayı anladım fakat sanki köpek öldürülmesini normal sayıyormuşsun gibi geldi,bu benim düşüncem yanılıyor olabilirim.çünkü bu sözünüzün üzerine ayşegül hanımda yorum yapmış işte bunlar beni üzüyor.benim evimde zerre yiyecek ziyan olmuyor kuşundan,karıncasına,köpeğinden,kedisine.hayvanları sadece kokoş dedikleriniz değil bizlerde seviyoruz.inanırmısın cahide ablacığım hayvanlar içsin diye yazın koyduğum su kaplarına yılan bile geldi.sadece içimden geçenleri yazmak istedim sevgiler…………

  1. Nurcan’cığım en çok hayvanları seven yine mümin olanlardır. Bizler hayvanları Allah’ın yarattığı masum ve günahsız canlılar oldukları için, Yradan için severiz ki şu an evimde bir kedi besliyor ve zorluğuna rağmen kıypta tekrar sokağa bırakamıyorum. Oradaanlatmak istediğim bu tüp inanların bir köpeğe değer verdiği kadar müslüman olanlara değer vermeyişleridir. Hatta çoğu müslümanı öldürse yüreği soğumaz. Rabbim şerlerinden muhafaza eylesin

 12. bir yabanci says:

  Sen aslinda hicbirsey istemiyorsun ki; sadece SEN olmaya calisiyorsun. Onlar senden birsey degil, cok sey istiyorlar, istemedigin gibi olmani: YALAN söylemeni iki yüzlü olmani istiyorlar……..

  Bu zamana kadar bircok yazin beni benden aldi götürdü, icimi burktu, sarsti aglatti….ama bu yarama tuz basti!

  30 yasindayim, 11 yasinda iken kapandim, gayette bilincli bir sekilde, cünkü bes yasinda iken islam egitimine baslamistim dedemin vasiyeti üzerine, cok hazir cevaptim, coklarini da dize getirdim, benden etkilenip, güc alip kapananlar bile oldu, cok ezildim itildim kakildim ama ailem destekti bana.Taki ortaokuldan sonra özel bir okula (puanimin yetmesi neticesinde) basladigimda: sanki hayat ters yüz oldu benim icin, ilk, okul formasini almaya gittigimde kendimden gectim, utancimdan kabinden cikipta kardesime gösteremedim, bu olmadi deyip ciktim ve hizla uzaklastim ordan, eve gelip anneme okul formasinin eteginin etek degil önden pileli bir sort oldugunu söyledigimde bana inanmadi, beraber gittigimizde de binbir ugrasla firma sahibini benim icin özel bir sort diktirmeye razi ettik! Ayak bileklerimden biraz yukardaydi, ilk gün odaya cekildim müdür yardimcisi hanim tarafindan, mecburen dizimin bir karis altina cektik …öyle de böylede cok komik görünüyordum, cok utaniyordum, herkes hep beni izlliyordu. Basimin kapali oldugunu kimse bilmiyordu, ozamana kadar yedigim darbelerden dolayi ögrenmistim kendimi saklamayi, ama tabi tahmin ediliyordu…ögle yemekleri saatinde kayboluyordum ortadan yakinlardaki bir radyonun mescidini kullanmak icin, bu da göze batiyordu tabi,bunun icinde cekildim idareye, okulda cok dislaniyordum, önceleri benimle arkadaslik kurmak istemeyenler, kenarlarda köselerde bana en mahremlerini, dertlerini anlatip akil isteyenler olmaya basladilar, ama herkesin icinde beni görmüyorlardi bile, kimse benimle görünmekten hoslanmiyordu, ozamanlar Erbakan Hoca bastaydi, onun eliyle yaptigi isaret tersine cevrilmis; kapali parmaklar 4 kadin aciktaki bas parmak da bir erkegi temsil eder hale gelmisti, daha cok siniftaki erkekler bana bunu gösterip igrenc imalarla dinimi karalamaya calisirlardi, bana küfürler savurur, her firsatta kücük düsürmeye calisirlardi,firsat buldukca bile bile gelip bana carparlardi, izleyicileride mest olmus siritirdi pis pis, okulda en üst kattaydik ögle aralari hep uzun sürerdi inmek, kuyrukta merdivende beklerken, alt katta bir oglan bagirmaya basladi, “su kiza bakiiin, etegi uzun akli kisa, bu ne ariyor burada, nekadar cirkin bi kiz bu …”diye tahmin edebilirsiniz, henuz ergenligine yeni girmis cicegi burnunda bir genc kizin hayal kirginligini, yikintisini, acisini….ve bunun gibi bircok sey…Ha okulun yakinlarindaki bir pasajda okul saatinden birsaat önce gelip kimse görmeden basimi acip okula gittigimi ve okuldan sonrada gene o pasajda buldugum her tenha köse de yine basimi kapadigimi ve bir gün böle merdiven boslugunda basimi kapattiktan sonra üstten asagiya inen asker giyimdi bir adamin beni sikistirip bana “Allah belani versin dedigini de söylemeden gecemeyecegim”….
  Cok zordu o yil cok, yapamayacagim, o okula beni tekrar gönderirsen okumayacagim dedim babama mecbur kaldi beni almaya, git nereye istersen oraya yap kaydini dedi, bende eve yakin biryerlerde bir devlet okuluna basladim, sanki ne, ne farkliydi ki, gene cok korkuyordum, gene gizledim kendimi, gene göze battim, belki digerinde oldugu kadar degil ama gene dislandim, yapamadim olmadi, ACTIM BASIMI!!!
  Önceden beni kimse görmesin diye egdigim basimi bu sefer; kendimi CIPLAK misim gibi hissettigim icin kadiramadim….Okudum, üniversiteden mezun oldum, evlendim, cocuklarim oldu ama hala basimi kapatamadim. El verdim, kolumu kaptilar, zehirli aglarini attilar üzerime….O gün bu gündür cirpiniyorum…

  Ben bu filmin neresinde oldugumu cok iyi biliyorum, dogrularimi ve yanlislarimi da, filmdeki kötü adamlari iyileri de kurbanlari, kurban edenleri de, AMA KURBANLARIN ÜZERINDEN RANT EDENLERI ALLAH biliyor…
  BIzler bir olmali ve Allah in adaletine güvenmeliyiz evet ama hakkimi da helal etmeli miyim?

  Allah a emanet olun…

  1. Çok üzdün beni canım…

   Kızım beden derslerine eşofmanla girmek zorunda diye, üzerine diz kapaklarına kadar uzanan bir jile aldım. Öğretmeni bir şey demedi şükür. Ama arkadaşları dalga geçiyorlarmış. Geçen gün eve geldi ve: “Anne, arkadaşımın biri “o hamile elbisesini niye giydin” deyip dalga geçti.Hiç umursamıyorum” dedi ama biliyorum ki çok kırılgan bir çocuk. Yüzündeki o mahzunluğu görmek beni kahretti. Bizim ve çocuklarımızın katlanmak zorunda olduğu bir imtihan bu.
   kızım senin yaşadıklarını geçirmez inşaallah diye geçirdim içimden. Ben bu zorlukları daha şimdiden yaşamaya başladım. Allah sonumuzu hayretsin.

   Canım hiçbirşey için geç değil. Lütfen ihmal ettiğin görevlerini yerine getirmek için çaba göster. Allah diplomalarımıza, kariyerimize, dünyada hangi konumda olduğumuza bakmıyor, kendisine ne kadar yakın durduğumuza bakıyor. Bir gün şu can yakan yorumun kadar, içimi sevinçle dolduracak bir yorum daha almayı ne çok isterim…

 13. duygularını, yaşadıklarını ve isyanını öyle güzel anlatıyorsun ki, yazılarını bir solukta okuyorum. yüreğine bileğine sağlık can kardeşim.. kendi ailemde dahil olmak üzere, çevremdeki herkesin karşı çıkmasına rağmen binbir zorlukla 16 yaşında başımı örttüm. örtülü gezenler özgür ve müslüman bir ülke olan türkiyede kapalı gezmenin ne zor bir iş olduğunu bilirler. cahideninde dediği gibi, bazı insanlar ne yazıkki yaşam hakkı sadece onlara aitmiş gibi davranıyorlar. deniz onların, sahiller onların, alışveriş merkezleri, çay bahçeleri, yollar , sokaklar heryer onların. peki biz uzaydan mı geldik ve çok garip bir görüntümüz mü var? başımı ilk örttüğümde çevremdeki herkes beni çok acımıştı. yazık değil mi bu yaşta kocakarı gibi örtündün dediler. ve ne yazıkki, bu acıma hep sürdü. liseye giderken başım kapalı devam ettim. ama malesef bazı hocalardan çekmediğim kalmadı. sırf gidip gelirken başımı örtüyorum diye, derste söz hakkı vermez, sürekli azarlar, her fırsatta laf sokar. binbir zorlukla okudum. denizlerde çırılçıplak gezerken kendilerinin acınası halini görmezlerde, sen sahilde bir bardak çay içerken garip garip bakarlar. kapalı gezenleri hep cahil sanırlar. hiç kitap okumadıklarını, çooook gerilerde kaldıklarını sanırlar. benim kendi ailemdede açık insanlar var, bugüne kadar ne onlar beni yadırgadı, nede ben onları. insanlar neden herkesi olduğu gibi kabul etmiyorlar. kapalı insanlara karşı bu nefret ve ön yargı ne zaman bitecek. insana benzemez bir biçimde, sesi erkek gibi olmuş, sigara kokusundan burnunuzun direğini kıran bu kadınlara ben normal davranıyorken, onlar bana neden garip garip bakıyor. çok ama çok üzülüyorum. ben bu konuya farklı açılardan baktığımda kimse alınmasın ama, bazı insanların yanlış hareketler yaptığını görüyorum. kapalı gezen bazı bayanlar, camilerde , türbelerde ve bazı yerlerde, açık gelen kadınları azarlayarak ve ters hareketler yaparak davrandıklarını görüyorum. bizim dinimiz hoşgörü ve alçakgönüllülük, güzellikler üstüne kurulmuştur. böyle hareketler çok itici ve kötü görünüyor. hayatında ilk defa kapalı biriyle muhatap olan o kişide doğal olarak bütün kapalıları aynı sanıyor.benim arapça okuduğum hocam, kendisi çarşafla gezerdi ama en açık olan insanlar bile onu çok severdi. hiçbir konuda taviz vermez, dini tam hakkıyla yaşardı. sürekli sohbet anlatır ve doğrularından asla şaşmazdı. kimsenin gönlü olsun diye kaypaklık yapmazdı. Kur an ı kerim neyi emrediyorsa aynen aktarırdı. ama , kim gelirse gelsin çok hoş karşılar ve sıcak davranırdı. söyleyecekse ve uyaracaksa katı kurallar çerçevesinde ve azarlayarak değil, tatlılıkla anlatırdı. örtünün lafını bile ettirmeyenler ,onun o sevgi ve hoşgörü halinden etkilenip başlarını örtmüşlerdi. cahideyide bu konuda hep takdir etmişimdir, karşısındaki kişilere hep tatlı , hep alçakgönüllü ve sevecen davranır. asıl müslümanlık budur. herkese müslümanlığın ne kadar huzurlu bir din olduğunu güzellikle ve sevdirerek anlatmaktır. kapalı olupta cahil ve itici hareketler yapmayalım lütfen. birde, çoooook dindar olduğunu ilan eden, şalvarlarla feslerle gezipte , karıştırdığı dolaplar sayesinde, kendinide, islamıda rezil eden insanlara ne diyeceksin. böyleleri yüzünden, zaten bahane arayan bir kesim, bizim gibi müslümanca
  yaşamaya çalışan kendi halindeki insanlarıda öyle sanıyor..
  lütfen dinimize sahip çıkalım, müslümanlara kötü gözle ve önyargıyla davranılmasına izin vermeyelim. bizim yaşadığımız zorlukları evlatlarımız yaşamasın.. özgür ve müslüman olan şu ülkede, lütfen özgürce bizde müslümanlığımızı yaşayalım.. Allah herkesin yardımcısı olsun..

 14. ah ah herkesin kanayan yarasi, hangi musluman sancisis islami yasamiski, ilk kapandigimda ailem beni nerdeyse parcalayacakti ozallikle halalarim,uzun zaman onlarla muhabbetimi kestim ta ki beni ben olarak kabul edene kadar.benim bu yabanci ulkede neler yasadigimi ALLAHtan baska kim biliyodu, esimin icki icmesiyle baslayan sorunlar cig gibi buyudu, aile den uzaak kimsenin manevi desteginin olmadigi,yardim isedigim zaman (esimin ailesinden) ben napabilirimki, benim aileme zarar geliyo diyip sirt cevrilen bir ortamda hamdolsunki yuce rabbimi arayisim beni bu gunlere getirdi esim ickiden kurtuldu, imana geldi Yuce Rabbim bize bir evlat verdi,ama esimin kardesleriyle konusmuyorum cunku sirt donduler bize bir yardimi cok gorduler muslumanim diyen kiz kardesi alkol icen ne olduklarini bildigi insanlara evini acarken bize kapatti cok uzuldum yillarca agladim, sonunda ALLAH herseyi goruyo kendine gel diyerek unuttmaya calisiyorum. Imanima zarar vermek isteyen herkesten kendimi uzaklastirdim.cunku bu insanlar anlamiyolar. AAman icsin ne olacak karisini cugunu dovmuyo ya diyip herseyi kabullenmis bir toplumda yasiyoruz.arkamdan burasi ozgur bir ulke diye bagriyolar bazen bende onlara bende ozgurlugumu yasiyorum kapatin cenenizi diye bagiriyorum.bazilarinin bakislari ayyyyyyy dercesine bende icimden onlara sizde migde bulandiricisinz diyorum, hatta gururla yuruyorum, siz bende imrenin dercesine…Kizim kapandi diye gurula gezen kisiler var yasadigim muhitte nasilmi? Uzerinde son moda daracik jean pantolon yuzunde makyaj tirnaklari ojeli kafanin arkasinda hergucgibi bi sey ustunde renkli bir ortu parcasi ,bunun babsida tr’de imamlik yapmis biri…bir digeride yine bu tarz daracik butun hatlari ordata alisveris magazasinda noel icin sus esyasi satan yerde calisiyo hatta ortusunun ustunede noel sapkasi takmis kafirlere calisiyo.. sorsan ben musluman der artik nasil muslumanliksa ..bide yetmezmis gibi sen neden boyle uzun giyiyosun koyu renk basortu takiyosun diye elestiride bulunurlaracaba acipta kurani okumuslarmi nur suresinde acikca belirtmis yuce rabbim;
  “Mu’min kadinlara soyle, gozlerini haramdan saklasinlar,irzlarini korusunlar.(yuzve el)gibi gorunen kisimlar mustesna, zinet yerlerini gostermesinler. Basortulerini ta yakalarinin uzerine kadar salsinlar.” (nur suresi, 31.ayet)
  Bu kadar acik delil vermisken kuran bize bakin gunuzdeki kapaliklara ahhh ahhh icler acisi….Allahim biliyo yuzumude kapatmak istiyorum ama daha cesaret edemiyorum,birazda esimden destek bekliyorum acikcasi, Peygamberimizin esleri gibi olmak istiyorum,yuce rabbim insaALLAH nasip eder?
  oncelikle cahide ablama vede diger yorumlar birakan kardeslerime Allah yardim etsin sesimiz ciktigi kadar bagirmak gercekleri haykirmak nasip etsin, en azindan herkes kendi ailesine yakin cevresindekilere gercekleri gosterse bu bile buyuk bir cogunluk elde etmemize yardim eder diye dusunuyorum.
  Bir sey daha eklemek istiyorum KIYAMETI KOPARIYORLAR SUNLAR BUNLAR DIYE SOYLEMEMIZ GEREKIYOR. KIYAMETI SADECE ALLAH KOPARTIR.LUTFEN DIKKAT EDELIM SOYLEDIKLERIMIZE. bildiklerimi sadece paylasmak istedim ,INSALLAH kendimi ifade edebilmisimdir sevgiler…..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: