kokoshabla deodorant

Özgürlükler Kimin İçin Var?

Sus! diyorlar, susamıyorum. İçimde fırtınalar kopuyor. Gördüklerime, duyduklarıma kayıtsız kalamıyorum. Allah indinde beş para etmez birileri inançlı insanları her fırsatta ezmeye, aşağılamaya çalışıyor. Şükür ki midem bunları kaldıracak kadar geniş değil!

**************

“Sakın,Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!
Ancak,Allah onları(cezalandırmayı),korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.” İbrahim Suresi 42.Ayet

Çağdaşlaşmış kadınları savunan, kokoş hatunları tanırmısınız?
Hani bazen yol keser, durduk yere “burası laik bir ülke, şeriata hayır” gibi büyük(!) laflar ederler. Ya da öldürülmüş bir köpeğin başına toplanır, çocukları ölmüşcesine ağlaşır ve belli mercilere bir dizi tehditler savururlar. Çağdaş cenazelerde elleri patlarcasına alkış tutarlar. Hah işte onlar çağdaş kadınları destekleyen işbilir bayanlar!

Nerede ahlaksızlıkların toplumu bozmasından dem vuran bir laf edilse, nerede bekaretin öneminden bahsedilse, nerede içki yasağı dense, nerede İslama az  yakın söylemler duyulsa, bu çağdaşları orada öfkeyle havaya sallanan ojeli parmaklarıyla görürsünüz.

Asla yalnız değiller. Her daim bir şakşakçı, bir yağcı güruh vardır yanlarında. Bir sapık ressam, bir ateist yazar, feminist bir tv sunucusu, elit(!) bir holding başkanı…

Peki bu insancıl, bu hümanist kesim kimi destekler? Başörtüsünü çıkarmadan okumak isteyen bir genç kızı, karma eğitime karşı çıkan bir anneyi, hastahaneye, çocuğunun okuluna, çarşafıyla gidip öcü gibi görülmek istemeyen kadını destekler mi? Erkeklerle toka yapmayan, çalışırken namaz vakitlerinde küçük bir mola isteyen, otobüse bindiğinde bir erkeğin yanına oturmak istemeyen kadınları da destekler mi? Desteklemez elbette. Çünkü onlar yalnızca çağdaş kadınları destekler.

Bir dergi kapağında, kocaman bilbordlarda, çağdaş gazetelerin ön orta ve arka sayfalarında, iç çamaşır kutularında resimleri olan bir nevi mezbahane malı olan kadınları destekler. Tek gecelik aşklara hayır demeyen, şarabı şampanyayı markasıyla isteyen, diz altı etek giymeyi, dekoltesizliği gericilik gören zihniyeti destekler.

Sokakta önünüzden yarı çıplak bedenleriyle, davetkar parfüm kokularıyla yürürler. Siz, eşiniz gözünü kaçırmaya çalışsanız da, o kirli bedenlerini gözünüze gözünüze sokarlar. Bir alışveriş mağazasında moda ve magazin dergilerinin üzerinde çırılçıplak bedenleriyle karşımıza çıkarlar.

Ne hikmetse başımızda kim olursa olsun bu çağdaşların borusu öter. Sanki özgürlükler sadece onlar için vardır. Toplumda değer gören, dediğini yaptıranlar hep bu kesimden çıkar. Müslüman kaç kişi olursa olsun, hep azınlıkta kalır. Toplumun şımarık çocukları gibidir onlar. Ne yapsalar hoş görülür, ses çıkarılmaz, dava açılmaz. Hastanede doktor olur hastane kendisininmiş gibi davranır. Okulda öğretmen olur, okul kendi mülküymüş gibi size kafa tutar. İnancınız gereği giydiğiniz kıyafeti küçümser, çocuğunuzun Kur’an okumasını  aşağılar, çocuğa ikinci sınıf muamelesi yapar.

Kamuda memur olur. Mecbur olduğu evrakları imzalarken bile size lutfediyor gibi davranır. Sakallı veya başörtülü birini gördümü nefreti okunur gözlerinden. Döver gibi yapar mecburi işlerini…

Geçtiğimiz 10 kasımda başörtülü bir kızımıza salyasını akıtarak saldıran  kokoş hanım kadar cesur olamadık ne yazık ki. Onları her zaman olduğu gibi kabul ettik. “Aman islamcılar şöyle”, “islamcılar böyle” demesinler diye vermediğimiz taviz kalmadı. Necis vücutlarına, kin dolu bakışlarına, her fırsatta aşağılamalarına asla ses çıkarmadık. Onlar hep saldıran, parmak sallayan, bizler ise ağlayan, susan, sabreden ve saygı gösteren olduk…

Takvalı  dediklerimiz  gün geldi tv programcısı oldu. Konuk ettiği hanım, karşısında mini eteğiyle, düşük omuzlu bluzuyla otururken normalmiş gibi davrandı.

Yıllardır onların ve efendilerinin doğrularına olur vermek zorunda bırakıldık. Sevmediğimize sevmiyoruz bile diyemedik. Onların kutsallarına hem ses çıkarmamamız, hemde zorla sevmemiz gerekiyordu. Buna karşın kendi kutsallarımıza küfredilirken susmamız şarttı.

Ecdadımız kadın düşkünü bir zevk ehli olarak anlatılıyor, susuyoruz…

Efendimiz (s.a.v) e kabile şefi deniyor susuyoruz…

Başörtüsünden dolayı kızımıza hakaret ediliyor. Bazı üniversitelerde hâlâ kızlar okullara alınmıyor susuyoruz…

Dinimize dahl edeni zorla sev diyorlar  susuyoruz…

Domuz eti kasaplık et olmuş, aldığımız hangi ürünle midemize giriyor bilmiyoruz ama susuyoruz…

Nereye baksak fuhşiyat, nereye baksak hayasızlık akıyor, susuyoruz…

Gözümüzün önünde zina ediliyor susuyoruz…

Devletin televizyonunda bile ahlaksızlık diz boyu, susuyoruz…

Eşitlik denilen mefhum herkes için olsun istiyoruz. Biz kimsenin kutsalına ses çıkarmıyorsak, birileride bizim kitabımıza dil uzatmasın, Efendimize Kabile şefi demesin,diyene gereken yaptırım uygulansın dinimize rahatça edepsizlik edemesin istiyoruz…

Biz de kız çocuğumuzu yaşı kaç olursa olsun istediğimiz kıyafetle okula göndermek istiyoruz. Namaz kılan çocuğumuza okulunda da uygun şartlar oluşturulsun istiyoruz. Çocuklarımızın kendi inançlarımıza göre eğitim alabileceği alternatif, eğitimhaneler istiyoruz. Okullarda din bir “Kültür” olarak değil, lâyıkıyla dosdoğru anlatılsın istiyoruz. Kimse dillendirmese, kabul etmesede ziyadesiyle hissettiğimiz, ikinci sınıf insan gibi görülmekten kurtulmak istiyoruz…

Sahi, biz çok şey mi istiyoruz?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. gene ne çok söylemek istediğim şey var fakat bir o kadarda konuşup sesimi duyuramamaktan şikayetim var.bugün son yorumları okurken aklıma yıllar önce oturduğum mahalle ve insanları geldi.evim önü açık ve karşısında dağ olan hemen önünde kocamannnn bir arazi ve ortasında yürüyüş alanları parklar ve spor aletleriyle dolu buraları görmem için önümde hiçbir engel olmayan çok nezih ferah bir evdi.çoğu gece sabaha kadar oturur o boş parkları oralarda aylak aylak dolaşan bir kaç gencin uzaktan duyulan sesleri eşliğinde seyreder kafamı dinlerdim.bu zamanların çoğunda ise hep gözüme aynı kişiler çarpardı.saat gecenin bazen biri bazen ikisi.üzerinde siyah çarşafıyla kapalı bir hanım yanında eşi ve minicik iki küçük yavru.yaşları en fazla üç veya dört.önceleri şaşırırdım yahu bu insanların nasıl bir zaman kavramı var bu saatte kimbilir kaçıncı rüyasını görmesi gereken bu el kadar sabilerin ne işi olur parkta bahçede diye.zamanla çoğu işimi gece yaptığım ve çoğu kezde sabahladığım için onları daha sık görür olmuştum ve görmediğimde tanımadığım halde gözlerim gecenin o saatinde onları arar olmuştu.çünkü öyle tatlı çocuklarını sallar oynatır birde tedirgin tedirgin aceleyle etraflarına bakınırlardıki hep merak ederdim onların bu çekingen tavırlarının sebebini hangi korku bazen gecenin o ayazı olmasına rağmen sıcak yatağında yatması gereken bebecikleri pekala gündüzün mis gibi güneşinin altında oynaşmak varken bu keyiften alakoyardı ki hangi korku bir insanı en doğal olan özgürlüklerinden bu kadar ödün verdirir ve sindirebilirdiki.sonraları öğrendim ki sırf çarşafı yüzünden dışlanmış öyleki sırf insanlar görüp çatmasın onlarla uğraşmasın diye o hanım o evlatlarını gündüz gözüyle bir yere çıkartmıyor eşi yanında gece el ayak çekilince sanki suç işlercesine aceleyle birkaç dakika bazende saat oynatıp götürüyormuş.şimdi soruyorum hangi özgürlükten bahsediyoruz.CAHİDE ablamında dediği şu ağzı salyalı kokoşlar kendileride bayanken en çok sahiplenilmesi gerekende hemcinsiyken neden bir köpeğin hakkını yırtına yırtına arıyorda hemcinsi için çıtı bile çıkmıyor???geçenlerde bir yazı dizisi okurken içim burkulmuş gözlerim dolmuştu.sebebini şimdi yazıp bağlıyım konuyu.seneler evvel çanakkalede savaşta görev alıp hatta çoğu gazi olmuş askerler arkadaşlarıyla beraber izmire şu meşhurrrr izmir fuarına gezmeye gelmişler ve o zamanlar fuarın kapısında aynen şöyle yazarmış kocaman bir tabelada.KÖPEKLER VE ASKERLER GİREMEZ.diyeceğim oki ben öyle bir şehirde oturuyorumki o bahsettiğiniz özgürlükler için canını ortaya koyup bedenini yarısını oralarda bırakan askerini bile bir köpekle aynı kefeye koyabilen.her özgürlüğü savunan kişiler sorabilirmiyim sizin özgürlükten kastınız nedir acaba????

 2. Yüregine saglik cahidecim, yazin herzamanki gibi muhtesem. Keske herkes susmasa. Bahsettigin kisiler istediklerini elde etmek icin bir yürüyüs yapiyorlar hersey istedikleri gibi oluyor. ama biz tesettürlüler birsey isteyince kiyameti kopariyorlar.Eyvah türkiye iranlasiyor diye kanal kanal gezip acik oturumlar yapiyorlar. Düzen bozuk bacim.Gecen gün yabanci bir gazetede ,isvecte ilk basi kapali kadin polis resmi gördüm. Düsünebiliyormusun, hristiyan bir ülkede sanirim lübnanli bir kadin basi örtülü ve polis. Türkiye gibi müslüman bir devlette bir kadin polis bunu yapsa ortaligi yikarlar herhalde.ôzgürlük icin basbas bagiranlar dindar kesime gelince onlarin özgürlüklerini kisitliyorlar.ne diyim bacim Allah yar ve yardimcimiz olsun.

 3. peki dinimiz ile ilgili bilgileri o güzellikte sunan kılık kıyafetleri ile örnek olup dimizi haşa iki kuruşa satmaya çalışanlara ne demeli ! Yüce Allah ta onları meşhur oldukları net ve televizyon ortamlarında rezil eder .Bu devirde önce nefis muhasebesi herkes kendince yapmalıdır .Eleştiriler önce nefsi boyutta olmalıdır .aleni dimize saldıranların hakkından Yüce Hak gelecektir. Ahir zamanda kimin tam manası ile kim olduğunu bilmek zordur hatta imkansızdır .Devir kendi nefsini koruma ve hesaba çekme devridir.

 4. Ablacım yine mükemmel bir yazı yazmışın yüreğine sağlık..Ben gelecekten umutluyum yeni nesil imanla büyüyenlerden bahsediyorum haklarını aramayı biliyorlar bizim zamanımızda büyüklerimiz bize hep susmayı öğütlerlerdi hakkımızı aramayı bilemedik.
  Televizyon konusunda bir iki kelam etmek isterim artık rezillik had safhada eskiden mutaassıb olan kanalları aile içinde rahat izlerdik şimdi kadınların özel hayatlarında kullandıkları ihtiyaçlara kadar bir çok konuları reklam ve dizilerde yayınlıyorlar ben artık hemen hemen hiç tv seyretmiyorum.
  Bende İzmirliyim baş örtümden dolayı hakarete veya ayrımcılığa uğramadım çok şükür Rabbim kendi bilmezlerle karşılaştırmasın …..

 5. cahide ablacığım yine güzel bir konu. imanlı insanların imanlı yaşamasına izin vermiyorlar.sana ve diğer arkadaşarın tüm söylediklerine katılıyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun.sadece yabancı ülkelerde değil.müslüman bir ülkede, müslümanım diyen kişiler tarafından nedense dini yaşamak yargılanıyor.kıyafetinden, baş örtünü bağlama şeklinden ayakkabından yani baştan aşagı herşeyinden yargılanıyorsun.millet tv.vb. şeylerin o kadar etkisinde kalıyor ki anlatamam.namazlı abdestli dinin emrlerini bilen kişile bile, baş örtüsünü moda yapıp neye benzeteceklerine şaşırıyorlar.bir de sana karışmasalar…..Ben eşimin görevi nedeniyle küçük bir köyde oturuyorum.köydeki insanlar bile o kadar kendilerini modaya kaptırmışlar ki ben kendimi çok çok geri kalmış zannediyorum.insanlar özünden o kadar kopmuş ki.baş örtüşünü, gelenek diye- konu komşudan utandıklarından yarı yerine kadar takıyorlar.gençlerde hiç yok zaten .Aileler çocuklarının istedikleri gibi giyinmesine dünden razı.13-14-15 yaş arası kızlarımızın ayağında daracık pantolan üstte söylemeye bile gerek duymuyorum.bu köy yerinde bile, bir tane kızımız var. kapanmış kuran öğrenen, yaşamaya çalışan……….. Artık düşünün büyük şahirleri hatta yabancı ülkeleri.
  tv. bilgisayar hatta tlf. bile hep kötü amaçla kullanılıyor.gençler arasında özenirlik o kadar çok ki…
  dizilerdeki aşklara, hal ve hareketlere. yaşantılara…..her şaya özeniyorlar.Artık kız kardeşler enişteye bile yakınlık gösteriyor.birde demezlermi ki .filan dizidede öyle olmadım mı?…….
  insanlar her şeyi normal karşılar olmuş.Acaba bilipte mi yapmıyorlar?
  Yoksa;gerçekten görünürde müslüman ama onu yapacak iman mı yok.
  ALLAH’IN SELAMI HEPİNİZİN ÜZERİNE OLSUN.

 6. ÖFKELİ says:

  AYŞEGÜL HANIM BEN İZMİRDE BÜYÜDÜM,YETİŞTİM.EVLENENE KADAR AÇIK OLDUĞUM İÇİN BU TÜR ATEİSTLER TARAFINDAN HAKARETE UĞRAMADIM.AMA TESETTÜRLÜ ARKADAŞLARIMIN BAŞINA ÇOK GELDİ BU TÜR ACI OLAYLAR.BENİM YÜREĞİMDE NE KADAR AÇIK DA OLSAM ALLAH,PEYGAMBER AŞKI HEP VARDI.ÇARŞAFLI TESETTÜRLÜ KARDEŞLERİMİZİ HEP SAVUNURDUM HALA DA SAVUNUYORUM.BİRGÜN ÇEŞMEDE SAHİLDE 2 YAŞLI 70 80 YAŞLARINDA BİKİNİLİ BAYANLAR BANA BAKARAK KONUŞUYORLARDI.ORDA KALDIĞIM SÜRECE O BAYANLARI HERYERDE GÖRÜYORDUM.ANNEME BANA ÇOK ACIDIKLARINI BU YAŞTA BU GÜZELLİKTE NİÇİN HERYERİMİ KAPATTIĞIMKI SÖYLEMİŞLER.ASLINDA BEN DE İÇİMDEN YAZIK SİZE DEMİŞTİM.KALP KALBE KARŞIYMIŞ

  1. canım onlar cehennemin odunları.biz dua edelimde o acınacak hallerinden RABBİM kurtarıp bilinçlendirsin o zavallıları.aslında öyle yumuşak bir insanımdır ben öyle içliyimdir ama bazen öyle şeylere şahit oluyorumki alıp elime bir kazma sapı hepsini sıraya sokasım geliyor.oldum olası şiddete hayır derim ama o aşağılayan gözlerle bakıp birde kendileri normalmiş gibi fısıldamaları yokmu insanı çileden çıkarıyor.tamam susalım ama nereye kadar????

 7. Yüreğine sağlık kardeşim bizim gibi ses çıkaramayan suskunluğunu silah edinmiş çaresizlere bir nebzede olsa huzur verdi dillendirdiklerin.Ben özellikle ahlaksızlığı bir hayat biçimi yapmaya çalışan dizilere takmış durumdayım hani sinir olduğunuz bir olay karşısında delirir gibi olursunuzya şu an bile öyleyim ne olur bunun için nasıl olur ne olur bilmiyorum ama bir şuurlanma hareketi başlatmalıyız ALLAHa emanet

 8. Cahide cim az bile istiyoruz.Laiklik kelimesini duymaktan usandık artık.Bu insanlar ahirette de laiklik diyebilcekler mi acaba!Allah sonumuzu hayır etsin.Ayrıca Ayşegül kardeşime de Allah tan acil şifalar diliyorum.Canım ben burda da(Almanya da) zorluklarla karşılaştığım durumlar çok oldu;ama İzmir deki kadar değil!televizyon kanalları dini bile olsa rating için yapamayacakları şey yok.Herkes işi ticarete dökmüş.Okul konusunda da çok haklısın.Benim zamanımda(1982 ydi sanırım)abdest aldırmıştı öğretmenimiz bana ve bir arkadaşıma sıranın üzerinde namaz kılmayı arkadaşlara göstertmişti.Şimdi nerde;çocuklarımın haftada bir türkçe dersleri var Allah tan iyi imanlı biri öğretmenleri de(Allah razı olsun) ek olarak dualardan, dinimizden öğretiyor çocuklara.Aksi takdirde müfredatta yokmuş.Ya burda napıyorlar bilseniz kendi dinlerini çocuklara sevdirmek için öğretmenleri çocuklara hediyeler veriyor,daha kreşlerden başlıyorlar;çaktırmadan çocukların beyinlerine işliyorlar.Allah cihadımızda yardımcımız olsun amin.

  1. belgin kardeşim sağol iyi dileklerin için.bugün daha iyi hissediyorum elhamdürillah.sanırım birbirine yakın yaşlardayız.bende 80 doğumluyum.okula 86 yılında başladığımda bizimde öğretmenimiz okulda din dersimizde abdest alıp sıraları birleştirip namaz kıldırıp bide ödüllendirmişti.malesef günümüzde böyle yürekli öğretmenlerimiz çok azaldı.kızımın sınıf arkadaşı hocam neden bize hiç dinimizle ilgili bilgiler vermiyorsunuz biz peygamber efendimizi ve hayatını neden okulda hiç konuşamıyoruz dediğinde öğretmen çocuğu dövmekten beter etmiş burası medresemi bişey öğreneceksen camiye git diye azarlamış.duyunca şok oldum.artık öyle hale geldikki zorunlu din dersi müfredattan kaldırılsın diye kendini yırtanlar öteki yandan alevilik ve diğer inançları olanların seçmeli ders olarak tercih edip kendi inançlarını istedikleri gibi okuyup öğrenmesi için kendini paralıyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.herkes istediğini okuyacak ama müslüman bir ülkede müslüman öğrenci din dersi görmeyecek.herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi özgürlüklerinde fazlası zararlı benim fikrimce.sonunda bir başı bozukluk bir azgınlık alıp başını gidiyor vesselam sevgiler kardeşim.

   1. Ayşegülcüm daha iyi olduğuna sevindim canım.Ben de 1975 doğumluyum.5 yaş var aramızda.Merak ettim hala İzmir demisin Ayşegül?bence birlik olunup imza mı toplatılsa okullarda din dersi için müfredatta değişiklik yapılsın!benden de sevgiler kardeşim

    1. evet canım izmirde ikamet ediyorum.imza ilemi olur yoksa direk milli eğitime dilekçelerlemi olur bilemiyorum ama acilen bişey yapılmalı.ben bu konulara karşı oldukça duyarlıyım gelgörki eşim en büyük köstekçim neye elimi atsam sanamı kaldı diyor benim en büyük sıkıntım önce kendi çöpümü temizlemek anlayacağın.dışarıdakilere laf söylerken bir yandanda etrafımı toparlayıp gözlerini açmaya çalışıyorum işim çok zor ALLAH yardım etsin inşallah kardeşim

     1. Ayşegül cüm, Allah yardımcın olsun canım ya, işin gerçekten zor:(Allah a emanet ol kardeşim.Bir de hangi semttesin Ayşegül kardeş;biraz meraklıyımdır da:) Ben Nergiz-Karşıyaka da büyüdüm…

    2. bende izmirliyim arkadaşlar ve izmirde oturuyorum 🙂

 9. selamün aleyküm ablacım kaç gündür gripten başımı kaldıramadım gecenin bu saati bir bakınmak istedim neler paylaştığına.öyle güzel anlatmışsınki ne diyim müslüman bir ülkede ancak bu kadar gayri müslim yaşanabilir.yıllar önce bir alışveriş için kemer altına gitmiştim tam dönerken kalabalığın içinden bir feryat yükseldi boya küpüne düşmüş yaşı 60 ı geçkin olmasına rağmen daracık bir şortla ve göğüsleri neredeyse dışarıya fırlamış yüzünün buruşuğundan şekli değişmesine rağmen saçlarını o yaşta sapsarı boyatmış bunak bir aşifte elindeki çantayı yanından sessizce geçip giden çarşaflı hanıma doğru kaldırıp tam vuracakken kenara kendini zor atan gepegenç bir hanım kardeşimize şöyle sesleniyordu pis yobazlar sizi gidi utanmazlar sizin yüzünüzden bir adım ileri gidemiyoruz kimbilir o çarşafın altında neler yapıyorsunuz.bu memleketi kirletiyorsunuz defolun gidin sizi aramızda istemiyoruz diye avaz avaz bağırırken bir yandanda kaçmak için bir o yana bir bu yana kendini atmasına rağmen bir türlü o daracık sokaktan çıkamayıp kafeste bir kuş misali çırpınan kardeşimizi görünce içimin yağları eridi.bu ne kendini bilmez bir densizlikti böyle.gidip saçını başını yolasım geldi insanlar araya girdi kızcaz zor kurtuldu aradan kaçtı gitti.o pislikse söylene söylene uzaklaştı oradan benimse bir zaman aklım başıma gelmedi. biz nasıl bir memlekette yaşıyoruzki bu kadar hayasızlık almış başını gidiyor ve nasıl bir terbiyemiz varki hala kendimizi savunmak için bile bir tek kelime etmeden suçlucasına oradan uzaklaşıyoruz.nedense ne zaman konu buralara gelse birilerinin biyerine bişeyler batıyor ve araya hemen laikliği sokuşturuveriyorlar.kardeşim bu laiklik bu demokrasi bu hak ve özgürlükler neden hep açıklar için acaba.bizide koruyup gözeten bir yasa hiçmi yok.ne söylesem nafile.biliyorumki bu düzen hep aynı gidecek.ALLAH daha beterinden korusun.bu arada başka bir konu olsa insanların ne çok sözü oluyor söyleyecek ama konu bu olunca sadece 12 yorum olmasıda dikkatimi çekti bu saate kadar pek çok yorum birikirdi hüsrana uğradım desem yeri var.ablacım seni ALLAH için çok seviyorum RABBİM gayretini artırsın iyiki varsın biryerlerde aynı duyguları paylaştığım birinin olduğunu bilmek beni rahatlatıyor.sevgiylekal

  1. Aysegul,
   Ysadigim bu yabanci memlekette, dunyanin heryerinden arkadaslarla tanisma firsatim oldu. Arasira cumaya gittigim (burada kadinlarda gidiyor cumaya) kucuk bir mescidde benim yaslarimda Jordan’ dan bir musluman kadinla yanyana oturduk aksam yemeginde. Bana kirik ingilizcesiyle, cok tatli birsekilde konusmaya basladi. Turkiyeyi cok sevdigini, esinin bu sebebten dolayi onu oraya gezmeeye goturdugunu soyledi. Iste turkiyede adini unuttugu guzel bir parkta gezerlerken bir kadin ona parmagini sallaya sallaya bagirmish. Bu arkadasim tabiki turkce bilmiyor ve anlamamislar derdinin ne oldugunu. Ve bana sordu neden bagirmistirki o kadin ona diye. Inan yer yarilsaydida yerin dibine girseydim. Ulkemizi cok seven dunya guzeli bir kadin, turk kadinlarina hayran, ve boyle birsey yasiyor. Rezillik. BEN NASIL DIYECEKTIM BU ARKADASIMA TURKIYEDE BAZI KENDINI BILMEYENLER INSANLARIN DIN VE ORFLERINE KUFUR ETMEYI KENDILERINE BORC BILIYORLAR. Ben cok iyi biliyorum nasil kadinlar onlar, maalesef benim ailemdede var onlardan.
   Sorun ne biliyormusun Aysegul, Televizyon! Amerikada yapilan bir arastirmada insanlarin televizyon izlerken, uyurgezer bir moda girdiklerini bulmushlar. Biyolojim cok iyi degil ama kisaca anlatayim televizyon izleyen bir insaninin ust beyin fonksiyonlari duruyormush ve sadece alt beyin fonksiyona devam ediyormush. Ve iste tam bu mod, insanin en cok manupile (yani kolayca etkilenme) olmaya acik oldugu zamanmish. Ve yine yapilan bir ankette bulmushlarki insanlar evlilik, ev satin alma, hatta ve hatta din gibi ozel hayatlarinda ki her karari televizyiondan edindikleri bilgiler dogrultusunda yapiyormuslar. Televizyon bana gore Kuran’daki bahsedilen puttan farki yok. Neden cunku insanlik televizyona tapiyor, o ne giyeceksin derse onu giyiyoruz, o ne yiyiceksin derse onu yiyoruz. O dinine kufur edeceksin cunku bu senin bir gun bile okumaya firsatin olmayan anayasani bozuyor diyor, Amerikanlarin hayatina ozeneceksin diyor (ne hayat ya), butun ilim ve bilimi hacli seferleri sirasinda muslumanlardan ogrenmish temizlik nedir bilmeyen, taharatlanmaktan yoksun avrupalilara ozeneceksin diyor. Evlerinde yemek yapmasini bilmeyen, aglayan cocuklarina sarilmaktan yoksun, sevgisiz ve sefkatsiz buyumus amerikan kadinlari gibi olacaksin diyor, CALISACAKSIN diyor, insanlarin ozel hayatina karisip dedikodu yapacaksin diyor. Sigara iceceksin, alkol iceceksin diyor. Diyorda diyor. Ve bizler bunu yapiyoruz. Ve herkesin bir fiyati vardir diyen rusvetci is adamlari, ve rusveti gorunce agzi sulananlar da bize nasil yasayacagimizi soyleyen yasalar imzaliyorlar . Ben Televizyon seyretmekten vazgectim, nefret ediyorum herseyinden en guzel, en yararli programlarindan bile. Hitler demishki bir yalani yeterince tekrarlarsan gercek olurmsh, iste bu tv kurucularinin sloganiymish. Uyanin diyorum ben Tv gercekten ve gercekten ben muslumanim diyene haram.

   1. sevgili kardeşim nur yazdıklarını ve daha önce yaptığın yorumlarıda dikkatle okuyorum ve fazlasıyla katılıyorum.ayrıca bende televizyonu pek çok olayın başlangıcı ve sebebi görüyorum fakat nefret ettiğim şu boş başbelası kutuyu eşim yüzünden evimden atamıyorum bu sebeplede şiddetli tartışmalarımız oluyor.ben birinden kurtulmaya çabalarken kalkmış birde dalga geçer gibi plazma alıcam bunun artık modası geçti diğer odaya koy çocuklar bakar diyor.aman yarabbim adam sanki benim düşmanım.ben çocuklarımı nasıl günümüzün kötülüklerinden ve alışkanlıklarından koruyarak büyütücem diye çırpınıyorken oda bir o kadar gamsız ve umursamaz davranıyor.herşey insanın içinde diyor nasıl büyütürsen öyle gider diyor üstünede söylediğini yaptırsın diye 15 aylık bebeğimi azarlayıp getir dediğini getirmezse dövmekle tehdit ediyor.çocuklar böyle şiddet uygularsan daha terbiyeli oluyomuş.konu nereye geldi ama diyeceğim oki birşeyleri düzeltebilmek için eşlerinde arasında mutabakat olmalı benim ak dediğime o kara derse herşeye muhalefet olursa nasıl işin içinden çıkayım.çocuklarımdan çok beni o yoruyor.bazen sırf bu sebeplerden boşanmayı düşündüğüm hatta denediğim bile oldu ama malesef o özgürlük dedikleri bu memlekette hep bu tarz borusu öten insanlara işlediğinden bana hiç uğramadı.nediyim kardeşim ALLAH sonumuzu hayır etsin.bende şaştım nasıl işin içinden çıkacağımızı.

   2. Selamun aleykum Nur kardesim,Paylastigin bu bilgiler nedense seni bana yakin gösteriyor. Bende almanyadan evli bir bayanim. Farkettim ki arastiran birisin,dikkatimi cekiyor verdigin bu arastirma sonucu bilgiler. Hangi ülkedensin kardesim? Ben sana Cahide ablanin “Kac tane süslü bir anne eder?”de Ebrar-iman olarak yazmistim. Belki hatirlarsin..
    selametle..

    1. Aleykum selam, evet hatirliyorum sizi . Canim ben amerikada evliyim. Evet arastiriyorum, yeme icme , saglik, ve en onemlisi dinim icin ogreniyorum. Ben kendimi cok okumush biri saniyordum ama yaklasik 2 ayda ne kadar cahil oldugumu ogrendim. Hayata dair edindigim bilgilerin aslinda hepsiNIN birileri tarafindan onceden yazilip cizildigini ve bana hayat olarak sunuldugunu gordum. Ev hanimi oldum ve bununla gururduyuyorum. Aslinda ne kadar guzel birseymish onu anladim. Hicte oyle yan gelip yatmak degilmish ev hanimi olmak. Ama bazen onuda yapabilmek ayri bir keyifmish. Dr. Coldwell i belki takip ediyorsunuzdur kendisi almanyadan. almanyada kanser tedAvisinde enstituleri varmish bu doktorun. Aslinda yabanci dili olan herkeze bu doktorun web sitesini incelemesini tavsiye ediyorum. Kendisi musluman degil ama sabah duasinin kansere cok iyi geldigini bilimsel olarak kanitlamish ve hastalarina sabah duasini tavsiye ediyormush. inanilmaz bir sey. her ogrendigim bilimsel bir gercek beni biraz daha Allaha yakinlastiirdi sizin anlayacaginiz. Dinimizin gercek anlamda insanliga gonderilmish sadece ahiret degil bu dunyada da kurtulush yolu oldugunu anladim. Mesela Kuranda cocucugun iki sene emzirilmesi gerektigini yaziyor. Ve bugun bilimadamlari anne sutunun H2O2 yonunden en yogun bulundugu tek dogal kaynak oldugunu acikliyor. Bu nedemek H2O2 antimikrop ve anti virus. Bugun tipta bununla kanser hucrelerini yok ediyorlar, inanabiliyormusunuz. Annesini iki sene emen bir cocuk almasi gereken en onemli asisini anne sutuyle aliyormush. Allah o yuzden bunda dusunene alinacak dersler vardir diyor. Esim bilim ve yildizlar icin hobi olarak ogreniyor. Kuranda yazilanlari ona soyledigimde inanamiyor. Kuranda yazilan bircok bilgiyi modern tip ve bilim kanitlanmish durumda. Bugun bitiricem kurani insaalah. Herkez surekli okumali ondaki gercek bilgileri.

     1. ehlisunnazeyneb says:

      Evet nur kardesim sana katilyiorum,arastirmali dogru kaynaklardan.Allah evliligimizi yuvamizi bizi bereketlesin.Hidayetinizin artmasi niyetiyle.sevgiler..

 10. ALLAH RAZI OLSUN SENDEN.TOPLUM İÇİNDE SENİN GİBİ KONUŞABİLSEM KEŞKE.CEMAAT EHLİ KARDEŞLERİMİZE HU HUCU DİYORLAR.BİLDİĞİM KADARIYLA AÇIKLAMA YAPIYORUM.MEVLİDLERE BAŞI AÇIK ŞORTLA OJELİ UZUN TIRNAKLARLA GELİYORLAR SUSUYORUM.KILDIĞIM NAMAZ BELLİ ETMEMEYE ÇALIŞTIKLARI HALDE GÖZLERİNE BATIYOR CAHİLLİĞİMDEN SUSUYORUM.BİR YANDAN DA İBLİSİN BAŞINI AÇ SÜSLÜ PÜSLÜ SAÇINI SAVURA SAVURA SOKAKLARDA GEZ SESİYLE NEFSİMLE SAVAŞIYORUM.CAHİLLİYE DÖNEMİNDEN BETER DURUMDAYIZ.ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN.

 11. o kadar dertliyim ki …izmir liyim burda doğdum annem babam ,eşim izmirli 6yıl önce bir karar verdim. ama hayatım alt üst oldu şimdi çok yanlızım rabbim den başka kimsem yok peki benim hakkımı kim savunacak çalışmak istiyorum mesela bana izmirde kim iş verecek kokoş kadınlar mı bana ekmek verecek.ne diyim rabbim yardımcımız olsun…
  sizce ben özgürmüyüm?

 12. Bu ic savasi veren kisilerden de birisi benim, dualariniza muhtacim. Ben basortusne karsi buyutuldum ama suan gece gunduz bunuyapmam lazim diye uykularim kaciyor. Ne olur dualarinizda benide eksik etmeyin.

  1. Allah yardımcın olsun canım benim. Ben en kısa zamanda Allahın izniyle bunu yapabileceğine inanıyorum. Keşke günahlarımız her zaman uykularımızı kaçırsaydı. Gözyaşı olup aksaydı,acısı yüreğimizi yaksaydı. Ama olmuyor. Ağlanacak hallerimize gülüyoruz çoğu kez…

 13. Basortusunu isteyen yani: Insanlari olduklari gibi kabul edip saygi gosteren firmalar.
  Basortusune karsi yani: HA, 9/11 DEN sonra hersey degisti. (IKiz Kulelerin yikilmasindan sonra muslumanlara terorist gozuyle bakilmaya baslanilmis)
  Basortusunu isteyen yani: Evet 9/11 den sonra bile. Hastanelerde ve buyuk firmalarda bir cok basortulu kadin calisiyor.
  Basortusune karsi yani: Neden dinimizi bir bez parcasina ceviriyorsunki?
  Basortusunu isteyen yani: Neden kadinligi, topuklu ayakkabi ve ruj renkleriyle tanimliyorsu?
  Basortusune karsi yani: Soruma cevap vermedin!
  Basortusunu isteyen yani: ASLINDA VERDIM, kAPANMAK BIR BEZ PARCASINDAN DAHA KAPSAMLI. bAS ORTUSU Allaha karsi gitmemektir. Bas ortusu inanci destekler. Gercek kadinliktir.Kisa kol ve dapdar kotlarin kadinlik degildir
  Basortusune karsi yani:Bahsettigimiz sadece moda. Magarada yasamiyoruz artik. Her seyden once kapanmak kadinlari kontrol etmek isteyen erkeklerin uydurmasidir.
  Basortusunu isteyen yani: Bas ortulerini takmak icin kocalariyla kavga eden kadinlara ne demeli peki. Peki ya Fransada kadinlarin basortulerini zorla cikarmaya calisan erkeklere ne demeli. Bunun icin diyecegin nedir.
  Basortusune karsi yani: Basini egiyor.
  Basortusunu isteyen yani: Sana basortunu takmani soyleyen kadindi degilmi?
  Basortusune karsi yani: Evet ama.
  Basortusunu isteyen yani: Ama erkeklerin agirlikli oldugu firmalar tarafindan dizayn edilmish moda seni ozgurlestiriyor oylemi. Sen (reklamlari) gormuyormusun kadinlar nasil kontrol ediliyor ve bir pazarlik mal gibi kullaniliyorlar. Bosversene.
  Basortusune karsi yani: Ama bekle bisaniye. diyordum ki,
  Bas ortusunu isteyen yani : Ne demek istiyordun? Sen saniyormusun erkekler bas ortusuyle kadinlari kontrol ediyorlar.
  Basortusune karsi yani: Evet
  Bas ortusunu isteyen yani ; Nasil oluyor bu tam olarak acikla.
  Basortusune karsi yani: Sesini yukseltiyor, Kadinlara nasil ve ne giyeceklerini soyleyerek.
  Bas ortusunu isteyen yani : Televizyon, film ve dergilerde sana nasil giyinip cekici olman gerektigini soylemiyorlarmi . Sence bu kontrol degil mi. onlarin istediklerini giymeye zorlamalari kontrol egilmi. Sadece seni degil butun ticareti kontrol ediyorlar.
  Basortusune karsi yani. Ne demek istiyorsun?
  Basortusunu isteyen yani : Demek istedigim, dergileri dizayn yapanlar sana hastalik derecesinde zayif olman gerektigini soyluyorlar.
  Basortusunu karsi yani: Anlamiyorum seni? Bas ortusunun dergilerle ve urunlerle ne alakasi var.
  Bas ortusunu isteyen yani : Cok alakasi var. Gormuyormusun. Bas ortusu tuketicilege bir tehdit. Kadinlar bilyon dolarlar harciyor zayif gorunmak (diyet urunler) ve erkekler tarafindan dizayn edilmish moda standartlarina ayak uydurabilmek icin. Ve iste Bizim ISLAM dinimiz sana diyorku unut ve at bu sacmalaiklari kafandan ve ruhuna odaklan. Erkeklerin senin gorunusun hakkinda ne dusunuyorlar diye uzme kendini. Onlarin azgin shehvetli gozlerine bas ortunle bir tokat gibi vur.
  Bas ortusune karsi yani : Yeter bana ders verdigin, takmiycam ben basortusu. Bas ortusu acayip, eski, ve bu sivil hayata uygun bir sey degil.
  Bas ortusunu isteyen yani: Baisni egiyor.
  Bas ortusune karsi yani : Tamam ya diyor ve tam bas ortusunu ortuyor ve aynada kendisne bakip. Yapamayacagim diyor,
  Kuran :….Nefsini (Ruhunu) kotuluklerden arindiran kurtlusa ermish, onu kotuluklere gomen de ziyan etmishtir.” (91:10)

 14. Bu yazi gercekten butun tv’lerde okunmali diyorum ben, ki uyuyan zombilesmish beyinler belki uynirlar. Daha dun aksam esime ayni seyden bahsediyorudum. mini ettek giymek, gogusleri destekli sutyenlerle daha buyuk mus gibi gosterip acmak, sacini hergun bir ton kimyasal atikla sekillendirmek, yuzunu tonlarca zehirle boyamak gunumuzde ozgurluk olmush. Youtube ‘ta musluman olmush bir amerikan kizin kapanmak icin verdigi bir ic savashi anlatan su videoya , ingilizce bilenler icin bir baksin diyorum, belki uyanirlar http://www.youtube.com/watch?v=3mhqgrYgNJ4.Ben bilmeyenler icin ceviricem.
  Basortusune karsi yani : Yoruldum artik.
  Basortusunu isteyen yani : Neyden yoruldun?
  Basortusune karsi yani : Herkes beni elestiriyor.
  Basortusunuisteyen yani: Kim elestiriyor seni ?
  Basortusune karsi yani : Yaninda oturdugum o kadin bana surekli basortumu takmam gerektigini soyluyor.
  Basortusunuisteyen yani : OOO Bas ortusu, konusmalarin en cok tartisilani !
  Basortusune karsi yani : Evet.
  Basortusunu isteyen yani: kadin dogru demis, basortusunu takmak cok iyi birsey.
  Basortusune karsi yani : Kimin iddiasi ki bu?
  Basortusunu isteyen yani : Kuran’ da acikca belirtilmis.
  Basortusune karsi yani : Evet, o kadin bundan bahsetmishti.
  Basortusunu isteyen yani: Evet sana Nur Suresinde soylenileni okumush.
  Basortusune karsi yani:Evet ama bu buyuk bir gunah degil ki. Insanlara yardim edip, namaz kilmak daha onemli.
  Basortusunu isteyen yani: Cok dogru ama buyuk gunahlar, kucuk gunahlarla basliyor.
  Basortusune karsi yani: Soylediginde haklisin ama ne giydigin onemli degil. Onemli olan iyi ve iman dolu bir kalbin olmasi.
  Basortusunu isteyen yani: Madem onemli degil ne giydigin, neden ayna onunde saatlerce hazirlik yapiyorsun. O kadar cok para harciyorsunki kozmetik urunler icin, daha sonrada bunlarla saatlerce sacini yuzunu saatlerce degistirmeye calisiyorsun. Sonra surekli diyet yiyecklerle besleniyorsun.
  Basortusune karsi yani:Ben basortusunden hoslanmiyorum, benim ozgurlugumu kisitliyor.
  Basortusunu isteyen yani: O, demek losyonlar ve daha turlu turlu kozmetikler seni ozgur kiliyorlar oylemi . Senin ozgurluk anlayisini soyle bana.
  Basortusune karsi yani: Ozgurluk, istedigini begendigini yapabilmektir.
  Basortusunu isteyen yani: Hayir, ozgurluk, baskalarindan korkmadan dogru olani yapabilmektir.
  Basortusune karsi yani : Bak ben basortusu takmayan birsuru iyi insan gordum. Ve bir suru kotu basortulu kadin.
  Basortusunu isteyen yani: Bu neyi kanitliyor. Sana iyi davranan alkoholik bir insan var diye senin de alkoholik biri mi olman lazim.
  Basortusune karsi yani: Ama ben fanatik dinci olmak istemiyorum, ben basortusuzde dinime saygi duyabilirim.
  Basortusunu isteyen yani: O zaman sen dunyevi, Allah’a karsi gelen bir fanatiksin.
  Basortusune karsi yani: Ya sen anlamiyorsun. Eger ben basortusu takrasam kim evelenecek benimle
  Basortusunu isteyen yani: o demek basortulu kadinlar hic evlenmiyor oylemi?
  Basortusune karsi yani: Tamam diyelim, basortusunu takmaya basladim, ve kocam bundan hoslanmiyor ve cikarmami istiyor. o zaman ne yapacagim.
  Basortusunu isteyen yani: Senin degerlerine saygi duymayan bir adam seninle evlenmeye layik degildir.
  Basortusune karsi yani: Kim beni ise alir?

 15. KübraNur says:

  olması gerekeni istiyoruz ama içimizden istiyoruz , susuyoruz

 16. Y. Süleyman TAMTAM says:

  Teşekkürler Cahide
  hislerimize tercüman oldun.

 17. Seher... says:

  Üniversiteyi binbir mutlulukla kazanıp başörtülü olduğum için kayıttan önce ikna odasına alınan ve üniversite hayatı boyunca ağız dolusu hakaretler yiyen biri olarak diyorumki..çok şey istemiyorsun,hakkın olanı istiyorsun..şimdi beni ikna odasına alan kadın,malum davadan tutuklu..medyada duyulanlar yanında yaptıklarına gözümüzle şahit olduğumuz onlarca rezilliği var..hep Allaha havale ettik,ıstanbul üniversitesinin çevresinde çok cami vardır,hakaretlerden bunalıp kaçıp dua ettik..şimdi kardeşlerimiz başörtülü okuyabiliyorlar çok şükür..ama bize yaptıklarını unutmayacağım…cesaretin beni çok mutlu ediyor ama şuna katılamıyorum cahide abla,ıslamın mutevazi ve sabırlı tarafını da mutlaka temsil etmemiz lazım..aynen Efendimize taş atılınca beddua etmeyip onları affettiği gibi…

  1. Seherciğim mütevazi ve sabırlı olmuyorum da, ne yapıyorum canım kardeşim. dert ettiklerimizi, sızılarımızı dile getirmeyelim mi? Kimseye hakaret etmiyoruz, beddua etmiyoruz, zulmetmiyoruz. Sadece bize reva görülenleri dillendirip, sancımızı, ne istediğimizi anlatıyoruz. Yoksa susmak, mütevazilik değildir asla

  2. Seher,
   Bana ikna odasinin ne demek oldugunu aciklarmisin? Nedir bu, basi ortulu kardeslerimizi baslarini acmalari icin ozel odalarmi tayin edilmish, nedir bu Allah askina. Ben yaklasik 7 senedir tr de yasamiyorum butun samimiyetimle soruyorum.

 18. Bizim çocuklarımızın evlatları rahat edecekmiş gibi geliyor bana çünkü bu zamana kadar ezilip sindirilmiş bir nesil olarak geliştik ancak çocuklarımız çok cevval bu konuda.İnşallah onların yavruları ve onların dünyası gelecekte daha güzel olacak diye düşünüyor ve temenni ediyorum.

 19. ah ablam ah içimden geçenleri ne güzel yazmışsın.evet erkeklerle tokalaşmıyorum diye aman sende ama geri kalmışsın diyorlar üstelik bunu söyleyen başı örtlü,ablam benim içim yanıyor anlatamıyorum 4 yaşında kızım 2yaşındA oğlum var o kadar endişeliyimki ne yapıcam bilemiyorum.kaç kez uykularım kaçtı bilemezsin çocuklarım büyüdükçe endişem artıyor bazen umudum tükeniyor.ama iyiki seni tanıdım ablam benim gibi endişe duyan ama pasif kalmıyan insanlar var evet üzülüyoruz ama pasif kalıyoruz.hiç bi şey yapamıyorum ama en azından senin sayende burda paylaşa biliyorum.seni öyüzden çok sevdim.her kese seni anlatıyorum annem bile her konuşmamızda seni sorar.ablam ben çocuklarıma dini duyguları vermek istiyorum. kimi erken diyor bende erken olunca daha kalıcı olur diye öğretiyorum ama asla sıkmıyorum.bazende oyun şeklinde yapıyoruz sanki çocuköyle daha iyi anlıyor.rabim yar ve yardımcın olsun…

 20. z.sümeyra says:

  Ellerinize,yüreğinize sağlık.Çok güzel yazmışsınız Allah razı olsun..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: