Doğal Güneş Kremi

Bitmeyen Savaş / Gelin-Kaynana

“Ne bahtsız kadınmışım ben; Kaynanaların kötü zamanında gelin oldum, Gelinlerin kötü zamanında kaynana oldum” (Geçmişin gelini, şimdinin kaynanası)

Dünya, kuruldu kurulalı ne savaşlar görmüş geçirmiş. Savaşlar, yenilenler, yenenler, yenilgiyi kabul edenler. Öyle veya böyle sonuçta hepsi bitmiş.

Öteden beri süregelen bir kavga var ki; dünyanın sonuna kadar süreceğe benziyor. Hangi tarafı dinleseniz ona hak vereceğiniz, içinden asla çıkamayacağınız bir kör düğümdür bu.

Oğlan anası evladını büyütmüş okutmuş, yüzünün akıyla yetiştirmiş olmanın verdiği rahatlıkla, önce yana yakıla gelin arayışına girer. Konuya komşuya, eşe dosta, hısım akrabaya sorulur. Münasip bir gelin aranır. Eli yüzü düzgün olsun. Oğlumun yanına yakışsın. Güleryüzlü olsun. Şimdilerde çalışan olsun, mümkünse öğretmen olup yarım gün çalışsın gibi bir dolu istekle aylar hatta yıllar süren arayışlar sonucu oğlana bir kız bulunur.

Daha isteme safhasında baştan aşağı süzmeler, gözlük üstünden bakmalar her sözden bir mana çıkarmalar başlar. Nişandı düğündü, alışverişti derken ilk kırgınlıklar bu süreçte yaşanmıştır çoğu kez. Kız tarafı “az aldılar, kızımıza masraf etmediler”, Oğlan tarafı ” çok istediler, belimizi büktüler” diye yakınıp dururlar.

Gelin eve geldimi, oğlan anasının da kaynanalığı başlamıştır artık. Beraber veya altlı üstlü oturanların harbleri daha büyük olur. Atışmalar, kırgınlıklar, gıcık kapmalar, gelinin kocasına, annenin oğluna şikayetleri bitmek bilmez. Zaten olan çoğu kez oğlana olur.

Hani bir temsil vardır. Çay takımını bir aileye benzetirler derler ki;

Çaydanlığın altı Kaynanadır: Devamlı kaynar durur

Üstü gelindir: kaynana kaynadıkça gelin demlenir

Çay bardağı damatdır: Bir gelin doldurur, bir kaynana

Çay kaşığı görümcedir: Devamlı karıştırır

Çay tabağı kayınbabadır: Dökülenleri toplar

Torunlar şekerdir: Çayı tatlandırır 🙂

Kaynana oğlumu ben büyüttüm der  sahiplenir. Gelin kocamdır, çocuğumun babasıdır der sahiplenir. Oğlan hep paylaşılamayan taraf olur. Kız evlat ne yapsa göze batmaz ama gelinin yaptıkları çalı dikeni gibi batar.  Gelin de annesinin dediğine, yaptığına kırılmaz ama kaynanası ne dese alınır, kırılır.

Acaba bu kaynanalar da biraz kanatarak mı konuşur?

Çeşit çeşit kaynana tipleri vardır. Kimi oğlunu gelinden kıskanır, gelini kuma gibi görür. Kimi çok bilmiştir, dünyanın kendi merkezinde döndüğünü sanır. İllede kendi dediği olsun ister. Kimi burnundan kıl aldırmaz. Kimi asla affetmez. Kiminin yüzü hiç gülmez. Kimi her gördüğü konu komşuya, eşe dosta gelini şikayet etmeyi bir marifet sayar.

Gelinini kızı yerine koyup, ufak tefek hataları görmezden gelen,  üzerini örten, gelinini kızı kadar sevemese de, adil davranmayı bilen kayınvalidelerin ellerinden öperim.

Eltiler ayrı dert, görümceler ayrı dert. Sanırım asıl dert olan gelinin yeni bir aileye, ailenin de yeni bir bireye  adapte olamayışından kaynaklanıyor. Farklı kültürler, farklı yaşam biçimleri, alışkanlıklar anlaşmazlıkların temelini oluşturuyor. Uzmanlar, psikologlar ne tavsiye ederse etsin. Her iki tarafta kendini haklı görmeye devam edecek. Bence çoğu evde bu kavga bitmeyecek…

*******************************************

Sabriye kardeşimiz kayın validesi ve eltisi ile beraber aynı apartmanda oturuyormuş. Kültür farklılıkları aralarında bir çok soruna yol açmış. “Hiç yalnız kalamıyorum, ne zaman kendi kendimize oturup bir çay içecek olsak çat kapı geliyorlar” diyor. Hatta “Benim çocuk, eltimin çocuğuyla  oynadığı zaman bile gıcık kapıyorum” diyor.  Eşine ne zaman rahatsızlıklarından bahsetse “sonu hep kavga oluyor”  demiş. “Ne olur bana akıl verin, fikirlerinize ihtiyacım var” demiş. Sizce  Sabriye ne yapsın?

Comments are closed.

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Zuleyha says:

  S.a Ayse 27 kardesim buyuye karsi NAS,FELAK, IHLAS surelerini sabah aksam her gun ucer defa okuyup aralarinda besmele cekerek ucer defa okuyup uzerinize ufleyin.. Ayrica yine her gun sabah aksam Ayetel kursiyi okuyup sonundaki “hifzuhuma” kelimesini 7 defa tekrar edin.. HASR suresinin son uc ayetini “huvellahulleziy la ilahe illahu ” diye baslayan ayetleri sabah aksam okuyup vucudunuza evinize ufleyin.. hatta bir bardak suya bu ayetleri okuyup icebilirsinizde….5 vakit namazinizida mutlaka kilmaniz gerekir… Ayrica fetih suresini bir bardak suya okuyup evinizin ayak basilmayan yerlerinede serpin… Allah sifa versin s.a

 2. Ben bu konuda asıl görevin eşlere düştüğü düşüncesindeyim. Eşimin ailesiyle 6 yıldır yan binalarda oturuyoruz. Ve çok şükür büyük sıkıntılar yaşamadık. Çünkü eşim ”artık bizim ayrı bir aile olduğumuzu, tabi ki her zaman yanlarında olduğumuzu ve olacağımızı fakat kendi hayatımızı yaşarken müdahale etmemeleri gerektiğini” benim de hep arkamda olarak ve bunu sabırla senelere yayarak kabullendirdi. Ben olan biten hiç birşeyi öyle nefretle anmıyorum çünkü eşim hep yanımda oldu; beni hiç ezmedi. Onun varlığı ve sahiplenmesi beni de daha sabırlı ve hoşgörülü biri yaptı.

  Bir evlat kolay yetiştirilmiyor. Analık çok zor bir zanaat. İlmek ilmek işlediğin evladının kız yada erkek farketmez evden ayrılması çok zor. Kızım 1 gece babaannesinde kalsa uykularım kaçıyor. O anne ne yapsın. Evet kıskanıyor bazen, bazen paylaşmak istemiyor doğru. Ön planda olmak istiyor. Eşiniz size sizin çok özel olduğunu hissettirirse, bunlar size dokunmuyor. Anlayışla karşılayıp gülüp geçiyorsunuz. Tabi kasıtlı kötülük yapan, bilinçli bir şekilde kötülük yapan kayınvalideler benim uzmanlık alanım dışında. Çok şükür öyle biri değil kayınvalidem. İyi ki onu doğurmuş. Sırf bu, herşeydir benim için. Allah büyük sıkıntıda olan kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Sevgilerimle..

 3. Lâ tahzen / Üzülme..
  Çünkü hüzün, düşmanı sevindirir, dostunu üzer, haset edenin diline düşürür.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Çünkü hüzün, kaybolanı geri getirmez, öleni diriltmez, kaderi değiştirmez, hiçbir fayda getirmez.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Çünkü hüzün sinirleri yıpratır, kalbini yorar, gecelerini mahveder.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Eğer günah işlediysen tövbe et, istiğfarda bulun, yanlış yaptıysan düzelt, O’nun rahmeti sonsuz, kapısı hep açıktır.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Kaybettiğin şey için üzülme çünkü daha pek çok nimetlere sahipsin. Allah’ın sana bahşettiği diğer nimetleri düşün ve şükret. Allah Teala, “Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız buna güç yetiremezsiniz” buyurmuyor mu?
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Ehli batılın sözlerinden dolayı üzülme, onların tenkitlerine sabrettiğin sürece mükafatlandırılacağını unutma.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  İnsanlara ihsanda bulunduğun sürece üzülme. Çünkü mutluluğun yolu insanlara ihsanda bulunmaktan geçer.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Çünkü iyiliğin mükafatı on mislinden yedi yüz misline, kötülüğün karşılığı ise sadece mislince
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Dünya, ne seçim, ne geçim dünyasıdır; dünya, bugün var yarın yok, imtihan dünyasıdır.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Hakk’ın rızâsına uygun düşen belâ, kulun sevgisini artırır.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Altın, ateş ile; iyi kul da belâ ve musibet ile tecrübe edilir. (Hz. Ali r.a.)
  Lâ tahzen / Üzülme..
  İnsanlar, başlarına gelen belâ ve musibetleri ondan daha büyükleriyle kıyas etselerdi, şüphesiz belâların bazısını âfiyet kabul ederlerdi.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  Karşı karşıya kalabileceğin muhtemel bir musibet için en kötü ihtimal ne olabilir sorusunu kendine sor. Sonra bu muhtemel sonuca kendini alıştır, ona tahammül etme konusunda kendine telkinde bulun. “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” ayetini tedebbür ederek bu hali sakin bir şekilde iyimser bir tabloya dönüştürmeye bak.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  – Şunu unutma yaşadığın günün sınırları içinde yaşamazsan sıkıntı ve kaygıların artacak demektir. Biraz daha açarsak; Sabaha çıktıktan sonra artık akşamı bekleme, akşama kavuşunca da sabahı bekleme. Ne maziye takıl kal ne de gelecek kaygısı içinde ol. Yani ânı yaşa.
  Lâ tahzen / Üzülme..
  – “İnne maal usri yüsran / Her zorlukla birlikte kolaylık vardır.” Yani kolaylık zorluğun içinde saklıdır!.. Bir başka ifade ile; kolaylık; zorluk zannettiğimiz şeyin taa kendisidir!..
  Lâ tahzen / Üzülme..

 4. zuleyha says:

  Sumeyye kardesim yazdiklarini okurken tuylerim diken diken oldu 🙁 InsaAllah bundan sonra hayatin hep guzelliklerle mutlu ve huzurlu olsun.. Tum kardeslerime Rabbimden afiyet diliyorum..

 5. Allah yardimcimiz olsun insallah…

 6. ben görümcemle pek konuşmam aynı şehirde bile yaşamıyoruz şimdi boşanıyo kocasından temelli kaynanamlarda yandım artık neyse herkez var selamlaştık çıkıyoruz ben görümcemi öpmedim çıkıyorum kayınbabam görümceme o seni öpmedimi diye sordu oda yookk öpmedi ne yaptıysam artık! dedi kayınbabam da esti gürledi ne terbiyesizliğim kaldı ne utanmazlığım sen kaybedersinler falan arkama bakmadan aşağı indim eşimde babasının bana bağırdığını duyunca fırladı yukarı sen nası benim karıma öyle dersin diye babası üstüne yürüdü defolll haram olsun sana hakkım diye kocam onun üstüne yürüdü falan neyse biz kovulduk aradan iki hafta geçti kaynanam aradı gel senle konuşacaklarmış babanlar diye oda gitti barıştılar sanırım kocam hala anlatmadı bana ne konuştuklarını ben de sormuyorum artık ama şöyle bi düşününce bizi kovan insanların evine ilk çağırışlarında gitti barıştı diye kızıyorum ona bi taraftanda ailesi sonuçta ne zamana kadar küs kalacak diyorum ama gururum inciniyo sanırım bu durumdan en azından benim için biraz daha surat asmasını beklerdim sizce ben ne düşünmeliyim biz onlarla aynı şehirde yaşamıyoruz eşim de sdenede bi defa geliyo ailesinin evine bi daha barışmak için bir sene bekleyemezdim ya zaten iki gün sonra gidecez dedi bana ben bir ömür bunlarlamı uğraşıcam söyleyin bana ya konuşmuyorum şimdi eşimle de çok bana kötü davranıyosun beni sevmiyosun deyip duruyo ben ne yapmalıyım yaaaaaaaa

  1. Görümcenle niçin konuşmuyorsun? Belli bir sebebi var mı? Hani herkese veda edip bir kişiye etmeyince göze batması normal gibi geldi ama sebebi vardır mutlaka??

 7. Zuleyha says:

  Merhaba.. Butun yazilanlari okuyamadim ama “kimsesiz’ rumuzlu kardesimin yazdiklarini hayatini okudum kendisini cok iyi anliyorum. Bende 18 yasinda yurt disina gelin gittim.. cektiklerimi Rabbim bilir. yalniz kimsesiz garip bir kus gibiydim.. sabir kusuydum ayni zamanda.. Seni cok iyi anliyorum kardesim.. Sana katiliyorum kimse evladini yurt disina gurbete gelin vermesin… Kaynana kelimesini duymak dahi icimde kotu anilarin tekrar tekrar gozumun onune gelmesine sebeb oluyor.. halada hayatimda halada etkisi uzerime kabus gibi cokmus durumda .. icimdeki Allah korkusu olmasa idi ne bunca sene onun zulumlerini cekerdim .. ne de esimle hala evli olurdum… hayatimdan siler atardim.. Rabbim cumle kardeslerimin yardimcisi olsun. ozellikle gurbetlerde kimsesiz olanlara… selamlar sevgiler

 8. Yurt disinda yasiyorum, burda dogdum buyudum.
  Ilk evliligim yurumedi. Ondan 6 yasinda maasallah pirlanta gibi bir oglum var. eski esimi türkiye’den getirdim buraya. döverdi beni, yalanci, aldatirdi, çalismazdi, oglumla ilgilenmezdi. Sinir disi ettirdim.
  Ikinci evliligimi mayis ayinda yaptim. Kimlemi ? bir fransizla. Yabanci deyip geçmeyin, adam gibi adam. Tatli dilli, akilli, sorumluluk sahibi, çaliskan, evden bizsiz çikmayan, durust bir insan. En onemlisi, oglum onda baba kokusu aldi. Kayinvalidem ? Allah herkese böyle bir kayinvalide nasip etsin. Kayinbabamla oglumu hiç dislamadilar, öz torunlarindan hiç ama asla ayirmazlar oglumu, o da onlarin torunu. Bakarlar, gezdirirler, bazen yatiya alirlar. Sevgi, saygi var aramizda. Benim yaptigim türk yemeklerimi çok severler. Heleki kayinbabam lahmacunlarima bayilir  kayinvalidem kendi kayinvalidesinden de çekmis, ama kendisi cana yakin, iyi birisi oldugundan ayni seyleri ben ve eltime yapmadi, yapmazda. Ailem ilk baslarda ikinci evliligimi pek Kabul etmedi baslarda, hele babam  abilerim ve annem sayesinde razi oldu  bana ve ogluma nasil davrandigini gördüklerinde Kabul etti herkes  severler birbirlerini anne babamla 
  Ama yabancilardada var kayinvalide zulmü, is arkadaslarimdan çok yakinan olur 

 9. sümeyye says:

  kaynana gelin mevzusu ..bazı ablalarım iyilik edin muhakkak karşılığını görürsünüz. demiş..bence de doğru sonuçta bir anne ve sevdiğimiz saydığımız herşeyimiz olan eşimizi dünyaya getirmiş.. ve o da bir kadın ve de o da gelin ..

  ama ben de öyle olmadı. ne kadar saygı sevgi gösterdiysem hep kıskandı.kayın pederimin sabah akşam elini öper öyle uğurlar öyle karşılardım. herkesden önce onların rahatını düşünürdüm. kayınpederim beni çok severdi.kaynanama anlatmadığını benimle paylaşır.hergün adamcağız şükr ederdi. huzurlu mutluyuz diye. ne zaman beni görse ayağa kalkar gel kızım derdi. ama kaynanam beni hem oğlundan hem kocasından kıskandı.. her yaptığıma bahaneler bulup ara bozuculuk yaptı. gizli saklı beni hep şikayat etti. benim haberim bile olmazdı. yüzümede kızım canım derdi.o nedenle beni seviyor zannederdim..bir gün küçük kaynım sen hep kızım kızım diyorsun üstüne titriyor gibi görünüyorsun ama niye süekli abime yengemi şikayet ediyorsun .sen iki yüzlüsün diyince şok oldum. ama seslenmedim.böyle şeylere daha önce başka kaynana-gelin ilişkisindenşahit olmuştum. üstünü örttüm. hiç hesap sormadım.bi daha da yapmaz dedim haberimin olduğunu bilir de diye..kadınların ev düzenine karışmak pek iyi olmaz bunu bilirim .o nedene evini nasıl seviyorsa öyle işini yapardım. eksiğim varsa düzeltim derdim.danışmadan bi barda dahi olsun ondan izinsiz yeribni değiştirmezdim. gönlüne göre yapardım herşeyi hastalandıklarında gece nöbet beklerdik ailecek. olurda aşağı evimize indiğimizde ağırlaşırlarda çağırmaya çekinirler diye. keseler bir diye eşimin kazancını kayın babamın eline zarfıyla verirdik.asla hakları geçsin istemezdim.ne bilim bunlar benim düsturlarımdı ve öyle yaptım.

  taki ben hastalanıp düşenekadar.. evde para olmasına rağmen beni dr. götürtmediler .eşime para yok ne dr dediler.eşimde seslenmedi çünki paramızı onlara veriyorduk. benim aşırı bel ağrım ve kanamam vardı. halbuki hamileymişim. adetim geçmeden kanama olunca adet zannettim kendimi.bilemedim.eşime dr gidelim dedim ama gidemedik.birden ağrılardan eskisi gibi kaynanamın işini yapamaz oldum.akamdan şikayetler çoğaldı. her gün kavgha hergün patırtı oluyordu eşimle. neden böyle olduğunu anlayamıyordum. eşim ağrılarımın olduğunu biliyordu. en son aylıkta götirim sabr et dedi aylığı bekledik ama zaten en fazla 10 gün olmuştu. 10 günden sonra da geçmezse dedim bu hamilelik olada bilir. herkes hasta olduğumu biliyordu ama kaynanan etraftan soranlara biz götürelim dr dedikte kendi gitmiyor diyince şok oldum. bir daha da dr lafını etmedim. allah beni görüyor .dedim sustum.ben öyle ileri geri laf dalaşlarıyla uğraşamam hiç sevmem düzeni bozar çünki.
  her neyse niye birden bana sırt döndüklerini de öğrendim annemgile tek gittim diyeymiş. ilk kez annemgile tek gişttim .güdüz gidip akşam olmadan dönmüştüm .herkesin haberi vardı.eşimin iznide vardı. meğerse kayınpederim benim aileme yakın olmamı istemiyormuş.o yüzden dr götürtmemiş.
  kanamamın 10 günü bunaldım gel gitlerden arkadaşlarımla haftada toplanıp kuranla ilgili ders yapardık. oraya gittim. orda fenalaştım. kimseye bişe de diyemedim evde problem olur diye. neyeki arkadaşlar senin rengin iyi değil evine bırakalım dediler .eve geldim. ağrılardan duramıyorum galiba tuvaletim geldi dedim ve tuvalete girdiğimden bende bi parça düştüğünü gördüm.o ana kadar hiç ağlamadım sızlanmaım.içimden anki canım düşmğştü. anneliği o an anladım.yukarı kayın validemlere çıktım
  kimse yoktu. eşimi aradım. durumu söyledim.iş çıkışına zaten az kalmıştı .gelemezmisin dedim. evde kimse yokmu .ben senin için bişe yapamam diyince başımdan aşağı kaynar su döküldü. eşim el uzatmıyorsa kim el uzatsın bana dedim .allaha bıraktım.evime indim .üstümü değiştirdim ve yatağımı yapıp yattım. ağlamayı bıraktım . kendimi sakinleştirmeye çalıştım.çünki allah istemezse kimse bana yar ve yardımcı olamazdı. sonra kapı sesi duydum .annem gelmiş. ben çağırmamıştım.şimdi kapıyı açsam anasını çağırmış deyip olay olurdu.nitekim öylede oldu. halbuki annem beni üç gündür rüyasında görüyormuş- anne çok açım üşüyorum diyormuşum ve çok da perişan haldeymişim rüyasında .sevdiğim börekten yapıp getirmiş .garip anam . kaynanamda o arada geldi. sonra kapıyı açtım. ama gene de evin erkekleri gelince şikayati bastı anasını çağırmış,ona kapıyı açtı diye. annemde o çağırmadı ben rüyamda gördüm desede kim inana .ben zaten savunma yapmadım hiç.çünki insan neye inanmışsa odur.. zaten beni kafalarında bitirmişler. kayınpederim geldi ne oldu diye. babam geldi. en son eşim geldi. hiç bişe yokmuş gibi davrandım.bilmiyorum.şimdi olsa böyle davranırmıydım bilmiyorum.ama o zaman ki iman kuvvetim şimdi yok gibi.

  dr götürdüler en son.zaten iş işten geçmişti. ben sabr ettim. allah kabul etsin. bu bizim ilk olayımız ama son değil.hala beraber alt üst oturuyoruz.sadece yememiz ayrıldı. yaşadıklarımı yazsam kitap olur. kaynanam hala aynı. herkes aynı ama ben aynı değilim. en çok üzüldüğüm. eski imanımın olmayışı.eski sabrımın kalmayışı.. allahtan tek isteğim bana o iman kuvvetimi geri vermesi..

  haa küsmüyüz. ne düşmanız ne de dosttuz. eşimin ailesi, annesi babası, kardeşleri.. sonuçta atsan atılmaz satsan satılmaz. küslük hiç olmaz. benim bu evlilikten aldığım ders insan kaderini yaşar . cüz i iradesiyle de ahiretini kazanır.evlendiğimde 20 yaşındaydım. 6 yıl oldu.eşim anladı anlayacağına da beni ezip ezdiridğini, hala savunmaz.ben de hiç beklemem savunmasını .çünki çok saçma bi murad olur. beni savunsa anasına babasına karşı çıkmış olacak onları savunmak ona daha kolay geliyor ben ne yapayım.atma ananı babanı demekten başka bişey yapmıyorum. onlara iyilikten vaz geçme diyorum.am beni çok zorama.çünki psikolojim pek yerinde değil. yediğinden yedir giydiğinden giydir derim . bu benim vazifem . ama çok fazla yaklaşamıyorum.oturup sohbet edemiyorum.ihtiyaç dahilinde görüşüyoruz.ancak bu kadarını yapabiliyorum.çünki ben 1 değil o şekilde 3 yavrumu kaybettim. hep güldüler .içten içe. destek olmadılar. ben şunu bilirim ve nacizane de onu tavsiye ederim.iyilikte fenalıkta allahtan gelir. kimin gücü neye yeter .anne baba atılmaz. kolaymı eşimin gözüyle bakıyorum da olaya. bi insan için annenin ababnın hatasını yüzüne vurmak ne zordur. bana çaresiz bakışlarla burdan taşınmaktan başka çaremiz yok diyişini hiç unutamam .

  belki karışık yazmış olabilirim. duanızı eksik etmeyin. lkolay değil.elbet ama cennet ucuz mu peygamber efendimiz niceler aşağılandı hor görüldü. niceler sustu. herkes kendi nefsine baksa böyl olmaz elbet. benim içim rahat .çektim hala çekiyorum. çok şeyler kaybettim sağlığımdan olsun canımdan olsun ama belki çok şeyler de kazanırım umut ediyorum..selametle

  1. sümeyye kardeş nasıl ağlattın beni bir bilsen.çocuk konusunda çok hassasım ben.ama üzülme eğer istiyorsan Allah sana eli ayağı düzgün hayırlı evlatlar nasip etsin.Düşen yavruların cennetin kapısında bekliyolar seni, annemiz olmadan içeri girmeyiz diyolar.İçini böyle ferahlat.

  2. misafir says:

   sumeyye hanim . Allah size sabir versin . Tum dualariniz hayirlisiyla kabul olsun insallah .. Yazdiklarinizdan cok etkilendim . Sonuna kadar haklisiniz . Sabrin sonu selamettir .Ancak , dinimizde hakkimizi aramak ve savunmak da var . Yavrularinizi kaybetmissiniz . Ayrica , bizler kocalarimiza emanetiz . Anne , baba hakki odenmez dogru ama bizler de onlara ailelerinden goremedikleri destekleri veriyoruz . Dar gunleri paylasiyoruz . Sadece sizin degil esinizin de yavrulari idi . Bu konuda , anne – baba karsisinda durulmali diye dusunuyorum . Sizin , akil ve beden sagliginizin sorumlulugu esinize aittir . Siz ona emanetsiniz . Sizi ve sizleri yok yere uzmek , iftira atmak , hakkiniza girmek gunahtir . Hem de nasil gunah … Tatli dil , sevgi – saygi diyen okurlar . Cok dogru evet . Ama Allah in bize bahsetmis oldugu can ‘a , insanliga ve de bizi yetistiren anne babanin hakkina saygi nerde kaliyor ? Yapmayin ne olur . Herkes saygisizligindan mi yasiyor bu dertleri . Ben , evladim . Bizler evladiz . Kayinvalidelerimizin ogullari gibi bizler de kendi anne babalarimizin gozlerinden bile sakindiklari evlatlariyiz .Hele ki ; biz bayanlar , erkek evlattan belli durumlarda daha da yurek heyecanlari cekilerek buyutulmusuzdur . Babalarimiz , biz okula , ise giderken cok daha tedirgin olmustur . Allah , herseyi gorup biliyor . Rabbim , kimsenin emegini karsiliksiz birakmaz . Bizler , sizlere Gelin degil Evlat olmaya geldik . Anlayin ne olur .

  3. ah sümeyyeciğim ya, yazdıklarını okurken ağlamadan edemedim. Allah kalplerine merhamet versin ne diyelim. bazı kayınvalideler, gelininde bir insan olduğunu ve anne baba kuzusu olduğunu unutuyorlar. Allah yardımcın olsun canım. eşine çok büyük iş düşüyor. inşallah o da zamanla eğriyi doğruyu ayırırda, senin nekadar haklı olduğunu görür..

  4. Hayalkirikligi says:

   sumeyye hanim anlattiklarinizi okurken hatta suanda yazarken bile agliyorum inanin cok uzuldum bu insanlar kalp tasimiyolar kesinlikle o kaynana denen kadin afedersiniz boyle yaziyorum nasil bir anneymis o da dogurmus bu nasil annelik o yavrularin hesabini veremez ki sizin gunahinizi nasil cekecek orasini sadece ALLAH biliyor. Yuce rabbim insALLAH size imanininizi en iyi sekilde yasamayi nasip etsin. gercekten icim acidi bende anneyim bu nasil vicdansizliktir. Esinizede kizdim kusura bakmayin evet hakli annelik babalik hakki odenmez ama o kendi yavrularini kaybetmenize sebeb olarak cok buyuk gunaha girdi bunu ona soyleyin ALLAHTAN korksun ailesinden degil.Hadi ilkinde cahildi diyelim ya diger iki evlediniz unutmasinlar sizde anne baba evladisiniz, Allah biliyorya anneniz ne kadar uzulmustur? peki sizin annenizin analik hakkini nasil odicekler? cekecekleri cok. Tek dilegim sizin hayirlisiyla bu kotuluklerden kurtulmaniz.selametle….

  5. kınalıkız says:

   Ah canım ya küçüksün daha…Sabret ki, mevla neylerse güzel eyler,sıkar ama bunaltmaz.Çok şeyler yaşadım sana benzer 10 yıl altlı üstlü.6 yıl da karşı karşıya…Şimdi rahmetli ama ben yine de keşke yaşasaydı diyorum biliyormusun?Sorun sadece evlat paylaşılmıyormuş.Allah muhafaza belki biz de öyle davranacağız birgün….

  6. Sümeyye kardesim Allah yar ve yardimcin olsun,yasadiklarin bir film seridi gibi gecti gözlerimden. sabret ve bol bol dua et kardesim. sabrin sonu selamettir.Keske her kayinvalide, kizlarina yapilmasini istemediklerini gelinlerine yapmasa.

  7. sumeyye kardesim, allah sabrinin mukafatini versin insallah..
   ama esinin anne babasinin yaninda senin durumunu anlatmasi onlara karsi gelmesi anlamina gelmez.
   ben senin kadar iyimser degilim sanirm. benim esimin de hic farki yok seninkinden. esimin ailesiyle sorunlarimiz oldu ve eltim yuzunden olmaya devam edecek ama seninkiler kadar acimasiz degiller.
   ben bizim problemlerimizde bile esimin cevap vermeyisinde cok kiziyorum ve aliniyorum.
   kendimi onun yerine koyuyorum demissin, guzel kardesim, ben ailemle her turlu meseleyi cak rahat konusabiliyorum. benim ailemden esim hakkimda hic bir kotu laf duymadim ama dayim benimle konusmuyor esimle evlendigim icin. canin isterse diyorum. yani hakliya haykli, haksiza haksiz diyeceksin. kalbi kirilan olursa kendileri bilir. babamin yuzune pat diye yaptigi hatayi soyleyebiliyorum. ainan darilan olmuyor. once kiziyor cok biliyorsun diyor 🙂 dusunce hakli oldugumu kabul ediyor.
   esimin gunahini alarak, ona haksizlik ederlerse de neden boyle yaptiklarini sorar ve durumu uygun bir lisanla anlatmaya calisirim.
   erkekler de boyleolmali. -annecigim, oyle diyorsun ama bak sumeyye de ….” demenin ne sakincasi var?
   yani esin cok hatali. evlatlari ahirette haklarini istediklerinde ne cevap verecek?

 10. Seher... says:

  Bizdeki sorunların çözümünü ben ve eşim birlikte yaptık..ben artık kayınvalideme cevap vermiyorum,haklı bile olsam..eşimde benim yanımda haklı olduğum tarafları söylüyor..tabiki ailesinin yanında benim tarafımda olmasını bekleyemiyorum,çünkü asla bir erkek ailesinden vazgeçmez,ama en azından yanımdayken hak veriyor ve beni de anlamalısın diyor..hasılı,karşılıklı diyalogla eşimle de sorunları çözdük ınş..kayınvalideme de laf yetiştirmenin sadece beni yaraladığını ve hiç bi ise yaramadığını gördüm,biraz geç oldu ama artık mutluyuz….

 11. s.a herkese..bende 18 yaşında görücü usulü birazda aile baskısıya evlendim..23 senedir evliyim eşim benden 11 yaş büyük..eşimle aynı şehirli olmamıza ragmen ayrı kültürlere sahip insanlarız..çok uzun süre alışamadım ne eşime ne ailesine..eşim ailesinin sözünden çıkmayan ,onların herdedigini haklı bulan biriydi ilk başlarda ..çok uzunca bir süre anlaşamadık..benim her hareketim onlara ters geliyor onlarınki bana ters geliyordu..biz ayrı oturuyorduk ama evlenmemiş ve yaşı bir hayli olan görümcem ..kayınvaldem ve eşimide bana karşı doldurmayı başarıyordu..birkaç sene sonra eşimin görevi nedeni ile uzak bir şehire taşındık 17 senedir memleketimden uzaktayım..zaman geçtikçe ,çocuklar büyüdükçe ve büyük şehirde yaşamanın verdigi bir takım zorlukların mücadelesinde kayınvalde ,görümce vss sorunları yerini başka sıkıntılara bıraktı..aslına diyecegim o ki kimse küçük yaşta evlenmesin ,kendinden büyük biriyle evlenmesin,kültür farklılıgı olan biriyle evlenmesin..herkes evlilkte saygıyı ön planda tutar ama ben önce sevgi olmalı diye düşünüyorum,eşini seven bir insan saygıda zaten kusur etmez,aynı şekilde eşinin ailesinide sever. sevgi olan bir gönülde nefret ve kin olmaz.öyle böyle derken yıllar geçiyor ömür bitiyor malesef.ama evliliginizden ve şimdiye kadarki yaşadıgınız ömürden ne anladınız derseniz iki tane evladımdan başka sermayem yok..Allah evlatlarımızın ve cümlemizin akibetlerimiz hayır etsin. güzel günler göstersin ..dua etmekten başka çaremiz yok..saglıcakla kalın.

  1. Güzel kardesim,yazdiklarini okudum ve seni anlyiorum. Seninle Peygamberimizin müjdesini paylasmak istyiorum. Inanki yaptigimiz herseyin bir karsiligi olacak. Senin esinle iliskiye girmen de bile ecir,sevap var.esini güldürmen,onunla gecirdigin vakit bile bos vakit olmuyormus ben bunu ögrendigimde cok sevindim. Eslerin birbirinden razi olmasi cennete girmelerine bile vesile oluyor bilyior muydun? 🙂
   Üzüntüye ve ümitsizlige kapilma,Üzülme Allah bizimle beraberdir! Lahzen innallahe meane!

   Yine bir gün kadınlar, zihinlerini meşgul eden bir meseleyi öğrenmesi için Hz. Esmâ’yı temsilci seçtiler. Ondan Peygamberimize gitmesi bazı meseleleri dile getirmesi ricasında bulundular. Peygamberimizin huzuruna giren Hz. Esmâ, kendisine konuşmak için müsaade verilince, “Anam babam size feda olsun, ey Allah’ın Resûl’ü!” diyerek ona olan hürmet ve muhabbetini ifade ettikten sonra, sözlerine şöyle devam etti:

   “Ben, bazı kadınların size gönderdiği temsilciyim. Şüphe yok ki, Cenâb-ı Hak sizi erkek ve kadınların hepsine peygamber göndermiş, biz de sana ve senin Rabb’ine iman etmişizdir. Biz kadınlar evlerimizde oturmakta, beylerimizin meşru isteklerini yerine getirmekteyiz. Erkekler ise Cuma namazı kılmak ve cemaate devam etmek, hastaları ziyaret ve cenazelere katılmak suretiyle, tekrar tekrar hacca gitmekle bizden üstün kılındılar. Bu sayılanlardan daha faziletlisi de Allah yolunda cihat etmektir. Bir erkek hac veya umre için yahut cihat mak­sadıyla yola çıktığı vakit, biz onların mallarını korur, elbiselerini temizler ve di­keriz. Çocuklarını büyütürüz. Bütün bu hizmetlerimizle biz, erkeklerin kazan­dığı hayra ortak olacak mıyız?”

   Peygamberimiz (a.s.m.), Esmâ’nın konuşmasını dinledikten sonra yanındaki sahabilere, “Siz dinî bir sual soran kadınlar içerisinde bundan daha güzel konu­şan birini işittiniz mi?” buyurarak, onun zekâsını ve açık ifadesini takdir etti. Sonra da onun şahsında bütün mümin kadınlara şu müjdeyi verdi:

   “Ey kadın, dinle ve temsilci olarak geldiğin kadınlara da anlat! Eğer bir kadın, kocasıyla iyi geçinir ve onun rızasını kazanırsa, bu saydığın faziletli amellerin hepsinde aynı sevabı elde eder.”[3]

   Hz. Esmâ, Peygamberimizin bu cevabından sonra sevinç içinde oradan ay­rıldı. Bir an önce bu müjdeyi arkadaşlarına iletmek istiyordu. Hızlı adımlarla kadınların bulunduğu yere geldi. Re­sû­lul­lah’tan duyduklarını onlara aktardı. Bu müjdeyi alan her kadın âdeta bayram etti. Artık ev hizmetlerini bir yük olarak değil, kendilerine sevap kazandıran bir ibadet olarak görüyorlardı.

   ***”Kadın beş vakit namazını kılar, orucunu tutar, namusunu korur ve kocasına itaat ederse cennete girer.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned) buyuruyor Efendimiz (s.a.v.).

   Saygi ve selamet..

 12. Benim de hayatımı etkileyen bir sorun..Biz 13 yıldır kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz.özel hayat denen şey yok istedikleri zaman çat kapı yapıyorlar.kendisine misafir geldimi inmek zorundasın sana birisi geldimi çağırmadan çıkar .annemlerle dahi yanlız oturamıyoruz.evlendiğimden beri annemlere gitmem bir sorun oldu. Gideceğimiz gün evde soğuk rüzgarlar eser , başka program yapılır ben hala gitmekten vazgeçmediysem hasta numarasıyla yataklara düşülürdü..hatta bi keresinde gideceğim gün aşağıya indiğimde evler dağıtılmış, buzdalabı boşaltılmış güya bunca iş varken sen gitme denmek istiyordu.Ayrı eve çıkmamıza izin vermiyor kayınvalidem. eşime manevi baskı yapıyor(hakkımı ,sütümü helal etmem,biz ölmeden bu evden gitmeyeceksiniz diye) eşim de onları kırmak istemiyor. Ama olan bana oluyor. işime karışılmasını sevmeyen ben sürekli takip altındayım(gece uyumaz biz gezmedeysek gelmemizi camda bekler kaçta geldiğimizi öğrenir sabahta niye ğeç kaldınız ben siz gelmeden uyuyamıyorum bilmiyormusunuz der) bana bu baskıları yapan kayınvalidem kız torunu ya kaynanasının oturduğu şehre gelin giderse diye fena panik yapıyor.ben ayrı ev istedikçe eşim olmaz diyor. sizce ne yapmalıyım bir yol gösterin lütfen…

  1. sümeyye says:

   13 yıl dile kolay.. ben de 6 yıldır ev istiyorum. istedikçe eşim burda ev var ne evi derdi. biliyordum ki ailesi izin vermiyor. erkeğin canına bazı şeyler tak dedirtirse zaten seni beni dinlemez ev alır çıkar gider. çok dua et. çok zor alt üst çok..allah yardımcımız olsun..

   1. teşekkürler beni anladığın için..çünkü en yakınların bile seni anlamıyor . kirada değilsin ,rahatın iyi,kendine dert arıyorsun oluyor..eşime gelince çok iyi niyetli olduğu için herşeyi görmezden geliyor.yani bu ayrı ev mevzusunu sadece ben istiyorum :((

 13. Selamün Aleyküm hanimlar benim aslinda kayinvalidemle bi sorunum yok cünkü tanismiyoruz esim benimle evlenmeden evvel aralari acilmis ve tanismak nasip olmadi yinede Allah razi olsun oglunu dogurmus benim icin 🙂 aslinda derdim baska benim ablamin kaynanasi burda yazilan hanimlarinki gibi emir vermeyi emirlerininde yerine gelmesini israrla isteyen bi bayan hatta o kadar ileri gittiki ablam evinde tabiri caizse muska büyü buldu bir iki taneden bahsetmiyorum ciddi anlamda bir avuc dolusu bulundu ! ablamin evine gelip gidene karistigi icin kimse gitmez ablama onlar haric tabi akla geleni tahmin edersiniz 🙁 ablam duasini hic eksik etmez sürekli dua eder ama cocuklarinda cok degisiklikler oldu mesela oglu nereye gitse is icin olmuyor elini neye atsa kuruyor tabi cok üzülüyor pisikolojisi bozuldu 🙁 simdi sizden yardim istiyorum bu gibi durumlarda hangi dualari yapmamiz lazim. duadan baska cikar yolumuz yok biliyoruz Allah yardimcimiz olsun hepimizin

 14. ÖFKELİ says:

  GELİNLERİN KANAYAN YARASI KAYNANA!AYNI DERTTEN BEN DE ŞİKAYETÇİYİM.EŞİM ÇOK ANNECİ KAYNANAM DA ONA AŞIRI DÜŞKÜN.HANIMAĞA GİBİ HERKESİ YÖNETİR.HANGİ TARİHTE NE YAPILACAK O KARAR VERİR.EVLENDİĞİMDEN BERİ EŞİM HER AY MADDİ YARDIMDA BULUNUYOR.BİZ SIKIŞIYORUZ BÜTÜN SIKINTI OĞLUNU GELİNİNDEN KISKANIP GELİNLE OĞLUNUN ARASINA YATANLAR DA VAR.BU TÜR KAYNANALARIN ACİLEN PSİKYATRİK YARDIM ALMALARI LAZIM.HASTA RUHLU TÜRLERDİR BU TÜR KAYNANALAR.HEP GELİNLER ÇEKSİN ÇİLE KAYNANALAR RAHAT ETSİN BİLE BİLE.GELİNE ÇEKTİRİP YATALAK OLUYORLAR O GELİNİN ELİNE DÜŞÜYORLAR.ÇEKTİRDİĞİ GELİN BAKIYOR KAYNANAYA.TÜRKİYEDE EVLENDİN Mİ NİKAHI HEM KOCAYA HEM DE ANASIYLA SANA KIYIYORLAR.EVLENMEDEN ANLAŞI

 15. cahideciğim, bugün baktım mevzu derin, akşama rahat rahat yazarım dedim.. bu konu sadece gelin kaynana konusu değil aslında. gelin kaynana ilşkilerinde en büyük görev erkeğe düşüyor. annesini anne gibi, eşinide eş gibi gördüğü ve dengeyi sağladığı sürece hiç bir sorun yaşanmıyor. bazı erkekler malesef annesinin yalan yada doğru her söylediği söze, her şikayete önem verip evinin huzurunu kaçırabiliyor. bazı kayınvalidelerede ağzınla kuş tutsanız bile yaranılmıyor. bazı kız anneleride, kızının evliliğine ve hayatına müdahale etmeyi çok seviyor. bazı kızlarda evlendikten sonra, annemde annem diye tutturuyor. şimdi, evlilikte bu tip bir sorun varsa, saydığım hangi sebepten kaynaklandığını bilmek lazım. evliliğin ilk yıllarında ufak tefek çatışmalar normaldir. hele birde kültür farklılıkları varsa durum daha vahim oluyor. benimde ufak tefek sorunlarım oldu ama sabır, zaman, ve eşinize olan güveninizle bu çok kolay aşılıyor. her kayınvalide nedense ilk etapta gelini kabul edemiyor. bence mutluluk isteniyorsa ,
  gelin hiçbir zaman terbiyesini ve saygısını bozmamalı, eşi mutlaka ona destek olacaktır,
  daha ilk çatışmalarda ayrılık düşünülmemeli, zamanla herşey yerine oturacaktır,
  gelin her yaşadığı sorunu ve şikayetlerini kendi annesine bildirmemeli, bu konudaki tek muhatabı eşidir,
  hergün durmaksızın kocasına annesini şikayet etmemeli, bu onu, haklıyken haksız duruma düşürür,
  kayınvalidesiyle ilgili şikayetlerini çevrede anlatmamalı, milletin dedikodu edip olayı dahada büyütmesine sebep olur,
  kayınvalidesiyle bir sorunu olduğunda, direkt olarak oturup kayınvalidesiyle konuşmalı, bu , ona karşı samimi olduğunu gösterir,
  altı karış surat sarkıtmak yerine derdi neyse açık açık söylemeli, surat yapmak kendisinin itici olmasına sebep olur,
  kaynvalidesiyle ne yaşarsa yaşasın, bunu çocuklarına yansıtıp , onları doldurmamalı, çocuk zaten büyüdüğünde eğriyi doğruyu ayıracaktır,
  eltisine güvenip asla kayınvalidesini onunla birlikte çekiştirmemeli, bu yaptığı , birgün ona zarar olarak geri dönebilir,
  eşine sorunlarından bahsederken, asla annesi hakkında hakaret edici sözlerle konuşmamalı, eşi onun saygısız olduğuna karar verebilir ve annesini haklı görür,
  kayınvalide gelinle çok fazla laubali olmamalı, bu durumda aradan saygı kalkar , büyük büyüklüğünü , küçük küçüklüğünü bilmez,
  arada hep saygı çerçevesinde bir mesafe olmalı,
  kesinlikle kayınvalideyle gelin aynı apartmanda yada aynı mahallede oturmamalı,
  valaha benim daha yazacak çok şeyim var ama , artık sığdıramıyorum=)

  1. Masallah ne güzel bir ölcü,bilgi,”Arada hep saygi cercevesinde bir mesafe olmali” ya kadar sana katiliyorum.Cünkü bu sonundan pek emin degilim.:) Cok güzel tarif etmissin,evlilikte kaynana,elti ve ese karsi davranmadaki ölcüyü anlatmissin güzelce. Bende 10 Puan 🙂 😉 Yaz daha varsa yaz Hülya abla

   1. valaha ebrarcığım, bu öyle bir konu ki, yaz yaz bitmez=))

    1. evt bazi seyler yerine göre,kisilere ve yerlerine göre degisebiliyor.Böyle oluncada herkez bildigini paylasmakla yetiniyor,yoksa yaz yaz Irak’a kadar… 🙂

  2. Gunel esedova says:

   Hulyacim, bunlari ben dusunub,emel etmek istemisem,ama karsi teref baska cur davranir,her defa meseleni kendi hayrina yoneltiyor,konusurken hic bir dogruyu kabul etmeyib de,hep kendisini hakli sayiyorsa,gelini kizlarindan on kat da asagi tutub,etdiyinn iyilikleri oglunun zabitasindan ireli geldiyini saniyorsa onda ne etmeli.Bana kimse zorla hic bir sey yapdiramaz,ne korku,ne zulim,hicbir sey.Beni kotu olmaga mecbur ediyorlar.Iyilik ne yapiyorumsa annemden babamdan gorduyim eytim terbiye.Kabalik, buyuk karsinda terbiyesizlik yapmak bizim hisletimizde yok.Ben hic bir zaman esime annesinden sikayet yapmadim.
   Anname soyledim derdimi .O bana biliyormusun ne diyordu.Diyordu ki SEnden beter gunde yasayanlar var.Harda pis aileler var bana misal gosterir,boyle seylere fikir vermeyib de kendi islerimle mesgul olmayi tavsiye ederdi.
   Bazen hic bir meslehet hic bir tarif meseleni cozemiyor,cunki kalibi muskul olan insanlar var,onlara hic bir kayda kanun,hic bir,tovsiye uygun gelmiyor,onlar kendi yazdigi kanunlarla yasarlar….. Edaletsizliye haksizliga dozemiyorum,kardesim,21 yil haksizliklar icinde yasamak ne demek biliyormusunuz…………….

   1. Canım ablam benim. Sen gerçekten türlü zorluklar yaşıyorsun. Allah yardımcın olsun. Dediğin gibi bazı insanların karakteri(kalıbı) çok sert ve ne yapsan yumuşamıyor. Allah onları da ıslah etsin ne diyelim…

   2. senin durumunda olanlar çok farklı gunelciğim, onlara değil tavsiye, söyleyecek hiçbir söz bulamıyorum. Allah sataştırmasın ama yaranamadınmıda yaranamamıyorsun. karşındakinin niyeti kötüyse zaten yapacak birşey yok. ne kadar iyi niyetle ve saygıyla yaklaşırsan yaklaş, o seni hep görmek istediği şekilde görür. kayınvalidesine zerrece kusur etmediği halde, hamileyken dayak yiyenleri biliyorum ben. ben sarıldıkça , o beni itiyorsa ne yapabilirim. herşey karşılıklı şu hayatta. bence daha sabırlı ve daha hoşgörülü olması gereken kişi, kayınvalide olmalı. çünkü o hem yaşça büyük, hemde tecrübeli. genç kişinin tecrübesizlikten ve yaşından dolayı çok hatası olur. bunları görmezde örtbas eder, yada güzel bir dille uyarırsa sorun diye birşey olmaz. büyük büyüklüğünü bilirse, küçük küçüklüğünü biliyor zaten. kayınvalide, anne gibi yaklaşır, geline karşı samimi duygularla davranırsa, gelin zaten onu bağrına basar ve kendiliğinden sever, sayar. sevgi ve saygı zorla olmaz. insan tatlı dille kendini hem sevdirir, hem saydırır. neyse ben çok uzattım yine=) Rabbim kötü niyetli, yıkıcı kayınvalidelerden korusun(malesef böyle insanlar var).
    oğlu çok kıymetli olan ve paylaşamayan insanlarda, oğlunu evlendirmesin lütfen. madem paylaşamıyorsun, bir ömür boyu yaşa oğlunla. kimseninde kızının başını yakma.. ben gelininden çok büyük beklentileri olan kayınvalideleri merak ediyorum, acaba kendileri gelinken tüm bu isteklerini kayınvalidelerine karşı yaptılar mı? bunu kendilerine bir sorsalar, kim haklı anlarlar zaten..
    Allah a şükür benim böyle sorunlarım yok. ama kendimde ve çevrede gördüğüm kadarıyla, ne oluyorsa cahillikten oluyor.. gelin dört dörtlük bile olsa, kayınvalide cahilse, yapacak birşey yok..

 16. Manolya says:

  Inanin üzülerek okudum herkesin yorumlarini.o kadar zor ki bizim toplumda kadin olmak…bunlar zaten ogullarina es degil kendilerine köle istiyorlar.. maalesef kadin kadini eziyor.her kadin az veya cok bundan nasibini almistir. kadinlarimizin erkek cocuklarina karsi zaaflari var..zaten egitimden anlamiyoruz toplum olarak…ya cok horlaniyor ya da cok simartiliyor erkek cocuklari.sonrada adam yerine koymadiklari cocuklarini, kurtulmak icin evlendiriyorlar, olan gelinlere oluyor.bunlar yetmiyor gibi bir de camide ki hocalar(bunlarin icinde zir cahil kadin hocalarda var) sürekli kadinin görevlerini anlatarak, kadinlara yükleniyorlar.anne-babaya saygiyi da islerine geldigi gibi kullaniyorlar.ne yapsin insan yerine konulmayan kadinlar?maalesef inancimiz davranislarimiza yansimiyor… hep sekilcilik ön planda, ahlak hic önemli degil. .kizlarimizi ve erkek cocuklarimizi cok iyi yetistirmeliyiz.ancak bu sekilde degistirebiliriz.bilincli insan, bilincli evlilik ve bilincli aile olmali.Allah yardimcilari olsun sorunlari olan kardeslerimin.Haklarini aramaya devam etsinler…

  muhabbetle kalin…

 17. vallah cahide abla yaknanam iyide görümcelerim ortaligi karistiranlar eltime gelince onu hic sorma zaten o tam baslibasina herseyelerine evet dedim eeee ne oldu yaradimi yok yaramadi bir pire gorseler sendin bu pireyi buraya koyan derler kendi gozleriyle gorseler koydugumu tamam derim gordunmu derim yoo ama senden baskasi olmaz derler ben kendimi ne kadar ifade etsemde yaramaz bide bunu esime anlatirlar esimde cok sukur herseye tamam zaten esimden gelecek yardim allahtan gelsin derim

 18. kayınvalidesi ve eltisi ile aynı apartmanda oturan ama çok büyük problemleri olmayan biri olarak naçizane tesbitim şudur ki “akrabadan komşu, komşudan akraba olmaz!”.. huzurun yok ama imkanın varsa taşın.. biraz uzaklaşmak akrabalar arasındaki gerginliği aldığı gibi, muhabbeti artırır..tecrübeyle sabittir..

  1. alpi, sana aynen katılıyorum, aynı çatı altında oturmak sorunların başlangıcıdır zaten. eskiden aynı evde kayınvalide, gelinler falan kaç aile birlikte yaşıyorlarmış ama malesef bu zamanda bunu yapmak olanaksız. iyiyken kötü olmak istemiyorlarsa biraz mesafeli ve uzak oturmalılar..

  2. Cahide hnm yazılarınız çok guzel,ilgiyle takip ediyorum.Konu yine çok iyi. Ben 2yillik evliyim. Gerek çevremde gördüklerim gerekse yaşadıklarım bana kayınvalideler hakkında asla olumlu seyler düşündürmüyor. Çok şükür iyi bir evliliğim var,kayınvalidelerde iliskim iyidir. Klasik kayınvalide beklentilerini karşılamaya çalışıp saygıda kusur etmemeye;her daim guleryuzlu olmaya(mizaç olarak guleryuzluyumdur zaten) sık sık ziyaret edip her türlü ısinin ucundan tutmaya,giderkende hiç elim boş gitmem mutlaka tatlidir-kurabiyedir birşeyi yaparım gönlü olsun diye. Ama herzaman bir kusur bulur. Aldırmam ben yinede yaparım. Ama o Her ziyaretimde beni üzecek birşey söylemeyi marifet bilir. Kendisi hala kayınvalidesinden sıkıntı çekiyor. Sorsanız gelinlerine asla kiyamaz; ama söyledikleri beni çok incitiyor.En masumu her fırsatta “ben istemeseydim asla oğlumla evlenemezdin,ben istediğim için burdasin” demesidir. Halbuki evlenene kadarda “yeterki evlensin,başka birşey istem”derdi. Ben tüm kayınvalidelerin art niyetli olduklarına,asla iyi niyetli yaklasmadiklarina inanıyorum. Asla gelinlerini sevmediklerini,rakip gördüklerini düşünüyorum. Allah herkese yardım etsin ins…

 19. s.a ilk önce rabbim herkese kolaylık versin arkadaşlar günümüzde bu dertten muzdarip binlerce insan var ben bukadar yapıyorum karşılığını alamıyorum deyip gönlü kırılan nice insanlar var ama şunu hiç düşünmüyoruz yaradan bizlere bunca nimet verdi bizden sadece ona kulluk etmemizi istedi hangimiz bize verilen bu nimetler karşısında yaradanın bizden istediğini yapıyoruz insan oğlu nankördür yapılan sadece allah rızası için yapılmalı karşılığı ama bu dünyada ama ahirettemutlaka alınır rabbim bize herkeslerden daha merhametlidir dua ile

 20. Hayalkirikligi says:

  Yorum birakan herkesin kendi capinda yasadiklarina uzuldum.herkesin derdi uzuntusu kendince buyuk. bir arkadasin dedigi gibi annem bana gelince cimkiriyo geline gelince susmasini iyi biliyo diye. bende o arkadasima katiliyorum kaynanam bana gelince icindekileri cok rahat iyi yada kotu dile getirir ama eltime(kaynanamin yegeni oluyo kendisi) gelince hersey alttan hatta ses tonu daha alcak sesle kullanilarak soyleniyo soylenmesi gerekenler. benim anlamadigim bir tek nokta kendi evlatlari anne kuzusu da gelinleri ne oluyo, sanki biz gelinler anne babadan olma degiliz bu ne bicim ayirimdir yaaaa… haksizliga hic taammulum yok , onlari aile olarak benimsiyosun onlarsa sana karsi haksizlik kiskanclik vs davranislar besliyorlar, bir insanda ALLAH SEVGISI OLMASI SART AMA KALBININ EN DERINLIKLERINDE OLMALI, DIL UCUYLA BEN ALLAHIMI SEVIYORUM DEMEKLE DEGIL,ANCAK O ZAMAN KISILER BIRBIRINE HOSGORULU OLUR EN AZINDAN ALLAH ICIN YAPAR.YUCE RABBIM CUMLEMIZI MERHAMETLI VE ALLAH KORKUSUNU ICINDE EN IYI SEKILDE YASAN KULLARLA KARSILARSTIRSIN.AMIN. SEVGILERIMLE….

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: