Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

zeytin

Hıçkırık nasıl kesilir?

Daha evvel bahsetmiştim ama, kaçıranlar için yeniden bahsedeyim. Yıllar evvel Serdar Tuncer’in bir sahur programında dinlemiştim. Kendisi Efendimiz (s.a.v) in bir hadisinde geçtiğini söylemişti ama ben hadisin kaynağına rastlayamadım. Hıçkırık tuttuğu zaman 7 yudum su içeceksiniz. Ben besmeleyle başlayıp her yudum arasında Elhamdulillah diyorum. Bunu duyduğum günden beri ailemde kimin hıçkırığı tutsa bu yöntemi uygular ve Allah’ın izniyle hıçkırığı kesilir 😉

********************************************

“Merak en iyi öğretmendir” sözümü sıkça söylerim. Sormaya, yeni bilgiler edinmeye bayılırım. Bildiğim en basit çorbayı bile başkası yaparken görmek isterim. ve mutlaka yeni bir şey öğrenirim. Gezdiğim heryerde bir çok kişiden nice bilgiler edindim. Oraların mutfak kültürlerine ait çok şey öğrendim. Rabbim beni hep iyi insanlarla karşılaştırdı. Tanıştığım her yeni kişi benim için bir öğretmen niteliğindedir. Sormaktan hiç bıkmam. Onlardan bir şeyler öğrenmek benim için bambaşka bir zevktir.

Hayatımda ilk kez siyah  zeytin yaptım. Bana cesaret veren ve her aşamasında bana yardımcı olan kardeşim Hülya‘ya teşekkürü bir borç bilirim. Ben zeytini ilk olarak bidona koydum. Fakat Hülyacığım direkt çuvala koysamda olacağını söyleyince, bir haftanın sonunda zeytini çuvala aktardım.

Zeytin zamanla acı suyunu bırakıyor. Bu zeytinden, çocukken Egenin dağlarından toplanan, özel bir lezzete sahip olan hurma zeytinin tadını aldım. Yada kaliteli bir sele zeytini diyelim. Çayın yanına mutlaka kek, kurabiye gibi bir şeyler yapardım hep. Yaklaşık bir haftadır çerez niyetine zeytin yiyoruz..:)

İnsanın kendi eliyle yaptığı zeytinin lezzeti  bambaşka oluyor. Eğer taze zeytin bulma imkanınız varsa mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

siyah zeytin yapımıMalzemeler

 • 5 kg. Siyah zeytin
 • 1 kg kaya tuzu

Siyah zeytin nasıl tatlandırılır?

 • Siyahlanmış zeytinleri yıkayın.
 • 10 kg.lık bidona bir sıra zeytin, bir sıra tuz olmak üzere yerleştirin.
 • Bir hafta süreyle ara sıra sallayarak zeytinin suyunu bırakmasını sağlayın.
 • Bir hafta sonunda zeytini naylon bir çuvala koyun. Ağzını yukarıdan bağlayın ki alt üst ederken kolaylık olsun.
 • Çuvalı tercihen bir ızgara üzerine koyup altına bir leğen yerleştirin. Çuvalın üzerine de bir ağırlık koyun.
 • Günde bir kere çuvalı alt üst edin.
 • Yaklaşık iki hafta sonra zeytininiz tatlanmış olacak. Eğer hafif acılığından hoşlanmıyorsanız, bir  hafta daha bekletin.
 • Tatlanan zeytini yıkamadan kavanoza doldurup ağzını kapatın.
 • Hülyanın dediğine göre, biraz sirke ve zeytinyağı ekleyerek muhafaza edebilirsiniz. Fakat ben sade tadını çok seviyorum. Bu yüzden üzerine hiç bir şey eklemedim.siyah zeytin

Kırma yeşil zeytin yapımı         Çizik yeşil zeytin yapımı

Cahide

97 Comments

 1. Bence tuz çok fazla. 5 kg a 5 avuç tuz yeterli olur kanısındayım. Bir sene bende tuzlu yapmışım ne yaptıysam tuz gitmedi yazık oldu zeytine

  Cevapla

 2. Ben siyah zeytin kurdum fakat suyunu her seferinde süzdüm şimdi zeytinim çok sert ve çok tuzlu ne yapabilirim

  Cevapla

 3. ıkı parca elım kadar et vardı tencereye koydum,kaya tuzunu serpıp elımle gelıp gıdıp cevıre cevıre etın tuzlanması 3 gun serın yerde tuttum,yıkayıp su koydum 1 gunde oyle durdu,sudan cıkarıp beze sardım,uzerıne agırlık koydum,bezde cıkarıp ıp baglayıp astım,sımdı kurumaya bıraktım,çimenı hazırlayıp çimene yatıracam,oradada beklıycek,2 gün cıkarıp yıne asaca kuruması ıcın,ınsaallah ıyı olur,daha öncelerı seneler evvel eltımle yapardık,kaç senedır yapmam,hazırda yemem,ınsaallah dogrudur,

  Cevapla

  1. 15 Kasım 2014 tarihinda söz verdiğim gibi izlenimlerimi ve edindiğim tecrübelerimi aktaracağım. Açıkladığım işlemleri 2 ay gerçekleştirdikten sonra çuvalları açarak zeytinlerin tadına baktım. zeytinler acı suyunu az miktarda bırakmış. Bunun uyguladığım tuz oranının azlığından kaynaklandığını anladım. tuz oranı en az %40 olmalı. Ya da şöyle ifade edeyim her tane zeytin tamamen tuza bulanmalı. bunun için de kaya tuzunun iri taneli olanı değil de toz şeklinde olanı kullanılmalı. Aldığım zeytinlerin kaliteli olmadığını gördüm. Siyah zeytin alırken çok titiz davranılması gerektiğini anladım. Zeytin etli, tamamen olgunlaşmış, canlı ve küçük çekirdekli olmalı. acı suyunu tamamen atması için kurutulmuş erik buruşukluğu durumuna gelmeli. Çuvaldan çıkardığım zeytinleri tuz ilave ederek plastik iki bidona koydum. bidonun biri bitmek üzere(10 kg). bidondan bir hafta yiyeceğim miktarda zeytini çıkarıp 2 gün suda bekletip tuzunu aldıktan sonra afiyetle yiyorum. Siyah zeytin yemek isteyen tamamen tatlanmasını kesinlikle beklemesin. bir miktar acılığın kalacağını peşinen kabul etsin. Ben de yiye yiye bir miktar acılığa alıştım.
   Bu yıl beklediğm sonucu alamadım ama çok tecrübe kazandığımı söyleyebilirim. Sağ kalırsam gelecek yıl çok daha iyi sonuç alacağıma inanıyorum.

   Cevapla

 4. Yıllardır plastik bidonlarda yeşil zeytinleri tatlandırırım. 2013 kasımında gene tatlandırmak üzere yeşil zeytinlerimi aldım. O sırada siyah zeytinler gözüme ilişti. Satıcıya siyah zeytinin nasıl tatlandırıldığını sordum. 5 Kg zeytine %10 u kadar tuz(500 gram)’u bir kavanoza koyup kavanozu kapağını sıkıca kapatıp yan yatıracaksın birkaç günde bir yuvarlayacaksın dedi. dediğini uyguladım. Zaman zaman tatlanıp tatlanmadığına bakıyordum. 1 ay, 2 ay, 3 ay derken 10 ay geçti hala tatlanmadı. Diğer yeşil zeytinler yenip bittikten sonra mecburen de olsa onları yedik. Lezzeti çok güzeldi ama acılığı tamamen kaybolmadı.
  Bu yıl gene bir ay önce tatlandırmak üzere yeşil zeytin almak için pazara gittim. domat denilen cinsten 40 kg zeytin aldım. o sırada siyah zeytinlere gözüm ilişti. Ama hemen almadım. Eve gelip yeşil zeytinleri üç yerinden çizip tatlandırmak üzere plastik bidonlara koyup suyla doldurduktan sonra hemen bilgisayar başına geçip internet sitelerinde siyah zeytinin nasıl tatlandırılacağı ile ilgili ne kadar yazı varsa hemen hemen ne kadar yazı varsa hepsini okudum(biraz abartmış oldum buna imkan varmı?) edindiğim izlenimleri aktarmak istiyorum. Bir kere siyah zeytini sele zeytin olarak tatlandırmak en güzeli. ama zahmeti çok. Sele zeytin derken gerçek sele bulmak artık çok zor. Onun için Gözenekli çuval içerisinde tatlandırmak bana en mantıklısı geldi. sitelerdeki tarif verenler 3 kg,5 kg için tarif vermişler. 3, 5 kg zeytin benim dişimin kovuğuna yetmez. Ben gene de 20 kg gibi mütevazi miktarda siyah zeytin aldım. Eğer olumlu netice alabilirsem ve gelecek yıla kadar yaşarsam gelecek yıl çok daha fazla siyah zeytin alacağım. Zeytini aldığım gün Zeytinleri balkonda tatlandıracağım için büyükçe bir leğen, 2 tane küçük çuval, 3 kg iri taneli kaya tuzu aldım. Zeytinleri saplarından, çürüklerinden ve yapraklarından temizledikten sonra 10’ar kg olacak şekilde 2 çuvala koydum. Çuvallar büyük olursa tabanı da büyük olacağından işlenmesi zor olabilir Çuvalları çok sıkı bağladım. Çuvalların altına konmak üzere ne koyayım diye düşündüm. yol kilit taşları aklıma geldi. leğene kilit taşlarına birer naylon torba geçirerek yanyana koydum. Çuvalları da üst üste sap kısımları üste gelecek şekilde koydum. en üste de bir ağırlık koydum. Üç gün sonra acı suyu çıkmaya başladı. Sabah kalkınca(saat 9:00 da) ilk işim ağırlığı alıyorum, üstteki çuvalı alıp belli bir yere koyuyorum. bağladığım yerden bir elimle tutup diğer elimle de alt köşeden tutarak sallayıp alt üst ediyorum. sonra diğer alt köşeden tutup işlemi tekrarlıyorum. diğer çuvala da aynı işlemi uyguladıktan sonra daha önce üstteki çuvalı alta, alttaki çuvalı üste koyuyorum. Ağırlığı da koyduktan sonra bir günlük işlemi tamamlamış oluyorum. Çuvalı çok sıkı bağlayınca sallayarak alt üst yapmanın zor olduğunu gördüm ve daha gevşek bağladım. çuvalın bağlı kısmının üstünda fazlaca kısmı olması işi zorlaştırıyordu. bağlanan yerin biraz üstünden bıçakla kestim. Şimdilik böyle devam ediyorum. Gelişmeleri izleyeceğim. İzlenimleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Şimdilik bu kadar. (15.11.2014)

  Cevapla

  1. Ben Mersin’de yaşıyorum. Zeytin ağaçlarımız var. Çocukluğumdan beri zeytinyağını ve zeytinlerimizi kendimiz yaparız. Hele çocukluğumda yani 35-40 sene önce zeytini büyüklerimiz taş dibeklerde döverler sonra keselere koyup sıkarlardı. Anlayacağınız çok zahmetli idi. Ama şimdilerde hamdolsun her şeyin kolayı var Zeytini toplarız akabinde dink denen yere(zeytin sıkılan) götürürüz. Orada bazı işlemlerden geçer ve zeytin topladığımız gün akşama yağımız da hazır olur. Şimdi siyah zeytini nası yaptığımızı anlatayım, öyle çuvala falan gerek yok tam 2 ayda zeytininiz yemeye hazırdır. 5 kiloluk bidona 2,5 kg siyah zeytin, 1 çay bardağı şeker, 2 çay bardağı kaya tuzu(limon tuzu gibi olandan) koyulur. Hergün ters düz edip, yuvarlayıp karıştırılır. Zamanla zeytinin simsiyah bir suyu çıkar bu suyu ara ara dökün. İşte bu kadar basit. Afiyet olsun.

   Cevapla

 5. Cahide ablacım zeytini yaptım fakat çok tuz koymuşum.Hal böyle olunca zeytinlerde çok tuzlu oldu.ne yapmam gerek…

  Cevapla

  1. Örneğin bir kavanoza zeytini koyup üzerine sade su doldur. 1 gün beklet. sonra suyunu süz. Bitince yeniden aynı şekilde tuzunu alabilirsin.

   Cevapla

 6. selamün aleyküm ablacım siyah zeytini de yeşil zeytini de anlattığınız anlattığınız şekilde yaptık yeşil zeytinimiz çok leziz oldu Allah razı olsun tavsiyelerin için ama siyah zeytinimiz çuvala dökeli nerdeyse 1ay olmasına rağmen daha acılığı geçmedi biraz daha tuz ekleyip biraz daha mı bekletelim ne tavsiye edersiniz

  Cevapla

 7. Cahide Hanım merhaba ben sitenizin sessiz takipçilerindenim.Hakkınız ödenmez ilk evlendiğimden beri birçok tarifinizi yaptım çok teşekkür ederim.Ancak bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.Eminim birçok ev hanımı neden olduğunu biliyordur ama benim tecrübesizliğime verin bu soruyu lütfen.Bende bir heves evde zeytin yapmaya giriştim yaklaşık iki haftadır zeytinim tatlansın diye bekliyorum tatlandı da biraz ancak asitlendi.Suyu sanki soda gibi ve beş litrelik su şişesinde yapmıştım sizin yaptığınız gibi çuvala almamıştım ama şişem basınçla şişiyor kapağını açınca soda gibi fıslıyor.Tadına baktığımdada sanki asitli birşey içmişim gibi o asiti hissedebiliyorum.bunun sebebi hakkında bana yardımcı olurmusunuz? Zeytinlere yazık mı oldu acaba?

  Cevapla

 8. Merhaba cahide hanim, ben 10 kg kadar zeytine 1 kg tuz koyup zeytin kurdum. 2 hafta kadar sonra su salmaya basayinca naylon cuvala koydum aci suyu ciksin diye. Aci suyu cikinca zeytin acaba dayaniksizmi olur bilginiz varmi. Zeytinimin dayanikli olabilmesi icin nasil muhafaza etmeliyim ve icine ne koymaliyim, simdiden ilginize tesekkurler.

  Cevapla

  1. yasemin hanım ben cevaplamaya çalışayım. 10 kilo zeytine 1 kilo tuz az gelir. en az 2 kilodan fazla tuz kullanmalısınız. az tuz ile kurarsanız zeytinleriniz erken küflenir. zeytinlerin acı suyu çıktı ise ve zeytinler buruş buruş oldu ise tadına bakın, olduklarını anlarsınız. artık yenecek halde olan zeytinlerinizin elinizle fazla tuzlarını silkeleyerek kavanoza yada bidona doldurun. ağzını çok sıkı kapatın ve arada küflenmemeleri için karıştırıp kontrol edin. yiyeceğiniz kadarını tabağa çıkardığınızda biraz yıkayın ve üzerine zeytinyağı gezdirin.
   acı suyu çıktığında zeytin dayanıksız olmuyor. eğer güzel muhafaza ederseniz dayanıklı olurlar. önemli olan tuz miktarı ve nasıl korunduğudur. suyunu akıtmadan bidonda yaparsanız zeytinleriniz acı ve yumuşak olur.

   Cevapla

  2. birde zeytinler çuvala konulmadan önce yıkandı ise mutlaka kurutulup öyle çuvala konulmalıdır. ıslak yada nemli zeytin küflenebilir.

   Cevapla

   1. Cok tesekkur ederim hulya hanim cevaplariniz icin. Tuz iave edeyim ozaman, tuz miktarini aldigimiz adam onermisti.
    Ama zeytinlerimi yikamistim, soylediginiz püf noktasini bilmiyordum. Erkenmi bozulurlar:(
    Aci suyu cikip bidona soldurunca siviyag ve sirke koysam dayanikli olurmu. Uzuldum simdi:(
    Erken cevaplamissiniz, cok tesekkurler, ben cvp yoktur diye anca bakmistim:))

    Cevapla

 9. sele zeytin yapalım dedik ilk deneyim.Bidona koyduk bir de tuz attık ama acı suyu alıncakmış bilmiyorduk.Zeytinler oldu lokum gibi ama çok acı.Şimdi ne yapılacak çöpe mi gidecek bir çözüm var mı acaba……

  Cevapla

 10. merhaba bende ilk defa zeytin yaptım tatlandı yiyelim derken 1 hafta içinde değişik bir tat almaya başladım görünüşte birşey yok ama küflendi galiba arada bazıları da ezilmiş gerisi diri o kadar zeytini çöpe mi atayım yani napabilirim acaba…..

  Cevapla

 11. Hickirikla ilgili bu denemeyi bende cok evvelden duydum…tevafuk ayni sizin gibi yapiyorum….Allah razi olsun….sizi takipteyim….Duada eksik etmeyin insaAllah…

  Cevapla

 12. bir soru soraca cevaplarsanız çok sevinirim, ben sizin yukarda anlattığıınız gibi siyah zeytin yaptım ancak anlattığınızın altında tuz koymuşum acılığı gitmiş tatlı ancak tuzsuz , bu aşamadan sonra ne yapmalıyım.

  Cevapla

 13. Cahidecim eşim Antalya’ya gitmişti işi için ondan siyah zeytin istedim sağolsun oda bayağı çok zeytin getirmiş ama ben nasıl yapacağıma karar veremedim. Siz farklı yöntemler denemişsiniz sizce hangisi güzel oldu lütfen bana yardımcı ol kardeşim zeytinler ve ben senden gelecek cevabı bekliyoruz…:-))

  Cevapla

  1. Benim yaptığım çok güzel olmuştu Nilüfer. Ama zeytinler olgunlaştıktan sonra bol yağın içinde saklanmalı. Yoksa başları küf atabiliyor.

   Cevapla

   1. tarifi acaba ben mi yanlış anladım 2 haftada nasıl siyah zeytin oluyor? en az 6 ayda veya 1 yılda yenecek durumda oluyor diye biliyorum

    Cevapla

 14. Yok o kadar guzel gorunor ki zeytin tabagin, ben de yapicam. Urdun’de yesil zeytini cok guzel yapiyorlar fakat siyah zeytini bir turlu tutturamiyorlar. Ben senin tarifi denicem.

  Cevapla

 15. peki sap kısımları zamanla küflenmiş gibimi desem hani sapının olduğu yer yani aslında sapı yok ama sap yerleri küflenmiş görüntüsü olan zeytinimizi ne yapalım:(( benimkiler öyle olmuşta. ama ben satın almıştım dolapta naylon poşette duruyordu 4kg kadar üzüldüm.

  Cevapla

 16. Teşekkür ederim cahide hanım tavsiyelerinizle az önce zeytinimi kurdum,inşallah güzel olacak.detayli tarifler verip her soruya ayrı ayrı cevap yazdığınız için de Allah razı olsun.(ben sorum yayınlanmadı diye ikinci mesajı yazmıştım,lütfen siz alınmayın,sizin sorularımıza bildiginiz sürece yardımcı oldugunuzu biliyorum,tariflerinizden yararlanıyorum.cok sagolun.)

  Cevapla

 17. Cahide hanım merhaba,siyah zeytin tarifinizi okudum insaallah ben de yapmak istiyorum ama aklıma takılan bir soru var. Zeytinleri bidondan naylon çuvala alırken suyunu suzuyor muyuz?bir de naylon çuvalın altına leğen koymamızı onermistiniz ya acaba çuvalı delip suyun aşağıya akmasını sağlamak için mı?yoksa sadece bir önlem mı?cevap yazarsanız çok sevinirim.tesekkurler…Zeynep

  Cevapla

 18. ben istanbulda hiç yapılmamış zeytin görmedim. Acaba nereden bulabilirim bi de sele zeytini çok merak ediyorum yapılışı aynı mı acaba?sitenizin eski bir müdavimiyim ama ilk kez yorum yapıyorum verdiğiniz bilgiler ve samimiyetiniz için teşekkürler.

  Cevapla

 19. selamün aleyküm , siz nesiniz Allah aşkına yazılarınıza bayıldım nasıl daha önce görmemişim iyiki zeytin nasıl yaplıra bakmışım bundan sonra hep görüşürüz inşallah, yazarsanız sevinirim Allah’a emanet olun, hayırlı ramazanlar olsun kolay olsun işleriniz de..

  Cevapla

 20. Cahidem bugün senin yöntemi deneme imkanım oldu hıçkırık tutunca; gerçekten bu kadar mı olur, çok şaşırdım, hemen anında kesildi.Benim hıçkırığım bir başladı mı gün içinde defalarca geri gelirdi ve ne denersem deneyeyim işe yaramazdı,geçenlerde denk gelmiştim bu yazına ve bugün hıçkırık tutunca hemen denedim,Allah razı olsun canım benim, bunu deneyen biri olarak kesinlikle,şiddetle hem de, tavsiye ediyorum.Bir kez daha teşekkürler Cahidem…

  Cevapla

 21. slm arkadaslar ben yurtdisinda yasiyorum ama siyah zeytin hastasiyim evde hic birsey olmasin zeytin olsun yeter bugun alisveris merkezinden siyah zeytin aldim kendim yapacagim tadi guzel olunca sizlerle paylasacagim

  Cevapla

 22. Ben üniversite öğrenciyim ve bahçemde zeytin ağacı var. Zeytinleri topladım ve tarifinize göre şu anda bidona koydum. Heyecanla sonucu bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

  Cevapla

 23. ben de ziyah zeytin yaptım, harika oldu. 5 kg siyah zeytin bir çay bardağı zeytinyağı ve bir çaybardağı kaya tuzu, yarım fincan sirke, biraz defne yaprağı ile karıştırılıyor. Bidona koyuluyor. Her gün bidon çalkalanıyor. Çıkan su asla atılmıyor. Aradan bir ay geçti. Hala daha biraz buruk tat var ama, gene de son derece sert ve lezzetli. Bir haftaya kadar harika olacak sanırım.

  Cevapla

 24. VALA BUTUN YORUMLARI OKUDUM BİZ HİÇ BİRİNİ UYGULAMİYORUZ BİZDE BÖYLE YAPİYORLAR BİZ ÖNÇE ZEYDİNİ 3 GUN OLMAK ÖZERE HER GUN BİR DEFA SUYUNU DEGİŞTİRİYORUZ SADECE SU VE DAHA SONRA BİR LEYENE KOYUP SUZ SERPİYORUZ 5 GUN KALDIKDAN SONRA SU İLAVE EDİP AKŞAMA SUYUNU DÖKİYORUZ VE TATLANANA KADAR SADECE SUYUNUN HERGUN DEGİŞDİRİYORUZ AMA ZEYTİNİ SUYA KOYMADAN ÖNCE BICAKLAYIP YADA CATALA DELİYORUZ YADA EZİYORUZ ÖYLE YAPINCA TATLANİYOR TATLŞANDIKDAN SONRA TUZLU SUDA BEKLETİYORUZ VE AFİYETLE YİYİYORUZ AMA NE GUZEL OLİYOR HEPİNİZE AFİYET OLSUN

  Cevapla

 25. merhaba cahide hanım daha öncede size soru yazmıştım (başka bir konu hakkında) cevap gelmez ama yine yazıyım diye düşünüyordum. Allah sizden razı olsun ki değer verip cevap yazdınız.. ne kadar tühaf bir alem internet, siz nerede bizler nerede birbirimizi takip ediyoruz. ben acemi bir mutfak sever olarak bir tarif ararken tesadüfen sizin sitenizi gördüm ve bir daha kopamadım tariflerinize çok güveniyorum ve çok farklı şeyler buluyorum sayenizde neyse çok uzattım soruma geleyim ben acemi mutfakçı beş kilo kadar siyah zeytini tuzlayıp çuvala koydum ve elli gün oldu ama zeytinlerim hala acı ne yapmam gerekiyor yardımınızı bekliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.

  Cevapla

  1. Ben bu yıl ilk kez siyah zeytin yaptım. Benimki 15 gün sonra tatlanmıştı. Fakat öğrendiğim kadarıyla zeytinler arasında fark var. üzerine ağırlık koydunuz mu acaba? Yada tuzu az mı geldi? Birde hergün çuvalı alt üst ediyor musunuz?
   Ben bu zeytini yaptıktan sonra yeni metodu denedim. Yukarıda tarif edildiği gibi, zeytini bolca tuzla bir bidona koydum. Birazda zeytinyağı ilave ettim. Ağzını kapattım. Hergün zeytini sallıyorum ki acısı çıksın diye.
   Yaklaşık 15 gün oldu. benimkinde de hala acılık var. Ama bekliyorum. İllaki tatlanacak 🙂

   Cevapla

   1. s.a cahide hn. sitenizi yeni keşfettim, çok hoşuma gitti.tamamen doğal hayatın akışına uygun abartısız bir site kurmuşsunuz.neyse zeytin konusu en hassas olduğum konulardan bir tanesi; çünkü hazır zeytin yiyemiyorum.bunda egeli oluşumun ve ailemin zeytin bahçelerinin olmasının etkisi epey büyük..gelelim konuya yaptığınız siyah zeytinin bu türüne bizde sele zeytini denir.amcam bu konuyla profesyonel olarak ilgileniyor.tarif aslında çok basit sadece sabır. 10-15 kg lık bidona 1 kat zeytin bir kat bolca tuz (yani sizin koyduğunuz neredeyse 2 katı kadar) bidonu dolduruyoruz, en üste 1 su bardağı ayçiçek yağı ve 1 su bardağı şeker döküyoruz. evet yanlış değil bildiğiniz şeker. 2 hafta kadar bekletip çıkan suyunu döküyoruz ve iyice sallıyoruz.yaklaşık her 2 haftada bir tekrar ediyoruz. bu yaklaşık 2-3 ay kadar devam ediyor.ondan sonra zeytinin tadına bakın istediğiniz tatdaysa leğene koyup yıkayıp zeytinyağına koyun veya birkısmını yıkayın bir kısmını yıkamadan bekletin.tadına inanamayacaksınız. bu tarifin güzelliği işin tamamen bidon içinde olması.afiyet olsun.

    Cevapla

     1. Cahidecim bu gece ben de siyah zeytin yapıcam, denicem demişsin denedin mi seyran hanımın yöntemini? ben de çuvalda değilde 5ltlik pette yapıcam, hangisini uygulayayım? öpüyorum canım..

      Cevapla

    1. hayırlı günler cahide hanım ben bu tarifi 5 litrelik su şişesinde denedim. 2 ay sonra zeytin tatlandı. hazır zeytinlerden farksız oldu. teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı seyran hanım.

     Cevapla

 26. merhaba;
  ben zeytini plastik kavonozda yapıyorum 5 gün oldu yapmaya başlayalı hafif sulanmaya başladı ama anlamadığım bişeyi sorucam size zeytinler sulandıkça o suyunu dökücekmiyiz yoksa dökmücez mi zeytinleri bitirne kadar o suyun içindemi kalıcak? şimdiden teşekkürler…

  Cevapla

  1. Melahat hanım o acı su zeytini koruyor. Zeytin bidonunun ağzı sıkı kapatılınca 1 seneye kadar dayanabiliyormuş. Yiyeceğin kadarını örneğin bir kavanoz çıkarıp yıkıyorsun. Üzerine zeytinyağı dolduruyorsun ve o şekilde yiyorsun. Arkadaş ayrıntılı yazmış zaten.

   Cevapla

 27. merhaba cahide hanım. ben de bugün 25 kilo zeytin aldım. bu kadarı bana bir sene gidiyor. zeytini bu şekilde yaparsam çuvaldan bidona koyarken başka tuz konuyor mu? bir de bu şekilde ne kadar zaman dayanır?

  Cevapla

  1. Aysun kardeşim ben bu tarifi yayınladıktan sonra bir arkadaşımız kendi yaptığı şekli anlattı. O bana daha mantıklı geldi.
   MALZEMELER:
   1 kg siyah zeytin
   50 gr zeytin tuzu (kaya tuzuda deniyor)
   1/2 çay bardağı çiçek yağı

   Siyah zeytinleri öncelikle yıkayıp süzdürüyorum. Bidona az ise benim yaptığım gibi kola şişelerine dolduruyorum. Üzerine tuzunu ve çiçek yağını katıp ağzını sıkıca kapatıyorum. Bundan sonra hergün veya iki günde bir şişeyi yan yatırıp sallıyor karıştırmak amaçlı, tuzlar zamanla zeytinleri deliyor ve acı suları çıkıyor.
   Ben biraz fazla yapıyorum o yüzden büyük şeffaf naylon turşu bidonlarına dolduruyorum.
   Bir sene sağlıklı olsun diye cam kavonozlara yaptım ama ne kadar sıkı kapatırsak kapatalım cam kavonozlarda zeytin yinede hava alıyor. Zeytinim küflendi. Tavsiyem mutlaka plastik bidonlar.
   Zeytin bu durumda kapağı açılmadığı 2 sene bile kalıyor.
   Kullanmak üzere açtığımda 1 kg bir kavona sığacak kadar zeytin çıkartıp yıkayıp süzdürdükten sonra kavonaza doldurup üzerine de zeytinyağı dolduruyorum. Bu kavonozu iki tane yapıp birini kullanırken diğerini yağda bekletiyorum.
   Burada amaç zeytinin yağın içinde beklemesiyle suyu çekilip buruşan zeytinler tekrar şişip parlak parlak oluyor.

   Bence bunu dene. Bende son aldığım zeytinleri bu şekilde yapıyorum.

   Cevapla

   1. Selamlar cahide abla ben de yeni takipcilerinizdenim, ben de tarifinize göre siyah zeytin kurdum daha bir hafta olmadı ama bir haftalığına evden ayrılacağım, bu süre içinde zeytinlere bir şey olur mu acaba? Aynı şekilde yeşil zeytinlerim de var, onların suyunu değiştirmek gerekiyor ya bıraksam olmaz mı?

    Cevapla

 28. merhabalar ben de pazardan 3 kilo zeytin aldım haftasonu ama ne kadar tuz koyacağımı bilmiyorum. bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. teşekkürler…

  Cevapla

 29. hayırlı akşamlar cahide hanım zeytni bizde öyle yapıyoruz bayramda sizin vermiş olduğunuz bayram tatlısı(midye)yi yaptım çok güzel oldu sizi ilgiyle takip ediyorum akşam yayınlamış olduğunuz yazıy çok beğendim ve aynen katılıyorum namaz huşuyla kılınmalı insan öyle olmayınca tekrar baştan kılası geliyo sevgiyle

  Cevapla

 30. Allah razı olsun Cahide Abla; hıçkırıkla ilgili yazın nasıl tevafuk oldu anlatamam sabahtan beri hıçkırık tutan arkadaşıma yazını okur okumaz yaptırdım anında kesti, arada tutuyo bi bardak suyla yanına gidip uyguluyoruz, Allah senden bin kere razı olsun sen bugün bu yazıyı yazmasaydın zavallı kız hıçkırıktan bizde onun rahatsız edici sesinden akşam edemiyecektik :)))

  Cevapla

 31. Allahın selamı bereketi üzerine olsun sultanım…
  nasılsın…yapmıycam dedim bu sene siyah zeytin …yeşil yeterli diye düşünüyordum…resmi görene dek…nasıl ye beni diyor…heveslendim bak yine…senin yöntemle yapayım eminim harika olucak…afiyet şifa olsun sizlere Allah sağlıkla yemeyi nasip etsin.şükrü bol olsun…
  hayırlı-huzurlu güzel bir hafta diliyorum.öperim tatlı yanacıklarından…

  Cevapla

 32. ellerine saglik bacim, ben zeytini en cok tarhana corbasiyla yemeyi severim.denemediysen tavsiye ederim. nasilmi tarhana corbasini yapacaksin, sicak sicak bir kasik corbadan iceceksin bir tane de senin siyah zeytinden yiyeceksin, offf nefis oluyor nefis. Ha birde bizim oralarda zeytitini bolca tuzlayarak cuvallara koyarlar,cuvalin agzini kapatip üzerine agir bir tas koyarlar aci suyu ciksin diye.Bu tip zeytinede basma zeytin derler.Birde egeye tayininiz cikarsa zeytinlerden bende isterim, ona göre.öptüm canim

  Cevapla

 33. Cahidem ben izmir ödemişliyim ve rahmetli babacığım da yeşil ve siyah zeytin yapar satardı.çuvalda yapılana çürütme deriz .Kırmayı da severim ama favorim çürütmedir.Biliyormusun zeytinci kızıyım ama bizim zeytinlerimizi eşim yapar rahmetli babam eşime sen bu işi kaptın derdi.Allah mekanını cennet eylesin babam ÖPTÜM

  Cevapla

  1. Kadriye hanım aramızda kalsın. Benimde zeytinlerin dilme, kırma işlerini genelde eşim yapar..:) Allah ondan razı olsun. Her işime yardımcıdır.
   Çürütme dendiğini şimdi siz yazınca hatırladım…Allah babacığınıza rahmet eylesin…

   Cevapla

 34. Cahide hanımcığım ben bugün kıymalı bir harç hazırlayarak fırına yolladım.Pide yapabiliyorlar burada yalnızca.Fakat hiçte umduğumuz gibi olmadı.Ben Konyadan alıştığım etli ekmeğin incecik pidesini özlüyorum.Çok iştahlı biri değilim ama o etli ekmeğin tadını hiç unutamıyorum.Birde benim çocuklarım zayıf oldukları için onlarında çok severek yediği bu lezzeti sıkça yedirmek istiyorum.Sizden bu konuda bir yardım alabilirmiyim acaba?Evde yapabilirmiyim aramızdaKONYALIdostlarımız varsa bu konuda onların fikirlerinede başvurabilirim.Cahide hanımcığım inşaallah Egeye tayininiz çıkar ben birkaç şehrine gittim.Hele insanları pek sevimli,sıcakkanlı,insancanlısı,yüreklerinde zerre kadar kötülük taşımayan temiz insanlardır.Rabbim gönlünüze göre versin bizde Halimeyle bolbol zeytin yeriz ozaman.SEVGİLERİMLE…

  Cevapla

  1. Gül hanım, lahmacun, etli ekmek gibi tariflerin dilinden en çok o yörenin insanı anlar. Pide işinde İç anadolunun bazı illeri ama bence en çok doğu ve güneydoğulu pideciler anlar. Etli ekmek, bizim lahmacun dediğimize çok benzeyen bir pide çeşididir. Esasen aynı lezzeti yakalayabilmeniz için, tahta üzerinde çift bıçakla kıyılmış et kullanmanız lazım. Buna bazı yörelerde zırh kıyma denir. Makinadan çekilmiş kıyma aynı lezzeti vermez.
   Ekmeğine gelince, hamur mayalı bir hamur olur fakat çok ince açmak şarttır. Maharetli ustalar, bu hamuru el yordamıyla incelterek açarlar. Sadece merdaneyle aynı inceliği elde edemezsiniz. Benim size önerim, eğer evde yapmak isterseniz, hamura çok az maya katın. Hamurun yumuşaklığı için süt ilave edin. Çok yumuşak bir hamur olmasın. Ekmek hamurundan biraz daha katı olsun. Turbo fırınlar bu tür ince hamur işlerini kurutabiliyorlar. Mümkünse normal fırın kullanın. Çok yavaş pişirirseniz, yine kurur. Fırsat bulursam sizin için hamur tarifiyle beraber, bir etli ekmek yapayım inşaallah.
   Kolay gelsin can kardeşim…

   Cevapla

   1. ablacığım bir arkadaşım evde lahmacun yapar.harika olur.ama fırında değil.o kadar lahmacun fırında pişirmekle bitmez.ocak üzerinde büyük teflon tavada üzerine kapağını yada bir tepsi falan kapatarak çok çabuk pişiyor.ben ilk duyduğumda eti nasıl pişiyor ki diye anlamamıştım.yaptım anladım. pişiyormuş.etliekmek de pişer herhalde.sevgiler

    Cevapla

 35. çook severim zeytini.. tutmasalar koca bir tabak yiyebilirm,ımm mayhoş mayhoş şahane olur.. lakin marketten aldığımız şuncacık zeytincikler göz doyurmuyor hiç,ve saldırılmayada hiç müsait olmuyor:D en iyisi senin gibi bidon bidon yapıp bulundurmak evde.. pekiii ham zeytini nerden temin edicez ablacım,pazarda bulunurmu ki? hiç dikkatimi de çekmedi şimdiye kadar :\

  Cevapla

  1. Sen neredesin bilmiyorum ki gülüm. Akdenizin, Egenin illerinde çokça bulunur. Ayrıca Antep’inde zeytinleri çok güzeldir. Egeye gidersem sanada yollayayım 🙂

   Cevapla

   1. batı karadenizdeyim ben ablam,bolu tarafı yani.. gönder gönder kıyamam çekirdeklerini hatıra saklarım senden 🙂 yav egeyi istiyonda ablam hep tatil yerleri oraları rahat edebilecen mi,sende şimdi rahat duramazsın çevirirsin bi şortluyu mazaallah kavga falan çıkar dikkat et kendine şimdiden:)

    Cevapla

  2. benim pogacalarim hep sert oluyor kac tarif denediysem hep ayni oluyor,birturlu yumusak yenilecek bi pogaca yapamadim sebebini soylerseniz sevinirim ayrica siteniz cok guzel basarilar

   Cevapla

 36. Beni çocukluğumdan beri çok hıçkırık tutar; biraz güleyim hemen başlarım. İnşallah, bunu deneyeceğim ablacım. Ben de yeni öğrendiğim ve uyguladığım bir şeyi söyleyeyim, esneme gelince peygamber efendimiz hiç esnemezdi, diye düşünüyorum. Hemen kesiliyor. Bazen yatsı namazlarında ağzımı kapatamıyordum; artık elhamdülillah eskisi gibi olmuyor.

  Cevapla

 37. sağol iyi yürekli ablacım gerçekten samimiyetin uzaktada olsan bizi içten ısıtıyor :)ellerin dert görmesin 🙂

  Cevapla

 38. kucukken yesil zeytin ve siyah zeytinin farkli agaclarda yetistigini sanirdim.. ayni oldugunu ogrenince cok sasirmistim!
  simdi Cahide Ablacim, burda da biraz kafa karisikligi yasiyorum, siyah zeytin oldugu halde islenmemis (taze) olanlari da mi var yani??? ya da o malzemelr kismisndaki “5 kilo siyah zeytin” nromal carsidan alip da yedigimiz zeytin mi? daha lezzetli olsun diye mi yapiliyor? zeytin zaten o islem yapilmadan da cerez olarak yenmez mi, vb?

  Cevapla

  1. Hayır bu siyah zeytin, siyahlaştıktan sonra toplanıyor. Ham haliyle alıyorum ben. Aldığım zaman çok acı oluyor. Bizim yaptığımız tatlandırma işlemi aslında.
   Hazır zeytinlerin bir çoğu farklı katkı maddeleriyle tatlandırılıyor. Bu yüzden farklı bir kokusu olur onların. Evde yapılanlar daha lezzetli olur 😉

   Cevapla

 39. merhaba… 🙂

  midemde reflü olalı beri hıçkırmıyorum ben ne hikmetse 🙂
  bunun dedim yaa başlarım bugün hıçkırmaya 🙂

  ….
  Ablacım, zeytin çok şifali bir yiyecek lakin ben yemiyorum malesef 😦
  dokunduğundan değil de
  hani güzel bir zeytin alırsında içinde bir iki çürük tatlı çıkar ya
  işte onlar hep bana denk gelir 🙂
  teyzemin zeytinliği var her sene yapar getirir, annem tuzsuz yediği için ona göre yapar ve hemen yumuşadığı için ben yiyemem 😦
  ama bu sene bana birşeyler oldu ya
  kış hazırlıkları falan…
  ne yapsam acaba kendi zeytinimi kendim mi yapsam ki 🙂

  Cevapla

 40. slm cahide ablacım;bizim buralarda taze zeytin bulma imkanı yok ama gül ablanın dediği gibi zeytinnsiz hayatt düşünülemez:)dua ilee.

  Cevapla

  1. Halimeciğim buranın zeytini de 1. kalite değil. Buradan sonra gitmek istediğimiz yer Ege. Eğer gidersem oradan size istediğiniz kadar zeytin gönderirim inşaallah..:)

   Cevapla

 41. Cahidecim bende egeliyim zeytinlerimizi hep kendim yaparım.henüz almadım alınca yayınlayacağım. ben acı suyunu hiç akıtmıyorum Kendi emeğinin tadı başka oluyor zevkle yeniyor.
  Ellerine sağlık canım afiyet olsun.

  Cevapla

 42. hayırlı sabahlar cahideciğim ve tüm dostlar. zeytinlerinin olmasına çok sevindim cahideciğim.bende senin gibi olduktan sonra sirke ve yağ eklemiyorum. öylece tutuyorum. yiyeceğim kadarını alıp zeytiyağ ve limon ilave ederek sofraya getiriyorum. zaten hiç ilave yapmadan muhafaza ettiğinde tatlarında hiç bir değişme olmuyor. Rabbim sevdiklerinle tüketmeyi nasip etsin. afiyet şifa olsun can kardeşim..

  Cevapla

  1. 3 kilo siyah zeytine 1çay bardagı sirke tuz ve zeytinyagı bidona koyup sirkeleyin inanın çok güzel oluyor

   Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s