Namazda huşu nedir ne değildir?

Yazmakla bitmeyecek bir konu daima önümde duruyor. Nasıl oluyorsa oluyor, çoğu kez benim gündemim namazdan oluşuyor. Son günlerde bu konuda artan sorular, yakınmalar, memnuniyetsizlikler beni yeni bir namaz yazısı yazmaya mecbur etti.

“Namaza kendimi veremiyorum” “namazlarımda huşuyu yakalayamıyorum” “Aklıma hep birşeyler geliyor” “İçimden gelmezse namaz kılmanın ne anlamı var” “Allah isterse bir gün bende kılarım” ” namaza başlıyorum ama devam edemiyorum” ” Arasıra bıraktığım oluyor” “Sabah namazına kalkamıyorum” Bunlar hatırladığım yakınmalardan bazıları. Evet biz yaranın farkındayız  ama yarayı adlandıramıyoruz. Bizim derdimiz ne? Öncelikle derdimizin adını koyup sonra çaresi nedir onu bulmaya çalışalım.

Namaz kılmayan ama müslüman olan çoğu kişi kılmadığı namazın ezikliğini taşır. Bu, kalbi İslama ve Allah’a meyilli olan kişiler için geçerlidir. Aklının bir köşesinde daima birgün namaza başlamak fikri vardır.  İşlerim hafiflesin, çocuğum biraz daha büyüsün, emekli olayım sonra namaza başlarım gibi kendince bir yığın haklı gerekçeyi de hazırda tutar. Ya da benim günahlarım çok, Allah benim namazımı kabul eder mi? Diyenlerde az değildir.

“Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebut suresi 45)

O halde namaz bir kesim için değil, herkes için farz ve kaçışı olmayan bir ibadet. En geç 10 yaşından itibaren her müslüman namazla emrolunmuştur. Hiç bir hastalık, delilik haricinde hiçbir sakatlık namaza engel değildir. Kişinin sadece gözleri çalışır durumda dahi olsa namazını ima yoluyla kılmak zorunda. Kaldıki çoğumuz sağlıklı, her iş elinden gelen, gücü yeten insanlarız.

Peki bize engel olan ne ki namazlarımızı ihmal ediyoruz?  Zor zahmet namaza başlayınca istiyoruz ki namazda hep huşu içerisinde olalım, aklımıza dünyalık işler gelmesin. Hatta hep namazları ağlayarak kılalım. Aslında özel bir zevk almak istiyoruz namazdan.

Huşu nedir?

“Namazlarını hûşu ile kılan müminler kurtuluşa ermişlerdir.” (Mü’minun,1)

Farkettim ki çoğumuz huşu nedir bilmiyoruz. Bizim anladığımız huşu, namaz kılarken bir nevi trans haline geçip etrafta olup biteni duymamak.

Huşunun sözlük anlamı: “Allah’a karşı korku ve sevgi ile boyun eğme ve bu duygu ile alçak gönüllülük ve tevazu gösterme.”

Efendimiz (s.a.v) “Kul namazına durduğu zaman, ancak Allah’ın huzurundadır. Sağa sola iltifat ederse Cenab-ı Hak: kime iltifat ediyorsun? Benden hayırlısına  mı? Bana dön ey ademoğlu! Çünkü ben iltifat ettiğin şeyden daha hayırlıyım.” Buyurur.

Alimler namazdaki huşû’u şöyle izah etmişlerdir: “Namazda huşû; bütün himmetini namaz için toplamak, namazın dışındaki her şeyden yüz çevirmek, gözlerini secde yerinden ayırmamak, sağa sola bakmamak, elbisesiyle oynamamak ve parmaklarını çıtlatmamaktır” (En-Nesefî, Kadî Beydâvî ve Hak Dini Kur’ân Dili, Mü’minûn, 23/2).

İbn-i Abbas: “Manasını düşünerek huzur ve huşu ile kılınan iki rekat namaz, gafil  kalple akşamdan sabaha kadar kılınan namazdan hayırlıdır.” buyurmuştur.

Aişe Validemizin annesi Ümmü  Rüman R.a anlatıyor: namazımda sallanıyordum Ebu Bekir beni o vaziyette görünce öyle bir azarladı ki, az daha namazdan çıkacaktım. Hz Ebu Bekir dedi ki: Resulullah Efendimizi (S.A.V) dinledim şöyle buyuruyordu: “Herhangi biriniz namaza durduğunda her tarafı sakin olsun, yahudiler gibi sallanmasın zira, namazda azalarda sakin olması namazın tamamındandır.”

Neden Huşuyu Yakalayamıyoruz?

Ne zaman namaza dursak aklımıza normalde gelmeyen bir çok düşünce geliverir. Unuttuklarımız, daha önce hiç düşündüklerimiz, kaybettiklerimiz, en parlak fikirler namazda gelir aklımıza. Bazen öylesine dalarız ki bu düşüncelere, namazın hangi rekatında olduğumuzu hatta surenin neresinde olduğumuzu bile unuturuz. Geçenlerde bir takipcim, namaza bir yıldır başladığını ve ne zaman namaz kılmaya başlasa Allah’ın cemalini, sonsuzluğu ve daha bir çok insan aklının alamayacağı şeyi düşündüğünü söylüyordu.

Şeytanın her insana yaklaşma şekli farklıdır. Şeytan evvelden beri namaz kılan, namazı bırakma ihtimali neredeyse sıfır olan insanları namazında şaşırtmak, namazını ifsad etmek yoluyla yoldan çıkarmaya çalışır. Aklına türlü türlü fikirler getirir. Namaza yeni başlamış, yeni bilinçlenmeye başlamış insanları ise akaidlerinde yani inançlarında saptırmaya çalışır. Akıllarına insan mantığının alamayacağı sorular ve düşünceler getirir ve kişiyi vesveseye düşürerek namazından vazgeçirmeye çalışır.

“Kuşkusuz şeytan, sizin damarlarınızda kanın dolaştığı gibi dolaşır…” (Buharî, Ahkâm, 21)

Bir dizi, bir film seyrederken, dünyalık zevklerle meşgul olurken nasılda konsantre oluruz, aklımıza meşgul olduğumuz zevkten başkası gelmez değilmi? Sanki şeytan o sırada sırtımızı sıvazlar da “Devam et” der bize…

Bazı sahabelerin, takvalı zatların namazlarındaki hallerini okudukça namazlarımızın olmadığını düşünürüz. Namaz kılarken akrep soksa farketmeyenler, duvar yıkılsa duymayanlar, vücuduna saplanan oku namazda çıkartanlar… Ne güzel, ne mutlu onlara… Peki biz neden böyle olamıyoruz?  Neden namazlarımız dünyadan bağımsız değil? Niçin namaza durunca Allah korkusuyla vücudumuz titremiyor? Allah aşkıyla ağlayamıyoruz?

Huşuya Engel Olan Sebepler?

Öncelikle bilelim ki eskilere nazaran kötülükler, kötü görüntüler, kötü sesler çok daha fazla. Gözlerimizin gördüğü, kulaklarımızın duyduğu haramlar kalbimizi ve beynimizi ziyadesiyle kirletiyor. Etrafımız, kendimizi namazımıza, ibadetlerimize verebilmemize engel olan şeytanın tuzaklarıyla dolu .

Sabahtan akşama kadar, akşamdan gece yarılarına kadar saçma sapan program ve dizileri seyrediyoruz. Sabah programlarında kim kimi aldattı, kim kimi öldürdü. Öğlen olur, kim kiminle evlenecek? Akşam ki dizide Leylanın çocuğunun babası kim? Falan ne giymiş, filan kiminle yakalanmış? Beynimizi dünya kadar saçmalıkla iğdiş ediyor sonra da namazda huşuyu bekliyoruz. Kaynanayı dert et, gelini dert et, komşunla otur, onu konuş, bunu konuş. Seninle alakası olmayan her şeyi merak et. İmanı zayıflatan, bizi ibadetlerimizden uzaklaştıran bir dolu sebep ve hatalarımız…

Huşuyu Yakalamak için Ne yapmalıyız?

1- Allah’ı tanımak

 “Onlar Allah’ı hakkıyla tanıyıp bilemediler. Kıyamet günü bütün yeryüzü O’nun tasarrufundadır…”(Zümer 67)

Bütün ibadetlerin gönül huzuruyla yapılabilmesi huşunun yakalanması için öncelikle Allah’ı iyi tanımamız lazım. Rabbimiz Kur’an’ın bir çok yerinde kendisini bizlere tanıtmıştır.

 “Allah O’dur ki, sizin için yeri bir karargah, göğü de bir bina yaptı, size şekil verdi, sonra da şekillerinizi güzelleştirdi ve hoş nimetlerden size rızkı verdi. İşte O Allah’tır Rabbiniz! Ne yücedir O alemlerin Rabbi olan Allah!” (Mümin 64)

 “Yeryüzünde hiç dolaşmadılar mı ki kendileri için on-larla akıl erdirecekleri kalpler ve onlarla işitecekleri kulaklar olsun! Ama gerçek şu ki gözler kör olmaz, fakat göğüslerdeki kalpler (basiretler) kör olur.” (Hac 46)

Kur’anla hem hal olmadan, Rabbimizin bize ne anlattığını anlayamadan, O’na karşı sevgi ve haşyet duygusu beslememiz zor olacaktır. Bu açıdan mümkün oldukça Kur’an meali okumalı, yaratılan her şeye hikmet nazarıyla bakıp her vesileyle Allah’ı hatırlamalı, Yaratanımızı daha iyi tanımaya çalışmalıyız.

2-Boş işlerden yüz çevirmek

Dünyadan tamamen kopmak mümkün değil elbette, fakat gereksiz, boş ve yararsız olan şeylerden yüz çevirmek bizim elimizde. Tıpkı Rabbimizin buyurduğu gibi:

”Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir. Onlar ki, namazlarında huşu içindedirler. Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler…” (Müminun 2-3) Kur’an ayetleri arasındaki muhteşem uyumu farkediyor musunuz? Demek ki boş ve yararsız işlerle meşgul olmak huşuya engelmiş ki Rabbimiz iki hususu arka arkaya zikretmiş. Yukarıda bahsettiğim gibi gereksiz şeylerden yüz çevirmek namazlarımızın kalitesini artıracaktır.

3-Namaza hazırlanmak ve namazı vaktinde kılmak

Namaz vakti gelmeden önemli işlerimizi yapmak, aklımızı meşgul edecek işleri olabildiğince azaltmak çok önemlidir. Ezan okunmadan abdest alıp namazı beklemek, namazı kolaylaştırır. Namaz ne kadar erken kılınırsa o kadar hafiftir. Namazı geciktirdikçe namaz ağırlaşır, kılınması zorlaşır. namaza başlamadan önce Namazı güzelce kılabilmek, şeytanın vesveselerinden kurtulabilmek için Allah’a dua etmek inanın çok işe yarıyor.

Namazı önemseyin. Allah’a olan bağlılığınızı namaza verdiğiniz önemle gösterin. Yapabilirseniz namaza başlamadan önce sizi motive edecek bir ayet veya bir hadis okuyun.

4-Şeytanın vesveselerine kulak asmamak

Şeytan serseri bir mayın gibi etrafınızda, kanınızda, aklınızda dolaşmaya devam edecek. “Abdestin düzgün olmadı.” “Yanlış kıldın”. “Bu kadar günahla senin namazın kabul olmaz”. “Zaten sen cehennemliksin!” “İçinden gelmiyorsa namazın ne anlamı var?” Neler neler fısıldar o mel’un kulağınıza. Hiçbirine aldırış etmeyin. Ne olursa olsun, aklınıza ne gelirse gelsin namazınızı bırakmayın. Siz sabırla namaza devam ettikçe, tadil-i erkâna riayet ettikçe şeytanda sizden ümidini kesecek, sizinle eskisi kadar uğraşamıyacak, namazlarınız daha da güzelleşecektir inşaAllah.

Özet olarak

Namazda Huşu transa geçmek değildir. Tadil-i Erkana riayet etmek, kimin huzurunda olduğunu ve namazı kim için kıldığını bilmek, namazda ciddi olmak, sağa sola bakmamak, elbiseyle veya başka bir şeyle oynamamak, surelerin anlamlarını düşünmek Huşunun kapsamında olan hallerdendir.

Bizler zevk almak için namaz kılmıyoruz. Eğer namaz, yemek içmek gibi zevkli bir iş olsaydı, elbetteki herkes namaz kılmak isterdi. Biz namazı Allah’ın emri olduğu için kılarız. İstesekte, istemesekte, hastalıkta sağlıkta sadece Allah rızası için namazlarımıza devam ederiz. Namazlarımızda ağladığımız, bitmesini istemediğimiz, kendimizi Allah’a çok yakın hissettiğimiz zamanlarda olur, namazın bize ağır geldiği, zorlandığımız zamanlarda.

Namaz bir imtihandır. Allah’ın bizim namazımıza ihtiyacı yok! Bilakis bizim namaza ihtiyacımız var.

“Allah nasip ederse bende namaz kılarım”  sözü boş bir lakırtıdır. Şeytanın aldatmacasıdır. Bilelim ki Allah hidayeti sadece isteyene verir. Hidayet gökten önünüze indirilen bir şey değildir. Hidayeti arzu etmeli, aramalı ve uğrunda emek vermelisiniz.

“Arkalarından öyle kötü bir nesil geldi ki namazı zayi ettiler…” (Meryem 59)Namaz insana verilmiş en büyük emanetlerden biridir. Kim namazı terk ederse emaneti zayi etmiş olur.

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:“Kafirlerle aramızdaki fark namazdır. Kim onu terkederse muhakkak ki kafir olmuştur.”(Tirmizi, nesei, İbn-i mace)

İlk hesaba çekileceğimiz amel namazdır. Namazsız mümin, meyvesiz yapraksız kupkuru bir ağaç gibidir. Namaz kılmayan kişinin yaptığı bütün iyi ameller boşa gider.

Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki;
“Şüphesiz  Allah (c.c) her namaz vaktinde şöyle seslenir: Ey adem oğlu, (yaptığınız kötülüklerin sebebiyle ) kendiniz için yakmış olduğunuz ateşlerinizi, namaz kılmakla söndürünüz.”(Taberani,camius-sağir)

Vakit saat dolmadan, hâlâ vaktimiz varken gaflet uykusundan uyanalım. Namazlarımıza sımsıkı sarılalım  ki; yarın kaybedenlerden olmayalım inşaAllah…

Cahide Sultan

Diğer namaz yazılarım

Namaz dinin direğiyse namazsız din  nasıl olur?

Alnı secdeli çocuklar (Çocuk ve namaz eğitimi)

Çocuklar cennet gülü mü, cehennem odunu mu?

82 Comments

 1. Allah razı olsun sizden namaza başlayalı 7 8 ay oldu kafamda ne kadar soru işareti varsa çoğunu cevaplamışsınız . Bir de namaz kılarken bir baş ağrısı giriyor neden olduğunu bir türlü çözemedim. Çok yararlı bir yazı olmuş Allah razı olsun.

  Cevapla

 2. Allah razı olsun senden inşaAllah gerçekten çok faydalı bir yazı Allah senin gibilerin sayısını arttırsın inşaAllah.

  Cevapla

 3. Sadece gözleri çalışsa bile namazı kilmalidir.demissiniz ama abdesti nasıl alacak yerinden kalkacak gücü yoksa?

  Cevapla

 4. “Zaten sen cehennemliksin!” “İçinden gelmiyorsa namazın ne anlamı var?” Bu sözü çok derdim ve bugün cuma namazına gideceğim.

  Cevapla

 5. Namaz konusunda yazdıklarınızı okudukça daha bir dikkat eder oldum, çok teşekkür ederim. Bu konuda kayınvalidemin tavsiyesi olan ve uygulayıp her seferinde başarılı olduğum bir yöntem yazmak istedim.Namazda özellikle ilk kılınan sünnetlerde-yani daha başında- aklım karışmaya başlıyorsa sünneti bitirip selam verdikten sonra ortam müsaitse yüksek sesle “defol git şeytan yanımdan benle uğraşma! oturur geçmiş kazalarımı da kılar hiç kalkmam seccademden” diyorum. Sonra bir rahatlama geliyor 🙂 bir defasında inatla kalkmayıp uzun uzun kazalar kılmışlığım da var :)) belki sadece psikolojik olarak rahatlatıyor ve bana öyle geliyor ama her defasında işe yarıyor.

  Cevapla

 6. Cahide hanim.merhaba öncelikle yazılarinizdan çok etkilendim bende 1 yıl önce namaza başladım şükürler olsum benim suan 4 yaşında bir kızım var geçen sene namaz kil digimi gördüğünde yalnız bırakıyordu ama şimdi o sesligimden korkuyo benim namaz kılmama izin vermiyor kendi küçük seccadesiyle namaz kiliyo sen kılma korkuyorum diyor bana bu konuda ne yapmam gerekiyor yardimci Olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla

 7. Allah razi olsun bu konulara gostermis oldgnuz illgiden dolayi. Aklmdaki bir cok soruya cevap buldum cok sukur…

  Cevapla

 8. Sevgili cahide nafile namazlar hakkında ne düşünüyorsun öncelik tabiki farzlar ama kuşluk evvabın gibi nafilelerede alışmak nasıl olur fikrini çok merak ediyorum yine sevgiler…

  Cevapla

 9. çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. huşu kavramını biraz daha iyi anladım inşallah namazlarımda faydalı olur. Rabbim hakkıyla kılanlardan eylesin bizi. Cennette Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vessellem in önderliğinde hep beraber namaz kılmayı nasip etsin inş.

  Cevapla

 10. cahide kardeşim senden ALLAH razı olsun kafalara takılan dini bilgileri dogru kimden ögrenemeyecegimiz bilemedigimiz şu zamanda birçok insanımızı aydınlattıgın için teşekkür ederiz.

  Cevapla

 11. benim kocam allaha karsi kotu sozler ediyor cok uzuluyorum ama cok kotu ne ypmam lazim cok utaniyorum

  Cevapla

  1. Bunun bir ara kardeşlerimizle paylaşıp, ne yapılabilir konuşalım inşaallah. Allah yardımcın olsun kardeşim. Çok zor

   Cevapla

   1. allah razi olsun kardesim gercekten cok zor yazini gorunce cok sevindim bi umut bekliyorum kendimi tutamiyorum hep agliyorum elimden geldigince ailem icin cabaliyorum cok ayri dunyalar insaniyiz kocamla okadarda üzülüyorumki günaha giriyor diye okadar agir konusuyorki ne olur beni cevapsiz birakma kardesim cok yalnizim kimseye derdimi soyleyemiyorum zaten cok hassas cekingen insanim cevabini kac kere okudum bana yazdiniz diye pek internetten anlamiyorum ben zaten genc evlendim ailemden fazla din bilgileri gormedim kendi cabamla ögrenmeye cabaliyorum cokda zevk aliyorum kitap okumaktan hepinize hayirli günler

    Cevapla

    1. Sevgili Hatice, inan senin için çok üzüldüm. Biliyorsun ki imtihan dünyasındayız. Ve bu senin imtihanın. Kardeşim, eğer eşin senin namazlarına karışmıyorsa, kılma demiyorsa sen ona hiç bir şey söyleme. Sen yine vazifeni yap. Allaha sığın. Eğer bu konularda üzerine gidersen onun küfrünü artırırsın. Sen ondan sorumlu değilsin ki. Eğer seni namazından alıkoymak istiyorsa, yine bir şey deme ama ne yap et namazlarını kıl. Durumunu tam olarak bilmiyorum tabi ama, ben sana sabrı tavsiye ediyorum. Şüphe yok ki sabredersen Allah sana mükafatını fazlasıyla verecektir.
     Yapabileceğim ne varsa söyle kardeşim. İçini rahatlıkla dökebilirsin. Gerçek adını kullanma. Senin mail adresini tek ben görüyorum. Eğer yorumunu son yazıma yaparsan herkes görür ve sana tavsiyelerde bulunanlar çıkar. Şuraya https://cahidejibek.wordpress.com/ tıklarsan yeni yazıları görürsün. Her zaman en baştaki yazıya yorum yazarsan daha iyi olur kardeşim.
     Allah yardımcın olsun canım.Rahmana emanetsin…

     Cevapla

     1. Ben nama Z kılıyorum oruca yenı basladım esim nanazıma orucuma okudugum kitabı yasine laf söyluyor korka korka namazkılıyorumq

      Cevapla

 12. Allah razı olsun ablacığım içimi rahatlattın.sakin sakin kılamayıp boşa kılıyorum diye çok üzülüyordum.artık sinir olmadan kılmaya çalışacam.Allah ‘a emenet olun

  Cevapla

 13. şimdi gelelim namaza.ahhh o kıymetlimiz,insanı rabbine arasında hiçbir engel kalmayacak kadar yaklaştıranımız,her seferinde bu onurla yüceltilmeye layık olmaya çalışıpta çoğu zaman lanet şeytanın gafletine yenildiğimiz namazlarımız.bende zamanında bir sürü değişik sebeple namazını kılamayıp sonradan bunun acısını ve pişmanlığını çok çekmiş bu gafletten uyandırıp beni silkelemesi için rabbi’ne çok dua etmiş biri olarak derimki kardeşlerim insan gerçekten isterse kılıyor her şeye zaman ve imkan bulan insan namazamı imkan ve vakit bulamayacak.bir tanıdığım yıllar evvel bir olay anlatmıştı bir komşusu yıllarca çalışan hep açık saçık gezen ve hiçbir şeyden memnun olamayıp daha doğrusu tatmin olamayıp kendini yıllarca perişan etmiş değişik şekillerde.sonradan yüce mevlam acımış demekki ona bir olayı vesile etmiş ne olmuşsa kadın herşeyini elden çıkarıp evindeki değerli eşyalarını neyi varsa dağıtıp sadece yerde bir halı bırakmış gidip şu çok eskiden divanlar olurduya hani yere çok yakın tel ortaları olan ( hala bizde var)ondan almış bit pazarından ve kendini cezalandırıp pişmanlığını rabbine anlatmak ve özür dilemek için birde kabirdeki halinin nice olacağını biraz tayin edebilmek için hergün en az 10 saatini o divanın altına girip hiç çıkmadan sağından soluna dönemeden kıpırdayamadan ve ne kadar sıkıntılı olduğunu gözlemleyerek aç ve susuz geçirmiş.halini görüp duyanlar kadına deli demeye başlamış önceleri fakat sonradan insanlar o hanımın değişimini görünce daha bir şaşırmışlar.çünkü o hanım o divanın altında geçirdiği saatlerde yaşadığı sıkıntıların başlarda çok korkunç olduğunu o sürelerde hep yarabbim ben ne yaptım şimdiye kadar bir divanın altında bile bu kadar sıkıntı yaşıyorsam hiç çıkmamak üzere girdiğim kabirde ne yaparım diyerek için için ağlarmış yıllarca o şekilde kendini cezalandırmış ve zamanla farketmişki o divan sayesinde orada geçirdiği süre sayesinde meğer ne kadar pişmiş olgunlaşmış rabbine yaklaşmış onun aşkından günlerce aylarca yıllarca göz yaşı dökmüş ondan sonraki ömrü zaten hep namazda seccadeyle namaz dışındaki vakitleride kendini cezalandırmak için yaşarken mezara girdiğini cezasını ödediğini düşündüğü divanın altında geçmiş.çok ilginç belkide çok radikal bir olay ama çok düşünülmesi gereken bir olay.yine rekoru elime almış gidiyorum final yapayım bariii:))

  Cevapla

 14. ben geldimmmm.cümleten selamün aleyküm can kardeşlerim benim.neler olmuş neler konuşulmuş ben giremeyeli.sormsyın bilgisayarımın acilen formata ihtiyacı var ve hala yapılamadı çünkü oturduğumuz yerde bir tane bile bu işi yapan kişi bulamadık servisinde süresi dolmuş ücretle çağırıyorsun on gün sonra geliyorlar,sanki bedava yapıcaklar.neyse hepinizi çok özledim en çokta ablacığımı.önce şu zeytinden bahsedeyim bende ilk geçen sene siyah zeytin yaptım ablacım senin tariften.ben ilk görümcemde görmüştüm iki ayrı bidona doldurmuş siyah zeytinleri içinede bolca tuzu.yere yatırmışlar mutfakta bidonları.gelen yuvarlıyo giden yuvarlıyo.ben çok şaşırdım görünce aaa ne yapıyosunuz her gelen zeytin bidonunu bir yuvarlayıp öyle geçiyo dedim,görümcemde anlattı.yıllardır zeytinimi evde yapıyorum canım benim bu şekilde hergün yuvarlanıp her yerinin eşit tuzlanmasını sağlıyoruzki hem daha çabuk olsun hemde heryerine tuz eşit dağılsın diye dedi.sonra çıkan suyunu boşaltıp yeniden bir miktar tuz yağ ve limon ekliyormuş.ben geçen sene aldığım zeytini onun tarifiyle yaptım çok güzel oldu hala biraz var.eşim bu zeytinin hastasıdır o yüzden baya yaptım ama ben çıkan acı suyunu süzünce içine hiç bir katkı ilave etmedim sadece biraz daha tuz ekledim öyle bıraktım sonradan bile suyunu salmaya devam etti.bu sene yine zeytin yaptım ama siyah zeytini çizerek yaptım.oda çok güzel oldu bakalım şimdilik tatlı acı.olunca yazarım.niyetim ablacığım gibi çuvalda yapmak buradaki pazarda kilosunu 3,50 ile 4 lira arasında satıyolar.biraz daha olgunlaşmışını bulunca alcam ama bilmeyenlere bir tavsiye yıllar önce zeytin toplamasına çok gitmiş biri olarak yağmurlar yağmaya başlayınca zeytinler kurtlanıyor o yüzden çok yağışlara kalmadan yapacak arkadaşlar alsınlar bizede zeytinin bahçe sahipleri söylerdi.duyurulur.hepinize afiyetli günler olsun inş.

  Cevapla

  1. Ayşegül hoşgeldin canım benim. Yokluğun hissediliyordu. Bende ha bugün pc si olur, ha yarın olur diye bekliyordum. Demek yaptıramadın daha. Hayırlısı olsun canım. Şimdi kalkıyorum. fırsat bulursam zeytin meselesine de cevap yazarım 🙂

   Cevapla

 15. Allah’ın selamı bereketi tüm güzellikleri hepinizin üzerine ve cahide ablacığım senin üzerine olsun.yazıların o kadar güzel ki hepsini bir anda okuyup bitirmek istiyorum.ama bende işimi bitirip zaman bulamıyorum.fırsat buldukça okuyorum.kızım okula yeni başladı onun dersleri.bir de 1.5 yaşında çok yaramaz bir kızım var.inanırmısınız özellikle namazda beni çok raharsız ediyor.secdede başıma oturuyor,oturduğum zaman başımda ki örtüyü çıkartıyor.sürekli anne anne diyor.hep dikkatimi dağıtıyor.bana el kol hareketi yaptırıyor.namazıma kendimi veremiyorum.sizce ben nasıl huşu içinde namaz kılabilirim.bana öneriniz ne olur.

  Cevapla

  1. Dolansın dursun etrafında. Annesini hep namazda görsün, oynasın seninle. Bu böyledir İlknur. Çocuk bu şekilde büyür. Çocuğun seninle uğraşırken, sen namazda kalmak için gayret gösteriyorsan sen namazında huşu içindesindir. Rabbim kullarına asla zorluk vermez. Sen yeterki devam et kardeşim. Allah ecrini verir mutlaka…

   Cevapla

 16. namazın huşusu için abdest adaplarını hatta hela adabını öğrenmek gerekir.çok sevdiğim bir hoca hanım namaz sohbetinden evvel önce hela adabını sonra abdest adabını anlatmıştı.

  Cevapla

 17. çok doğru söylüyosun artık başladım namazıma aslaında ben sürekli başlıyorumda beş vakit bazan üç oluyo bazen beşte beş falan bu durum can sıkıcı ama bu kez öle olmayacak inşllh allahın izniyle bu arada tek kişiyim olayını sevdim bu arada bana cevap yazmana çok mutlu oluyorum teşekkürler.

  Cevapla

 18. sevgili cahidecim ve değerli kardeşlerim
  şimdi sizlere bir soru soracağım…bu soruyu yüzlerce kişiye sordum ama maalesef 1 kişi hariç kimseden doğru cevabı alamadım.doğru cevabı ben biliyorum.
  sevgili peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:
  MİRAÇ KİMİNİN BAŞINDAN GEÇER
  KİMİNİN AYAĞINDAN
  KİMİNİN DE HEM BAŞINDAN HEM AYAĞINDAN…
  tamamen namaz ile ilgili bir cevap çünki namaz mümünin miracıdır…
  efendimiz ne demek istemiştir…

  Cevapla

  1. Yeşim ablacığım bu sanırım, namazın kalitesinin, derecelerinin kastedildiği bir soru ama bu hadisin kaynağı nedir. Ben azıcık baktım fakat kaynağına ulaşamadım. Biliyorsun uydurma hadisler çok fazla. Bazen bir hadisin uydurma olup olmadığı ehil kişiler haricinde kimse anlıyamıyor. Bu konuda şüphede kaldım doğrusu. İlgin için Allah razı olsun ablam…

   Cevapla

  2. İnsan namaza durunca durmuş gibi olup aklı başka yerdeyse sadece kıyamda olduğu için ayaktan geçer.Bazen insan kendini namaza öyle veriri ki,akıl akıl olmaktan çıkar,tek yegane düşünce olur ki o düşünce Allah ‘(c.c.)tır, miraç baştan geçer.Hem kıyamı ,hem rukuyu,hem secdeyi tastamam eden gönlünü de vererek kılarsa işte hem ayaktan, hem baştan ,hem candan,gözden,kalpten vs.tüm vücut ve ruhtan geçer.Eğer ki hadis sahih ise benim yorumum budur.Tabii bir de hocamız şunu söylemişti.Duyduğunuzda gönlünüzde bir ferahlık hissediyorsanız,o hadis sahihtir demişti.Yorum size kalmış sevgili Yeşim kardeşim.

   Cevapla

  3. yeşim hanım, herkese soruyorum bu soruyu dediğin için bende konuya dahil oldum. ama cahidem gibi malesef bende kaynağına ulaşamadım. sen kaynağını emin olarak biliyorsan bizleri aydınlatırsan sevinirim. ama buradaki söylenen sözde eğer mantık ararsak, benim fikrim şudur..
   namaz kiminin hep aklındadır ama bir türlü kılmaz, başından geçer.. kimiside kılar ama sadece bedenen kılıp aklını vermediği için ayağından geçer.. kimiside, namazını hem bedeniyle hem aklıyla tam teslimiyetle dosdoğru kılar ve hem aklından, hem ayağından geçer..
   benimkisi çok basit bir yaklaşım ama bu manayıda çikarmak mümkün.

   Cevapla

 19. huşu için benim çözümlerim başucumda daima namazla ilgili kitap türkçe kuran ve bir takım dini kitaplar vardır bazen namaz girmeden bir ayet okurum namaz kılarken oluşan gölgenin bile o esnada üstümüzde uçan uçağın sesinin vs. dahi ayet olduğunu düşünür kendimi toparlarım

  Cevapla

 20. senin en sevdiğim yazıların namazla ilgili olanlar çocuklara namaz yazını ve diğerlerini okudum pazar sabahı kahvaltı masasında oğlum kızım yiğenim ve kızkardeşimle uzunca namaz konusu işledik senin adını andım namaz kılan çocuklarından bahsettim anladımki bu çocuklar bizi çok zorlayacak yazları cuma ya giderler ama benim oğlum biraz maymun iştahlı şu an sadece namaz kılmaları için dua ediyorum ben de nasıl cebelleştim yıllarca namaz kılmak için en sonunda dualarım kabul oldu tesettürlü değilim ama dün spora gitmiştim step hocası kızımızda namaz kılıyormuş sevinç dalgası kapladı içimi namaz kılanlar artışda bence sayın başbakanımız bile o kadar ağır işinin arasında namazı hiç geçirmiyor hayatta en önemli şey namaz ve diğer farzlar gerisi teferruat selamlar

  Cevapla

  1. Canım çocuklar tabi zor ama dedik ya, emeksiz olmaz.Bizim anne olarak işimiz ne? Çocuklarımız değil mi? O zaman uğraşacağız, işimizi iyi yapacağız. Nakış nakış işleyeceğiz çocuklarımızı. Sen, ben, o, herkes çocuğuyla ilgilenmeye başlayınca bak o zaman toplum nasıl kendiliğinden düzelecek. Pırıl pırıl gençler yetişecek. Daha 3 yaşında çocuğunu kreşe gönderip başından atarsan, çocuğunu dert edip için sızlamazsa o çocuktan hiç bir şey bekleme. Rabbim evlatlarımızı en güzel şekilde yetiştirmemizi nasip eylesin. İşimiz zor ama O bize yardım etsin, kuvvet versin…

   Cevapla

 21. Evinizin en tenha yeri ,en küçük yeri,en karanlık yeri,en gösterişsiz yeri,en az eşyalı yeri,kıyafetlerin en rahatı,en bolu,en temizi.Dikkatimizi dağıtacak engelleri ortadan kaldırdığımız zaman tam olarak namaza adapte olabiliriz. Malatya Darende ‘ye gitmiş olan varsa bilir, Çilehane kısmı namaz kısmıdır.Sadece 1 kişi sığabilecek kadar bir oyuk ;sade ,gösterişsiz,yalın,eşyasız,ve birazda kabri andırır.Keşke evlerimizde namaz için böyle bir bölmemiz olsa,inanın kendinizi namaza vermemeniz neredeyse imkansız.Bir de naçizane tavsiyem ,namazdan önce ve başlarken işlemiş olduğumuz suçluluk uyandıran bizi rahatsız eden günahlarımızı düşünebilirsek,kendimizi affettirebilmek için sureleri okurken, aslında aman dilersiniz,tevbe edersiniz ,eşlik edersiniz aklınızla dilden dökülen ayetlere…Ölümü düşünmek namaza daha yakın eder bizi .Bir yakınımın cenazesinden sonra,aylarca namazda başımı secdeden kaldırmak istemedim.İnanın kıldığım en güzel, en yakın namazlarımdı.Bir kez daha ,bir kez daha Rabbimizin bize ,istediği anda istediğini yapabileceğini düşünerek korkarak ,ürpererek kılmıştım .Ve o anlardaki duygularım neydi biliyor musunuz ?Aslınsa her namazımızı böyle kılabilseydik,namaz vaktine yakın sararmaya başlayanlarla ,namazda secde yerleri ıslananlarla,cemaat olabilirdik değil mi?Bir vazifeyi yerine getirir gibi, günlük rutin bir işmiş gibi ,ödenen bir borçmuş gibi,gerçek ruhuna inmeden hızlı hızlı ,baş secdeden ,bel rukudan,bacak kıyamdan,ayak tahiyyattan kaçarsa ,bilelim ki namazda bizden kaçar.Bol secde namazın ruhudur.SECDELERİ KAÇMADAN UZATIN .Nasıl mı? Bir defa subhane rabbiyel a’la dedikten sonra , bundan sonra söyleyeceklerimizi 2 şer defa söyleyelim.Sonuçta ne kadar okursak okuyalım tek sayıda kalacaktır.Yani bu secdeye adapte olmak için bulduğum bir yöntem.Baştan 1 kere sonralarınıda 2 şer kez söyleyerek saymama gerek kalmıyor .Yani istediğim kadar Rabbimi düşünerek secdede kalabiliyorum.Ve inanın secdesi uzun olan rekatlar insana müthiş bir duygu yaşatıyor.Sanki işte buradayım Rabbim.En değerli başımdır oda Senin için yerlerde.Bana istediğini yapabilirsin emrine amadeyim Ey Hak der gibi.Ve iki secde arasında biraz durup Allahümmağfirli,verhamni,verzukni diyelim.Rukudan doğruluncada Semiallahu limen hamideh rabbena velekel hamd.Hamden ,kesiran,tayyiben,mübareken ,fihi diyelim.Bunlar namazda ruku ve secdelerde olmaması gereken hızı keser.HAKKINIZI HELAL EDİN.

  Cevapla

 22. peygamber efendmiz s.a.v. dediği gibi namazda kiminle konuştuğunuzu bilseydiniz ondan hiç ayrılmazdınız.ne güzel onun huzuruna durmak ,onun huzurundaki mutluluğu bulabilmek .keşke laıkiyle durabilmeyide becerebilsek.o namaz sonun da rabbimden aferini hak edebilmek ne güzel AFERİN kulum denmesi inşaallah rabbimin mukafatını hakkı ile kazanan kullarından oluruz.herkeze selamlar.cahide hanm sizin de yüreğinize ,ellerinize sağlık .

  Cevapla

 23. Rabbime ne kadar şüktetsem az
  bana dinimi öğretecek bir aile verdiği için.
  Özellikle babamdan Allah binlerce kez razı olsun…

  Rabbim kabul ederse, kendimi bildim bileli namaz kılıyorum elhamdulillah…
  Ben ilk dini bilgilerimi babamdan öğrendim…
  bize namaz kıl derken neden kılmamız gerektiğini anlattı…
  ilk zamanlar yani ben 4-5 yaşlarındayken oyun şeklinde anlattı.
  evde cemaat yapardık benim başımda iki tane saç örgüm bir tane de takkem vardı. 🙂
  Sonra büyüdükçe anlayabileceğimiz dilde namaz kılmamız gerektiğini anlattı, ve benim başıma takke değilde örtü örütmem gerektiğini v.s…
  yani ben namaza, neden kılmam gerektiğini bilerek başladım elhamdulillah…

  orta okula giderken sabah namazlarına zor kalkardım,birgün babam dedi ki, kızım sen öyle uyuyunca seni ateşte bırakmış gibi oluyorum…

  sonra birgün babama ben namaz kılarken aklıma bin türlü şey geliyor bazen ne okuduğumu bile anlamıyorum dedim.
  dedi ki demekki doğru birşey yapıyorsun ki şeytan sana vesvese veriyor, sabırla ve dua ederek namaza başlarsan huşu içinde namazını kılarsın dedi… Allahın huzurunda olduğunu aklından çıkarma dedi…
  *****

  namaz bence en büyük disiplin insan için
  hayatı namaz vakitlerine göre ayarlarsak günü planlı ve dolu dolu yaşamış oluyoruz….
  namazın kıymetini kılamadığımız zamanlarda daha iyi anlıyoruz ,resmen özlüyor insan

  Rabbim ibadetinde samimi olanlardan ve ibadeti makbul olanlardan eylesin….
  bu arada boynumdaki ağrı için dua istiyorum sizlerden
  Allah’a emanetsiniz…

  Cevapla

 24. Selam olsun Medine den 🙂
  Cahide bacım geçmiş bayramın mübarek olsun Rabbim tekrarını da sağlıkla nasip etsin inşaallah ecmain
  Yazını sonuna kadar okudum kızım laptop beklediği için uzunca bir yorum yazamıyorum şimdi kusuruma bakma yazın çok faydalı bilgilerle dolu Allah razı olsun gardaşım:) ellerin dert görmesin dualarında unutulmamayı dilerim
  Allahım bizleri doğru ibadet edenlerden salihlerden ve namazımızı dosdoğru kılanlardan eyle AMİN

  Cevapla

 25. Allah razi olsun Cahide Ablacim, sanirim Peygamber Efendimizin (SAV) seytanla konusmasindaki namazla ilgili olan kismi daha oncelerde paylasmistim, ama her “namaz” bahsi gecince aklima geldiginden tekrar yazayim dedim:

  “Seytan diyor:

  -Ya Muhammed namazı an be an tehir edene gelince onu da anlatayım. O her zaman ki, namaza kalkmak ister. Ona vesvese veririm. Derim ki: Henüz vakit var. Sen de meşgulsün. Hele şimdilik işine bak. Sonra kılarsın. Böylece o vaktinin dışında namazını kılar. Bu sebepten onun kıldığı namaz yüzüne atılır. Şayet o kimse beni mağlup ederse, ona insan şeytanlarından birini yollarım. Böylece onu vaktinde namaz kılmaktan alıkor. O bunda da beni mağlup ederse, bu sefer onun hesabını namazda görmeye bakarım. O namazın içindeyken:-“Sağa bak, sola bak” derim. O da bakar. O ki böyle yaptı. Yüzünü okşar alnından öperim. Bundan sonra ona: “- Sen ebedi yaramaz bir iş yaptın. Derim ve böylece onun huzurunu bozarım. Sen de bilirsin ki, ya Muhammed her kim namazda sağa sola çokça bakarsa, Allah onun namazını kabul etmez. Yüzüne atar. Bunda da mağlup olursam, yalnız başına namaz kıldığı zaman yanına giderim. Ona çabuk çabuk kılmasını emrederim. O da başlar, çabuk çabuk kılmaya. Tıpkı horozun gagası ile yerden bir şeyler topladığı gibi.
  Bu işi ona yaptırmada da başarı kazanamazsam, bu sefer cemaatle namaz kılarken yanına varırım. Orada onun başına bir gem takarım. Başını imamdan evvel secdede ve rükudan kaldırırım. İmamdan evvel de secde ve ruku yaptırırım. İşte o böyle yaptığı için, kıyamet günü, Allah onun başını eşek başına çevirir. –O kimse bunda da beni yenerse, bu defa, ona namazda parmaklarını çıtlatmasını emrederim. Böylece o, beni tesbih edenlerden olur. Ama bu işi ona namaz içinde yaptırmaya muvaffak olmazsam ve bunda da, ona mağlup olursam, bu sefer ona tekrar giderim.namaz içinde iken burnuna üfleyince esnemeye başlar. Şayet o bu esneme esnasında elini ağzına kapatmazsa, onun içine küçük bir şeytan girer. Dünya hırsını ve dünyevi bağlarını çoğaltır.
  İşte bundan sonra o kimse, hep bize itaat eder, sözümüzü dinler, dediklerimizi yapar. Şeytan bundan sonra konuşmasına devam etti.-sen ümmetinin hangi saadetinden ferah duyarsın ki? Ben onlara ne tuzaklar kurarım. Miskinlerine, çaresizlerine ve zavallılarına giderim. Namazı bırakmalarını emrederim. Ve onlara derim ki: “-Namaz size göre değil. O afiyet ihsan ettiği ve bolluk verdiği kimseler içindir”
  Sonra hastalara giderim. Namaz kılmayı bırak derim. Çünkü Allahu Teala “hastalara zorluk yok (24 / 61) buyurdu. İyi olduğun zaman çokça kılarsın. Ve o böylece namazını bırakır. Hatta küfre de girebilir. Şayet o hastalığında namazını terk ederek ölüp giderse, Allah’ın huzurunda vardığında, Allahu Teala’yı öfkeli bulur.” (Ahmet Ersöz “Ruh Dosyası” s:125)

  Cevapla

 26. yureginize saglik namaz cok onemli bir konu dinin diregi namazdir. benim de size bi sorum olucak. Peygamberimiz gece namazinada cok onem vermistir. bazi hadislerde gecenin ucte birinde bazilarinda ise biraz uyku uyuduktan sonra namaz kilinmasi gerekir deniliyo.baska bir hadistede vitir namazini kildiktan sonra sabah namazina kadar baska namaz kilinmamasi gerektigini okudum. bu konu benim kafami kac zamandir cok karistiriyor cunku gece namazlarini kilmak istiyorum, kalkttigim zamanda sabah namazina cok yakin degilsede hemen kiliyorum ALLAHim kabul eder InsaALLAH. sorum ise vitir kildiktan sonra sabah namazina kadar namaz kilinmamasi gerekiyorsa gece namazini nasil kilicaz yada bu hukum gece namazini etkilemiyormu?yada herseferinde vitir namazini sabah dan hemen once mi kilmamiz mi gerekir. bu konuda bilginiz var sa bizleri aydinlatirsaniz cok mutlu olucam. ALLAH hepimizin kalbindeki hidayetini arttirsin InsaALLAH. AMIN.

  Cevapla

  1. Fatma hanım Vitir namazı zaten gece namazı olarak geçer. peygamberimiz (s.a.v) Gece namazını kıldıktan sonra, son olarak vitir kılar, sonra sabah namazını kılarmış. fakat yatsıdan sonra vitiri kılar, uyur sonra teheccüde kalkarsanız buda oluyor. İçiniz rahat olsun…

   Cevapla

 27. Huşu yok diye de namaz terk edilmez ki,devam edersen ve tadili erkana uyarsan ve bir de Allahtan ümidi kesmezsen, Allahın izniyle başarırız.Şeytan dışardan nefiste içerden vurmaya çalışıyorken biz de cihat yerine yenilmeyi kabul edersek halimiz nice olur.Biz huşuyu yakalamayı beklerken ölüm bizi yakalarsa ne yaparız,Rabbim bizleri uyandırsın hayirlisiyla…

  Cevapla

 28. Cahide hanim yaziniz o kadar güzelki tekrar tekrar okumak istedim.Cok önemli bir konuya deyinmissiniz.Cok sükür ben kilmaya calisiyorum Rabbim kabul eder insallah.Benim annem bobam ezan okunmadan önce abdes alir namazi beklerler,bende öyle yapmaya calisiyoum.Namaza günlük hayatimizda daha cok önem vermeliyiz diye düsünüyorum alisverise giderken gezmeye giderken namaz vaktini hesaba alirsak fazla kazaya namazimiz kalmaz insallah.Ellerinize yüreyinize saglik Allaha emanet olun

  Cevapla

 29. tatlım mrb.benden büyükmüsün yoksa küçükmüsün bilemiyorum ama tatlı olduğuna eminim.verdiğin bilgiler herzamanki gibi süperdi bende işimden dolayı teklemeyle kılanlardan ve işimden dolayı dediğim için vicdan azabı çekenlerdenim.namaz kılmak o kadar büyüleyici ki çok heyecanlanır ve kalbimin hızla çarptığını hissederim aklıma çok değişik şeyler gelmez ama en çok namaz kılarken bu ilk namazım olsun ve devamı gelsin rabbm die derim bi yandan da ama nedense devamı vakti vaktine gelmeaz çok üzülüyorum bazen doğru değil biliyorum ama rabbime kulluk edemiyorumuyum da namazımı geçiriyorum diye dertlenirim.çünkü hep rabbim namazımı sürekli kılmam için yardım et bana o şevki ver bahanem olmasın derim başım açık olduğundan çok üzülüyorum zaten bir de namazım öyle yani cahidemm bu yönlerden üzgün ve mutsuzum senin bu yazınla bir kes daha vicdanım sızladı.aslında ne kadar güzel bir şey yapıyorsun çok değerli insanları bilgilendiriyorun saptırmadan mütevazilikten ayrılamadan çok teşekkürler sana bende isterdim sosyal olmayı sosyal yönden insanlara faydalı olabilmeyi sosyal bir sorumluluğumun olmasını ama faal olamıyorum benden mi çalıştığımdan mı bilemiyorum ama çok isterdim o yüzden sana gıpta ediyor ve her geçen gün daha çok yakınlaşıyorum sana sanki uzak bir yerde ablam var kardeşim var içten öyleki samimiyim sana(sizi bile bıraktım kızmıyorsun inşallah)çok teşekkürler verdiğin değerli bilgiler için sana nasıl tatil yap diyebilirim o kadar doyumsuzzun ki doymuyorum.

  Cevapla

  1. Bana siz deme lütfen Hülyacığım. Ben zaten tek kişiyim..:) Bak namazlarına bende üzüldüm şimdi. Ama kılamadığı için bu kadar sıkıntı çeken biri eminim namazından daha fazla ayrı kalamaz. Eğer namaza acilen başlamazsan korkarım içindeki kılamayışına dair duyduğun sızıda kaybolacak. Biliyor musun kardeşim, ibadetlerinden uzak kalan, secdeye varamayan insan zamanla şeytanlaşırmış. Ne ben, ne de sen böyle bir duruma düşmek istemeyiz değil mi? Seviyorum seni. Haydi bir abdest al. Tüm bahanelerinden kurtul. Günde seni beş defa huzura çağıran Rabbine yönel, O’na sığın. Söyle var mı başka gidecek kapın?

   Cevapla

 30. Selamun Aleykum Cahide hanim,
  Ben sizi son 6 aydir takip ediyorum ve bugune kadar sizden cok seyler ogrendim. Ozellikle her yazinizin basina ayet, hadis ve kissalardan parcalar koymaniz sizi benim icin ayricalikli kiliyor.Sahsen tanismiyoruz ancak kalpten size karsi muhabbetim var. Yazilariniza fevkalade asinayim, bu yuzden sizin hakkinizda Rabbime dualar ediyorum ki Allah sizin ilminizi arttirsin ve siz vesilesi ile bizlere eristirsin. Allah bu konuda da size saglik, sabir ve kolayliklar versin.
  Guzel kardesim benim, ben Hollanda’da ikamet etmekteyim. Burada bir meal grubumuz var. Eger izniniz olursa bazi yazilarinizi yazdiricidan cikarip diger arkadaslarimla meal dersimizde paylasmak istiyorum. Tabiiki yazinin size ait oldugunuda bildirerek. Allah’a emanet olun Cahide hanim,

  Selam ve dua ile Sibel.

  Cevapla

  1. Canım kardeşim. Dualarında yer bulmak ne güzel. Allah razı olsun. Yazılarımı izinsiz alabilirsin kardeşim. Benim ismimi vermesende olur. benim maksadım ünümü artırmak değil ki. Allah razı olsun, birileri faydalansın yeter…Muhabbetlerimle…

   Cevapla

 31. cahidem gene çoook güzel bir yazı olmuş .rabbim namazlarımızı dosdoğru ve zamanında kılmayı nasip etsin inş.sabah ilk iş olarak abdest alıp güne öyle başlayıp sürekli abdestli olunca hem şeytan vesveselerine kılak tıkamış hemde okunur okunmaz abdestli olunca hemen namaza durmuş oluruz .birde eltimden bahsetmek istiyorum sekiz sene önce ceviz ağacından düşerek felç oldu . belden aşağı kısmı tutmuyor. uzun bir süre hastanede yattı . eve geldiğinde dedimki yengecim bu senin imtihanın rabbim ömür verdiği sürece böyle yaşayacaksan namazlarını kılman lazım .şimdi yanında bir kutu içinde temiz toprak her vakitte teyemmüm alıp namazını kılıyor. rabbim son nefesimize kadar bizleri namazımızdan kuranımızdan rızasından ayırmasın inş amin

  Cevapla

 32. Arkadaşlar günümüz çocukları maddeci bir ortamda büyümek zorunda olduklarından maneviyatları zor gelişiyor.Ben çocuklarıma azla yetinmesini öğrettim hep.Teyze çocuklarının küçülen kıyafetlerini gocunmadan giydirdim.Üzerlerindekiler aşınana kadar yenisini almadım.Ellerine para verip ıvırzıvır almaya yollamadım.Hala küçük bir çikolata ile mutlu olabiliyorlar.Oğlum lise 2.sınıfta arkadaşlarının sonmodel cep telefonları var oğlum birkere bile telefon bahsi açmadı bende şimdilik ihtiyaç olarak görmüyorum.Önce maddiyatla materyalist çocuk yetiştiriyoruz sonrada ondan manevi isteklerde bulunuyoruz.Çocuk karşılığını alamadığını düşündüğü namazı neden kılsın?Maddi bir getirisi yokki.Böyle sıkıntı çeken bir dostum eğer namz kılarsan babanın parası çoğalıyor diyerek çocunu namaza alıştırmış.Kadın akıllı eve gelen her nimeti çocuğuna gösterip bak namaza başladın zengin olduk diyor ve gerçektende çocuğun namazkıldığı müddet evlerinin müthiş bir bolluğa mazhar olduğunu hiç ummadıkları kişilrden dahi kendilerine hediyeler geldiğini anlatır hep.O çocuk temiz bir delikanlı oldu ve namaza devam ediyor.Anneler olarak çocuklarımızın dilini biz bilir şifrelerini biz çözeriz.Küçükken onları bir şekilde namaza ısındırabilirsek gerisi gelir,Hülyacığımın dediği gibi 40 gün yeter.

  Cevapla

  1. Gül hanım, benim de ikizler lise 2. sınıfta ve hala cep tel.leri yok. Bizim evde de küçük şeyler mutluluk kaynağıdır. Dünyaya ait büyük hayallerimizde yoktur zaten.

   Cevapla

 33. bu mesajı tam 3. yazışım..ne hikmetse cahide tam gönderecem bağlantı kopuyor…..Allah Allah ….lanet şeytan dolanıyor etrafımda…neyse ben yorumumu hemen yazayım bir sorun çıkmadan…umarım tüm namaz kılan kardeşlerime faydası olur.bana çok iyi gelmişti.arada hep yapıyorum…..
  annem öğretmişti vesveseden kurtulmak için:

  önce sağ yönünüze sonra sol yönünüze sonra başınızın üzerinden sonra ayaklarınızın arasından sonra arka yönünüze sonra baktığınız yöne doğru ayetel kürsi okuyup 1 tanede inşirah surasi okuyup onuda yakanızın içinden kalbinize doğru okuyup üfleyin…

  ve namazda başlarken eüzi besmeleyi anlamını hissederek düşünerek çekin…siz namazdayken görmesenizde unutmayın ki Allah sizi seyrediyor inceliyor …kıldığınız namaz çok önemli huzrdasınız…bu bilinçte olun.olmadı yapamıyorum gibi şeytan aldatmacalarına kulak asmayın azimle devam edin…
  VE:

  -Cebrail aleyhisselam, 2 rekât namaz kılmış, bu 2 rekât namazı kılması tam 4 bin ahiret senesi sürmüş. Sonra, (Yâ Rabbi, kâinat yaratıldığından beri acaba böyle namaz kılan başka bir kulun var mı?)demiş. Allahü teâlâ buyurmuş ki:— Ahir zamanda gelecek olan ümmet-i Muhammed’den,Habibimin ümmetinden bir kulum, 2 rekât namaz………kılacak, hatayla, kazayla, hertürlü düşüncelerle ve kaç rekât kıldığını bilmeyerek kılacak. Onların birkaç dakikada kıldığı 2 rekât namaz, senin 4000 senede kıldığın namazdan daha makbul olacak.— Yâ Rabbi, neden onların namazları bu kadar kıymetli olacak?— Çünkü onlar, düşmanımı yıkarak huzuruma gelecekler. Sende düşman yokki! Dünya sevgisinden uzaklaşacaklar, nefislerinin şerrinden kurtulmaya çalışacaklar, şeytanın vesvesesine aldanmayıp, Allahü ekber diyecekler..
  ASLA UNUTMAYIN…

  Cevapla

  1. Çok güzel bir yazı olmuş,bu yorum nefesimi kesti.Rabbim ne olursun bizleri affet günahlarımızı bağışla .Allah Hepinizden razı olur inşallah.

   Cevapla

 34. Mevlana’dan beş vakte beş yazı

  Sabah Namazı;

  Vakit seher? Zamanın rahmine sabahın nutfesi düştü az önce. Gün doğuyor yine ve yeniden.

  Şimdi hatırla ki, sen de bir zamanlar yokluğun karanlığında yitiktin. Kimsenin adını bilmediği, hatırını saymadığı bir yetimdin. Hatırla ki, Rabbin seni yokluğun gecesinden varlık ufkuna eriştirdi. Unutulmuşluğun gecesinde bırakmadı seni. Rabbin seni sahipsiz de bırakmadı.

  Şimdi seher vakti. Sıyrıl gafletin gecesinden. Sehere aç gözlerini. Rabbine aç kalbini. Uyan. Uyan ve an seni hiç unutmayan Rabbin’i. Herkes unutsa bile seni unutmayan Rabbini herkesin O’nu unuttuğu anda an! Kalk! Kalk ve miracına eşlik et En Sevgilinin [asm].

  Şimdi sabah namazı vakti…

  …..

  Öğle Namazı;

  Vakit öğle… Güneş göğün en yüksek noktasında. Tıpkı gençliğin gibi. Şimdi gün de bir delikanlı. Heyecanlı ve telaşlı… Sanki hiç bitmeyecekmiş gibi, hiç akşam olmayacakmış gibi… Oysa güneş şimdi batmaya başladı. Zirveye erişen herkes gibi o da alçalmaya başladı. Akşama akıyor ışıklar artık. Bil ki gün akşamlıdır; bil ki yazın sonu hazandır.

  Vakit öğle… O kadar gürültü var ki ortalıkta. Kalbinin sesini duyamıyorsun bile. Ruhunun sonsuza uzanan emellerine kör olmak üzeresin. Telaşların arasından sıyrıl, yer ayır ruhuna. Kalbini sonsuzluğa bitiştir. Alnını secdeye değdir.

  Şimdi öğle namazı vakti.

  ….

  İkindi Namazı;

  Vakit ikindi. Gün ihtiyarladı. Güneş solgun rengini bırakıyor güller üstüne. Hüzün renkli bulutlar sardı göğü. Güneşin saltanatı bitmek üzere. Zevale akıyor ışıklar.

  Hatırla ki, sen de bir ömrün ikindisine yürüyorsun. Tenin soluyor. Gözlerinin feri çekiliyor. Öbür kıyısındasın artık nehrin. Güz yaprakları gibi. Hem dalındasın hayatın hem de düşmeye hazırsın.
  Rüzgârı bekliyor gibisin. İnceldiğin yerden kopmaya hazırsın. Hoyrat bir rüzgâr artık zaman.

  Şimdi ikindi vakti. Secdeye koy alnını. Zamanın Sahibini selâmla. O’na konuş, O’nunla konuş; dualarını fısılda. Sonsuzluğa tutun hece, hece.

  Şimdi ikindi namazı vakti.

  ….

  Akşam Namazı;

  Vakit akşam. Gün ölmek üzere. Güneş ışıklarını topluyor eşyanın üzerinden. Kızılca kıyameti kopuyor dünyanın. Kara kefenini giyiniyor gün. Gülün rengi soluyor, eşyanın cezbesi yitiveriyor.

  Hatırla ki, senin de akşamın olacak bir gün. Ömrünün ışıkları solacak. Hayatının perdesi çekilecek. Dudaklarında donacak gülüşün güneşi. Zaman uçurumun olacak; gelen günün güneşi sana doğmayacak.

  Şimdi akşam. Herkesin senden uzaklaşacağı ölüm anını hatırla ki, sen de şimdi herkesten ve her şeyden uzaklaşıp Rabbine yanaşasın. Seni sen yokken de bilen Rabbin, sen öldükten sonra da bilecek elbet.
  Herkesin unuttuğu yerde seni bir O hatırlayacak. Hatırını yalnız O bilecek.Sen de O’nu an şimdi.

  Şimdi akşam namazı vakti.

  …..

  Yatsı Namazı;

  Vakit Yatsı. Gün çoktan öldü. Güneş ışıklarını topladı. Gece hükmediyor âleme. Güneşin saltanatı bitti. Işıklar tükendi ufuklarda. Renkler ellerini çekti eşyadan. Gül soldu, gün soldu. Göğe yöneldi gözler.

  Hatırla ki, Sen de unutuşun kara gecesine yuvarlanacaksın. Bir adın kalacak geriye. Bir mezar taşın hatırlayacak belki Seni. Belki o da unutacak.

  Düşün ki, unutuşun koyu karanlığı çökmüş üzerine. Yokluğuna çoktan alışılmış. Unutuluşun hepten kanıksanmış. Kimsenin özlediği bile değilsin artık.

  Hatırla bunları. Hatırla ki, çoklarının Seni unuttuğu bu gece, herkesi unutup Sen de O’nu hatırla. Çoklarının ışıklara kanıp sahte renklerin kuyularına daldığı bu gece, Rabbini an, Rabbine kan, Rabbine uyan.

  Evet, işte Şimdi yatsı namazı vakti…
  ….

  bu gibi yazılar çok iyi geliyor,helede namaza giderken okunmasını gönül sukünü açısından başarılı buluyorum ben… tavsiye ederim..
  namazı devamlı kılanlardan olabilmek duasıyla..

  Cevapla

  1. sevgili seyr-i alem, paylaştığın yazı öyle güzel ki, kendime kopyasını aldım, sık sık okumak için.. Allah razı olsun..

   Cevapla

 35. cahide hanim cok acil ir yazi var bence sizi bekleyen kabenin etrafi yikiliyor hz ebubekirin hz hatice nin evi dahil yikilacak luks oteller yapilacakmis butun islam alemi usuyor saki uyku tozu serpilmis.suudi arabistan krali projeyi onaylamis.yikilmadik orasi mi kaldi once tavaf alaninda temizlige dikkat etsinler ben pes dedim artik.begenmedigimiz avrupalilar tarihi deger tasiyan taslarina dahi dokundurtmazlar yaziklar olsun

  Cevapla

 36. slm cahide ablacım;yine harika bir yazıyla günümüzü aydınlattınız.Bu konuda o kadar eksiğim varki inş bu yazınızla eksiklerim tamamlanır.Rabbim senden razı olsunn emeğine, yüreğine sağlık dua ilee 🙂

  Cevapla

 37. selamün aleyküm cahide kardesim#

  nasil yazacagimi bilmiyorum ben namaz kiliyordum biraktim . ara.da bir kiliyorum .ama icim öyle huzursuz her namazda kilacam diyorum o anda bir sey oluyor kilmiyorum. birazdan diye diye biraktim baslamak istiyorum yazdigin gibi aklima cok seyler geliyor allah kabul edermi bilmiyorum. düsünüyorum namaz kildigim zaman aklim baska yerlerde istemiyorum kendimi veremiyorum hergün izdirapicindeyim. hep aklmida icimde allahim diyorum baslamak kilmak istiyorum cok allahim ama
  sürekli bir seyler oluyor
  evet belliki seytan görevde allahim korusun insallah baslicacagim kilacagim sadece allahi düsünmek istiyorum namaz kilarken insan kendini veremiyor allah affetsin günahlarimizi insallah rabbim kilayi nasip etsin.allah razi olsun cahide kardesim

  Cevapla

 38. hayırlı günler cahidem ve tüm dostlar. en çok ihtiyacımız olan, en çok sorularımız olan ve en büyük görevimiz olan namaz konusundan böyle kapsamlı bir yazı ile bahsetmen çok güzel ve çok doyurucu cahideciğim. öyle güzel ve öyle detaylı anlatmışsın ki, üzerine söylenecek tek bir söz yok. ne yazikki hepimize şart olan ve nedense yapması en ağır gelen görev bu. namazda sahabeler gibi aynı yoğunluğu yaşamak çok zor. kafamızda onca saçma fikirler gezerken malesef tam hakkıyla namaza teslim olamıyoruz. ama bu durum tabiki namazı terki gerektirmiyor. bize verilen ve yapması çokta güç olmayan bu görevi sudan bahanelerle ya terk ediyoruz yada adet yerini bulsun diye çok geç kılıyoruz.kısacası namaz kılmamak için hepimizin kendini kandırdığı bir bahanesi var. en zor gelenide nedense yatsı namazı. aslında çözümü çok basit. seninde belirttiğin gibi , abdest alıp ezanı beklemek en etkili yöntem. zaten nedense namaz değilde abdest büyür hep gözümüzde. ben çözümü sürekli abdestli durmakta buldum. böyle olunca hem vaktinde kılmış oluyoruz, hemde hiç düşünmeden ezan okuduğunda hemen namaza duruyoruz. birde, namazla ve ahiretle ilgili bolca kitap okumanın çok faydası var. hem manevi olarak etkileniyor insan, hemde namazın önemini daha iyi kavrıyor. çocuğu namaza alıştırmanın ve sevdirmenin en etkili yolu ise, namazla ilgili , onun anlayabileceği dilde kitaplar alıp, okumasını sağlamak. namaz kılarken giymesi için birlikte, ona özel namaz giysileri hazırlamak. bu benim kullandığım ve naçizane tavsiye edeceğim fikrimdir. bizde hep, kırk gün kılarsan bırakamazsın derler. hatta çok saf niyetli bir komşumuz, eşini çok zorda olsa namaz konusunda ikna ettiğini , çok düzenli bir şekilde hiç aksatmadan namazını kıldığını ve bu durumdanda kendisinin çok mutlu olduğunu , ama tam 39. günde eşini köpek ısırdığını ve malesef 40 günü tamamlayamadığı için namazını bu sebepten düzensiz kıldığını anlatmıştı ve ben onun bu esprili ve saf niyetli yaklaşımına günlerce gülmüştüm=) emekli olunca kılarım sözü çok yaygın gerçekten. sanki emekli olmaya ve okadar yaşamaya garantisi varmış gibi. aynı bahane hac içinde geçerli. bizde nedense ya emekli olunca yada yaşlanınca Allah a olan görevler yerine getirilir, yaşlanınca hacca gidilir diye bir anlayış var..
  namazı terk etmenin hiç bir bahanesi olamaz. bu bizim ebedi görevimizdir ve bundan kaçış yoktur. burda kılmazsak ahirette ödemek zorunda olacağımız bir borçtur. o halde, bu dünyada rahatça sıcacık evlerimizde kılmak varken bu borcu ahirete bırakmayalım. akıllı olalım ve daha bu dünyada görevimizi yerine getirip Rabbimin huzuruna yüz akıyla borçsuz gidelim.
  Rabbim , namazlarımızı zamanında ve doğru kılanlardan eylesin. hepimizin içine namaz muhabbeti versin.. amin….

  Cevapla

 39. işte sormak için sabırsızlandıgım sorularımdan biri namaz bnde başlıyorum ama sonu gelmiyo ama vicdan azabı içimdeki sıkıntı beni artık yiyip bitiriyor hasta ediyor allahım bana namaz aşkı ver diye aglayıp çok dua ediyorum şeytanın vesvesesi oldugunu biliyorum ama ben seni yenicem diyip onu korkutuyorum gerçekten ozmn fazla ugraşmıyo bi türlü işim bitmiyo hep aksilikler evimde huzuru bulamıyorum ama dediginiz gibi hep boş işler onlardan kurtulmam lazımhem namaz kılamıyorum hem gene işim bitmiyo rahatlayamıyorum şeytanın dedigi gibi işiniz gücünüz bitmez namaz kılmaya vaktiniz olmaz rahat yüzü göremezsiniz ama genede benden bilmeyeceksiniz çok sabırsızım çk çbuk sıkılıyorum en büyük sorunumdan biride bu bi şeyin üstünde çok duramıyorum içim sıkılıyo boguluyorum sanki yazınızı hem çok merak ediyorum hemde az kaldı şimdi bitecek bırakma sakın zor bitirdim galiba önce bu sıkılma olayını çözmem lazım :(( ama nasıl bilmiyorum saygılarımlaa

  Cevapla

 40. selamün aleyküm yazınız çok güzel.aynı dertten bendede var, ne zaman namaza dursam aklıma olmadık şeyler gelir bazen namazlarım kabul olmuyor diye içim içimi yer ama yinede sabırla kılarım namazlarımı aksatmam.elhamdüllülah sizin sitenizi uzun zamandır takip ediyorum, ama öyle çokfazla anlamam interneten falan eşim sağ olsun yardımcı oluyor.zaten size onun ismiyle yazıyorum.ALLAHA emanet olun,

  Cevapla

 41. ABLACIM İNAN YAZIN O KADAR GÜZELKİ, KONUYU NE GÜZEL ANLATMIŞSIN.NAMAZ KILIP TADINI ALMIŞ O VEYA BU,ÇEŞİTLİ VE UYDURUK MAZERETLERLE BIRAKMIŞ İNSANLARIN DERİNDEN BİR AHH ÇEKTİRCEK ETKİLEYİCİ BİR YAZI…YAZILARINI HEP BEĞENEREK TASDİKLEYEREK OKUMUŞ BİR TAKİPCİN OLARAK BEN DE DERİNDEN ETKİLENDİM…RABBİM İN BİZİM NAMAZIMIZA HİÇ BİR İHTİYACI YOK OYSA, DÜŞÜNCE İNSAN KENDİNDEN NASIL UTANIYOR…BİLİMSEL OLARAKTA NAMAZ ESNASINDA YAPILAN HAREKETLERİN İNSANI BEDENEN ÇOK RAHATLATAN BİR İBADET OLDUĞU İLE İLGİLİ BİR ÇOK YAZI OKUMUŞTUM…DOLAYISIYLA RABBİM EMRETMİŞSE BİZİM İÇİN ÇOK HİKMETLER VARDIR…TÜM KILMAYANA KILAMAYANA ALLAH DAN YARDIM İSTİYORUM…BAŞTA KENDİM İÇİN…

  Cevapla

 42. Dervişin fikri neyse zikride odur.Dün akşam sosyologların isimlerini vesavundukları fikirleri ezberliyordum malum aralıkta sınavım var.Gece bir uyandım dilimde Emile Durkheim resmide gözümün önünde.Kapatıyorum gözümü Fransız ihtilali sanayi devrimi.Velhasılı gün boyu neyle meşgulsen uykunda bile onunlasın kaldıki namazda durum daha vahim.Birde birlikte olduğun insanlar çok önemli.Kadınlar çok konuşuyorlar vara yoğa ağzı olan konuşuyor.Ben buyüzden heryere gitmeyi sevmiyorum.İnsanlardan kaçış yok ama mesafemi ayarlıyorum.Kadınlar sabah başlıyorlar konuşmaya öğlen çocukları eve geliyor anne yok komşuda çocuğun önüne bir kavanoz domates konservesi hadi karnın doydu okula git kadın bidaha komşuya.Çocuk geliyor yine anne yok bir sandöviç geç tv nin karşısına çocuk internet kafedemi nerede olursa olsun ben komşumla laklak edeyimde.Konuştukları şeylerin ne dünyaya faydası var ne ahirete.Televizyon proğramları,kocan sana ne aldı muhabbetleri,seviyesiz espiriler.Hep uzak kalmayı yeğledim bu ortamlardan.Çocuklarıma kapıyı ben açmalıyım bugün okulda ne oldu diye heyecanla başlayan cümlelerinin muhatabı ben olmalıyım.Nereden nereye geldi konu bana dostunu söyle kim olduğunu bileyim.Karşı binadan Ballı hanım gelir mealimizi okuruz.Halimizi nasıl düzelteceğimizi düşünür dertleniriz.Ozaman namazın değmeğin tadına.Konuştuklarımıza,yaşadıklarımıza,aklımızdan geçen herşeye kadar namazı etkilediğine şahitim anlayacağınız.Rabbim bu halimizden daha iyi yerlere çıkarsın hidayet versin bize ve herkese.

  Cevapla

 43. Cahidem canım benim bu yazı varya o kadar güzel bir anda geldi ki kızım bugün namaza başlamıştı bende eşimde anlatmaya çalışıyorduk biryıla yakın zamandır bir iki gün kılıyor sonra bırakıyor bir türlü devam edemiyordu akşam yatarken anne beni sabah namaza kaldır dedi ve başladık eve gidince inşallah yazını hemen okutacağım bu cuma duasında kızım ve oğlumu namazlarına devam etmeleri ve hazırlandıkları sınavlar için dua istesem şimdiden Allah razı olsun.

  Cevapla

  1. Rabbim yavrularımızı dini üzere sabit kılsın. Kızının namazını da devamlı etsin. Onlar içinde dua edelim Kadriye hanım. Unutmayayım inşaallah.

   Cevapla

 44. Elinize, yüreğinize sağlık. Güzel bir yazı olmuş.
  Ama namaz kılabilmek için bunlar yetmez, yazınızda belirttiğiniz gibi, düşman çok. İnsan tek başına, ama karşısında tüm dünya duruyor, nefis-heva-şeytan bir olmuş, saldırıyor. Peki ne yapmalı tüm bunlara karşı? Küçücük insan tüm bunlarla başa çıkabilir mi? Nefis-heva-şeytan ve insanların yüzde belki 90’ının “şu diziyi izle, bitince kılarsın”, “emekli olunca kılarsın”, “rahatlayınca kılarsın” telkinlerine karşı çıkabilir mi? Sağlam bir imanı varsa evet, yoksa hayır. Peki sağlam bir iman nasıl elde edilecek? Onun cevabı da buralara sığmaz. Namaz kılmaya devam etmenin en kolay yolu, namaz kılan insanlarla birlikte bulunmaktır. Düşman cemaatine karşı bir namaz cemaati oluşturmaktır. Etrafta, size sürekli namazı telkin eden insanlar olursa işiniz kolaylaşır.
  Namazın ne kadar ucuz ve kıymetli, ne kadar az masrafla ne çok şey kazandırdığının anlatılması ve beyinlere işlenmesi gerekir. Koskoca 24 saatlik gün içinde, abdestleri ile birlikte tüm namazlar en fazla 1 saat zaman alır. 24 saati bize veren rabbimize 1 saat hediye. Çok zor olmasa gerek.
  Namaz kılmanın ve büyük günahları işlememenin, insan fıtratına ne kadar uygun olduğu, ve aslında insanın aslında bunun için yaratıldığı, diğerlerinin ise ayrıntılar olduğunun bir şekilde anlatılması ve ezberletilmesi gerekir. Namaz kılınca insan rahatlar, ama bir günah-haram, fıtraten insanı rahatsız eder, tabii insanlıktan çıkmadıysa.
  Nefis ve malını asıl sahibi olan Allah’a satmanın, ona kul olmanın ne kadar kârlı bir ticaret olduğunun iyice belletilmesi gerekir.
  -Her şeyimiz zaten ona ait, satıp kurtulalım. Çünkü, bize verdiği malları, tekrar kendisine satmamıza karşılık olarak, sonsuz ve sınırsız bir ahiret saadeti vaad ediyor ki, buranın 1000 yıllık mes’ud hayatı, oranın 1 saatlik hayatına denk değil.
  – Yoook, olur mu? Ben, diğer tarafa bunlarla gideceğim. Bunlar benim malım, kendi bilgim ve aklımla kazandım (Vay akılsız vay).
  Halbuki, satmak ne kadar hafiftir, rahattır, kolaydır. Ah bir bilebilseydik!
  İnsanın başıboş olmadığının, bu dünyaya bir vazife için geldiğinin, en önemli vazifesinin de Allah’a kulluk olduğunun, bu vazifeyi yerine getirmediğinde “aşağıların aşağısına” düşme durumunun kaçınılmaz olduğunun izahı ve bunların beynine kazınması gerekir.
  Tüm bunlar nasıl olacak? Oturduğumuz yerden olmaz tabii. Reklam yapmayacağım, imam-hatipli olmama rağmen namaz kılmazdım. Askerde olduğum zamanlarda, biriyle tanıştım, benim bu hallerimi görüp bana acıdı, bazı izahatlarda bulunarak bazı kitapları bana okudu ve bazı kişilerle beni tanıştırdı. Önceleri dinlememek için direndim ancak, söylenenler o kadar güzel şeylerdi ki, kayıtsız kalamadım. Uzun lafın kısası, hayatımda bu cemaat olmasaydı, halen de kılmayacaktım belki de. Siz de bir cemaate girin ve onlarla birlikte vakit geçirin. Ama her daim paradan, dünyadan bahseden bir cemaate değil. Birlikte olunan vakitlerde, her fırsatta Allah’tan ve iman hakikatlerinden bahsedilen bir cemaate. Bir toplantıda eğer paraya dair en ufak bir gönderme varsa oradan kaçın. Bilin ki, o cemaatin derdi Allah değil, başka bir şey. Kendiniz için en doğrusunu bulun ve orada sebat edin. İlk başlarda, şeytan ve diğerleri sizi çok sıkacaklar, devam etmemeniz için çok telkinlerde bulunacaklar ama inşaallah sonunda kazanan siz olacaksınız. Önceleri de kılardım ancak 3-5 gün, 3-5 ay kılar, bırakırdım. Şu anda, 8-9 yıldan beridir Allah’ın izniyle, namazlarımı aralıksız kılıyorum.
  Devir cemaat devridir, bir cemaate girip, etrafta hep namaz-iman diyen insanların arasında bulunmak gerekir. Ama tekrar söylüyorum: Para isteyenlerden, paradan bahsedenlerden uzak durun. Onlar, sadece paranıza değil, Allah korusun, imanınıza bile mâl olabilirler.
  Saygılarımla.

  Cevapla

 45. yazınızı bi çırpıda okudum ..yüreğinize sağlık…benim de sorunum namazda huşu ile….bazen dediğiniz gibi kaçıncı rekattayım,hangi sureyi okudum en son şaşırıyorum…sonra başlıyor bir sızı..neden güzel kılmadım neden diye kendimi yiyorum…bazende geç bırakıyorum namazı ağırlaştıkça ağırlaşıyor …kılıncada ne vardıda zamanında kılmadım 10 dakikamı almadı diye duyulan pişmanlıklar…ben namazımda eğer boşvermişlik yaşarsam şeytan kanıma girmeye kalkarsa belirli sitelerden namazla alakalı hikayeler,anılar okuyorum..etkileniyorum ve daha güzel kılmaya çalışıyorum…ALLAH cümlemizin namazını kabul olunan namazlardan eylesin…amin..

  Cevapla

 46. Yazi uzunda olsa okunmaya deger bence, yüregine saglik bacim.Eskiden benim gibi yurt disinda yasayanlar maalesef ezan sesinden mahrumduk. Takvime bakarak namaz saatlerini bilirdik. Ama simdi cok sükür bilgisayar sayesinde evimizde bes vakit ezan okunuyor.Ezan okunur okunmazda hemen namaz kilariz, hic beklemeyiz.Bir yere gezmeye gidincede namaz vakti geldiginde, eger o evde ezan okuyacak saat veya bilgisayar yoksa icim huzursuzlaniyor, ve kulagim hep ezan sesini ariyor.Namazi vaktinde kilinca daha cok huzurlu oluyor insan. dünyanin ïsi bitmez ki, ha sunuda yapayim ha bunuda yapayim diyince seytana uyup namazi gecirebiliyor insan.O zaman da senin de yazdigin gibi namaz agirlasiyor.Allah cümlemizi namazi husu icinde kilmayi nasip etsin.

  Cevapla

 47. Bir de Cahide hanımcığım ben okuduklarımın anlamını aklımdan geçirmeye çalışırken,-deriz ya konu konuyu açtı- diye o anlama dalıp kayboluyorum.Okuduğum surenin neresindeyim,en son ne söyledim ? kayıp.Tabi yine rekat tekrarı yapmak duurumunda kalıyorum.Bu hususta da bir tavsiye verirseniz çok mutlu olurum.Sevgilerimle.

  Cevapla

  1. Bahar hanım, okuduğumuz surelerin genel olarak ne anlattığını bilmek bile yeter sanırım. Yoksa namazı unutturacak kadar derin derin düşünmek doğru olmaz sanırım. Hele çoluk çocuk yanınızda dolanıp dururken çok daha dikkatli kılmak lazım namazı. Ama dolansınlar, hep onların gözü önünde kılalım ki, onlarda namaza aşina olsunlar…

   Cevapla

   1. s.a.
    ablacımmm bende yemek tarifi ararken sitenizle tanıştım ve artık yazılarınızı takip ediyorum, şu an eski yazılarınızıda fırsat buldukça okumaya çalışıyorum. allah razı olsun… bende namazda başka şeyler düşünebiliyorum istemiyerek:( birde ben hep seccadem üzerindeki şekiller farklı gözüküyor gözüme korkuyorum hatta ama sürelerin anlamlarını düşüneceğim inşallah bundan sonra. allah razı olsun
    selam ve dua ile…
    a.e.o.

    Cevapla

 48. Allah sizden razı olsun Cahide hanım.Gerçekten de ihtiyacım olan bir konuydu bu.Zira namaz kılarken aklımdan geçen düşünceler yüzünden kendimi çok rahatsız hatta suçlu hissediyor,kıldığım namazdan bir türlü emin olamıyorum.Bu yüzden rekatlarını bozup tekrar ettiğim namazlar çoktur.Daha kötüsü, hani- bir işi becerememiş hissi- ile vazgeçmek durumuna gelirsiniz ya,o psikolojiyi yaşıyor insan.Ama şu an itibariyle,yazınızı da okuduktan sonra,daha bir gayretli ve dolayısı ile çocuklarıma da örnek olacağım.
  Allah a emanet olun.

  Cevapla

 49. Yazı çok doyurucu ve net olmuş,Rabbim hayırlara vesile kılsın(amin).

  Sağlıklı,eli ayağı tutan bir insan için namaz ne kolay,kaldı ki sakat da olsak,hasta da olsak aklımız başımızda ise namaz mutlaka kılınacak,kaçış yok.

  Hem bazen bilerek,bazen bilmeyerek isyanlarımıza rağmen bize nimetlerini cömertce veren bir Rabbimiz var,bize namaz gibi bir nimeti vererek bizi yüceltmiş,kendisi ile buluşacağımız özel randevu saatleri yani namaz vakitleri belirlemiş,bize verilen değerin farkında mıyız?

  Namaz bir külfet değildir,namaz bir nimettir,

  bu büyük ve güzel nimetin kadrini bilelim,bundan mahrum olup şeytan gibi huzur’u ilahiden kovulanlardan olmayalım inşaAllah,
  yorumu Hz. İbrahim’in (a.s) şu güzel duasıyla bitireyim:

  “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et!”
  (İbrahim suresi 40.ayet)

  Cevapla

 50. Ve nihayet en çok beklenen yazımı yayınlayabildim. Çok uzun oldu belki ama, yazacak çok şey vardı. Sabırla okuyun lütfen. İnşaallah faydalı olur, gayretlerinizi artırmanızda bir nebze de olsa desteğim olursa,dünyalar benim olur. Rabbim yardımcımız olsun. Secdelerimizden mahrum etmesin bizleri…

  ************
  Kapı… Açılır…Vurmayı bil!
  Ne zaman? Bilemem!
  Yeter ki O kapıda durmayı bil!
  Mevlana

  Cevapla

  1. Sevgili Cahide…bende baslayip birakanlardan…sonra vicdaniyla mücadele edenlerdenim. Tüm sorularimin cevabini aldim bu sahane yazida…emegine saglik, paylasim icin tesekkürler…sevgiler

   zehra

   Cevapla

  2. günaydın ablacım..
   güne böyle bir yazı ile başlamak ne güzelmiş:)
   Bilmiyorum arkadaşlara ne kadar faydası olur ama ben namaza başlamadan önce şeytan vesvese yapmama neden olmasın diye koruyucu olarak ayetel kürsi yi okuyorum:) işe yarıyor çok şükür:)
   Allah razı olur inşallah sizden..

   Cevapla

  3. cok güzel bi yazı her zaman ki gibi bizleri yine bilğilendirdiniz ben namazdan önca ayatel kürs yi okuyorum aklıma vesvese gelmiyor sizlerede tavsiye ederim

   Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s