Doğal Güneş Kremi

Çöplüğün içinde, Gül yetiştirmek!

Bir kaç gün evvel ailecek yemekteyken, ortanca oğlum babasına dönüp: “Baba Kanuni Sultan Süleyman sapık mı?” diye sordu. Babası: “Olur mu oğlum öyle şey, bunu nereden çıkardın?” deyince, “Arkadaşım Sultan Süleyman sapık biri, kadınlardan, kızlardan başka birşey düşünmüyor dedi” diye devam etti. Tepemin tası attı. “Asıl o iğrenç diziyi çevirenler sapık, o diziyi çekinmeden çocuğuna seyrettiren anne baba utanmaz!” dedim.

Toplumun getirildiği noktaya bakın. Ahlaksız emellerini ecdadımız üzerinden gerçekleştirmeye çalışan leş kargalarına bakın.  Yüzyıllarca süren bir imratorluğun alnı secdeli padişahlarını kadın düşkünü, eşlerini devamlı dekolteli gezen aşufteler olarak gösteren dizilerin, çocukların zihninde oluşturduğu portrelere bakın! Kaçınız RTÜK e şikayet ettiniz? Kaçınız bu konuda hüzünlendiniz?

Birileri cesurca kötü emellerini gerçekleştiriyor da, biz müslüman anne babalar olarak ne yapıyoruz? Çocuklarımıza ne verebiliyoruz?

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Çocuğa yedi yaşındayken namaz kılmayı öğretiniz. On yaşına bastığı halde kılmazsa, cezalandırınız.“Ebu Davud, Salat 26

Kaçımız şu hadis-i şerife göre hareket ediyoruz?

Kızımın yaşında kızı olan eski komşumla görüştüm geçenlerde. Kızının bahsi geçince, namaz kılıp kılmadığını sordum. “O daha çok küçük teyzesi” dedi. “Ama olur mu, biz Peygamberimizden daha mı iyi biliyoruz?” dedim. “Ne bileyim kıyamıyorum işte” dedi. “Yahşi cazibeyi seyrettirirken kıyabiliyorsun ama” dedim. Güldü…

Hani bir söz vardır, “Küçüktü kıyamadım, büyüdü gücüm yetmedi” diye. Küçükken kıyıpta namaza kaldırmadığınız çocuklar büyüyünce istikrarlı bir şekilde namaz kılamıyorlar.

“Ağaç yaşken eğilir” atasözü kulak ardı ettiğimiz muhteşem bir sözdür. Küçükken edinilen alışkanlıklar kalıcıdır. Çocuklarımıza gayri ahlaki tv dizileri, çizgi filmleri, klipleri seyrettirirken bu zehir kaynaklarının çocuğun tertemiz zihninde nasıl yıkıcı bir etki oluşturacağını bir kez daha düşünün.

Bizler çöplüğün içinde gül yetiştirmeye çalışıyoruz. Evet çok zor. Ama buna mecburuz. Bir izleyicim: iki çocuğu için emek verdiğini, duaları öğrettiğini ama üçüncü çocuğunda bu gücü kendisinde bulamadığını söylemişti. Bulacaksın kardeşim! Çocuğun senin üzerinde hakkı var. Gerekirse ev işinden feragat edip, çocuğunla ilgileneceksin. Çocuğun kreşte yanlış şeyler öğreniyorsa göndermiyeceksin. Çocuğunun şifrelerini çözmeye çalışacaksın. Yorulmadan, bıkkınlık getirmeden beş vakit “haydi namaza” diyeceksin.

Hep kolayı seçiyoruz. Çocukları tv karşısına oturtmak ne kolay. Ama çocuk emek ister. Emekle büyütülen çocuk özenle işlenmiş bir nakış gibi pırıl pırıldır. Hele islami eğitim, dua ister, gözyaşı ister, sabır, emek ve devamlılık ister. Kolay mı müslüman bir nesil yetiştirmek, kolay mı anne baba olmak…?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. kanuni muthis bir komutandi ama bir evlat katiliydi

 2. cahide hanm once dizideki dekolte gunumuzun populer ,kadini obje goren lanet kulturun urunudur bu konuda hemfikiriz ama padisahlari peygamber gibi gormeyelim cok esli kislerdi ve tabiki bu haremi kutuphane amacli kurdurmadilar degilmi haremdeki kadinlar esir alinmis cariyelerdir.neden hep bayanlar saraya alinip korumus onlarin cocuklari nerdeydi kole olarak satilmis miydi yada esleri bunlar bilinmiyor.buyuk ihtimalle savasta oldurulmuslerdi.ayrica biraz genis ufuklu olmak gerek.kanuni hurremin etkisiyle en yakin dostu pargaliyi ve dahada kotusu OGLU IBRAHIMI yan cadirda bekleyerek cigliklarini duyarak BOGDURDUGUNU eminim okudunuz.cok yigit olan ibrahim olunce ayaklanmalar basladi ve hurremin ayyas oglu selimle beraber duraklama donemine girildi. lutfen sabit fikilri olmayalim

  1. Padişahları peygamber gibi görmekten Allah’a sığınırım…

 3. sevcan bora says:

  valla cahide hanım yazılarını okumak içimdeki unuttuklarımı ortaya çıkarıyor bir yandanda canımı acıtıyor yapamadıklarıma öldürdüğüm vaktime o kadar çok şey varki anlatılacak

 4. Hemsehrim says:

  Gerçek ve doğru kaynaklardan okumak lazım. Okuyup yalnışı doğruyu ayırt etmek lazım. Her şey okadar çok saptırılıyor ki. Anlatılanlar başka yaşanmişliklar ise bambaşka. Bosna Hersek gezimden bir anektod paylaşmak isterim. Bosna’da bir köy var. FATİH köyü. Buraya vakti zamanında Osmanlı padişahı Fatih öncü birlikler göndermiş. Giden bu insanlar kimliklerini ve dinlerini açıklamadan çok uzun yıllar orada yasamışlar. Öyle imrendirici bir yasammmis ki Osmanlı’nın yaşamı yıllar sonra kendilerini deşifre edince 600 kisi birden islamiyete geçiş yapmış. O gün bu gündür orada doğan erkek cocuklara türk isimleri verilirmiş ama FATİH ismi yasaklanmış. Olurda anneler sinirlenir çocuklarına laf söyler el kaldırırsa FATİH e saygısızlık olur diye. İşte biz böyle bir Osmanlı’nın çocuguyuz. Ben bu günkü halimizi nasıl tanımlıyorum biliyormusun Cahidem hani köklü aile cocukları vardır ya ailesinden ayrılıp sokakları tercih eder. İşte biz Osmanlının sokağa atılan,sokak kültüyle yetişen çocuklarıyiz. Bize düşen yıllar sonradA olsa aslımıza dönmek icin caba sarfetmektir. Selametle

 5. namaz borcumu ödemeye hesaplayıp 15 yaş olarak baz almıştım ne yaptın cahide sen etti 33 yıl nasıl ödeyeceğim şimdi ben birde ben Antep de yaşıyorum çocuğu sakat olan dışarı çıkmaya veya gönül yoldaşına ihtiyacı olan var ise yazsınlar seve seve gelirim ALLAH için bir şeyler yapmak istiyorum selamlar

 6. .Tarihe olan merakım ve Osmanlı cedlerime karşı sevgim çocukluk yıllarında başladı.Hatta lisede bir mehteran kasetim vardı durmadan onu dinler dururdum.Bu sevgi zamanla beni araştırmaya yönelttiğinden bir sürü kitap okumama vesile oldu.Bunların içinden en sevdiğimAyşe Sultanın babası Abdülhamithanı anlattığı Hatıtalarım adlı kitabıdır.Okitapta geçmişte ne oyunlar döndüğünü ve koskoca bir sultanınve hanedanlığının dramını gözyaşları içnde okumuştum.Ben ticari kaygılar taşıyan bir filmde gerçeklik armanın hayalperestlik olduğunu düşünüyorum.Malum dizinin danışmanı tarihçi bir bey var.Onun konferansına katılmıştım.Kendisine neden savaş sahnelerinden çok harem gösteriliyor diye soran bir katılımcıya çünkü o sahneler daha çok reyting alıyor diye cevap vermişti.Benim çocukluk yıllarım cedlerimden kalan o güzelim camilerin manevi iklimi içinde gelişti.İstanbula ruh veren o muhteşem camiler onları tanımamız için bile kafi değil mi?Ozamanın nizamı intizamı ,insanlar arasındaki dayanışma,zekat sandıkları cedlerimi anlatmaya kalksam o Muhteşem Süleyman bu sitenin sütunlarına sığarmı hiç?Gelin kulaktan dolma fikirlerle değilde kitaplardan öğrenelim tarihimizi.Çöplükte gül yetişir mi?Başka çaremiz yok her anne baba iyi birer bahçıvan olmak zorunda.Evet biz çok azınlıktayız az önce yorumcu arkadaşlardan biri televizyonu evinden çıkardığını yazmış kendisini kutluyorum.Benim arkadaşlarımın çoğu salona ayrı oturma odasına ayrı mutfağa ayrı kurdular.Rabbim hidayet versin bize ve tüm insanlara.

 7. Cahidem,gene bizleri silkelediniz.Bunu hep yapın.Ben artık yorum yazmıyacağım,sizin yazdıklarınıza söyleyecek bir şey yok çoook haklısınız.Sizi hep takip edeceğim.Çok can alıcı bir örnek olursa yazarım.Benden çok güzel şeyler yazanlar oluyor onun için sizin ogüzel vaktinizi almak istemiyorum.Herkese cevap vermeye çalışmanızda size zor geliyordur.Hakkınızı helal edin,Allaha emanet olun.

  1. Yıldız abla ben senin yorumlarından bıkmıyorum ama sanırım ben sizi sık sık yazdığım yazılar ve tarifler sebebiyle sıkıyorum. Öyle tamamen gitme ne olur. Arada bir uğra varlığını hissettir bize. Yoksa çok özlerim inanki…

   1. Gitmekmi hayır.Ben onu demek istemedim.Bize(bana)cevap yazarak vakit kaybetme, onun yerine güzel ,anlamlı ve faydalı şeyler yaz.Sen bu sayfayı açık tuttukça okumadan duramıyacağım.Yorum yazmıyorum diye takip etmediğimi zannetme.Sağlıcakla kal.

 8. Cahide Ablacım, seni Allah için çok sevdiğimi biliyorsun. Ama Ayhan beyin belli ki provake etme amaçlı olan mesajına yaptığın yorum beni çok üzdü. Sen bilgili, inançlı bir insansın. Şuan senin de yaşadığın bu topraklar Atatürk yönetimindeki Türk ordusuyla kazanılmış. En azından bu sebeple bile Atatürk hakkında böyle sözler etmemeni beklerdim. Sanırım üzüntünden böyle konuştun. Bende yorumunu okuyunca önce gidip abdest aldım ve namaz kıldım. Sonra gelip tekrar okudum. Hele dikdatör olduğuna kesinlikle katılamam. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un Kuran tefsiri yaptığını öğrenince ayağına gidip resmi Kuran olarak seçilmesini istemiştir. Ayrıca Çin’de bile cami yaptırmıştır. Bunları bilmesek bile içinde yaşadığımız Cumhuriyet onunla başladı, bunun için minnettar olmalıydık. Bugün yaşadığım yer Fransız sömürgesi değilse sebebi Atatürk’tür. Konu çocuk eğitimiydi ve sözlerinde sonuna kadar haklısın. Ama işgal altındayken cuma namazı kıldırmayan Sütçü İmamın torunları olarak şehitlerimizin canlarını daha fazla yakmayalım. Zaten yazık ki, milli duyguların tamamen kaybolduğu bir zamandayız. Her dönem kendi artı ve eksileriyle yargılanacak. Bunun hesabı bize değil ama iftiraya maruz bıraktığımız veya yanlış tanıttığımız büyüklerimizden dolayı kul hakkındayız. Bu gerek padişahlarımız ki çoğu velidir; gerekse cumhuriyeti kuran atamız olsun. Rabbim, milletimiz ve devletimiz korusun. Allah cemaati sever, tevhidi sever; ayrışmayı değil. Ayrıca bir asker çocuğu olmama karşın söylemeden geçemeyeceğim bir gerçek var ki; şuan dindar kesimi rahatsız eden pek çok uygulama Atatürk tarafından değil; 60 darbesiyle getirilmiştir. Ama ne yazık ki, ergen gençler gibiyiz, nimet olan bu yurdun herşeyini kullanıp sonrada bize hediye edenlere kızıyoruz. Vefa duygusunu çoktan unuttuk sanırım.

  1. Offf Özlemcim ya! Benim sorunum ne biliyor musun? Rengimi belli etmek. Sırf bu yüzden pek çok insan bıraktı gitti beni. Bukalemun gibi her ortama ayak uyduran, kaypak bir kişiliğim olsaydı, bir bu kadar daha sevenim olurdu herhalde. Ben sevdiğim insanları benim düşüncemde diye sevmiyorum. Karakterleri sebebiyle seviyorum tabi Allah’a olan yakınlıkları da en büyük etken. Yoksa ufak tefek fikir ayrılıkları benim sevgimden birşey eksiltmez.
   Ben senide çok seviyorum. Arada bir gaza gelir konuşurum ben böyle. Yoksa kimsenin sevdiğine, değer verdiğine hakaret etmek laf söylemek bana yakışmaz. Rabbim kardeşlerin arasına giren fitnelerden bizi korusun. Allah’a emanet ol canım benim…

 9. tv izlemiyorum ve çocuklarımın izlemesindende pek hoşlanmıyorum. hiçbir faydası olmayan, beyinleri uyuşturan ve vakit kaybına sebep olan bir cihaz olarak görüyorum. sözü geçen diziyi çok ahlaksızca ve ecdadımız adına utanç verici buluyorum. her yönetimde iyilerde kötülerde olmuştur muhakkak. ama koskoca , dünyaya hükmetmiş, muhteşem süleyman olarak anılan, kanuninin böyle anlatılmasına katlanamıyorum. osmanlının hac farizasını neden yerine getiremediğini herkes zaten bilmektedir. tamamen cahideciğimin söylediği sebeptendir. hicaza kadar demiryolu döşeyen osmanlının hac konusundaki bakış açısı zaten bu hareketiyle ortadadır..

 10. halimee says:

  merhaba cahide ablacım yazınızın başlığı o kadar anlamlıki gerçekten kanayan bir yaraya melhem oldunuz. Maalasef ki tvdeki dizilerin çoğu ahlaksız ve insanların ahlakını zedeleyen türden. Bu konuda bizi aydınlattığınız için Allah sizden razı olsun dua ilee.

  1. Tatlı kardeşim benim. Ben inanıyorum ki sen en güzel şekilde islamı yaşamaya çalışıyorsun. Rabbim her zaman yardımcın olsun. Kalbi muhabbetlerimle canım…

 11. bir çocucuğum yok henüz ama dediğiniz gibi çok zor..yeğenlerim var ama dikkat eden bir anne babaları yok maalesef..çocuğuna din’i öğretmek gericilik gibi gözüküyor sanki insanların gözüne..

 12. merhaba
  hacca gitmemeleri konusunda yakın zamanda bir vaaz dinledim. orada da bu konunun yanlış anlaşıldığı sanki osmanlı padişahlarının bu farzı reddediyormuş gibi göründüğünden bahsedildi. ancak aslolanın bu olmadığı o zamanlar uzun vakit alan hac vazifesini yapmanın devleti uzun zaman boş bırakmak, düşmana fırsat vermek olacağı söylendi. aynı zamanda osmanlı padişahlarının mekke ve medineye olan saygıları, oralara yaptıkları hizmet anlatıldı. ve en son olarak müslüman olmayan bir beldeyi feth edip 1kişinin dahi olsa müslümanlığı tanımasına vesile olmayı kendi haclarını yapmaya tercih ettiklerinden bahsediliyor.
  hayırlı günler…

 13. evet çok haklisiniz cahide abla,.. Allah razi olsun.
  Bir yerde okumustum galiba “Biz cenabi Allah’tan daha mi merhametliyiz” tovbe hasa.
  çocuklarimiz kuçuk diye kiyamiyoruz ama yersiz gereksiz merhamet, dediginiz gibi tv önüne oturtmak o kadar kolay oluyo ki !!! ben turk dizisi izletmiyorum, kendimiz de izlemiyoruz sayilir, belki bir veya ikisi hariç, benimkiler surekli çizgi film izliyolar… saçma sapan dizilerden daha iyi oldugunu dusunuyorum…
  Her ne ise, Rabbim merhametlilerin en merhametlisi eger namazi on onbir yaslarinda emretti ise bu boyle olmali, Yaradanimiz bize neyin iyi veya neyin kötü gelecegini biliyo….
  Allah’im yardimcim olsun, benim eksigim çok…

 14. Hemsehrim says:

  Ben bir türlü anlam verememişimdir bu dizilerin ailece oturup seyredilmesine. Bu işler arz talep meselesidir. İnsanlardan rağbet görünce bu şekilde devam edecektir. Bilinçli olduğunu düşündüğümüz insanlar bile ekran başında reytingleri arttiriken daha ne denebilirki. Muhtesem yüzyil basladigi zaman çocuklarımın okullarında hemen sultan suleymanla ilgili seminerler yapıldı. Hürden Sultan’ın gercek kişiliği anlatıldı. Ve İskender Pala nin Muhteşem Süleyman kitabı okutuldu. Bizim evde bu dizilerin fragmanı bile izlenmiyor hamdolsun. Kumandalar elimizde. Allah bize akıl fikir vermis. Gelin hem çocuklarımızı hemde kendimizi bu çirkeften uzak tutalım. Selametle.

 15. Teşekkür ederim Ayhan Bey İyiyiz Allah’a şükür,
  Lale devri malumunuz Osmanlının çöküş dönemidir. Lale devrini ve o dönemin Padişahlarını savunduğum Osmanlının dışında tutuyorum. Zevki bir amaç haline getiren son dönem padişahlarının hatasıdır osmanlıyı bitiren. Ben onlardan bahsetmiyorum zaten.
  Padişahların hacca gitmesi o dönemde kolay değildi. Bugünkü gibi hızlı ulaşım araçları yoktu. Bir hacca gidip dönmek 6 ayı buluyordu. O kadar uzun bir süre devleti başıboş bırakmak elbette olmazdı.

  Sizin harem dediğiniz şey aslında bir Ahlak mektebidir. Harem Batılı oryantalistlerin öteden beri anlattıkları fantazilerin mekanı değildir. Kelli felli bir eğitimhanedir. Yabancı erkeklerin oraya girmesi yasak olduğu için adı harem olmuştur.

  Değer verdiğim bir tarihçi olan Ahmet Akgündüz beyefendinin “Osmanlıda Harem gerçeği” adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Bu güne kadar bize öğretilen yanlış bilgilerin ne kadar asılsız olduğunu göreceksiniz.
  bazı konular o günün şartları içinde değerlendirilmelidir. Diğer bahsini ettiğiniz konu için, Yine Prof. Ahmet akgündüz beyefendinin yazısına bakabilirsiniz. http://www.osmanli.org.tr/yazi-2-98.html

  1. cahide ablacım uzun zamandır okuyorum bloğunuzu. Allah razı olsun. güzel konulara temas ediyorsunuz. Ahmet AKGÜNDÜZ hakkında bi şey ekleyeyim. kendisi hiç kimsenin giremediği osmanlı arşivine özal döneminde girebilmiş (görevli olarak tabi ki) yıllarca orada araştırmalar yapmış bir kimse. bazı zihniyetlere uygun şeyler söylemediği için de salt doğruları yazdığı halde çok da kabul görememiştir. ama şuanda osmanlı hakkında onun eserlerinden daha güvenilir eser yoktur. bu harem meselesi osmanlı her anıldığında getirilip karşımıza konuluyor . velev ki bazı yanlışlar yapılmış olsa dahi bu padişahlar da insandı ve iyi tarafları eksiklikleri ne göre çok çok üstündü. maalesef aldığımız eğitimlerin etkisinden kurtulamıyoruz ne kadar objektif olmaya çalışsak da. ecdadımızı kötülemek maharetti bir zamanlar. Rabbim bu zihniyetten kurtarsın bizi inşaallah..

 16. Yazınızı paylaşmak istiyorum cahide hnm müsadeniz ile ….

  1. Müsade sizin Sakine Hanım…

 17. daha iki gün önce hakkı devrim diye yazar geçinen şahıs Peygamber efendimiz’e (s.a.v) hakaret etmiş…kaçımız sesini yükseltti…

  Bayramda kuzenime gittim… o malum dizinin reklamları dönüyordu tv. de…
  izliyormusun kız dedim sen bu yalan diziyi….
  izliyorum dedi… kanuni amma da kadın kız meraklısıymış dedi…
  tarih bilgin ne kadar dedim..
  kanuniyi ne kadar tanıyorsun…
  işte anlatıyorlar ya dedi…

  ne veriyorlarsa alıyoruz…
  Bir araştıralım gerçekten ecdadımız böylemiydi, onca toprak kadın kız peşinde koşulsa nasıl fetholunurdu, onca ulema buna izin verirmiydi diye sorduğumda sustu…
  dedim sen bu dizilere inandığın sürece yakında sahabelerle ilgili de, Efendimizle(s.a.v.) ilgilide yalan yanlış dizi yaparlarsa onada inanırsın o zaman…

  şimdilik sözle hakaret ediliyor Efendimize, tepkisiz kaldığımız sürece yakında diziler yoluyla hakarete başlıyacaklar…

  Allah onlara fırsat vermesin…
  bizlere de tarihimize, ecdadımıza, dinimize sahip çıkmayı nasip etsin….

 18. Kizim henuz bir yasinda ama ileride tekrar okumak hatirlamak icin bu yazinizi kaydedip hatta cikartip saklayacagim. Dün gece bebegim hastaydi dogru durust uyumadik vs yani düşününce gozumuzun bebegi gibi bakip buyuttugumuz canparelerimizi o aptal kutularina sacma sapan ahlaksiz dizilere teslim ediiyoruz. Bedeni hastalanmasin diye uğraşıyoruz da ruhunu birakiyoruz namazsizliga ahlaksizliga… Buyuyunce de düşünüyoruz bu cocuk niye boyle oldu diye.

 19. ALLAH c.c bin kere razı olsun sizden ve sizin gibi DURUN-UYANIN diyebilenlerden.
  Ben de şu konu da evimizde uyguladığımız bir şeyi paylaşmak istiyorum.
  Televizyon denilen ama bizim gözümüzde şeytanın oyuncağı, fitnesi, hatta deccal gözüyle baktığım bir lanet olası şey artık bizim evimizde. Yaklaşık 2 senedir o lanet şeyi kaldırdık evimziden. İnanın bana, huzur doldu ev, RABBİM yolunda yapacak şeyler için çok daha zamanımız kaldı. Bahnelerimiz ortadan kalktı. İnanın evin havası değişti.
  Amaç haber öğrenmekse, günde 1-2 kez düzgün haber sitelerine göz atıyorum ne var ne yok diye o kadar.
  O aptal kutusu, bağımlılık yapıyor, tiryakilik gibi bırakması zor bir şey haline gelmiş vaziyette çoğu insanımızda. Ama inanın bana bırakılmıcak hiç bir şeyi yok, hayatınızdan bir çıkarsanız, bir daha asla sokmak istemezsiniz.
  Buradan tüm kardeşlerime sesleniyorum, o şeytan hilesini çıkarın hayatınızdan. Öğrenmek istediğiniz ne varsa (haber, genel kültür, belgesel, vs…) internette de var. Tabi burdaki önemli bir nokta da, interneti de bilinçli bir şekilde kullanmak!
  Çocuklarınıza bari bu kötülüğü yapmayın. Kendiniz gidip evin işini yapacaksınzı diye, yemeğinizi bulaşığınızı yapacaksınız die, yavrucağızları o lanete tutsak etmeyin. Onlar sizin sermayeleriniz, gelecek nesillerin çiçekleri.
  O lanet kutunun inanın kum tanesi kadar bile faydası yok. İmanımızı zayıflatıp alıp götürmekten başka, ahlaksızlıkları ahlaklıymış gibi göstermekten başka bir işe yaramıyor.

  Cahide hanım, bir kez ALLAH c.c razı olsun sizlerden.
  Sizden öğrendiğimiz ve öğreneceğimiz çok şey var.
  ALLAH c.c emanet olun.
  Hayırlı, bol dualı günler

 20. HAYIRLI SABAHLAR CAHİDE HANIM;
  YAZILARINIZ ÇOK GÜZEL VE ANLAMLI, ALLAH RAZI OLSUN BU KONULARDA İNSANLARA IŞIK TUTTUĞUNUZ İÇİN. HER YAZINIZDA KENDİMDEN BİR ŞEYLER BULUYORUM. MEĞER NE ÇOK HATA YAPIYORMUŞUZ. BENİMDE 3 ÇOCUĞUM VAR. BÜYÜK OĞLUM 16 YAŞINDA VE GERÇEKTEN DELİ ÇAĞLARI ŞU ANDA… KÜÇÜKKEN ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR İSLAMİYETİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞTIK BABASIYLA BERABER… KURAN OKUMASINI ÖĞRENDİ, NAMAZ KILMASINI ÖĞRENDİ… AMA ŞİMDİ HİÇ BİR ŞEY YAPMAK İSTEMİYOR. KÜÇÜK OĞLUM 8 YAŞINDA… YAZ TATİLİNDE KURAN OKUMASINI ÖĞRENDİ. OKULLAR AÇILDIKTAN SONRA HER AKŞAM İKİ SATIR OKUTUYORDUM. SONRA OKUMAK İSTEMEDİ. BİR SÜREDİR ELİNE ALMADI KURANI, DÜN AKŞAM YEMEK YERKEN;
  – “BEN YEMEKTEN SONRA KURAN OKUYACAM. SANKİ UNUTTUM GİBİ GELİYOR BANA”
  DEDİ
  ÇOK HOŞUMA GİTTİ. YEMEKTEN SONRA BÜTÜN İŞİMİ BIRAKTIM VE KURAN OKUMASINI DİNLEDİM. E TABİ BİRAZ UNUTTUĞU YERLER VARDI.
  BENİM İSTEDİĞİM ZORLAMADAN ÖĞRENMELERİ. ÇOK BASKICI OLURSAM İSLAMİYETTEN UZAKLAŞIRLAR DİYE KORKUYORUM.
  KIZIM 4 YAŞINDA. ONA DA KURAN HARFLERİNİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYORUM. RABBİM ÇOCUKLAMI İSLAMİYETİ YAŞAYAN KULLARINDAN EYLESİN İNŞALLAH.
  CAHİDE HANIM YAZILARINIZI BURADA TAKİP ETMEK ÇOK KOLAY. HEPSİ İÇ İÇE OLUNCA YEMEK TARİFİNE BAKARKEN Bİ BAKIYORUM Kİ GÖZÜM BAŞKA Bİ YAZIYA
  İLİŞMİŞ. DİNİ KONULARDA GEREK SİZİN BİLGİLERİNİZDEN, GEREKSE BURADA YAZAN DİĞER MÜMİNE KARDEŞLERİMİN YAZILARINDAN EKSİKLERİMİ TAMAMLIYORUM. BİLMEDİKLERİMİ ÖĞRENİYORUM. BU SİTEYE VE BUNUN GİBİ SİTELERE ÇOK İHTİYAÇ VAR ÜLKEMİZDE. İNTERNETTE İNSAN NEYİ ARARSA ONU BULUYOR.
  BENCE BU ŞEKİLDE DEVAM ETMENİZ ÇOK GÜZEL. ALLAH BAŞARILANIZI DAİM ETSİN.
  ALLAHA EMANET OLUN

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: