kokoshabla deodorant

Bayram Kokulu Dualara Açılsın Eller…

Es-selamu aleykum dostlarım,

Bu cuma yüreğimden dökülen bir kaç bayram duası etmek istemiştim. Yazım hazırdı. Ama son anda karar değiştirmek zorunda kaldım…

Bazılarımızın, yumuşak huylu, dünya iyisi kocalara sahip olduğumuz halde, çok nankörlük ettiğine inanıyorum. Ufak tefek meseleler yüzünden eşine demediğini bırakmayan, saygısız, nankör ve asi kadınlar o kadar çok ki aramızda…

Niye söyledim şimdi bunları? Hani demiştim ya bazen öyle yorum ve mailler alıyorum ki, “kollarım iki yana düşüyor” diye, geçen gün çok sevdiğim bir izleyicimin aldatıldığını anlatan maili beni zaten çok üzmüştü. Yine beni öyle perişan eden bir yorum geldi. O yorum şöyle:

“…Ben aldatildim o kadar zor ki, kocam ise cok inat. Bana guzel hic bi sozünü duymadim. Öyleyken bile saygimi sevgimi esirgemedim ama canim cok yaniyor. “NE YAPMAM LAZIM?” dilimden dua eksik etmiyorum. Bir insana guvenmek ne guzel duygudur. Kocanın sana kalk hanim namazimizi kilalim demesi. Ben namaz kilarken bile alay ediyor “Allah yardim etsin sana” diyor. O zaman canim cok yaniyor…”

Ne yapması, ne yapmaları lazım? Bir öğüdünüz, bir çözüm yolunuz var mı? Aldatılmayan bilmez bu acıyı. ben böyle bir durum karşısında nasıl bir tavır takınırım bunu bilemem. Lütfen aldatılanlar veya çok yakınında şahit olanlar fikirlerini, önerilerini yazsınlar. Zorda kalan kardeşlerimizi destekleyelim. “Müslümanların derdiyle ilgilenmeyen onlardan değildir.” Buyuruyor efendimiz…

Bayramlık dualarımızı bu kez bu kardeşlerimiz için yapalım. Ayrıca namazlarını düzenli kılamayan kardeşlerimiz için özellikle ne olur beni unutmayın diyen FATMA kardeşimize de dua edelim. Ciddi bir akaid sorunumuz var. Bunu da bir ara ayrıca konuşalım inşaAllah.

Rabbim ben zamanın kötü olduğuna değil, insanları zamanı kötüleştirdiğine inanıyorum.  Zulüm dört bir yanımızı sardı. Eşler birbirini örten iki örtü gibiydi. Sadakat, muhabbet kaybolmaya yüz tuttu.

Eşi tarafından aldatılan ÖZEL kardeşime, HATİCE kardeşimize ve aldatılan tüm mümine hanımlarımıza yardım et. Onlara bir çıkış kapısı ver. Eşlerine merhamet, hanımlarına karşı muhabbet ver. Aile saadetlerini bozma Allah’ım..

Rabbim imanlarımız çok eskidi, çok zayıfladı. Namazlarını düzenli kılamayan, ihmal eden, sana yönelemeyen kardeşlerimizin kalplerini sana çevir. İman kuvveti ver Rabbim…

Allahım türlü acılarla bayrama giriyoruz. Gerek ülkemizde, gerek dünyada sıkıntılar içinde kıvranan kardeşlerimize sen yetiş Allahım. Onlara da bayram sevincini yaşat. Sızılarını dindir. Zalimlere karşı bize güç ver, imkân ver, bizi izzetli kıl, zelil etme Rabbim…

Bayramlar Rahmetinin daha da ganileştiği zamanlardır. Biz günahkâr kullarını affet. Merhametinle muamele et. Affedicisin, affı seversin, o halde bizi de affet Allah’ım…

Bayramlar sana ulaşmak içindir. Kalplerimizi, dualarımızı, kurbanlarımızı sana ulaştır! Bayramımızı bayram et Rabbim!   Amin,amin,amin….

NOT: Bayramlık dular adlı yazımı, Allah izin verirse bayram sabahı yayınlayayım.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cumamız mubarek olsun.dua istiyen ablalarımın ,kardeşlerimin, benim ,dualarımız kabul olsun inaşllah.bu dünya müslüman için imtihan dünyası ,kimimiz hastalıkla,kimi evlatlarıyla,kimi çocuklarıla,kimi eşiyle , kimi işiyle kime sorsanız bi derdi üzüntüsü var .hani derler ya herkesin ekmeğine sürecek kadar da olsa derdi vardır diye ..
  aldatılmak!insan bir insanı nasıl bir vicdanla nasıl bir ruh haliyle böyle bir edepsizlik çirkinlik yapar bilemiyorum bence böle insanlar sadece eşlerini değil, evlerindeki çocuklarını da aldatıyo ,eve gelince o nu beklyen eşin,çocukların yüzüne nasıl bakıyo .benim başıma inşallah böle birşey gelmez,ama gelirse sevgi biter ,saygı biter bilemiyorum ama bu o ablamızın kendisine imtihanımı yoksa kendisine çektirdiği eziyet mi bilemedim.ama sevgi hala varsa onada bişey diyemem.
  ALLAH Alime ninenin de günahlarını affetsin ,ALLAH rahmet eylesin
  HEPİMİZİN KURBAN BAYRAMI KUTLU OLSUN.SELAMETLE….

 2. insan ne yazacağını bilmiyor ve nerden başlayacağını…
  niye böyle yaparlar sanki dünyanı ahiretini mamur etmek,huzurla bir ömür geçirmek varken niye haram tatlı gelir hep.. kıymet bilinmeyen şey elden alınır derler,sonrada ahı figan ederler kıymet bilmeyenler… çok zor..
  ama dua edersek değişebilir çok şey.. dönebilir hatasından.. öyle pişman olur ki Rabbisine daha bi bağlanır ve ailesine.. dua edersek herşeyi sıfırdan başlatır Rabbim isterse,sanki hiç üzüntü olmamış gibi,sanki hiç ev huzursuzluğa tanık olmamaış gibi,sanki o gözler hiç harama bakmamış gibi.. tüm kederide unutturur isterse Mevla.. çok mu zor onun için… hayır ve asla..

  bu umutla ediyorum duamı.. Allah harama düşmüş,yanlışa meyillenmş tüm insanları kadın olsun,adam olsun hatasından dönmeyi nasip etsin.. öyle bir dönüş olsun ki bu,geçmişten daha ziyade huzur mutluluk olsun sonu.. eşe,evlada,çevreye unuttursun hataları,kırgınlıkları…

  ve Rabbim tüm müslümanlara hakiki,şuurlu,ihlaslı namaz kılmayı nasip etsin… namaza aşık olmadan,ezanda heyecanlanmadan,kaza namazlar son bulmadan almasın canımızı…
  amin..

 3. Sevgili Cahide, ne zamandır seni takip ediyorum, bilemem ama bu gün yazmak geldi içimden hayırlı bayramlar dua ve duygularınıza içtenlikle katılıyor, tüm hanım efendileri selamlıyorum.

  1. Selam, saygı bizden kardeşim. Keşke isminizi de yazsaydınız…

 4. KübraNur says:

  Babam da aldattı annemi . Üstüne kuma getirdi . Annem henüz 26 yaşında ve biri kız biri erkek iki evlat sahibi iken . Hani çocuğu olmadığı için falan değil (bu bile asla sebep olamaz!) . Anneme memlekete gideceğim diyor o da olacaklardan habersiz babamın gömleğini pantolonunu ütülüyor ‘ o gün takım elbise giymek istedi sebebini anlamadım ‘ diyor annem ve ekliyor ‘ ceketini tuttum çorabını giydirdim karnını da doyurdum öyle uğurladım ‘ diyor. Babamın içi sızladı mı acaba çok merak ediyorum . Babam ailesinden de destek alıyor . ‘ Sen yeter ki iste ‘ diyor annesi ve kız kardeşleri . Ve gidip getiriyor o kadını . Birde davul zurna getirtip çalıp oynuyorlar !
  Annem duyduğunda sinir krizleri geçiriyor üstünü başını yırtıyor . Babam daha da küçülüyor ve ‘ yeter rol yapma artık ‘ diyor anneciğime . Gitsem giderdim boşanırdım diyor annem .Ama namusum için çocuklarım için katlandım diyor. Ve babam devam ediyor aldatmaya . Bu kez başkalarıyla … Aldattığı yetmiyor içki içiyor , dövüyor , aşağılıyor getirdiği paranın hesabını soruyor karısının yediği içtiği gözüne geliyor ve hatta ‘ ben sana bakıyorum çalışıp kazanıyorum ekmeğimi yiyorsun bana saygı hürmet borçlusun,sen evde oturup yatmaktan yiyip içmekten başka ne işe yararsın ‘ diyor anneme . Annem susuyor . Daha bir sarılıyor ibadetlerine . Gizli gizli okuyor Kur’an ‘ ını. namazlarını kapıyı kilitleyip kılıyor . Babam ‘ sen şeytansın ‘ diyor anneme . Gözlerindeki morluklar yüzündeki şişlikler geçene kadar çıkmıyor evden annem . Ne bir güzel söz ne bir tebessüm . Ve biz . Bu ailede bu ortamda yetişen çocuklar … Çok bilirim pencerede korkuyla beklediğimi .. ‘Acaba sarhoş mu ? , yine dövecek mi annemi ? ‘ kaygılarım hep aynıydı ve küçücük bir kalpti korkudan çırpınan . yüksek bir ses duysam biri birine bağırsa kötü bir söz söylese gene çarpar kalbim ritmi bozulur ellerim buz tutar..

  1. Kübranur sen ne yaptın gülüm yaa…:((( ne acı bir hikaye bu böyle…Şu an ağlamaktan tuşları zor görüyorum. ne sabırlı kadınmış annen.Rabbim ecrini versin.
   Babanı da ıslah etsin ne denir bilmem ki….

   1. zerdali mişmiş says:

    kübracım okuyunca inan çok üzüldüm..canım buda annenin imtihanıymış..inşallah rabbim ecrini verir,o demiyor mu zaten bir hardal tanesi kadar iyilikte kötülükte karşılığını bulacak diye..neler var neler..kızımı ankaraya götürünce orada anlattılar..bizden önce bir hasta varmış.kocası döverken boynunu kırıp felç bırakmış.ve kadını sosyal hizmetler bakıyormuş.üstüne birde utanmadan yeni aldığı kadınla hastaneye bu kadıncağızı ziyarete gidiyormuş..rabbimin ahiretteki adaleti olmasa bu zalimlere kim hesap soracak..kazayla oldu diyerek belki cezadan kurtuldu ama ya ilahi cezadan kurtulabilecek mi..rabbim ıslah etsin..

    1. KübraNur says:

     evet abla öyle herkes iyilik ya da kötülük ne yapmışsa karşılığını bulacak . ALLAH rahmet eylesin, babamı evlenmesi için destekleyen ve ikinci eşini sürekli göklere çıkarıp anneciğimi aşağılayan küçük gören ve iftiralar atan babaannemin evinde yangın çıktı ve ağır yanıklarla hayata veda etti . buna karar vermek belki bize düşmez ama anneme türlü türlü eziyetler etmiş ve cezasını bulmuş sanırım .. ne olursa olsun kimsenin başına gelmesini istemediğim üzücü bir halde vefaat etti .Allah günahlarını affetsin .. Ve babamın en büyük destekçilerinden olan halamla annem birgün konuşuyorlar bu konu hakkında ve halam anneme ‘kardeşimin canı sağolsun gidip aldığımıza hiç pişman olmadım kaç tane isterse istesin gene gider alırız ‘ ifadesini kullanmıştı . Şimdi o halamın oğlunun da kızınında yuvası dağıldı. kızı 2 ayrı kişiyle evlenip boşandı ve çocukları ile yalnız yaşıyor. Bu olayda çok üzücü kimsenin başına gelmesini istemem RABBİM bütün yuvalara huzur,dirlik,düzen,mutluluk nasip etsin.. Ama ibret almak için yeterli sanırım

     1. kübranur, tüylerim diken diken oldu. nefesim tutuldu okurken. var mı böyle insanlar, var mı böyle zalimlik ya. anneciğinin çektiklerini Rabbim mükafatsız bırakmayacaktır. O herşeyi görendir bilendir. inanki acıklı bir roman okumuş gibi oldum, inanamadım canım benim.
      ama bu durumu kendi evliliğine sakın yansıtma. herkes aynı değil kardeşim. güven duygunu yitirmekte çok haklısın ama sakın kalbini bozma..

    2. Kübranur, umarım bu olaylar seni ve senin kuracağın aileyi etkilememiştir. Öyle üzüldüm ki… Allah babanı ıslah etsin; annen gerçekten cennetlik bir kadınmış. Ne diyeceğimi bilemedim, inan. Çok üzüldüm

   2. KübraNur says:

    Çoğu zaman yüzleşmek istemediğim gerçekler bunlar . RABBİM hidayet nasip etsin inşallah .1,5 aylık evliyim ve eşime karşı güven problemi yaşıyorum hiç bir suçu yokken . Her an tetikteyim . Allah korusun inşallah öyle bir hataya düşmez ama bunları yaşayınca bütün erkekler böyle sanıyor insan . RABBİM aldatılanlara sabır,güç aldatanlara da hidayet nasip etsin . Çok zor bir durum … ALLAH zor imtihanlar vermesin …

    1. huzunlugurbet says:

     Allah dunya ve ahiret mutlulugu versin sana esinle.Erkeklere guven sorunu yasaman cok normal..Esinin guzel huylarini gore gore babanla aradaki farklarini gore gore ona guvenmeye baslarsin canim..Tetikde olmanda cok normal, birebir butun acisini gordun annenin.Butun kadinlarin tetikde olmasi lagzim..Kadinlar artik evli bosanmis ayirt etmiyor..Gozleri disarda ve bekliyorlar kurbanlarini..Ne zalim bir dunya olmus yaa..Insanlar cok kotu ve bencil.Kendileri icin yasiyor herkes.Baskasi senin yuzunden gozyasi dokmus hic umurlarinda degil ne yazik ki..Halan vede babaannen, cezalarinin bir kismini burda cekmisler.Hic bir zulum karsiliksiz kalmaz.Ahir zaman oyle bir zaman mis ki boynuzsuz keci buynuzludan bile hak alicakmis.Allah hidayet versin..

     1. Ama herkes aldatmıyor canım. kötülerin içinde iyiler kayboluyor bazen. Çok iyi erkeklerde var. ben inanıyorum ki, Kübranur’un eşi çok temiz bir insan. Rabbim yuvanda huzur versin. Her daim mesud olun inşaallah.

      1. huzunlugurbet says:

       Yorumumu yazarken herkes demedim, dikkat ederseniz..Herkes aldatmiyor tabi ki.Ama aldatmayanlar azinlikda.Gozleri disarda olan cok. Ne yazikki bu boyle..Karsidan gelen kadini dikkatle suzmek, arkasindan bakakalmak da aldatmanin baslangici sayilabilir…Dini butun bir hayattan uzakda yasayan ve Allah korkusu olmayanlarin gozleri disarda oluyor.Harama rahatca bakanlarda aldatmaya yakin oluyor..Aci gercekler etrafimda ki ornekleri teskil edenlerde bu cok kisimdakiler…Birbaska kadin yuzunden hayati mahvolan yadsinmayacak kadar cok insan var..Kendime gelince 4 yillik evliyim.Hamdolsun esim gozunu haramdan sakinan cok bilincli bir Mumin.Gozu disarda olanlarada Allah hidayet versin diyorum..

       1. Yok canım ben senin yorumunu çürütmek için söylemedim. sadece Kübranurun kalbinde vesvese olmasın istedim.

      2. KübraNur says:

       ALLAH razı olsun eşim çok iyi bir insan yapmayacağını da bildiğim halde elimde olmadan kuşkulanıyorum . bu durumu yansıtmak ta istemiyorum . ama elimde olmuyor bazen . hayır dualarınız için de teşekkür ederim ALLAH razı olsun hepinizden . Amacım kimseyi üzmek değil gerçekten hayatın içinden örnekler bunlar . daha yüzlerce kadın var bu ve benzeri acılar yaşamış nelere boyun eğmiş namusu ve çocukları için zulme eziyete katlanmış nice eli öpülesi analar var . sizlerden birşey isteyeceğim anacığıma dua edin hacca gitmek istiyor hep rüyalarında görüyormuş gözü yaşlı dualar ediyor RABBİM bana da nasip et diye . haketmedim herhalde diyor . birde yüksek tansiyon hastası o halinde oruç tutuyor . bu mübarek günleri boş geçirmek olmaz diyor . ALLAH şifasını versin inşallah . RABBİM hepimize haccı,umreyi nasip etsin inşallah ..

       1. sevgili kübranur kardeşim öncelikle annen için rabbim kutsal topraklarına yüz sürmeyi nasip etsin diliyorum dualarım senin ve annen için.anlattıkların beni nerelere götürdü bir bilsen kardeşim.insanoğlu bir garip varlık.aç gözlülükte sınır tanımıyor ne versen hep gözü fazlasında acaba hakediyormuyum demiyor.bir garip kavram kargaşası almış başını gidiyor.erkekler hem hiç el değmemiş göz dokunmamış istiyor hem her önüne gelene dokunsun istiyor,bazen fiziken bazen gözle.hem eşleri dış dünyayla hiç tanışmasın mümkünse eşi tuvalete bile gitse izin alsın istiyorlar hemde herşeyi bilsin her işin hakkından gelsin öyle cilveler yapsınki dışardaki malum kadınları hiç aratmasın istiyorlar,hem eşim dünyalara bedel üstüne gül koklamam diyorlar hem gülün destesiyle götürüyorlar,hem sürekli analarının kuzusu kalmak istiyorlar bu yüzdende eşlerinde hep anne şefkati ve ilgisi hatta annelerinin sahiplenmesini ve merhametini arıyorlar hemde bir çocukları olunca oran sarktı buran buruştu artık çekici gelmiyorsun diyorlar,kadınlarında çoğuna sorsan maço eş istiyor sünepe biriyle evleniyor,sakin işinde gücünde kafası yerden kalkmayan bir eşi olansa acaba şu vurdumu ses getiren adamla evlenseydim hayatım şimdi böylemi olurdu diyor.anlayacağın kim ne istediğini bilmezse amaç gerçekten sevdiğinle yüreğini ortaya koyup bir ömrü paylaşmak üzere belirlenmemişse kadınlar daha küçücükken ailenin önemini kavrayarak ileride kendisininde bir anne ve eş olacağı bilinci aşılanarak büyütülmemişse,erkek çocuklarına benim oğlum kimi isterse alırım ,yap oğlum arkandayım,erkektir elinin kiridir mantığıyla beyinlerini işleme alışkanlığından erkek çocuk sahibi anneler arınmazsa daha anlattığın anacığınında başına gelen bu talihsiz olaylar malesef yakamızı hiç bırakmayacak,evvela bilinçli evlatlar yetiştirmek farz oldu günümüzde.ne diyim anacığının ellerinden öperim kardeşim evliliğininde bir ömür mutlu sürmesini temenni ederim küçükte bir tavsiye kardeşim hem sana hemde ihanete uğramaktan korkan herkese cilve yapın kardeşlerim cilve.eşlerinizin gözünü evinizde tutabilmek için her cilveyi yapın.çünkü ben zamanında bunu beceremediğim için çok şey kaybettim çokkkk

 5. cümleten selamün aleyküm kardeşlerim hepinizin cuması mübarek olsun konuya dünden beri neresinden ve nasıl başlasamda ne yazsam diye çok düşündüm dünde bir yorum yapamamıştım bugünde yapmıycam.çünkü çözümü şöyle buldum ben müsait bir zamanımda cahide ablama uzunca bir meil yazıp anlatmak isteyipte burada rahatça söyleyemediklerimide orada rahatça ifade edip onun uygun bulduğu kadarını burada yayınlamasını rica edicem.
  ablacım bugunde malesef başım kalabalık bu sebepten belki yarın ancak gönderebilirim fikirlerimi daha çok yaşanmışlıklarımı diyelim.dualrına canı gönülden amin diyorum.ne güzel yine bir bayramada sağlıkla erişebildik ama acı ama tatlı bir sürü olayı yaşanmışlığı geride bırakarak.ben bugün annemin köydeki dip komşusu olan ve anacığımın tek yakın dostu olan her bunaldığında soluğu yanında aldığı bazen dertlerini bazen sevinçlerini paylaştığı komşumuz alime nineyi ebediyete uğurladığımızı öğrendim.çok üzüldüm annem için çünkü koca mahallemiz olmasına rağmen o bomboş kerpiç evlerin hayalet görüntüsünün arasında yaşayan ikinci komşumuzdu.diğerleri hep vefat etmiş yıllar önce.şimdi anacım boşboş mahalleleri benmi bekliycem diye yas tutuyor,ondan içim sızlıyor,komşumuz içinse sevindim çünkü hiç yatağa düşmedi kapılara bakmadı ,kimse aman ölsede kurtulsak demedi hiç habersiz birden bire ölüvermiş evcezinde.herkes şok olmuş.perşembe gecesini cumaya bağlayan gecede kaybetmişiz.ne mübarek gecede ölüm.rabbim hepimize nasip etsin böyle temiz ve güzel ölümü.ölümün güzeli olurmu demeyin dostlarım ne canlar bilirim inleyip inleyipte emanetini teslim edemeyip yalvaran.

  şimdi şu eşlerini aldatan ama kadın ama erkek kim varsa onlarada hatırlatmak istiyorum.ÖLÜMDE VAR ÖLÜMMMM.alime ninemiz içinde hepinizden dua istiyorum.rabbim günahlarını affetsin.”inna lillahi ve inne ileyhü raciün.bayram içinde söylemek istediklerim çoktu ama yine çok uzattığımın farkına vardım kısaca kardeşlerim bayram sadece aman bir yere bağışımı yapayım kendimide tatili fırsat bilip bir güzel yere atayımda ayağımı uzatıp yatayım demek değildir.lütfen bayramlarda yaşlılarınızı ziyaret edin.kimseniz yoksa(olsa dahi)yaşlılar yurdunu kimsesizler yurdunu ziyaret edin.kesip kurbanlarınızı etlerinizi dolaba istiflemeyin unutmayın kurban sadece kavurma yemek için değil fakir fukarayıda sevindirmek için vardır.küslerinizle barışın.çünkü iki müslümanın arasındaki küslüğün yere tükürülünce kuruduğu süre kadar olacağını unutmayın.kardeşlerim gördüğünüz gibi rekoru elimde n bırakmayada hiç niyetim yok.HEPİNİZE GÖNLÜNÜZCE SEVDİKLERİNİZLE GEÇİRECEĞİNİZ LAYIKIYLA GEREĞİNİ YAPACAĞINIZ GÜZEL BİR BAYRAM DİLİYORUM.HEPİNİZİ ALLAH İÇİN ÇOK SEVİYORUM

  1. Allah rahmet eylesin Alime nineye. Rabbim taksiratını affeylesin.
   Gülüm, bizim köyde kışın bomboş kalıyor. Yazın gurbetçiler tatile gelir. Kışın oturan bir kaç yaşlıda teker teker göçüp gidiyor. Her bir ölüm haberi aldığımda içim cız ediyor.
   Bizim kapı komşumuz Osman amca çok hastaymış. Eşi zaten geçen yıl kanser tedavisi gördü. Canlarım iyice düştüler.
   Bizim köyde de hep kerpiç evler var. Yeni yapılan evler betonarme tabi. Kerpiçlerin yerini bence hiçbiri tutmuyor.
   Bizde seni seviyoruz gülüm. Sen sayfamızın neşe kaynağısın. Rabbim gülen yüzünü soldurmasın…

   1. zerdali mişmiş says:

    ayşegülüm canım..senden ne kadar çok acı haber alıyoruz.bu arada kaza geçiren gencin durumu nasıl oldu.inan aklımdan çıkmıyor.Allah Alime nineye rahmet eylesin..bizim köylerdede durum aynı .işini bulan memur olan çıkıp anca yazdan yaza geliyor..köyü yaşlılar bekliyor.onlarda teker teker vefat ediyor..virane baykuşlar yurduna döndü köylerimiz..inan bazen aklıma çocukluğum gelirde gözlerim dolar.yaz gelince herkes köye gider cıvıl cıvıl olurdu..şimdi yazın bile gidince bir sessizlik hakim..annende haklı..insan dost istiyor,muhabbet istiyor..offf..yine üzüntü bastı beni.ALLAHA emanet ol güzel kardeşim..bu arada ara sıra yaptığımız şakalara alınma sakın..inan senin yazılarını okumak bana keyif veriyor

    1. selamün aleyküm kardeşim kızmak ne demek inan keyifle okuyorum yorumlarınızı.sürekli gördüğüm kardeşlerimden biri eksilse hemen merak ediyorum noldu diye.canım benim bugün yazacaktım kaza yapan kardeşimizin durumunu uzunnnnn yorumları yazayım derken unutuvermişim hemen söyliyim kerdeşimiz iyi şükürler olsun çıkmış yoğun bakımdan.bilinci gelip gidiyormuş ama normalmış bu durum.kardeşim beni falan hatırlıyor dedi.çok mutlu oldum iyi haberini alınca hemen merak eder kardeşlerim bildireyim diyordum bu günün ve dünün konuları gene çok derin mevzular olunca insan kendini unutuyor.içinden çıkılmıyor.çok üzülüyorum burada sıkıntısını paylaşan kardeşlerime.neyse kardeşim gene uzatmadan muhabbetlerimle sevgilerimi yolluyorum.rabbime emanet olasın.hayırlı bir bayram diliyorum sevdiklerinle

   2. amin canım ablam inşallah hiçbirimizinkini soldurmasın.osman amcayada rabbimden acil şifalar diliyorum.ah ablacım köylerimiz gibisi yokta malesef artık oralardada genç nufus kalmadı.zaten bizim mahalle şen dullar mahallesi gibiydi annem dul,gülbahar nine dul,alime nine dul ,lütfiye yenge dul.lütfiye yengenin ve gülbahar ninenin kızları başka şehirlerde kışın onların yanlarına gidip kalıyorlar alime ninede vefat edince anneciğim tek kaldı orada tamamen ben hergün yalvarıyorum gel diye,gelmiyo sevmiyor şehir hayatını ben ayağımın yere basmadığı yerde oturmam diyor yanıma getiriyom en fazla bir ay durup kaçıyo.ne diyim yanlızlık zor gece olup duvarlarla başbaşa kalınca anlıyor insan yanlızlığı,en çok o zamnlar dokunuyor insanın yüreğine.o yüzden ben her gece mutlaka arıyorum annemi saatlerce havadan sudan konuşacak şey bulamasam bile oyalıyorum şu nasıldı bu nasıldı diye.sırf yanlız hissetmesin kendini diye.ablacım sana sakin bir zamanımda uzunca bir meil yazmayı düşünüyorum,birde bana gönderdiğin meili bugün yeni fırsat bulup okuyabildim sağolasın araştırmışsın bende yazdıklarından sonra şaşırdım ve hemen okuduğum kitaba baktım.benim yasin_i şerif kitabından ezberliyodum ben onu duanın altında şöyle yazıyor kaynak olarak.(nevadiru’L_usul)birde kitap arif pamuk yazımı.bilemedim şimdi güvenip güvenmeme konusunda

  2. ayşegülcüğüm çok üzüldüm kardeşim. alime nineyi Allah rahmet eylesin. taksiratlarını affeylesin. sizinde başınızsağolsun canım benim..

   1. hülyacım sağolasın canımbenim.rabbim hepimizin ölmüşlerine rahmet eylesin.sevgilerimle kardeşim

 6. amin diyorum en içten dileklerimle..mutlu bayramlar diliyorum şimdiden..

 7. Başta Özel ve Hatice kardeşlerimize Allah’tan sabır diliyorum; bir kitapta aldatılmak kadının şehitlik mertebesidir, diye okumuştum. İnsanın yüreği nasıl yanar, tahmin bile edemeyiz. Güzel Allahım, Vedud ismiyle eşlerinin kalplerine tecelli etsin; onları tekrar eşlerine bağlasın. Fatma kardeşim gibi bende -sanırım pek çok kişi de- namazlarımızı aksatıyoruz. Peygamber efendimizin ve sahabelerin hayatlarını okuyorum bu hafta; okudukça nasıl utanıyorum. Ben farzlar için mızmızlanırken geceler boyunca kıldıkları binlerce rekat, günlerce tuttukları oruçlar, 4 rekatlık namazda hatim indirmeleri…Onların tırnağı değilim ne yazık ki…Rabbim hepimize makbul ibadetler etmeyi ve kıyamet gününde alnı secde izli, nurlu olarak yeniden uyanmayı nasip etsin.
  Şimdiden bayramın mübarek olsun Cahide ablacım; Allah çocuklarınla eşinle ağız tadıyla geçirmeyi nasip etsin. Benim ablam yok; kabul edersen ellerinden öpüyorum.

  1. Canımsın sen benim. El öptürmeyi hiç sevmem. Sımsıkı sarılıyorum sana. Öpüyorum şeker yanaklarından…

 8. Herkese Hayırlı Cumalar diliyorum.Allah’ım bütün aldatılan kadın ve erkeklere yardım etsin, aldatanların da günahlarını affetsin ve doğru yola döndürsün.Rabbimden tüm hastalara şifa, darda ve zorda olanlara yardım diliyorum.Benim gibi Namazında devamlılık ve tesettürü çok isteyenlerin de dualarını tez zamanda kabul eylesin inşallah.Bütün dualara AMİN diyor ve tüm müslümanların Kurban Bayramının mübarek ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 9. Sevgili Cahide…ne güzel yazmissiniz.. Insanlar gercekten iyice merhamet ve imandan ciktilar. Sevgi , saygi azaldi. Bir dünya alemi pesinde kosusturma marifet sayilir oldu. Allah yardimcimiz olsun. Aldatilmak gercekten bir kadinin evliliginde yasayabilecegi en kötü tecrübelerden biri…basima gelse ne yaparim dedigimde düsünüyorum…ama ben katiyim bu konuda, affetmem diyorum. TAbii yine bilemiyorum…hayat bana ne yasatir, ne karar veririm. Allah yardimcilari olsun, ama allaha dua etmeye devam etsinler, elbet bir cözüm gelecektir.HAyirli nayramlar diliyorum, sevgilerle…

  1. Karsidan gelen bayraminiz mubarek olsun. Rabbim her kesin yar ve, yardimcisi olsun.Cahidecim bu konuda eziyyet eden, eziyyet gorenlere Allah yardim etsin.Hic bir kadina bunu yasatmasin.Sana da Rabbim mutlu gunler nasib etsin ki, her kese bu kadar manevi yardim ediyorsun.
   Bu bayram her kese mutlu gunler getirsin,Amin.Allah hepinizden razi olsun.

 10. zerdali mişmiş says:

  canım benim yazını okuyunca o kadar üzüldüm ki..Rabbim türlü türlü sınıyor dedim..ah cahidem etrafımızda çok böyle vakalar..eminim buraya yazan bütün dostlarımında çevresinde bu sorun vardır..çünkü bu vahim durum toplumun kanayan yarası..dindarı buna farklı kılıf buluyor,dindar olmayanı farklı..nerede yusuf peygamber ahlakında insanlar..bu tamamen kişinin karakteri ve ahlaki yapısına bağlı.ve tabiki Allah korkusuna..bir köylümüz vardı adam karısı babaevine gezmeye gittiği sıra eve kadın getiriyor.sonra eşi öğrendi küstü gitti,boşanmaya kalktı.adam pişman yalvarmış,araya da büyükler girince barışmışlar..geçen sene bir duydum ki bu adam kendini asmış..sebep ne dedim.dediler ki bir kadın sevmiş ve karşılığını bulamamış…şehvet için ahiretini de yıkıp gitmiş..yakınımda yine bir tanıdığım karısının üzerine iş için baküye gittiği bir sıra bulup evleniyor..kızları karısı örtülü,aldığı bayan son derece açıkmış.bu komşumun gözyaşları dinmiyordu.en son o duymuş.ha adam evine çocuklarına yine sahip çıkıyor titriyor ama yaralanan kadın oluyor.bunu yapan kişi medreselerde yetişmiş bir kişi.ben bastırılmış egonun tatmini diyorum buna.kendi kızı çarşaf giyince hediyeler aldı,ama bu şortlu bayanı koluna takıp çok gezerken hiç gocunmamış..

  canım kardeşlerim Allah bu durumu kimseye yaşatmasın.rabbim yar ve yardımcınız olsun..konuşun,olmuyorsa ailelere bildirin,olmuyorsa gözünü korkutun yani küs gidip boşanacağım demek gibi..bu durum bazısının işine de gelir ama siz eşinizin karekterini biliyorsunuz,korkacak gibiyse korkutun..onları sohbetlere yada dindar insanlarla muhabbet kurmaya yönlendirin..manevi atmosfer etkili olur ama önce o atmosfere sokmakta mesele..ve DUA edin ..bu durumu yaşamadım rabbim yaşatmasında..tecrübem yok ama yaşananları yazdım.Allahım ıslah etsin,doğru yola erdirsin,sizede yardım etsin bu meseleyi aşma sabrı ve dirayeti versin..bu arada AYŞEGÜLÜN rekoruna doğru koşuyorum ben.çok uzun yazdığımı başımı kaldırıp yukarı bakınca farkettim..

 11. GAMZEEEEE says:

  ABLACIĞIM BAŞTA NAMAZ OLMAK ÜZERE,TÜM DUALARINA YÜREKTEN AMİN DİYORUM…HERKESE ŞEKER TADINDA HAYIRLI BAYRAMLAR DİLİYORUM…ALLAH A EMANET OL SENDE…

 12. GAMZEEEEE says:

  ALLAHU TEALA KADINLARA AKIL FİKİR VERSİN ERKEKLERE DE HZ. YUFUF UN İFFETİNİ NASİP ETSİN…
  ABLA HEP ERKEKLERE KIZILIYOR HİÇ DÜŞÜNÜYOR MUYUZ ERKEĞİN KARISINI ALDATTIĞI VARLIK DA KADIN DEĞİL Mİ? KADINLAR AKLI BAŞINDA OLSALAR Bİ ERKEK KARISINI KİMLE ALDATABİLİR…
  O ÖZEL KARDEŞİM ÜZÜLMESİN RABBİM YAR VE YARDIMCISI OLSUN…ONA SABIRLAR VERSİN BU NASIL BİR DURUMDUR YA KADIN BİR EVİN GÜNEŞİDİR AYIDIR YILLARCA DİDİNİR UCUNU KULAĞINA GETİRCEM DİYE UĞRAŞIR ÇOCUKLAR GETİRİR DÜNYA YA VE KARŞILIĞINA BAK NE ACI…
  BU DÜNYADA ATEŞE DAYANABİLECEĞİNİZ KADAR GÜNAH İŞLEYİN BAKALIM ER GEÇ HESAP GÜNÜ GELİCEK…

  İMAN ZAYIFLIĞINDAN KAYNAKLANDIĞINA İNANIYORUM…ALLAH ISLAH ETSİN….

 13. es selamu aleyküm cahidecim hayırlı cumalar.öncelikle senin yaptığın duaya yürekten amin diyorum bukadar güzel bir tevafuk olmaz bu cuma için senden ve yorumcu kardeşlerimizden çok sevdiğim bir ablam için dua isteyecektimonun haberi yok ama ben içimden ona dua etmek gedi ve sisidende dua isteyecektim .bu ablamız eşi tarafından çok ihmal ediliyor yıllar önce bir çok aldatmalarıda oldu gerek haberioldu ablamın gerekse olmadı ,hep içine attı yakınlarıyla paylaştı 3 çocuğu var onları bbabsız bırakmamk adına hep katlandı.ama adamın bu son yıllardaki yaptıkları dışardan biri olarak katlanılamaz halde .adam tam bir internetkolik karısının gözü önünde netten kadınlarla çetleşiyor türlü türlü sitelerde geziniyor kadıncağız gene çocuklarım diye ses çıkarmıyor hiçbir şekilde karı koca hayatları yok adam net başında sabahlıyor .sanırım böylesi çok daha zor bir durum yaşayan için.birde şöyle bir tesbit yaptım kendi adıma aldatılan kadınların çoğnlukta olan bir yüzdesi çok hamarat mahire evine çoluğuna çocuğuna düşkün insanlar.böylelerinin aldatılması çok daha zoruma gidiyor .allah bu durumda olan kardeşlerimizin yardımcısı olsun eşlerinede akıl fikir versin (Amin)namaz kılmakta süreklilik isteyen kardeşlerimize namaz aşkı iman kuveti ver allahım(amin)tabiki banada kaza namazlarıma devam etmem için iman kuveti ver( aminnn)annem salı günü dizkapağından amelyat oldu onada hayırlı şifalar ver hayırlısıyla ayağa kaldır allahım(aminn)bu soğukta biz evimizde soba başında bile daha sıcak olsun diye düşünürken dışarda çadırda olan kardeşlerimizin yardımcısı ol allahım(aminn)

  1. Amin canım benim. Allah şifalar versin anneciğine. Namazların içinde Rabbim yardımcın olsun…

 14. hemşehrim says:

  Tüm dualarınıza yürekten AMİN diyorum.ve bayramla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum….
  Bu bayramı hakkıyla idrak edelim inşallah.Bir sembol haline gelen kurbanlarımızı keselim ama esas manasını da yakalamaya çalışalım inşallah.Kurban sadece kan akıtıp kaç kilo et kaç kilo kemik çıktığını hesaplamak,bayram boyunca hergün kavurma yemek değildir.Kurban Hz.İsmailin en çok sevdiği oğlunu Allah için feda edebilmesi gibi,bizimde nefsimize hoş gelen şeylerden fedakarlık yapmamız demektir.Eğer bunu yapamıyorsak kestiğimiz koçların,kurbanların sadece görsellikten ibaret olduğunu düşünüyorum….Allah’ın rızâsını, O’nun sevgisini yükselten, takvâ duygusunu zenginleştiren, gönlü Allah’a bağlayan, fedâkârlık simgesi KURBAN… Allah için vazgeçemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmadığının ve O’na her şeyimizi fedâ edebileceğimizin göstergesidir KURBAN….Et değil, kan değil; Allah’a takvâ ulaşır (22/Hac, 37)……..Hadi hiç vakit kaybetmeden bu bayramda feda edeceğimiz KURBANlarımızın listesini yapalım.
  Televizyona çok mu vakit ayırıyoruz….
  dedikodudan gıybetten kendimizi alıkoyamıyormuyuz….
  Namazlarımız hala gerçek şuurunda mı değil…..
  Kırgın olduğumuz,dargın olduğumuz insanlar mı var……
  Ben kurbanlarımı seçtim….
  Size kolay gelsin………..

  1. Çok güzel Aliyyülala! Allah razı olsun Hemşehrim! Ağzına sağlık canım kardeşim…

 15. Ve aleyküm selam

  Allah zorda olanların yardımcısı olsun

  Amin….

  Hayırlı cumalar

 16. hayırlı cumalar cahidem ve arkadaşlar.
  cahideciğim, cuma yazısı bende çıkmamış kardeşim, sonradan farkettim. tatlıya yaptığım yorumda dua yok galiba demiştim. kusura bakma yeni gördüm canım benim.
  konu o kadar hassas ki, içim sızladı inan. aile konusunda yorum yapmak oldukça zor. kardeşlerimizin durumuna çok üzüldüm. hatice kardeşimizin , eşinin tavrına rağmen, namaz konusundaki gayreti gözlerimi yaşarttı. diyecek söz bulamıyorum. bazı erkeklere haram tatlı geliyor. Allah ıslah eylesin. Rabbim bu illetten kurtarsın, bu günler hürmetine kalplerini çevirsin.
  eski oturduğum evde, kapı komşum eşini aldatıyordu. bayanda, arka sokakta oturuyordu. kaç kez buna şahit olduğum halde hiç birşey diyemedimde, yapamadımda. kadıncağızın haberi yoktu ve çok mutluydu. onu her gördüğümde içim sızlardı. eşine hürmetinde, saygısında hiçbir kusuru yoktu. evine çok bağlı, çok hanımefendi bir bayandı. içimden hep, ” kadıncağız görevlerini kusursuz yapıyor. ama bu adamın derdi ne? neden bunu yapıyor? eşinin mükemmel olduğunu oda biliyor. peki ozaman neden yapıyor? çok düşündüm ama bir sonuca varamadım. ama tek anladığım, aldatılan kadınlarda kesinlikle suç evdeki kadında değil. kocasına saygısızlık etmesinde değil. hürmette kusur etmesinde değil. görevlerini aksatmasında değil. çünkü, hatice kardeşimiz gibi mükemmel eşlerde aldatılıyor malesef. ozaman suç tamamen aldatan , eşine nankörlük eden, bu haramı işleyen kocada.
  ortamın etkisi çok büyük. huzurlu bir şekilde müslümanca yaşamanın çok güç olduğu bir devirdeyiz ne yazikki. Rabbim haramdan ve kötülüklerden korusun. herkes kendine ne yapıyorum ben? neden geldim dünyaya? diye sorsa. kendine ve hayatına bir çekidüzen verse. durum birazda olsa değişecek.
  nerede kaldı o ailenin kutsallığı, eşlerin birbirine olan sonsuz saygısı ve sevgisi. yine dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz cahidem, insanlarımızın değerlerini kaybetmeleri ve buna büyük katkısı olan televizyonlar. Rabbim evlatlarımızı ve bizi yolundan ve yolunda gidenlerden ayırmasın….

 17. çiğdem says:

  S A Herkesin cuması mübarek olsun.Rabbimiz bize dayanamayacağımız imtihanlar vermez,çok zor bir durum tanıdığım birisi var bu durumda olan ,kadın şu an altmışın üstünde ve yirmi iki yıldır buna sabrediyor,başından itibaren ayrılsaydı ayrılırdı maddi olarak bir problem yok,kendisi diyorki,Rabbim beni böyle imtihan etmeseydi ben Rabbimi bulamazdım ,kocası baya kariyer sahibi ,kendiside eşi gibi ,çocukları için erken emekli olmuş.Bu dertler Mevlam ile aramda perde idi ama artık bunları aştım diyor.Kendisi çok takva ve islama hizmet ediyor,hiç bir zaman eşine nerdeydin niye böyle yaptın asla hesap sormayıp,son derece kibar ve evini ihmal etmeyen güzide bir insan,bu tip konulardan konu açılınca nasihat babında konuşunca ,tabii diyorlar kendi başına gelse ne yapardı böyle söylemek kolay diyorlar ,bilmiyorlar ne durumda olduğunu.Arkadaşlara tavsiyem ,yinede sabırlı olup yeniden kazanmaya çalışmak ,her halukarda kibar,nazik davranmak ,hesap sormamak ,vazifeleri ihmal etmemek ve tabiki dua,elbet bir gün bu hayatın sonu olucak ve hatasını anlayacaktır.Rabbim yardımcımız olsun.

  1. Faruk beşerin sitesinden alıntıdır:
   Efendimiz: “Bizi aldatan bizden değildir” buyurur. Ama her şeye rağmen insanlar nefislerine ya da şeytana mağlup olabiliyorlar. Bunun için Efendimiz aldatmayı bir boşanma sebebi saymış ve hanımının kendisini aldattığını söyleyen bir insana, “Öyleyse boşa” demiştir. Hala sevdiğini söyleyince de, “O halde katlan” buyurmuştur.

 18. Hayırlı sabahlar dostlar.Bu sabah sürekli Allahümmesalli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammet salavatı şerifinin tegannili birşekilde içimden coşkuyla dilime taştığını görüyorum.Bu haykırışlarda büyük payı olan Cahide hanımdan rabbim razı olsun.Üzerimde zerre kadar hakkı olan tüm müminleri rabbim engüzel yerlere nasip eylesin.Rabbim eşi tarafından incitilen bacılarıma sabır versin.Şiddet gören,aldatılan,örselenen,eziyet edien,haksızlığa uğrayan kardeşlerimin sahibi ve yardımcısı yüce rabbül alemin onların sıkıntılarını üzerlerinden halas eylesin.Eşlerini doğru yola iletsin.Gülgibi namuslu iffetli evlerinde kendilerini bekleyen mazlum kadınlarına zulmeden adamlar unutmayınki madalyonun öteki yüzüde var.Bugün bu dünya aleminde yaptığınız haksızlıklar cezasızmı kalacak.O hesap günü ne acıklı olacak halinizi düşünüp tövbe edin.Yuvalarınızı yıkmayın.Bu zamanda adam başka bir kadını tercih edince kız çocukları ve erkek çocukları başıboş kalıyor ve kötü yola düşüyor.Yazık günah değilmi kardeşlerim.Rabbim hidayet versin.

 19. Hayırlı Cumalar Cahide Hanım;
  Rabbim eşi aldatan kardeşimize yardım etsin.Eşini İslah etsin inşallah. Fatma Kasdeşiminde bütün namazlarını kılmak nasip etsin inşallah. Ben de namazlarımı tam olarak kılamıyorum. Benim içinde dua ederseniz çok sevinirim. Çalıştığım için sabah namazımı kılabiliyorum. Rabbim Bütün müslüman kardeşlerimin ibadetlerini tam yapmak nasip etsin inşallah… bütün müslüman kardeşlerimin kurban bayramı hayırlara vesile olsun inşallah. Hayırlı Bayramlar.. ALLAH’a emanet olun…

 20. TEŞRİK TEKBİRLERİNİ UNUTMAYIN!
  Zilhiccenin dokuzuncu günü, yani Kurban Bayramının arefe günü, sabah namazından başlayarak, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar olan, her farz namazın selamından sonraki alınan tekbirler. Böylelikle 23 vakite tamamlamak üzere:”Allahu ekber, Allahu Ekber, lailâhe illallahu vallahu ekber; Allahu ekber velillahil hamd” denilir. 3 kere söylemek daha efdaldir.

  1. selamun aleyküm .allah sizden razı olsun . dualarda buluşmak dileğiyle. bayburttan sevgiler.allahaa emanet olun.

   1. hayırlı bayramlar tüm müslümanlara

  2. Allah hepinizden razi olsun Cahide abla. Gozlerim dolu dolu okudum.
   Insanin birbirini gormeden, tanimadan boyle guzel duygular beslemesi ne kadar guzel birsey. Gonulbagi denilen sey budur.
   Allah butun dualarinizi kabul etsin insallah!
   Hepinizin bayramini simdiden kutluyorum. Allah’a emanet olun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: