Bu Ateş Birgün Sizi de Yakar!

Son günlerde istemeden görüp, dinlediğim bir haber canımı yine fena halde sıktı. İki tane türkücü müsvetttesinin yaptığı rezaletlikler bayrak edilmiş, beynimizin içine sokarcasına anlatılıyor bize. Gazeteler, haber siteleri, tv programları hep bundan konuşuyor. Sanırım son günlerin en önemli gündem maddesi(!) bu. Adam olamayanlardan biri evli ve 3 çocuğu varmış. Diğeri “bekarlık sultanlıktır”ı benimsemiş, kime kulp olacağını bilemeyen şaşkın bir zavallı…

Bu ahlak bozucularının sayfa sayfa haberi yapılırken, evli olanın, eşini ve çocuklarını kimse hatırlamamış olsa gerek. Bir kadın eşiyle ilgili böyle bir ahlaksızlığa nasıl tepki verir, nasıl dayanır? Çocuklara babalarının yaptığı rezillik nasıl anlatılır? İzahı var mıdır bunun?

Daha önemlisi, evli bir adam, bu alçaklığı yaparken nasıl vicdanı sızlamaz? Evlatları hiç mi gelmez aklına? Nasıl kızarmaz yüzü?

Üzgünüm, ama artık toplumun acı gerçekleri bunlar. Edep katilleri, yıllardır uğraş verdikleri, sistemli bir ahlak dejenerasyonunun hasatını yapıyorlar şimdi. Bunca çaba, geceyi gündüze katarak çevrilen, diziler filmler, klipler, yarı çıplak kızların sunduğu tv programları topluma bundan başka bir şey veremezdi zaten.

Kurguladıkları ahlaksız senaryolarla beyinlere ne mesajlar verdiler. Rüya gibi aşk sahneleriyle, evliliğin ne denli sıradan olduğunu anlatmak istediler. Seveceksen bir kadını, beli incecik olmalı, saçları şöyle, gözleri, bacakları, tavırları böyle olmalı. Aşık olunacak erkek, eşinin gözlerine böyle bakmalı, kitap gibi konuşmalı. En özel durumlarda nasıl davranılır, onu öğrettiler ailelere. Öyle olamayanlar sevilemeyen, aşık olunamayan tipler grubuna dahil edildi. Edep, Ahlak palavra! Güzel olsun, alımlı olsun yeterdi! Erkek karısını kucağında taşıyamıyorsa, kadın Fatmagül gibi şuh bakamıyorsa ne anlamı vardı!!

Zaten aldatmak çok normal bir işti. Bir çiçekle bahar gelmezdi! Biri diğerinin kardeşiyle, diğeri onun yengesiyle… sapıklığın bini bir para oldu. Hangi çeşitini isterseniz bulabilirsiniz. Milletin utanma duvarını aşıp seyrettirilen tecavüz sahneleri ve ailecek bunları seyretmekte bir beis görmeyen uyuşuk beyinler…

Aldatmak sadece filmlerde, dizilerde değil artık. Toplumun içinde sayısız yaralar kanıyor. Kimi herkese ayan, kimi farkettirmeden yürekleri acıtıyor. Daha dün bir izleyicim, eşinin kendisini aldattığını anlatırken, “içimde çok şey kırılıp döküldü” diyordu. Annesi, ailesi, “boşver diyormuş, sen sesini çıkarma, erkekler hep böyle”

Hep böyle midir erkekler? Adı erkek diye illa aldatması, alçalması mı lazım? 20-30 yıl önce bunları duysalar, ağzı açık kalacak olanlar, şimdi şaşırmıyor, normal karşılıyorlar. Erkekmiş, yaparmış! Hayır erkek de yapamaz kardeşim! Bu adiliğin, kalleşliğin danıskasıdır! Erkekliğin bir kitabı varsa eğer, bu erkekliğin kitabına da sığmaz! Bir kadını boynu bükük bırakmak, yüreğini kırıp dökmek erkeği iğrenç bir varlık konumuna düşürür.

Ki kadın erkeğe bir emanettir. Peygamberimiz veda hutbesinde; “Kadınlar size Allah’ın bir emanetidir” buyurmuştu. Bir islam büyüğümüz ne güzel söylemiş:

“Irz ve namus, iman gibi değerlidir. Onlar bir erkeğe verilmiş en büyük, en kutsal emanetlerdir. Onları korumak için gerekirse can verilir. Bu bir mertlik ve şehidliktir.”

Peki bu erkeklerin gerçekte derdi ne? Erkek eşini neden aldatır?  Sağlıklı, çocukları olmuş, başta kabul görmüş, beğenilmiş tertemiz bir hanım neden aldatılır? Bu kokuşmuşluğun suçlusu kim?

Tavizkâr ve pasif müslümanlar!

Hep aynı noktaya geliyorum ama bence mesele yine tesettür sorunu, yine edep sorunu ve yine taviz vermedeki cüretkarlığımızın sonucu… Vücudunu hiç esirgemeden sergileyen kadınlar aldatmalara sebep olmaktadır. Bu tesettürsüz kadınlar olduğu gibi, güya tesettürlü hanımlar da olabilmektedir. Dekoltesiyle, mini eteğiyle, erkekleri baştan çıkaran örtüsüz bir kadın ne kadar suçluysa, başında pembe eşarbı, dudağında ruju, on metre öteden duyulan parfüm kokusuyla, sivri topuk ayakkabılarıyla, alımlı tavırlarıyla kendini teşhir eden kadında en az o kadar suçludur!

Rabbimiz bir yandan kadınlara tesettürü emrederken, diğer taraftan erkek ve kadınlara gözlerini haramdan sakınmalarını emrediyor. Oysa ne gözler, ne kulaklar, ne eller haramdan sakındırılmıyor. Harama bulaşmaktan korkanlar, alay konusu yapılıyor.

Dün mücahitken, bugün mütahit olan, mücahitliği rafa kaldıran müslüman beylerimiz bile hanımlarından utanır olmuşlar! Bir zamanlar eşleri çarşaflıyken, şimdi onlara pardesüyü bile fazla gören erkeklerimiz uçurumun kenarında ha düştü, ha düşecekler… İçlerinde daha alımlı kadınlara sahip olma hayali kuranlar ve bu hayali gerçekleştirenler de azımsanmıyacak kadar çok…

İslami bilince sahip erkekler bile bu haldeyse, islamı anlamaktan çok uzak insanlardan ne bekleyeceğiz? İşte halimiz, ahvalimiz orta yerde duruyor. İslam davasının asıl sahipleri, davayı omuzlarından atınca, meydan davasına daha sadık işgüzar bir kesime kaldı.  Onlarda istedikleri  gibi atlarını oynatıp, güya mümin erkeleride kendilerine figüran yaptı…

Müslümanlar haramları normal görmeye başlayıp, ucundan kıyısından da ortak olmaya başlayınca, İslamsız güruh baktı ki korkulacak bir şey kalmadı. Ne yapsalar kabul görüyor, ses çıkarılmıyor…

Toplumumuz sodom-gomore’yi geçti. Fuhşiyat almış başını gitmiş. En başta bahsini ettiğim adam olamayanların ve onlara benzer nicelerinin  çarşaf çarşaf pislikleri ortada gezinirken, halkın gözünde islami diye bilinen kanallar, bu adamlara program yaptırıyorlar. Bilinçsiz bir kesimde “aman bu adam filan kanalda program yapıyor, çok iyi bir insan” deyip nice adileri masum olarak görüyor.

Cemaatlere, tarikatlara tabi olmuş yüzbinlerce müslüman var. Müslümanlara ait gazeteler, dergiler, islami siteler, televizyonlar var. Müslümanlar bu kadar çok  imkana sahipken, islam böylesine ayaklar altına alınıyor ve birileri dur diyemiyorsa ortada koskoca bir yanlışlık var!

Bu bahsedilenlerin sizden uzak olduğunu sanmayın. Dinini ayakta tutamayan, gördüğü edepsizliklere, sesini çıkarmayan en azından içinde sızısını hissetmeyen her kişi, bir gün bu türden durumlarla karşılaşabilir. Toplu bir azap inmese de, bu toplum azabı çoktan haketti. Allah tehir edendir, sabredendir, fakat gazabı çetindir!

Uyanın artık! Açın gözlerinizi! Üzerinize yapışan çamurlardan kurtulun! Yoksa bu ateş sizide yakacak!

Cahide Sultan

58 Yanıt to “Bu Ateş Birgün Sizi de Yakar!”

 1. Ç.Ş.T. Says:

  Yayınla yayınla abla. Eleştirsende sonuçta hatalarımızı söylüyorsun. Bunlar bize ders olmalı. Tepki verenlerde bence kendi hatalarını anlamayanlar yada işlerine gelmedikleri için diyebilirim.

 2. Ç.Ş.T. Says:

  link var mı abla…

 3. Ç.Ş.T. Says:

  Slm abla, peki dinde bir koca eşine nasıl davranmalı, bir eş de kocasına nasıl davranmalı. Ya erkekler bazen çok bencil oluyor. Sadece kendini ve ailesini düşünebiliyorlar. Ozaman tartışmalar başlıyor. Erkek hiç bir zaman hatalı olduğunu anlamıyor. Sanki senin ailen yok sen ağaç kavuğundan çıktın. O erkek istediği kadar ailesini görebilir ama sen göremezsin gibi dolu sorunlar oluyor. hatta biz başlarda bu sorunu çok yaşadık ama allaha şükür aşabildik.

  Hatta bazen bir eşya için eşine bağırıp kızan küfür eden bir çok erkek var. Bayanlarda eskiler gibi sabırlı olmadığı için evi bile terkedebiliyorlar. Daha sonra tabi yine geri dönüyorlar. Yada ayrılabiliyorlar. Veya böyle durumlarda karşılık verip ses yükseltebiliyorlar. Eş dövenler bile var. Bunlarla ilgili bir yazın varsa face de paylaşmak isterim. Evli arkadaşlarıma bizlere ve erkeklere bir ders olsun. Ona göre eşlerimize iyi davranalım. Bazen bizlere kötü davranıp bencilce hareket edebiliyorlar. Bu da insanı çileden çıkarıyor. Bir eş eşine ailesine nasıl davranmalı?

  • Cahide Says:

   Şimdilik kadın kocasına nasıl davranmalı, bununla ilgili bir yazı yazdım. Erkekler için olan sonra inşaallah

 4. deniz Says:

  bundan birkaç yıl evel namazla ilgili birşey ararken islami bir site olan zehirli ok sitesini bulmuştum .ordada tahkik adlı bir beyefendi insanların sorularını sorunlarını cevaplandırıyordu.keza bende bir sorunumla ilgili bilgi rica ettim kendisinden ve cavaplamıştı .burda yani sizin yazılarınızda okurken zehiri ok sitesindeki havayı hissettim.aslında soracak konuşacak çok şey var ama benim ögrenmek istedigim cahide hanım sizin tahsiliniz nedir ?sorumu lütfen yanlış anlamayın ,kendinizi nasıl bu kadar zengin yetiştirdiniz.bunca konuyu nasıl aklınızda tutabiliyorsunuz.ben 40 yaşındayım ama birkaç gün önce arkadaşımla yaptıgım sohbetin konusunu dahi hatırlamayacak kadar unutkanım .ayrıca aklımdan geçenleri yazıya ,bazende sözlere dökemiyorum …siz çok biliyorsunuz bu bilginin kaynagı nerden? ögrenmek istiyorum..sanıyorum cemaat ehli bir bayansınız ve merak ettigim cemmat içerisinde olan insanların neden agızları çok laf yapıyor neden çok biliyorlar lütfen cevaplayın gerçekten merak ediyorum.selam ve dua ile …

  • Cahide Says:

   Anladığınız gibi bir cemaate mensup değilim. Muhammed (s.a.v) ümmetindenim. Elimden geldiğince İslamı yaşamaya çalışıyorum. Çok şey bilmiyorum. Hatalarım dağlar kadar. Öğrenmem gereken çok şey var. Çok acizim. Ayrıca ağzım çok laf yapmaz. Diksiyonum düzgün olsa da konuşurken tökezlemelerim çok olur. Ben kendimi en iyi yazarak ifade edebilirim.

   • deniz Says:

    samimiyetinize ,içtenliginze güvenerek yazmıştım cahide hanım ..siz gayet gergin ve geçiştirmelik bir cevap vermişsiniz ..galiba sorularımdan hoşlanmadınız..ben bu cevaptan sonra bir an , pastaları sizin yapıp yayınladıgınızı ,yazıları ve cevapları eşinizin yazdıgını düşündüm nedense ..valla kızmayın ard niyetim yok olamazda zaten sizi tanımıyorum.. siteyi begendim ve çok bilgili oluşunuzdan etkilendim .yazılaırınız ,konularınız bir ev hanımı degilde egitimli bir insanın kaleminden çıkmış gibi..

    • Cahide Says:

     İlahi Deniz hanım şimdi bu sözünüzü iltifat olarak mı, hakaret olarak mı algılamalıyım bilemedim. Yazılarımı ben yazıyorum tabiki. Eşimin yazma gibi bir alışkanlığı yoktur hatta o benim en iyi okuyucularımdandır.:) Ayrıca benim kadar duygusalda değildir.
     Üniversite okumamış bir ev hanımıyım. Ama okumak araştırmak ve meraklı olmanın insanı geliştiren yegane sebeplerden olduğuna inanıyorum.
     Siz “çok şey biliyorsunuz” diye yazınca enaniyet olmasın, mütevazi bir tavırla cevap vereyim dedim ama siz yanlış anlamışsınız beni. Sorularınızdan niçin hoşlanmayayım? Fakat bir günde 100 e yakın yorum geliyor. maillerle sorular soruluyor. Hepsine aynı titizlikle cevap vermek benim için çok güç. Bu yüzden bazı soruları kısa geçmek zorundayım.
     Umarım ifade edebilmişimdir. Allah’a emanet olun…

 5. nevin arslan Says:

  burma baklavası şurubu için bakmıştım ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN şurayı da okuyum burayıda okuyum derken nöbetin nasıl geçtiğini anlamadım hamdolsun rabbıma sizle bu vesileyle tanışmış oldum ve bundan sonra takipçinizim ALLAHA emanet olun şeker tadında nice bayramlara…

 6. nevin arslan Says:

  ALLAH razı olsun sizden mükemmel paylaşımlarınız bende facemde bazılarını paylaşıyorum lütfen hakkınızı helal edin

 7. ebru Says:

  yorumların hepsini okumaya çalıştım ve konu gene çok dağılmış başka başka şeyler konulara girilmiş.yazındaki her cümleye sonuna kadar katılıyorum canın içimdeki ses diyorum ben senin için,hani bazı insanlar vardır akıllarından çok şey geçerde bunu kaleme yazıya dökemez ya işte bende onlardanım aslında burda konuyla ilgili yorum yazan arkadaşlarla ayın şeyleri düşünüyorum okurken ama birtürlü kelimeler yazıya dökemiyorum nedense. ama seninde değin gibi çok güzel yorumlar var cahidecim.tv konusuna gelince malesef bizim evdede izleniyor çok fazla dizi izlemeyiz ama çocuklar çizgifil izler haberler mutlaka izlenir.keşge bizde nefsimizin önüne geçebilsekte dinimiz adına yanlışlar yapmasak yada en azına indirebilsek bunu başardığımız zaman zaten takva sahibi olabilecez diye düşünüyorum allah yar ve yardımcımız olsun

 8. Anonim Says:

  Diyor:
  Kasım 3, 2011, 6:05 pm
  http://www.beyazgazete.com/haber/2011/11/03/n-c-ye-tecavuz-edenlerin-isimlerini-yayinladi.html okul müdürleri bile 13 yaşındaki kıza tecavüz eden insanlar listesine girmiş, Allah iyilerle karşılaştırsın ve Kuran’ı tanımayanlara karşı bize yardım etsin. Dün herkes twitterda bu listeyi okudu, konuştu, memur, müdür yardımcısı, teknisyen…. Mesleği ne olursa olsun insanlar iyice sapıttı.

  adsız arkadaşınızın yorumunu kimse okuyupta bir yorum yapmamış çok acı hepiniz annesiniz biraz bu savcılar hakkında yorum yapsanız çok acı çok memleket nereye gidiyor kadın cinayetleri ÇOCUKLARA tecavüzler son yıllarda iyice arttı anneler kadınlar hep birlikte bo olaylara dur demeli.

 9. iremina Says:

  Sevgili cahide hanım uzun zamandır yorum yazmadım ama sürekli takip ettim.Laf aramızda sizi ve diğer kardeşlerimi çok seviyorum samimi ve sıcak buluyorum ama sizin kalbinizde hiç yer etmemişim demekki beni hiç sormadınız.Neyse bu kadar naz yeter şaka bir yana sizin tasavvuf konusuna sert yaklaşmanız beni hayal kırıklığına uğrattı ve üzdü.Ben temelleri olan samimi bilinçli gerçek tasavvufun da bizi güzelliklere götüren bir yol ve bir islami terbiye metodu bir nefis ve gönül eğitimi meselesi olduğunu düşünüyorum.Siz farklı düşünüyorsunuz olabilir ama ben sizi sert eleştirmiyorum sizi kabul ediyorum ve hepimizin ortak amaçlar ile faklı yollradan hedefe ulaşmaya çalıştığımızı düşünüyorum…

  • Cahide Says:

   İremina canım kardeşim benim. Seni yeniden burada hissetmek ne güzel. Her akımında ayrı kolları var. kabul etmeliyizki tasavvuf akımının da tevhid inancına ters olan kolları var. Hepsini bir tutamayız tabi. Sen kendini Rabbine o şekilde daha yakın buluyorsan, sana diyecek elbette bir şey diyemem.
   Ben de seni çok seviyorum. Fikir ayrılıklarımız, bizi birbirimizden ayırmamalı. Seninde dediğin gibi, farklı yolları da tercih etsek, amacımız aynı hedefe ulaşmak.
   Bana darılma lütfen, aranması, sorulması gereken çok sevdiğim var ve ben herkese yetişmekten çok acizim…

   • yasemin Says:

    cahide hanım siz eğer sapık ehli sünnet dışı uydurma silsileleri olan tarikat müsvettelerini kast ediyorsanız amenna ama ŞAHI NAKŞİBENDİ HZ ,ABDULKADİR GEYLANİ HZ ,AHMET EL RUFAİ HZ , CÜNEYDİ BAĞDADİ HZ LERİ ve bunlardan hariç İMAM-I AZAM HAZRETLERİNİN söylediği gibi bu imamın son 2 yılı olmasa yanmıştı dediği son 2 yılında dervişlik yaptığı gibi şu anda da dünya alimlerinin asrın MÜCEDDİDİ SEÇTİĞİ MAHMUT EFENDİ,ALİ RAMAZAN DİNÇ ,MEHMET ZAHİT KOTKU, MAHMUD SAMİ RAMAZANOĞLU ALİ HAYDAR EFENDİ(KS) bunlar gibi ehli sünnet olanlar hariç ise kabul
    yunus emrenin dediği gibi:
    ŞERİAT TARİKAT MAĞRİFET HAKİKAT

 10. iremina Says:

  selamün aleyküm cahide hanımcığım vediğer kardeşlerim.uzun süre oldu yorum yazmayalı ama hep takip ettim,çünkü biraz hayal kırıklığı yaşasamda hem sizdeki hemde diğer yorum yazan kardeşlerimizin sammimiyeti,gayreti ve güzel yürekleri beni çekiyor. Kırılmamdaki sebep de ben bir tasavvuf grubuna dahil değilim ama meyilliyim ve ama gerçek,sağlam temelli samimi tasavvuf ehillerini kastediyorum,islam bir hedefse tasavvufunda hedefe giden yollardan biri olduğunu düşünüyorum.Üstelikte hakiki bir mürşidin eğitiminde,terbiyesinden geçilirse daha sağlam yol alınacağını düşünüyorum.Sizden ise katılmayabilirsiniz sevmeyebilirsiniz saygı duyarım ama çok sert yaklaştığınızı hissettim tassavvf konusuna sadece hayal kırııklığına uğradım sizin daha geniş bir yelpazeden baktığınızı zannetmiştim.Lütfen cevap yazın. bugünkü konuda ise yorumlardan biraz içime kasavet çöktü yorumlar fazla karamsar geldi.Bir büyüğümüz artık zaman değişti televizyonlu odadan televizyonsuz odya geçmek hicrettir demişti.Yani işimiz bir yönden kolay çünkü peygamberimizin dönemindeki gibi yerimizi yurdumuzu değiştirmek zorunda değiliz ama çok da zor çünkü büyük cihad denilen nefis ile savaştayız.Yani önce düşman dışardaydı kapıdan içeri girince kurtulabiliyorduk ama artık yanıbaşımızda her odada evimide en güzel şekilde koruyoruz en pahalılarını alıyoruz.İşimiz çok daha zor aslında çok çetrefilli bir devirdeyiz.Ama ümitsizliğe,rehavete gaflete düşmeden bu bizi ibadetten,çocuğumuzla evimizle daha iyi ilgilenmekten alı koyan bizi uyuşturan düşünmemeize ipotek koyan her türlü kötülüğe temel atan bu ve bunun gibi sözümona teknolojik aletten uzak olalım.O BİZİ DEĞİL BİZ ONU KULLANALIM,BİZE VERRİLEN ÖMÜR SEMAYESİNİ HARVURUP SAVURMAYALIM,çok zor ama çokda keyifli bir mücadele biz ahseni mahlukuz aslımıza dönelim,Rabbimizin ilk emri olan OKU hükmünü yerine getirelim ve en önemliside yavrularımızın ahlakına en yıkıcı temeli tv alışkanlığı ki en kötü uyuşturuculardan biri biz anneler olarak kendi elimizle atmayalım.Hadi biz daha güçlü ve sağlam olalaımki yavrularımız hal güzel örnekler görebilsin.Yavrularımız.eşimiz,akrabalarımız,komşularımız ve çevremiz için ne yapabiriz bunu düşünelm saçma gündemlrein esiri olmalım,hikmeti arayalım erdemi arayalım ahlakı arayalım yaşam denilen serüvende…

 11. merce Says:

  tv
  zlemeyenler haberleri nerden takip ediyorsunuz

 12. ceyda Says:

  su tv dusmanligini anlamiyorum izlemeyin gereksiz programlari .dunyadan bi haber haberleri icinde yasadigimiz hayattaki gelismeleri dinlemeden hava durumuna bakmadan nasil yasayacaksiniz bitkimiyiz biz haber kanallari cocuk kanallari var onlari ayarlayin sadece onlari izleyin .nefsinize hakim olun degistirin kanallari yada hic ayarlamayin.muslumanlar dunyadan habersiz mi yasasin

 13. Fatma B. Says:

  BENI UNUTMA CAHIDE ABLAAAAA…..

  Cahide ablacigim ben uzun zamandir senin sessiz takipcilerindenim. Evli ve hollandada yasiyorum.Her yazini zevkle ve merakla okuyorum. Dua gunlerinde butun kardeslerime tek tek dua ediyorum.
  Senden bi ricam var Ablacigim, Dua gununde benim icinde dua edermisiniz? Son zamanlar namazlarimi duzenli kilmiyorum ve kaza namazlarimi nerdeyse kilmiyorum. Lutfen benim icinde dua edermisiniz?
  Allah hepinizden razi olsun. Hepinizi cok seviyorum. Fatma B.

 14. gül altuntaş Says:

  Televizyona bir yakanızı kaptırdımı müzmin bir hastalık gibi üzerinizde kalıyor.Bende bir ara boş kaldığım bir dönemde bu kötü,sari hastalığa yakalanmıştım.Allahtan erkenden kendime geldim.Şimdi tv açacak zaman bulamıyorum.Aklıma dahi gelmiyor.Eğer açıldıysa şiddetle kapatmak istiyorum.Tv müptelası olan dostlar günlük Kuran okuyunca kalpteki heva ve hevesler uçup buhar oluyor adeta.Hele Meali şerif okursanız çok güzel bir ruh haline bürünüveriyorsunuz.Evinizin bereketi artıyor,enzor şartlarda dahi bir bolluğun içnde yaşıyorsunuz.Buna defaatle şahit oldum.Kurana uzak durduğum zamanlar evimize giren paranın çarçur olduğunu gördüm.Çok para gelsebile bize faydası olmuyordu.Betimiz bereketimiz kayboluyordu.Demem oki Kuran hem dünyamızı hem ahiretimizi güzelleştiriyor.Birde okuduklarımızı tam anlamıyla uygulayabilsek aliyyülala.Hep düşünüyorum Kuranın istediği şey ne?Bize ne söylemeye çalışıyor?Dürüst ol,verdiğinsözdedur,yalan söyleme.Yolda kalana,darda olana elini uzat.Fakiri gözet.Harama asla tevessül etme.Sana vekil olarak Allah yeter diyor.Kula kul olma.Namerde boyun eğme.Mazlumun yanında ol.Elinin altındaki insanlara iyilikle muamele et.Sürekli bize insan olmaya yakışır tembihlerde bulunuyor Kuran.Peki televizyon ne diyor.Çaktırmadan,sezdirmeden yapabileceğin her kötülük mübahtır.Allah muhafaza.Yarabbi zamanın fitnelerinden bizleri koru.Ardımızdan yetişen nesli sıratı müstagim üzere kıl.Yazı uzun oldu hakkınızı helal edin içim çok dolu.Sevgiler…

  • Cahide Says:

   Çok güzel, çok doğru tesbitler bunlar. Allah razı olsun Gül hanım. Size birkaç gün önce mail atmıştım ama henüz okumadınız galiba?

   • hatice Says:

    Kardesim gercekten cok kotu zamandayiz allah hepimizi korusun ben aldatildim o kadar zor ki, kocam ise cok inat. Bana guzel hic bi sozünü duymadim. Öyleyken bile saygimi sevgimi esirgemedim ama canim cok yaniyor. “NE YAPMAM LAZIM?” dilimden dua eksik etmiyorum. Bir insana guvenmek ne guzel duygudur. Kocanın sana kalk hanim namazimizi kilalim demesi. Ben namaz kilarken bile alay ediyor “Allah yardim etsin sana” diyor. O zaman canim cok yaniyor. Bilmiyorum eline gecermi yazdigim okursan sevinirim Allaha emanet olun

 15. Anonim Says:

  evlerinde tv olmayan yada izlemeyen arkadaşlara hayran oldum….ben çok izliyorum tv yi…biliyorum kusurumu…o boş ekrana bakıp hem günah kazanıyorum,hem sağlığımdan oluyorum hemde benimle beraber tv izleyen kızımında hayatını etkiliyorum..öteki dünyada tv yüzünden hesaba çekilleceğimi biliyorum…bırak tv kapatmayı,son modelini almaya uğraşıyorum..kendimden nefret ediyorum…çıplak olanlara bakmak insanı unutkanda yapıyormuş…bana bişey olsa bi ilham gelsede tv yi hiç açmasam…çok kuran okusam,sure ezberlesem, kızıma sureler ezberletsem…

 16. adsız Says:

  http://www.beyazgazete.com/haber/2011/11/03/n-c-ye-tecavuz-edenlerin-isimlerini-yayinladi.html okul müdürleri bile 13 yaşındaki kıza tecavüz eden insanlar listesine girmiş, Allah iyilerle karşılaştırsın ve Kuran’ı tanımayanlara karşı bize yardım etsin. Dün herkes twitterda bu listeyi okudu, konuştu, memur, müdür yardımcısı, teknisyen…. Mesleği ne olursa olsun insanlar iyice sapıttı.

  • ismetteyze Says:

   Sabah gazetesi: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal paylaşım sitesi “Twitter”dan Yargıtay’ın N.Ç. hakkında verdiği kararı değerlendirdi.

   “Son günlerde bana en çok yazılan bazı konulara ilişkin görüşlerimi paylaşmak istiyorum” diye yazan Gül, “Bildiğim kadarıyla yargılama süreci bitmemiş, hala itiraz imkanı var. Kamu vicdanını teskin edecek bir sonuç çıkmasını ümit ediyorum. Gencecik bir çocuğumuzun başına gelenlerle ilgili cezanın indirilmesini onaylayan karar, beni de derinden rahatsız etti.

 17. BTS Says:

  dun bir sevdigimden dinledim, diyor ki “eger ki insanda gaye-i hayal olmazsa, o zaman seytanin oyunlarina gelmesi kacinilmazdir” (birebir ayni degil de, bu anlamda bir sey).

  ve ayni sevdigim diyor ki, “eger ki bir tane roman yazacak olsam, adini VE INSAN ALDANDI koyardim”.

  evet insan aldaniyor, isin kotusu de aldanmamak icin caba sarf etmiyor(um). Bilindik bir kissa vardir, Allah’la seytan arasinda gecen. Seytan insanlari yoldan cikarmak icin Allah’tan bir takim sebepler istiyor, Allah ona “DUNYA SEVGISI”ni veriyor, seytan aliyor ama cok da memnun olmuyor, bir tane daha istiyor, Allah ona “MAL HIRSI”ni veriyor, seytan onu da aliyor ama yine cok memnun olmuyor, ve bir tane daha istiyor, Allah ona “SEHVET”i veriyor, Seytan bunu gorunce, sevincinden oynuyor, ve diyor ki, “iste ben bunla insanlari kolayca yoldan cikaririm”. su an bu kissanin kaynagini bulamadim.ama anlattigi sey acik, ve net. Sehvet seytanin en cok kullandigi tuzak.

  Zaten baska bir kissada da anlatilir ya, seytan aksam olunca avanelerini topluyor, sen ne yaptin diye hepsinden tabiri caizse rapor aliyor. Avanelerinden biri diyor ki “ben birine hirsizlik yaptirdim”, Aferin diyor Iblis, digeri “ben birine yalan soylettim” diyor, Iblis yine “Aferin” diyor, Baska bir tanesi de “ben de bugun bir kari-kocanin arasina fitne soktum, aralarini actim” diyor, iblis buna cok memnun oluyor ve onun alnini opuyor..

  Tabi artik gunumuzde seytana gerek dahi kalmiyor sanirim..

  Beduazzaman Hazretleri’nin insanin nicin yaratildigini ve insan hayatinin gayelerini ozetledigi 11.soz’deki ikaziyla bitireyim yorumumu

  “Evet, insana sermaye-i ömür ve cihazat-ı insaniye, mezkûr vezâif için verilmiştir. Ey sersem nefsim ve pürheves arkadaşım! Âyâ, zannediyor musunuz ki, vazife-i hayatınız yalnız terbiye-i medeniye ile güzelce muhafaza-i nefis etmek, ayıp olmasın, batın ve fercin hizmetine mi münhasırdır? Yahut, zannediyor musunuz ki, hayatınızın makinesinde derc edilen şu nazik letâif ve mâneviyat ve şu hassas âzâ ve âlât ve şu muntazam cevarih ve cihazat ve şu mütecessis havas ve hissiyatın gaye-i yegânesi, şu hayat-ı fâniyede nefs-i rezilenin, hevesât-ı süfliyenin tatmini için istimaline mi münhasırdır? Hâşâ ve kellâ!”

  • zeliha Says:

   ALLAH hepimizin yardımcısı olsun yapılan yorumlara katılmamak mümkün değil.sevgili bts ,lütlen 11.sözdeki yazıyı yorumlayabilirmisin cahilliğime verin tam manasıyla anlayamadım ALLAH razı olsun selametle…

 18. çiğdem Says:

  S A Arkadaşlar herşeyin başı iman zayıflığı,şu bir gerçek tv olan evde çocuk yetiştirmek çok zor evlenirken şartlarımdan biri televizyon olmaması idi ,elh onbir yıllık evliyim şimdiye kadar evimize tv girmedi inş hiç girmez.Bilgisayar ise efendimin işinden dolayı var.Cahide hanım söylediklerinize harfiyen katılıyorum ,yanlış anlaşılmasın ama kadınlar kendilerini teşhir ettikçe bu vakaların sayısı artacaktır.Hiç sordukmu kendimize bu giydiğimiz kıyafetten gerçekten Rabbim razımıdır acaba dikkat çekiyormuyum,güzelmiyim ,gençmiyim ,zenginmiyim ,fakirmiyim ,evlimiyim ,bekarmıyım evet bunların hiç birisi aşikar olmazsa işte gerçek tesettür budur derim ben çünkü Rabbim öyle olmamdan razı ve beni öyle görmek istiyor.Bu manto pardesü vs bunlar yıllar önce müslüman hanımlarımızın çarşaftan çıkmaları için hazırlanmış birer tuzak.Ecdadımız büyük insanlar yetiştirdi niye onların elini,yüzünü kimse görmedi,sesini kimse duymadı ne harama baktılar nede harama göründüler.İffetin gerçek manası kendisi günaha girmeyen ve başkasını günaha sokmayandır.Yahu yolda geçerken hiç yabancı erkeklere dönüp bu kadar bakıyormusunuz ama televizyonda ooh izle nasıl olsa seni görmüyor ama haram bakamazsın ,erkekte yabancı kadına bakamaz ,en iyisi biz önce kendi evimizden başlayalım ,çıkaralım evlerimizden tv yi tanıyalım Rabbimizi….

  • veda Says:

   acik giyinmeyenler hatta cocuklar bile tecavuze ugruyorbirkadin olarak gorus aciniza sastim kaldim

 19. Reyyan Says:

  Allah razı olsun ablacım çok güzel bir konuya değinmişsin….

  Hocamız bize şöyle derdi

  Öyle bir zaman gelecek ki, insanlar sokak ortasında ilişkiye girecek ve ona dönüpte sen ne yapıyorsun diyen kişi Hz.Ebubekir gibi olacak…

  Allahu alem, daha kötü günler bekliyor bizi. böyle sessiz kalmaya devam edersek, önümüze gelen herşeyi iyimi kötümü analiz yapmadan kabullenirsek,her programı izlersek, amann canım ne olcak dersek
  Bugün koca Sultan kanuni’yi kadın kız meraklısı biri olarak gösterenler ses çıkarmadığımız takdirde mazallah sahabelere haşa Peygamber efendilerimize dil uzatmaya başlayacak

  Rabbim uyandırsın cümlemizi…
  amin…

 20. özlem Says:

  Yıllardır TV izlemediğim için kimden bahsedildiğini anlayamadım ablacım ama artık aldatmalar, evlilik dışı ilişkiler normal kabul ediliyor ne yazık ki… Öğrencilerime özelliklere kızlara baktığımda yüreğim korkuyla doluyor. Lissedeki kardeşimi düşünüyorum. Canım sıkılıyor…Ben namaz kılıyorum diye benden uzaklaşıyor; giyimimi çok kapalı buluyor. Allah yardımcımız olsun, şeytan sardıkça sarıyor bizi. Nefessiz kalıp ölmemiz an meselesi ama farkında bile değiliz.

 21. hatice Says:

  evet maalesef düzenimiz bu.ve başımıza gelenler kendi ellerimizle yaptıklarımız yüzünden.ALLAH ıslah etsin. Dua edelim evlatlarımızı bu pisliklerden uzak etsin.Ve hepimiz durup bir kendimize bakalım değil mi?Bizler tek tek kendimizi değiştirirsek rabbim de gidişatımızı değiştirir inşallah.Ben açıkcası hepimizi az veya çok suçlu görüyorum.Çünki evet fiili başkası işlese de bir kısmımızın buna seyirci.ALLAHIM içimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri de helak etme ne olur.

 22. Sєуя-i Âℓєм Says:

  . ben müslümanın evinde tv nin olmasınada anlam veremiyorum ya oda başka konu.. hele ki bu kadar seviyesizleştikten sonra,bu kadar fuhşiyatın göze sokulmasından,tüm dizilerden tutunda,haberi sunan sipikerden,reklamlara kadar yayılmasından nasıl rahatsz olmuyoruz.. medya bu denli menfaatçı iken,bu denli paragöz olup insan bile harcarken nasıl haberleri dahi rahatça izleyebiliriz.. mücahidleri törerist ilan etmeleri,kim kiminle ne yapmışları sıradan haberlere dahil etmeleri,gereksiz polemikler v.s. v.s. v.s. … tv karşısında fitneye maruz kalmamak neredeyse imkansız.. şimdi etrafımda bile şuurlu sandığımız insanlar filört olmalı diyorlar şaşıyorum,kafasına göre fetva veren hocaların fetvalarını savunuyorlar,kaza namazı diye birşey yokmuş,araba ve almada kredi çekmek caizmiş,başını açıp okumak,çalışmak Allah’a hizmetmiş!!
  kalakalıyorum.. neresinden tutupda düzelticen bu korkunç fitnenin.. şimdi yaşamaya çalışanlar ayıplanıyorlar,radikal ilan ediliyorlar,hani diyor ya “islam garip geldi,garip dönecek” diye hadisi şerifte öyle garip,öyle hüzünlü şimdi işte.. ahir zamanı anlatan hadisler cereyan ediyor şimdi,anlatıyor boydan boya fitneyi,Rabbim muhafaza etsin,Rabbim yanlışa düşürmesin,imanla son nefesimizi vermeyi nasip etsin amin…

  • Cahide Says:

   Beni utandırdığın için Allah senden razı olsun gülüm. Gerçi benim tv 37 ekran ve bozulunca siyah beyaz oldu ama hiç olmasa daha iyi olur tabi.
   Bu haberi ilk önce müslümanlara ait olan bir gazetenin sitesinde gördüm! En çokta bu etkiledi beni…

   • Sєуя-i Âℓєм Says:

    estğ. ablam kendi nefsime söylüyorum öncelikle,maalesef bende dini bir haber sitesinde rastladım,islami forumlardada tartışılırken gördüm ne kadar acı değilmi.. adının geçmemesi gereken yerlerde haber oluyor..

 23. Sudamlası Says:

  Kalemine sağlık cahide hnm duygularımıza tercüman niteliğinde yazınız…….. bir video izledim geçenlerde anlatılan bi yabancı araştırma doğurganlığın az olmasından 15 yıl içinde hıristiyan ülkelerinde müslüman çoğunluğundan ve kiliseden çok camilerin olduğunu yakın zmn içinde müslümanlar heryeri sarıcaklarından bahsederken bunlar aklıma gelmişti ve merak etmesinler onların soylarını devam ettiricek gençlik türkiyede yetişiyor ister istemez:((((

 24. candan Says:

  ALLAH senden razı olsun ablacıgım.Yazıların cok hoşuma gidiyorALLAH yar ve yardımcımız olsun..

 25. KübraNur Says:

  RABBİM hepimize hidayet nasip etsin inşallah

 26. songül Says:

  cahide ablacım bende öle kötü hissediyorum ki kendimi bunu anlatamıyorum ya biz müslümanız elhamdülillah müslüman bi ülkede yasıyoruz güya ama neden biz müslümanlıgımızı istedigimiz gibi yada gerektigi gibi yasayamıyoruz üniverstelerde neden yarıcıplak gelen kızlar sac sakal birbirine karısmıs kulaklarda küpeler kadın mı erkek mi belli olmayan tipler özgürce rahatca girerken basörtülü kızlar neden gögüslerini gere gere giremiyor.bazen alısveriş merkezine gittigimde karsıdan gelen sözüm ona sosyete acılmıs sacılmıs kabak gülü gibi gelen kadınlar yanımızdan gecerken neden bize bakısları yukardan alaycı…toplumda beyinlerimizi örümcek beyinli olarak tanımlıyorlar acaba onların ki nasıl bi beyin kiii kendilerini hiç utanma ar duygusu olmaksızın herkesin önünde rahatca sergileyebiliyorlar Rabbim sonumusu hayır etsin bu gibi insanlara da hidayet versin….

 27. ak Says:

  mrb cahide abla.4-5 ay önce size bir mail atmıştım.Allah rızası için cevap yazın demiştim.Çok zaman oldu hala cevap yok.

  • Cahide Says:

   Kardeşim, maillerin içinde gözden kaçmıştır. Mailini tekrar gönderir misin?
   O kadar çok cevaplamam gereken mail oluyor ki bazen arada kaçanlar da oluyor. Kasti yaptığım bir şey değil canım.

 28. hicret Says:

  Yüregine saglik cahidem, ayakta alkislanacak kadinsin.günümüzde artik herseyler carsaf gibi ortalara seriliyor. Edep, ahlak, ayip diye birsey kalmamis.Böyle düsünen bizim gibi insanlarada maalesef gerici, eski kafali diyorlar.Cagdaslik böyle cikeflesmekse ben gerici eski kafali olmaya raziyim.Kork Allahtan korkmayan, kullarindan utanmayan insandan derler ya,Gercekten de cok güzel bir söz.Böyle insanlar o kadar cogaldiki,Allah sonumuzu hayir eylesin.selam ve dua ile.

 29. hülya Says:

  hayırlı sabahlar cahidem ve arkadaşlar. konunun ne olduğundan haberim yoktu, şimdi okuyunca bir araştırma yapıp öğrendim. sabah sabah inan midem bulandı. haberi okurken bile kendimi küçülmüş ve iğrenç hissedip, okumayı yarıda bıraktım. bu nasıl bir yaşam tarzıdır anlamadım. bu ” sanatçı” ismi verilen kimselerin, bu iğrençlik dolu seviyesiz hayatlarını, sanki marifetmiş ve bizde çok merak ediyormuşuk gibi en ince detayına kadar çarşaf çarşaf ilan etmenin topluma ne gibi bir faydası var anlayamadım. artık herkes edep duygusunu ne yazikki yitirmeye başladı. bende senin gibi düşünüyorum bu yozlaşmada dizilerin, filmlerin, programların çok etkisi var. gencecik kızlarımız filmlerdeki gibi kusursuz delikanlılar hayal ediyor kusursuz rüya evlilikler bekliyorlar. acınası duruma geldik. sokakta, neredeyse çıplak gezmek çok normal oldu. kızların erkeklerle sokak ortasında birbirlerini öpmeleri çok normal oldu. bir bayanın sokak ortasında sigara içmesi çok normal oldu. kız çocuğunun , erkek arkadaşını ÇAĞDAŞ zavallı babasıyla tanıştırması çok normal oldu. tesettürlüyüm diye geçinip, sadece saçını komik bir şekilde örtüp, altına isteğini giyen , Allah ı değil kendini kandıran , iki kültür arasına sıkışıp kalmış, zavallı şaşkın kadınlarla doldu sokaklar. kadının kocasına, kocanında karısına , küçüğün büyüğüne, büyüğünde küçüğüne saygısı kalmadı. her ortamda, büyük yada küçük farketmeden, densizce avaz avaz bağırıp ağzına geleni söylemenin adı ” DOBRALIK ” oldu. herşeyin ismi değişti. kötü meziyetler bile güzel isimler alıp hepimize cici gözüküp beyinlerimize sokuldu. patavatsızlığın adı, dobralık. kocaya saygısızlığın adı, feministlik. ahlaksızlığın adı, çağdaşlık oldu. çocuk yuvaları ve huzur evleri dolup taşar oldu. yazık ki, çok yazık. ama hiçbirşey yapmasakta olur, namaz kılmasakta, oruç tutmasakta, zekat vermesekte, kur an ı kerim okumasakta, hadisleri yerine getirmeye çalışmasakta, bir tek sure bile bilmesekte, hatta kelime i şehadet getirmesekte olur. birilerinin inancına göre, KALBİMİZ TEMİZ olsun yeter….
  Rabbim evlatlarımızı ve hepimizi bu yozlaşmadan korusun. güzel günler görmek için dua edelim. Allah gerçekten de çok sabırlı. bu toplum herşeyi hakediyor….
  kendimi kaptırıp bihayli yazmışım. ama rekor ayşegülcüğümde=)
  Mevlam yolundan ve yolunda gidenlerden ayırmasın..

  • Cahide Says:

   Koca bir köşe yazısı okumuş gibi oldum. Maşaallah barekAllah! Bu sayfanın sahipleri mesabesindeki kaliteli takipçilerimin yorumları da duvara asılacak, sıklıkla okunacak cinsten oluyor. Yüreğine sağlık can kardeşim. Yorum ötesi, süper bir yazı olmuş!

  • aysun Says:

   muhteşem bir yazı hayatımızda olanları o kadar güzel anlatmışsınız ki sağolun

  • ayşegül Says:

   hülya kardeşim valla öyle güzel yazmışsınki ne söylemek istesem hepsi içinde geçiyor.o yüzden ben rekoru yaptırmaya razıyım böyle güzel yorumculara.hepsinin altına imzamı atarım yüreğine sağlık ben bu iğrençlikleri hangi kelimeyle nasıl ifade edyim bilemediğim ve yazarsam ucu bucağı görünmeyeceği için hiç konuya girmiyorum.top sende

 30. Nevin Says:

  Selamünaleykum; günaydın güzel kardeşim. Yazınızdaki bütün endişelere aynen katılıyorum.ben iki kız çocuğu olan bir anneyim.Evde mümkün olduğu kadar dinimizin kurallarını uygulamaya çalışıyorum, ancak çevremizde gördüklerim yaşadıklarım beni kahrediyor.kızlarıma doğru olanı kabullenmeleri zor olsada anlatmaya çalışıyorum.Allah dinden imandan ayırmasın.kalın sağlıcakla.

 31. behiye Says:

  duygularıma ve düşüncelerime öyle tercüman olmuşsunuz ki….
  yüreğinize ve kaleminize sağlık…

 32. Serap Uzun. Karakazandan Says:

  Ahh,Cahidem.
  Nasıl da kanayan yaramız var yara büyük ama fark eden yok olsa da sesini çıkaran yok.Hepsi siyoninzmin birer oyunuydu ve iyi de oynadılar yaptıkları planları harfiyyen yerine getirdiler.Allah bizi hayirlisiyla uyandırsın,illa ki basımıza birsey gelince mı uyancaz ve birlik olucaz.
  İlla Edep,İlla Edep ve
  İlla Şeriat,İlla Şeriat…………………

 33. Anonim Says:

  Allah razı olsun ,hakkıyla iman eden salih kullardan oluruz inşallah 😦

 34. Fatma Erva Sarı Says:

  ne denilebilirki acı çok acı …
  ben bir ay önce evimden televizyonu kaldırdımm… haberleri internetten takip ediyorumm ama bu olay tv den daha çokk ilgi gördü haber sitelerinde sanki ne denir mal görmüş gibi atladı bazı kesim.gözümüzün içine sokuyorlar dahada belleklerimize yerleşsin dahada normal karşılayalım diye… artık o kadar normalki etrafımda evlenmeden aynı evde yaşayanlar eşini aldatanlar… hattta onu bırakın geçen gün eşimin yanında arabada giderkenn adamlar ağızlarının suyu akarak dikkatle bana baktılar eşimi zor ikna ettim devam edim gitmeye evi kucağında çocuğu olan bi kadına nasıl bakarsın sen nasıl kokuşmuş bir düzendesin lanet olsun sana ve seni bu hale getirenlere…..

 35. huzunlugurbet Says:

  Sa,
  Ayni yazdiginiz gibi bu pisliklerin edepsizliklerine goz yummamak lagzim, sanatciymismis, boyle sanatcimi olur?En cok uzuldugum seyde bu pisliklere bizler prim veriyoruzda para kazaniyorlar ve goklere cikariliyorlar.Bunlar gibilerini yildizlastiracagina yerin dibine sokmayi da bilmeli ve ogrenmeli bu halk.Her yapilani alkislamayi birakmak lagzim, vesselam

 36. gül altuntaş Says:

  Hayırlı sabahlar .Bugün misafirim var ama yinede bir uğrayayım dedim.Rabbim hepimize ilim,irfan,takva nasip eylesin.Her hezimetin sebebi cehalet.Girdiğim ortamlarda onbeş kadın oturuyoruz ve hepsi birbirine benziyor.Kurandan ,Allahtan ,dinden,diyanetten bihaber malum sanatçıları,filmleri ezberebilen onları hayatının baş köşesinekoyan konuştukça boş teneke gibi tıngırdayan kadınlar.Mütedeyyinlerimizde ya ocu bucular ya kaprisliler ya burunları havada.Şöyle sahabe ahlakıyla ahlaklanmış birini buldum yapıştım canım ciğerim gördüğümde bana ölümü ,ahireti hatırlatan biricik dostum Ballı hanım var.Birde bu siteyi bize açarak bizi kendimize getiren Cahide hanım ve sitenin mümine müdavimleri.Rabbim malayaniden,riyadan,boşsözden,cehaletten ve kötü arkadaş şerrinden bizleri korusun.Bizlere sahabe ahlakı nasip etsin.SEVGİLERİMLE

 37. hanife1 Says:

  Sevgili Cahidem malum türkücüler hakkında pek bilgim yok tvde tesadüfen açıklamasını görmüştüm ben yapmadım masumum gibi bir şey söylüyordu belkide doğru söylüyordur bilemem….
  Ama toplumun bozulması hakkında çok çok doğru söylüyorsun bazen ailecek tv başındayken ben ya sık sık kanal değiştiririm yada mutfağa giderim ne reklamlar nede proğramlar seyredebilinecek gibi değil…
  Sokak desen ayrı bir alem bir çok yer et pazarı,aldatmak erkeğin elinin kiri daha yazacak çok şey var diyebileceğim şu ki Allah yardımcımız olsun ablacım

 38. dilek Says:

  Ah ah nede güzel yazmışsın kardeşim içimdekileri olduğu gibi aktarmışsın bayram arası önü arkası yok artık bu işin aldık başımızı gidiyoruz son sürat hızla kendi kıyametimize doğru.Evlatlarımızın durumları daha vahim onlar daha kötü günler de yaşayacaklar 1 tane 17 yaşındaki oğlumun gelicek te nelerle uğraşacağını biliyorum artık bildikçede daha çok korkuyorum RABBİM hepizin gönül gözümüzü açmasına yardım etsin o ateşki bu dünyada en ufacık yaktığında dayanamazken öbür ateş ten RABBİM bizi korusun eline ,emeğine,yüreğine sağlık.

 39. Cahide Says:

  Bayram arası bu yazı olmadı belki ama, içimi sürekli kanatan bir şeyler var. Sessiz kalmak bize yakışmıyor!
  Maillerinde yorum yazamadığını söyleyen kardeşlerim. Açılan yorum sayfasının altındaki Guest kısmına tıklayıp isminizi yazın. Yorum yaz kısmına tıklayıp yorumunuzu gönderin.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: