Doğal Güneş Kremi

Çizik Yeşil Zeytin Yapımı

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

1. İncire, zeytine,2. Sina dağına ,3. Ve şu emîn beldeye yemin ederim ki,4. Biz insanı en güzel biçimde yarattık.5 .Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına attık. 6. Fakat iman edip sâlih amel işleyenler için eksilmeyen devamlı bir ecir vardır. 7. Artık bundan sonra, ceza günü konusunda seni kim yalanlayabilir?8. Allah, hüküm verenlerin en üstünü değil midir? (Tin Suresi)

***********************

Kışlık zeytin yapmanın tam zamanı. Bu yıl zeytin her zamankinden çok daha bol ve ucuz. 1-2 tl. ye zeytin bulabiliyorsunuz.

Her yıl zeytinimizi kırarak yani çekiçte diye bilinen şekliyle yapardık. Kırma zeytin yapımını geçen yıl anlatmıştım. Ama bu yıl kırarken çok ses çıkıyor diye zeytinleri çizelim dedik. Önce “tatlanması uzun sürer mi?” diye düşündüm ama umduğum gibi olmadı. Zeytinin cinsi çok önemli. Bazı cins zeytinler hemen eriyor. Mesela Mardin’de Derik yöresinin zeytinleri çok güzel oluyor. Ege ‘nin bir çok yerindeki zeytinler ve Gemlik’in zeytinleri de çok güzel olur tabi.

Çok iri olan zeytinler genelde yağsız ve lezzeti daha az  olur. Çekirdeği küçük orta boy, yağlı zeytinler daha makbuldür. Erimeye müsait zeytin aldıysanız. Saklama esnasında 1 yemek kaşığı kadar limon tuzu koymanızda fayda var. Nasıl yaptığımı kısaca anlatayım, çünkü yapımı çok kolay.

Eğer çok yapacaksanız ve hemen bitiremeyecekseniz, zeytini hazırlayıp üzerine bol tuzlu su koyun. Ve o şekilde bekletin. Yiyeceğiniz zaman anlatacağım işlemleri uygulayıp tatlandırın.

Çizik zeytin nasıl yapılır?

  • Yeşil zeytinleri yıkayın, 2 veya 3 yerinden bıçakla çizikler atın.
  • Kavanoza doldurun. Üzerine su doldurup 2 gün bekletin.
  • Sonra suyunu süzün, örneğin 2 lt.lik kavanoz için bir kaba bir avuç kaya tuzu koyun. Suda eritip zeytinin üzerine dökün.
  • 2 günde bir bu şekilde suyunu değiştirin. Her su değişiminde zeytinin tadına bakın.
  • Zeytin  tatlanmışsa ve tuzu normalse üzerine zeytinyağı, limon ve kırmızı biberle sos hazırlayıp dökün.
  • Eğer çok tuzlu ise, bir gün tuz koymadan sade suda bekletin.
  • Yine aynı şekilde soslayıp dolapta yada soğuk bir yerde muhafaza edin.
  • Zeytinlerin üzerini hava almıyacak şekilde zeytinyağıyla doldurup saklamakta hava alıp bozulmasına engel oluyor.


NOT: Siyah zeytin de hazırladım fakat henüz olgunlaşmadığı için sonucu yazamıyorum. Allah izin verirse, olgunlaşınca paylaşırım

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Hayırlı aksamlar Cahide hanım, ben 2 kilo yeşil zeytinleri 3 yerden çizip bidona doldurdum,2 günde bir tuzlu suyunu değiştiriyorum ama zeytinlerin kesme yerleri kararmaya başladı neden olmuştur acaba ayrıca hiç olma belirtisi yok nerede yanlış yapmış olabilirim, ayrıca Kaya tuzu ince olanindan kullanıyorum yanlış mı

  2. Bizim burda 6 7 lira zeytin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: