Zilhiccenin ilk on günü

Fikirlerine çok değer verdiğim Abdullah Yıldız hocamızdan kıymetli bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.  Mutlaka okuyun kardeşlerim.

Zilhicce ayının ilk on gününde oruç tutmanın fazileti

Kur’ân-ı Kerîm’de (Fecr 89/1-5) “Andolsun şafağa, on geceye, çifte ve teke, akıp gittiği vakit geceye! Bunlarda akıl sahibi için yemin yok mu?” buyuran Yüce Rabbimizin, üzerine yemin ettiği “on gece”, güçlü rivayetlere göre, Zilhicce’nin ilk on gecesidir. Bahsedilen on gecenin Ramazan’ın son on günü veya Muharrem’in onuncu gününe (aşure gününe) kadar olan on gün olduğu söylense de genel görüş ve kabul, bu on gün/gecenin, Zilhicce’nin ilk on günü olduğudur. Ayrıca, “Biz Mûsâ ile otuz gün için sözleştik; sonra bu otuz günü, on gün daha ekleyerek kırk güne tamamladık.” (A’raf 7/142) âyetindeki on günün de, Zilhicce’nin ilk on günü olduğu söylenmiştir.

Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan amellerin diğer günlerden daha faziletli ve Allah’a daha sevgili olduğunu müjdeleyen Allah Rasûlü (s.); Zilhicce’nin ilk dokuz gününde tutulan her bir orucun bir yıllık oruca, “leyali-i aşere: on gece”den birini ihya etmenin de Kadir gecesini ihyaya denk olduğunu söyler.

“Günlerden hiçbiri yoktur ki onlarda yapılan bir iş Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan işten daha faziletli ve yüce, Allah’a daha sevgili olsun…” (Tirmizi, Savm 52; Darimi, Savm 52)

“Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan (her bir) oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir.” (Tirmizi, Savm 52; İbn Mace, Sıyam 39)

Zilhicce’nin ilk on günü ile ilgili diğer rivayetlerde; Terviye günü ve bilhassa Arefe günü oruç tutmanın faziletine vurgu yapılır. (Arefe, bayramdan önceki; Terviye ise Arefe’den bir önceki gündür. “Arefe”, bilmek, tanımak; “Terviye” ise, sulamak, bol su vermek, bir işi yaparken enine boyuna düşünüp taşınmak demektir.) Peygamberimiz (s.) Arefe gününün fazîletine dair şöyle buyurur:

“Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzât ettiği bir gün yoktur.” (Müslim, Sıyâm 196)

“Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm 197)

Hafsa (r.anha) annemiz, Peygamberimizin (s.) dört şeyi terk etmediğini söyler: “Aşure günü orucu, Zilhicce’nin on günü orucu, her ay üç gün orucu ve sabahın iki rekât sünneti.” (Râmuzü’l-Ehâdîs, 557/4)

Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Onuncu günü ise Kurban bayramının ilk günüdür. Peygamberimizin (s.) Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edilmiştir. Bu sebeple Zilhicce’nin ilk dokuz günü, yani Kurban bayramından önceki dokuz gün oruç tutmak müstehaptır. Fakat sıkıntıya ve halsizliğe sebep olacağı gerekçesiyle, hacda olanların 9. günü (arefe günü) oruç tutması mekruh görülmüştür.

Bugünlerde tesbih (Sübhanallah), tahmid (Elhamdülillah), tehlil (Lâ ilâhe illallah) ve tekbirin (Allahu ekber) çoğaltılması da tavsiye edilmiştir. İmam Malik’in (Muvatta, Hac 246) rivayet ettiği bir hadiste de, arefe günü dua etmenin ve Lâ ilâhe illallahu vahdehû lâ şerîke leh : Allah birdir, Ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur.” sözünü tekrarlamanın en faziletli amel olduğu açıklanır. Sahih-i Müslim’de ise (Hac, 436) Arefe günü Allah’ın af ve bağışının çoğaldığı vurgulanır.

Zilhicce’nin ilk on gün ve gecesi ile Arefe gününün faziletine; Zilhicce’nin ilk dokuz gününü oruçlu geçirip gecelerini de ihya etmeye, bu günlerde zikr ve duayı çoğaltmaya dair bu rivayetlerle yetinelim.

İmdi, Van depreminin acısını millet olarak yüreklerimizde hissettiğimiz şu günlerde, gelin dua ve niyazlarımızı yükseltelim; Zilhicce’nin ilk on gününü bir “Mini Ramazan” coşkusuna dönüştürelim ve şu an mübarek diyarlarda bulunan milyonlarca hacımızın telbiyelerine hep birlikte eşlik edelim:

Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni‘mete leke ve’l-mülk. Lâ şerîke lek : Buyur ey Allah’ım, buyur! Buyur, şerîkin yok Sen’in, buyur! Kuşkusuz hamd ve nimet de, mülk de Sen’indir. Sen’in ortağın yoktur.”

Bu mübarek sözleri terennüm ederek tevhid bilincimizi ve Yüce Rabbimize olan teslimiyetimizi tazeleyelim. Yalnız O’nun emrine amâde olduğumuzu, O’ndan başka ilâh tanımadığımızı tekrarlayalım. Arefe günü iyice yükselecek coşkumuzu Kurban Bayramı tekbirleri ile taçlandıralım:

“Allahu ekber, Allahu ekber. Lâ ilâhe illallahu v’Allahu ekber. Allahu ekber ve lilâhi’l-hamd.”

Evet, 28 Ekim Cuma günü, Zilhicce ayı başlıyor. Bu mübarek zaman dilimi, tüm müminler için bulunmaz bir fırsattır. Van depremi bir kez daha gösterdi ki, ölüm her an hepimizin kapısını çalabilir. Öyleyse, bir yandan depremde vefat eden kardeşlerimiz için Rabbimizden mağfiret dilerken, bir yandan da Zilhicce’nin ilk on gününde ibadet hayatımızı daha da yoğunlaştırmaya bakalım. İnşaallah önümüzdeki Cuma gecesinden başlayarak küçük çaplı bir Ramazan havasına girelim. Gündüzlerini oruçla, namazla, infakla, dua ve zikirle geçirip her gecesini de Kadir Gecesi bilelim. Düşüne düşüne Kur’ân-ı Kerim okuyalım ve hayatımızı onun hayat veren ilkelerine göre yaşamaya gayret edelim.

Kaynak: Time Türk

31 Yanıt to “Zilhiccenin ilk on günü”

 1. Elif Says:

  Selam tüm mümin kardeşlerimin üzerine olsun.. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim cahide abla.Bana Rabbi mi hatırlatan müslümanlar eksik olmasın hayatımdan.sitenizi yeni buldum ve bir Müslüman kardeşim daha varmış sevinciyleyim bir iki gündür.Allah razı olsun sizden …

 2. Hülya Says:

  cahide kardeşim ellerine sağlık bize neler hatırlatın ne güzel yazı allah razı olsun oruc tutanların allah kabul etsin oruclarını sağlıklı huzurlu rabim dualarımızı kabul etsin

 3. SEVGİ Says:

  Allah razı olsun Cahide Ablacığım ben de zilhicce başlıyor diye hemen kitaplatın zilhicce bölümünü karıştırmaya başlamıştım.
  Abdullah Yıldız hocamız da coşkumuzu Kurban Bayramı tekbirleri ile taçlandıralım demiş ya;
  Dün okuduğum kitapta da kurban tekbirinin nasıl oluştuğunu okudum ve çok etkilendim. Sizinle de paylaşatım dedim 🙂

  ….Hz. İbrahim, oğlu Hz. İsmail’i yere yatırıp bıçağı boynuna çaldı İbrahim (A.s.) bıcağı İsmail (A.s.)mın boğazına sürünce bıçak kesmedide İsmail (A.s)
  ‘Ey babacığım benim korktuğum başıma geldi. Evlad sevgisinden dolayı elinin kuvveti kesildi ve beni kesmeye gücün yetmedi’ dedi. İbarahim (A.s.) gadablandı ve bıçağı yandaki taşa vurduda taş ikiye ayrıldı. Dediki ‘Ey bıcak taşı kesiyorsunda eti neden kesmiyorsun.’ Bıçak Hz. Allah’ın kudreti ile konuşmaya basladı ‘Ya İbrahim sen kes diyorsun amma Hz.Allah kesme diyor hanginize itaat edecegim. Yoksa kesipde rabbime itaatsizlikmi yapayım’ dedi.
  Nihayet Cebrail aleyhisselâm Allahü teâlânın emriyle cennetten bir koç getirdi.Cebrail aleyhisselâm koçu getirirken Hz İbrahim hala Hz İsmail’i kurban etken için uğraşıyordu Cebrail aleyhisselâm bu teslimiyeti görünce makamından,
  “Allahü ekber, Allahü ekber” diyerek geldi.
  Hz. İbrahim bu tekbiri işitince; “Lâ ilâhe illallahü vallahü ekber” dedi.
  Hz. İsmail de; “Allahü ekber ve lillâhil hamd” diyerek tekbiri tamamladı.
  Hz. İbrahim koçu kurban etti. Bu tekbirler onlardan itibaren sünnet oldu.

  Kıssanın tamamını okumanızı da isterim arkadaşlar.
  farklı anlatımlar var. Size bir link yollayayım
  http://www.textara.com/hz_ismail_sav_kimdir_tarihi_tarih_hayati

  Benin okuduğum kitap Semerkant Yayınlarının Kurban isimli kitabı. Bayram öncesi okumanızı tavsiye ederim. Bu mübarek ibadetin daha da farkına verıyoruz…

 4. sude Says:

  ALLAH razı osun sizden Cahide hn….sevgiler…:)

 5. Sülbiye Tahmaz Says:

  S.A cahide hanım,bilgileriniz için tşk ALLAHA EMANET OLUN.

 6. gül Says:

  ben de bu sene oruç tutamadım niyet ederken hem kaza orucu hem de zilhicce orucu dedim inşallah Rabbim kabul eder.
  bu 10 gün 1000 adet besmele 1000 adet ihlas okunmalı

 7. aysel Says:

  cahide hanım oruç için nasıl niyet edeceğiz.benim küçük bebeğim var.oruuç borcum olduğu halde tutabilirmiyim.bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. Anonim Says:

  cahide hanım oruca ne diye niyet edeceğiz.küçük bebeğim var.oruc borcum varsa da tutabilirmiyiz.bilgilendirirsen sevinirim.

  • Cahide Says:

   Canım “Niyet ettim ALLAH Rızası için zilhiccenin orucunu tutmaya” diye niyet edebilirsin. Fakat oruç borcun varsa önce borçlarını tutman gerekiyor. Bu mübarek günlerde hem borçlarını tutmuş olursun hemde bu günlerin feyzinden yararlanmış olursun. Yani borcun varsa zilhicce oruçları için değil, borçların için niyet etmelisin.

 9. gül altuntaş Says:

  Cahide hanımcığım ben hergün buralardayım.Hepinizin yorumlarını tek tek okuyorum.Benim sınav tarihim çok yaklaştı Yedi kitabı üç ayda bitirmek gibi bir hüner sergilemem lazım.Bir ders kitabını tamamen hafızama aldım.Bu arada can arkadaşım Ballı hanımla mealede devam ediyoruz.Ama onca koşuşturmada siteye uğramadan edemiyorum.Son konular bayağı ağır meseleler.Konuşsam ayrı dert sussam ayrı dert.Ne yazıkki insanlar tarihini geçmişini bilmiyor.Kitap okumuyor.Araştırma zahmetine girmiyor.Hele zavallı kadınlarımız televizyon ne derse ona inanıyor.Sorgulama yok.Kocaları evde ne anlatıyorsa onu kabulleniyor ne acı.Bazı şeyleri dile getirmek çok güç.Helede anlattığın karşıdakinin anladığı kadarsa ozaman insan kendini yormaya lüzum görmüyor.Zaten adam sabit fikirli ona istediğin kadar anlat anlayamaz.Şu dünya aleminde sizinle karşılaşmak nasip olursa ozaman uzunuzun sohbet ederiz.Aynı dili konuştuğumuz besbelli.Ayşegülcüğümün yorum rekorlarını elinden alacağa benziyorum.Bizim sitenin yorumcuları sıradan kadınlar değil bunu bir kez daha anladım.Hepsi sevgiyle imanla yoğrulmuş pırılpırıl insanlar.Hepsini ayrı ayrı seviyorum.Yine ben uzaktan sessizce takip edeceğim sizi ara sıra böyle selaM veririm.Birkere Sosyolojiye gönül verdik.İnşaallah muvaffak olurum.SEVGİLERİMLE…

  • hülya Says:

   sevgili gül kardeşim, sen böyle sınava hazırlanıyorum, sosyolojiye gönül verdim falan dedikçe, seni çok takdir ediyor ve aynı zamanda hevesleniyorum. sosyoloji yada psikoloji okumak içimde ukde kaldı. senin gibi böyle başaran, amacına doğru ilerleyen kişileri gördükçe, bende yapabilirim diye hevesleniyorum. eğer niyetlenip bu işe kalkışırsam, bu sayende olacaktır arkadaşım.
   inşAllah sınavlarında isteğin başarıyı elde edersin. Rabbim kolaylık versin. Allah a emanet ol….

  • ayşegül Says:

   selamün aleyküm gül abla.bende seni merak etmiştim görünmüyorsun diye.meğer işlerin varmış yorumunu yeni gördüm.RABBİM kolaylıklar versin.dikkat ettim benden uzun yorum yazan yok neredeyse sahiden rekor bende sanırım bazen kendime diyorum bu yorumları görünce çenen değil elin çalışsın diye ama düşününcede içinden çıkamıyorum zaten yazarken elim çalışıyor çünkü:))çok uzatmıyım öpüyorum ablacım ALLAH başarılarını arttırsın

 10. Anonim Says:

  bir elinizde bim marifet allah razı olsun sizlerden

 11. Svm Says:

  Zilhicce orucu ile ilgili soru sormuştum ama sorum yorumlardan kaldırılmış sanki nedenini sorsam

  • Cahide Says:

   Canım kaldırmadım hayır. Bazı sruları hemen cevaplıyamıyacaksam yayınlamayı erteliyorum.
   Bu oruçlar farz oruçlar değil. Bu yüzden ne kadar tutarsan o kadar sevap alırsın ama tutmazsan günahı yok.

   • Svm Says:

    Nazik cevabınız için teşekkür ederim, aslında size sormak istediğim sorular oluyor. Paylaşımlarınız ve değindiğiniz konular çok güzel, Allah razı olsun sizden.

 12. baharatçı Says:

  Allah razı olsun cahide hanım siteniz çok güzel.

 13. selvihan ikiz Says:

  cahide hanım paylaşımınıza çok teşekkür ederim ama bir sorum olacak cuma günü ramazan harici oruç tutmak mekruh olduğu söyleniyor acaba doğrumudur ve bizler cuma günündenmi başlayacağız zilhicce orucuna açıklık getirirseniz sevinirim rabbim razı olsun hayırlı günler

  • Cahide Says:

   Selvihancım aslında bu yazıyı dün yayınlasam daha iyi olurdu. Ben oruca bugünden başladım. Fakat bayrama kadar oruç tutacağımız için, cuma günü başlamakta bir mahsur yok. Cuma gününü tek tutmak doğru değil. Bu şekilde olur.

   • Anonim Says:

    cahide hanım RABBİM ibadetlerinizi kabul ve makbul eylesin sorumu yanıtladığınız için çok teşşekkür ederim sitenizi iki gün önce fark ettim ve çok beğendim yolunuz açık olsun iyiki varsınız ALLAHA emanet olun

 14. ebru Says:

  esselamu aleyküm canım benim çok güzel bir paylaşım aslında hacı orucu diye tutuyoruz bu orucu ama böyle açıklayıcı bir şekilde ve neyi nasıl yapmamız gerekiyor bunları bilmek .yapacağımız ibadetin karşılığını değerini bilmek ve öyle uygulamak çok daha anlamlı ve güzel yüreğine sağlık bacım selametle

 15. Svm Says:

  On gün tutamazsak bile son 3 gün tutabilsek de olur mu acaba?

 16. ayşegül Says:

  ayyy yarabbim nasıl sevindim bu yazıyı paylaşmana ablacım ALLAH razı olsun senden .zaten hep aklın kardeşlerinde kalır muhakkak bunuda duyurayım onlarda isitfade etsinler diye sağolasın.çünkü bende kaçırmadan tutmak isitiyorum hepsini.bu aralar daha bir rabbime sığınasım daha bir yakın olasım var.kendimi dünyada yapayanlız kalmışız gibi hissediyorum.gerçi dün gece acılarımı birazda olsa hafifletecek olaylar oldu.bir çok kanalın ortak yapımı olan vandaki kardeşlerimize yardım kampanyasını gözümü kırpmadan sabahın 4 üne kadar izledim.öyle ağladım öyle derin den içim sızlayarak dualar ettimki anlatamam.uzunca zamandır yitirdiğimizi düşündüğüm birlik ve beraberlik duygusunu kaybettiğimizi sandığım sahiplenme duygusunu öyle derinden yaşadımki hele bazı annelerin verebilecek bir şeyim yok ama sütüm var oradaki annesini kaybetmiş evlatlarımızı emzirebilirim demesi,bir assubay eşinin bağlanıp bende gönderebileceğim param yok ama alyansımı bozup sabah parasını göndercem demesi,hem babasını hem abisini ne acıdırki vanda görev yaparlarken 15 yıl arayla kaybeden iki kıymetlisini orada şehit veren bir kardeşimizin bağlanıp bende çok iyi anıları olmasada bende bin lira bağışla kardeşlerimize destek olmak istiyorum demesi,helede şuan şırnakta vatani görevini yapan asker kardeşlerimizin yataklarını afet bölgesine gönderdikleri için kendilerinin 4 kişi bir yatakta yattıklarını dahada neler neleri duydukça inanın sabaha kadar hem ağlamaktan bitap düştüm tüylerim neredeyse hiç yere inmeden dinledim,hemde bir o kadarda böbürlendim ve sevindim işte ben böyle bir ülkenin evladıyım iyiki bu topraklarda dünyaya geldimde iyiki bu kadar vatanını seven varını yoğunu ortaya dökebilecek kadar onurlu ve yürekli insanların arasında yaşıyorum diye.ne diyim herhalde bu ülkeyi bölebileceklerini ve oralardaki insanlarıda ”onlar sizi sahiplenmez onlar sizi sevmez onlar sizden nefret eder” diye beyinlerini yıkamaya çalışıp sürekli ötekileştirme çabasında olan bu çapulculara sanıyorum verilebilecek en güzel cevaptı.bir yerlerden bir şekilde okuyan falan olur belki ”hey kendini bilmezler,BUDA SİZE KAPAK OLSUN”

 17. Yıldız KORKMAZ Says:

  Cahide kardeşim Allah senden razı olsun.Dualarının hepsi bizimde duamız olsun inşallah.

 18. yeşim Says:

  amin…
  keşke tutabilseydim.yine çok hasta olurum diye korkuyorum…içim gidiyor ama….Allahın rahmetine sığınıyorum…

  • Cahide Says:

   Her şey sağlıkla Ablam. Sağlığına iyi gelmiyorsa dinimize görede tutman doğru değil zaten.
   Allah’a emanet ol ablacım…

 19. hülya Says:

  cahidem can kardeşim, yine kaleminden bal damlamış. böyle büyük bir fırsattan dostlarınıda haberdar ettiğin için Allah senden razı olsun. ” mini ramazan ” benzetmen çok güzel. bu günleri layıkıyla değerlendirebilirsek ne mutlu bize.
  geçen gün kayınpederimde uyardı, bu on günü iyi değerlendirelim gafillerden olmalayım diye. annemlede konuşurken, ” bazen firmalar ve mağazalar kampanya yapıyor. herkesin kaçırmayayım diye aklı gidiyor. hemen değerlendirip fırsatını bulmuşken koşup alıyoruz. bundan güzel kampanya mı olur. bir yıllık oruç ve günahların keffareti söz konusu. ” dedim , annemde çok güldü, nerden geldi aklına ama doğru düşünüyorsun dedi=) inşAllah Rabbim kabul buyurur. Allah a emanet ol cahidem….

  • Cahide Says:

   Yok Hülyacığım bu yazı bana ait değil..:)
   Başta da belirttiğim gibi Abdullah Yıldız hocamıza ait.
   Dün Time Turk’te okuyup hoşuma gidince sizinle de paylaşayım istedim.
   Allah bu günleri layıkıyla idrak edenlerden eylesin.(amin)

 20. bbahar Says:

  Allah razı olsun.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: