Doğal Güneş Kremi

Üzgünüm…

Gömdüm oğul seni toprağa gömdüm
Kanlı gözyaşımla pınara döndüm
Tabutun üstünde dirildim öldüm
Seni vuran eller kırılsın oğul…

Bugünlerde hep bu ağıtsı türkü dolanıyor dilime…Üzgünüm… Mehmet, Ali, Ahmet, Osman… Hepsi bizim evlatlarımızdı. Hepsi Muhammed (s.a.v) ümmetinden… Hayalleri, umutları göğüslerinde asılı kaldı. 1, 2, 3, 5, 10, 26… sayması ne kolay, ne kolay söylemesi…

Nasıl büyüdüler, nasıl gözü gibi baktı anaları… Kaç kez dolandı ardından, yemeğini yesinde büyüsün diye. Kaç kez uykusuz kaldı kimbilir… Kaç lokmayı yemeyip yedirdi, kaç bayram kendine bayramlık almadı da oğluna aldı babası, ne bilsin zalim…?

Kime kızmalı şimdi? Kime ah etmeli? Gencecik fidanları yeyip bitiren, adı konulmamış bir savaşı kime şikayet etmeli?Üzgünüm, ama öfkem hüznümden daha büyük. Daha kaç kez yanacak içimiz? Kaç kez 10, 24 diye kolayca söylenen rakamları duyacağız?

“Sözün bittiği yer” miş! Evet bence de sözler bitmeli artık. Artık icraaete geçilmeli. Nereye kadar zulme seyirci kalınacak. Nereye kadar kuru ve içi boş sözler dinleyeceğiz? Kaç istihbarat zaafı daha duyacağız?  Savaşmayı bilmeyen, bütün askerliği boyunca en çok 3-5 kurşun sıkmış gençleri nereye kadar kuduz köpeklere siper yapacaksınız?

Boğazıma düğümlenmiş bir yığın cümle… Üzgünüm, ama öfkem hüznümden daha büyük…

Yavrularımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerinin acılarını tüm yüreğimle paylaşıyorum. Rabbim sabırlar versin. Son olsun inşaallah, SON OLSUN……!!!

NOT: Dostlarım, ezberimi yaptım çok şükür. Malumunuz bu aralar hepiniz gibi bende üzgünüm. Bir kaç güne kadar yeniden beraber olmayı umut ediyorum. Hepinizi çok özledim. O güzel maillerinizi yüreğimde saklıyorum. Rabbim hayırlarla buluştursun.(amin) Allah’a emanet olun kardeşlerim…

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Yıldız KORKMAZ says:

  Bende çok üzgünüm çook.Ölen askerciklerimiz benim oğlumla yaşıtlar.Üniversiteye gitmeseydi benim oğlumda askerdi şimdi.Ne yapmalı ağlıyor. ağlıyor vede başka bir şey yapamıyorum.Allahım sabırlar versin ailelerine.Dua etmekten başka birşey gelmiyor elimdenŞehitlerimize rahmet diliyorum.Hepimizin başı sağ olsun.

 2. Burada kendi aramizda, yazanlarin hepsinin Müslüman oldugu bu sayfada bile asilmasi gereken ne uzun yol var daha diye düsündüm bazi yorumlari okurken. Türkiye’de kürtlerin yasam sartlariyla ilgili cok fazla bilgi sahibi degilim. Ama kimsenin kimseyi disladigi yok deyip kestirip atacak kadar basit bir konu degil. Karsilastigimiz bazi durumlardan yola cikarak “onlar böyle, onlar söyle” diye degerlendirmede bulunmaya calismak ta sadece bir genellemeden ibaret olur, ötekilestirmeye yol acar. Ne “biz” ne de “onlar” homojen bir grup degiliz ki. Cogunluk olmak bazen farkinda olmadan kendini daha olumlu algilamayi, daha hakli görmeyi, öncelemeyi beraberinde getirir. Ve bazen dislanilmislik, ayrimciliga ugramislik hissini insan cok kücük davranislardan, satir aralarindan alabilir. Bunu yurtdisinda yasayan arkadaslar daha iyi anlarlar.

  Müslüman icin ne Türk olmak, ne Kürt olmak bir üstünlük ifade etmez. Ama insanin etnik kökeni kimliginin bir parcasidir da ayni zamanda. Bazen bazi duygularini insan ana dilinde daha iyi ifade edebilir örnegin. Veya anadilinde duydugu bir kelime daha farkli isler yüregine.

  Her seyden önemlisi bu cesitlilik Rabbimizin ayetlerindendir:
  “Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, alimler için gerçekten ayetler vardır.” (30/22)

  Kürtce’nin okullarda secmeli ders olarak ögretilmesine bile karsi cikan ne cok insan var. Bunda ne var ki? Baska yabanci diller ögretilmiyor mu Türkiye’de? Türkiye’de bu kadar cok Kürt insani yasarken, onlarin da kendi dillerini okullarda ögrenmelerinden daha dogal ne olabilir ki? Almanya’da Türklerin yogun yasadigi bölgelerde bircok okulda Türkce dersi veriliyor. Iki dilli yetismek bir zenginliktir.

 3. yeşimm says:

  Allah tüm şehitlerimize rahmet,ailelerine sabır,o şerefsizlerin de belasını versin.Irkçı değilim ama TÜRKLÜĞÜMLE GURUR DUYUYORUM.

 4. Ahh canım yaa az önce gözyaşları içinde her bir şehidin memleketlerinde toprağa verilişlerini izledim.çok acı çokkk.Dur denmeli artık elinden gelenin fazlasını yapmalı devlet artık.Dost görünen ülkelere de aldanmamlı yüze gelince yanınızdayız acınızı paylaşıyoruz diyorlar fakat arkadan tereöre destek veriyorlar.Şehitlerin biride MUŞ’tanmış .yurdumun her bir toğrağı bizim hepimizin ALLAH kötüleri ıslah etsin.malum partiden muşlu olan tereörün önde gelenide bu kan durdurulsun artık diyor .neden sonra , daha ne kadar gencin kanı dökülecek yok yere ALLAH’ım sen sonumuzu hayır ett

 5. Axşamınız xeyrli olsun.Məndə Bir türk olaraq çox pis oluram.Bizdə 1həftə öncə 5 şəhit verdik.elə cavan idilərki.20yaşları vardı.kim bili ürüklərində nə arzuları vardı.hamısı puç oldu getdi.Tez unudulacaq.heç olmamış kimi yaşayacagıq.Torpağın üzü soyuqdur deyirlər.Bəz onların valideynləri encə dözəcək bu acıya?Nolar olmasın dava-dalaş,olmasın ölüm.Hə kəs öz əcələi ilə ölsə nə olar??Ölüm hər kəsin haqqidir.Amma belə olmasın nolarrrrr.İçimiz parçalanır.Allah cəmi şəhidlərimizə rəhmət eləsin.Yerləri behiştlik olsun.VAldiyenlərinə isə Allahdan səbr diləyirəm.

 6. Cahide Hanım,

  Kime kızmalı şimdi? Kime ah etmeli? Gencecik fidanları yeyip bitiren, adı konulmamış bir savaşı kime şikayet etmeli?

  demişsiniz.Savaş varlığı kabullenilmiş devletler arasında olur. Bunların yaptığı terörizmden başka bir şey değildir.
  Şehitlerimize rahmet, ailelerine ve Türk Milletine başsağlığı diliyorum.

  Saygılarımla,

  Ayşe İnan

 7. ilknur.01 says:

  Allah BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZE gani gani rahmet,RASULULLAH’A KOMŞU etsin.ailelere sabır versin.bizim yüreğimiz böyle yanarken onlara ne demeli?

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: