Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Evde Pul Biber Yapımı

pulbiber yapımı

“Bir müslüman, farz namazın vakti geldiğinde güzelce abdest alır, huşû içinde ve rükûunu da tam yaparak namazını kılarsa, büyük günah işlemedikçe, bu namaz önceki günahlarına keffâret olur. Bu her zaman böyledir.” (Müslim, Tahâret 7.)

Es-Selamu aleykum dostlar. Hepimiz için hayırlı, huzurlu, sağlıklı, bereketli bir hafta olsun inşaAllah. Acılı bir tarif var sırada. Bizim için acılı bir gün sayılmaz aslında. Çocukların heyecanla okul hazırlıklarını bitirdik. Evde bir telaş, bir heyecan… Sonra Güneydoğu’ya özgü sezonun ilk aksiyon haberini aldık. Gösteri varmış bugün. Aman ne iyi, ne iyi!!

Geçen 23 Nisan’da ağzımız yandı malum. Bu yüzden, küçüklerin heyecanlarını kursaklarında bırakıp bugün okula göndermemeye karar verdik. Abilerimiz gitmemeyi kabul etmedi. Yiğitçe bir çıkışla: ” Biz tırsmayız öyle şeylerden gideceğiz!” dediler…

Doğrusu benim de, güzel bir tatilin ardından sükûn bulmuş ruhumu, böyle saçma sapan olaylarla kirletip huzursuz etmeye hiç niyetim yok!

*****************************

Evet bugünün tarifi çok acılı ama benimki tatlı acı 🙂 Ailecek acıyı çok severiz. Yılda en az iki kg. pulbiber bitiririz. Her yıl annem yapardı pulbiberimizi ama bu yıl bahçemizde fazla biber olmadığı için iş başa düştü..:)

Belki de en kolay kış hazırlıklarından biri pul biber yapmaktır. Az malzeme ve az uğraş gerektiren, mutfağımızın en önemli baharatlarından birini nasıl yapabiliriz anlatmaya çalışayım inşaallah.

EV YAPIMI PULBİBER

Malzemeler

Pul Biber nasıl Yapılır?

  • Tatlı pulbiber yapacaksanız, kırmızı salçalık biberlerin tohumlarını ayıklayın. Bol güneş alan bir yere, bir bez üzerine serip kurutun. Annem salça yapacağı zaman, salçalık kırmızı biberleri ortadan ikiye kesip, bahçede bir bez üzerine serer. Sabaha kadar karıncalar bütün tohumları çeker 🙂
  • Acı pulbiber için bulabilirseniz kırmızı olanlarını, bulamazsanız yeşil arnavut biberlerinden alıp sap kısımlarını çıkarın. (Sebze ve meyvelerin yenilebilir her yerinin yenmesi taraftarıyım. Hiç bir şey boşa yaratılmamış. Biber tohumlarının da ağrı kesici özelliği varmış. Bu yüzden ben, biberlerin tohumlarını ayıklamıyorum.)
  • Uçlarına bıçakla çizik atın, hava alarak çabuk kurumasını sağlayın. Yine aynı şekilde güneşe serin.
  • Güneşte kupkuru olan biberleri, mutfak robotuna atıp çekin.
  • Pul bibere her yerine nüfuz edecek şekilde zeytinyağı ve biraz tuz ekleyip karıştırın. (Bunu güvelenmemesi için yapıyoruz.)
  • Ağzı kapalı kavanozlarda saklayın.

CAHİDE

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Cihangir Karabağlı says:

    Termostat ayarlı fırında 75 derecede 6-10 saat arasında (kalınlıklarına göre )biberler takır takır kuruyor . Önceden yıkayıp saplarını çıkarıp bu şekilde kuruttuktan sonra pudra şekeri makinesinde duman haline getirip kullanırsanız granülleri daha da ince olduğundan 2 misli acı olacaktır. Bu şekilde hijyenik olarak hazırlanmış biberin içine zeytinyağı tuz falan da koymaya gerek yok üstelik aflotoksinden de arındırılmış olmaktadır. Satın aldığınız biberlerin çoğu kendi kendin kurutulmuş dolayısı ile aflotoksin ve parazit yumurtası ihtiva eder ve sağlığa zararlıdır.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: