Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi

“Ziyaretleşin, hediyeleşin. Çünkü ziyaret sevgiyi perçinler, hediye de kalpteki buğz, kin, adavet gibi kötü duyguları söker atar.” (Kütüb-i Sitte)

Devamlı olmasa da, arada sırada  Türk kahvesi yapıp içmeyi severim. Geçen gün kapım çalındığında gelen paketin içinden çıkanlar benim için sürpriz oldu doğrusu. Paket Hatap Un‘un  Gıda Mühendisi İlknur Hanım’dan geliyordu.

İlknur hanım, mana yüklü meşhur sözümüz, ” Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” dan yola çıkarak bana Çorum’a özgü meşhur leblebi çeşitlerinden ve çok şirin, bakır bir cezve yollamış.

“Sevmek için görmeye gerek yok” derim hep. Görmeden, sesini bile duymadan çok kişiyi sevdim ben. Hiç şüphe etmedim, hiç “acaba” demedim nedense.

Zerafeti, Hanımefendiliğiyle İlknur Hanım’ı da çok sevdim. Zaman içerisinde güzel bir arkadaşlığımız oldu. Kendisine bu güzel ve değerli hediyeleri için sayfamdan özel olarak teşekkür etmek istedim.

Hazır Türk kahvesinden konu açılmışken, ben kahveyi nasıl pişiriyorum, onuda anlatayım isterseniz.

Köpüklü kahve nasıl pişirilir?

1 fincanlık kahve için düşünecek olursak, ben cezveye 1 tatlı kaşığı kahve, şekerli kahve için 1 tatlı kaşığı, az şekerli kahve için 1 çay kaşığı şeker ilave ediyorum. Soğuk suyunu ekleyip güzelce karıştırıyorum.

Ocağa koyduktan sonra altını kısıyorum ve hiç karıştırmıyorum. Kabarıp köpüklenmeye başladığı zaman ocaktan alıp (eğer bir kaç fincan yapacaksam) fincanlara paylaştırıyorum. Cezveyi tekrar ocağa koyuyorum. Kaynama aşamasına gelip kabardığı an altını kapatıyorum.

Kahvenin asla kaynamaması lazım. Sadece mırra adlı kahve çeşidi kaynatılır ve çok acı bir kahvedir.

Kahve neden köpürmez?

Eğer kahveniz bayatlamışsa malesef istediğiniz gibi köpürmeyecektir. Taze kahve bol köpüklü oluyor. Sanıyorum bu kahvenin kalitesiylede alakalı. Birde kahveye mutlaka soğuk su koyun, deneyimlerime göre sıcak su koyuncada kahve köpürmüyor.

Madem bu kadar anlattım. Bu kahvem de benim hepinize ikramım olsun. Afiyet olsun dostlar

Not: Kakuleli ve çikolatalı kahve tariflerimi de ilerki zamanlarda vereyim inşaallah.

CAHİDE

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Kakao meyvesi dıştan Hindistan cevizine benzer ikiye ayırdığınızda iç çekirdekleri kahve ve onu saran dış kısmı ıse kakao olur yani kahve çelirdeği ve kakao aynı meyveden üretilir. Zatem her ikisiminde acı bir tadı vardır, kahveyi yaparken içine bir cay kasıgı kakao koyarsanız hem tadı bozulmaz hem de şaşırtıcı şekilde köpürür kahve içmeyi sevmeyen biri olmama rağmen çok güzel kahve yaptığımı söylerler işte sırrım…. 😉 denemesi bedava..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: