Doğal Güneş Kremi

Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Patlıcan kurutmayı hepimiz biliriz aslında. Ama benim özellikle dolmalık patlıcan kuruturken uyguladığım yöntemi belki daha önce hiç duymadınız.

Ben patlıcanları normal oyduktan sonra su dolu bir kabın içine atıyorum. Bütün patlıcanlar bitince 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletip sonra ipe diziyorum. Suya tuz  atmıyoruz. Bu şekilde patlıcanlar kururken fazla büzüşmüyor ve içleri beyaz kalıyor. Patlıcanları devamlı güneş alan bir yere değilde günün bir kısmında güneş alan bir yere koyarsanız yanmadan kurutmuş olursunuz. Birde patlıcanları aralıklı dizmeye gayret edin ki, hava alsın, birbirlerine değip çürümesinler.

CAHİDE

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide hanım kurutmalık asıldığında minik sineklerle doluyor.Bunu nasıl engelleyebiliriz.

 2. ben bu kış ilk defa denicem patlican kurutmayı dışardan satın alıyorum ve bayılarak yiyorum evdede aynı şekilde olurmu yazdığınız şekilde yapsak teşekkürler…

  1. Aynı şekilde olur canım

 3. bu aralar yapılır mı yoksa ağustosu beklesem mi acaba sizce?çok teşekkürler.

 4. cahide hanım yemeklık patlıcanı istediğimiz sekilde kesip sizin dediğiniz işlemleri yaptıktan sonra temiz bir beze serip ev içinde kurutabilir miyiz.tabi ki yaz geldiğinde:):)ayrıca siz domates kurutuyor musunuz kurutuyorsanız bize de öğretir misiniz…

  1. Oya hanım daha önce domates kurutmayı anlatmıştım.
   http://cahidejibek.wordpress.com/2011/02/25/kuru-domatesli-yumurta/

   Fakat bu bilgiyi ayrı bir yaz olarak yayınlamakta fayda var.
   Ev sıcaksa patlıcanı dediğiniz gibi kurutabilirsiniz.Fakat nemli iklimlerde kuruması biraz zaman alır.

 5. teşekkürler

 6. patlıcan içlerini nasıl değerlendirebiliriz?

  1. Bak onu yazmayı unuttum Meral. Ben patlıcan içlerinden ya sebzeli yemek yaparım ya da özellikle iri parçaları kurutur kışın yine soğanlı salçalı pişiririm.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: