Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Bazen Kazandım sanarken Kaybeder insan!

“Ben sizin Rabbiniz  değil miyim?”

“Evet Rabbimizsin!”

Taa en başta ikrar ettiği şu ağır sözün idrakinden zamanla nasıl da uzaklaşmış insan. Bir evet ne  çok şey barındırır içinde.  “Tamam” dersin, “Olur” dersin, “Her şeye rağmen kabul ettim” dersin bir evetle… Söz vermişsindir çünkü. Karşındaki güvenmiştir, inanmıştır sana…

Allah’a söz vermek ne çetin iştir. Birliğine Evet, Rabliğine Evet, kulluğuma Evet,  her emrine  Evet Allah’ım…

Bu Evetle putlara, tağutlara Hayır, dayatılan türlü ilahlara, senin adını, dinini malzeme yapıp kandırmaya çalışanlara, din için dinden çalanlara, İslam için, İslamdan harcayanlara, dünyalık payeler için, emirlerini arkaya atanlara HAYIR! demiştir insan…

Zamanla unutulan, unutturulan bu söz insanları hangi buhran ve bataklığın içine sürüklemektedir farkında mıyız?

“Evet, İslam ama mecburum…”

“Allah’ın emri olsa da hizmet için…”

İslam’dan taviz verilerek yapılan hizmet, kime ve neye  hizmettir?

Allah’a verdiği sözü unutan bir Müslüman’sa eğer, verdiği tavizlere hangi bahaneleri kılıf yapabilir ki?

Son iki yazıma gelen yorumlarda dikkatimi çeken bazı bölümler vardı: ” başını açarak çalışan biri belki başka insanlara faydalı olur”  “Asker eşleri başlarını açmasa sonumuz Suriye gibi olurdu” “Bu meseleler derin meseleler, her şeyin bir sebebi var, biz her şeyi anlayamayız”

Evet alim değilim, din konusunda ihtisas yapmadım. Birçok konuya vakıf değilim belki ama Rabbimin emrettiğini, sünneti seniyyeyi, İlahi emir ve yasakları  anlayamayacak kadar da idraksiz değilim! Müslüman basiret ve feraset sahibidir.

Rabbine boyun eğmiş ve Rabbinin  kendisinden ne istediğini idrak etmiştir.

Allah’ın emirlerini çiğneyerek, Allah’ın rızasına ulaşmayı nasıl ümid edersiniz? Müşrikler peygamberimize davasından vazgeçmesi için türlü vaatlerde bulunduklarında ” Bir elime güneşi, bir elime ayı verseniz yine de davamdan vazgeçmem “ buyurmuyor muydu? Size bunlardan daha büyük ve değerli şeyler mi vaad edildi ki kolayca davanızdan tavizler veriyorsunuz?

Müslüman genç bir kızı, bir hanımı hizmet için başını açması, müslüman bir genci, belli bir yere geleceksin diye namazı bırakması yönünde ikna etmeye çalışarak hangi dünyalık makamı Rıza-yı ilahi’ye  tercih ettiriyorsunuz?

“Zirveye tırmanacağım”, “köşeleri tutacağım”, “muhkem yerleri ben dolduracağım” derken atılan yanlış adımlar asıl gayeyi unutturdu, dava aşkını bitirdi, dünya hırsı imana galip geldi.

“Eğer efendimiz(s.a.v) kabrinden kalkıp gelebilseydi, sanırım günümüzde, Ben Müslüman’ım! Diyen birçok insanı İslâm’a davet ederdi…

Bugün İslam anlayışının rengi gerçek İslam’ın rengine uymuyor. Siyah ve beyaz dururken gri tonları öğretildi bize. Bilgisi bulanık olan birisinin, eylemi duru olamaz. Müslüman’ın din anlayışı; Âsiye’ye değil Firavunun din anlayışına, (İbrahim’in sancısına değil Nemrutun kamçısına özenen bir din anlayışına benziyor. İnsanların, bir parça Müslüman, bir parça gayri Müslim olduğu bir inanç ortamındayız.”

Oysa Allah’ın, “emirlerimden taviz vererek bir yerlere gelebilirsiniz” gibi bir emri veya Resulün böyle bir tavsiyesi yoktu. Bilakis emirler hiç bir halde İslam’dan taviz verilmemesi yönündeydi.

Yıllardır hizmet için taviz verilebilir diye cevaz verenler, ılımlı İslam adı altında yeni bir din oluşturmaya çalışanlar, İslama sığmayan “yahudi ve hıristiyan kardeşliği”, “diyalog” söylemlerini zihinlere pompalayanlar toplumun bozulma sürecine önayak oldular. Düşmanlarını kazanmaya çalışırken, dostlarını kaybettiler.

“Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.”(Maide,51)

İyi niyetlerle yapıldığı söylenen bol tavizli  uygulamalar, İslamı ayakta tutmaya yönelik hiç bir katkı sağlamadığı gibi, birçok kalpte itikadi zayıflamalara yol açtı.

Bir din adamı nasıl olurda birilerine hoş görünmek için ve bile bile nasıl kendiside hakikatleri gizler?

“Kitapta insanlara indirdiğimiz ve beyan etiğimiz beyyineleri ve Hüdayı gizleyenlere hem Allah lanet eder hem de lanet edebilenler lanet eder.” Bakara 158

“İnsanlardan korkmayın; Benden korkun. Benim âyetlerimi az bir karşılıkla satmayın. Kim Allah’ın indirdiği hükümlerle hüküm vermezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.”(5/Mâide, 44)

Bir gurubun sayılarının hızla artıyor olması, her zaman hayra alamet olmayabilir.  İnsan yükseldim sanarken, giderek alçaldığını fark etmeyebilir.  Sizin İslam’dan verdiğiniz tavizlerle iyi bir yerlere geliyoruz dediğiniz hal sonu felaket olan  yanlış bir gidiş olabilir.

Bazen gözler hakikate bağlanır. Bazen kazandım sanarken kaybeder insan…

“Yamadık dünyamızı yırtarak dinimizden,
Din de gitti dünya da gitti elimizden.”

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. tarikatların iç yüzünü bilmeyen kalmadı sazanlar hariç insan bir merak eder bu kadar insan niye çırpınır

 2. elif zeynep abdullah says:

  dün gün boyu babamın kaza atlattığı ufak tarladaydık, neler kaçırmışım meğer, kızım ve teyzesi, biraz da ben ve küçük eymenimiz böceklerden huylansa da oğlum çok eğlendi, toprağa ayak basmayalı uzun zaman olmuştu, aklıma hep tavizler geldi özellikle toprakla konuştum çok zaman avuçlarıma alıp, ayaklarımı alnımı değdirerek , unutma nefsim yarın bu toprağın altına gireceksin dedim. ablacım bu yazını da çok beğendim, arada çok eskilerden link verilmesi güzel oluyor, ayrıca yazıda verilen linkler de faydalı bilgilerdi, Allah cc hepimizden razı olsun.

 3. Esselamu aleykum.
  Tarhananı biraz önce aldık,ne kadar çok göndermişsin,
  hakkını helal et,ellerin dert görmesin,
  bize en az 2-3 yıl gider 🙂 çok teşekkür ederim,
  Allah’a emanet ol.

 4. selamünaleyküm aklıma takılan bir konu var bildiğim kadarıyla çok konuşulan bir konu merak ediyorum aslında doğrusunu hocadan duydum ama herkes kabul etmiyor herkes yorum yapıyor bakalım siz ne söylüyceksiniz ,malum konu sokakta takılan başörtüsü çoğu insan açık insanlardan daha çok dikkat çekiyor diyor,giymiş dapdar kıyafet heryeri belli oluyo birde başörtüsü takıyor diyorlar, birde makyaj yapıyor açık olan insandan daha çok dikkat çekiyor diyorlar bense diyorumki hocanın dediğini ve kabul etmiyorlar .Hocanın dediği o beğenmediğin insan başını açsa dahamı iyi olurdu. bence tamam ortada giyim kuşam yanlışı var ama başörtüsünü çıkarsa dahamı güzel olur? gönül isterki peygamberimizin zamanında ne giyiyorlarsa o giyilsin ama kişideki nefs insana o kadarını giydiriyor o kişilere hidyet etsin Allah demek lazım kötü eleştirmk yerine umulurki tam anlamıyla kapalı giyinir diymi.saçı açık olandan çarşaf giyinene kadar herkes alim kesiliyor neden hocaların söyledikleri dikkate alınmıyorda kişisel fikirler dikkate alınıyor giyim kuşam konusunda anlamıyorum yani giyim konusunda kimse kimseyi beğenmiyor birde meşur olan bir konu daha var benim kalbim temiz demeleri ya zaten kalbinide Allah sorguya çekecek giyim kuşam konusunuda bazı açık kadınlarında savunması bu ben başörtü örtmüyorum ama benim kalbim temiz bi çok kapalıdan daha iyiyimdir onlar giyimkuşam islama göre bilmiyor diyesim geliyor o zaman sen biliyosunda neden o zaman giymiyorsun yoksa saçı açık olana Allah tesettürden sormayacakta saçıkapalı olandan mı soracak. Son olarak insanlar kendisine bakmalı ben islama karşı ne derecede sorumlu davranıyorum demeli,neler yapsam ahiretim için bu dünya için sevilirim demeli selametle kardeşim ben tesadüfen buldum bu siteyi savhur vakti uyandım hamileyim ilaç kullanıyorum ve bazen bayılcak gibi oluyorum oruç tutamıyorum inşALLAH kaza edecem reyyandan girecem alışkanlık işte bu saatte uyandım dün marketten turşuluk malzemeler aldım bilmiyorumki yapayım yazdım ve karşımda bu siteyi buldum ALLAh aşükür iyiki uyanmışım meğer ne değerli din kardeşlerim varmış meğer ne güzel işler yaparmış çok şükür kavuşturana selametle.

 5. Bismillah Essalamu Aleykum degerli kardeşlerim. Şimdi fazla hatırlayamadığım, sanırım ilahi idi SONRA BU DEVRAN GİDER diyen
  sözleri bana halimizi yansıttı. Şuncuyu, buncuyu bilmem ama, genel olarak kendini İNANÇLI ZANEDEN kesimin, (hulasa bizler) bakan degil , gören gözlere perişaniyetini anlamak hiçte zor degil.Bu gerçek müslüman olmaktan uzaklaşmamızın bedelini inşaAllah hasarsız atlatırız .Yoksa bu seçimdende inananlar GALİP çıktı sözü maalesef dilde kalır. İktidar olur ama, MUKTEDİR olamayız. Hülasa SEÇİM sonuçları kimseyi gaflete, rehavete düşürmesin.Bizlere VATANIMIZIN Hanelerimizin SAADETİ selameti için, dili tesbihli, yüzü nurlu, (tonikle temizlenmiş degil) gerçek müminler mümineler lazım.Vallahi bizler din iman inancımız, yolunda tavizsiz yürümezsek. Bu DEVRAN acıklı şekilde gittigi gibi, ŞEYTANIN maskarası olmaktan başkada elimize bir şey geçmez. Kardeşlerim, lütfen sözlerimi basit HEZAYAN olarak nitelendirmeyiniz, zamane müslümanı, ya milimetrik menfaat peşindedir, ya SÜS ve LÜKS peşinde, hele hele, bir kaç kuruş dünyalığı fazla ise. Eee , kendi aile bireylerine dahi babanın PEYGAMBER oluşu seni aldatmasın diyen, RESULA (s.a.v.) inanmışsak, (ki inanmışız) bizim REFERANSIMIZ GÜVENCEMİZ başka kim olabilir. Lütfen ALLAH RIZASI İÇİN, tekrardan gümürtüye gitmemek için özümüze dönüp FIRKAYI NACİYEDEN OLALIM İNŞAALAH. AMİN. Esealamu Aleyküm.ALLAHA DAYAN İBADETE SARIL, HİKMETE RAM OL. YOL VARSA BUDUR. BİLMİYORUM BAŞKA ÇIKAR YOL. Rabbim bizleri son anda kaybedenlerden eyleme.Amin.

 6. bu site daha dune kadar guzel ve tarafsiz dini yazilarin, guzel ev yapimi helal tariflerin mekani idi. su an siddetle saldirilan, hakaret edilen, sapiklikla suclanan, haksiz ithamlarda bulunulan ‘o cemaate mensup ve o hocaefendiyi seven’ milyonlardan sadece biri olan ben siklikla bu siteye ugrar, istifade ederdim. hayret ki simdiye kadar tvden gazetelere her mecrada reytingleri patlatan ayni konu burada da islenmis. Burada da yine hakaretler suclamalar havalarda ucusmus. Cok yazik. Lakin..
  Yukarida gurbet kuslarinin dedigi gibi merak ettim ben de, acaba bir kafire, bir din dusmanina, ulkemizin ve dinimizin arkasindan isler ceviren, irticayi bitirme planlari ile hem mileti hem de muminleri bolme planlari yapanlara hic bu kadar icten bugzettiniz mi? Yapilan isleri ne kadar yerinde gidip gordunuz? Koskoca hizmetleri sadece ogrenci evi ve de istifade edemediginiz hanim sohbetlerinden ibaret mi sandiniz? Dunyanin her tarafina kendi rizasi ile gitmis insanlardan kacini bizzat tanidiniz? Kac ulkedeki hizmet mekanlarini gezdiniz? ‘O hocaefendi’nin’ kac vaazini dinlediniz de onun tum kisiligi ve gorusleri hakkinda ‘yanlistir’ hukmune varabildiniz? cok sasirdim, cok da uzuldum. Yorumlardan anladigim kadariyla yapilan savunmalara site sahibi israrla kulak tikiyor, hayir efendim benim dedigim dogrudur, ben bunu anladim, gerisi yalan mantigiyla yaklasiyor. Yani kimsenin kimseyi ikna edebildigi ya da ‘isin asli budur, bakin ben bu isin bizzat icindeyim, boyle degil’ diyerek dogrusunu anlatabildigi yok. Tartismak beyhude. Insanlarin dusuncelerini yargilamak,degistirmek, ‘dogrudur yada yanlistir’ diye kesin hukme baglamak yalnizca Allah’a mahsustur. Ben hak-hukuk olayini her seyi goren ve bilen Rabbim’e havale ediyorum.
  Bu site sahibine de soyle bir onerim olacak: ilerleyen gunlerde sitenizde sucular, bucular diye bi kategori acin. ‘mahmutcular,suleymancilar, ismailciler, nurcular, okuyucular,fethullahcilar’ gibi `cemaatlerin bilinmeyen yonleri` vs tarzi konulari da masaya yatirarak yuksek reyting alacak her seyi tartismaya acin. bakalim insanlar neler diyecek, nasil saldiracak-savunacak. madem ki cemaatler konusuna basladiniz, digerlerine de hak gecmesin, esit olsun. size de yuksek reyting olsun, bol bol yorum gelsin.
  vesselam.

  1. IP ler, isimler değiştirelerek yorumlar yapılıyor. Üzülsemde anlamaya çalışıyorum. Benim ve birçok kardeşimizin yıllarca cevapsız kalan soru ve sorunlarını dile getirip cevap aradım. Heyhat ki, bir tek soruma bile açıkça, lafı dolandırmadan cevap verecek biri çıkmadı. Her eleştirel yazıda mutlaka birileri alınıyor. Yürekten bir dua için, aracıya ne hacet adlı yazımda da bazı tarikat ehli kardeşlerim alınmıştı.
   Bazen düzeltmek için yıkmak gerekir. Acı versede gerçekler gün yüzüne çıkmalıdır.
   Efendimiz bile nefsine garanti vermemişken,hiç bir önderin tabulaştırılması söz konusu olamaz. Ve siz sevdiğiniz insanların yaptığı bariz yanlışları ve toplumun din anlayışına zarar verecek açıklamalarını hoş görüp içinize sindirebiliyorsanız, sizin bile cevap veremediğiniz soruları yok sayabiliyorsanız bu anlayışı acilen gözden geçirmeniz gerektiği kanaatindeyim. Ortada kocaman bir yara var ve siz bu yarayı imkansızda olsa kapatmaya, görmemeye, göstermemeye çalışıyorsunuz.

   Benim reyting gibi bir derdim yok. Sadece tarif vermek gibi bir misyona da sahip değilim. Müslümanım ve islamın özüne ters gördüğüm konuları gücüm yettiğince yazıp farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. Hiç bir cemaatin tarikatın, veya liderin tabulaştırılmayı haketmediğini düşünüyorum. Adı ve kim olduğu hiç farketmez.
   Her türlü riski göze alarak, dost bildiklerimi kaybetmek pahasınada olsa bu konuları dile getirebiliyorsam ve derdim, ızdırabım hâlâ anlaşılamıyor ve reyting kaygısına bağlanıyorsa ben bu sığ düşünceyi Allah’a havale ediyorum.

   “…Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar, Allah, onlarda bulunan hâli değiştirmez…” (er-Ra‘d, 11)

   De ki: «Ey gökleri ve yeri yoktan var eden, görüleni ve görülmeyeni bilen Allah’ım! Kullarının ayrılığa düştükleri konularda ancak sen hüküm verirsin. Zumer 46»

 7. Selam aleyküm bacım ben geldim Türkiye deyim çok şükür haber veremedim bağlantı yoktu şimdi ancak fırsat buldum 3 gün önce evimize geldik yol bir hayli stresli geçti ama Rabbim hayırlısı ile dönmeyi de nasip etsin inşaallah bacım sağlıcakla kal yüce yaradana emanet ol

 8. gurbet kuşları kardeşim papanın o sözünü şu büyük gazetelerden birinde okudum.2-3 günlük haber.ayrıca o sözü yazarken kişi veya grupları eleştirmek adına değil,müslüman toplumun ne kadar yozlaştığını vurgulamak adınaydı.

  1. gurbet kuslari says:

   su buyuk gazeteler derken tam bi kaynak vermediginizin farkindasiniz heralde.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: