Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

2011 Ay Tutulması ve Hüsuf Namazı

Bu yılın ilk ay tutulması 15 Haziran günü saat 22.05’te başlayıp 1 saat 40 dakika sürecek. Güneş ve ay tutulmalarında Peygamberimizin (s.a.v) iki rek’atlık namaz kıldığına dair  rivayetler vardır.

Küsûf ve Hüsûf Namazları (Güneş ve Ay Tutulması Esnasında Namaz)

Güneş tutulmasına küsûf, ay tutulmasına hüsûf denir. Peygamberimiz oğlu İbrâhim’in öldüğü gün güneş tutulması üzerine şöyle demiştir: “Ay ve güneş Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alâmetlerdir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından/doğmasından dolayı tutulmazlar. Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin” (Buhârî, “Küsûf”, 1, 15).

Küsûf namazının sünnet olduğu ve cemaatle kılınmasının daha faziletli sayıldığı konusunda müctehidler arasında görüş birliği bulunmakla birlikte, hüsûf namazının sünnet olup olmadığı ve cemaatle kılınıp kılınmayacağı tartışmalıdır.

Ebû Hanîfe ve Mâlik, ay tutulması güneş tutulmasından daha fazla olduğu halde Peygamberimiz’in bu sebeple namaz kılmadığını öne sürerek, hüsûf namazının sünnet olmadığını söylemişlerdir. Ancak böyle bir durumda tek başına iki rek`at namaz kılınabilir, müstehaptır. Şâfiî ve Ahmed b. Hanbel’e göre ise hüsûf namazı da küsûf namazı gibi sünnettir, cemaatle kılınır.

Şiddetli rüzgâr, aşırı yağmur, aşırı soğuk ve benzeri durumlarda, bunların can ve mal kaybına yol açabilecek doğal âfete dönüşmemesi için dua etmek ve bu anlamda iki rek`at namaz kılmak güzel (müstehap) bulunmuştur. Nitekim Peygamberimiz şiddetli bir rüzgâr estiğinde şöyle dua etmiştir:

“Allahım! Senden rüzgârın en hayırlısını, rüzgârla gönderdiklerinin en hayırlısını isterim. bu rüzgârın kötülüğünden, bu rüzgârdakilerin kötülüğünden ve rüzgârla gönderdiğin şeylerin kötülüğünden sana sığınırım” (Tirmizî, “Da`avât”, 48, 88; Müslim, “İstiska”, 15).

Bu durumlarda namaz ve dua, tabiat olaylarının insanlarda ve çevrede hâsıl edebileceği olumsuz etkilere karşı Allah’tan yardım dileme mahiyetindedir.

7- KÜSÛF NAMAZINDA SECDE VE RÜKÛ’ SAYISI KAÇTIR?

1449- Urve b. Zübeyr (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v)’in hanımı Aişe şöyle anlatmıştır: Rasûlullah (s.a.v) zamanında Güneş tutulmuştu. Rasûlullah (s.a.v) mescide çıktı, kıyama durarak tekbir aldı, cemaat de arkasında saf tuttular. Dört rükû’ ve dört secde yaparak namaz kıldırdı, namazı bitirmeden de Güneş açıldı. (Müslim, Küsûf: 1; Dârimi, Salat: 187)

8- KÜSÛF NAMAZI NASIL KILINIR?

1450- İbn Abbas (r.a)’tan rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) güneş tutulunca namaz kıldı. Namazda sekiz rükû’ ve dört secde yaptı. Ata’dan da aynı rivâyet nakledilmiştir. (Dârimi, Salat: 187; Buhârî, Küsûf: 9)

1451- İbn Abbas (r.a)’tan rivâyete göre, Peygamber (s.a.v) güneş tutulmasında namaz kılmış ayakta iken okumuş sonra rükû’a gitmiş sonra tekrar okuyup tekrar rükû’a gitmiş, sonra tekrar okuyup tekrar rükû’a gitmiş yine okuyup yine rükû’a gitmiş sonra secdeye gitmişti ikinci rekatı da aynı şekilde kılmıştı. (Buhârî, Küsûf: 9; Ebû Davud, Salat: 262)

9- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI ŞEKLİ

1452- Abdullah b. Abbas (r.a)’tan rivâyete göre, “Rasûlullah (s.a.v) güneş tutulduğunda iki rekat namaz kılmıştı da bu namaz da dört secde ve dört rükû’ vardı.” (Ebû Davud, Salat: 262; Müslim, Küsûf: 1)

10- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI ŞEKLİ

1453- Ata (r.a)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Ubeyd b. Umeyr anlatıyor. Doğruluğuna inandığım biri anlatıyor. -inandığım biri demekle Aişe’yi kastettiğini zannediyorum- ve şöyle diyordu: Rasûlullah (s.a.v) zamanında güneş tutuldu. Rasûlullah (s.a.v) namaz için kalktı ve uzun bir süre kıyamda durdu. Cemaat de aynı şekilde duruyorlardı sonra rükû’a vardı sonra tekrar kıyama kalktı sonra tekrar rükû’a vardı tekrar kıyama kalktı tekrar rükû’a vardı sonra secdeye vardı. Böylece iki rekat namaz kıldı ve bu namazın her bir rekatında üçer rükû’ ve üçer secde vardı. O gün o namazın uzunluğuna dayanamayan bazı kimseler baygınlık geçirdiler. Onların üzerine kova ile su dökerek ayılttılar. Rasûlullah (s.a.v) rükû’a giderken “Allah’ü ekber” diyordu. Rükû’ dan başını kaldırınca “Semi Allah’ü limen hamideh” diyordu. Güneş açılıncaya kadar namazı bitirmedi. Namazdan sonra kalkarak Allah’ı hamd edip O’nu övdükten sonra şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay bir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlar. Fakat O’nlar Allah’ın varlığına ve birliğine işaret eden alametlerdir. Allah onlarla sizi korkutur. O’nlar tutuldukları zaman Allah’ı zikre koşunuz ve açılıncaya kadar zikre (namaza) devam ediniz.” (Müslim, Küsûf: 3; Buhârî, Küsûf: 10)

1454- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, Peygamber (s.a.v) Küsûf namazını altı rükû’ ve dört secde yaparak kılmıştı. Ubeyd, Muaz’a dedim ki: “Rasûlullah (s.a.v)’in böyle yaptığını gördün mü?” O da; “Hiç şüphe ve kuşkun olmasın, evet gördüm” diye cevap verdi. (Müslim, Küsûf: 3; Dârimi, Salat: 188)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. ben bu siteye yaklaşık iki yıldır giriyorum yemekler mükemmel tabi birde dini bilgiler bu gece ilk defa bu sitede görüp yaptığım küsup namazı ve dualar için teşekkür ederim.ve bütün arkadaşlarımada söğledim Allah razı olsun.

    1. Rabbim cümlemizden razı olsun Aysel’cim…

  2. cahide ablacığım tesadüfen gezerken sitenize rasladım.verdiniz bilgiler çok güzel allah razı olsun sizden.ben ankarada yaşıyorum,ev kızıyım, yemek yapmayı çok seviyorum,artık sizin takipcinizim hayırlı günler dilerim. ank-meral

  3. hayırlı sabahlar cahidecim gene çok güzel bir konuya çok değerli bilgilerle, örneklerle, açıklama getirmişsin. allah razı olsun… selametle

  4. Birgül says:

    Merhabalar bu siteyi yemek tariflerinden ve yazılardan dolayı uzun zamandır takp ediyorum. Dün de üye oldum gerçekten dini bilgilerden çok faydalanıyorum ve bu aralar bir Elazığlı olarak yazılan yöremizin tarifleride gurur verici size çok teşekkür ederim beni ve ailemide dulalarınıza ortak ederseniz memnun olurum. Allaha emanet olun

  5. ablacım ALLAH senden razı olsun yine hiç bilmediğim bişeyi senden öğrendim ben namaz kılındığını biliyordum ama şekli hakkında bir bilgim yoktu ne güzel bir konuya parmak basmışsın yine.hem öyle güzel ayrıntısıyla anlatmışsınki gayet iyi anladım bi kere daha sana olan hayranlığım arttı.nerelerden buluyorsun bu kadar güzel bilgiyi bende çok okurum ama hiç bu konulara rastlamamıştım .rabbim ibadetlerini makbul kılsın inşALLAH

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: