Tussiplus

Nasıl dua edelim/ Dua Adabı

Sizin için dua ile ilgili ayet ve hadislerden derlemeye çalıştım. Bu konuyu hatırlatıp, yayınlamam için rica eden Yücel ablama çok teşekkür ediyorum.

Dua ile ilgili ayetler

Resulüm ; Deki: “Duanız olmazsa, Rabbim size ne diye değer versin?…” (Furkan: 77)

“… Rabbiniz buyuruyor ki, “Bana dua edin, duanızı kabul edeyim…” (Mü’min: 40/60)

“Rabbinize alçak gönüllü olarak ve yüreğinizin ta derinliklerinden için için yalvarıp gizlice sessizce dua edin, doğrusu Allah aşırı gidenleri sevmez.” (A’raf: 7/55)

“Peki kimdir, darda kalıp dua ettiğinde dua edenin duasına olumlu cevap veren, üzüntü ve sıkıntıyı gideren ve sizi yeryüzünde, öncekilerin yerine geçirip söz sahibi kılan? Allah’la beraber başka ilah öyle mi? Ne kıt düşünüyorsunuz?” (Neml: 27/62)

Rasulullah nasıl dua ederdi?

Resûl–i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem çoğu zaman şöyle dua ederdi:

 • “Allâhümme âtinâ fi’d–dünyâ hasene ve fi’l–âhireti hasene ve kınâ azâbe’n–nâr: Allahım! Bize dünyada da iyilik ver, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azâbından koru!”
 • “Allâhümmağfirlî verhamnî vehdinî ve âfinî verzuknî: Allahım, beni bağışla, bana merhamet et, rızânı kazandıracak işler yaptır, bana âfiyet ve hayırlı rızık ver.”
 • “Allâhümme innî es’elüke’l–hüdâ ve’t–tükâ ve’l–afâfe ve’l–gınâ: Allahım! Senden hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim.”
 • “Allâhümme musarrife’l–kulûb! Sarrif kulûbenâ alâ tâatik: Ey kalpleri yönlendiren Allahım! Kalplerimizi sana itaate yönelt!”
 • “Dayanılamayacak dertten, insanı helâke götürecek tâlihsizlikten, başa gelecek fenalıktan ve düşmanı sevindirecek felâketten Allah’a sığınınız.”
 • “Allahım! Bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hataya düşmekten beni koru! Yaşadığım şu dünyadaki işlerimin yolunda gitmesini sağla! Dönüp varacağım âhiretimi kazanmama yardım et! Hayatım boyunca daha çok hayır yapmama imkân ver! Her türlü kötülükten kurtulmamı sağlayacak bir ölüm nasip et!”
 • Allahım! Günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün suçlarımı bağışla! Allahım! Ciddî ve şaka yollu yaptıklarımı, yanlışlıkla ve bilerek işlediğim günahlarımı affeyle! Bütün bu kusurların bende bulunduğunu itiraf ederim. Allahım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, ölçüsüz bir şekilde işlediğim ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle! Öne geçiren de sen, geride bırakan da sensin. Senin gücün her şeye yeter”
 • Allahım! Verdiğin nimetin yok olup gitmesinden, lutfettiğin âfiyetin bozulmasından, ansızın vereceğin cezâdan ve senin gazabını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım.”
 • “Allahım! Âcizlikten, tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten ve kabir azâbından sana sığınırım. Allahım! Nefsime takvâ nasip et ve onu her türlü günahtan temizle; onu en iyi temizleyecek sensin. Ona yardım edip eğitecek sadece sensin. Allahım! Faydasız ilimden, ürpermeyen gönülden, doyma bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.”
 • Allahım! Cehennem fitnesinden, cehennem azâbından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım.”
 • Allahım! Kötü ahlâklı olmaktan, fena işler yapmaktan ve yanlış inançlara sapmaktan sana sığınırım.”
 • Allahım! Açlıktan sana sığınırım; o insanı avucunun içine alan ne fena bir haldir. Emanete ihânetten de sana sığınırım; o ne kötü bir huy ve tabiattır.

Şekel İbni Humeyd radıyallahu anh şöyle dedi:

– Yâ Resûlallah! Bana bir dua öğret! dedim. Bunun üzerine bana:

 • “Allâhümme innî eûzü bike min şerri sem‘î ve min şerri basarî ve min şerri lisânî ve min şerri kalbî ve min şerri meniyyî: Allahım! Kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve cinsel organımın şerrinden sana sığınırım, de” buyurdu.
 • Ebü’l–Fazl Abbas İbni Abdülmuttalib radıyallahu anh şöyle dedi:

– Yâ Resûlallah! Bana Allah Teâlâ’dan isteyeceğim bir şey öğret, dedim.

– “Allah’dan âfiyet dileyin!” buyurdu.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra tekrar yanına geldim ve:

– Yâ Resûlallah! Bana Allah Teâlâ’dan isteyeceğim bir şey öğret, dedim.

– “Ey Abbas! Ey Resûlullah’ın amcası! Allah’tan dünya ve âhirette âfiyet dileyin!” buyurdu

 • Ümmü Seleme radıyallahu anhâ’ya:

– Ey mü’minlerin annesi! Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem senin yanında bulunduğu zamanlarda en çok hangi duayı okurdu? diye sordum. O da şöyle dedi:

– Çoğu zaman “Yâ mukallibe’l–kulûb! Sebbit kalbî alâ dînik: Ey kalpleri halden hale çeviren Allah! Benim kalbimi dininden ayırma!” diye dua ederdi.

 • Enes radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Yâ ze’l–celâli ve’l–ikrâm: Ey azamet ve kerem sahibi Allahım! duasını ihmâl etmeyip sık sık söyleyiniz.”( Tüm hadisler Riyazüs salihin’den alıntıdır)

**Dua adapları**

Duaya başlarken besmele çekmek, Allah’a hamd etmek, duanın başında ve sonunda Efendimize salavat getirmek gerekiyor.

Secde anında ki dua çok makbul:

“Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!”

Duada acele etmemek

“Herhangi biriniz acele etmedikçe duası kabul edilir. (Kul acele ederek) Rabbime kaç defa dua ettim de duamı kabul etmedi, der.”

– Yâ Resûlallah! Acele etmek ne demektir? diye sorulunca da şöyle buyurdu:

– “Nice defalar hep dua ettim de Rabbimin duamı kabul buyurduğunu gördüğüm yok, der. Duasının hemen kabul edilmemesi sebebiyle bıkar ve duayı bırakır.”

Hangi zamanda yapılan dua çok kabul edilir?

– Hangi dua daha çok kabul edilir? diye sordular.

– “Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua” buyurdu.

“Cuma gününde bir zaman vardır ki, şayet bir müslüman namaz kılarken o vakte rastlar da Allah’tan bir şey isterse, Allah ona dileğini mutlaka verir.” Buhârî, Cum`a 37

Ayrıca, yağmur yağarken, ezan okunurken, ezan ve kamet arasında, zemzem içerken, bir hastanın yanına gidildiği zaman, mahzun olunan hallerde yapılan dualarda makbul olan dualardandır.

Mazlumun, misafirin, yolcunun, hastanın duası, doğum esnasında kadının duası, sabilerin duası, anne ve babanın evladına duası, müminlerin mümin kardeşleri için yaptığı dualarda makbul dualardandır.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Figen demir says:

  Merhaba cahide hanim
  Sitenizde bir dua gormustum cok begenmistim. Telefona kaydettim ama silinmis. Konusu; insanin kendisini kabul etmesi ona olanlarla yetinmesi mutlu olmasi degistiremeyecegi seyler icinde isyan etmemesi gibi birseydi. Bana gonderebilir misiniz acaba? Umarim aciklayabildim. Tesekkurler

  1. Dua bu muydu acaba?
   Allah’ım, bana değiştirebileceklerim için güç, değiştiremeyeceğim şeyler için sabır,
   ikisinin arasındaki farkı anlamak için de akıl ver.Amin.

   1. Figen demir says:

    Evet buydu tesekkurler

 2. Sevgili kardeşim, ablam, aradığım sorulara cevapların olmuş çok sevindim. Allah razı olsun. İnsanın dualarda kendini bulması Allah’a yakarması ne kadar mutluluk verici, huzur dolu bir duygudur. Benim sizden ricam namaz esnasında kendimizi yaradana nasıl bağlarız, başka dünyevi konulardan kendimiz nasıl soyutlarız, örneklerle cevap verebilirseniz bizleri aydınlatmış olursunuz. teşekkür ederim. Allah razı olsun..

 3. Paşa dogan says:

  Allah sizlerden raI olsun böyle guzel bir yaZı ve duaları paylaştığınız için

 4. Her paylaşımın ayrı bir hazine. Rabbim dualarını kabul etsin; ayağına taş değdirmesin.

  1. Amin Fethiyem, cümlemize dert keder vermesin canım

 5. Dua konusunda o kadar acizim ki… Namazlardan ssonra elimi açıyorum O’na ama ne diyeceğimi bilemeden kalkıyorum. O’ndan birşey istemeyi de aslında yakıştıramıyorum kendime. Elini aç, onu iste bunu iste. Yani dünyalık birşey isteyesim gelmiyor. Onun dışında isteyebileceklerimi de gönlümden geçiriyor olmama rağmen bir türlü dile dökemiyorum. Bu yazın çok güzel geldi bana. Bir de mümkünse, sen nasıl dua ediyorsun elini açtığında?

  1. Ben bu dua işinin bir nasip işi olduğunu düşünüyorum. bazı zaman olur ki, ağlayarak dua edersin ve cümleler yağ gibi dökülür gider. Bazı zamanlarda vardır ki, tutulur kalırsın, diyecek bir şey bulamazsın. Ama tecrübedir ki, insan sıkıntılı zamanlarında daha güzel ve içten dua ediyor. Ayrıca Allah kendisinden istenmesini seviyor. Aklına ne gelirse, helal dairesi içinde isteyebilirsin. Çünkü huzurunda durduğun Rab düşünemeyeceğimiz kadar büyük hazinelere sahip. Ondan istemek bir ibadettir.
   Sana tavsiyem, burada uygun gördüğün dualardan ve senin aklına gelen başka duaları bir kağıda yaz ve her namaz sonrası yanına alıp oku. Zamanla ezberlersin. Rabbim cümlemize kolaylıklar versin. Dualarımızı kabul etsin…

 6. Kabul olunmayan dua yoktur.her şeyde bir hikmet olduğu gibi dua olayıda çok hikmetli bir iştir.Dualarımız ya erteleniyordur ya farklı şekillerde kabul olunuyordur veya yaptığımız dua hakkımızda hayırlı olmadığı için rabbul alemin hakkımızda hayırlısını veriyordur….

 7. cümleten cumamız mübarek olsun canım ablam ALLAH senden razı olsun ne güzel dualar yazmışsın yine. birkaçı bende vardı sürekli okumaya gayret ettiğim ama bilmediklerimide sayende öğreniyorum.RABBİM duası kabul olanlardan eylesin inş.selam ve dua ile

 8. Birde söyle birsey var, hani bezen icimizden gecer, cok dua ediyorum ama dualarim kabul olmuyor diye.Belkide Allah o duamizi hakkimizda hayirli olmiyacagi icin kabul etmiyor,onun yerine basimiza gelecek bir müsibetten bizi koruyor. Ällah herseye kadirdir, o herseyin en iyisini en güzelini bilir.

 9. Hayirli cumalar canimm benimm, yaaa söylenecek yazacak birsey bulamiyorum.Sen ne kadar vefali bir arkadas bir kardessin böyle. Iyiki seni tanimisim, sana sorulan birseyi kulak arkasina atmayip, arastirip, bizleri bilgilendirmene bayiliyorum.Birtaraftan yazdigin dualari okuyor ayni zamandada ellerimi acip amin diyorumNe güzel demi..Ben hergün en cok Allahu tealayla konusuyorum,Dua Allahu tealayla konusmak degilmidir sencede? Bazen okudugum kitaplarda peygamber efendimizin yaptigi dualari görünce onlari kücük kagitlara yazip buzdolabina asiyorum, unutmayayim diye.Secdede yapilan dualar , ve ezan okunurken yapilan dualar kabul olur diye bende duymustum, sende yazmisin. Ama tv deki bazi hocalar namaz kilarken secdede dua etmeyin, namaza odaklanin, ezan okunurkende icinizden sizde ezan okuyun daha sevaptir diyor. Bazen neye ve kime inanacagima sasiriyorum. Yurekten ve israrli olarak yapilan dualar, bencede gercekten yüce rabbim kabul ediyor, ben buna cok sahit oldum. Rabbim alnimizi secdesiz dilimizi duasiz birakmasin.Allah senden razi olsun cahidem, selam ve dua ile.

  1. Yücel ablacım, burada bahsedilen secde de dua namazdaki secde değil. özellikle farz namazlarında bubub yapılmayacağını söylüyorlar. Namaz dışında secdeye kapanıp apılan duadan bahsediliyor. bazen insanın içinden gelir hani. Secdeye kapanıp dua etmek istersin, öyle işte. Hiç bir dua boşa gitmiyor. bazısı kabul oluyor, bazısı erteleniyor yada farklı bir şekilde kabul ediliyor veya ahirete erteleniyor. Rabbim cümlemizin dualarını kabul buyursun.

 10. Kadriye Sarı says:

  Hayırlı Cumalar Cahide kardeşim (kardeşim demek istiyorum artık sana ) Allah senden razı olsun, benim için sabah sayfanı açıp bugün neler paylaştığını görmek bir heyecan, ve konular hep öyle denk geliyor ki, aklıma takılan eşimle olsun çevremdekilerle olsun paylaştığım konuda birde bakıyorum sende yazıyorsun, boş kalan çoğu yeri sayende doldurmaya çalışıyorum, Allah öyle yardım ediyor ki bizlere son zamanlarda çok şükür bunu daha iyi anlıyorum ve görüyorum. Allah emanet ol.

  1. Allah cümlemizden razı olsun Kadriye. Kardeşiz tabiki, bazen din kardeşliği, kan kardeşliğinden önce geliyor. Allah bizleride arşın gölgesinde gölgelendirsin.

 11. BİR DE CUMA GÜNÜNDE Kİ O VAKTİ BİLSEM SECDEDEN KALKMAM.O DEĞERLİ ZAMAN NE ZAMAN ACABA?BİR FİKRİNİZ VAR MI?

 12. canimsinya bu guzelcuma gununde bu guzel dualarin insallah hayirlara vesile olur senin sayende yeni dualar ogreniyorum vekendimi yuce rabbime daha yakin hissediyorum canim hayir duasiz gun olurmu sevgiler hayirli cumalar

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: