Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Yürekten bir dua için, aracıya ne hacet?

İyi bil ki, halis din yalnız ALLAH´ındır. O’ndan başka veliler edinenler şöyle derler: “Biz bunlara, sırf bizi ALLAH’a yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz”. Süphesiz ki ALLAH, onlar arasında, ayrılığa düştükleri şeyde hükmünü verecektir. (zümer suresi/3)

Dinimizi yaşamaya çalışırken belkide yaptığımız en büyük hata, Allah’ı yeterince tanıyamamaktır. Onun azametini, kudretini anlayamadan, ona ulaşmak için farklı sebepler arayıp durmuş insanlık.

Efendimiz buyurdular ki: Muhakkak ki, sözlerin en doğrusu ALLAH’ın Kelamı, yolların en hayırlısı Muhammed’in (sallAllahu aleyhi ve sellem)’in yoludur. İşlerin en kötüsü ise sonradan uydurulanlardır. Sonradan uydurulup dine sokulan her amel bidat, her bidat sapıklık ve her sapıklık da ateştedir.”

Bidatler dinimizin içine öyle sinsice yerleştirilmiş ki, biz onları dinden sanıyor aldanıyoruz. Sanki din eksik bırakılmış, sanki haşa Efendimiz yeterli hadis bırakmamış yada var olan hadislerin tamamı hayata tatbik edilmiş de yeni yeni bidatler uydurularak boşluk tamamlanmış gibi.

Bu memlekette para kazanmak uğruna, uydurma dualarla doldurulmuş, adına “yasin kitabı” denmiş nice sahte dua kitapları var. Allah’ın buyurmadığı, Efendimiz (s.a.v) in söylemediği, islamla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir dolu hurafe, bir dolu yalan…

Rabbimiz dosdoğru dini Rasulü aracılığla bize bahşetmiştir. Bize miras kalan bu dinde herhangi bir eksiklik yoktur. Bu dinin ilave kurallara adetlere ihtiyacı da yoktur.  Alimler,  dini ikâme etmek, ayakta tutmak için vardır. Dini sapasağlam ayakta tutamayan, sonradan ilaveler yapan, bidatler ekleyen ne alim, ne de şeyhlerin bu dine bir faydası olamaz.

Arap müşrikleri kendilerini Allah’a ulaştırsın, duaları daha çabuk kabul edilsin diye putları aracı yapmışlardı. Günümüze kadar gelen süreçte bu kalıntılar boyut değiştirerek devam etmiş. Şeytan her an aramızda dolaşıp görevini ifa etmeye çalışırken, insanların ibadet şekillerinde zaman zaman yanlış uygulamalar ve inançlar kendisini göstermiş.

Günümüzde bunun en bariz örneklerinden biri dua yaparken, duanın daha kolay kabul edilmesi için aracılar koymak, vesileler aramaktır. Evliyaları, şeyhleri, 444 kere okunan uydurma salavatları,  duanın kabul olması için aracı yapmak Allah’ı tek güç olarak tanıyamamaktan kaynaklanıyor.

“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.”(Kaf/16)

Biz her “Ya Rab!” dediğimiz zaman “İste kulum!” diyen, biz bir adım atınca, bize koşarak gelen bir Allah’ın huzurundayız. Öyleyse aracılar koymak neden?

Siz hiç sahabelerin Rasulullahı  aracı kılarak dua ettiğine dair bir rivayet duydunuz mu? yada Efendimiz’in dua edeceğiniz zaman sahabeleri, evliyaları veya kendisini vesile kılmamızı istediğine dair bir hadis okudunuz mu?  Peki nereden çıkıyor bu uygulama.  Kabirlere gidipte medet umma çabası, adaklar adama, onlarsız dua edememe hastalığı nasıl bulaştı bize?

Hayatın son aşamasında insanın hangi halde öldüğü insanlara gizli bir sırdır. Bunu yalnız Allah bilir. Sizin evliya dediğiniz, kabrine yüzünüzü sürdüğünüz insan ya son anda kaybedenlerden olmuşsa. Cennetle müjdelenenler dışında hangi insana cennet garanti edilmiş ki, siz onu aracı yapıp dua ediyorsunuz?

Rasulullah (s.a.v)  Kızı Hz. Fatıma’ya ” Kızım baban peygamber diye güvenme” demiyor muydu? O bir peygamberken  Makam-ı mahmud’a ulaşmak için ümmetinden dua istemiyor muydu? Peygamber ümmetinden dua isteyecek kadar mütevaziyken, siz  hangi bilgiye dayanarak bir faniyi yücelterek, dualarınıza vesile yapıyorsunuz?

Allah erişilmez bir yerde değil, bize bizden yakın olan, içimizden geçenleri , biz içimizden geçirmeden bilen bir Rabbimiz var bizim.

Allah bizi bizden iyi bilip dururken, “bana dua edenin duasına icabet ederim”(Bakara 186) buyurmuşken neden O’na ulaşmak için vasıtalar arayıp duruyoruz?

Yazık ki sevgili Peygamberimizin, “Birbirinize temiz ağızlarla dua edin” hadis’ini unutuyor, kendisine bile faydası olamıyacak ölülerden medet umuyoruz.  Müminin , diğer mümin kardeşine ettiği dua ne önemliymiş, ne değerliymiş meğer. İhvan olmak birbirini dert etmektir. Kardeşin için gönülden dua etmektir.Bir olmak, beraber olmaktır…

Annelerin evlatlarını unuttuğu kendi derdine düştüğü o dehşetli kıyamet gününde, kendisi himmete muhtaç dedeleri, evliyaları, şeyhleri bırakalım kabirlerinde rahat yatsınlar. Onları hayırla yad edelim. Haklarında hayır dileyelim  ki Rabbim onlarında işlerini kolaylaştırsın.

Ayrıca ben duama şunu şunu vesile yaptım ve duam kabul oldu diyenler bilsinler ki bu Allah’ın bir imtihanıdır. Emin olun siz, sebebi Allah’tan mı, vesileden mi bildiniz diye sınanmaktasınız. Güç, kudret, azamet sahibi, dilediğine hesapsız rızık veren  bir Rabbimiz var bizim. El açıpta yürekten samimi bir dille istediğimizde, bizi karşılıksız bırakmayandır “O”. Sizin vesile dediğiniz insanlar, kimsenin kimseye fayda vermeyeceği kıyamet gününde kendi dertlerine düşecekler. Peygamberimiz bile Allah’ın izni olmadıkça şefaat edemiyecek.

Yıllarca sen Kur’an’ı okumakla anlıyamazsın deyip okumamızı engellemeye çalışanlar, sen günahkar bir kulsun, Allah’a aracısız ulaşamazsın deyip bizi sapıklığa cehalete sevketmeye çalışanların sinsi oyunlarının bir tezahürüdür bu. Allah oku diyor, birileri sen anlamazsın diyor, Allah iste vereyim diyor, birileri vesilesiz olmaz diyor…

Milyon günahlada huzuruna varsak, samimi bir kalple, nasuh tevbelerle edilen duaları geri çevirmez Rabbimiz. İstediğimiz şekilde olmazsa, başka şekilde, bu dünyada olmazsa, öte dünyada ama mutlaka bir şekilde dualarımızın karşılığını alırız.

Dupduru bir islamı yaşamak, islamı bidatlerden ayıklamak ve dini yalnız Allah’a halis kılmak, her müminin asli vazifesidir.

 Peygamberimiz (s.a.v) buyurmuştur ki : “Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetce asla sapıtmayacaksınız: Allah’ın Kitab’ı ve Resulunun sünneti”.Muvatta, Kader

CAHİDE SULTAN

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide hanim bu konuda size kesinlikle katilmiyoruz cok ynlis dusunuyosunuz efendimiz hurmetine de buyukler hurmetine de dua edilir.tevessul haktir

 2. baharat.ı says:

  selamun aleykum kardeşlerim tek yol kuranı kerim ve peygamberimizin sünnetleridir.sizlerinde faydalanacağı baz site isimleri vermek istiyorum.www.yaratılışgayesi.com http://www.gurabayolu.com

 3. BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

  ey kardeşler hepiniz gerçekten benden daha iyi insanlarsınız …
  cahide abla anlatmak istediğini cahil aklımca tefekkür ettim . kaynakların inkar edilmez keza rabbim korusun inkar eden kafirdir ki onlar sahih HADİS ve KUR’AN -I KERİM’de sabit ayetlerdir. ablacığım tarikat yol demek değilmi peki yol kimin ALLAH’ın değilmi oraya giden kimse zaten bizi şeyh kurtarır demiyor ki şeyh de zaten salih amelden başka bişey demiyor ki oraya gidenler toplu toplu ALLAH demenin ALLAH aşkının tadını paylaşıyor ki olaki bi günahkar kardeşimiz tövbe etmek isterse ALLAH’a ediyor tövbesini sonra yl arıyor yaşamak için dinini şeyhinin ağzından çıkan ALLAH’de evladım sözünü değer bilip seyhine sevgi besliyor çünkü hayatında iyilik gördüğü belki tek kişi belki ona EN YÜCEYİ ona anlatan tek kişi bu sebepten oda artık dualarında RABBİM seni tanıyan senin razı olduğun kullarının derecelerini yükselt beni de dergahında kabul eyle yanında sevgililerin hürmetine affeyle diyorki bu aracı sokmak değil aksine birebir RAHMAN’a YALVARMAKTIR..sonuçta şeyh e gidipte ALLAH’ a dua et beni affetsin demiyor KULUN elleri yine semada yine medet ya RAB diyor..istiyor kapıları zorluyor yalvarıyor sanıyorki kapı kapalı kendisine o yüzden diyor belli işlediği günahlardan pişman ama bu sebebten dualarının kabul olmayacağını düşünüyor ama yalnız ALLAH’tan istiyor..ki o şeyh o evliya yürekten bi kişiye bile LA İLAHE İLLALLAH dedirtmişse aşkla kainattaki herşeye bedel zaten(kainatta kabe’de yok mu) nereye baktığımız değil orada ne gördüğümüz önemli
  ahir zaman yeterince zor zaten canım ablacığım İNŞALLAH kim nasıl rabbini arıyorsa aramaya devam etsin nasıl dua edese etsin ama hep rabbine etsin yazılarda ister itemez iki grup oluşmuş sanki oysa herkes ihvan sözlerime ayet ve hadis katmıyorum dediğim gibi hepiniz benden iyi insanlarsınız sizin gibi alimlerin yanında bu görüşlrim kafi gelir hepiniz uğruna can feda selametle ALLAH yar ve yardımcınız olsun…

 4. selamınaleykumverahmetullah cahide hanım sitenizi bu akşam keşfettim ve bu yazınızız okuduktan sonra biz acaba seninle tanışıyormuyuz diye aklımdan geçirdim yazdıklarınızı okuyunca nasıl sevindim nasıllll bilemezsiniz hemde nasıl sadece şunu soracağım hüseyin cinisli yi tanıyormusunuz?

  1. Hüseyin cinisli kendisi erzurumlu istanbulda yaşıyan birisidir. ehli sünnettir. sitesi tevhidvesunnet.com’dur

 5. Zübeyde televizyonda yararlı ve gerçekten eğlenceli programlar da var. Örneklerini de verebilirim: Annem; Televizyondan Kur’an-ı dinleyerek daha güzel okumaya başladı. Ben de televizyondan zaman zaman film, belgesel izliyorum ve burada yanlış bir şey göremiyorum.

  ……. dershanesinin yurtlarında zorla namaz kıldırırlardı. İlk önce namaz sonra yemek. Ben yemek için mi namaz kılacam. Böyle saçmalık var işte. Davet etmezlerdi özetle. İslam’da bile davet var, zorlama var mı.

  KPSS sorularını çalanlar,,, neyse 🙂 oralara hiç girmeyelim 🙂 siyasete gireriz sonra da işin içinden çıkamayız 🙂

  Sonuç olarak iyi yerlerde var demekki, iyi olmayan yerler de.

 6. zerdali mişmiş says:

  cahideciğim çook güzel bir konu açtın ama kişileri hedef almaya başlayınca hoş olmamaya başladı.zübeyde hanım sizinle din kardeşliği bağımız var ama lütfen kendi görüşünüzü yazarken eleştirdiğiniz insanları canı gönülden seven insanlar olduğunu unutmayın.bir insanın babası onun hakkında eleştiri mektubu yazabilir.bu babasının doğru,oğlunun yanlış olduğunu mu gösterir.nerden biliyorsunuz hangisinin daha doğru düşündüğünü.ayrıca imanın ilk şartı la ilahe illallah tır.bunu özümsemiş ve sindirmiş olan kişi zaten diğer şartlara otomatikmen uyar.bazıları kuranı bir bütün olarak idrak edip ki öyledir.onu sayılara sığdırıp açıp okuma ihtiyacı bile hissetmemiştir.sayılarla sınırladığı şartlar kendisine yetmiş ve ve kuran güzel dantelli örtülerin içinde duvarlara asılmış,bazen indirilip ölenin arkasından okunmuştur.ben sizi aklınızın değil şu an duygularınızın peşinden gider görüyorum.lütfen bunuda yanlış anlamayın.ben asla körü körüne birine bağlı değilim.dinlemekle yetinmiyorum.araştırıyorum okuyorum.,’öyleyse akletmiyor musunuz.’ayetini örnek alıp aklımı da kullanmaya çalışıyorum.beğendiğim bir alimin görüşünü savunur,ama diğerini yermem.kimin salih yolda olduğunu yaradan bilir.biz müslümanlar araştırıp doğruları öğrenmekle mükellefiz.körü körüne birine bağlanmakla değil.hatatınızdaki değişikliklerden bahsetmişsiniz.ne güzel Allah daim etsin.hepimizi bu yolda sabit kılsın.

  1. Günlerdir bu konuyu düşünüyorum. Bir müslüman ne zamanki bir tarikata bir şeyhe veya bir hocaya alime bağlansa gözleri başkasına kör oluyor sanki. Tabi olduğumuz kişiye tamamen teslim olup, diğerlerini atmak taasupçuluktan başka birşey değil. Bir insanın beğenmediğimiz yönleri, fikirleri varsa bu bize onu kökten silip atma hakkıda vermez. Peygamberimizin vefatıyla başlayan tefrikalar günümüze kadar artarak devam etmiş. Şu fitnelerin ayyuka çıktığı dönemde, birbirimizi desteklemeye çok ihtiyacımız var.Çağımızda ölümüne sevmeyi veya ölümüne nefret etmeyi hakeden bir alim olduğunu sanmıyorum. Hatalar yaradılmışlar için. Güzel ve doğru yönlerimizi destekleyip, yanlışlarımızı farketmeye her zaman ihtiyacımız var. Benim hocam, benim gurubum, benim cemaatim doğru gerisi yanlış anlayışı müslümana yakışmaz.
   Müslüman duyduğu, okuduğu, gördüğü herşeyi ayetler ve sünnet ışığında akıl süzgecinden geçirmek zorunda. Günümüzdeki bir çok tarikat özellikle sahih kaynaklardan, hadislerden çok uzak. Kaynağı zayıf olan veya uydurulmuş hadislere veya efendimizin yaşantısına tamamen ters bidatlere farzlardan daha sıkı sarılınmış olması akıl sahibi her müslümanı dehşete düşürüyor. Buna bizzat şahit olanlardanım. Yüzlerce insanın itibar ettiği bir hanım hoca(!) nın, Buhari’yi, Müslim’i, Tirmizi’yi, Ebu davud’u tanımadığını öğrendiğimde hayretler içinde kalmıştım. Bu sahih kaynakları bırakıp, evliya Allah dostu diye tanımladığı insanların kitaplarından anlatıyordu ve akla sığmayan hikayeler anlatıyordu.Dinleyen insanlara bunun yanlışlığını anlatamadım, çünkü onun adı hocaydı!
   Her birimiz tabi olduğumuz insanları iyi seçmeli ve o insanı rahatlıkla sorgulayabilmeliyiz. Yoksa dikenlerle döşeli bu çetrefilli yollardan yüz akıyla çıkmamız hayli zor olacak.
   Rabbim bizleri doğru yoldan ayırmasın. Son nefesinde pişman olanlardan etmesin…

 7. zübeyde says:

  Ve aleykümselam Nisa Hanim, ben sahsa degil fikirlerine sapik dedim. Bunu zaten kendi babasida Ali Eren hocaya el yazisiyla yazdigi mektupta ifade ediyor. Internetten bakabilirsiniz. Ayrica kulaktan dolma yarim yamalak bilgi degil benimkiler, carpitmam da yok. Hele hele iftira masasi hic degilim. Bunlar Sizin benim hakkimdaki sui zannlariniz. Halbukki Efendimizin sav bu konu hakkinda uyarisi var. Ben yinede Receb-i Serif hürmetine Size hosgörüyle yaklasmak istiyorum.
  Bu siteye degisik görüs yazan herkes gibi Sizinde iyi niyetle dogrunun pesinde oldugunuzu düsünüyorum. Hepimiz günde en az 40 kere hidayet istemiyormuyuz Rabbimizden? Ama ahir zamandayiz, fitne fesat aldi basini gidiyor. O alim, bu profesör, su hoca farkli seyler söylüyor. Kafamiz karisiyor. Hangisi halis niyetli anlamak zor…
  Rabbime hamdolsunki bana bütün dünya Alimlerinin ve Seyyidlerin, zamanimizin Müceddidi olarak kabul ettikleri, ¨4000 sünnet-i Seniyyeden dördünü terkedersem bana uymayin¨ diyen Mahmut Efendi Hz.lerini farkettirdi. Ona ve onay verdigi hocalara kalpten inaniyorum. Gece gündüz yetistirdigi hocalarin sohbetlerini dinliyorum.
  Son bir senedir bu yüzden hayatimda güzel degisiklikler oldu. Gaflet uykusundan uyandim Elhamdülillah. Hergün ögleye kadar bol bol göz zinasi yaparak (arti kulak zinasi ve vakti bosa harcama) izledigim ¨sabah sabah günah¨ programlarini, kim kimi kiminle nerede nasil aldatiyor? icerikli dizileri, ¨cok güzel¨ oldugu koca bir yalan olan dini, edebi, ahlaki yikmaya yönelik ¨hareketleri¨ artik izlemiyorum. Tesettürün nasil olmasi gerektigini bildigim halde gitgide kisaltip altina da pantolon giydigim renk renk mantolarimi bu kis giymedim sükür. Alisveris merkezinde hristiyan bir adamin ¨ne kadar güzel cicek bahcesi gibi, siz türk hanimlari böyle ne kadar hossunuz¨ diye iltifatina mazhar olan pardüsemin yakalarindan iceri sokulmus modern! sekilde baglanmis basörtümü artik öyle örtmüyorum. InsaAllah daha da iyi olmaya gayret edecegim.
  Kulagima kablosuz kulakligi takiyorum hem evimin islerini yapiyorum hemde internetten sohbet dinliyorum. (Bunu herkese de israrla tavsiye ediyorum hicbirseye vakit yetiremedigimiz su zamanda essiz bir nimet bu kulaklik)….her sohbette bir sürü cahilligimin aslinda inandigimiz gibi degilde yasadigimiz gibi inanmaya baslamis oldugumuzun daha cok farkina variyorum. Ümmet üzerinde oynanan oyunlari da görebiliyorum. Elhamdülillah. Artik her hocayim diyen kandiramaz beni, adi dini olan kanallar da..
  Ümmetin ihtilafi rahmettir bu yüzden 4 mezhebe inaniyoruz ama su anda kim bir Imami Safi yada Maliki olabilir! Tefsirde 1400 yildir yapilmamis bir yorumu kim hangi akla hizmet yapabilir? Cocuklugumuzda ilk ögrendigimiz sey imanin alti sarti degilmiydi? Simdi nasil ikiye indi? Kurani bir bütün olarak degilde ayet ayet ele alip insanlari dalalete sürüklemek… ne büyük cesaret!!
  Bu sitedeki hic kimseyi tanimiyorum ama biz din kardesleriyiz. Kendisi icin istedigini din kardesi icin istemeyen bizden degildir buyuruyor Efendimiz sav. Bu mübarek ayda Rabbimden cümlemizi dogru yola iletmesini niyaz ediyorum.
  Ya Rabbi!Sen bildirmezsen biz bilemeyiz. Sen sevdirmezsen biz sevemeyiz. Sevdir bize hep sevdiklerini, yar et bize erdirdiklerini..
  ÖNEMLI NOT: Daha önceki yazimda siraladigim maddeleri ve daha fazlasini, alti kisiden olusan bir hoca grubunun da bunlara yaptiklari reddiyeleri Arifan yayinlarindan cikan Hak Söz adli kitapta bulabilirsiniz.
  EN ÖNEMLI NOT:Bu yazdiklarimi bir kalemde silip atabilirsiniz. Ama bir düsünün: YA DOGRUYSA! Allaha c.c emanet olun.

  1. Zübeyde kardeşim;inanın size çok şey söylemek istiyorum ama haddi aşanlardan olmaktan korkuyorum…sadece şunu söyliyim neden hep böyle oluyor bilmiyorum ama bahsettiğiniz grup zaten genel manada kendilerinden başkasına nefret ve kin dolu…zannetmiyorum hepsi böyle olsun ama benim tanıdıklarım en azından böyleler…sizde biraz bunu düşünün olur mu?dinleyip bağlandığınız insanalrı çok seviyor olabilirsiniz ve onların sözlerinden anlattıklarından şüphe etmeyi beğenmemeyi doğru bulmamayı(en azından üslubu)aklınızdan bile geçirmiyor olabilirsiniz.Sözlerimden bir ima çıkartmayın lütfen amacım size ve değerlerinize saygısızlık etmek değil.Ama neden hep böyle biraz da siz düşünün… neden Türkiyedeki neredeyse bütün alimler sapık yaftası yiyor, neden insanlar hiç tanımadıkları alimlerin kitaplarını okumadıkları din kardeşlerinin sohbetlerde gıybetini yapıyor?neden bırakın mezhebi bırakın itikadı bırakın tarikat ehli olmamayı,mutasavvıf olan gruplar bile dışlanıyor küçümseniyor horlanıyor?tek doğru Allah aşkına şu dünya üzerinde İsmailağa Cemaati mi?onlar dışında herkes sapık,cahil zavallı yada burun kıvrılacak insanlar mı ?hep mi yani hep mi?

   hayatınızdaki değişiklikler için çok sevindim inşallah gün geçtikçe daha muttaki bir hayat sizin olur…Allaha emanet…

 8. cahide ablacığım ve diğer site üyesi kardeşlerim, buradaki yazılarınızı çıktı olarak alıp sitenizden aldığımı da belirterek arkadaş ortamlarında okuma niyetindeyim .. az önce bir kısmını bu amaçla kopyaladım..
  küçük bir yerde yaşıyoruz herkes birbirini tanıyor burda bu güzel bişey aslında ama dedikodu içinde uygun bir ortam oluyor malesef.. arkadaşlarla bir araya gelindiğinde sizlerin yazılarından yola çıkarak hoş bir sohbet ortamı olur diye düşündüm, tabi izniniz olursa…bu konuda sizden helallik istiyorum…

  1. Sevgili Fatma, bütün yazılarımı faydalı olabilmek düşüncesiyle kopyalayan, çıktı alan kardeşlerime canı gönülden izin veriyorum. Bunun hiçbir mahsuru yok canım. Bir kişi faydalansa benim için yeter. Allah’a emanet ol kardeşim…

   1. esselamınaleykumvearhmetullah

 9. zübeyde says:

  Cahide hanim sizin ve sizi destekleyenlerin yazilarini okuyunca cok üzüldüm. Hayal kirikligina ugradim… Din düsmanlarinin bize yaptigi en büyük kötülük bu oldu bence: Sözde Alim, Prof. ve daha nice ünvanlilari yetistirdiler yada kandirdilar. Simdi onlar da bizim tertemiz inancimizi saptirmak icin var gücleriyle ugrasiyorlar.
  Kader tartismali bir fazlaliktir?!
  Hayizli kadin oruc tutabilir?!
  Peygamber de bizim gibi bir insandi biz de Onun gibiyiz???!!!
  Bir adam üvey kiziyla evlenebilir?!!
  Imami Safi kisinin zinadan olma kiziyla nikahlanmasina cevaz verir??!!
  Ehli beyt ve Ehli Sünnet iki farkli gruptur??!!
  Cinsi münasebette ters iliskiyi Ehli Beyt benimser??!!…
  Bunlari ve daha nice sapik fikirlerini caktirmadan saf müslüman kardeslerimin beyinlerine yerlestirdiler. Cok üzülüyorum. Allahim Sen bizlere yardim eyle…Din düsmanlarini kahreyle. Amin…

  1. Selamun aleyküm,zübeyde mübarek kandil gününde bahsettiğiniz din düşmanı ve sapık(!) herkesin aklına gelen isimse (ki o) bilin ki yazdıklarınız arasında çarpıtma şaheserleri bulunmakta!Neden ümmet kardeşinizi bir kere olsun dinlemek anlamak ve ona göre değerlendirmek varken kulaktan duyma veya yarım yamalak bilgilerle değerlendirip günahına girersiniz ki?neden biraz olsun bu ümmetin farklılıklarını rahmet olarak göremezsiniz ki?iftira maşası olmayın..hayırlı kandiller…

 10. zerdali mişmiş says:

  sevde hanım örnek vermişsiniz.dünyalık bir işi yaparken koyduğunuz aracı ,sizin işinizi halletmeye çalışırken üst rütbedeki insanın ya inadını kırmaya çalışır,yada katılaşmış gönlünü yumuşatmaya.aslında sizin işinizi yapmayacaktır ama o aracının hatırına kendinden ödün verir..şimdi siz aynı şeyi yaradan için demi düşünüyorsunuz.haşa onun merhameti birilerinin hatırı ile mi tecelli ediyor.yaradan kendi sonsuz merhametinden bahsederken bu örnek tezat değil mi..

 11. zerdali mişmiş says:

  cahideciğim senin söylediğin doğrularda benim kalbim mütmain.haddimize miki bu uğurda ömrünü feda etmiş insanları inkar etmek.biz onların yaşantısından ve eserlerinlerinden feyz ve bilgi alırız.ama asla felancanın hürmetine affet yada duamı kabul et demeyiz.ince çizgi bu.bu hatayı bende yaptım ama rabbime şükür terkettim.şuculuk ,buculuk din değil.dinin içindeki fırkalarda din değil.hepsi birer görüş.bunlara tabi olmayınca dinsiz mi oluyoruz.din kimsenin tekelinde değil.kuran her zaman canlı ve taze iken elbette onu yorumlayacak yeni alimler var olacaktır.geçmişin dar kalıplarına dini kimse hapsedemez.veda hutbesinde peygamber demiyor mu ‘duyanlar duymayanlara bildirsin.belki onlar benim ne demek istediğimi daha iyi anlar’diye.klasik ulemanın dışında fikir yürütenlere ya vahhabi yada başka şey derler.bu dini daha iyi anlayan çıkamaz mı.peygamber öyle demiyor mu..at gözlüklerini çıkarıp islamın gerçek mesajını anlamaya çalışalım.şirk konusu Allahın üzerinde en çok durduğu konu.bu konuyu en güzel şekilde öğrenip yaşamaya çalışsak ne iyi olur.rabbim doğruları öğrenmeyi nasip etsin

  1. ZERDALİ MİŞMİŞ@ Bacım sana mail attım. haberin olsun…

 12. Dua ederken aracı koymaya şirk diyorsunuz,pekii en basitinden günlük yaşamımızda ,sıradan işlerde birilerinden ,birşeylerin daha iyi olması için sözü geçen,itibarlı,şahsiyetleri aracı koyarız.O zaman direk Mevladan isteyelim ,Bu koca insanları hıçe saymaktır hurafe ve bidat.Gonul kardes size katılıyorum.

  1. Bazı teşbihlerde büyük hatalar olur Sevde’cim. Bir müdürle Allah’ı aynı konumda görmek imkansız. Biri yaradılmış biri YARADAN…

 13. Gönül says:

  Dogru diyorsunuz Cahide Hanim, kim nasil isterse öyle dua etsin. Yillarca kimse kimsenin benimsediyi seyleri degistirememis, bunu ne siz nede bizler basarbiliriz…ALLAH herkese dogruyu görmeyi nasip etsin. Insallah ben dualarimi bildigim gibi sizlerin degimiyle araci kullanarak devam edecegim…Bunda bir sakinca görmüyorum, cünkü yapilan dualar istekler araciya degil bizzat ALLAH u Teala ya dir…Selametle insallah…

 14. SA şirkten bahsederken lütfen biraz dikkatli olalım ,Allah dostlarını ve Velileri inkar etmek bu tür düşünceler tamamen vahhabilerin görüşüdür.maalesef bizim Türkiyedeki müslümanlardan bu sele kapılanlar var.Müslüman acık göz ve uyanık olmalı.Kuran ı Kerime ,ve Sünnete muhalif ,Allah dostuyuz diye gecinen zavallılar zaten ,bu dünyada helak olmuşlardır.Ama Kur ana ve Sünnete kenetlenmış büyükleri görmezden gelmemek lazım diye düşünüyorum.

  1. Ahh Sevde’ciğim ahh! Ne diyeyim, ben Allah ve Rasulü bize yeter diyorum siz yok illede başkası olsun diyorsunuz. Bu vahhabilik suçlaması veya yaftası cahil insanların ağızlarındaki sakızdır.
   Biz fukahayı, alimleri, müfessirleri, atarsak, yok sayarsak o zaman vahhabi oluruz. Biz onları yok saymıyoruz zaten buna hakkımız yok. Demek istediğim dualarda başka birilerini aracı koymaya gerek yok.
   Konuyu çarpıtmayalım lütfen. Sen illede ben aracı koyacağım yoksa Allah benim duamı kabul etmez diyorsan, buyur kardeşim. herkes bildiğini yapsın.

   Kalıplaşmış yanlış fikirleri, bidatleri kim yıkabilmiş ki, bende yıkabileyim….

 15. Gönül says:

  selamun aleyküm, sizi yaklasik yarim senedir takip ediyorum ve yazilarinizi cok begenerek okuyorum. Ama bugünkü yaziniz beni hayal kirikligina ugratti, bende Hanife ve Sevde hanimin dediklerine katiliyorum. Dualarda, velilerin evliyalarin hürmetine demenin sirk oldugunu anlatmaya calisiyorsunuz. Peygamberimiz s.a.v. Yetimlerin yüzü suyu hürmetine diye dua etmisti diye biliyorum….ALLAH bizleri dogrudan ayirmasin, insallah herkese dogruyu bulmayi nasip etsin…amin…

  1. Gönül kardeşim, niyetim kimseyi hayal kırıklığına uğratmak veya kimseye sataşmak değil. Binlerce insanın takip ettiği bir sayfada doğru bildiklerimi anlatmak. Bu böyleymiş, yapılabilirmiş diyen kardeşlerimin hiç biri, bu konuda bir delil getiremiyorlar. Oysa ben size ayetler ve sahih kaynaklı hadisler sunuyorum.Falan hoca, filan şeyh de olsa bunu söyleyen, bana kaynak getirsin kardeşim. Mişli muşlu sözlere, akıl sahibi insanlar itibar etmemeli.
   Önümüzde taptaze kur’an ve Peygamberimizin sünnetleri dururken, bidatlere, hurafelere şahsen benim kapım kapalıdır.Rabbimiz bize iste vereyim demiş, onu bunu araya koy öyle gel dememiş.Vesselam…

   1. Gönül says:

    Peygamber efendimiz de aracı kullanmış ve aracı kullanılmasını tavsiye etmiştir. Gazalarda ve sıkıntılı anlarda da, muhacirlerin fakirleri hürmetine dua ederdi. Yani aracı kullanırdı. (Taberani, Ebu Nuaym)

    Yine Resulullahın bir duası şu mealdedir:
    (Ya Rabbi, senden isteyip de verdiğin zatların hatırı için, senden istiyorum.) [İbni Mace]

    Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
    (Çölde yalnız kalan, bir şey kaybederse, “Ey Allah’ın kulları bana yardım edin!” desin; [aracı kullansın] çünkü Allahü teâlânın, sizin göremediğiniz kulları vardır.) [Taberani]

    Hazret-i Âdem, çok dua ettiyse de kabul olmadı. Aracı kullanarak, yani Peygamber efendimizi vesile ederek, Onun hürmeti için dua edince duası kabul oldu. Allahü teâlâ, (Ya Âdem! Habibimin ismiyle her ne isteseydin kabul ederdim, O olmasaydı seni yaratmazdım) buyurdu. (Beyheki)

    Şefaat, aracılık demektir. Ahirette, Peygamberler, âlimler, şehitler ve daha niceleri şefaat edeceklerdir. Günahkârlar şefaat isteyecek ve şefaatçiler [aracılar] tarafından kurtulacaktır. Bu husus, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerle açıkça bildirilmiştir.

    Bu yaziyi okuduktan sonra yAzacak baska bisey bulamadim cevap olarak…Hayirli aksamlar…

    1. Güzel kardeşim, bunlardan bazıları kaynağı ya sahih olmayan yada uydurma hadislerdir. bazıları ise senin anladığından daha farklı anlamlar içerir. Aracı kullansın gibi parantez içinde verilen açıklamalar. Çeviri yapan kişinin şahsi görüşüdür. Elbette peygamberler ve salih kişilerden şefaatçiler bulunacaktır ama bu salih kişileri bizim bilmemiz mümkün değildir. zaten bilsekte bize onları aracı yapmamız hususunda bir tavsiyede bulunulmamıştır.

     Birşey istediğinde Allah’tan iste. Yardım istediğinde yine Allah’tan iste. (Tirmizi )

 16. zerdali mişmiş says:

  mademki namaz müminin miracıdır ve secde anı rabbine en yakın andır,o zaman rabbine yaklaşmak için neden allah dostu dediğimiz insanların aracılığına gerek duyarız.salih bir amel,salih bir dua sonsuz merhamet sahibine bizi yaklaştıra mazmı.?madem üstünlük takva iledir, ki öyledir,takvanın kimde olduğunu yaradan bilir..rabbim bizi şeytanın ve nefsin vesvesesinden muhafaza eylesin..amin

 17. Bir gün bir derviş,
  Bir kucak dolusu elma ile bayırlar aşan bir genç kıza rastlamış…

  Bozkırın sıcağında yorgunluktan al almış kızın yanakları..

  “Nereye gidersin? Ne doldurdun kucağına?”
  Diye sormuş derviş.

  Uzak bir tarlayı işaret etmiş kız:
  “Sevdiğim çalışıyor orada…
  Ona elma götürüyorum.”

  “Kaç tane” diye soruvermiş derviş.

  Kız… şaşkın:

  “İnsan sevdiğine götürdüğü şeyi sayar mı hiç?” deyivermiş..

  Ve usulca koparıvermiş derviş elindeki tespihin ipini!

  Yürekten, tüm ruhun sarsılırcasına,anne kucağına sığınmışcasına,yanaklarına dökülen yaşlar seni yakarcasına kalbin aşktan ağrırcasına en büyük sevgiliye ettiğin dua için aracıya ne hacet hele ki O en büyük dost en yüce Yar ben sana şah damarından daha yakınım buyurmuşsa…Tüm kalbimle yanındayım Cahidem.En doğruları söylemiş yazmışsın.Allahım senden hoşnut olsun..amin

 18. zerdali mişmiş says:

  eger yaradan ‘size apaçık bir kitap indirdik’diyorsa onu anlamak ve yaşamak için bir aracıya ne hacet.aracı peygamberdi oda en güzel örnekti..Allah kainatı kimsenin yüzü suyu hürmetine yaratmadı.peygamberimizi son peygamber olduğu için kainata rahmet olarak yarattı.Allah kimseye şefaat hakkıda vermedi.ancak sevdiği kulu elinden ,kendi şefaat ettiği kullarına o şefaati müjdeleme hakkı vermiştir.aksini düşünmek sonsuz merhamet sahibi yaradana küstahlık olur..

 19. selamun aleykum güzel kardeşim bir kaç gündür siteye girmedim ancak bu gün baktım da çok güzel ve ince çizgideki bir konuyu yorumlamışsınız tüm takipçi arkadaşlarla.yazdıklarına son noktasına kadar katılıyorum zaten katılmamk ta mümküm değil hepsi ayetlerden hadislerden örnekler .bende allah ulaşmak için temiz bir kalple yönelmekten daha iyi bir yol olmadığını ve aracıya da hiç gerek olmadığını düşünüyorum.ama çevremde de” bu dini yaşamak artık çok zor o nedenle nasılki sürü çobansız olmaz insanlarda birine bağlanmalıdır “sözünü çok düymuşumdur.ben hep şuna inandım islamı yaşamak için yada içinde din inancını allah inancını kuvetlendirmek için salih kitaplara hadislere bağlanmalıyız onları kaynak olarak araştırmalıyız ama bunun yanındada insanlarla paylaşmalıyız.mesela bir arkadaş toplantısında yada misafirlikte boş boş konuşulacağına enazından bir zaman ayırıp hadisleri ayetleri anlamaya çalışmalıyız .ben böyle bir arayış içindeyim.allahıma çok şükür başım kapalı namazımı kılıyorum, ama okadar eksik yanlarım varki artık dünyalık bazı şeyler sıkıcı gelmeye başlıyor , emin kaynaklar kimlerdir nereden ve nasıl başlamak gerekir bunları bilmiyorum.çevremde bir çok cemaate bağlı tarikata bağlı insan var bir kısnı sohbetlerinde hadisleri yorumluyormuş cevşen açıklıyormuş ben nekadar doğrudur bilemediğim için katılmıyorum.az önce cevşenle ilgili yazıyı okudum ,yıllardır cevşeni üzerimizde taşımamız gerektiğini söyleyen kişilerle buyuduk bunu sorgulamak lazım .ne anlam geliyor neden diye .aslında insanların sana bağlanmasındaki asıl sebepte bu burası sadece yemek sitesi değil verdiğin bu güzel bilgilerle aslında uyuyanları uyandırıyorsun bu yüzden allah için seni çok seviyorum ben bir arayış içindeyim ve sende bana dikkat çektriyorsun allah yardımcımız olsun

  1. Ebru’cuğum biz farkında değiliz ki, her hocayım diyen doğruları söylemiyor, her adı dua kitabı olan doğru kaynaklardan bilgi vermiyor. Şeyh di hocaydı, ne kadar Allah ve Rasulunün emirlerini doğru olarak yaşayıp anlatıyorsa o kadar güvenilirdir. Bizi ne bir evliyayı duamıza vesile yapmak ne de cevşen takmak kurtarır. Herkes kendi elleriyle yaptıklarının cezasını çeker veya mükafatını alır.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: