Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Görmek, Duymak, Bilmek İstemiyorum!

Son zamanlarda hiç haber dinlemek, seyretmek istemiyorum. Hele çocuklarımla asla. Eskiden 3. sayfa haberi denip önemsenmeyen haberler şimdi ana haber bültenlerine taşınır oldu. Elimizde kumanda tetikte bekliyoruz. Her an bir tecavüz, bir cinayet haberi duymanız kaçınılmaz.

Kim kimi öldürdü, cesedini parçaladı. Kim kime nasıl tecavüz etti. Adam karısını öldürürken hangi yöntemi kullandı? Aylarca Münevver adlı bir kızın öldürülme hikayesini dinlemek zorunda bırakıldık. Sadece kanalları zaplarken bile olayın tüm ayrıntılarına vakıf olduk. Günlerce testere görüntüleri, olayı ballandırarak anlatan, anlatırken sadistçe bir zevk alan muhabir ve spikerleri gördük. Sadece cinayet olaylarını konu alan sabah programları kadınları esir aldı.

Hayır! duymak görmek, dinlemek, öğrenmek istemiyorum artık bunları. Her bir cinayet ve tecavüz haberi kötü de olsa bir ders niteliği taşıyor. Örneklik teşkil ediyor.

Eskiden kötü bir olay olduğu zaman herkesten gizlenmeye çalışılırmış. Hele çocuklara hiç duyurulmazmış. Şimdilerde öylemi ya? Çocuklarımız her türlü öldürme yöntemini öğrendi. Bu kadar duyarsız, bu kadar fütursuz haber yapmak, kötülükleri alabildiğine yaymak belki birilerinin ekmeğine yağ sürüyor ama, toplumun da beyni süngerleşiyor.

Yıllar evvel bir ölüm haberi aldığımızda çok şaşırırdık, üzülürdük. Artık öyle bir hale geldik ki, en vahşi cinayet haberlerini normalmiş gibi seyrediyoruz. Elbetteki bu ruh haliyle birbirimizin sıkıntılarını da daha kolay gözardı ediyoruz. Ne yazık ki Duyarsızlaşıyoruz!

Ben geçtim dizileri, filmleri, magazin haberlerini. Artık sadece ana haber bile seyretseniz, her türlü necaseti öğrenebiliyorsunuz. Yıllar evvel belli bir saygınlıkta olan TRT bile bu haberleri vermekte bir beis görmüyor. O zamanların döpiyesli, ciddi görünümlü spiker hanımların yerini şimdi yeni yetme, süper mini etekli, dekolteli çıtır spikerler aldı. Haber mi seyredeceksin, kadına bakmıyayım diye göz jimnastiği mi yapacaksın?

Her şeyin çivisi çıkmış doğru. Haberlerin de öyle. Ama ben artık bu haberleri görmek, duymak bilmek ve öğrenmek istemiyorum. Çocuklarıma cinayet dersi(!) vermeye, ahlaksızlığı aşılamaya, duyarsızlaştırmaya kimsenin hakkı yok!

Hiç birşeye eskisi gibi şaşırmıyorsanız, acı çeken bir çocuğun hali gözlerinizi yaşartmıyorsa, yanıbaşınızda onlarca insan öldürülmüş ve siz buna sıradan bakıyorsanız bilin ki bir şeyler kötüye gidiyor. Ve o zaman sesinizi yükseltmenin, hesap sormanın, itiraz etmenin tam vaktidir!

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: