Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Eti Dondurucuya Nasıl Yerleştirelim

Piyasadaki gıdalarda oldukça fazla hile yapılıyor. Hazır çekilmiş kıymalara da her şeyi kattıkları için kesinlikle hazır kıyma almanızı tavsiye etmem.

Erzurum ili Kasapları Başkanı Kenan Ejder geçen yıllarda şöyle bir açıklama yapmış.

“Ette siyahlanma oluyorsa o kıymanın içerisine mutlaka su katılmıştır. Kıymaya su katıldığı gün kıymayı daha parlak yapar ve yağsız görünür. Ancak bir ya da iki gün bekletilince kıymanın renginde siyahlanma olur. Tavuk taşlığı da kıymayı kıpkırmızı yapar, yağsız gösterir. Kelle eti, paça eti, dalak da katılıyor. Kıymanın içinde bir şey katıldığı zaman birkaç gün bekleyince kesinlikle renginden belli eder.”

Tiksinti duydum! İnsanların  sahtekarlıklarına yetişemez olduk artık. Bu yüzden ben hazır kıyma almıyorum. Daha önce Kıyma makinamdan bahsetmiştim. Etimi alıp evde kendim çekiyorum. Ben bir ay boyunca  tüketeceğim eti toptan alıyorum ve kıyma ve kuşbaşı olarak ayırıyorum.

Belki bilmeyen arkadaşlar olur diye, eti nasıl sakladığımdan bahsetmek istedim. Kıymayı buzdolabı poşetine koyduktan sonra top şeklinde bırakmayın. Bu şekilde kullanmak için çıkardığınızda dışı çözülüp, içi donuk kalıyor. Oysa elinizle kıymayı veya kuşbaşını yassıltıp inceltirseniz acil kullanmanız bile gerekse kısa sürede  etiniz çözülecektir.Hemde  dondurucuya yerleştirirken kolaylık sağlayacaktır.

Ben diğer sebzeleri dondururkende aynı işlemi uyguluyorum.

Bu da benden size küçük bir püf noktası 😉

Cahide

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Hep bu şekilde birer yemeklik hazırlayıp atıyorum dondurucuya…dondurucudan çıkarınca çabuk açılsın diye kalorifer üzerine sıcak suya falan koyunca bakteri ürüyormuş Taylan KİMELİ den dinlemiştim…En iyisi akşamdan dondurucudan çıkarıp buzdolabının alt kısmındaki bir yerde çözdürmek ve 2. gün de yemeğini yapmakmış….sevgiler

 2. Çalışkan arım balaım peteğim benim 🙂 hafta sonu yoğunluğumda faydalı bilgileri bereketli tarifleri sıralamışsın maşaAllah.
  Kıymayla ilgili acı gerçekler! Türkiye’de de Zabihah (sağlıklı ve helal şartlarda satış) et kontrolü olsa ne iyi olurdu, olur inşaAllah.

  Burada, ağzı plastik fermuarlı buzdolabı poşetleri var (ziploc), diğer buzdolabı poşetlerine neazaran hiç hava aldırmadan gıdalar daha uzun süre tazeliğini koruyor. Bende etimi kıymamı aynen senin gibi ziploclara birer pişirimlik koyuyorum. Ziplocda doğranmış maydonoz, çorba, etsuyu, baklava, meyve pürelerimi ve peykekleri birer porsiyonluk buzlukta saklıyorum. Baklava bile çıtırlığını kaybetmiyor 🙂 Ellerine gönlüne sağlık candostum.

  1. Ben de amerikadayken ziploc kullanıyordum. Burada ( Türkiye’de) o poşetleri çok arıyorum. En bilindik korop.( devamını yazamadım) Markasının poşetinden iç içe 3 tane geçirseniz bile 1 tane ziploc etmiyor. Koropl. Bir de pahalı ki sormayın.Türkiyede çok üç kağıtçı var tabiri caizse.hem pahalı hem işe yaramayan ürünlere dünyanın parası isteniyor. Amerikada 3-4 dolara kuponla filan kaç litre çamaşır ve bulaşık deterjanı alıyorduk.Hem de katı kirleri olan bulaşık artıklarını bile çıkarıyordu,çamaşırlar da tertemiz çıkıyordu. Burada ise reklamlardaki her şey yalan dolan. Firmayı dava etsek” reklamda gösterdiğiniz kalitede değil” diye onda da Amerikada olsak Hakkı’mızı alırız ama Türkiye’de de sadece avukat parası vermekle kalırız.

 3. Cahideciğim bizim de senelerdir et aldığımız iyi bir kasabımız var eşim telefon açıp ….
  kilo kuşbaşı …. kilo kıyma vs.
  hazırla abi şu saatte gelip alıcam der kasap sağolsun.
  kuşbaşıları küçük doğrayıp aynen senin resimdeki gibi poşetler üstüste koyar.
  kıymaları da aynı şekilde hazırlar ve ben gelince dolaba aynene yerleştiririm
  ama eğer güvendiğimiz bir kasap olmasaydı da aynen kendim yapardım
  İstanbul da yaşarken de böyle kendim hazırlıyordum çok büyük kolaylık
  paylaşman iyi olmuş bilmeyenlere fikir olsun
  Haaa ben birde biber salçasını aynı şekilde saklıyorum dondurucu da tadı bozulmuyor çıkarınca da istediğim kadar kolayca koparıp alıyorum bunu da paylaşmak istedim bacım
  sağlkla bereketle kal

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: