Doğal Güneş Kremi

Erkekçe Tesettür, Yusuf’ca Haya

Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha temizdir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. (Nur suresi 30.Ayet)

Göz ardı edilen, umursanmayan, duymamış, okumamışlıktan gelinen ayetlerden biridir bu ayet.
Tesettürün sadece kadınlar için olmadığını, erkeklerinde her açıdan kendilerini korumaları gerektiğini anlatan en açık emirdir.

Tesettürle ilgili diğer yazımda müslüman hanımların yanlış örtünme şekillerinden bahsetmeye çalışmıştım.
Bazı erkeklerin giyim kuşam tarzları da en az kadınların ki kadar rahatsız edici.
Bir mağazaya girip,özellikle genç erkekler için kıyafet baktığınızda, yüzlerce abuk subuk kıyafetlerin içinden samanlıkta iğne arar gibi uygun bir kıyafet bulmaya çalışırsınız.

Belden oturtmalı gömlekler, düşük bel pantolonlar, uçuk kaçık resimler, ciyak ciyak bağıran renkler, pembeler, morlar…

Soruyorum: “Yok mu bu gömleklerin belden oturtmasız olanları, klasik kesim pantolon yok mu?”
“Yok abla” diyor,”tutulmuyor artık onlar.Moda ya, gençler hep böyle giyiyor.”
İşin yoksa mağaza mağaza gez. Hangisine girsem, önüme palyaço gösterilerinden fırlamış gibi duran kıyafetler koyuyorlar.

Bakıyorum gençlerde çok benimsemiş bu giyim tarzını. Giyimi kuşamı düzgün, saçı yana taralı, efendi, edepli, gençleri görmek  mucize oldu adeta.
Saçlar ziftli gibi jöleye bulanmış, her teli havada, göbek açık, yaka bağır açık, pantolon düşük, dar, her taraf meydanda, cepler bacakların ortalarına kadar inmiş, ağızlarında sakız, bir rüküşlük, bir pespayelik almış başını gidiyor.

Çoğu oturuşuna kalkışına, haline hareketine edebi oturtamamış, utanmayı unutmuş bir gençlik var önümüzde.
Gözlerini haramdan sakınma konusunda en ufak bir gayreti de yok çoğunun.
Tek kadın korumalı kendini, tek kadınlar üstüne başına dikkat etmeli, oturup kalkmasına çeki düzen vermeli sanki…
*******************

“Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar…”

Nerede Yusuf(a.s) ahlakında, Yusuf (a.s) duruşunda gençler? Masivayı bırakıp Rahman’a koşan, harama düşmemek için evliliği seçen, buna gücü yetmiyorsa oruca sarılan gençler nerede?

Zinaya düşer korkusuyla her haram olan  bakıştan bakışını saklayan, her adımda rıza-yı ilahi’yi gözeten, yakasına yapışan Züleyha’lara  Allah için hayır diyebilen gençler nerede?

Gözlerine bir yabancı göz değse, nasuh tevbelerle günahlarından arınan, zina batağına girer korkusuyla,”zinaya yaklaşma” ilkesini kendine düstur edinen, çağımızın Yusuf’ları nerede…

Gömleğini çekiştiren nice Züleyhalara, Yusufça, erkekçe, dağ gibi bir reddiye sunabilmeli erkeklerimiz… Biraz naif, biraz içli, ama kendinden emin, ama yiğitçe olabilmeli…

Meleklerin bile kendisinden utandığı Osman (R.a) gibi utanmayı zırh yapıp bedenine giydirebilmeli…

“…Bu davranış onlar için daha temizdir…”

Rabbi kulunun temiz olmasını istiyor, temizlemek istiyor tüm kirlerinden, uzak olsun istiyor. En temize, en güzele ulaşma yolunda kirlenmesin, bozulmasın, hedefe en az lekeyle erişsin, prangalara hayır desin istiyor…

Basitleşmeyen, kadınlaşmayan, erkekçe tesettür, Yusuf’ca, Osman’ca haya istiyor…

Cahide Sultan

************

Şiir hediyemdir…

ÜMMÜ ZER, Kördüğüm gibi….

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. selamun aleyküm.son yazınızı okurken bu yazınında linkini gördüm ve hemen tıklayıp okudum.eşim tesetüürne bu manada dikkat eden biri elhamdülillah.bol kesim pantolun ,gömlek vb dikkat eder ama kafamı kurcalayan bir husus var.
  benim eşim dışarı çıkarken çok güzel kokulu parfümler kullanıyor.ben razı değilim.ama o erkeklerin kullanabilceğini söylüyor.esasında eşim ter vb kötü kokmamak için kullanıyor.ama malum devir fitne devri.
  emin olamıyorum.sizin bir bilginiz var mı?

  1. Bu kaide sadece kadınlar için geçerli Nermin hanım. Erkekler için bir kısıtlama yok

 2. Allah razi olsun, guzel konular herzamanki gibi, yazilariniz hic eskimiyor bende, tariflerinize takili kalmadigim surece acip okuyorum, ben bir genc olarak cok katiliyor, ve takdir ediyorum degindiginiz konuyu.. Allaha emanet olun,

 3. SAKİNE TEKİN says:

  malesef öyle bir toplumda yaşıyoruzki ne kadını kadın ne erkeği erkek …. herşeyimiz özenti özümüze yabancılaştık bilinçsiz düşünmeyen bir kuşak var ama madalyonun öteki yüzüde var bu görünen yüzünün dışında pırıl pırıl yetişen özünü bilen manevi değerlerini bilen gençlerde yetişiyor umarım rabbim evlatlarımızı değerlerine sahip çıkan bilinçli bireyler olarak yetiştirmeyi nasip eder bizlere aslında bizlerde bilinçlenmeliyiz ki onlarda bize bakarak yetişsinler …. yüreğinize sağlık ….

 4. Tebrik ederim. Her tarafta Nur/31 konuşulup tartışılırken Nur/30’un anılmaması beni hep üzmüştür. Erkek tesettürü ayet sıralamasında kadın tesettüründen önce olmasına rağmen kadının örtünmesi konusunun sürekli öne çıkarılması, sanki erkeğe herşey serbestmiş gibi sunulması/algılanması ne büyük bir gaflet Ya Rabbi!
  Allah sizden razı olsun.

 5. Cahide ciğim,
  Çocuklara kıyafet seçerken LCW ürünlerini denemeni tavsiye ederim. İstediğin özelliklerde pantolon ve gömlekleri uygun fiyata bulabilirsin. Ben başka mağazalara gidip hiç zaman harcamıyorum. Bayanlar için de harika seçenekler var, özellikle genç kızlar için, hem modern hem de kabul edilebilir tarzda kıyafetler bulmak kolayca mümkün oluyor.
  Sevgilerimle…

  1. Mine’ciğim tekrar hoşgeldin canım. İyisiniz inşaallah. Mine’ciğim LCW eskiden çok tercih ettiğim bir yerdi. Burayada bu sene açıldı ama acayip pahalı. Şahsa aitmiş. Diğer illerdekine benzemiyor hiç. Reklam gibi olmasın ama ben seven hill var oradan alıyorum.Onlarda da hem bize hem çocuklara göre geniş uygun kıyafetler var. Hem fiyatlarıda daha uygun geliyor bana. Sevgilerimle canım 🙂

 6. *****

 7. Cahide abla yazılarını takip etmeye çalışıyorum ve çok beğeniyorum. sen sadece kendi sayfenda mı yazı yazıyorsun? Evet ise neden bir dergiye ya da dergilerin internet sayfalarına yazmıyorsun. bence baya kaliteli, seviyeli yazıların var…

  1. Teveccühlerin için teşekkür ederim Ayla. Kendi yağımda kavrulup gidiyorum işte. Belkide yüksek hedeflerim yok ne bileyim. Yada teklif bekliyor da olabilirim 🙂
   Şaka bir yana canım, henüz yazarlığımı yeterli görmüyorum. Aslında bir çok yazar diye nitelendirilen insanları da yazar gibi görmüyorum ben. Fiiliyatta yazarlar elbette ama, derinlik itibariyle herkes yazar olamaz bence.Hâlâ bu yönümü inkişaf ettirme çabasındayım. Bakalım Rabbim ilerde neler gösterir…

 8. zübeyde says:

  Selamünaleyküm sag taraftaki resimlerden hamur isleri yazan tarfi bir türlü bulamadim üzerine tikliyorum baska tarifler geliyor anlamadim acele yardim bekliyorum!

  1. Sevgili zübeyde, o resme tıklayınca bütün hamur işlerini görürsün. O sayfanın en altına inince önceki yazılar yere tıkladıkça eski yazılarıda görebilirsin. Sen mayalı pişi tarifini arıyorsun galiba onun adresini buraya vereyim.
   http://cahidejibek.wordpress.com/2010/04/25/mayali-pisi/ Kolay gelsin…

 9. Merhaba,

  Aslında cahide hanım’ın sathına vurduğu konuyu daha iyi idrâk edebilmek için belkide en uygun arena yaşadığımız şehrin sokakları olmalı.Batı görsel ve yazımsal alanda sömürgesi haline getiremediği müslüman ülkelere “moda” mefhumunu öne sürerek kendi burjuva altkültürünü empoze etmeye çalışıyor.Açıkcası görünen o ki bun-da kısmen başarılı sayılır.İnsanlar sırtlarında,boyunlarında,ellerinde ve kafalarında bırakın anlamını hangi dilde olduğunu bile tahayyül edemeyecekleri onlarca yazı ile yaftalı bir şekilde hayatlarını idame ettiriyor.

  Bu kombineye muntalist bir doğrudan baktığınız-da küçük bir detay gibi görünüyor olsada,gündelik yaşantımız-da batı toplumunun giyiniş ve yaşayış tarzını ne derece kanıksadığımıza ve hoş gördüğümüze delalet ediyor.Bahsettiğiniz gibi,günümüzde erkeklerin;düşük bel,açık göbek ve en âlâ oryantalistleri aratmayacak derecede elbiselerle sokaklarda dolaşıyor olması durumun hayli ciddi ve analitik bir çözümün ne kadar zor olduğunu gösteriyor.Lâkin yine-de ümitvar olmak gerek çendan,başkalarının nefesi ile soluklanan gençlik,elbet sonunda suni tenefüse muhtaç kalacağını anlayacaktır.Belki o zaman içinde yaşadığı postmodern çağdan kendine gem vurur.

 10. zerdali mişmiş says:

  bizi tek bir nefisten yaratan ete kemiğe büründürüp erkek ve dişi sureti veren rabbime hamdolsun.toplumda şu vardı hep.dinin emir ve cezası kadına,mükafatı ve müjdesi hep erkeğe verilmiş anlayışı.saçının bir teli görünse cehennem hazır.kocana bir of desen hazır.sabaha kadar meleklerin laneti hazır..peygambere isnad edilmiş -secde kula da olsaydı kadının kocasına secde etmesini isterdim-sözü hazır.kadın elbetteki tesettüründe Allahın koyduğu kuralın dışına çıkmamalı.elbette eşinin istek ve arzularına itaat etmeli elbette onun rızasını almalı.peki ya erkek..benim karşı olduğum sanki bütün hak ve irade erkeğe verilmiş,kadında erkeğin himayesinde şartsız şurtsuz erkeğin koyduğu kurallara sorgulamadan uymalı anlayışı.erkek yapınca -erkektir elinin kiridir denmiş -günah sözü kondurulmamış bile.hayır..hepimiz kuluz ve emir yasak konusunda eşitiz.allah bütün nefisleri ilahi sorgusundan aynı şekilde geçirecek.biz kadın olarak tesettürden ve haramdan ne derece sorumlu isek erkekte o derece sorumludur.üstünlük yalnızca takva iledir vesselam..

  1. Bismillah
   Degerli Kardeşim, yine çok güzel ifade etmişsinde, acizane intibam odurki, olumsuzlukları bir kişiye yüklemek doğru gelmiyor bana. Çok nemrut kişiler var dedigim dedik, kabulda bunların çoğu istisna. Şöyleki af buyurun Rahmetli annemiz bizlere, aman kızım kaşınızı almayın, Allahın hiletini ( yapısını yani) bozmayın derdi. Biz bütün kız kardeşlerim bu güne dek elhamdullah uyduk. Rabbim son anda kaybedenlerden etmesin. Amin. Tabiki her gence söz anlatmak zor ama, hülasa şimdiki olumsuzlukları elbirligi ile yapıyoruz gibi geliyor bana. Allah yar ve yardımcımız olsun.

   1. Bismillah
    Ah Cahide hanım, derler ya serçeye yavrusu şahin görünür. Oğulcuğum bana jest yapmış, ben istemeden, (netten fazla anlamadığımı biliyorsun) anne Cahide teyzeleri sık kullanılan yere yazdım. Kolayca tıkla demezmi ? emin olun insan erkek çocuktan fazla detaylı bir şey beklemiyor . Tevafuk mevzu denk gelince ögünmek gibi olmasın, paylaşayım dedim. Demem o ki evin en uçarı zanettigim çocuğu böyle yaparsa. Hayırlara örnek lazım ki, iyilikte birleşelim. Hadi Allah bizi birbirimizden imtihan etmesin. Amin. Bizleri hayır görünen şerlilerde de korusun. Amin. Daha iyi hallerde olmak temenisiyle.

    1. Allah kardeşimden de, senden de razı olsun ablacım. Her daim hayırlarda buluşmak duasıyla…

 11. sa.Canım benim,çok önemli bir konuya değinmişsin aynı şeyler her yerde görür olduk ne kadr sorumsuzluk uğraşılar kendi çevremize yanlışlıkları düzeletmeleri konusunda bu kadarla kalmayıp herkesin duyarlı olması gerekiyor,kul hakkı nede olsa yüreğine sağlık…A.E.O

 12. yorumsuz yazdıklarınızın tamamına katılıyorummm ..benim emanetlerimin ismi OSMAN digeri İBRAHİM TALHA dedikk ki onlar kadar ALLAHA yakın olsunlar inşaallah

 13. Ah ablacım benim oğlanlara kıyafet almaya gittiğimizde hep sorun yaşarız klasik kesim pantolon uçuk kaçık olmayan gömlek ararız amma velakin onların yaşlarına göre bul bulabilirsen.
  Koca mağazada tek tük giyilebilecek kıyafet bulunca kendimizi uzaylı gibi hissediyoruz hele düşük bel pantolonlar nerden çıktı anlamıyorum kız olsun erkek olsun her yerde onlardan dolu beller sürekli açık Allah akıl fikir versin.
  Ne diyelim ablacım Allah akıl versin ha birde erkeklerin gözlerini haramdan sakınmak yerine utanmadan güzele bakmak sevap demiyolarmı söylenecek bir şey kalmıyor Rabbim hidayete erdirsin.İşin özü islamiyete gerçekten uygun yaşamaya çalışanlar bir garip görünüyor toplumda ve zorlanıyor.
  Neyse ablacım öyle güzel yazılar yazıyorsunki yoruma yazdıkça yazasım geliyor yüreğine sağlık

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: