Yenmektesin Türkiye!

Takipçilerimizden sevgili Uğur, tv kanallarından birinde çıkan bir yarışmadan bahsetti. Yarışmanın saçmalığından söz edip bu konuyla ilgili bir şeyler yazabilir misin diye sordu. Hiç izlememiştim. Youtube’dan bir kaç jenerik izlemek program hakkında fazlasıyla fikir sahibi olmama yetti.

Özel tv kanalları çıktığından beri, garip, saçma sapan, asla özgün olamayan, yabancılardan ithal,tamamı taklit yarışmalardan başımız döndü. Eskiden tek kanallı yıllarda bir kelime bir işlem vardı mesela. Pek keyif alırdık. Beyin jimnastiği yapardık. Yıllar sonra özel tvlerle beraber bbg evleri çıktı, gelin kaynanalar, şimdilerde izdivaçlar, yemekteyizler,cartlar curtlar…

Saygı ve sevginin, fedakarlığın zerafetin öldürüldüğü, tahammülsüzlüğün, görgüsüzlüğün ve dahi görmemişliğin ayyuka çıkarıldığı yarışmalar bunlar. Yarışmadan çıkınca ruh sağlığı bozulanlar, tedavi görenler, intihar edenler oldu. katılanlara öyle boyalı, öyle şaşalı hayatlar sunuldu ki,bu programların ardından insanlar normal hayata adapte olamadılar.

Şu onurlu vakarlı halk,yarışma demeye bin şahit isteyen programlarda 3 kuruş için ne taklalar attı.Çamurda yüzdü,yılanların arasına yattı. Ağzına kurdu, böceği aldı. Azarlandı, hırpalandı yılmadı!

Yemekteyiz programlarında insanlara; Misafire ev sahibine nasıl saygısız davranılır, yemek nasıl puanlanır, ev sahibi arkadan nasıl çekiştirilir,  illede laf edecek birşey nasıl bulunur, yemek nasıl beğenilmez, eksik kusur araştırma, kaşığın bıçağın çiziğini sayma, gibi türlü konularda oldukça bilgilendirici(!) tavırlar sergiledi…

En son hedefi ise mutfakta iyi bir şef olmak. Öyle bildiğiniz aşçı değil bunlar. Masterchef  olacaklar. kolay değil. Karşılarında çok özel(!), saygın(!) m(h)astırşefler var. Herşeyi biliyor, her bir halttan anlıyorlar. Azarlıyor, bağırıyor, akıl veriyorlar dövmek dışında herşeyi yapıyorlar. Pantalonunu çekmeyi beceremeyen sözüm ona şef tarafından azarlanan kadın ağlıyor,50 yaşlarındaki adam boynunu eğiyor.

Çok bilmiş şefcikler yarışmacıların yaptığı yemekleri kokluyor, burnunu büküyor,sunumu beğenmiyor “ben köpeğime bile böyle sunum yapmam” diyor. “Eve gidince bunları kusuyorum ben” diyor,eti yarışmacının önüne fırlatıyor…

Bu adamlar  önemli bir görevde olsaydı milletin burnundan getirirler, bir yudum su bile içirmezlerdi. Şükürki, beş para etmez kanalların kıytırık programlarında bir figüran olmaktan öteye gidemiyorlar…

Sanki beş yıldızlı otellerde doğmuş, tam donanımlı masalardan başkasında yemek yememiş. Çatalı hep solunda, bıçağı sağındaymış gibi. Havyar olmadan sofraya oturmamış, ekmeği yemeğin suyuna hiç banmamış gibi.Bağdaş kurup yer sofrasına oturmamış, ekmeği eliyle ikiye bölmemiş, soğanı tuza banıp yememiş gibi. Kültürümüzden ne kadar uzak, bize ne kadar yabancı tavırları. Ukala aymaz,bilgiç ve merhametsizler…

Nerde nimete saygı, nerde zerafet,beyefendilik… Suşiyi,içi pişmemiş et yemeyi,istakoz kemirmeyi marifet sanan, italyan, ve çin mutfağından başkasını tanımayan, özüne yabancı bu sonradan görme zavallılara bir içli köfte oy, büyükçe bir yufka aç desen, imkanı yok yapamazlar.
Bilmezlerki anadoluda kendilerinin pabucunu kırk defa dama atacak adı sanı bilinmemiş ne şefler, ne usta aşçılar var. Görgüsüyle, sevgisiyle muhabbetiyle yemeğe lezzet katan ne eli öpülesi kadınlar var… Ki onlar ekmeği kutsal sayarlar,yere düşen lokmayı öper başlarına koyarlar. Bir lokmayı  çöpe atmaya haya ederler.Çünkü ekmek, çünkü her lokma bir nimettir. Nimete yapılan saygısızlığı kıtlığa sebep bilirler.

Çokta kızamıyorum bu zavallılara zira herkes işini yapıyor. Sülüklerin işi kan emmektir, reyting canavarlarının işide izleyiciyi sömürmektir. Birileri onurunu hiçe sayıp bu canavarların emellerine teşne oluyorsa burada asıl hata daha çok yiyen değil yenilende olsa gerek.

Çoğu üniversite mezunu, iş güç sahibi, hatta elit bir kesimden olan bu insanların derdi ne, hırsları ne adına? Neden herkesin gözü önünde aşağılanmayı, küçük duruma düşmeyi  göze alıyorlar?

Kimse prim vermese, kimse katılmasa düzenlenemiyecek olan bu seviyesiz yarışmalara neden malzeme oluyorlar?

Kadının evde oturmasını, çocuk bakmasını küçümseyen, bu kadınları taşralıkla, cehaletlikle suçlayanlar, onun kanı beş para etmez insanların önünde aşağılanmasına, değersiz bir varlık gibi muamele görmesine ses çıkarmazlar. Kadın yalnız kocasına hizmet etmeli fikrini öne sürenlere, hemen feministçe heyheylenir, kadın haklarından dem vururlar.

Kadına özel bir yer veren islamı küçük akıllarıyla topa tutar, kadının her ortama maydanoz  olmasını, her dergi ve gazeteye görsel malzeme olarak kullanılmasını çağdaşlık sayarlar. Hani nerde çağdaş kadın dernekleri, nerde her konuda fikri olan  bazı feminist kokoşlar? Kadınlar şu programlarda,dergi kapaklarında, alakasız reklamlarda aşağılandığı kadar, hiç bir zaman aşağılanmadı. İslamın cenneti ayaklarına serdiği anneler, reyting yamyamlarına malzeme oldu. Şimdi duyalım sesinizi,haydi gösterin feministliğinizi!

Birileri kendi koydukları kuralları, kanunları en doğru sanıp, toplumada bu saçma kurallarını dayatmaya, yedirmeye çalışıyor. Kolayca köşeyi dönmekten başka hedefi,çabası olmayan bu uğurda değerlerini, onurlarını hiç düşünmeden harcayanlarda bu oyunlara kolayca piyon oluveriyorlar.

Eee ne diyelim. Birileri yenmeye razıysa, yiyecek başka birileride illaki çıkacaktır..

Basiret ve feraset dolu günler dilerim Türkiye, her nerede yeniliyor ve yutuluyorsan…

Cahide Sultan

Tüm yazılarım için Tıklayın!

38 Yanıt to “Yenmektesin Türkiye!”

 1. emine Says:

  herkese hayırlı cumalar.ablacım yazınız çok anlamlı ve yerinde olmuş.kendime bi kural koydum 5-6 aydır gunduzleri evde televizyonaçılmıyor akşamlarıda sadece yemek saatinde haberler izleniyor yemektensonra kitap okuma ve ders çalışma saati yapıyoruz.geçen komşuma inmiştim ordada aynı bu program gibi saçma bi şeyle karşılaştım adını bilmiyorum insanlar baştan giydirilip makyajdı elbiseydi estetikti adı altında baştan YARATMA diye tabir ediler iğrenç bi programdı hemen tv yi kapatmasını soyledim zira midem bulandı .ama şundan eminim ki ablacım insan kendini ne kadar imandan, kitap okumadan uzaklaştırırsa ve ne kadar nefsinin eline kendini bırakırsa boyle hatalara düşmesi kolay oluyor eğer biz azıcık aklımızı kullanmış olsak ne kendimizi boyle gunaha sokmuş oluruz nede o insanlara bu reyting lezzetini tattırmış oluruz.nnefsimiz bizim elimizde değilde biz nefsin elindeysek çocuklarımızdanda gelecek adına bişe beklemeye hakkımız yok .çok konuştum galiba herkese hayırlı gunler………

  • Cahide Says:

   Çok konuşmadın Emine az bile konuştun inan. Birilerinin sesimizi duyması lazım artık. Ve acil çözümler gerekiyor…

 2. sinay Says:

  cok güzel yazmışsınız aynen katılıyorum ama bu ülkede bir gercek var ki bu kanalların reytingleri …. biz bunları İZliyoruz … e ne izleyelimm sizler ne izliyorsunuz inanın merakımdan .. kac kere haftaya bu diziyi izlemeyecegim diyorum olmuyo izliyorum akıl verin nolur SİZ NAPIYORSUNUZ AKŞAMLARI

  • Cahide Says:

   Sinaycım aslına bakarsan bizimde izlediğimiz bir dizi var. Şiddet kısımları hoşuma gitmesede stv de yayınlanan kollamayı seyrediyoruz. Birde cumartesi günleri Hilal tv de ne var ne yok adlı bir komedi programı var. çocuklar onu seyrediyor. Perşembe akşamları, yine Hilal tv de Mehmet Emin Yıldırım’ın sunduğu Suffa mektebi var onu mutlaka seyretmeye çalışıyoruz.Yine çarşamba akşamları Kon tv de irfan mektebi var, onuda tavsiye ederim. Kötüler olduğu kadar iyi programlarda var. Yeterki arayalım.
   Birde faydalı televizyon programlarına BURADAN bakabilirsin.

   • zehra Says:

    Bismillah
    Sinay kardeşim, Cahidecigimin engin hoş görüsüne sığınarak, samimiyetle sorduğunuz SİZ NE YAPIYORSUNUZ AKŞAMLARI sorusuna acizane, ALLAH RIZASI için dahil oldum. Bizler SÖZDE degil, ÖZDE samimi Müslümanlar olmak istiyorsak, önce asli vazifemiz NAMAZDAN sonra, her gün, istiğfarımız Selavatımız olmalı. MUTLAKA az veya çok, Kuranı Kerim her gün okunmalı. Bu alt yapıdır olmazsa olmazıdır, Mümin olmanın, bunları yapınız inşaAllah, bakın akşamlarıda yapacak neler görürsünüz. Emin olunki, bu yaptığınız ibadetlerin, size manen olduğu kadar, maddi olarakta çok şey kattığını hayretle görürsünüz. Bu acizin tecrübesidir, saydıklarım. Allaha emanet olunuz. CÜMLEMİZİN Cuması mubarek olup, bu aziz gün, bizlere acilen güzellikler gelmesine başlangıç olsun.Amin.

 3. Hikmet Fenâvî Says:

  Güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.. Bahsedilen programı izlemedim bilmiyorum şükür fitnevizyon almadığım için… Doğrusu bu tür şeyleri bunlar gibi şahsiyetsizlere de çok görmüyorum. Ne derler : “Her kap içindekini sızdırır”.. “Kanal”izasyondan misk ü amber ya da esans kokusu geldiğini görenimiz olmamıştır hiç. Varsa da birgün baskın kokuya mağlup olup hebâ olur… Bahsi geçen kanal hangisiyse artık o ve türevlerinin toplumu ifsâd etme gayeleri zaten âyân beyân ortadadır. Mühim olan toplum içindeki değerli şahsiyetlerin , âlimlerin, kanaat önderlerinin ve şuurlu halkın bu tür kepazeliklere karşı izlediği tavırdır. Bu tür yapımları ve hatta kanalları izleyerek ekmeklerine yağ sürmek de kanaatimce aynı derecede vebaldir.

  Lütfen müslüman kimliğimizi ve kültürümüzü ifsâd etmek isteyen hiçbir odağın faaliyetlerine destek olmayalım (direkt ya da dolaylı olarak) Elimizden geldiği kadar da çevremizi bilinçlendirmeye çalışalım. Unutmayalım ki toplumların helâki “tamamının bozulması”ndan değil “içlerindeki uyarıcıların nemelazımcılığı”ndandır..

  Rabbim böylesi kepazeliklerle iştigal edenleri ıslah eylesin. Cümlemizi de ifsâdlarından muhafaze eylesin.. Âmin…

 4. Aynur Says:

  Cahidem bloğumun yeni halini beğenmene çok sevindim 3 gün uğraştı kızcağız benim istediğim gibi olsun içime sinsin diye ama çok şirirn oldu Bengünün ellerine sağlık
  gece bitti eşime çocuklara gösterdim anneme gösterdim çocuk gibi sevindim:)))
  evdekiler halime nasıl gülüyorlardı anlatamam sana:))))))
  Canım bacım önceden yayınladığın yemeklerle de katılabilirsin etkinliğe bekliyoruz sen ve jibek mutlaka katılın emi?:D
  öptüm bacım
  Allah’a emanet

 5. selda Says:

  yine tam icimizden gecenleri kusursuz anlatmisim ablacim.bizde canak anten yok televizyonun icinde uydu alici teknolojisi var sadece bir kac tane türk kanalim var.ona basiyorum evlilik buna basiyorum evlilik!!insan pazari kurulu resmen vitrinde bekleyen…..!bende mecburi alman kanali seyrediyorum.burasi hristiyan memleketi ama kanallarinda ne abuk subuk magazin programi, ne cinayetleri masaya yatiran programlar ,ne bilincsiz kadin programlari nede absürt programlar va..yemekteyiz yarismasi var ama insanlar ne kadar nazik, sakin, kibar kavgasiz.bizde ne oldu önce birbirlerine demediklerini birakmiyo sonrada sürpriz eglenceyle yanyana göbek atiyolar.alman kanallarinda agirlikli olarak egitici ögretici gercekci,ne nerde nasil ne sekilde aciklanan,belgeseller ve aksamlari kisa diziler ve ardindan bolca filmler.bizim ülkemizde ise hersey abarti her sey kabak tadi verene kadar milletin gözüne sokuluyor.almanin memleketini övmüyorum ama bilincli izleyiciler.bilincli medya

 6. setr-i nisa Says:

  varolun cahide abla…
  kulluğumuzun ve insanlığımızın yücelmesini umut ediyorum…

 7. zerdali mişmiş Says:

  yemek programından daha da bayağı bir program var şimdi.3-5 kadın elbise alıyor giyiniyor ,takıştırıyor birbirine puan veriyor.o kadınların halini görsen…hayat oyun ve eğlence üstüne kuruluymuş gibi..dedikodular.çekememezlik herşey var.kadınları ne hallere düşürdüler.kadını tüketen,teşhir eden,egolara hitap eden materyaller haline getirdiler..

  • zehra Says:

   Bismillah
   Ahh Degerli zerdal mişmiş, hanım bacım, bunların niyeti başka ki , Kitabımız Kuraanı Azim şanda zaten bildirilmiş. Bunlar nesli bozmak, ( zaten bozmuşlarda) kalanınıda asimile etmeye çalışan çağın HINZIRLARI program falan bahane. Mevlam çocuklarımızı bu şerlerden koruyup, hıfzı himaye eylesin evlerimize gözümüzün aydınlığı olacak ferdler nasip etsin. Allahım seninde goncana gözünüz aydınlığı olacak şekilde şifa versin.Amin.

 8. ayfersultan Says:

  sa. Çok doğru yazdıklarin ne varki bu sadece Türkiyede yapılıyormuş yurt dışında yaşayan tanıdıklar bu proğramla alakası yok çok seviyeli yarışma yapılıyor diyorlar şaşkın bi şekilde,benim evde tv.izlemem başkasında görmüştüm hayret ettim onca açlık çeken varken kimsenin aklına gelmiyor böyle saçmalık için harcanan paralar. ne diyelim RABBİM ,anlamayı nasip etsin demekten başka…A.E.O

 9. MeLek Says:

  Böyle ucuz basit proğramlara katılan ve dahi izleyen insanların hanği mantiğa sınığınıp izlediklerini merak ediyorum.Hiç mi boşa gecen zamanlarına acımazlar. Hiç mi rahatsızlık duymazlar bu kadar mı vakitleri bol, pervasızca harçarlar. Anneme akşama ne pişirildiğini sorunca utanır kendine ar ederdi söyleyemezdi belki canı ister die. varmı yokmu diye düşünürdü. söze hep ‘söylemesi ayıp ‘ diye başlardı biz böyle gördük. ama şimdi önca masraf onca niğmet heba olup yenmiyor çöpe gidiyor, Yarabbim ne günlere kaldıkk…

  • zehra Says:

   Bismillah
   Melek hanım, Allah sizden razı olsun. Duygularımı dile getirmişsiniz. Benim annem Rahmetlide aman kızım yeme içme lafını fazla dile getirmeyin, ayıptır derdi. Bizde öyle gördük, bu söz bana öyle tesir etmiştirki fakındasanız yemek yorumlarına hemen atlayamam. Aman, aman Cahidecimi kızdırmakta istemem. Zaten onun amacına katıldığım içindirki burdayım.Hadi birde ata sözü YEME DOSTU HER GÜN KÜSTÜ nasıl ama ? SEVGİLERİMLE

 10. nuran hatice bal Says:

  Bir yazını da beğenmesem Cahide Hanım:)))Okudukça ya bunu herkes okumalı diye geçiyor içimden….size buralar dar gelir bence…gönlümden geçen bu…sağlıcakla kalın.sevgiler

 11. ranuna Says:

  TESEKKURLER

 12. neval Says:

  aynı konulardan muzdaribim.insanımın reyting uğruna aşağılanmasından .artık yarışmacı profilini özellikle sorunlu tiplerden ,seçtiklerine inanıyorum.mıcırık çıkaracak tipler yani. program sorumlularının ( kimse artık ? ) daha fazla seyredilsin diye yaptırmadığı yok ,aşağılamak ,azarlatmak,kavga ettirmek.seyredende ve katılanda kabahat .
  insan para için kendine saygısını kaybetmemeli.

 13. BTS Says:

  Tebrik ederim Cahide Abla!
  Far Far Away’de olunca programlardan bir hayli uzak olunuyor cok sukur! ama tabi bu programi duymayan kalmamistir!

  Daha kotuleri de var! ben bir gun doktora gittim far far away’de, bekleme salonundayim ve TV acik, TVde soyle bir program vardi, gozlerim yerinden cikti: bir kadin, bir adam ve bir de bebek var ortada, kadin bebegin babasinin o adam oldugunu iddia ediyor. tabi ki seyirciler de var, TR’nin sabah programlari tadinda. neyse, anladigim kadariyla haftalardir bu konu uzerinde tartismislar, adam kabul etmiyor baba oldugunu, “o vakti zamaninda su adamla da beraberdi” falan filan neler neler anlatiyor!! neyse, DNA sonuclari geliyor bebek o adamdan cikiyor. seyirciler cosuyor falan!!!! korkunctu!! Allah’im dedim, sen halkimizi bu yarismadan koru!

 14. Ülkü A. Says:

  bu güzel yazının üstüne edecek tek bir laf bile yok. ellerin dert görmesin ablacım. Allah’a emanet ol.

 15. şeyda Says:

  Ablacığım,
  sana tamamen katılıyorum, özellikle de kadının evde oturması kısmına. maalesef iş hayatında kadına karşı gizli bir pozitif ayrımcılık yapılmakta, bunun birçok kurumda da böyle olduğunu düşünmekteyim. erkek meslektaşından daha iyi eğitim ve donanıma sahip olmana rağmen, ondan kat kat daha çok çalışmana rağmen; erkeğin amir/müdürle boş muhabbetler yapıp, yalakası şakşakcısı olarak amirin yanından ayrılmaması, özellikle de kadın meslektaşının süt izni gibi temel hak olan izinleri hakkında arkadan gıybet yapması bile maaşını almasına ve gözde personel olmasına yetiyor. keşke çalışma mecburiyetimiz olmasa, çünkü kadın iş hayatında gereksiz yere yıpratılmakta ve ayrımcılığa maruz kalmaktadır.

  • zehra Says:

   Bismillah
   Degerli Kardeşim, eline, yüregine, diline, sağlık, Allah kötü hallerden, bu zavallı gidişattan, cemi cümlemizi korusun ve kurtarsın.Amin.

 16. papatya68 Says:

  Selam olsun bacım yazan ellerinden öpesim geldi lakin bitirirken Reha Muhtar gibi bitirmişsin yüzümdeki gülümsemeyi görmeliydin:)))
  Allah yüreğine göre versin eline sağlık ne diyeyim her harfine hak veriyorum yazdıklarının o yarışmaları televizyonda rastladığımda benzer şeyler düşünüp sinir olurum hele yemekteyize yalanım yok ilk başladığı dönemlerde izlemiştim birkaç bölüm ama sonra insanların hakaretleri, kavgaları, buldukları bahanelerin pisliği, sahte davranışları sinirlerimi oynattı bir daha izlemedim
  diğerlerini zaten izlemem seninde dediğin gibi bir kelime bir işlem yarışmasını bende çok severdim TRT de yakın zamanda yine vardı ama bittimi bilemiyorum?
  Birde Kelime oyununu izleriz eşimle onu da çok seviyorum kelime bulmakda bizde oradakilerle yarışıyoruz beyin jimnastiği oluyor gerisi boş…
  Herkes tepkisini koysa izlemese yenilerini yapamazlar ama malesef milletimiz bayılıyor böyle iğrençliklere haklısın yenmekte Türkiyem yenmekte?
  Dizileri de izlemese kimse aynı iğrenç konuları tekrar işlemezler buradaki arap arkadaşlarım bana soruyorlar bu dizilerinizdeki gibi ilişkiler çokmu Türkiye de diye ne kadar anlatsam da insanlar seyrettikleriyle yargılıyorlar yazık çok yazık Rabbim hidayet etsin yapanlara da izleyip yenilerinin yapılmasına vesile olanlara da
  sağlıcakla bacım yine çenem düştü oooffff of!

 17. Gelibolu17 Says:

  En güzeli bu tip programları izlemeyerek tepkimizi belli etmek,ama maalesef herkes ben izlemiyorum diyor 🙂 izlenmese niye hala yayında o zaman,ya birileri izlemiyorum diye bize yala söylüyor,yada birileri çok izleniyor diye bu programları bize kakalıyor,pardon zorla izlettirmeye çalışıyor 🙂
  halbuki kumanda bizim elimizde,beynimizde var çok şükür değiştirip kanalı bu yüzyılın hicretini yapabiliriz bizlerde…
  selamlar sevgiler…

 18. hanife Says:

  Ablacım mükemmel bir dille anlatmışın yarışma saçmalığını,ben şunuda anlamıyorum hangi yarışma başlasa yarışmacı yığılması oluyor bu insanların yapacak hiçmi işi yok bazılarını hariç tutuyorum hele yemekteyiz yarışması tam bir tuhaflık abidesi sanki herkes her akşam sofrasında çorbadan tatlıya kusursuz yemek takımlarıyla yemek yiyor Rabbim sonumuzu hayır etsin

 19. sevim demir Says:

  cahide kardeşim ağzına sağlık ben bu programları seyretmiyorum ama suç bizim bunları seyredip katılanlarda kabahat kardeşim prim yaptıran biz kardeşim benim allah sonumuzu hayır etsin ahir zaman malesef sizi tebrik ederim başarılar dilerim size kardeşim diyorum elhamdüllilah hepimiz din kardeşiyiz değilmi

 20. hayatcemresi Says:

  elhamdulillah bu programlardan pek haberim yok,hele son çıkanından,artık bu kepaze kanallar televizyonumuz da da yok,hepsini sildik,bazı programlarını seyredip,reklamlarından iğrendiğimiz kanallar da mevcut,şimdilerde bunlara Hilal tv’de dahil oldu,ne yazık ki :(((
  Rabbim bizleri zaman öldüren, fitnevizyonun şerlerinden emin kılsın(amin).

 21. zeliha Says:

  tanıdığınızı derken kendi adıma dedim yanlış anlaşılmasın

 22. zeliha Says:

  ”birileri yenmeye razıysa,yiyecek başka birileri de illaki çıkacaktır.”doğru söze ne denir şimdi …hele öyle bir programda bir tanıdığınızı görmek çok üzücü.:(
  sizden ayrıca bişey rica edicem tariflerin arasında varmıdır bilmiyorum baktım ama göremedim evde yoğurt yapmaya karar verdim artık bende bir çok şeyi sizin gibi evde yapmak istiyyorum az çok biliyorum ama ölçü olarak nasıl olucak bi ara yazarsanız çok memnun olurum teşklr

 23. yakut Says:

  Değerli kardeşim bu konuyu anlatman iyi olumuş. zaten insanalara, bu rezil kanallar sayesinde hep aşılanmak istenende bu, yani Türkiye nin iyice batılılaştığı eve ayakkabıyla girmeyenin kınandığı, birbirini öpmeyenin yadırgandığı bir toplum… malesef. işte bu yüzden islami örf ve adetlere uyan kanalların çoğalması dileğimiz. inşallah onlar da çoğunluğa uymak zorunda kalıp çizgilerini şaşmazlar. muhabbetle.

 24. yeşim Says:

  en iğrencide yaşını başını almış nerdeyse bir ayağı çukurda o yaşlıların ekrana çıkıpta sanki 18’lik miş gibi bir hal ve tavır içinde olmaları yokmu tam ibretlik…özellikle son günlerde dikkatimi çok çekiyor hangi kanalı açsam insanlarda sanki zeka yaşları 2-3 müş gibi bir çocuksu davranış bir sarhoşluk halleri var.kendilerinin farkında değiller ne yaptıklarının farkında değiller…bir eğlence bir zevkü sefa …
  o yemek yarışmalarına gelince onlar yemek yarışması değil kim daha edepsiz kimin ar damarı daha çok çatlamış kim daha ahlaksız onun yarışı…….o pişirilen ve sonrasında çöpe giden Allahın verdiği nimetlerle açıkçası alay edip küçük gören yemeklere kurban olsunlar …zakkumu yiyince ,irini içince bu günleri çok ararlar…

  neyse ben kaçayım acaip sinir oldum yine…görüşürüz cahidecim.sevgiler…

 25. ugur Says:

  Yaşa sen Cahidem !
  Ablacığım içime sular seller serpildi.Nasıl serinledi yüreğim anlatamam.Daha ne söylenebilirki.Sen keskin kaleminle son noktayı koymuşsun zaten.Allah bileğinden kuvveti,ellerinden marifeti,yüreğinden tüm güzellikleri kaleminden de gücü eksik etmesin inşallah.

 26. Anonim Says:

  eeeeeee dogru söze ne gerek…bu kadar güzel bir anlatım olmaz ya süpersin cahide abla 🙂

 27. Urfa Tutkunu Says:

  Bahsettiğin programı izlemedim. Hangi kanalda çıktığını duydum. O kanal bizde yoktu zaten =) Hele ki Kanuni Sultanımız’a hakaret eden o diziden sonra var olsa bile kalamazdı, silinirdi.
  Öyle güzel yazmışsın ki Ablacığım. Kadını sözüm ona koruyan ve İslam’ı hâşa geri kafalılıkmış gibi gören güruh ne yazık ki kadını kendi emelleri için kullanmakta, reytinglere kurban etmekte. Ancak esas üzüldüğüm, kadınların bunu anlayamayacak kadar kör olup bu tuzaklara düşmesinde. “Biz neyledik o gosgoca elleri” türküsünü dönüp dolaşıp söyleyesim var…


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: