Doğal Güneş Kremi

Pedofili nedir?

Kayseri’de yaşanan ve üç masum yavrunun ölümüyle sonuçlanan korkunç olay en yakınımızdakilere dahi güvenmememiz gerektiğini bir kez daha öğretti bize.Yakın zamana kadar adını hiç duymadığımız bir hastalığın adı son günlerde sıkça konuşulur oldu. Pedofili nedir,pedofiller kolayca tanınabilir mi? Mutlaka okuyun:

PEDOFİLİ (Çocuk istismarcılığı)

Ergenlik yaşı öncesindeki bir kız veya erkek çocuğa yönlendirilmiş cinsel davranışlarda bulunma durumuna pedofili adı verilir.

Pedofillerin genel özellikleri şunlardır;

Bazı pedofiller kızlar yerine erkekleri tercih ederler, bazıları ise her iki cinsi tercih ederler. Hem çocukları, hem yetişkinleri taciz eden durumda olabilirler. Pedofil cinsel ilişkiyi çocukla da denemek ister. Bazı Pedofiller normal görünmelerine rağmen cinsel tercihini çocuktan yana yapmış olanlardır. Asla bu eğiliminden söz etmez ve eğilimini açıkça sergilemezler. Bu tarz pedofili bütün sosyo-kültürel çevrelerde ve sosyal sınıflarda meydana gelebilir. Bu tür Pedofiller, gözlerden uzak, karanlıkta avını yakalamaya çalışan kimseler değildir. Aksine, bu kişi herhangi birinin çok iyi bildiği arkadaşı, topluma iyi entegre olmuş, şüphe uyandırmayan biri olabilir.

Pedofili vakalarının gerçek sayısına, aile içi pedofili olaylarının örtülü kalması nedeniyle asla ulaşılamaz. Aile içindeki bu gerçeğin bir sorun ve hastalık olarak kabul edilmemesi, diğer aile fertlerinin de travma sonrası stres bozukluğu, kişilik bölünmesi, paranoya gibi farklı psikolojik hastalıklarına neden olabilir. Çok nadir sayıda kişi kendisi ve ailesine ait bu problemi sağlıklı bir görüşle ele alıp doğru yolda mücadele etmeyi seçer. Gerçeği ortaya koyduğunda karşılaşacağı problemler gerçekten çok büyük ve çok yönlüdür çünkü. Bu problemlerin ağırlığı nedeniyle gösterilen tepkisizlik, susma, örtme, saklama, kabul etmeme gibi psikolojik kaçınma tepkileri ruhsal hastalıklar içinde en ağır tabloları yaratır.

Aile içi bu durumun saklanması ile nesilden nesile geçen sağlıksız psikolojik yapı, toplumun içinde dibi görünmeyen gizli bir buzdağına dönüşür ve bu durum psikolojik rahatsızlıkların en vahim tablosudur. Gelişmiş ülkeler bu sorunu kabullenme ve mücadele konusunda açıklığa dayalı davranış biçimlerini az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla geliştirdiklerinden kanun, tedavi ve korunma yöntemleri aşamasında pozitif ilerlemeler göstermişlerdir. Ne yazık ki çeşitli tabular, eğitimsizlik, korku, yasaklar, yetersiz hukuk yapısı ve özellikle kadının ekonomik ve sosyal olarak kendi ayakları üzerinde duramıyor olması ülkemizde bu sorunu, sessiz bir çığ gibi görünmeden büyüyen bir duruma getirmiştir.

Bilinen ve kabul edilen taciz kriterlerinden çok daha farklı davranış biçimleri ile gözlemlenebilen pedofili davranışların, kelimelerle anlatılma aşamasına gelmesinde ciddi zorluklar yaşanır. İşi bu olan doktorlar bile yazılı raporlarında tam olarak gerçekleşen fiili dile getirmekte zorlanırlar. Sağlıklı beyin ve ruhun kabul etmek istemediği korkunç gerçekler özellikle ülkemizde uzun yıllardır üzeri örtülmesi nedeniyle korkunç rakamlara ulaşmıştır. Çok açık bir taciz gibi görünmeyen birtakım pedofilik davranışlar, mağdurun psikolojisine pek de farkına varılmayan izler bırakır.

Mücadele etmenin pek kabullenilmeyip susma yolunun seçilmesi ile bu izler, genel toplumsal psikolojik yapımıza yıllardır ciddi oranda zarar vermiştir. Henüz kişiliği oluşmamış çocukların pedofilik davranışlara maruz kalması ruhlarında onarılmaz derin yaralar bırakır ve cinsel kimlik oluşması konusunda kendi gerçekleriyle toplumsal gerçeklerin arasında sıkışıp kalırlar. Rutin toplumsal kurallar gereği evlilik yapma durumunda kalan ve tedavi edilmeyen bu tür vakalar, kendine yapılan sapkın eylemleri yine kendi yakınlarına uygulamaya devam ederek toplumsal bir zincir şekline dönüştürebilirler. Olması gerekenle kendi gerçeği arasında sıkışıp kalan kişilikleri bölünmeler yaşar ve ciddi ruhsal rahatsızlıkların kurbanı olurlar.

Bu rahatsızlıkların tedavisi aşamasında pedofili gerçeği çoğunlukla su üstüne çıkarılmaz ve tedavi gerçek anlamda başarılamaz. Görünen raporlarda paranoid nevroz, kişilik bölünmesi, şizofreni, panik atak gibi yüzeysel isimler yer alır genellikle ve bu kısır döngü sürüp gider.

Her vakada farklı eylem ve durum sergileyen pedofili rahatsızlığı olan her bir hasta farklı derecede iç görü taşır. Yaptığı sapkınlığı doğru kabul edip savunanlar olduğu gibi, bunun kendisine ait bir yanlış olduğunu kabullenenler arasında ciddi tedavi farklılıkları görülür. Durumunu haklı sayıp saldırganlaşanlar olduğu gibi, az da olsa hala iç görüsünü kaybetmemiş olanlar arasında görülen fark, tedavi aşamasında çeşitlilik gösterir. Bazı vakalarda sapkınlık artık kemikleşmiş ve sabitleşmiştir. Gelişmiş ülkelerde bu tür kişilere hadım etme, cinsel fonksiyonlarının tıbbi olarak engellenmesi gibi yaptırım ve cezalar uygulanmaktadır.

Henüz iç görüsünü kaybetmemiş vakalar için doğru davranılabilirse tedavi mümkün olabilir ya da en azından yakın kontrol ile engellemeler sağlanabilir. Bunun sağlanması için hukuk, devlet, aile, toplum ve tıp el ele vermelidir.

Üç maymunu oynadığımız bu toplumsal yara, acı tablolarıyla son yıllarda ve özellikle son aylarda bir patlama yaşamaktadır. Gerçek anlamda pskiyatrik araştırmasının bile pek yapılmadığı, yapılsa da topluma ulaştırılamadığı, dile getirilmekten korkulduğu ve tabular ardında kaldığı gerçeğinin artık kabul edip, PEDOFİLİ kelimesinden kaçmadan mücadele edilmelidir. Aksi takdirde çocukların, hatta bebeklerin canlarının yandığına, annelerin ve sağlıklı ebeveynlerin korkunç acı içinde kaldığına tanık olmaya devam edeceğiz.

Yazı Susma anne adlı blogtan alınmıştır. Bu konuyla ilgili ilerki günlerde farklı yazılar yayınlamayı düşünüyorum inşaallah.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. sakine tekin says:

  ÖZÜR DİLERİM ÜLKEMİN ÇOCUKLARI ..
  Hangi Kalem Yazabilir Anne Yüreğinin Acısını ? Hangi Ressam Çizebilir Anne Yüreğinin Yangınını ? ….

  Anne …. Evladın Mı ? Yoksa Yanan Ateşe Diri Diri Girmek Mi ? İkisi Arasında Tercih Yapmak Zorunda Kalsa Ateşe Koşa Koşa Gidendir..

  21 Eylülde Bir Zalimin Ocağına Düşen 3 Yavru Ve Daha Niceleri …. O 3 Yavruya Yapılanları Okudukca Hayvan Yaparmı Bunu Diye Düşünüyorum Neden ?? Diye Düşünüyorum ?? Nasıl Diye Düşünüyorum ???? Uykularım Kaçtı Kaç Gecedir Uyuyamıyorum Ve Sorularıma Hiç Bir Cevap Bulamıyorum Bağıra Bağıra Ağlayasım Var Bu Zalimliğe Karşı Bu Kadar Çaresiz Kalışıma İstan Ediyorum O 3 Yavru Geliyor Gözlerimin Önüne Ve Katledişlerini Anlatan Zalimin Yılan Dilinden Dökülenleri İçim Acıyarak Okuyorum Hatta Okuyamıyorum …. Çok Canım Yanıyor Allahım …. İçim Acıyor ….İnanamıyorum ….

  Bizde Şeker Toplardık Küçükken Bayramların Özel Anlamı Vardı Bayramlıklarını Giymiş 3 Küçük Yavru …. Nasıl İçi Acımasın Bir Annenin Nasıl Canı Yanmasın İnsan Olanın ? Kaleme Alınır Mı Böyle Bir Acı ? Ya Küçük Fırat …. Ne okul görmüş Ne bir damla sevgi Ne bir parça merhamet ….Ne İsterki Bir İnsan 9 Yaşındaki Bir Yavrudan Ne İster Ve Neden Parça Parça Böler Bir Yavruyu Yada Nasıl Yapar Bunu ? Neyi Kaybettik Allahım ???? Neyi Kaybettik ?? Vicdanımızı Mı ? Merhametimizi Mi ????

  Yoksa İnsanlığımızı Mı ???

  Çok Şey Yazmak İstiyor Yüreğim Bu Satırlara Bu Acıyı Anlatabilmek İstiyorum …. Duyura Bilmek İstiyorum Bu Acının Açtığı Yaraları Ama Yetersiz Kalıyor Bildiğim Tüm Kelimeler Tüm Cümleler …. Allahım Sabır Ver ….

  Çocuklar Şeker Yemesinler …. Çünkü İnsan Kalmadı Dünyada Masum Yavrum …. Seni Parça Parça Edebilen Eller Gözlerinin İçine Baka Baka Boğazını Sıkabilen Caniler Var ….. Üzülme Sen Mahsun Olacak Değilsin ….

  İşte Cehennem Bunlar İçin Yanıyor Ve Bekliyor…

  Allah ım Kahhar Adının Hürmetine…. Bu Canileri Kahr – Eyle …. Allahım …..

  Her İki Cihanda Cehennem Azabı Ver Evlatlarımıza Kıyan Zalimlere ….

  Hangi Kalem Yazabilir Anne Yüreğinin Acısını ? Hangi Ressam Çizebilir Anne Yüreğinin Yangınını ? ….

  Özür dilerim Türkan ….

  Özür dilerim Dilruba …

  Özür dilerim Ahmet ….

  Özür dilerim Fırat …..

  Ve özür dilerim ülkemin çocukları ….

  Sizin için hiç bir şey yapamadığım için özür dilerim ….

  Affedin beni …..

  Yazamıyorum …..

  31.03.11

  Sakine aydın tekin

  1. Yüreğinize sağlık Sakine Hanım. Çok güzel bir yazı olmuş. Geçen gece 2 olmuş ben hâlâ uyuyamıyorum. O anneleri düşündüm. inan içim yanıyor. Nasıl öldürdü, öldürürken diğer çocukların hali nasıldı. O kötü emelini masum yavrunun naif bedeninde nasıl iğrenç bir duyguyla gerçekleştirdi.bir yığın soru birikti beynimde… Hayvan diyemiyorum. Hiç bir hayvan yapmaz bunu. Esfel-i safilin demiş Rabbim böylelerine bunun üstüne laf düşermi bize? İnsanların sinesinden imanı almaya kalkıyorlar, sonra toplum nasıl düzelir diye çözümler arıyorlar. işte istedikleri Türkiye buydu. İslam yoksa, Allah’ın gör dediği yerden bakamıyorsak, bu gidişata durdurmak imkansız olacak…

   1. sakine tekin says:

    Yazınızın altına imzamı atarım cahide hanım bencede bu tür olaylar manevi yokluktan meydana geliyor islam yoksa ALLAH korkusu yoksa insanlar dış etkenlerin ve nefsinin tuzağına düşüyorlar …. ALLAH kalbimizi yolunda sabit kılsın inş. sizi takip ediyorum ALLAH yar ve yardımcınıoz olsun paylaşımlarınız çok güzel ….
    selam ve dua ile ….

 2. mürüvvet says:

  ne güzel bir site emeğinize sağlık ..sağlıkta ne çabuk sayfalar edindiniz ben bugün epey çaba harcadım içeriğini öğrenmek için

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: