Çocuklarda Boy Uzaması

Eski yıllara göre yeni nesil daha uzun boylu olsada bazı aileler bu konuda çok dertli. Konuyla ilgili mailime gelen bu yazı benim ilgimi çekti. Sizinlede paylaşmak istedim.( Cahide)

Çocuğunuz 3 Yaşından Sonra Yılda 5 cm’den Az Uzuyorsa Dikkat!

Türkiye’de her yıl yaklaşık 1200 çocuk, büyüme hormonu eksikliği ile doğuyor. Bu hormonun eksikliği ise çocuklarda boy kısalığının en önemli nedenlerden biri. Sevindirici kısmı ise büyüme hormonu eksiliğinin tedavisinin artık mümkün olması. Avrupalı kulüplerin peşinde olduğu Türkiye’nin gelecek vaadeden futbolcusu 16 yaşındaki Muhammed Demirci, büyüme hormonu tedavisi sonucu 3.5 yılda tam 32 cm uzadı ve uzamaya devam ediyor. Barcelona’da top koşturan dünyaca ünlü futbolcu Messi de büyüme hormunu tedavisiyle uzamış. Büyüme hormonu eksikliği ile ilgili merak edilenleri Çocuk Endokronoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz’e sorduk.

Büyüme hormonu eksikliği hangi çocuklarda görülüyor?
Sağlıklı çocuk normal büyüyen çocuktur. Normal büyümek sağlıklı olmanın en önemli koşullarından biri. Bu nedenle bir çocuk normal büyüyemiyorsa altında bir sorun aramak gerekiyor. Normal bir çocuk ortalama 50 cm boyunda ve 3 kilo 250 gram ağırlığında doğar. 2.5 kg altında doğan çocuklara “düşük doğum ağırlıklı çocuklar” diyoruz. Bu çocukların dörtte birinin ileride büyüme hormonu eksikliği nedeniyle kısa boylu olma riski vardır. Düşük doğum ağırlıklı çocuklar 3-4 yaşına kadar akranlarını yakalarlar. Eğer yakalayamazlarsa kısa boylu çocuk olarak hayatlarını sürdürürler ve boylarının uzaması için tedavi edilmeleri gerekir. Büyüme hormonu tedavisi pahalı bir yöntem olmasına rağmen devlet tarafından karşılanıyor. Büyüme hormonu boy kısalığının yanı sıra yağ dokusunu da parçaladığı için, bu çocuklar biraz kilolu, özellikle göbekte yağ birikimi olan çocuklardır.

Aileler çocuklarının boylarının kısa kaldığını nasıl anlar?
3 yaşından sonra bir çocuğun boyu yılda 5 cm’den az uzuyorsa, akranlarından daha kısaysa bu duruma dikkat etmek gerekiyor. Aileler çocuklarının kısa boylu olduğunu onlara aldıkları kıyafetlerden anlıyor. Pantolon, gömlek hep aynı bedende kalıyorsa anne babalar şüphelenmeye başlamalı.

Anne babanın boyu çocuğun boyu üzerinde ne kadar etkili?
Anne babanın boyu, çocuğun boyunu belirlemede sadece bir faktördür. Beslenme şartları, hormonların salgılanma durumu, ergenliğe giriş yaşı, bitişi, bunların hepsi çocuğun yetişkin boyunu hesaplamada etkilidir. Bu nedenle aileler, “Sizin boyunuz ne ki çocuğun ki uzun olsun” gibi sözleri dikkate almasınlar. Geçen 50 yıla göre boylar uzadı. Çinliler eskiden kısa boyluydu şimdiki Çinli çocuklar uzun boylu. Onun için “Annenin boyu kısa, babanın boyu kısa bu çocuk da böyle kalsın” demek doğru değil.

Beslenme ile boy uzaması arasında nasıl bir ilişki var?
Beslenme, büyümenin sağlıklı olabilmesi için en önemli faktör. Özellikle hayatın ilk 3-4 yılında depoların düzenli dolması gerekli ki yeterli büyüme sağlansın. Sağlıklı beslenme denildiğinde öncelikle bir kere sofraya aile ile oturulacak, 3 öğün yemek yenilecek ve öğün atlanmayacak. Okul ve ergenlik çağındaki çocuklar da 3-4 saatten fazla aç kalmayacak. Çünkü reaktif glisemi riski olabilir. Ve de yemekler çeşitlendirilecek. Gazlı içeceklerin kalsiyumun kemiklere oturmayı engelleyen etkisi var. Bu nedenle mümkün olduğu kadar gazlı içecekler tüketilmeyecek. Sabah akşam birer bardak süt içilecek.

Sağlıklı bir insanın boyunu uzatmak mümkün mü ?
Büyüme geriliği, boy uzatma bir hastalık. Normal bir insan “Boyumu uzat” diye bize geldiğinde bu yapılması gereken bir şey değil. Çünkü beslenme düzeni iyiyse genetik potansiyeline ulaşacaktır.

Boy kısalığı kızlarda mı erkeklerde mi daha sık görülüyor?
Her iki cinste de görülüyor. Kızlar boy kısalığında şu bakımdan daha şanssızlar: Kızlarda tedavi ergenlikten önce olursa daha başarılı oluyorlar, çünkü adet gördükten sonra başlayınca büyüme kıkırdakları kapanmaya başlar. Erkekler daha geç büyüdükleri için daha şanslı oluyorlar ve tedavi daha uzun sürebiliyor.

Tedavisi nasıl yapılıyor?
Önce hormon testleri ile hormon eksikliğini belirliyoruz. Büyüme hormonu tedavisi iğne tedavisidir. İnsülin gibi akşamları her gün tek doz koldan yapılan bir iğnedir. Ancak düzenli yapılmalıdır.

Tedaviye hangi yaşta başlamak gerekiyor?
Tedaviye her yaşta başlanabilir. Doğuştan büyüme hormonu eksikliği varsa,
bebek 6-7 aylıkken bunu saptamışsak tedaviye o zaman başlanıyor. Türkiye ve
dünya genelinde ise hastalar bize çoğunlukla 10-11 yaşında geliyorlar. O zamana kadar aileler bu durumu atlasalar bile çocuklar sınıfta arkadaşlarından kısa kalınca bu durumu fark edip rahatsız oluyor. Çocukta büyüme hormonu saptanmışsa aileler hemen tedaviye başlamalı. Boy tedavisi zamanla yarış gibidir, kemik yaşları ilerlerse tedavide başarılı olamayız. 3 yaşından itibaren 8 yıl tedavi ettiğimiz hastalar var. Çocuk akranlarına yaklaşana, büyeme kıkırdakları kapanana kadar kadar tedaviye devam ediyoruz.

Muhammed herkese örnek olmalı
Muhammed’i 3.5 yıl tedavi ettim. Tedaviye 12 yaşındayken başladık. 3.5 yıllık tedavi sonucunda boyu 32 cm uzadı ve 170 cm oldu. Büyüme kıkırdakları artık kapanmaya başladığı için tedaviyi bıraktık. Bundan sonra da 1-2 cm daha uzayabilir.
Muhammed tedaviye çok düzenli devam etti bu nedenle de iyi sonuç aldık. Spor yapmasının boyunun uzamasıyla direkt ilişkisi yok. Büyüme hormonu eksikliği olan birine “Bu çocuğa basketbol, voleybol oynatalım, boyu uzasın” dediğinizde bu olmaz. Büyüme hormonu eksikliğinin tedavisi ilaçtır. Bazı hastalar tedaviyi kendilerine göre değiştiriyor. Bu durumda sonuç almaları mümkün değil.

Kızlar kaç, erkekler kaç yaşına kadar uzar?
İnsanda en hızlı büyüme 0-1 yaş arasındadır. Çocuğun boyu 24 cm boy atar, 74 cm olur. Kilosu da 10 kilograma ulaşır. 1-2 yaş arasında 12 cm boy atar ve 2-3 kilo alır. Daha sonra bir çocuk ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar. Ergenlik kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar ve 3-4 sene sürer bu sürede de kızların boyu 20, erkeklerin ise 25-30 cm arasında uzar. Büyüme kıkırdakları kapanınca büyüme durur. Büyüme kıkırdaklarının kapaması kızlarda adet gördükten sonra 2-3 yıl içinde tamamlanır, erkeklerde ise 17-18 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında en hızlı büyüme 13 yaş civarında olur ve 17, 18 yaşına kadar sürer. Kızlarda boy uzaması adetten önce hızlı olur. Adetten 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Tedavide önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.Türkan Hiçyılmaz

Ayrıca.

Boy uzatan yiyecekler:
Boy uzamasında kalsiyum minerali gerçekten kemik gelişimi ve uzamasına yardımcı olan çok önemli bir mineraldir. Süt ve ürünlerinde bol miktarda bulunan kalsiyum minerali, kemiklerin uzamasını sağlayan kemik uçları ve canlı kısımda ana yapı malzemesi olarak vücut tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. O nedenle boy uzaması için Kalsiyum içeren besinler soya fasulyesi, soyadan yapılan bir tür peynir,yeşil yapraklı sebzeler, Yoğurt, meyveli yoğurt,
Süt, Beyaz Peynir de dahil olmak üzere, çedar peyniri ve kaşar peyniri, Milk shake, Somon, Sardalye, Lahana, Ispanak, Şalgam, Bamya, Beyaz fasulye, Brokoli, Bezelye, Brüksel lahanası, Susam,
Badem, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagiller, fıstık, ceviz, lahana, brokoli, sardalye ve alabalık, deniz ürünleri sayılabilir. Kalsiyum hangi besinlerde bulunur bunları öğrendiğimize göre boy uzatan sebze ve meyvelerin büyük kısmını da öğrenmiş oluyoruz.

Boy uzamasında bazı boy uzatan yiyecekler yararlı olduğu gibi kimileri de zararlı olabilmektedir. Örnek olarak boy uzamasını istiyorsak tuz, kafein, çay, ve şekerden uzak durmalıyız. Bu içecekler ve besinler vücutta boy uzaması için gerekli olan kalsiyum, demir ve selenyum gibi maddelerin vücuda emilimine engel olarak boy uzamasını durduran etkiler oluşturan içeceklerdir.

Boy uzatmasına yardımcı olan önemli bir diğer besin grubu ise proteinlerdir. Bundan dolayı proteince zengin besinler olan balık eti, hindi eti, tavuk eti, kırmızı et, baklagiller, deniz ürünleri yumurta, bal ve peynir türleri, proteince çok zengin besinlerdir. Süt ile birlikte proteinli besinlerle ne kadar fazla beslenirseniz o kadar boy uzaması hızlı olur.

Çocuklar ve 20 yaşına kadar olan genç arkadaşlar için boy uzamasına yardımcı diğer bir besin grubu da vitaminler bakımından zengin multivitamin preparatlarıdır. Ancak Vitamin temini için boy uzamasına etki edecek olan meyveler ve sebzelerin her türünden ayrım yapmaksızın tüketmelisiniz. Özellikle D vitamini kemikleri güçlendirir ve kemik hücrelerinin üremesini hızlandırır. Bu da neticede boy uzaması olarak bizlere yansır. Bu yiyecekleri tüketirken kesinlikle yüzme, basketbol, voleybol gibi yerçekimine karşı yapılan veya yer çekiminin etkisini azaltan barfiks, askıda kalma gibi egzersizlerden azami ölçüde faydalanmanız gerekmektedir. Günlük 30 dakikayı geçmemek kaydıyla güneş banyosu yapmak ta boy uzatan bir faaliyet olarak bilinmektedir.

// //

70 Yanıt to “Çocuklarda Boy Uzaması”

 1. halime Says:

  Selam hocam benim oğlum 7yaşında fakat 2. 3. Yaşında gösteriyor hormon tahlilleri ni bilekten kemik testini geçen yıl yaptırdık bir problem çıkmadı bu sene ilk okul birinci sınıfa başladı öğretmen okuldan almamızı söylüyor bilekleri ççok zayıf çok yoruluyor bize yardımcı olursanız çok memnun oluruz şimdiden teşekkürler

 2. mine Says:

  kayınvaldem önerir her zaman çocuklarınıza içirin boyu uzatıyo diye. yıllar önce kendi denemiş gece yatarken 1bardak süte 1 yumurta sarısını 40 gün kızına yapmış ilkokul 1. sınıfa giderken sınıfta en küçük boyluymuş bunu yapınca diğerlerini geçmiş şimdiki boyu 170 galiba.

 3. batuhan Says:

  caide abla 16 yaşındayım boyum 1.61 hep alay ediyolar benle arkadaşlarım arasında en kısa benim bana yardımcı olun nolur

 4. Betül Says:

  Benim yasim 15 boyum1.60
  Saçlarım baya uzun boyumun uzamasina engel mi??

 5. helın emrek Says:

  merhaba ben sılan 12 yasındayım bunun ıcın neler yapmalıyım

 6. Volkan saglam Says:

  Merhaba Cahide hanım. Bu tedaviyi nasıl yaptırabilirim

 7. yasirin annesi Says:

  benim oglumda 18 aylik boyu 75 cm kilosu 10 yani bir yadindaki bebeklerle ayni bi anormeallik olmasndn korkuyrm

 8. ekin Says:

  16 yaşındayım ve boyum 1,85 daha uzamasını istemiyorum ne yapabilirim?yardımcı olun lütfen

 9. ece Says:

  merhaba cahide abla ben 12 yaşındayım boyum 1.43 arkadaşlarım benden çook uzun ve benle alay ediyolar boyumun uzaması içn ne yapabilirim lütfeeen cevabınızı bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim….

 10. ecem Says:

  merhaba ben 12 yaşındayım boyum 1.43 herkes bnle alay edior ve psikolojim çook bozuk…boyumun uzaması içiin ne yapabilirimmm lüttfenn yardımcıı olun buna ihtiyacım varr 😦

 11. berivan Says:

  13 yaşındayım boyum 1.43. Herkez benimle aly ediyr her gittiğim okulda sınıfın en kısası benim

 12. resulgurur Says:

  merhaba ben 18 yaşındayım boyum 1.73 daha boyum uzar mı kaç yaşına kadar uzar bir beslenme programı yapsanız yardım edin

 13. Filiz Says:

  Hayırlı günler. ben 15 yaşındayım anne boyum 156 baba boyu 165 benım boyum 150 de kaldı ve ben bu durumdan psıkolojık olarak cok etkılenıyorum el grafıme gore kemık epifizlerim kapandı. Uzamak için hiçbir çarem yok mu Allah rızası için yardımcı olun

  • Dr Elif Says:

   Sevgili kızım,hernekadar kıkırdaklar kapanmış dense bile,yaşın hala çok genç olduğu için haftada düzenli 5 gün spor(voleybol,basketbol,yüzme,plates gibi)yaparsan,hergün düzenli uyursan(gece 10 dan önce mutlaka yatakta uyumaya başlamalısın)çok düzenli beslenirsen 21 yaşına dek en az 4-5 cm daha uzarsın

 14. melis Says:

  yha ben 13 yaşıma giricem bu ocakta ve boyu 1.36 ne yapmam gerekiiyor bana bır yardımcı olurmusunuz lutfen çok ıhtıyazcım ar yardmınızaaa sürekli arkadaşlaım dalga geçiiyooor sinnriden oturup ağlıyooorum bu arlar basketbola gidecem faydası olurmu

 15. remziye Says:

  ben 20 yaşındayım boyum 1.56 ve uzamak için ne yapmalım

 16. mehmet Says:

  benim yaş 15 boyum 1.69 daha ne kadar uzarım

 17. serkan Says:

  merhaba ben 16yasımı 3marta dolduracagım ve boyum 1,67/8 gibi sizce daha uzarmıyım ?

 18. oğuz Says:

  benim boyum 1.72 . 5 ay sonra 15 yasıma giricem 1.90 olurmuyum ??

 19. inci Says:

  merabalar boyum yaşıma göre çok kısa lütfen yardım edin…..

 20. seda Says:

  ya ben 13 ysındayım boyum 143 ne ypmalıyım arkadaslarım dalga gecyor ve bni aralarına almıyolar bnde ağlmamak için zor tutuyorm kndimi ama evde alıyorum piskolojim çook bozldu.napmmam gerekyo !

 21. enes Says:

  ben 14 yaşındayım 1.68 boy 57 kilo ideal miyim sizce? çevremdekiler manken g,b,s,n d,yolar

 22. merve Says:

  yaşım 13 boyum 1.60 boyum bence kısa nasıl uzamalıyım

 23. hilal Says:

  15 yaşındayım 1.63 kısa mı sizce?

 24. hilal Says:

  Lise 1e geçtim 15 yaşımda deyim işte 1.63 boyumdayım daha ne kadar ve nasıl uzayabilirim

 25. ismi Says:

  daha ergenliğe girmedim 17 yaşındayım boyum 1.56 1.65 olabılırmı yım yaaa ?

 26. nuri batuhan Says:

  Merhaba ben 13 yaşındayım boyum 169 cm 185 cm olabilir miyim ?

 27. isimsiz Says:

  Merhaba ben artik sut icmeye basladim ve su an tam 1.61 boyundayim cok sewindim ve yavas yavas atiyorum sizce gidisat nasil

 28. isimsiz Says:

  Merhaba ben 13 yasindayim boyum 1.59-1.60 sizce kisamiyim ne yaparsam yapayim metreler hic bunun ustune cikmiyor ama sut hic tuketmiyorum ondan olabilirmi sewmiyorum ondan sut icince midem bulaniyor lutfen cewap verin ne yapmaliyim

 29. ahmet Says:

  ben 15 yaşındayım boyum1.60 sizce nasıl söyleyebilirmisiniz? şimdiden teşekkürler

  • Dr Elif Says:

   Çocuk endokrin(pediatrik endokrinoloji) bölümüne gidip el bileği grafisi ve kan tetkikleri verip muayene olman gerekli çocuğum

 30. naz Says:

  17 yaşındayım 3 ay sonra 18 olucam boyum 1.52 psikolojim bozuldu artık etrafımdaki herkes çok uzun ne yapabilirim nolur yardımcı olun:((((((((((

 31. ece Says:

  yaşım 12 boyum 165 fazlamı uzun

 32. hasan Says:

  ben 13 yasındayım boyum 1.43 yardım edinn ! :S

  • Crazyman Says:

   Öncelikle Slm Arkedaşım Bende 13 Yaşındayım Ve Boyum 1.44 😀
   Durumumuz pekte Farklı Sayılmaz Bende Çözüm Arıyorum :/ Arkadaşlarımın Yanında Kendimi ÇokGöt Hissediyorum Geçen Seneden Bu Seneye Herkez Cm Cm Boy Attı Ben Aynıyım .Bu Durumdan Çok Rahatsız Oluyorum. Boyum Kısa. Napim ? Kızlarla İlişkilerimde Bozuldu.Bi Çözüm Yolu Bulursan Banaa Haber Ver.

 33. ahmet Says:

  ben 12 yasindayim ve boyum 138 arkadaslarima yetisemiyorum boyumun uzamasi icin ne yapmaliyim

 34. eda Says:

  Ya bnm boyum 149 Ve 12 yaşındayım boyuumun uzaması ııcın ne yapmalıyım?

 35. sevginur erkekk Says:

  yaşım 14 1 aya kadar 15 olacağım boyum 181 daha nekadaar uzarm ltfn bilgilendirin

 36. sema Says:

  Merhaba Cahide Hanım ben size bu meselenin tam tersini sorsam: benim oğlum 2005haziran doğumlu 1.37 boyunda 40 kg yaşıtlarına göre 8cm fazla çok korkuyorum boy uzama hastalığı olur diye çocuk endokronolojiye götürdüm elbileği röntgeni çektirdik kemik yaşı 1 yaş büyük çıktı MRistediler ben de bu yaştaki çocuğu mr’ye sokmak istemedim başka bir doktora gittik detaylı muayene etti şeker tahlili yaptı çocuğun boy uzaması yapısal kilosunu takip edelim dedi ama içim rahat değil ilk doktorun dediğini yapsam belki kesin tanı olurdu,2. doktor da doçent ama ben çok vesveseliyim doktora güveniyorum ama oğlumda çok uzuyor:)iyi mi kötü mü anlamadım.bir arkadaşım da zeki çocuklar çabuk gelişir dedi benim oğlumda bebekliğinden beri hem konuşma, yürüme ,el becerisi vs.her konuda yaşıtlarından öndeydi 5 yaşında okumayı kendi öğrendi 1 yaşında kaşıkla tabaktan kendi yemeğini yerdi (üstüne dökmeden) ama çok aşırı yemesi yoktur ve yemek seçer sevmediği bir yemek olursa aç yatar ama fazla kilosu var.sizce kilosundan mı korkayım boyundan mı ?sizin doktorunuza benim durumumu da sorabilir misiniz?
  şimdiden teşekkürler

 37. Elmas Says:

  slm ablacım benım kızım 2008 nisan dogumlu boyu 100cm 16 kılo yaşıtlarına göre kısa duruyo sizce normalmi benı çok endişelendiriyo boy gelişimi için ne yapmamızı önerirsiniz uzamasını istıyoruz benim 1.67 eşimin 1.68 boyu kızımızı etikler mi şimdiden teşekkürler

 38. boyumuzarmı Says:

  cahide abla,ben 14 yaşındayım boyum 160 babamın boyu 175 annemin boyu 165 acaba boyum daha uzarmı 15 cm uzasa yeter.çok dert ediyorum acaba ilaçmı kullansam diyorum….burada ergenliğe girdim

 39. anatoli Says:

  mrhb kızım 16 aylık 10 kilo 75 santim boyu yaşıtlarına göre ufak görünüyor sizce endişelenmelimiyim

 40. hasan Says:

  merhaba yaşım 18 boyum 1.70 uzayabilirmiyim aceba aceba uzayabilrmiym 1.80 olmak istiyorum acil cevap verirseniz sevinirm

 41. hatice nur Says:

  merhaba ben 12 yaşındayım boyum 1,57 arkadaşlarıma göre kısa ne yapabilirim lütfen yardımcı olunnnnnnnnnnnnnnnnnn ne olurrrrrrrrrrrr

 42. muhammet Says:

  merhabalar yaşım 20.5 boyum 168 kısayım bu yüzden mutsuzum jmexy boy uzatıcı kullansam uzarmıyım bu boy uzatıcılar bu yaştan sonra işe yararmı ilgilenenler lütfen bilgi versin

  • Cahide Says:

   Muhammed boyun kısa değil kardeşim. Orta boylusun. Bu tür ilaçlar bir işe yarasa herkes, hatta doktorlar kullanırdı. Bence bunlara ümit bağlama

 43. okan Says:

  öncelikle merhaba yazınız çok faydalı gerçekten ben 18’e yeni girdim ve boyum 1.86 biraz daha uzamasını istiyorum özellikle 1.90 1.95 arası olmasını istyorum böyle olması mümkün mü acaba mümkünse doktora gidip bazı testler yaptırım gerekli vitaminleri almam mı lazım lütfen cevaplarsanız teşekkür ederim

 44. gizem Says:

  çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun bunun devamını beklerim çok ihtiyacım vardi sana çook teşekkür ediyorum

 45. muhammed Says:

  ben selim çok kısayım acil yardımınız gerek 🙂

 46. Mrb yaşım 17, boyum 1.47 acil uzamam lazm nlur yardmcı olun bunalıma grdm artk boyum çok kısa cok mutsuzum:(((( Says:

  Mrb yaşm 17, boyum 1.47 acil uzamam lazım nlur yardmcı olun bunalıma grdm artk cok mutszum:(((


  Via MebApp.com

 47. burhan Says:

  benim yaşım 16 boyum 1.87 mülakatlara girmek istediğim için artık uzamak istemiyorum sizce 18 yaşıma kadar 1.90 ı geçermiyim ??? boyumu nasıl durdurabilirim ?

 48. gülüm Says:

  merhaba ben 16 yaşımdayım ve boyum 1.55 boyundayım 1.66 boyunda olur muyum babamın boyu 1.77 annemin boyu 1.50 2 sene sonra polis sınavlarına giricem ayriyeten de benim bacak kaslarım ve diz kapağım acıyor bundan da olur mu ne yapmam lazım boy için

 49. Anonim Says:

  slm ya ben 19 yasındayım uzamak icin ne yapim ne yiyim ne icim ve hangi hareketi cok yapim

 50. melda Says:

  sevgili caide cim bu yazıya cok ihtiyacım vardı allah razı olsun senden 5 yaşında torunum var böle bir sorunumuz var acıklamalarınız icin teşekkür ediyorum doktorumuz araştırılmasını istemişti sevgiler


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: