KokoshAbla

İbrahim Tatlıses Bir Halk Kahramanı Değildir!!

“İbrahim Tatlıses bir halk kahramanıdır. O halkını çok sevmiştir halkı da O’nu.” !!?? (Bülent Arınç)

“10 bin kişi ölecek. Eğer biz Urfalıysak İbrahim Tatlıses’in kanı yerde kalmaz”

“Bütün Urfalılar İbrahim Tatlıses’e feda olsun. Onun yoluna kurban oluruz.” (Türkücünün halkı) !!!

Türkücü vuruldu geçen gün. Arkasından vurulan her insan gibi vurulurken o da masumdu. Suçlu bile olsa kimse arkadan vurulmayı haketmez. Yapan kim olursa olsun bu bir kalleşliktir. Bir insan suçluysa onu cezalandırmanın bir yolu yordamı, kanunu, hukuku vardır. Bu kısmı konudan ayrı tutuyorum.

Yazının başında alıntıladığım sözler, bir devlet büyüğümüze ve türkücünün halkı diye kabul edilen, sevenlerine ait.

Ya ben kahraman ne demek bilmiyorum, ya da birileri ne dediğinin farkında değil…Lütfen  biri bana anlatsın! Kahraman ne demektir? Kahraman olabilmek için türkücü olmak yeterli midir?

Bir çok kadınla gayri meşru şekilde  beraber olup, beraber olduğu her kadını tokatlamak kahramanlık mıdır? Küçük bir kız çocuğuna küçük o…. demek, kâh rakı sofralarında poz vermek, kâh elindeki rakı kadehiyle türkü söylemek bir kahramanlık sebebi midir?

Yıllarca sunduğu şov programında yanından ayrılmayan yarı çıplak bir dansözle program yapmak, televizyonda çıkıp birilerini tehdit etmek, kahramanların işi midir?

Oysa ben  kahraman diye çok farklı işler yapanları bilirdim.

Mesela Çanakkale’de  Allah için, vatan için savaşan, can veren yiğitleri kahraman bilirim ben. Sarıkamışta donarak şehit olan binleri, Hamza’yı(r.a) Ali’yi (r.a), Hubeyb’i (r.a) kahraman bilirim.

Mısır’da Tunus’ta canlarıyla zalimleri deviren halklar kahramandır gözümde.

Evladını islam için, toplum için hayırlı kul ve hayırlı evlat olsun için rahatından ödün verip fedakarlık yapan, eğitimini es geçmeyen her anne, baba bir kahramandır.

Taksisinde dolu bir cüzdanı unutan müşterisini fellik fellik arayıp bulan, cüzdanı müşteriye teslim eden taksici bir kahramandır.
Başka insanlar ölmesin diye, canını hiçe sayıp kendini ateşe atan itfayeci bir kahramandır.

Japonya’da nükleer santrallerde radrasyondan öleceğini bile bile, halkı için oradan ayrılmayan o insanlarda kahramandır.

En ücra yerlerde, bir okulda öğretmenlik yapan, oradaki öğrenciler için maaşından harcayan, burnu akan öğrencisinin burnunu silen, okulun sobasını yakan, duvarını boyayan her öğretmen bir kahramandır.

Dinini, Allah’ını yeterince tanımayan bir toplum için, nefes tüketen, kalem oynatan, uykusuz kalan her imam, her hoca, her alim bir kahramandır.

Kardan yolu kapanan bir köydeki hastaya ulaşmak için canını dişine takıp yola çıkan, canı pahasına dağ bayır aşan doktor, ebe, hemşire birer halk kahramanıdır.

Yoldaki, kaldırımdaki taşları, insanlara zarar gelmesin diye kaldırmayı görev bilen yaşlı amca bir kahramandır.

İnsanların hayrına bir çeşme yaptırıp, üzerine ismini yazdırmayan, kim olduğunu bildirmeyen kişiyi de bir kahraman bilirim ben…

Ama  sadece türkü söyleyen Türkücü bir halk kahramanı değildir!

Yazık ki, HALK kahramanlarıyla, HALT kahramanları birbirine karıştırılıyor.

Kimse bana türkücünün fakire fukaraya yardım ettiğinden bahsetmesin. Bu ülkede insani ve islami kaygısı olan herkes, cebindeki azıcık parasından bile bir miktar sadaka verir. Milyarlarla oynayan insanların, bilmem kaç tane tv kanalı, oteli, lokantası olanların fakire verdiği üç beş kuruşun adı bile olmaz.

O’nu ve onun gibileri sevenlerin, “yolunda ölürüm” diyenlerin kimbilir kaç tanesi bir dilim ekmeğe muhtaç. Ve kimbilir kaç tanesi bir konser sonrası o’ndan yardım isterken azarlandı, itilip kakıldı…

Belinde silahı olan, dağ kanunlarıyla hareket eden, türkü söylemekten başka bir meziyeti olmayan birileri halk  kahramanı diye tanıtılıyorsa, adı sanı bilinmeyen, göz önünde olmayan nice halk kahramanlarına bu en büyük hakaret olur.

Kaza geçiren, vurulan, ölen her meşhuru  göklere çıkaran, bütün suçlarını hatalarını unutan, neredeyse ilahlaştıran, canını verecek kadar hastalıklı bir ruha bürünen çoğu zavallı, o insanların kendi sırtlarına basarak yükseldiğinin, albümleri alınmasa, alkışları olmasa, onların bir hiç olduğunun  farkına bile varamazlar.

Sizi bilmem ama ben çocuklarıma türkücüyü bir halk  kahramanı olarak tanıtamam,tanıtmayacağım. Onlara hakiki kahramanların, hakiki kahramanlıklarını anlatarak, gerçeği yalandan ayırarak eğitmeye devam edeceğim inşaallah.

Selam olsun Allah için, insanlık için can siperâne çalışanlara, selam olsun adı sanı duyulmayan, farkedilmeyen gerçek kahramanlara…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. çok doğru söylemiş

 2. slingstone says:

  kahraman olcak son kişi tatlısestir herhalde 🙂

 3. bak arkadaşım sanane adam rakı içiyorsa bilmem kimi düvüyorsa vs.kendisi halkı tarafından hernedense milyonlarca insan tarafından sevilen bir sanatçı,adamın kırkyıllık sanat geçmişinide birandan tutum yırtmayın bu bir gerçek birda ibrahim tatlısesler bu dünyaya gelmez herinsan hata yapar hatasız kolyoktur . ve senin gibi binlerce insan unun ekmeyini yiyiyor.

 4. ramadanoğlu says:

  halk kahramanı olabilmek için tabi ki sadece türkücü olmak yetmez fakat ibrahim tatlıses sadece türkücü değildir. kurduğu şirketlerle yaklaşık 3.000 kişiye istihdam sağlamaktadır ki bu da şu demek en az 9.000 kişiye ekmek vermektedir. Tatlıses mağaradan villaya uzanan bir hikayenin kahramanıdır. tatlısesin tırnaklarıyla kazıyarak geldiği bu nokta insanın azminin önünde durulamayacağının en açık kanıtıdır.Bu da Tatlısesi haklı olarak bir fenomen bir ekol haline getirmiştir. Tatlısesin başarısı bugün birçok gencin hayallerini süslemektedir. Konuşmalarıyla söylemleriyle insanları her fırsatta iyiye ve doğruya sevk etmesiyle insan hayatına duyduğu sevgi ve saygıyla ve belki de en önemlisi Türk kültür ve müziğini bütün dünyaya yıllardan beri sahip olduğu na mütenahi bir sesle tanıtıyor olmasıyla Dünya çapında bir iftihar tablosudur Tatlıses. bütün bunların dışında sosyal hayatında yapmış olduğu sayısız taşınmaz hayratları ve diğer birçok yardımlarıyla birçok insana ışık tutmuş önlerini aydınlatmıştır.Kötü yönleri veyahutta hataları yok mudur? tabi ki vardır ama hangi insan hatasız ki . Bence halk kahramanı olabilmek için yukarıdaki saydığım nitelikler son derece yeterlidir..TATLISES tam anlamıyla bir halk kahramanıdır. saygılarımla

  1. Hepinize Merhaba

   İbrahim Tatlıses inşallah sağlığına kavuşur, bu dileğim her şeyden önce yaratılmış bir İnsan olduğu içindir; suç işleyenlerde geçerli hukuk düzenimizle cezalarını alırlar.
   *
   Şimdi yorumlardaki ifadeler;

   Yapılan yorumlar analiz edilecek olurlarsa (?) sonuç olarak ortada ortak bir düşüncenin var olduğu ispat edilebilinir. Hiç bir yorumda kişisel bir sorun olmadığı ap açık görülmektedir.

   Peki.. o zaman nedir bizleri rahatsız eden ? ..belliki bizleri rahatsız eden bir durum mevcut.

   Bizleri rahatsız eden; kendisine Çubuk ovasından başka yurt reva görülmeyen geçmişimizin torunları olarak;
   biz >kahramankahraman< kelimesinin anlamı;

   Türkçe anlamı:
   kahraman; savaşta ya da tehlikeli bir durumda yararlık gösteren (kimse), alp, yiğit.
   bir olayda önemli yeri olan kimse.
   roman, öykü, tiyatro ve benzeri yazın türlerinde en önemli kişi, başkişi.

   Türk dil kurumu

   Saygılarımla
   Mehmet Sungur

 5. nilüfer says:

  yazınızın hersatırına katılıyorum ve sizi tebrik ediyorum

 6. Selamun Aleyküm ablacım. Aklına, yüreğine, kalemine sağlık. Maşallah, barekallah çok güzel dile getiriyorsun herşeyi. Bizlere tercüman oluyorsun. Hangi konuda ne söylersen hepsine katılıyorum 🙂 (uzun uzun siteyi inceleyemiyorum ama gördüğüm kadarıyla herşeyi mükemmel bir şekilde devam ettiriyorsunz maşallah) Baki selamlar…

 7. Çok haklısınız bir halk kahramanı olamaz kesinlikle, yanından bile geçemez.. Aslında bir insan olarak çok da kötü bir örnek, daha kötüleride vardır elbette.. Ama ne diyelim hasta bir insana ancak dua edebilirim. Allah şifasını versin diyorum, günahlarına kefaret olsun, hidayetine nasip olsun inş.. Vesselam..

 8. Herkesin kendine göre bir kahramanı vardır. Kimseyi suçlayamam.

 9. Yazinizdan once de dusunduklerimdi bunlar benim de bir cok kisinin dusundugu gibi..
  Ben neyi dusundum ozellikle biliyor musunuz ?
  Ibrahim Tatlises i vurduran kisi yillar once bir programa katilip bu ofkesinden bahsetmis ve kaninin yerde kalmayacagini soylemis.Orada da yasadigi olaylari anlatmis.Bu kisi de pek varlikli birisi cunku tetikciye ciddi bir para odul koymus.Ve bu kisi vurulma olayindan sonra yurtdisina kacis icin sahte pasaport duzenlemis.Istese arabada Tatlises’in vurulma aninda bulunmayabilir ve coktan ucaga atlayip yurtdisina kacabilirdi.Sizce bu kadar saf olamaz degil mi ! Benim gibi bir vatandasin dusundugunu yillardir bu olayi planlayan birisi dusunmemis olamaz degil mi?
  Madem bu adam arabada beklemis vurulma ani icin ve taa 98 lerde verdigi roportajdan buyana kan dokme arzusundan vazgecmemis.NEden bu kadar hirslanmisolabilir ? kim kime durduk yerde hirs yapar yillarca onu oldurmenin planini kurar ver hedefi icin calisir.Kim yakalancagini tahmin edip yurtdisina kacmaz da olay anini gormek ister.Bu kadar hirslandiran kinlendiren ne yasamis olabilirler.
  Bu hadise hepimizi uzdu tabiki.Ne olursa olsun kimse bunu haketmez ve birinin canina kiymak diye bir sey olamaz.Savas zamani degil ..
  Fakat ben Ibrahim Tatlises icin cok masum bakamiyorum olaylara.Karsi tarafin yillardir icini kemiren bir sey icin durduk yeredir diyemiyorum.Ne olup gectigini gormedigim icin yorum yapmam “hak ” olur o yuzden sadece fikrimi soyleyebilirim.
  Ben Abdullah UCmak’in da ifadelerinde Ibrahim Tatlises ile olan husumetinin taa basina giderdim.Eger zamaninda sucunu cekmemis olanlar varsa onlari bulup cikarirdim.
  Ibrahim Tatlises i korkutmak istememisler direkt oldurmek istemisler .Bence bunun alti ciddi manada desilmeli.
  Ve Emniyette eger ifadeler dogruysa Ibrahim Tatlises’in yanina sucluyu bulup gitmek istediklerini yuzlerini dusurmek istemedikleri gibi ifadeler kullanmislar.
  Ben bunu da gereksiz goruyorum.
  Madem olaylar aydinlatiliyor o zaman tamamen aydinlansin.

 10. Kesinlikle bir türlü toparlayıp söyleyemediğim düşüncelerimi dile getirmişsiniz. Tebrikler.

 11. Onlar için kahraman olabilir, abartmanıza gerek yoktu. Needir bu İbrahim Tatlıses düşmanlığı? Ne yaptı adam sana?

  1. İnsanlar, eleştirdikleri kendilerine bir şey yaptı diye eleştirmezler. Toplumsal yaralar geneldir. Ve cehalet el birliğiyle tedavi edilmesi gereken büyük bir yaradır…

 12. Selamün aleyküm sevgili Cahide,yazdıklarını sonuna kadar savunuyorum.Benim çocuklarım bu kişiyi hiç tanımıyorlar bile;)Siteni sevgili Şeyma(cafe pepela)ya yazdığın yorumlardan keşfettim.MaşaAllah tebrik ediyorum.Hem yazıların(dobracılığın) hem tariflerin süper.İnşaAllah kısmet olursa fellah köften,dızmana ve lokman şu an ilk yapılacaklar arasında.Ben de İzmir liyim bu arada.13 senedir Almanya da gurbetteyim.Ayrıca ortağın Jibek in de ellerine sağlık Allah sizlerden razı olsun.Dost tv deki acıdan tatlıya programını ben de çok severek izliyorum.Adem Güneş in de şimdi okuduğum kitabı Annelik sanatı,çok mükemmel bir kitap.Allah(cc)çocuklarımızı salih saliha olarak yetiştirmek hepimize nasip etsin,Kuran-ı Kerimden imandan ayırmasın cümlemizi İnşaAllah(amin)Allah a emanet olun canım.

 13. BENDEN DE SANA SELAAM OLSUN,DEĞERLİ KARDEŞİM,ELİNE GÖNLÜNE,ZİHNİNE SAĞLIK,
  ALLAH’A EMANET OLASIN

 14. Saygılı,hisli ve samimi duygularla yazılmış..

 15. tek kelimeyle ŞAHANE!!!

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: