Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

EN BÜYÜK BENİM!

Son günlerde yaşanan olayları hayretle temaşa ediyorum. Japonya’da yaşanan deprem ve etkileri gündemin en önemli konularından. Ölümlere, felaketlere alıştık yada duyarsızlaştık ama bu başka bir şeydi sanki. O tsunami dalgalarını gördüğüm ilk andan beri beynimde hep şu cümle yankılanıyor.EN BÜYÜK BENİM!

Sanki ilahi bir ses, tüm insanlığa bunu haykırıyor. En büyük benim, yok başka büyük! İlahi bir gövde gösterisine tanık olduk bir nevi. Orada küçük bir kıyamet kopuyor gibiydi. Kale gibi yapılan evler, saniyeler içinde üstüste biniyor, yer gök birbiriyle harmanlanıyor, şehirler çalkalanıyordu…  Akıl sahibi her insan oradaki İlahi gücü farketti şüphesiz.

Hani Japonya teknoloji devi deniyordu. Hani deprem onlara bir şey yapamazdı. Hatta depremin olduğu gün Japonya’da bulunan bir TRT muhabiri “Burada kendimi çok güvende hissediyorum. 10 şidddetinde deprem bile olsa korkmuyorum” diyordu. Çok değil 3 gün sonra aynı muhabir, marketlerde suyun tükendiğinden,  gıda sıkıntısının başgösterdiğinden bahsediyordu. Nükleer patlamalar da işin cabası.

Ha birde türkücünün vurulması var tabi. O na da “imparator!” deniyordu değil mi? Toprağına yüz sürenler, ilahlaştıranlar, her yıl bir sevgilide değiştirse, “imparatora yakışır” diyenler vardı. Gördük ki herkes imparator da dese, bu sıfat o kişinin acizliğine engel değil.

Hepimizin malumu olan şu iki olay, bana farkettirdiki, Allah hiç bir şehrin, hiç bir kulun çok fazla ululaştırılmasına izin vermiyor.

Size ne oluyor ki, Allah’a büyüklüğü yakıştıramıyorsunuz? (NUH 13.ayet)

Kayalardan evler yapan Semud kavminin, ki o teknolojiye bugün bile hâlâ ulaşılamadığı söyleniyor, firavunların, nemrutların, karunların yıkılışlarına da tarih tanıklık etmiş. Büyüklenenlerin büyüklükleri hep lafta kalmış. Onlar sadece Allah’ın izin verdiği kadar ayakta durabilmişler.

Aynaya baktığında gördüğün güzelliğin, yalnız Allah izin verdiği müddetçe kalacak.

Benim diye böbürlendiğin şeylere ancak Allah’ın izin verdiği kadar hükmedebilirsin.

Sahip olduğunu sandığın herşey sadece Allah izin verdiği sürece senin.

Ne evin, ne işin, ne çocuğun, ne elin ne ayağın…Hiç birinin sahibi sen değilsin. Kibrinle secdeye değdiremediğin başın, er geç toprak olacak.

Kaçacak sığınacak başka kapın yok! Sen duymak istemesende Rabbin her an büyüklüğünü haykırıyor. EN BÜYÜK BENİM! diyor. GÜÇ BENDE! diyor. SAHİBİN BENİM! diyor.KULLUĞUNU KABUL ET KURTUL! diyor. Hâlâ duymuyor musun?

Ey insanlar! Allah dilerse sizi yok eder ve yerinize başkalarını getirir. Allah’ın bunu yapmaya gücü yeter.(Nisa suresi 133. Ayet)

Göklerde ve yerde ne varsa, hepsi Allah’ındır. Bilinmeli ki, asıl ganî ve övülmeye lâyık olan Allah’tır. (Lokman suresi  26. Ayet)

*************************

Dip not: İnşaallah türkücü hayata döner, geçmişte yaptığı hataları farkedip ıslah olur. Ömrünün geri kalanını güzel ve örnek bir kul olarak, ve daha hayırlı işler yaparak geçirir…

Japonya’da durum vahim. Allah oradaki zorda kalan herkese yardım etsin.Yıkıntılar altında kalan yavrusuna seslenen baba, ciğerimi dağladı. Rabbim kimseye öyle bir acı yaşatmasın. Nükleer patlamalar tüm dünyayı, havayı suyu etkiliyor. Sonumuz hayr olsun inşaallah…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. LÜTFEN BİR MÜSLÜMAN OLARAK “TANRI”KELİMESİNİ LUGATIMIZDAN ÇIKARALIM.İSLAMDA TANRI DİYE BİRŞEY YOKTUR ALLAH KELİMESİ VARDIR.TANRI KELİMESİNİ DAHA ÇOK HRİSTİYANLAR,İNANÇSIZ İNSANLAR KULLANIRLAR.NUR HANIM TABİİ Kİ SİZİ ASLA ONLARA BENZETEMEM BİLİYORUM Kİ MÜSLÜMANSINIZ.İSİMİNİZ DE ALLAHIN 99 İSMİNDEN BİR TANESİ.AMA TANRI KELİMESİ BENİ FAZLASIYLA RAHATSIZ EDİYOR.

 2. cahide merhaba,
  çok güzel bir yazı olmuş. eline sağlık. çok doğru, dünya malı, dünya gailesiyle bazen aklımızı çok meşgul ediyoruz. hatta genelde diyebilirim. allah hiç birimizi kendi yolundan ayırmasın. dünyada hiç bir millete felaket göstermesin inşallah.

 3. Cahide Hanım,
  Yazınızı ilgi ile okudum.Ne demek istediğinizi açıkça anlatmışsınız,anlayan anlar anlamayan daha fazla düşünür ne demek istediğinizi.Sanatçı diyemeyeceğim ama o şahsa Allah vergisi bir ses verilmiş,amelelikten en üst noktalara çıkmış,adı bir yığın olaylara karışmış,beraber olduğu hanımları kamuoyu önünde dövmüş ve onlardan karı diye söz etmiş veya ufak bir kız çocuğuna utanmadan o….. lafını kullanmış birini konuşuyoruz,Allah vergisi sesinin kıymetini bilememiş ama benim diyenin yapmaya tereddüt ettiği ve veya idare etmeye çekindiği işlere girişip hepsini batırmış biri,sizinde dediğiniz gibi inşallah eski sağlığına kavuşur ama eski huy ve davranışlarını terk ederek emeğini hayırlı ve kendini yüceltecek işlerde kullanır.
  Bazı arkadaşlarımız,Japonya’da yapılan beton-çelik blokajları,yeraltı sığınaklarını yaradana karşı gelmek amacı ile değil tam tersi deprem kuşağında olmaları nedeni ile her an beklenmedik bir felaket ile karşılaştıklarında bunu en az zarar ile atlatmak içindir.Ülkemizde ise 12 yıldır bu konuda vergi ödememize karşın halen bir arpa boyu yol alamadığımızıda unutmayalım,Japon teknolojisini değil yalan söyleyen yetkililerimizi ayıplayalım.

  1. Ayhan Bey, ben türkücüye hakaret etmem elbette. Ama bahsettiğiniz gibi o insan kadınlara çok hakaret etti. Beraber olduğu her kadını bir dayak neticesinde kullanılmış basit bir meta gibi atıp terketti. Bence bu kadınlara en büyük aşağılamadır. Ve çoluk çocuğunda olduğu konserlerde elinde rakı bardağıyla gövde gösterisi yaptı.Mafya babalığını her yerde hiç utanmadan “vururum, sıkarım” gibi eşkiyaca sözlerle çekinmeden gösterdi.Neyse yinede Allah’a havale ediyorum.

   Japonya konusunda, kaç gündür evde de bahsediyorum. O insanların sabrına, örf adet ve inançlarına bağlılığına hayranım. Deprem sonrası en küçük yağmanın bile yaşanmayışı çok manidar ve bizlere ders verir nitelikte.Haklısınız bizim daha katedecekçok mesafemiz var…

 4. Arkadaşlar ilk önce şunu belirteyim TANRI kelimesi Allah Tealayı yansıtmıyor.Tanrı kelimesini eski inançlarda insanların put vb. gibi kendilerine ilah edindikleri şeylere verdikleri sıfattır.Bu yüzden bu isimlerde ince bir hassasiyet vardır.Bence bu ince ayrıma özen göstermeliyiz.
  Ama güzel olan şey samimiyet ve saygı içinde fikirlerin belirtilmesi ve karşı tarfında bunu aynı değerler içinde kabul edebilmesidir.Böyle ortamları her yerde bulamayız.Herkese saygılar.

 5. zerdali mişmiş says:

  Titanic gemisi ilk yapıldığında mühendisi,bu gemiyi tanrı bile batıramaz diyerek yaradanın ilahi kudretini küçümsemiş,kendi beşeri gücünü ALLAH ın gücünden yüce görmüştü.biz nefislere ne oluyor ki kendimizi yaradanla yarıştırıyoruz.kuluz,aciziz,tükenmeye mahkum hayatımızla birer beşeriz.aldığımız nefesin,o çok sevdiğimiz nefsin bir saniye sonrasına garantisi yok..heybetli binalar,üstün teknolojiler bizi güçlü mü yapıyor..hayır..yaradan acziyetimizi ve faniliğimizi yüzümüze böyle çarpıyor.tabi anlayana .ALLAH anlayan kullardan eylesin…

 6. Bir önceki yazını ve şimdi bu yazını şu daracık vakitde bile olsa öyle içime sinerek okudum ki, Ablacım Kalemine sağlık, öyle doğru kelimeler çıkmış ki kaleminden mevlam hakkımızda hayır eylesin, O neylerse zaten güzel eyler.daha çok yazacak varda hanği birini dökeyim kelimeye .kıymetli eşim ameliyat oldu çok şükür Rabbime iyi daha da iyi olucak o yüzden bi uğradım kaçıyorum canım ablam dualarınızı bekliyorum Allaha emanet olun sayğılarımla…

 7. aynı düşünceleri paylaşmışız nerdeyse cahide hanım ,irkilerek ve büyüklüğüne bir kere daha iman ederek.

 8. Dip not: İnşaallah türkücü hayata döner, geçmişte yaptığı hataları farkedip ıslah olur. Ömrünün geri kalanını güzel ve örnek bir kul olarak, ve daha hayırlı işler yaparak geçirir…

  ben bu yorumunuza katılmıyorum,Türkücünün kalbinimi açıp baktınız içindekilerin ne olduğunu öğrendiniz.Siz yada ben onu beğenmesekte belki Allah ondan razıdır ve bizim kendimize çeki düzen vermemiz gerekebilir.Bu yüzden kimse hakkında kesin yorumlar yapılmaması daha uygundur.

  1. Ahmet bey, bazen insanların kalbini görmeye, açıp bakmaya gerek kalmadan, zahiri yaşantıları bize inançlarıyla ilgili fikirler verir. Günahları alenen işliyorsa, o insana aman çok imanlı biri demek aptallık düzeyinde bir iyimserlik olur. Topluma mal olmak, adımlarını çok dikkatli atmayı gerektirir. Ben kimsenin imanını ölçüp biçmiyorum ama, görünen köyde kılavuz istemiyor…

   1. sizin temenni ve dileklerinizdeki iyi niyet zaten bazı şeylerin farkında olduğunuzu gösteriyor,bu konularda zaten çok derin ve geniş çaplı olduğu için konuyu uzatmanın anlamı yok bence,Allahım zaten herkese hakkettiğini veriyor.Yazılarınızın devamı gelmesi dileği ile.Saygılar.

   2. Sn, Cahide Hanimefendi,

    Bugun ulkemizde bizi idare edenlerin yaptiklari da asikar…Hatta kayitli , cunku bize dusman ulkelerle bir yigin bizlerin bilmedigi antlasmalar yapiyorlar ve bize emanet birakilan ,sehitlerin kanlariyla sulanmis bu topraklari babasinin ciftligi gibi satiyorlar… Esas tepki gostermemiz gereken durum budur. Bakin NUKLEER SANTRAL deyip tutturdular, Ulkemizi ve bizleri, Vatandaslari nasil bir tehlikeye maruz birakiyorlar. Lutfen bu durumlara tepki verelim…Vatanimizi koruyalim….Dusman eline birakmayalim… Ayrica Siz Ibrahim Tatlises’in yasantisini yakindan mi izliyorsunuz….Tanri size boyle bir yetki mi verdi ? INSANLARIN YASANTILARINA BAK, GUNAH ISLEYIP ISLEMEDIKLERINE KARAR VER MI DEDI ?IMANLARI OLCUP BICME YETKISI MI VERDI ? (” IMANLARI OLCUP BICMIYORUM” DIYORSUNUZ DA ) Sevgili Cahide Hanim, demek ki bizim de konusmalarimiza dikkat etmemiz gerekiyor oyle degil mi ? Insanlar sadece Tanri ya hesap verirler.
    SAYGILARIMLA

  2. Sn.Ozel,

   Yorumunza ictenlikle katiliyorum. Tanri nin yarattiklarina SIFATLAR, YAKISTIRMALAR yapmak dogru degil…. Esas gunah budur..Bugun ulkemizin onemli seslerinden birisidir TATLISES….Bir cok insanimiza is imkani saglamistir…..TURKUCU seklinde kucumser bir uslup dogru olmaz. Sadece Yuce Rabbim bilir ” kimin ne oldugunu ” Siz hanimefendiler kimin gunahkar oldugunu, bu yuzden Tanri nin O’nu cezalandirdigini , kimin sevap isledigini bilemezsiniz…. O zaman sizlerde Allah a sirk kosmus oluyorsunuz. Sn.Ozel in dedigi gibi sizler insanlarin kalplerini bilemezsiniz. Ben MUSLUMANIM demekle MUSLUMAN OLUNMUYOR… Tum hastalara ACIL SIFALAR dilIYORUM… RABBIMDEN…
   SAYGILARIMLA

   1. Nur hanım önce bir karar verin. İnandığınız varlığın adı, tanrı mı Allah mı???

    1. Bu konuda size cvp.vermek hata olur. Gunaha girmek istemem. Ancak Keske sekilciliklere takilip kalmasak.
     Neyse ben de sizin gibi TANRI MA karsi gelmeyeyim….
     Sitenizde TANRI MISAFIRI ne bu sekilde karsilik vermenizi TANRI MIN bana verdigi ( Cok sukur ) hosgoruye dayanarak sizi kendinizle basbasa birakayim….

 9. http://ahmetozel.wordpress.com/
  Bize şarap sunan mutluluk diyor ki: “Ben size üzüm şarabı değil de, aşk şarabı sunduğum için pek memnunum, pek hoşum. Fırsatı kaçırmayın, bu şaraptan bol bol için!” diyorsa da biz dünya işlerine dalmışız, birbirimizle çekişip duruyoruz. Ama ey mutluluk! Sen yine bize o şaraptan sun!

 10. Ablacığım şuan ahir zamanı. Hadis-i Şerifte bizzat belirtilmiş, bu zamanın ibadetleri çok fazla sevap hükmünde. Rabbim bu felaketleri bizlere kendimizi toplamamız için verdiğine inanıyorum. Korkma ey insanlık, ders al.. Yazı için ve herşey için sana çooook teşekkür ediyorum. Sevgi ve muhabbet Allah’ın için karşılıklıdır…:)))

 11. Kaleminize sağlık,yazdığınız her cümleye katılıyorum.Yine de duam,Rabbim kimseyi evlat üzüntüsü ile sınamasın,evlatlarımızın acısını göstermesin.Umay hasta,ateşli,basit bir soğuk algınlığı ama o bitkin,yarı baygın hali benim kolumu kanadımı düşürmeye yetiyor.
  ….

 12. Cahide ablacım yine ne kadar güzel yazmışsın. Allah bizi öyle büyük zelzelerden korusun, aynı şey bizim başımıza gelseydi haritadan silinirdik, hangimizin evi sağlam ki.. Elinde sonunda hepimiz öleceğiz, hepimiz O’na döneceğiz, Allah iman üzerine ölümler nasip etsin inşallah..

  1. Sn.Yue,
   Merak etmeyin Yuce Yaradan bizi koruyor, cunku biz her isimizi Allah’a birakiyoruz….!!!!.
   Esas Yuce Rabbim bizi muslumanim diyen ama ulkesini ,vatan topragini ,sehitlerimizin kaniyla sulanmis topraklarimizi satarak hayasizca kendini ve 7 sulalesini zengin edenlerden korusun…
   Elbet bu dunya kimselere kalmayacak……

   1. Nur hanım sizin işinizi bırakacağınız Allah’tan başka merciler varsa, buyrunuz ona bırakınız. Biz kula düşen vazifelerin ardından işlerimizi mutlaka Allah’a bırakırız. Sizi bilmem, bizde böyle…

    1. Cahide hanim,
     Gonul gozunuzu biraz acabilirseniz ne demek istedigimi anlayabileceginizi saniyorum.

     Bakin ne guzel soylemissiniz. ” Biz kula dusen vazifeler ”
     Baska soze gerek yok…..
     Sitenizi faydali buluyorum. Elinize ,yureginize saglik….Ancak ben de nacizane goruslerimi,dusuncelerimi dile getirmek istedim.Yoksa amacim sizi elestirmek degil… Iyi niyetli oldugunuza eminim. Sadece Tanri nin biz kullarina nasil gorevler verdigini iyi anlayabilelim….
     Saglikla kalin.

 13. oy oyy oy.. insan Rabbini nasıl unutur,her an bir canlı,bir insan,bir yakını,anısı,hatırası olduğu ölürken,insan nasıl dünyaya aldanır… elimiz uyuştuğunda bile hakimiyetimiz sıfırlanırken,insan nasıl anlamaz,geçmiş binlerce örnekle ibretlik hadiseler cereyan etmişken insan nasıl düşünmez… bir yağmura,bir rüzgara,bir toz bulutuna sözümüz geçmesken insan nasıl uyur hala… illa ölüncemi anlamalı,illa iş işten geçtikten sonramı… o gün eyvah diyecekler,eyvah ki aldandık,dost edindiklerimiz yalanmış,hüsrana uğradık… keşke keşke diye iniltilerin çığlığı sarmıyacakmı ortalığı.. o günün dehşetinden Allah’a sığınırım…
  Allah senden razı olsun ablacım,sevdiklerinden olasın inş. amin

 14. AKLIMA MARMARA DEPREMİ GELDİ.ÖĞRETMENİM DEMİŞTİ.DEPREM SONRASI ORAYA ZİYARETE GİTMİŞ.YALOVANIN EN ZENGİNLERİ BÜTÜN MALLARINI KAYBETMİŞLER.BİR LOKMA YEMEK İÇİN SIRAYA GİRMİŞLER.BİR SAKIZA,BİR LOKMA EKMEĞE MUHTAÇ KALMIŞLAR.MÜLK ALLAHINDIR.DİLEDİĞİNE VERİR,VERDİĞİ GİBİ DE GERİ ALIR.BUNLAR HEPİMİZE İBRET OLSUN.

  1. kadriye says:

   yalovada yaşayan biri olarak söylediklerinizin canlı şahidiyim biz kullar ne yazıkki bazı şeyleri çabuk unutuyoruz

 15. BU DÜNYA KİMSEYE KALMADI,KALMAZ.KİMLER GELDİ GEÇTİ,HEPSİ KARA TOPRAK OLDU.BU YÜZDEN KİBİRLENMEYİN.DÜNYAYI BEN YARATTIM TAVIRLARINA GİRMEYİN.ALLAH HEPİMİZDEN ÜSTÜNDÜR.BAZI İNSANLAR VAR PARAM VAR DİYE HERKESE TEPEDEN BAKIYOR.KİBRİ,HIRSI ONU ESİR ALMIŞ.ÖYLE İNSANLARA ÇOK ACIYORUM.ALLAH YARDIM ETSİN ONLARA.

 16. sakine aydın tekin says:

  SELAMÜNALEYKÜM ….
  BENDE YAZI YAZIYORUM YAZMADAN DURAMIYORUM ÇÜNKÜ SİZİN SAYFANIZLA TESADÜF ESERİ TANIŞTIM AMA HEMEN HEMEN HERGÜN ZİYARET EDİP VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERİ İNCELİYORUM ÇOK GÜZEL ŞEYLER YAPIYORSUNUZ TEBRİK VE TEŞEKKÜR EDİYORUM KENDİ ADIMA YAZINIZI OKUDUM VE HER CÜMLESİNE KATILIYORUM …. ALLAH SONUMUZU HAYIR EYLESİN HEPİMİZE YARDIM ETSİN …

 17. selam bacım
  Hamdolsun “En Büyük” olan Allah’ın kullarıyız
  Japonya binalarını çok sağlam yaparak her türlü önlemi alarak en güçlü depremlere hazırlıklıydı hani???
  Ne faydası oldu? dev dalgalar geldi sildi süpürdü üstüne birde nüklier gaz endişesi sardı şimdi tüm dünyayı Rabbim sonumuzu hayır eylesin ondan başka sığınacak kapımız yok Yüce yaradan esirgemezse yapabileceğimiz hiç birşey yok bizi bize bırakma ya Rabbi AMİN
  Japonya da tusunami den etkilenen herkese de yardım et Allahım

 18. Gördüm bildim, işittim,itaat ettim Allahım. SENDEN BÜYÜK YOK! SENDEN BÜYÜK YOK!
  Ne mutlu bana ki senin kulunum. Bu ne şeref ki, sahibim sensin. Elhamdulillah, Elhamdulillah…

  1. cahide..:) böyle sussam..daha da bir şey demesem..hem ne gerek var ki..sadece şunu aktarayım;bu tsunaminin olduğu yerle ilgili daha önceden bir belgesel izlemiştim.Bu adamların başına gelen ilk vak’a değil.ve bunun önlemini almak için inşaası yıllaaaar yıllar süren beton duvarlar,metrelerce kalınlığında ve metrelerce uzunlukta (6,5 m.!) duvarlar -çelik duvarlar,kapılar!!- yapmışlar.. ve 7 metrelik bir tsunami dalgası bu bariyerlerin olduğu şehri yok etti..sadece 50 cm.le kıyameti yaşadı şehir bu sefer..aklın alabileceği bir şey mi..ibret nazarıyla bakan kalbiyle görür herşeyi..vesselam.. kendi tsunamimizden(nefsimizden) korunalım da biz..şeytandan Allaha sığınıyoruz..nefsimizle hep başbaşayız..bu korkutuyor asıl beni..:(

   1. kadriye says:

    merhabalar sitenizi yeni keşfettim fırsat buldukça yazıları ve yorumları beğenerek okuyorum söylediklerinize katılmamak mümkün değil

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: