Doğal Güneş Kremi

“NEDEN ?”

Hergün çok değerli mailleriniz ulaşıyor bana. Dertlerinize çare bulamıyor, sorularınızın hepsine cevap vermeye muktedir olamıyorum malesef. Aciz olduğumu böylece daha çok anlıyorum.

Fakat bazen öyle mailler geliyor ki, beynimde düşünce depremlerine yol açıyor.Geçenlerde genç bir kız kardeşimizden aldığım mailde kısaca şunlar yazıyordu:

“Ben bugün bir süredir aklımda olan bir şeyi gerçekleştirip kapanmış bulunmaktayım. Amma velakin herkesin ilk sözü: ”Neden!”. Benim içim rahat, kendime net cümlelerle ifade edemesem de bu ”Neden?” sorusunun cevabını verebiliyorum. Sizden rica ettiğimse beni ve bu konuda merak içinde olan herkesi aydınlatmanız… “

Kendince tatmin edici cevaplar bulmuş, fakat yeterli gelmemişti… Benim için ufuk açıcı bir mail oldu bu…

****************************

NEDEN ?

Bir çoğunu entellektüel yapan ilimleri bilmem ben. Hatta islami entellektüelde değilim.Ağızları açıkta bırakacak ılımlı islam(!) projelerim yok, yıllarca tartışılacak teorilerim olmadı hiç, anlamak için beş dakika düşünmeniz gereken girift cümlelerimde yok benim…

Çok şey bilmiyorum ben.Oryantalizmden, modern islam denen şeyden anlamam…
Mirastan neden erkeğe 2, kadına 1 pay verilir,malın niye kırkda biri zekata ayrılmalıdır,kurbanda neden tavuk değilde koç veya inek kesilir,sırat köprüsü gerçekten var mıdır? Huriler şeffaf varlıklar mıdır? hiç merak etmedim, hiç sorgulama gereği duymadım.
Efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde:

“Ben size bir şey demedikçe siz de beni bırakınız. Zira sizden öncekileri, suallerinin çokluğu ve peygamberleri karşısında ihtilafları helâk etmiştir. Öyle ise ben, sizi bir şeyden nehiy mi ettim (niçin ve neden diye sormaya kalkmadan) ondan kaçının. Bir şey emrettiğimde de onu elinizden geldiğince yapmaya çalışın”
Başka bir hadiste ise,
“”…Sizden önceki ümmetler, kesret-i sualle (gereksiz yere çok soru sormakla) helâk oldular.” buyurmuşlardır.

Dedim ya çok şey bilmiyorum ben. Bildiğim bir şey varsa eğer, o da: “Kul olduğumdur”
Tek bunu bilir ve bu kulluk halini geliştirmek isterim. “Neden örtünüyorsun, neden namaz kılıyorsun, neden erkeklerle tokalaşmıyorsun?” diye sorsalar, verecek tek cevabım var. “Kul olduğum için”. “Allah veya Rasulü öyle istediği için.” Yok ki daha ötesi…

Evet kulum ben,ne yeri delebilir, ne göğe erebilirim. Bana verilen rolün dışına çıkamam. Beni bir hiç iken, atılmış bir damla sudan inşa edip, ruhundan üfleyen bir Rab varken Allah’lık taslayamam ben. Haddimi bilirim, bilmemde lazım. Sahibime boyun eğerim, eğmem de lazım. Beni yaratan, benim her zerremi benden iyi bilip dururken, hayat programımı en  uygun şekilde belirlemişken, başkaları necim olur?

Rabbime boyun eğişim, küçültmez beni. Hatta meleklerden bile üstün olurum.Yücelten yüceltmiş beni. Melekleri insana secde ettirmiş. Şeytan sormuş “NEDEN ?” diye.

Ben “Neden” diye soramam. Korkarım şeytanlaşmaktan. “İşittim itaat ettim” derim. “O’nun vardır bir bildiği” der, emre taât gösteririm. Aldığım her bir nefesi nimet bilir şükrederim. Başıma bir keder gelse, “imtihan” der sabrederim. Ama şeytan gibi sormam,üstelemem “Neden?” diye…

“Ey iman edenler! Netice itibarıyla açıklandığı takdirde hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın!” (Mâide sûresi, 5/101)

Eğer Musa (a.s), “Rabbin bir inek kesmeni istiyor” diye sana deseydi, sen dermiydin “Neden? “diye. Rengini, yaşını, nasıllığını sorar mıydın? Yoksa hiç sualsiz emri yerine getirir miydin? Asasıyla denizi yarıp geç dediğinde, sorar mıydın “Neden?” diye. “Ya boğulursam, dalgalar alırsa ya beni” der miydin?

Boynuna bıçak dayansa, “Allah için kurban ol!” dense,İsmail’ce “Rabbim istiyorsa peki” dermiydin? “Neden” diye sormadan bıçağın altına yatabilir miydin sen?

Efendimiz’e peygamberlik geldiği zaman da yaşasaydın.Müşrikler veya münafıkların dediği gibi “Neden fakir, yetim ve ümmi birine peygamberlik geldi, niye zengin birine değil?” diye münafıkça sorular sorar mıydın?Miraca çıktığını öğrenince Ebu Bekir gibi sorgulamadan “o demişse doğrudur” diyebilir miydin?

Bugün başörtüsü ayeti inseydi eğer ve sen başörtmek nedir hiç bilmeseydin. “Neden” der miydin yine, peşpeşe ama’ları sıralar mıydın? Yoksa Medineli kadınlar gibi bulduğun herhangi bir bez parçasını hemen başına örter miydin?

Boynuna bıçak dayanmadı hiç, “Kurban ol” denmedi sana. Ömrünce hiç görmediğin, duymadığın emirlere muhatap olmadın. Aklının alamayacağı olaylara ilk senin inanman istenmedi. Ataların, ninelerinde bilmez değildi bu dini. Senden önce niceleri kurban oldu, can verdi, hiç “Neden” diye sormadılar, “Ama” demediler, yoktu bahaneleri!

Sen gözünü açtın, secde edenleri gördün, hayasından ağzını bile açmaya utanan ninelerini gördün. Ömrü boyu eli yabancı eline değmeyen elleri, yaban gözlere bakmayan gözleri gördün. Ve sen hâlâ soruyorsun “Neden” diye.

Anla artık nedeni yok! Müslümansın Allah’tan kork!

İçini rahatlatacak fetvalar arama boşuna. Açık kapıları yoklayıp durma. Yaradanın emretmişse soramazsın “Neden” diye! Rasulün böyle buyurmuş, aması yok, nasılı yok… yok nedeni!

Emirlere itaatsiz oluşuna, ne çalışman, ne okuman, ne zorlanman ne de incitici sözlere ve bakışlara muhatap olman bir sebep olamaz. Ya müslümansın, ya değil, ya o taraftansın yada bu taraftan. Ortası yok!

Boşver nedenleri,niçinleri anlatan yığınla kitabı!
Şüphesi olmayana ispat gerekmez!

Seni yaratırken Rabbin, hayatı kullanma kılavuzunu vermiş eline.
Ya istifa edeceksin kulluktan, ya da sormayacaksın “NEDEN ?” diye…!

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Büşra says:

  Belki cevap vermezsiniz bana ama benim kanim size çok ısındı sizinle tanışmak isterdim (bayanım bu arada yanlış anlaşılma olmasin:)) 20 yaşındayım sizin gibi bi ablam olsun isterim ahiret kardeşliği kapsaminda.

 2. SAMİMİYET KOKAN ,HARBİDEN CÜMLELER ,HER BİR YAZIDA..
  KIZIMN TAVSİYESİ İLE SİZİ BULDUM TANIŞTIM VE DAHİ ÇOK MEMNUN OLDUM SEVGİLİ CAHİDE BACIM …
  EN İYİ BİLDİĞİM ŞEY HİÇ BİR ŞEY BİLMEDİĞİMDİR KABİLİNDEN BİR MÜTAVAZİLİK,KONU SEÇİMİ …EN ÇOK YAPILAN ,YAPTIĞIMIZ HATALARIN DİLE GETİRİLİŞİ VE TARZI ..
  ELİNE ,GÖNLÜNE ,KALEMİNE SAĞLIK DEĞERLİ KARDEŞİM …
  KOLAY GELSİN ….
  SELAM İLE .
  SEVGİ İLE …

  1. Hoşgeldiniz. Allah razı olsun kardeşim. Kızınıza da çok selamlarımı iletin lütfen.

 3. Rabbim sizden razı olsun..Rabbim size Firdevs cennetini nasib etsin..Rabbim bizi doğru yoldan sapdırmasın….AMİN!

 4. ^sonunda oldu

 5. Zeyneb Azeri says:

  Selam Cahide xanim.Sizin onceki yazilariniza baxarken Neden yaziniza rast geldim.Yaziniz meni chox etkiledi.Cunki hicab ortmeye bashladigim ilk vaxtlarda bu niye ? suallari mene de chox verilirdi. Guya gencliyimi , guzelliyimi ortu altinda saxlayib ozume zulm edirmishem,guya daha indiden qoca nenelere oxshayirammish. Chox vaxt ise yazda insani sorgu-suala tuturlar burada”Size isti deyilmi?Size baxanda bize daha chox isti olur.”suallari ile .Men ise “yazda ortunene de ortunmeyene de isti oldugunu ,amma bizim bu istiye, bu terlemeye Allah uchun sabr ettiyimizi” izah edirem.Niye ortunursen sualina da siz niye ortunmursunuz diye cevab verirdim.En guzel ise sizin cevabiniz olmush Cahide bacim.
  .

  1. Allah senden razı olsun bacım…

   1. Gözüm, aklım, fikrim var deme hepsini öldür.
    Sana çöl gibi gelen, o göl diyorsa göldür

    Necip Fazıl Kısakürek

    Diğer tüm yazılıarınız gibi ruhu dyuran bir yazı olmuş.
    Elinize sağlık.
    Hayırlı Geceler!

 6. cahide ablacığı yazın gerçekten harika olmuş ellerine sağlık yazılarınızı ve videolarınızı okuyorum izliyorum insanın tek kelimeyle kendisine gelmesini sağlıyorsunuz iyi ki siteniz tesadüf karşıma çıkmış Allah razı olsun sizden.

 7. Fatıma says:

  S.A.Allah sizden razı olsun. yazınıza tamamen katılıyorum.
  { Allah ve Resulu, bir işe hükmetti mi mümin bir erkek vemümin bir kadın için o işte kendi isteklerine göre secme hakkı yoktur .Kim Allaha ve Resulüne
  isyan ederse,artık gerçekten o ,apaçık bir sapıklıkla sapmıştır.}
  AHZAP,36
  Bu ayet benim hayatımı degiştiren ayettir.Bu ayeti duyunca hayatımın akışı değişti.müslüman ayetler karşısında neden diye soramaz.Günümüz müslümanları malesef işittim ve itaat ettim diyemiyoruz.Allah cc hakkıyla iman edenlerden eylesin bizi.Amin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: