Doğal Güneş Kremi

Hamur mayaları / İnstant maya ve kuru maya arasındaki fark nedir?

Hamur işlerini yaparken belkide en çok mayalara ihtiyaç duyarız. Ekmeğimizin, hamur işlerimizin kabarması yumuşak olması için maya olmazsa olmazdır. Sık sık instant maya,yaş maya diye tariflerde bahsediyoruz. Peki bu mayaların arasındaki fark nedir? Her biri nasıl kullanılır? Okuyucularımız tarafından sıkça sorulan sorular üzerine hazırladığımız, geneli Pakmaya‘ya ait bilgileri beraber okuyalım.

Maya nedir?

Maya, doğada her yerde bulunabilen, birçok çeşidi olan, tek hücreli bir mikroorganizmadır. Hamur mayası bu mikroorganizmanın Saccharomyces cerevisiae isimli bir alt grubudur.
Ekmek ve diğer hamur işlerinin mayalanma yoluyla üretimi, günümüzden binlerce yıl öncesine, Mısır ve Sümer uygarlıklarına kadar uzanmaktadır. Ancak bu mikroorganizmaların mayalanmaya neden olduğunu kanıtlamak için bilimsel metodlar ilk olarak 19. yüzyılda Luis Pasteur tarafından kullanılmıştır. Sanayi maya üretimi ise yine 19. yüzyılda Avusturya’da başlamış ve o günden bu yana teknolojide çok hızlı ilerlemeler kaydedilmiştir.

İnstant maya

İnstant kuru maya, ev kullanımına uygun, yüksek hamur kabartma gücünü uzun süre koruyabilen, ileri bir teknoloji ürünüdür. İnstant maya serin ve kuru bir ortamda saklandığı takdirde, raf ömrü iki yıldır. Kullanımdan önce suda çözmeye gerek yoktur. Diğer malzemelerle birlikte unun üzerine doğrudan serpilir veya yoğurma başladıktan hemen sonra hamura katılabilir. İnstant kuru maya soğuk su ile direkt temas eder ise aktivite kaybedebilir.

Aktif kuru maya

Özel bir kurutma teknolojisiyle üretilen, ev kullanımına uygun bir maya çeşididir. Serin ve kuru bir yerde saklanması koşuluyla raf ömrü 12 aydır. Aktif kuru maya, kullanımdan 15 dakika önce, ılık suda eritilmelidir. Eritme işleminde suyun çok sıcak veya çok soğuk olması mayaya zarar verir, su ılık olmalıdır.

Yaş maya

Ekonomik ve pratik kullanımından dolayı tercih edilen yaş maya, yaklaşık %70 oranında su içerir. 2-6°C arasında muhafaza edilmelidir. Uygun şartlar altında saklandığında raf ömrü 4-6 haftadır. Herhangi bir eritme işlemi yapılmadan, diğer malzemelerle birlikte, doğrudan una katılabilir. Unun dışındaki diğer kuru malzemelerle uzun süre temas ettirilmemesi tavsiye edilir.

Ekşi maya

Ekşi maya, diğer adıyle köy mayası doğal koşullarda üretilen hamur yoğururken kullandığımız bir maya çeşitidir. Değişik şekillerde elde edilir. Benim kullandığım yöntem belkide en kolay olanıdır. Kendi yaptığım ekşi mayalı ekmeğe bakabilirsiniz.

Cahide’nin notu: Benim son zamanlarda en çok tercih ettiğim maya instant kuru maya. Hem uzun süre dayanması, hemde kullanım kolaylığı açısından rahatlık sağlıyor. Vakumlu paketlerde aldığım mayayı, kapaklı kavanoza koyup en az 1 ay hiç bozulmadan saklayabilirsiniz. Taze tüketildiğinde kabartma gücü de daha etkili olacaktır.

Jibek‘ciğimin hazırladığı  Maya mucizesi hakkındaki yazıyı mutlaka okuyun.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. tel gadayıf says:

  instant maya bende yorgunluk yapıyor.yorgunluk şikayetiniz varsa evde hazırlayacağınız ekşi mayayla yapacağınız dışında başka mayalı gıda tüketmeyin

 2. Şeyma Gökcen says:

  Cahide Hanım. Tarifleriniz mükemmel gerçekten. Maya konusuna gelince ben de çok tedirginim. Evde ekmek veya pastalara kullanabileceğim ev yapımı maya tarifi istiyorum .

 3. Nevin tuncay oguz says:

  Yas yada kuru maya olsun nasi ve neden l elde edildigini anlatirmisiniz eczanede satilan karbonatlarla marketlerdekilerin icerigi ayni mi tesekkurler

 4. Mayami uzerinde yazan tarihte kullandim zarari olur mu ?

  1. hayır zarari olmuyor

 5. Mayanin yararlari nelerdir? Soruma cevap bulursam sevinirim 🙂

  1. Zahide* says:

   Cilt Bakımında Hamur Mayası mucizesi

 6. ya pizza yapacagm fakat bir paket ınstant maya gerekli. Instant maya suya karıştırılmaz diyosunuz fakat tarifte ınstant mayayi çok az su ile eritin Diyor . Ne demek istiyor?

 7. Tarifleriniz cok güzel cahide hanim. Teşekkürler.
  Instant maya yi yurt disinda yasayanlar bulabilir mi? Ve ismini ne olarak bulabiliriz?
  Eger bilginiz varsa simdiden teşekkürler.

  1. İnstant yeast vey active dry yeast adıyla bulabilirsin Betül.

 8. cahide hanımdan Allah razı olsun.onun sayesinde bazı konulardaki kaybettiğimiz hassasiyetimizi tekrar kazandık.en azından şahsım adına öyle..
  bu aralar helal sertifikalı ürünlere kafayı takmış durumdayım.mayayı da araştırdım ve dosu maya ve pakmaya helal sertifikası almış..dosu mayayı benim gibi ilk defa duyanlar için pakmaya heryerde bulunabilir.ben bundan sonra pakmaya alacağım. sizlerinde bilgisine sunmak istedim…

  1. pak mayanın yapılısını seklının bozulmaması ıcın neler kullanıldıgını bılıyormusunuz bence kuru mayalar daha sağlıklı

   1. Pakmaya helal sertifikası aldı bildiğim kadarıyla.

   2. Beslenme says:

    Ne kullanılıyor acaba söyleyebilir misiniz? Sağlığa zararlı olan şeyleri öğrenmeyi çok istiyorum. Biraz aydınlatırmısınız beni?

 9. nehir kerimol says:

  bu kadar mutfak bilgisi nereden geliyor acaba levent bey

 10. nehir kerimol says:

  merhaba.sitenizi beğeniyorum ve faydalı bilgiler var.ancak levent beyin her yoruma yorum yapışıda çok komik ve ilginç geldi:))))))))))

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: