kokosabla-kış-çocuklar-bitkisel

Alnı secdeli çocuklar (Çocuk ve namaz eğitimi)

Ne masum, ne günahsız varlıklardır çocuklar. Hiç para vermeyiz onlara sahip olmak için, hiç sıkıntıya girmeyiz (genel olarak). Lütfundan verir Rabbim herbirimize. Bazen bir, bazen iki, üç, dört bazen…

Çoğu kez farkında değilizdir elimizdeki nimetin. Onların bize ait olmadığını, aslında bir emanet olduğunu, çocuklarımızla sınandığımızı, sınavlarımızın en büyük sorusunun çocuklar olduğunu hiç düşünmeyiz.
Özenle yaratmıştır Allah onları, ruhundan üflemiştir. En doğru, en temiz şekilde yetişsinler, cennet ehlinden olsunlar istemiştir…

En önemlisi tek Rabbi için alnı secdeye gelsin, tek O’na yönelsin, gayrısına iltifat etmesin, O’ndan gayri aşklarda  gözü olmasın diye murad etmiştir.

Bu yüzden vahyetmiştir Rasulüne, hani “Benim ağzımdan Rabbimin istediğinden başkası çıkmaz” buyurmuştu ya Efendimiz;
 işte bu yüzden kalbine ilham etmişti de “Çocuklarınız yedi yaşına geldiklerinde onlara namazı emredin. On yaşlarına gelince (namaz kılmazlarsa) onları hafifçe dövün. Ve yataklarda aralarını ayırın.”(Ebû Davut, Salât, 26) Hadis-i şerif’ini söyletmişti.

Neden 7 yaş? Günahlar akıl baliğ yaşına girdikten sonra yazılıyorsa niçin çocuklara 7 yaşında namazı öğretmemiz istenmiş?
Atalarımızın meşhur sözünü bilirsiniz: “Ağaç yaşken eğilir” Ergenlik çağına ulaşmış bir çocuğa, o yaşa kadar namazla ilgili bir telkinde bulunulmamışsa, namazı öğretme adına bir çaba gösterilmemişse, en deli çağlarına giren çocuğu namaza alıştırmak, bu konuda baskı yapmak hayli güç olacaktır ki, belkide insanoğlunun en zorlu çağı, ergenlik çağıdır.

7 yaşında anne ve babasına hayran, en büyük örneği annesi babası olan taptaze bir fidandır çocuk. Ne söyleseniz inanır, ne verseniz alır. Elbetteki 7 yaşına gelene kadar çocuk evdeki büyüklerin namaz kıldığını görmüş, görsel bir öğretiyi içine sindirmiş olarak büyümelidir.

Eğer siz namazı tam kılmıyor, ihmal ediyor, önemsemiyorsanız çocuğunuzdan namazı tam olarak kılmasını beklemeniz yanlış olacaktır.

Rabbinden 4 evlat emanet alan bir anne olarak çocuklarımı namaza nasıl alıştırdım nacizane kendi deneyimlerim ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Temel sağlam atılmalı

Öncelikle hamilelik döneminde annenin devamlı olarak alnının secdeye gelmesi şart. Eften püften sebeplerle namaz terkedilmemeli. Anne karnındaki çocuğun dış etkenlerden nasıl etkilendiğini hepimiz okumuşuzdur. İşte bu açıdan namaz eğitimide taa anne karnında başlıyor.

Çocuk doğduktan sonrada sıkça Kur’an sesi duyması çok önemli.

İlk çocuklarım (ikizler) henüz 3-4 yaşlarında iken duaları öğretmeye başladım. O yaşlarda dil tam oturuyor. Hatta güzel konuşmaya karşı bir özenti duyuyorlar. Henüz taptaze ve boş beyinleri, bilgiye öğrenmeye öyle aç ki, adeta  bir alıcı, çevrede ne olup ne bitiyor, anne baba ne konuşuyor anında kapıyor, inanılmaz bir hızla öğreniyorlar.

Namaz surelerini en kolayından başlayarak öğrettim onlara. Çizgi film seyretmeden önce, legolarını dökmezden evvel 3 kez öğrendiğimiz sureyi tekrarlatıp sonra istedikleri şeylere izin verdim.

Mutfakta iş yaparken bile onları yanıma çağırıp sureleri tekrar ettirdim. Özellikle çocukları yatırırken ezberi hiç ihmal etmedim. Çünkü yatmadan evvel en son öğrenilen şeyler sabah ilk akla gelenler oluyor. Her sure ezberlendikten sonra en az üç gün yeni bir sure öğretmeyin. Diğer ezberlediği sureleri sıkça tekrar ettirin.

En baştan itibaren namaz konusunda asla yılgınlık göstermeyin ve sakın baskıcıda olmayın.
Kararlı olmak sanırım en doğru kelime. Bu yıllara yayılan çok uzun bir süreç. Bir anda olup bitmesini beklemeyin.

Ben 7 yaşına gelene kadar çocuklarıma “namaz kıl” gibi bir emir kipi kullanmadım. Benimle namaz kılmak ister misin? Haydi beraber kılalım mı?  gibi zarif tekliflerle gönüllerini çelmeye çalıştım. Her namaz kılışlarında bundan ne kadar memnuniyet duyduğumu onlara farkettirdim.
Ve çevremde çok ender olan namaz kılan abileri, ablaları onlara örnek göstermeye çalıştım.
” Ben şu Ahmet abiyi çok seviyorum, çok çalışkan, çok güçlü, üstelikte namaz kılıyor biliyor musun?”
“Acaba Ayşe abla namaz kıldığı için mi bu kadar tatlı?”  gibi sözlerle onların beyinlerinde namazı çok güzel bir yere oturtmaya çalıştım.

Zor bir anda, bir yolculuk dönüşü veya farklı bir sebeple namazım biraz gecikmiş olsa,
” Eyvah namazım geçecek! Namazım geçmeden kılmam lazım. Sonra Rabbim bana ne der? Canım namazım benim, ben seni hiç bırakır mıyım?” gibi sözlerlede aslında namazın ne denli önemli ve vazgeçilmez bir şey olduğu bilincini oturtmaya çalıştım.
 Sizin çok önem verdiğiniz şeyler çocuğun beynine silinmemecesine  kazınıyor.

Çocuk yedi yaşına gelince

7 yaşına gelen çocuğun namazı öğrenmesine hız verilmeli. Ara ara mutlaka yanınıza çağırıp namazı beraber kılmalısınız. Mesela çocuk sizinle oyun oynamak istedi. Namaz vakti de girmiş. Çocuğa ” Haydi gel beraber namazımızı kılalım, sonra seninle biraz oynayalım” deyip namazı çocuk için kolaylaştırabilirsiniz.

Ben çocuklarla her namaz kılışımda mutlaka sesimi onların duyabileceği şekilde yükseltir, sure sıralarını ve tadil-i erkanı öğrenmelerine yardımcı olurum.

İslamda çocuk eğitiminden baba sorumlu olsa da,günümüz babaları sabah işe gidip, akşam döndüğünden, çocuk üzerinde fazla etkili olamıyorlar. Bu yüzden yükün çoğu anneye kalıyor. Biz uygun vakitlerde de mutlaka cemaatle namaz kılarak çocuğun o ortamı yaşamasını sağladık. Zaten çocuk cemaatle, namazı çok daha kolay öğreniyor.

Tam olarak namaza başlaması

Ben Allah’ın izniyle 8-9 yaşına gelen çocuklarıma namazı tam olarak başlattım. İlk başlattığım zaman en az 1 ay çocukla beraber namaz kıldım. Taa ki kendi kendisine kılabileceğinden emin olana kadar buna devam ettim. Şu an kızıma da aynı şeyi yapıyorum. Bakın bu benim tercihim. Kesin yaş 10 yaştır ama, 10 yaş, öğrenmedeki son yaştır. O yaştan sonra çocuk namazı katiyyen bırakmamalıdır. Bu yüzden önceden başlatmak size kolaylık sağlar.

Sabah namazı dahil hiç bir namazdan ödün vermedik. Bu tamamen bir alışkanlık. Çocuk yemek içmek gibi, namaza öyle alışmalı ki, yapmadığı zaman eksikliğini hissetmeli.
Okula giden çocuklarda, okul zamanında kaçan namazlar, 12 yaşına kadar idare edilebilir. O yaştan sonra mutlaka kaçan namazların kazası kıldırılmalı.

Namaza çağırdığınız çocuğunuza lütfen daha yumuşak davranın. Güzel sözlerle, ikna edici cümlelerle çağırın. 10 yaşına kadar şamar oğlanına dönen, azarlanmaktan eleştirilmekten, arsız hale getirilen çocuk, namaz konusunda da, daha  duyarsız olacaktır. Fakat o yaşa kadar bir fiske yemeyen çocuk, namaz kılmadığı için ciddi bir azar yerse elbette namazın önemini daha iyi kavrayacaktır.

Geçen gün bir okuyucum, 10 yaşına gelen çocuğunun kendisi söylemeden namaz kılmadığını yazmıştı. Hemen kendi çocuklarımdan örnek vereyim.

Çocuklarıma 8-9 yaşından beri devamlı olarak “namazınızı kılın” diyorum. 15 yaşına gelen ikizlerim daha bir senedir söyletmeden namaz kılıyorlar. Elhamdulillah.
Çocuk namazın önemini farkedinceye kadar, uyarmaya devam edeceğiz. Af buyrun bir hayvan yetiştirmiyoruz ki, doğurup 3 gün sonra kendi haline bırakalım. Elimiz, dilimiz, gözümüz hep üzerlerinde olacak. Her “namaz kıl” deyişimizde, zikir sevabı aldığımıza inanırım, çünkü Allah için söylüyoruz.
10 yaşındaki bir çocuk henüz namazın bilincinde değildir. Unutmayın, temelden alışkanlık edinsin diye o yaşlarda bıraktırmadan namaz öğretiyoruz..

Kıldım deyip yalan söylerse?

Namaz çok sorumluluk isteyen ağır bir yüktür. Çocuklar da namaza alışana kadar bir çok zorluktan geçiyorlar. Arkadaşlarına bakıyor, onların bu konuda rahatlığına imreniyorlar. Bazen bir odaya girip çabucak çıkıyor, namaz kılmadıkları halde, kıldım diyebiliyorlar. Ben yaklaşık 11-12 yaşlarına kadar bu durumla karşılaştım.

Bu duruma fırsat vermemek için, çocukların yanınızda veya görünür yerlerde namaz kılmasını sağlayabilirsiniz. Kıldım diyen ama namaz kılmamış olan çocuğu sakın yalancılıkla itham etmeyin.

“Emin misin?” Diye sorabilirsiniz. Ve böyle durumlarda çocuğun vicdanına etki edecek sözler söylemekte çok faydalı oluyor. “Ben bilmem ama Allah biliyor”, “Ben göremesemde Allah ve omzundaki melekler seni görüyor.” “Ben senin doğru söylediğine inanıyorum. Sen namazını bırakmazsın eminim.” gibi cümleler, çocuğun vicdan muhasebesi yapmasını kolaylaştırıp, zamanla hatalarını düzeltmesine vesile oluyor.

Önemli bir kaç not
Namaz için çocuklarınıza bir şeyler vaat etmeyin. “Eğer namaz kılarsan sana şunu alırım”gibi. Fakat ilk namaza başladığında, namaza başlama hediyesi alabilirsiniz. Bu ileriye dönük olarak, teşvik edici olabilir.

Her ne kadar bazı kardeşlerim önce sadece farz namazları kıldırarak başlatsalarda ben bunu tercih etmiyorum. Zira kolaydan zora geçiş meşakkatli bir iştir. Nasıl alışırsa öyle gidiyor.

Çocuğa namazı anlatan renkli resimli, eğlenceli kitaplar alın. Kendisine ait bir seccade, tesbih, başörtüsü de namaza teşvik eden unsurlardan. 

Yemek ve namaz bir araya gelince tıpkı hadiste geçtiği gibi, yemeğe öncelik verin. Çocuğun sabrını zorlamayın.

Namaz kılan çocuğu güzel sözlerle takdir edin. “Namaz kıldıkça daha tatlı oluyorsun sanki” gibi sözlerle ruhunu okşayın.

Namaza başladıktan 1 hafta 10 gün sonra çocukta isteksizlikler görülebilir. Aman gevşeklik göstermeyin! Sizin kararlılığınızı farkeden çocuk, namazın terkedilmeyecek kadar önemli olduğunu sonunda kabul edip, alışkanlık kazanacaktır.

Farkettiğiniz gibi çocuğa tam olarak namaz alışkanlığını kazandırmak, yıllar sürüyor.
 Eğer “Benim o kadar sabrım yok, çocuklarıma namaz öğretmekten  daha önemli işlerim var” diyorsanız; Buyrun o önemli işlerinizin peşinden gidin…
 Yok eğer “Evlatlarım beni cennete götürecek vesilelerdir” derseniz, yüklenin sabrı, semalar dolusu duaları kuşanın, gözyaşıyla söndürün cehennem ateşini.Alnı secdeli güller yetiştirin, ki sermayeniz olsun asıl yurdunuza…

Not: Bu konuyla ilgili unuttuğum, atladığım yerleri sizden gelen sorular ve sizin yaşadığınız deneyimlerden yola çıkarak tamamlayalım inşaallah. Özellikle bu konuda, Yakut ve Aişe kardeşlerime güveniyorum 🙂

2.Not: Aslında Jibek’ciğimin sürpriz paylaşımları olacaktı. Bu yüzden  yazıyı haftaya yayınlıyacağım demiştim.Fakat Jibek müsait olamadığı için yazıyı öne aldım.

Bir sonraki yazı : ” NEDEN ?”

Cahide Sultan

Namaz dinin direğiyse, namazsız din nasıl olur?

Çocuklarımız cennet gülü mü, cehennem odunu mu?

Diğer bütün yazılarım

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Allah razı olsun, bende 9 yaşındaki oğlumu nasıl namaza alıştırmalıyım, nasıl davranmalıyım diye araştırırken bu yazınızı okudum. Bana çok faydası oldu oğlumdan da Allah razı olsun çok zorlamadı beni, sabah namazlarında biraz zorlanıyoruz bazen vakti biraz geciktiriyor sizce bu konuda daha tavizsiz mi olmalıyım?

 2. Allah sizden razı olsun. Ne kadar yol gösterici hususlarda yazıyorsunuz. Eviniz ve gönlünüz mutlulukla dolsun. Ömrünüz ve öteki dünyanız abad olsun. Allah sizinle tanışmayı nasip etsin. Selam ve dua ile.

 3. Allah razı olsun Cahide ablacım elhamdülillah büyük oğlum namazini kilyor aklim onda kalmiyor sizin ikizlerinizle yaşıt namaza verdiği önem beni çok mutlu ediyor cumasini sonders çikişina geldiği için eve uğramadan direk camiye gider geç kaldimi hiç terettütsuz camidedir derim cuma günleri selam ve sevgiler

 4. şukran says:

  Çok güzel bir yazı küçük oğlumda uygulamaya başlayacağım

 5. BEN COCUGUMU HAYATIMDA DÖVMIYECEGIM

  1. Z Merve says:

   Dövmeyin de zaten melek hanım. Niçin dövesiniz? Aşağıda diğer kafanızı kurcalayan sorularınıza bendeniz de cevap bıraktım, araştırmak kötü değil. Siz de islamı çeşitli kaynaklardan araştırın. Eleştirip kalmayın. 🙂

 6. Güldem says:

  Birde benim 2 erkek çocuğum var.Büyüğü 6 yaşında arada bir namaz kıldırıyorum ama hergun düzenli değil birde kuranı öğretiyorum bazen bıkıyor ne yapmalıyım?Birde ben çok sabırsız bir insanîm çocuklarımla ilgileniyorum ama bir hatam var o da elimde olmadan çocuklara çok kızıyorum ne yapmalıyım?

  1. Gülden kardesim öncelikle cocuk yetistirirken Allah yardimciniz olsun diyorum.Size nacizane tavsiyem cocugunuzu biktirmadan sevdirerek anlatmaya calismanizdir.Cocuklariniz daha cok kücük bana göre düzenli namaz kilmalarini beklemeniz hata olur .Cok zorlamak ilerde namazdan daha cok sogumalarina sebep olur gibime geliyor.Birde cocuklar kendi anne yada babalarindan ziyade disaridan birisinin anlattiklarini daha iyi ögreniyorlar.Cocuklariniz biraz daha denilenleri anlamaya basladiklarinda yakin tanidiklarinizdan yada dostlarinizdan hakikaten güvendiginiz kimselerle ara sira sohbet ettirip onlarin cocuklariniza nasihatlerde bulunmasini saglayabilirsiniz.Bu benim uygulayip Allaha sükür sonuc aldigim bir yöntem.

 7. Güldem says:

  Lütfen bana bir cvp yazın.Yardımınıza ihtiyacım var

 8. Güldem says:

  S.a Cahide ablacım ben Avusturya’da yaşıyorum ve elimden geldiğince burada kız çocuklarına kuran öğretiyorum ve bildiğim kadarıyla dinimizi öğretmeye çalışıyorum.Ama Avrupa’da yaşayan çocuklar çok zor hiç başa çıkamıyorum.Aceba onlara islamiyeti nasıl sevdiririm?Namaz kılmalarını nasıl sağlarım.Bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.

 9. Bu ne güzel bir umut abla..
  Allah sizden razı olsun.

  1. Allah cümlemizden razı olsun Ayşeciğim

 10. Gülnur says:

  Merhaba ,Ben 13 yaşındayım ve ne yazikkii 10 yaşında ergenliğe girdim 🙁 ve hiç namaz klımadım çok korkuyorum ya affedilmessem ? daha önce birçok günahım oldu napmalıyım ? Lütfen yardım edin .

  1. Fatma bayrak says:

   Ne incesin tatli kiz… Demek sadece 3 senelik namaz borcun var, bu yaziyi okuyup, namaz kilmamani kendine dert etmissin ya,,, Rabbim seni muvaffak kilsin da, sen de basla insaallahh. Ben ve bu yaziyi okuyan nice insan da sana duacidir “namazi hakkiyla kilanlardan olman icin” ,,,, gec kalmadan, borclarini cogaltmadan, Haydin Namaza, Haydin Felaha, selametle kal, sevgiyle kal, dunyanin baska bir ucundan sana bu hassasiyetin icin dua eden bir ablan var, nice de melekler …

  2. Güldeste says:

   Canim benim gozlerim doldu okurken oğlum var seninle yaşıt. Az önce onada soyledim hadi abdest al namazını kıĺ Kuran oku diye rica ettim ama faaliyete gecmedi. Insaalah Rabbim sana borclarini eda etmeyi nasip etsin oğluma da senin kadar hassasiyetli olmasini nasip etsin insaallah. Ve tüm yavrularimiza nasip etsin.

 11. hande çelek says:

  benim annem de babam da namaz kılmıyor. Allah’a şükür ben 1 sene önce kapandım ve namaza başladım.ardından kardeşimi de başlattım.anneme defalarca hatırlatmamdan sonra annemde başladı.ama annem namazlarına pek önem vermiyor,.kardeşimde bıraktı.buna çok üzülüyorum.babamın da namaza başlaması için ne yapabilirim ?babam sürekli yollarda gidip geliyo.bana da yolculuğu bahane ediyo ama evde de kılmıyo ne yapabilirim nolur yardım edin 🙂

 12. bende 13 yaşındayım bundan sonra namaz kılcam inşallah

 13. çok doğru bir yazı melek bence sende yanlış biliyorsun hafifçe dövmek haram değil

 14. zorla Kuran kursuna yollandım ve o kadar çok dini baskı gördüm ki,ailem sayesinde dinden soğudum.bit kadar çocuğu elhamdilllah müslümanım cevabını veremedi diye dayak atmalar,cehennemliksin senin yüzünden bizde yanıcaz demeleri falan, bugün bana bu dayakları atan ve beni dinden imandan soğutan babamın mezarına bile gitmiyorum.Dine imana ve inanca dönmem eşim sayesinde oldu.Bu kafayla giderseniz çocuklarınızı hayattan tiksindirirsiniz….

 15. Allah’ın selamı üzerinize olsun Cahide ablacığım, ne güzel anlatmışsın tecrübelerini bizler de faydalanıyoruz Allah razı olsun.. Ben iki erkek çocuk annesiyim. Yusuf’um 5,5 yaşında yaklaşık iki aydır her gün 2 iki rekat namaz kılıyor. sureleri ezbere biliyor. O’ na ara sıra isteği artsın ve namaz kılmayı adeta alışkanlık edinsin, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu anlasın diye küçük hediyeler alıyorum. Bakıyorum da namaz kıldıkça dilinden dualar eksik olmuyor. namazı anlatan sesli sureleri okuyan bir kitabı var. Namazı öğretecek kardeşlerime tavsiye ederim mutlaka bir tane edinsinler. Acaba 5 vakit namaza kaç yaşında kılmaya başlamalı. Şimdiki yaşına göre ağır geleceğine ve sıkılmasından korkuyorum. Cevabını bekliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun..

  1. 10 yaşında tam olarak başlamalı canım. Ben 8-9 yaşlarında başlattım yavrularıma.

 16. benimde şimdi 5 buçuk aylık bir oğlum var.ilk bebeğimiz.çok tecrübesizim ve özellikle dini konularda ona nasıl rehber olacağım konusunda bir panik içerisindeyim.şimdiden namaz kılarken onu yanıma yatırıyorum.yanımda oynuyor.istiyorum ki bilinç altına bir şeyler yerleşsin.ilerde belki bir fotoğraf karesi gibi gözünün önüne gelirde yardımcı olur diye.çocuğumun maneviyatının gelişmesi için eğitici kitaplar araştırıyorum.Cahide hanım eğer bu konuda bir bilgi sahibiyseniz bana yardımcı olmanızı rica edeceğim.tavsiye edebileceğiniz bir kaynak var mı?
  bu arada çocuklarınıza çok imrendim.maşallah…benim oğlumda böyle olur mu acaba?

 17. Allah cc razi olsun o kadar guzel anlatmissinizki insallah bizler ve yavrularimiz alnilarimiz secdede iz yapanlardan oluruz selam ve dua ile……….

 18. hey gidi günler! says:

  Allah yardımcımız olsun.gerçekten çok hassas konular…paylaştığınız için Allah razı olsun.ne mutlu size ki internet üzerinden ne güzel bir cihad veriyorsunuz.evlatlarımızın çarkları arasına sıkışmasından korktuğumuz ahir zamanın kötülükleri içinde Efendimizin manevi ordusunun bir neferi gibi cihat soluklu yazılarınızı bizlere armağan ediyorsunuz…

 19. BENİM KIZIMDA NAMAZ KONUSUNDA GEVŞEKLİK GÖSTERİYOR ÇOK ÜZÜLÜYORUM

 20. 3 çocuk annesi ve çalışan bir bayanım. bu yazınızı okuduğumda çocukların eğitimi üzerindeki eksikliğimi farkettim. evde ancak akşam toplanabiliyoruz. evde namaz kılan sadece benim ama delikanlı oğlumun da içinde namaz kılma isteği var. arada kılıyor ama sabah namazına kalkmak için her zaman saatini kurar. diğerleri küçük ve onların kişisel ihtiyaçlarıyla yakından ilgiliyim. biri 1. sınıfa gidiyor. diğeri kreşe. onların dini eğitimleriyle inş. bundan sonra daha alakadar olacağım. benim büyük eksikliğim sadece kendi ibadetimle meşgul olmak olmuş. bunu hatırlattığınız için sizlerden Allah razı olsun. diğer yazılarınızı da okuyorum. ve sizi çok takdir ediyorum.

Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: