Alnı secdeli çocuklar (Çocuk ve namaz eğitimi)

Ne masum, ne günahsız varlıklardır çocuklar. Hiç para vermeyiz onlara sahip olmak için, hiç sıkıntıya girmeyiz (genel olarak). Lütfundan verir Rabbim herbirimize. Bazen bir, bazen iki, üç, dört bazen…

Çoğu kez farkında değilizdir elimizdeki nimetin. Onların bize ait olmadığını, aslında bir emanet olduğunu, çocuklarımızla sınandığımızı, sınavlarımızın en büyük sorusunun çocuklar olduğunu hiç düşünmeyiz.
Özenle yaratmıştır Allah onları, ruhundan üflemiştir. En doğru, en temiz şekilde yetişsinler, cennet ehlinden olsunlar istemiştir…

En önemlisi tek Rabbi için alnı secdeye gelsin, tek O’na yönelsin, gayrısına iltifat etmesin, O’ndan gayri aşklarda  gözü olmasın diye murad etmiştir.

Bu yüzden vahyetmiştir Rasulüne, hani “Benim ağzımdan Rabbimin istediğinden başkası çıkmaz” buyurmuştu ya Efendimiz;
 işte bu yüzden kalbine ilham etmişti de “Çocuklarınız yedi yaşına geldiklerinde onlara namazı emredin. On yaşlarına gelince (namaz kılmazlarsa) onları hafifçe dövün. Ve yataklarda aralarını ayırın.”(Ebû Davut, Salât, 26) Hadis-i şerif’ini söyletmişti.

Neden 7 yaş? Günahlar akıl baliğ yaşına girdikten sonra yazılıyorsa niçin çocuklara 7 yaşında namazı öğretmemiz istenmiş?
Atalarımızın meşhur sözünü bilirsiniz: “Ağaç yaşken eğilir” Ergenlik çağına ulaşmış bir çocuğa, o yaşa kadar namazla ilgili bir telkinde bulunulmamışsa, namazı öğretme adına bir çaba gösterilmemişse, en deli çağlarına giren çocuğu namaza alıştırmak, bu konuda baskı yapmak hayli güç olacaktır ki, belkide insanoğlunun en zorlu çağı, ergenlik çağıdır.

7 yaşında anne ve babasına hayran, en büyük örneği annesi babası olan taptaze bir fidandır çocuk. Ne söyleseniz inanır, ne verseniz alır. Elbetteki 7 yaşına gelene kadar çocuk evdeki büyüklerin namaz kıldığını görmüş, görsel bir öğretiyi içine sindirmiş olarak büyümelidir.

Eğer siz namazı tam kılmıyor, ihmal ediyor, önemsemiyorsanız çocuğunuzdan namazı tam olarak kılmasını beklemeniz yanlış olacaktır.

Rabbinden 4 evlat emanet alan bir anne olarak çocuklarımı namaza nasıl alıştırdım nacizane kendi deneyimlerim ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Temel sağlam atılmalı

Öncelikle hamilelik döneminde annenin devamlı olarak alnının secdeye gelmesi şart. Eften püften sebeplerle namaz terkedilmemeli. Anne karnındaki çocuğun dış etkenlerden nasıl etkilendiğini hepimiz okumuşuzdur. İşte bu açıdan namaz eğitimide taa anne karnında başlıyor.

Çocuk doğduktan sonrada sıkça Kur’an sesi duyması çok önemli.

İlk çocuklarım (ikizler) henüz 3-4 yaşlarında iken duaları öğretmeye başladım. O yaşlarda dil tam oturuyor. Hatta güzel konuşmaya karşı bir özenti duyuyorlar. Henüz taptaze ve boş beyinleri, bilgiye öğrenmeye öyle aç ki, adeta  bir alıcı, çevrede ne olup ne bitiyor, anne baba ne konuşuyor anında kapıyor, inanılmaz bir hızla öğreniyorlar.

Namaz surelerini en kolayından başlayarak öğrettim onlara. Çizgi film seyretmeden önce, legolarını dökmezden evvel 3 kez öğrendiğimiz sureyi tekrarlatıp sonra istedikleri şeylere izin verdim.

Mutfakta iş yaparken bile onları yanıma çağırıp sureleri tekrar ettirdim. Özellikle çocukları yatırırken ezberi hiç ihmal etmedim. Çünkü yatmadan evvel en son öğrenilen şeyler sabah ilk akla gelenler oluyor. Her sure ezberlendikten sonra en az üç gün yeni bir sure öğretmeyin. Diğer ezberlediği sureleri sıkça tekrar ettirin.

En baştan itibaren namaz konusunda asla yılgınlık göstermeyin ve sakın baskıcıda olmayın.
Kararlı olmak sanırım en doğru kelime. Bu yıllara yayılan çok uzun bir süreç. Bir anda olup bitmesini beklemeyin.

Ben 7 yaşına gelene kadar çocuklarıma “namaz kıl” gibi bir emir kipi kullanmadım. Benimle namaz kılmak ister misin? Haydi beraber kılalım mı?  gibi zarif tekliflerle gönüllerini çelmeye çalıştım. Her namaz kılışlarında bundan ne kadar memnuniyet duyduğumu onlara farkettirdim.
Ve çevremde çok ender olan namaz kılan abileri, ablaları onlara örnek göstermeye çalıştım.
” Ben şu Ahmet abiyi çok seviyorum, çok çalışkan, çok güçlü, üstelikte namaz kılıyor biliyor musun?”
“Acaba Ayşe abla namaz kıldığı için mi bu kadar tatlı?”  gibi sözlerle onların beyinlerinde namazı çok güzel bir yere oturtmaya çalıştım.

Zor bir anda, bir yolculuk dönüşü veya farklı bir sebeple namazım biraz gecikmiş olsa,
” Eyvah namazım geçecek! Namazım geçmeden kılmam lazım. Sonra Rabbim bana ne der? Canım namazım benim, ben seni hiç bırakır mıyım?” gibi sözlerlede aslında namazın ne denli önemli ve vazgeçilmez bir şey olduğu bilincini oturtmaya çalıştım.
 Sizin çok önem verdiğiniz şeyler çocuğun beynine silinmemecesine  kazınıyor.

Çocuk yedi yaşına gelince

7 yaşına gelen çocuğun namazı öğrenmesine hız verilmeli. Ara ara mutlaka yanınıza çağırıp namazı beraber kılmalısınız. Mesela çocuk sizinle oyun oynamak istedi. Namaz vakti de girmiş. Çocuğa ” Haydi gel beraber namazımızı kılalım, sonra seninle biraz oynayalım” deyip namazı çocuk için kolaylaştırabilirsiniz.

Ben çocuklarla her namaz kılışımda mutlaka sesimi onların duyabileceği şekilde yükseltir, sure sıralarını ve tadil-i erkanı öğrenmelerine yardımcı olurum.

İslamda çocuk eğitiminden baba sorumlu olsa da,günümüz babaları sabah işe gidip, akşam döndüğünden, çocuk üzerinde fazla etkili olamıyorlar. Bu yüzden yükün çoğu anneye kalıyor. Biz uygun vakitlerde de mutlaka cemaatle namaz kılarak çocuğun o ortamı yaşamasını sağladık. Zaten çocuk cemaatle, namazı çok daha kolay öğreniyor.

Tam olarak namaza başlaması

Ben Allah’ın izniyle 8-9 yaşına gelen çocuklarıma namazı tam olarak başlattım. İlk başlattığım zaman en az 1 ay çocukla beraber namaz kıldım. Taa ki kendi kendisine kılabileceğinden emin olana kadar buna devam ettim. Şu an kızıma da aynı şeyi yapıyorum. Bakın bu benim tercihim. Kesin yaş 10 yaştır ama, 10 yaş, öğrenmedeki son yaştır. O yaştan sonra çocuk namazı katiyyen bırakmamalıdır. Bu yüzden önceden başlatmak size kolaylık sağlar.

Sabah namazı dahil hiç bir namazdan ödün vermedik. Bu tamamen bir alışkanlık. Çocuk yemek içmek gibi, namaza öyle alışmalı ki, yapmadığı zaman eksikliğini hissetmeli.
Okula giden çocuklarda, okul zamanında kaçan namazlar, 12 yaşına kadar idare edilebilir. O yaştan sonra mutlaka kaçan namazların kazası kıldırılmalı.

Namaza çağırdığınız çocuğunuza lütfen daha yumuşak davranın. Güzel sözlerle, ikna edici cümlelerle çağırın. 10 yaşına kadar şamar oğlanına dönen, azarlanmaktan eleştirilmekten, arsız hale getirilen çocuk, namaz konusunda da, daha  duyarsız olacaktır. Fakat o yaşa kadar bir fiske yemeyen çocuk, namaz kılmadığı için ciddi bir azar yerse elbette namazın önemini daha iyi kavrayacaktır.

Geçen gün bir okuyucum, 10 yaşına gelen çocuğunun kendisi söylemeden namaz kılmadığını yazmıştı. Hemen kendi çocuklarımdan örnek vereyim.

Çocuklarıma 8-9 yaşından beri devamlı olarak “namazınızı kılın” diyorum. 15 yaşına gelen ikizlerim daha bir senedir söyletmeden namaz kılıyorlar. Elhamdulillah.
Çocuk namazın önemini farkedinceye kadar, uyarmaya devam edeceğiz. Af buyrun bir hayvan yetiştirmiyoruz ki, doğurup 3 gün sonra kendi haline bırakalım. Elimiz, dilimiz, gözümüz hep üzerlerinde olacak. Her “namaz kıl” deyişimizde, zikir sevabı aldığımıza inanırım, çünkü Allah için söylüyoruz.
10 yaşındaki bir çocuk henüz namazın bilincinde değildir. Unutmayın, temelden alışkanlık edinsin diye o yaşlarda bıraktırmadan namaz öğretiyoruz..

Kıldım deyip yalan söylerse?

Namaz çok sorumluluk isteyen ağır bir yüktür. Çocuklar da namaza alışana kadar bir çok zorluktan geçiyorlar. Arkadaşlarına bakıyor, onların bu konuda rahatlığına imreniyorlar. Bazen bir odaya girip çabucak çıkıyor, namaz kılmadıkları halde, kıldım diyebiliyorlar. Ben yaklaşık 11-12 yaşlarına kadar bu durumla karşılaştım.

Bu duruma fırsat vermemek için, çocukların yanınızda veya görünür yerlerde namaz kılmasını sağlayabilirsiniz. Kıldım diyen ama namaz kılmamış olan çocuğu sakın yalancılıkla itham etmeyin.

“Emin misin?” Diye sorabilirsiniz. Ve böyle durumlarda çocuğun vicdanına etki edecek sözler söylemekte çok faydalı oluyor. “Ben bilmem ama Allah biliyor”, “Ben göremesemde Allah ve omzundaki melekler seni görüyor.” “Ben senin doğru söylediğine inanıyorum. Sen namazını bırakmazsın eminim.” gibi cümleler, çocuğun vicdan muhasebesi yapmasını kolaylaştırıp, zamanla hatalarını düzeltmesine vesile oluyor.

Önemli bir kaç not
Namaz için çocuklarınıza bir şeyler vaat etmeyin. “Eğer namaz kılarsan sana şunu alırım”gibi. Fakat ilk namaza başladığında, namaza başlama hediyesi alabilirsiniz. Bu ileriye dönük olarak, teşvik edici olabilir.

Her ne kadar bazı kardeşlerim önce sadece farz namazları kıldırarak başlatsalarda ben bunu tercih etmiyorum. Zira kolaydan zora geçiş meşakkatli bir iştir. Nasıl alışırsa öyle gidiyor.

Çocuğa namazı anlatan renkli resimli, eğlenceli kitaplar alın. Kendisine ait bir seccade, tesbih, başörtüsü de namaza teşvik eden unsurlardan. 

Yemek ve namaz bir araya gelince tıpkı hadiste geçtiği gibi, yemeğe öncelik verin. Çocuğun sabrını zorlamayın.

Namaz kılan çocuğu güzel sözlerle takdir edin. “Namaz kıldıkça daha tatlı oluyorsun sanki” gibi sözlerle ruhunu okşayın.

Namaza başladıktan 1 hafta 10 gün sonra çocukta isteksizlikler görülebilir. Aman gevşeklik göstermeyin! Sizin kararlılığınızı farkeden çocuk, namazın terkedilmeyecek kadar önemli olduğunu sonunda kabul edip, alışkanlık kazanacaktır.

Farkettiğiniz gibi çocuğa tam olarak namaz alışkanlığını kazandırmak, yıllar sürüyor.
 Eğer “Benim o kadar sabrım yok, çocuklarıma namaz öğretmekten  daha önemli işlerim var” diyorsanız; Buyrun o önemli işlerinizin peşinden gidin…
 Yok eğer “Evlatlarım beni cennete götürecek vesilelerdir” derseniz, yüklenin sabrı, semalar dolusu duaları kuşanın, gözyaşıyla söndürün cehennem ateşini.Alnı secdeli güller yetiştirin, ki sermayeniz olsun asıl yurdunuza…

Not: Bu konuyla ilgili unuttuğum, atladığım yerleri sizden gelen sorular ve sizin yaşadığınız deneyimlerden yola çıkarak tamamlayalım inşaallah. Özellikle bu konuda, Yakut ve Aişe kardeşlerime güveniyorum 🙂

2.Not: Aslında Jibek’ciğimin sürpriz paylaşımları olacaktı. Bu yüzden  yazıyı haftaya yayınlıyacağım demiştim.Fakat Jibek müsait olamadığı için yazıyı öne aldım.

Bir sonraki yazı : ” NEDEN ?”

Cahide Sultan

Namaz dinin direğiyse, namazsız din nasıl olur?

Çocuklarımız cennet gülü mü, cehennem odunu mu?

Diğer bütün yazılarım

104 Yanıt to “Alnı secdeli çocuklar (Çocuk ve namaz eğitimi)”

 1. Aynur arslan Says:

  Hayirli geceler yazinizi okudum bu nasil bir sabirdir hayran kalirim hep böyle insanlara sizinle tanismayi cok isterdim bana geri donebilirmisiniz lütfen

 2. Anonim Says:

  Hayirli geceler yazinizi okudum bu nasil bir sabirdir hayran kalirim hep böyle insanlara sizinle tanismayi cok isterdim bana geri donebilirmisiniz lütfen

 3. Tuğbi hatun Says:

  Selamunaleykum bende biri yedi diğeri dokuz yaşlarında iki kız cocugu annesiyim yazınızı çocuklarıma namazı nasıl ogretebilirim diye araştırırken okudum ve çok ağladım büyük kizim adına gec kalmışım hep erteledim hep erteledim bu zaman oldu okuldan eve çok gec döndükleri için zamanı yetiştiremiyoruz Rabbim inşaallah bana da sevdirerek yavrularima ebeden namaz kılma aliskanligini vermeyi nasip etsin cok istiyor cok korkuyorum bir anne olarak onları en iyi sekilde yetiştirmek tek arzum ve korkum biz hiç ilgilenilmeden böyleyiz onlar Bu kadar ilgiyle inşaallah çok daha iyi olurlar diye umud ediyorum

 4. hatice Says:

  Selamün Aleyküm 2 çocuk Annesiyim büyük oğlum 13 yaşında ve namaz kılmak istemiyor ne olur duâ edermisiniz

 5. ayse rumeysa erkul Says:

  Selamun Aleykum,
  Bekar biri olarak yazınızı çok beğendim.İmanlı çocuklar yetiştirmek için, imanlı bir eş nasip etsin rabbim diye dua ediyorum

 6. çiğdem Says:

  sizin yazıları okudukça yaptığım hataları daha iyi görüyorum ama Allah tövbeleri kabul edendir inşallah.Kimseyi de hatalarından günahlarından dolayı kınamamak gerek zira günahından hatasından haberimiz olabilir ama tövbesinden pişmanlığından haberimiz olmaz o kişinin hakkına gireriz.pardesü baş örtüsü siparişini verdim Cahide Hanım pazartesi gelir inşallah rabbim hakkıyla sürekli tesettürü nasip etsin kadınlar neden kendini teşhir eder bilemem ki ben önce başımı örtmezdim ama açıkta giymedim huzur sokağı kitabında okumuştum teşhir edilen her şey satılık diye açık giyinen kadın herkes bana baksın gözler hep üstümde olsun oysa insan hep genç kalmayacak baksada kazancı ne olacak belki kötü şeylere maruz kalacak insanın dinlediği izlediği herşey maneviyatına etki ediyor üniversitede okurken normal şarkı dinlemezdik eşofmanlı gezmezdik çok güzeldi o günler şimdi 2 çocuk annesiyim eşim ve ailesi farklı onlara göre bikini mayo çok normal başörtülü let geri kafalı bilmiyorlar ki insan imanıyla üstündür rabbim ıslah etsin hepimize gerçek anlamda iman versin dedikodudan gıybetten haramdan korusun amin

 7. Aysun Says:

  Allah razı olsun, bende 9 yaşındaki oğlumu nasıl namaza alıştırmalıyım, nasıl davranmalıyım diye araştırırken bu yazınızı okudum. Bana çok faydası oldu oğlumdan da Allah razı olsun çok zorlamadı beni, sabah namazlarında biraz zorlanıyoruz bazen vakti biraz geciktiriyor sizce bu konuda daha tavizsiz mi olmalıyım?

 8. seda Says:

  Allah sizden razı olsun. Ne kadar yol gösterici hususlarda yazıyorsunuz. Eviniz ve gönlünüz mutlulukla dolsun. Ömrünüz ve öteki dünyanız abad olsun. Allah sizinle tanışmayı nasip etsin. Selam ve dua ile.

 9. zehra zehra Says:

  Allah razı olsun Cahide ablacım elhamdülillah büyük oğlum namazini kilyor aklim onda kalmiyor sizin ikizlerinizle yaşıt namaza verdiği önem beni çok mutlu ediyor cumasini sonders çikişina geldiği için eve uğramadan direk camiye gider geç kaldimi hiç terettütsuz camidedir derim cuma günleri selam ve sevgiler

 10. şukran Says:

  Çok güzel bir yazı küçük oğlumda uygulamaya başlayacağım

 11. melek Says:

  BEN COCUGUMU HAYATIMDA DÖVMIYECEGIM

  • Z Merve Says:

   Dövmeyin de zaten melek hanım. Niçin dövesiniz? Aşağıda diğer kafanızı kurcalayan sorularınıza bendeniz de cevap bıraktım, araştırmak kötü değil. Siz de islamı çeşitli kaynaklardan araştırın. Eleştirip kalmayın. 🙂

 12. Güldem Says:

  Birde benim 2 erkek çocuğum var.Büyüğü 6 yaşında arada bir namaz kıldırıyorum ama hergun düzenli değil birde kuranı öğretiyorum bazen bıkıyor ne yapmalıyım?Birde ben çok sabırsız bir insanîm çocuklarımla ilgileniyorum ama bir hatam var o da elimde olmadan çocuklara çok kızıyorum ne yapmalıyım?

  • Mehtapabla Says:

   Gülden kardesim öncelikle cocuk yetistirirken Allah yardimciniz olsun diyorum.Size nacizane tavsiyem cocugunuzu biktirmadan sevdirerek anlatmaya calismanizdir.Cocuklariniz daha cok kücük bana göre düzenli namaz kilmalarini beklemeniz hata olur .Cok zorlamak ilerde namazdan daha cok sogumalarina sebep olur gibime geliyor.Birde cocuklar kendi anne yada babalarindan ziyade disaridan birisinin anlattiklarini daha iyi ögreniyorlar.Cocuklariniz biraz daha denilenleri anlamaya basladiklarinda yakin tanidiklarinizdan yada dostlarinizdan hakikaten güvendiginiz kimselerle ara sira sohbet ettirip onlarin cocuklariniza nasihatlerde bulunmasini saglayabilirsiniz.Bu benim uygulayip Allaha sükür sonuc aldigim bir yöntem.

 13. Güldem Says:

  Lütfen bana bir cvp yazın.Yardımınıza ihtiyacım var

 14. Güldem Says:

  S.a Cahide ablacım ben Avusturya’da yaşıyorum ve elimden geldiğince burada kız çocuklarına kuran öğretiyorum ve bildiğim kadarıyla dinimizi öğretmeye çalışıyorum.Ama Avrupa’da yaşayan çocuklar çok zor hiç başa çıkamıyorum.Aceba onlara islamiyeti nasıl sevdiririm?Namaz kılmalarını nasıl sağlarım.Bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.

 15. ayşe Says:

  Bu ne güzel bir umut abla..
  Allah sizden razı olsun.

 16. Gülnur Says:

  Merhaba ,Ben 13 yaşındayım ve ne yazikkii 10 yaşında ergenliğe girdim 😦 ve hiç namaz klımadım çok korkuyorum ya affedilmessem ? daha önce birçok günahım oldu napmalıyım ? Lütfen yardım edin .

  • Fatma bayrak Says:

   Ne incesin tatli kiz… Demek sadece 3 senelik namaz borcun var, bu yaziyi okuyup, namaz kilmamani kendine dert etmissin ya,,, Rabbim seni muvaffak kilsin da, sen de basla insaallahh. Ben ve bu yaziyi okuyan nice insan da sana duacidir “namazi hakkiyla kilanlardan olman icin” ,,,, gec kalmadan, borclarini cogaltmadan, Haydin Namaza, Haydin Felaha, selametle kal, sevgiyle kal, dunyanin baska bir ucundan sana bu hassasiyetin icin dua eden bir ablan var, nice de melekler …

  • Güldeste Says:

   Canim benim gozlerim doldu okurken oğlum var seninle yaşıt. Az önce onada soyledim hadi abdest al namazını kıĺ Kuran oku diye rica ettim ama faaliyete gecmedi. Insaalah Rabbim sana borclarini eda etmeyi nasip etsin oğluma da senin kadar hassasiyetli olmasini nasip etsin insaallah. Ve tüm yavrularimiza nasip etsin.

 17. hande çelek Says:

  benim annem de babam da namaz kılmıyor. Allah’a şükür ben 1 sene önce kapandım ve namaza başladım.ardından kardeşimi de başlattım.anneme defalarca hatırlatmamdan sonra annemde başladı.ama annem namazlarına pek önem vermiyor,.kardeşimde bıraktı.buna çok üzülüyorum.babamın da namaza başlaması için ne yapabilirim ?babam sürekli yollarda gidip geliyo.bana da yolculuğu bahane ediyo ama evde de kılmıyo ne yapabilirim nolur yardım edin 🙂

 18. merve Says:

  bende 13 yaşındayım bundan sonra namaz kılcam inşallah

 19. merve Says:

  çok doğru bir yazı melek bence sende yanlış biliyorsun hafifçe dövmek haram değil

 20. tolga Says:

  zorla Kuran kursuna yollandım ve o kadar çok dini baskı gördüm ki,ailem sayesinde dinden soğudum.bit kadar çocuğu elhamdilllah müslümanım cevabını veremedi diye dayak atmalar,cehennemliksin senin yüzünden bizde yanıcaz demeleri falan, bugün bana bu dayakları atan ve beni dinden imandan soğutan babamın mezarına bile gitmiyorum.Dine imana ve inanca dönmem eşim sayesinde oldu.Bu kafayla giderseniz çocuklarınızı hayattan tiksindirirsiniz….

 21. nurgulpehlivan Says:

  Allah’ın selamı üzerinize olsun Cahide ablacığım, ne güzel anlatmışsın tecrübelerini bizler de faydalanıyoruz Allah razı olsun.. Ben iki erkek çocuk annesiyim. Yusuf’um 5,5 yaşında yaklaşık iki aydır her gün 2 iki rekat namaz kılıyor. sureleri ezbere biliyor. O’ na ara sıra isteği artsın ve namaz kılmayı adeta alışkanlık edinsin, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu anlasın diye küçük hediyeler alıyorum. Bakıyorum da namaz kıldıkça dilinden dualar eksik olmuyor. namazı anlatan sesli sureleri okuyan bir kitabı var. Namazı öğretecek kardeşlerime tavsiye ederim mutlaka bir tane edinsinler. Acaba 5 vakit namaza kaç yaşında kılmaya başlamalı. Şimdiki yaşına göre ağır geleceğine ve sıkılmasından korkuyorum. Cevabını bekliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun..

 22. funda Says:

  benimde şimdi 5 buçuk aylık bir oğlum var.ilk bebeğimiz.çok tecrübesizim ve özellikle dini konularda ona nasıl rehber olacağım konusunda bir panik içerisindeyim.şimdiden namaz kılarken onu yanıma yatırıyorum.yanımda oynuyor.istiyorum ki bilinç altına bir şeyler yerleşsin.ilerde belki bir fotoğraf karesi gibi gözünün önüne gelirde yardımcı olur diye.çocuğumun maneviyatının gelişmesi için eğitici kitaplar araştırıyorum.Cahide hanım eğer bu konuda bir bilgi sahibiyseniz bana yardımcı olmanızı rica edeceğim.tavsiye edebileceğiniz bir kaynak var mı?
  bu arada çocuklarınıza çok imrendim.maşallah…benim oğlumda böyle olur mu acaba?

 23. melek Says:

  Allah cc razi olsun o kadar guzel anlatmissinizki insallah bizler ve yavrularimiz alnilarimiz secdede iz yapanlardan oluruz selam ve dua ile……….

 24. hey gidi günler! Says:

  Allah yardımcımız olsun.gerçekten çok hassas konular…paylaştığınız için Allah razı olsun.ne mutlu size ki internet üzerinden ne güzel bir cihad veriyorsunuz.evlatlarımızın çarkları arasına sıkışmasından korktuğumuz ahir zamanın kötülükleri içinde Efendimizin manevi ordusunun bir neferi gibi cihat soluklu yazılarınızı bizlere armağan ediyorsunuz…

 25. Ayşe Says:

  BENİM KIZIMDA NAMAZ KONUSUNDA GEVŞEKLİK GÖSTERİYOR ÇOK ÜZÜLÜYORUM

 26. demet Says:

  3 çocuk annesi ve çalışan bir bayanım. bu yazınızı okuduğumda çocukların eğitimi üzerindeki eksikliğimi farkettim. evde ancak akşam toplanabiliyoruz. evde namaz kılan sadece benim ama delikanlı oğlumun da içinde namaz kılma isteği var. arada kılıyor ama sabah namazına kalkmak için her zaman saatini kurar. diğerleri küçük ve onların kişisel ihtiyaçlarıyla yakından ilgiliyim. biri 1. sınıfa gidiyor. diğeri kreşe. onların dini eğitimleriyle inş. bundan sonra daha alakadar olacağım. benim büyük eksikliğim sadece kendi ibadetimle meşgul olmak olmuş. bunu hatırlattığınız için sizlerden Allah razı olsun. diğer yazılarınızı da okuyorum. ve sizi çok takdir ediyorum.

 27. arife Says:

  selamün aleyküm, bu yazınızı yeni okudum, çok güzel sağolun, eğer izin verirseniz arkadaş ortamımda da okumak istiyorum, onlarla da paylaşmak istiyorum. ayrıca sitenin adı mı değişti, yani artık “cahide sultan” diye mi bulunuyor internette arayınca? sizi çok beğenerek takip ediyorum, Allah Teala size her işinizde kolaylık versin.

  • Cahide Says:

   Yazıyı paylaşmak serbest Arife hanım. Sitenin ismi değişmedi. Sadece başlığı değiştirdim. Her iki şekilde de arayabilirsiniz sorun olmaz

 28. misafir Says:

  Aaah ablacım ah… Annemden de babamdan da çocukluğumda çeşitli sebeplerle şiddet gördüm. Hepsi de sudan sebeplerdi. Hala üzerimde etkisi vardır bunların, şiddetten korktuğumdan yanlışlarına doğru diyemezdim. (Hala insanlara hayır diyemem bu yüzden.Biri sesini yükseltse ardından üstüme yürüyüp dövecek sanıyorum 😦 ) Ama bu şiddet hiç din konusunda olmadı. Ergenliğe ilk adımımı attığımda annem babamdan para alıp bana vermişti. Ancak beni namazdan soğutan da yine annem oldu. Namaza başladığımı önüne gelene söyledi. Hala kulağımdadır “hiç borcu olmasın istiyoruz teyzesi” nefret ettim! Ben onun övüncüne kaynak olmak istemedim ki benimle hava atmasını istemedim hiç,ben Rabbim için kılmak istedim. Onu özlediğimde, Onunla olmak istediğimde, Onu canımda hissettiğimde Onunla buluşmalıydım! Ve annem namaz kılmıyordu. Yıllar sonra bir gün karşımıza geçip “namaz kıldığımda kendimi düşmüş hissediyorum” bile diyebildi. Gururu enesi onu kendine köle etmişti. Farkındaydım. Bunların olumsuzluğunun da farkındaydım üstelik. Yaptıklarını yapmamaya çalıştım hep ama namaz konusu sanırım içime işlemiş ki ben de Allah affetsin bir kılıp bir bırakanlardan oldum 😦 Yani hiç hazzetmediğim o insanlardan… Babam namaz kılardı,bize dinimizi de anlatırdı ama gergindi sinirliydi saçma sebeplerden sabırsızlığında bana şiddet gösterdiği çok olmuştur. Bu da anneminki kadar tezattı. Eğer akrabalarımızla yakın otursaydık çocukluğumda, çok eminim bu durumu kolay atlatırdım. ama uzaktık-yüzlerce km kadar. Ve etrafımızda hep tam anlamıyla sosyetik beynamaz açık saçıklığı modernite ve populerlik sayan iki ayaklı “sürü”ler vardı. Anneme sevimliydiler. Annemin dini onu onlara karışmaktan men ediyordu. Ve ilginçtir onlar daha varlıklıydılar da. Buyrun bir sebep daha…
  Bunları neden anlatıyorum?
  1- Çocuklarınızı inancını doğru yaşayan/buna çalışan insanların olduğu bir yerde yetiştirmeye çalışın sizin eksikliklerinizi din kardeşleriniz kapatsın
  2- Hatanızı çocuğunuzdan duymaya alışın size hatalı olduğunuzu söylemesine izin verin kızmayın özür dileyin anlamazsa açıklayın onun dilinden
  3- Çocuğunuzu modernlik adı altında nefsani fikre ısıtmayın, Allahın dediğini dilediğini sevimli gösterecek tepkiler verin.
  4- Unutmayın çocuğunuzda bir hata varsa muhakkak sizdendir. Onu suçlamayın sadece ikaz edin. Unutmayın o Allahın cennetinden çıkarıp size emanet ettiği bir melek!

  Ben de bir anneyim. Ve duanızda yer almak istiyorum.
  Allaha emanet olun, Allah sizden razı olsun.

 29. nisa Says:

  yazını okudum çok beğendim ben kendi adıma konuşmak istiyorum 20 yaşındayım evliyim ve 2 yaşında bir kızım var namazı ara ara başlıyıpta bırakmışlıklarım var vicdan azabı çok çektim ama şeytana hep kanıyordum çok şükür şimdi yeniden başladım ama bu son olacak ALLAHın izniyle şimdi kılamadğım namazların kazalarını kılmak istiyorum 10 yaşından itibaren mi kılmam gerekiyor bunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim ALLAH sizlerden razı olsun hayırlı günler

  • nisa Says:

   lütfen mesajıma cevap yazarsanız çok sevinirim

   • Fatma bayrak Says:

    Sa, bacim, yazin cevaplanmamis, ergenlik cagina gurdigin vakitten baslayarak kaza yapacaksin. Allah cc yardimcin olsun, hepimizi Namazi hakkiyla ikame edenlerden etsin, insaallah

 30. tuğba Says:

  Merhaba, bugün bu yazınızı buldum, okadar mutlu oldum ki okurken.. Ben de ne yazıkki 32 yaşında namaz kılmaya başladım, ama çok isterdim ki annem-babam bana küçük yaşta bu terbiyeyi verseydi..Kısmet böyleymiş diyorum ama rabbim bana çocuk nasip ederse, sizin dediğiniz şekilde zorlamadan, yapmayı sevdirererk öğretmeye çabalayacağım. Neyseki eşim çocuğumuz olursa benim çalışmamdan yana değil, kayınvalidem aynı görüşte değil ama umurumsa değil çünkü benim çocuğum anasının-babasının vereceği terbiyeyle büyümeli.. Onu ellere bırakamam, rabbim nasip ederse, ona layık bir evlat yetiştirmeye çalışacağım, inşallah. Kendi deneyimlerinizden birşeyler paylaştığınız için teşekkür ederim size Cahide abla. Allaha emanet olun…

 31. songül Says:

  selamün aleyküm karderşim: uzun zamandır ,her gece yatmadan oğlum muhammed mustafaya (4 yaş)subhanekeyi kelime kelime tekrarlatıyorum, yanında dili dönmediği için önce kısaltarak sadece bismillah demeyi öğrettim .dün gece yine oğluma subhanekeyi okuturken ,birkaç defadır farkediyorum ben diilde o söyleyip bana tekrar ettirmek istiyodu bi kaç kere yanlış olduğunu fark ettirmeden tekrarladım. ve dün gece ben 1 kere okuttuktan sonra oğlumda bana hiç yanlışsız tekrarlattı çok sevindim içimdeki mutluluğu heyecanı anlatamam .şimdi sormak istediğim bazı şeyler var.oğluma kendisi para biriktirmeyi öğrenmesi için kumbara yaptık ve hergün harçlık veriyoruz ben bu duayı okuduktan sonra ona sabah babanada oku babanda bende öğrendiğin için sana ayrı ayrı para vercez dedim çok sevindi.ve arkasında artık bunu öğrendiğimizi başka bi sure veya dua öğreneceğimizi onuda öğrenince yine harçlık vereceğimizi söyledim çok iştahlandı . sorum bu sizce doğrumu yapıyorum yeni yasaya göre bu sene ana sınıfına başlıcak o başlamadan birkaç sureyi ezberletmeliyim diye düşünüyorum . ve şimdi sırayla hangi surelerde zorlanmadan daha kolay öğrenim sağlayabilirim bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.allah yar ve yardımcınız olsun.

  • Cahide Says:

   Yazıyı okursan hediyelerle namaza alıştırmanın pek doğru olmadığını yazmıştım. Çocuk bunu vazgeçmemesi gereken bir alışkanlık olarak görmeli ama henüz çok erken. Ufak ufak alıştırmak yeterli. fatihayı, ihlas suresini ilk etapta öğretebilirsin. Allah yardımcın olsun canım

   • songül Says:

    allah razı olsun cevap yazdığız için temnnileriniz için de teşekkürler
    .sizi +google dede ekledim lütfen kabul edin (songül keleş kızıldağ) sizin verdiğiniz bilgilerden daha çok faydalanmak isterim ….. allah yar ve yardımcınız olsun.

 32. zeliha Says:

  allah senden bir değil bin kere razı olsun.içim ürperdi benim internetim yeni bağlandı o yüzden sizi yeni tanıyabildim.ben 28 yaşındayım 2 yıl önce evlendim evlenmeden önce namaz kılıyodum evlendikten sonra eşim kılmadığı için bende gevşek bıraktım ve zamanla baya bi uzaklaştım vicdanım rahatmı değil her ezan okunduğunda bi üzüntü kaplıyo sonra yine aynı.şimdi arada kılıyorum ama 5 vakiti bi arada çok nadir.7 aylık bebeğim var adı bilal ilk ezan okuyan.doğduğu zaman sanki beni namaza seslercesine o saatte ağlardı ve hemen sabah ezanı okunurdu.şimdi o kadar değil onu günahlarımla zehirlemek istemiyorum ama şeytanım o kadar kuvvetliki onu yenemiyorum yardıma ihtiyacım var

 33. Aysegul Erva Says:

  Selamun Aleykum, ben Amerika’da yasiyorum bu yazinizi haftasonu okulumuzda sizden izinsiz olarak ciktisini alip ailelere gonderdim hakkinizi helal edin 🙂 insallah faydali olacagini dusunuyorum, yazilarinizi takip ediyorum Allah razi olsun cok guzel siteniz var.

 34. Elif Lâm Râ Says:

  slemun aleykum
  benim de 14 aylık bir oğlum var ve ben de onu hayırla yetiştime niyeti taşıyorum. yazınızı dikkatle okudum umarım benim oğlum da küçük seccadesi küçük fesiyle erken yaşta namaza aluışır. bu konuyla ilgili çok hoşuma giden bir uygulama var kendi bloğumda paylaştığım ve ilerde denemeyi planladığım belki ilgilenen arkadaşlara yararı olur umuduyla burda linkini paylaşmak istiyorum bi sakıncası yoktur umarım

  http://eliflamraa.wordpress.com/2008/10/16/namaz-agaci/

  selam ve dua ile..

 35. filiz Says:

  Cahide Hanim ALLAH in selami üzerinize olsun .benim de 10 yasinda bir kizim var 6aydan beri sadece aksam namazlarini kiliyor yazinizi okuyunca cok mu gec kaldimdiye sordum kendime.namaz karsiliginda hediye vermeyin yazmissiniz ama tesvik etmek icin 1 sene boyunca aksam namazini kilarsa hediye alacagima söz verdim .acaba yanlis mi yaptim? 1 senenin sonunda ikinci vakti sececek Allahin izniyle zorlanmadan namaza alistiracagimi düsünmüstüm .fikriniz benim icin cok önemli cevaplarsaniz cok sevinirim almanya dan selamlar……

  • Cahide Says:

   Filiz kardeşim, hediye için söz vermişsiniz almanız lazım. Bir kereliğe mahsus olduğu için bir şey olmaz sanırım. Fakat her senen bir vakite alıştıracaksanız çocuk 15 yaşında namazı tam olarak kılmaya başlayacak ki bu çok geç olur. Ben bu yöntemi 4 çocuğuma da uygulamadım. Ben 8-9 yaşlarında beş vakite birden başlattım. İnanın çok daha kolay oluyor. Allah yardımcınız olsun

 36. Ç.Ş.T Says:

  Sağol ablacığım amin inşallah bize de nasip eder. Allah razı olsun:))

 37. Ç.Ş.T Says:

  Ablaa çok güzel bir yazı yazmışsın. Çocuğu olan arkadaşlarıma göndereceğim. Abla hayırlısıyla bana da dualarında sağlıklı hayırlı hatta ikiz üçüz 🙂 (farketmez sağlıklı ve hayırlı olsun ) evlat sahibi olmamız için dua eder misin? Teşekkür ederim…

 38. KübraNur Says:

  benim henüz çocuğum yok ama 11 yaşındaki yeğenimden örnek vereceğim elhamdulillah 5 vakit namaz kılıyor ve camide cemaatle kılmayı çok seviyor. namaz vakti yaklaşırken abdestini alıyor temiz kıyafetler giyip evlerinin yakınındaki camiye gidiyor maşallah subhanallah çok azimli onun bu halini görünce namazı aksattığım zamanlar aklıma geliyor utanıyorum. ama çocuğun namaza alışmasında anne baba çok büyük rol oynuyor. namaz kılan anne baba çocuğa büyük örnek. inşallah bizlerde çocuklarımıza iyi örnek olacak ebeveynler oluruz.

 39. özlem a. Says:

  cahide hanımcım merhabalar, tavsiyeniz üzerine namazla ilgili yazımı okuyun demiştiniz okudum ve aslında yaz aylarında yaptırıpta okul zamanı gaflete düştüğümüz zamanlardan bir anda silkinip doğrulmama vesile oldu gerçekten allah razı olsun 9 yaşındaki kızımda hiç itiraz etmeden başladı hayırlısıyla devam ettirtebiliriz inşallah[cümlesine )gayretleriniz gayretlenmemize sebep oluyor çok teşekkür ederiz dünde demiştim ya tavuk dolması aramam nelere vesile oldu:)))bu arada halen yapmadım şu dolmayı nasip olmadı demekki daha çok şey okuyup istifade etmem gerekiyor yazılarınızdan:)) rabbim herkesin yolunu açık etsin inşallah……(bu arada başka özlemlerde olabilir diye bundan sonra a ekleyeceğim.)

  • Cahide Says:

   Özlem hanım Rabbim gayretinizi artırsın. Küçük kızımızada güç kuvvet versin. Pazartesi günü bir pastamı izleyicilerimden bazılarının kızlarına hediye olarak yayınlayacağım. Kızınızın adını yazarsanız onunda adını zikredeyim. Namaz hediyesi yapmış teyze sana dersiniz. Gayreti artar sevinir yavrucak.

   • özlem a. Says:

    daha şimdiden sevindi bile gözlerimiz doldu rabbim sizide hem dünyada hem ahirette sevindirsin. bu arada “AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR” sözüne bir kez daha inandım 17 yaşındaki oğluma artık kıldıramıyorum bayram cuma teravih dışına çıkmıyor artık öyleki ona bunları anlatmakta ya geç davrandık yada yaşken fazla üzerine düşemedik. aslında çok uğraş vermiştim 3_5 yıl öncelerde ama sanırım ağaç olgunlaşmaya başlamış ve geç kalmışım. evet sevgili hanımlar ben artık eğemiyorum o ağacın alını eğmek istediğim zaman ise”ÇIT” sesini üzülerek duyuyorum .ama umudumu kaybetmiyorum umarım oğlumda birgün başlayacak.kızımın adı ASLI. sevgiler saygılar allaha emanet olun esselamü aleyküm.

 40. cemine Says:

  Selamün aleyküm namazla ilgili yazınız cok hosuma gıttı gercı hepsı cok guzel.Benimde 3 yasında bır oglum var benım elımden geldıgımce namazlarımı kılmaya calısıyorum cocugumda bazen gelıp benımle duruyor namaza cok guzel yapıyor hareketlerı bazı dualarında ıkı satırını felan okuyor ben egıtım vermek ıstıyorum bazen elıf kıtaplarını alıyorum harflerı ogretmeye calısıyorum ıkı ucunu soyluyor sora malum sımarıklık baslıyor ama cok heveslı.Benım sorum bu yastakı cocugu sabah namazına kaldırmam mumkunmu sız cocuklarınıza ogretırken nasıl yaptınız bunu.

  • Cahide Says:

   Cemine hanım bu yaş sabah namazına kaldırmak için çok erken. Ben 7-8 yaşlarında kaldırmaya başladım. Bu yaşta sadece sevdireceksiniz. Sakın mecburi bir iş yaptırıyormuş gibi davranmayın çocuğa. Kaş yaparken göz çıkarmayalım kardeşim.

   • Emine KARADEMİR Says:

    Burayı okurken sormadan edemeyeceğim .13 yaşındaki oğlumu sabah namazına kaldırıyoruz (rabbimin izniyle) gün içindeki namazlarıda hep takibimizde .Babası kılmadıkları vakitte harçlıklarını kesiyor,bir hafta hiç bırakmadıklarında ekstra harçlık veriyor şimdilik iyice alışana kadar fakat 7 yaşındaki oğlumu kaldırmıyoruz sabah namazına biraz da tedirgin oluyorum açıkçası ne yapsam onu hafta sonları kaldıralım diyoruz doğrumudur acaba kaldıralım mı.Tecrübelerinizden faydalanabilirsem ne mutlu bana sevgilerimle

    • Cahide Says:

     Namaz ve para ilişkisi hiç doğru değil. Çocuk bunu bir görev bilip yapmalı. Para için yaparsa geçici olur. 7 yaşındaki çocuğunuzu devamlı olmasa da arada bir kaldırın namaza. Diğer namazları da, devamlı olmasa da günde 2-3 vakit kıldırmaya çalışın. Rabbim yardımcınız olsun kardeşim

 41. zahide Says:

  selamün aleyküm ben bir tarif bakmak için sitenize girmiştim namazla ilgili yazınızı okuyunca irkildim doğrusu çocuklarım 6ve7 yaşlarındalar namaza başlama yaşlarındalar eğitim anne karnında olmalı diye yazmışsınız anne karnındayka eğitimde hatalar olmuşsa bunun geri dönüşümü yokmu bu konuyu biraz açarsanız sevinirim anne babanın hatalarını çocukmu öder cevabınızı bekliyorum

 42. hatice Says:

  cahide aplacığım yazınız çok güzel bende şimdiden allahın lutfuyla bana bahşedeceği çocuklarıma iyi bir din eğitimi verebilmek, rabbimin istediği gibi bir kul,iyi bir anne olabilmek için sizin bu yazdıkalrınız hakkında planlar yapıyor kendimi yetiştirmeye çalışıyorum. öyle güzel konular hakkında yazıyosunuzki bi genç olarak inanın çok istifade ediyorum.anneme babama ne kadar dua etsem ne kadar iyilik yapsam onların haklarını ödeyemem. annem namazı bize öyle güzel aşıladıki namazı kılamadığımız geciktirdiğimiz zamanlarda vicdan azabından kahroluyorum.izninizle melek kardeşimede kafasındaki sorulara yardımcı olurmuyum bilmiyorum ama nurettin yıldızın çocuk sopası adlı vaazını tavsiye ederim.rabbim bizi ona layık kullardan eylesin inşallah.

 43. melek Says:

  aslinda sorgulamak degilde arastirmak mantik suzgecinden gecirmek diyelim. ana hatlar hakkinda sorum yok neden nasil gibi. ama dayak ve cok eslilik sen bayan oldugun ve bu konularda cok ilgili gozuktuugnden bilgili arastirmaci oldugunu dusundugumden sana sordum

 44. melek Says:

  dovme konusuyla ilgili ne dusundugunuzu anlamadim hafifce dovun diye nisa 24 ayet var sunuda belirteyim ben aslinda inancli bir insanim ama aklimdaki 5 soru kafami kurcakiyor cok biri dayak 2. 4 es olayi

 45. melek Says:

  ben yinede dayakla namaz kilsalar bile korkudan kilacaklarini samimi olmayacakalrini dusunuyorum mesela sen neyapardin hirpalalamak derken ikinci sorum konuyla ilgisi yok ama cvp bulunamayan bir soru nisa suresindeki dovme ruhsati hakkinda ne dusunuyorsun iyi aksamlar

  • Cahide Says:

   Sevgili Melek, dayak en son çaredir. Dört çocuğumda gördüm ki önerilen zamanda namaza alıştırılırsa dayağa, azara gerek kalmıyor. Zira dayağa ben hiç ihtiyaç duymadım. Diğer konuya gelince:
   Allah ve Resûlü, bir işe hükmettiği zaman, mü’min bir erkek ve mü’min bir kadın için o işte kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resûlü’ne isyan ederse, artık gerçekten o, apaçık bir sapıklıkla sapmıştır.(Ahzap:36. ayet)

   • Z Merve Says:

    Gördüğüm kadarıyla melek hanımın kafası epeyce karışmış. Bu konu hakkında da soru 7 yıl öncesine ait fakat sayfa herkesin açıp okuyabileceği bir sayfa olduğundan dolayı paylaşmak istedim. ”cvp bulunamayan bir soru nisa suresindeki dovme ruhsati” diye bir şey yok elhamdülillah. :). Cevabı olan ve de böyle bir ruhsat olmayan güzel bir suredir Nisa suresi. Uzun uzadıya benim anlatmamdansa profesörden dinlemek istersiniz diye düşünüyorum ve linki bırakıyorum.

    1saat 30.dakikadan itibaren tam olarak sorunun cevabı veriliyor. Linkte de başa almadan ayarladığım şekilde izlerseniz görürsünüz inşallah.
    En doğrusunu Allah bilir.

    Selam ve dua ile…

 46. melek Says:

  sorum ulasmadi sanirim dayakla bir cocuk namazi sever mi lutfen cvp verin.fikrinizi merak ettim

  • Cahide Says:

   Melek’ciğim çocuklarla ilgili hadislerde geçen tek dayak kelimesi bu hadistedir. Bu hadiste geçen dayağın etkili olabilmesi için çocuk 10 yaşına gelene kadar hiç dövülmemiş,şiddete maruz kalmamış olmalıdır. 7 yaşında namaza alıştırılan çocuk 10 yaşına geldiği halde namaz kılmıyorsa hafifçe dövülebilir. Bu hafif bir hırpalanma gibi algılanmalıdır.Hiç bir konuda hırpalanmamış çocuk, namaz kılmadığı için hırpalanmışsa, namazın aslında ne kadar önemli olduğunu anlıyacaktır. Bu zaten son çaredir ve şamar oğlanına dönen zavallı çocuklar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Efendimiz (s.a.v) ne buyurmuşsa, doğru buyurmuştur.

   • Z Merve Says:

    Selamunaleyküm,
    Yukarıda da yazılan ‘dövün’ kısmı benim aklımı uzunca bir süre kurcalamıştı. Daha sonra biraz araştırma yaptım, ve gördüm ki ifadede geçen çocuğu ‘ikaz etmek’ imiş. Bu sayfa da internete ”namaza başlatmak çocuk” yazdığımda çıkan ilk sayfalardan olduğu için -benim gibi bir çok kişinin ziyaret ettiği- öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Öncelikle Peygamber efendimiz(sav) hayatında çocuklara olan bakış açısına bakalım;
    1-“Küçüklerimize şefkat etmeyen bizden değildir.”(Hakim, El-Müstedrek, I/62)
    2-“Çocuklarınızı çok öpün, zira her öpücük için size cennette bir derece verilir, melekler öpücüklerinizi sayarlar ve sizin için yazarlar.” (Müsnedu İmam-ı Zeyd İbni Ali, s. 505)
    3-Bir başka rivayetin bildirdiğine göre, bir grup bedevi, “Çocuklarınızı öper misiniz?” diye Hz. Peygamber (asm)’den sorar. “Evet!” cevabını alan bedeviler “Fakat biz Allah’a andolsun öpmeyiz!” deyince Resulullah (asm)’ın onlara cevabı şu olur: “Allah kalplerinizden merhameti çıkardı ise ben ne yapabilirim?”(İbnu Mace, Edeb 3)
    4-Hz. Ayşe, Resulullah’m ne kadınlarından, ne de hizmetçilerinden kimseyi dövmediğini, eliyle hiçbir şeye (bu niyetle) vurmadığını kesin bir dille ifade eder. Sahabeden, Hz. Peygamber’e (asm) yakınlığıyla meşhur Hz. Enes de Aleyhissalatu vesselam’a (hazerde ve seferde) on yıl hizmet ettiğini, işlerinin her defasında Resulullah’ın arzu ettiği şekilde olmadığını, buna rağmen kendisine bir defacık ne vurduğunu, ne sebbettiğini, ne azarladığını, ne surat astığını ne de ayıpladığını, hatta bir kere olsun “of be” demediğini, yaptıkları arasında hoşuna gitmeyen için “Ne fena yapmışsın” demediğini veya yapılan bir şey için “Bunu niye böyle yaptın?”, yapılmayan şey için de “Onu niye yapmadın?” diye hesaba çekmediğini, kazara hanımlarından biri, “Keşke şöyle yapsaydın” diye müdahale edecek olsa “Bırakın çocuğu, o Allah’ın murad ettiğinden başka bir şey yapmamıştır.” dediğini anlatmaktadır.(Burada dokuz ayrı rivayet birleşitirlmiştir. bk. Canan, İbrahim, Hz. Peygamberin Sünnetinde Terbiye, s. 132; Çocuk haklarıyla ilgili detaylı bilgi için bk. Canan, İbrahim, Allah’ın Çocuklara Bahşettiği Haklar)

    Görüldüğü üzere Peygamberimiz kendi hayatında böyle bir şeyi hiç tatbik etmemiş, hem alemlere rahmet olarak gönderilen, böylesine merhamet dolu sevgili Peygamberimiz(sas) ‘çocukarı dövün’ der mi hiç?

    ^^Alimler daha küçük yaşta dayağın fayda değil zarar vereceğini ifade ederler. Hatta başta Beyhakî olmak üzere bazı âlimler “dayağın sadece vacip olan bir fiile icbar için caiz olacağı” düşüncesine dayanarak, büluğa kadar hiçbir şey vâcib olmadığı için bu yaşa kadar, hiçbir surette dövülmemesi gerektiğini ileri sürmüştür. (Şevkani, Neylü’l-evtar, 1/349; İbn Hacer, Fethu’l-bari, 2/489-490)^^

    Sanırım hadisteki ifade merhamet timsali Peygamberimizi farklı göstermek isteyenler tarafından bu şekilde yorumlandı.

    Tabiki ‘ikaz’ etmenin de türlü yolları var, Cahide Hanım’ın da söylediği gibi hafifçe sarsmak ergen yaşlardaki çocuğa namazın ne kadar önemli olduğunu hatırlatabilir ama namaz kılmadığı için çocuğu dövmek Allah korusun imandan bile ayırır.
    Yanlış bir şey söylemekten Allah’a sığınırım. En doğrusunu Allah bilir.

    Selam ve dua ile…

 47. melek Says:

  sence o yasta dayak yiyen cocouk dinini severek mi namaza baslayacak inaniyor musun buna. dinde zorlama yoktur diye ayet biliyorum.

 48. melek Says:

  MERHABA MERAK ETTIM YUKARIDA COCOUK DOVME ICIN YAZDIGINIZ YATAKLARI AYIRIN VE HAFIFICE DOVUN KADIN DOVME AYETI DIYE BILIYORUM YANLIS MI AKTARDINIZ ACABA

  • Cahide Says:

   Hayır Melek Hadis yanlış değil. Burada bahsedilen yatak ayırma meselesi, erkek ve kız kardeşlerin 7 yaşından sonra ayrılmasıdır. Dövmede 10 yaşından sonra namaz kılmayan çocuklar için geçerlidir.

 49. Sakine aydın tekin Says:

  Çalışan ve 2 evladı olan bir anne için çok güzel bir yazı bende çocuklarımı yazınızdaki gibi yetiştirmek istiyorum ALLAH nasip ederse …. kızım nisan 1 de 3 yaşını dolduracak ve herşeyi öğreniyor oğlumda henüz 1 yaşında elimizden geldiğince onların yanında herşeyi düzgün yapmaya çalışıyoruz birşey itiraf edeyimmi bende çok şeyi onlarla birlikte öğreniyorum çünkü anneden babadan görmedik göremedik bazı şeyleri şimdi çocuğuma namazı maneviyatını öğretmeye çalışıyorum ve bir soru ile karşı karşıya kalıyorum : SEN YAPIYORMUSUN ? eğer ben yapmıyorsam çocuğum yapar mı …? geçen gün sigara içiyordum ve kızım dediki anne bende içeceğim kızım sigara kötü dedim o zaman sen niye içiyorsun dedi ?… Söylediğimiz şeyleri yapmalıyızki çocuk hem görsün hemde söylediğimizi yapsın ….çok güzel bir yazı inş. evlatlarımızı imanlı alnı secdede olarak yetiştirebiliriz ….
  selam ve dua ile ….

 50. ... Says:

  eşim sadece annesinin bebeği çok özlediğini söylüyor büyük ihtimal annesinin telkinleriyle arada ona bırakalım diyor. annesi sonuçta bi şey diyemiyorum. ufak çaplı gerginlikler yaşıyoruz bu yüzden. anlayacağınız hem bizim huzurumuz hem yavrumun geleceği tehlikede.. ama illa bırakalım derse bütün hayat şeklimizi değiştiririm gözümü kırpmadan. yarumu kimseye kurban etmem Allah’ın izniyle. belki çok sıkıntı çekeceğiz işten ayırılırsam ama olsun umrumda değil işi bırakırım yine onlara bırakmam yavrumu! herşeyi anlamaya başladığında onu şımartmak için herşeyi yaparlar söylüyorlar da zaten..Allah ıslah etsin bu derin uykularından uyandırsın onları ..
  çok teşekkür ederim cevap yazdığın için ablacım. içim biraz rahatladı. arada bu konuda bir şeyler yazıp dertleşirsem umarım seni sıkmam..
  Allah’a emanet ol ablacım.

  • Cahide Says:

   İlerki zamanlarda yayınlamak istediğim “Kadının yeri evidir” adlı bir yazım var. Ben zorunlu değilse eğer kadının çalışmasına karşıyım. Bütün düzen ister istemez bozuluyor.Kadının omuzlarına ağır yükler biniyor. Zarif yapıdaki kadın bu zulmü haketmiyor.
   Ama benim sana nacizane tavsiyem, bu konuda eşinle aranı bozma ve sakın zıtlaşma. Zıtlaşınca herşey tersine döner. Eşinin seni anlıyacağı varsa da anlamaz olur. Arada bir bırak bir şey olmaz. İlerki zamanlarda çocuğunla iyi bir iletişim kurabilirsen eğer gerçekleri kimseyi suçlamadan anlatırsın. Bu konuda çok fazla korkular besleme canım. Efendimiz “Korktuğunuzla imtihan edilirsiniz” buyuruyor. Yapman gerekenleri yap, ama ipleri germe lütfen.
   İstediğin zaman içini dökebilirsin canım benim. Allah’a emanet ol…

   • ... Says:

    çok teşekkür ederim abla, böyle güzel yürekli bi insandan bu tavsiyeyi hiç aklımdan çıkarmayacağım. Allah senden razı olsun..

 51. ... Says:

  Allah yardımcımız olsun. benim de 8 aylık bir kızım var. şu an anneannesi bakıyor. Allah’a şükürler olsunki annem namaz kılıyor bebeğimin yanında Kur’an okuyor. Babam emekli çoğunlukla cami de kılar namazını. evde sürekli Kur’an okur. aile ortamı çok huzurlu, arkadaşlarını bile seviyorum ikisinin de. ama çok üzüldüğüm bir durum varki bebeğimin babaannesi hatırladığım kadarıyla geçen Ramazan ayında oruç tutarken bir ay boyunca namaz kılmıştı. ondan sonra hiç görmedim. kendisi de kılmadığını söylüyor zaten. gerek giyim gerekse günlük yaşantıları bize hiç uymuyor. bebeğime taktıkları lakaplar bile beni çok üzüyor. ben çalışmak zorundayım bebeğime özellikle annemin bakmasını çok istedim çünkü çok korkuyorum onlara benzemesinden, onların hayatından etkilenmesinden. bazen keşke gurbette olsakta ara da bir görse onları istiyorum. evet bu duygularımdan dolayı kendimi çok kötü hissediyorum. ama gerçekten elimde değil. ben çocuğumun daha minicikken abur cuburlara başlamasını kötü sözler öğrenmesini istemiyorum. sinirlerim harab oldu. bebeğimi nasıl koruyacağım bilmiyorum. tamam ben de mükemmel bir müslüman değilim. ama sürekli kendimi düzeltmeye uğraşıyorum. neyin yanlış neyin doğru olduğunu biliyorum. başörtülüyüm, kıyafetlerimden vücudumun hatları belli olmaz dikkat çekmez, namazımı kılıyorum, orucumu tutuyorum..vs. onlara sorsanız onların kalbi temizmiş Allah görüyor diyorlar anlamadan sonunun ne olacağını! ben gösteriş yapmam neysem oyum diyorlar. herkesin namazı kendine diyorlar. ama benim yavrum onların hayatına kurban gidecek çok çok korkuyorum. sizden ricam ne olur bana bir yol gösterin. beni de dualarınızda anın. izninizle ismimi sildim daha önceki yorumlarımdan kim olduğumu biliyorsunuz zaten.
  sevgilerimle..

  • Cahide Says:

   Seni çok iyi anlıyorum canım. Allah yardımcın olsun. Ama çocuğu annene bırakmakla çok iyi etmişsin. Elbete huzurlu ve daima Allah’ın anıldığı ortamlar çocuk için çok önemli. Rabbim diğer tarafada basiret versin. Islah etsin. Merak ettiğim eşinin ne düşündüğü. Eğer eşin senin gibi düşünüyorsa işin kolay. Ama değilse zor tabi. Akrabada olsa o zihniyetteki insanlarla çocuk fazla beraber olmamalı bence…

 52. şeyda Says:

  merhaba ablacığım,
  yazını okuyunca çok duygulandım. namaza 30 yaş gibi geç bi yaş da başladım, yalnızca 3 yıldır namaz kılıyorum. geçmişe yönelik birsürü borcum var, onları elimden geldiğince kaza etmeye çalışıyorum. o kadar pişmanım ki. keşke daha önce dinimin gereklerini yerine getirebilseydim. benim ne annem ne de babam namaz kılmıyor. gençlik yıllarım hep okulunu derslerini ihmal etme laflarıyla geçti. şimdi ise ailem namaz kılmamı yadırgıyor, onlarında doğru yola girmesini o kadar çok isterim ki…. işyerimde namaz kılmam yasak olduğu için, öğle ve ikindiyi kazaya bırakmak zorunda kalıyorum, bundan dolayı da çok büyük üzüntü yaşıyorum. rabbim geçmiş günahlarımdan dolayı beni affetsin, hamdolsun ki geç de olsa artık ibadetlerimi yapıyorum.

  cahide ablacığım, şunu söylemek isterim ki çok şanslı çocukların var. çocukluk çağından itibaren dinimizin tüm farzlarını yerine getirmesine teşvik ediliyorlar. böyle güzel pırlanta gibi yetiştirdiğin çocuklarının hayırlı evlat olacağına hiç şüphe yok.
  Allah senden razı olsun ablacığım…

  • Cahide Says:

   Bu pişmanlığı,namaza sonradan başlamanın sıkıntılarını tanıdığım insanlardan iyi bilirim Şeyda. Allah yardımcın olsun. Durumuna çok üzüldüm. Bu yorumun üzerine yeni bir yazı yazmak için kolları sıvamıştım ki, içimdeki fırtınalar yazıya çok sert bir şekilde yansıyacak diye kalemi bıraktım, yazmaktan vazgeçtim.

   Asker kimin askeri? Din kimin dini Allah aşkına! Bu memlekette müslümandan, dinini yaşayandan kim zarar gördü. Yaş mağdurlarının hikayelerini okudukça, tanıdığım insanların acılarını gördükçe, binlerce kez kahroldum, lanet ettim! İçkisiz gezemeyen bir akrabam orduda kalmaya devam ederken, alnı secdeli diğer bir akrabam atılma korkusuyla hemen emekli oldu. Tezata bak ya hu!!

   Rabbim sonumuzu hayr etsin. Derin uykulardan uyandırsın…

   • şeyda Says:

    yazını çok duygulanarak okudum. inşallah özgürce dinimizi yaşayabileceğimiz o günleri de görürüz. herşeyin düzeleceği konusunda yine de umutluyum. cevabına çok sevindim, Allah senden binlerce kez razı olsun ablacığım.

 53. hasibe akgün Says:

  benimde 9 yaşında oğlum,7yaşında kızım,8 aylık bir kızım daha var.benlik bir yazı olmuş inşaallah istifade edebilirim.rabbim yardımcımız olsun hepimizin,sizin gösterdiğiniz sabrı bizde gösterebilelim.

 54. Anonim Says:

  Allah razı olsun yazılarınız çok güzel devamını bekliyorum

 55. eda Says:

  cahide hanım sizi hergün okuyorum inanın verdiğiniz bilgiler çok faydalı oluyor Allah razı olsun…sizden bi ricam var bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz kaçta kalkıyorsunuz hangi işlere ne kadar zaman zaman harcıyorsunuz ben işlerimi asla yetiştiremiyorum herşey yarım kalıyor devamlı bir uyuşukluk hali var yapmak istediklerimi yapamayınca sinirli oluyorum bu sefer iyice herşey aksıyor zamanı doğru kullanamıyorum namazları bir kılıyorum bir kılmıyorum açıkçası bir düzene girmem lazım ama nasıl yapacağımı bilmiyorum bu konuda geniş bir yazı yazarsanız çok sevinirim dualarınızı esirgemeyin

  • Cahide Says:

   Edacım bizde mükemmel insanlar değiliz. Hepimizin hataları var fakat iki ortak en azından namazlarımızı düzenli kılıyor, asla terketmiyoruz.Rabbim sonuna kadar bu konuda bize de cümle kardeşlerimizede yardımcı olsun.

   Herşey bir yana ama ne olur canım namazlarını geçirme çünkü namaz dini ayakta tutar. Namazla ilgili yazılarımı okudun mu?
   Yazıları takip et. Neden diye bir yazım var eminim seninde gönlüne etki edecektir.
   Allah’a emanet ol kardeşim…

 56. fatma Says:

  O KADAR GÜZEL ANLATMIŞSINIZKİ. BİZE YÖN VERDİNİZ. GÜZEL YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.FATMA

 57. buket Says:

  selamünaleyküm. yazınızı okudum. çok etkilendim. benim de Rabbimden tek dileğim hayırlı, imanlı ve ihlaslı evlatlar yetiştirebilmek. şimdilik bir kızım var 3 yaşında. Adı Zeynep. ikinci kızımda yolda inşallah bir ayımız kaldı. Zeynep maşallah namaza çok meraklı. küçük bir seccadesi var kendine göre. o seccadeyi çok aramıştım. boyuna göre çok tatlı. anne seccademi ver der hemen, ben kılarken ben de kılacağım der. hatta etek giymem lazım diyor. gidiyor çekmecesinden bir etek giyiyor. başını bağlamaya çalışıyor. bilmiyorum şimdilik çok hevesli inşallah böyle gider. bir de dikkatimi çeken bir şey var. namaz vakti girdiğinde birazdan kılarım deyip ertelediğim zamanlarda Allahüekber Allahüekber deyip namaza duruyor karşımda nerde olursa olsun. bizi utandırıyor resmen. kalkıp kılıyoruz onun sayesinde. Rabbim hepimize namazı dosdoğru kılan nesiller nasip etsin. Amin. yazılarınızı takip ediyorum çok güzel Allah razı olsun.

 58. semihaguler Says:

  Daha benim bebeğim çok ufak ama bu verdiğiniz öğütler hep kulağımda olacak. Çünkü yavrumun en değerli emanetlerden biri olduğu bilinciyle onu hayırlı bir kul olarak yetiştirmek istiyorum. Bunda da en önemli basamaklardan biri namazı öğrenmesi ve öneminin bilinciyle namazı eda etmesi. Rabbim cümlemizin evlatlarını ve tabi ki bizleri namazdan ayırmasın. İhlasla eda edilen namazları her daim nasip etsin.

 59. muazzez Says:

  Bu yazıya öyle çok ihtiyacım vardi ki cahide ablacığım, tevafuk diyorum başka bir şey demiyorum. Geçen haftaydı sanırım, gençlerimizin(ortaokul-lise) namaz kılmayı bilmediklerine değindik. Allah’ın izniyle bu konuyla ilgili çalışma yapak istiyordum. Sende öyle güzel anlatmışsınki.Çok acı bir gerçek ama, şuan gençlerimizi okul baskısıyla büyütüp fani dünyada başarılı olmaları için elimizden geleni yapuyoruz. İlahi sanatın göstermeden, kendi kurduğumuz sanat düzeninde başarılı olmalarını sağlıyoruz. Peki bunda gençlermi suçlu, bizlermi..! Rabbim imansız ölmeyi nasip etmesin diye dua ederken, hiç farkında olmadan imansızlaştırdığımız bir toplum büyütüyoruz. Alah senden razı olsun, bu yazıyını kopyalıyorum.

 60. BTS Says:

  ben ilkokula baslamadan evvel evimizin yakininda muftuluk vardi, ben nasil oraya gidebiliyordum bilmiyorum ama Allah razi olsun Mukerrem hoca vardi muftunun kizi (simdi nerde acaba), o orda bana namaz surelerini kendi soyleyerek mahrecleriyle ogretmisti.. buyudukten sonra ezberledigim/ezberlemeye calistigim sureleri okumazsam unuttugum halde, o sureler hep ezberimde.

  Hatta kucukken TVden falan duydugum her turlu sarki, ezberlemek icin caba sarf etmemis olmama ragmen, hala aklimda/ezberimde..

  o yastaki korpecik beyin cabuk ogreniyor ve unutmuyor.. degerlendirmek lazim.

  • Cahide Says:

   Aynen öyle canım. Benimde çocukken dinlediğim ne kadar şarkı türkü varsa, mıh gibi aklımda kalmış 😦
   Keşke daha fazla sure, faydalı şeyler öğrenseydim.

 61. Deniz Says:

  Bu yazıyı okuduğumda kalbimin acıyan yerlerini ve o yerlerin ne kadar acıdığını Allahtan başkası bilemez 😦

  dilerim,benim gibi kalbi acıyan fazla kişi yoktur..olmasın..dilerim her çocuk,yaratıldığı fıtrat üzere yetiştirilsin..

  Allah razı olsun senden cancahide..

 62. hayatcemresi Says:

  Her çocuğun İslam fıtratı üzerine doğduğunu bildiren Sevgili Peygamberimiz(s.a.v) ne doğru söylemiş,

  O’nun(s.a.v)her sözünün hak olduğunu hayatımızda yaşayarak öğreniyoruz,elhamdulillah,Allahuekber!

  Bunun için bir çocuğa doğru şekilde verilen her islami bilgi ondan beklenilen olumlu karşılığı buluyor,itiraz etmiyor,sorgulamıyor çok kolay kabulleniyor,

  küçük oğlum 3,5 yaşında daha kelimeleri tam telaffuz edemiyor,r’leri söyliyemiyor,ben de ona içinde r harfi olmayan ihlas suresini ezberlettim,dili döndüğünce okuyor,

  diğer çocuklarımda da aynısını yapmıştım,konuşmaları düzelince kendiliğinden sureleri de düzgün okudular,

  bahsettiğin uygulamaların bir çoğunu ben de yaptım,yapıyorum,
  Rabbim korusun,çocuklarımın beynamaz olmaları benim için dünyada başıma gelebilecek en kötü şeylerin başında gelirdi,bu yüzden namaz, çocuk eğitiminin en temel kavramlarından birisidir benim için,
  bütün mü’minler için de aynı olmalıdır,
  Rabbim bizleri ve neslimizi namazı dosdoğru ve devamlı kılanlardan eylesin(amin).

 63. bbahar Says:

  Allah razı olsun yüreğinize,kaleminize sağlık.çok üzgünüm ki bu konuda çok başarılı olduğumu söyleyemeyeceğim ama pes etmiş değilim.yazılarınızla da hem kendim hem çocuklarım adına daha bir azim ve gayret içine giriyorum Allah Razı Olsun

  • Cahide Says:

   Rabbim yardımcınız olsun, gayretinizi artırsın Bahar hanım. O kadar tatlı görünüyorsunuz ki gözüme ( Bunu çok kalben söylüyorum inanın. resminizi kaldırdığınızada çok sevindim.Rabbim kötü gözlerden korusun) sizin asgari hataya sahip bir mümine olmanızı yürekten isterim. Namaz öylesine büyük ve önemli bir ibadet ki, onu terk edip, imanımızı zedelemek bizim için çok acınası bir durum olur.
   “Müminler ancak kardeştir” bu yüzden sürekli birbirimizi hayırlı konularda desteklememiz, motive etmemiz lazım. Rabbim cümlemizi doğru yoldan ayırmasın.

   • zehra Says:

    Bismillah
    Essalamu Aleyküm Cahide bacım
    İki küçük çocuğun Allahın izniyle babaannesi olarak yazınızdan namaz kılacak yavrucağa önce namazı gerçekten benimsemiş ANNE lazımmış , demek zorunda kaldım . Zaten öyle olmalı imiş ama, ( ahh bu keşkelerin gözü kör olsun ) Sizlerin yuvasındaki güzelliklerin sonsuza dek sürmesini bütün kalbimle dilerken, elde olmayan sebeplerle , hüzün çeken ben gibi acizlerin yuvalarınında, maddi manevi huzur ve nimetlere erdirmesini Rabbimden niyaz ediyorum .

   • bbahar Says:

    Cevabınızı şimdi gördüm,kusuruma bakmayın.Hakkımdaki düşünceleriniz ve temenniniz ile ne kadar mutlu oldum,Allah razı olsun.İNŞAALLAH ben de kendime çeki düzen vereceğim.

 64. yakut Says:

  degerli kardeşim yazın çok güzeldi, ilk başta uzunluğundan gözüm korktu ama okumaya başlayınca aktı gitti saol. Bana göre çocukların namaza başlaması ilk adım ve okadar zor değil, asıl sonrasında devam ettirebilmemizi çok daha önemli. Yıllarca alıştırdığınızı zannettiğiniz ama sonrasında, yani büyüyüp evlendiği zaman, eğer evlendiği kişi kendisi gibi bir eğitim almamışsa çocuklarımızda çok büyük sallantılar kopuşlar olabiliyor. Bence anne baba evladının yanında ölene kadar destekcisi olmalı. Bazı anne babalar biliyorum evlenen evladını artık o büyüdü kendi bilir deyip bir kenara itiyor, zaten nefis ve şeytan pusuda beklerken o genç ve tecrübesiz kişilik kolaylıkla yıkılabiliyor… Birde dikkatınızı çekmek istediğim başka bir başka husus misafirlikler. Bilmiyorum herkes nasıldır ama misafir olduğum evlerde, sabah namazına kaldırılmayışım kadar beni sinirlendiren birşey yok. Nedenini sorduğumda ise “misafirsin rahatsız etmek istemidik” demeleri…Bu beni hem şaşırtıyor hem de acıtıyor bu bir kul hakkıdır ben misafirlikte Allah tarafından iznlimiyim ki beni kaldırmıyorlar… Öyleki bu saçma tabuyu yıkmak için misafir olduğum evlerdeki insanların ne düşündüklerene hiç bakmadan çoğukez onların namaza kalkmalarına ben vesile oluyorum inşallah yalnış yapmıyorumdur. Gerçi benimki de biraz insanları zorla cennete sokmak oluyor herhalde … Ama düşününce zaten misafiri olduğum kişiler müslümansa ve namazda farzsa, ozaman başı çeken bari ben olayım.

  • Cahide Says:

   Çok doğru Yakut kardeşim. Allah çocuklarımızı doğru yetiştirilmiş gençlerle karşılaştırsın. Biz elimizden geleni yapalım, niyetimizi halis tutalım da Rabbim de inşallah yardımcımız olur. Bizim yabancı bir evde kalma durumumuz neredeyse hiç olmuyor.Ancak yakın akrabalarda kalıyoruz. Onlarda sağolsun kaldırırlar. Bizde mutlaka telefonu kurar işimizi muallakta bırakmayız. Ama eve gelen misafiri kalkmasa da kaldırırız. Allah bizden sormasın değil mi?

 65. MeLek Says:

  Selamun Aleykum ablacım. Yazını görünce nasıl heycanlandım anlatamam bi solukta okudum. Benim bu konuda işim epey bi zor görünüyor. Kızım yedi yaşını yeni doldurdu, ama canı sağolsun o kadar dikkati dağınık bi çocuk ki anlatamam, bi anda heveslenip cabucak hevesi kaçan bi kızım var 😦 Ben kıldıkca yanıma cagırıyorum pek istekli olmuyor yada bir iki secdeye kapanıyor sonra bırakıyor gidiyo:) yada dün kıldım bidaha mı kılcam diyor çocuk işte ama bu böyle giderse nasıl yaparım bilemiyorum .En büyük sorunumuz sürelerimiz henüz tam değil her gece yatmadan mutlaka süremizi okuyoruz ama kızımın konuşmaya gec başlamasından mıdır nedir bilemedim ? kelimeleri tam çıkartamıyor dilini tam döndüremiyor o yüzden özel eğitim alıyor ama henüz ilerleyemedik. Kızım büyüdükce sorumluluklarım da büyüyor ,altından nasıl kalkarım bilemiyorum kızım biraz değişik bir çocuk özel eğitim istiyor ben kendimi yeterli görmüyorum Allahım yardım etsin inş cümlemize . Daha çok sorum olucak daha çok sorunlarım var ablacım inş yardımız olucak inanıyorum, şimdilik bunları yazdım yazını görünce dayanamdım . Jibek ablamızında süprizini merak etmedim deyil hani 🙂 bekliyorum hayırlı haberlerinizi allaha emanet olun kalemine sağlık ablam.

 66. ummuabdullah Says:

  canım ellerine yüreğine sağlık. eminim benim gibi,çocuğunu hakkıyla yetiştirme düşüncesinde olan pekçok anne bu güzel yazından faydalanacaktır. ALLAH RAZI OLSUN. DUALARINDA UNUTULMAMAK DİLEĞİ VE İÇTEN MUHABBETLERİMLE…

  • yeliz Says:

   çok haklısınız yazdığınız yazıların bazılarını okudum ve çok beğendim bu konu hakkında bana önder olacağınıza inanıyorum

   • ebru Says:

    benimde mehmet akif adinda bir oglum var 14 aylik her hapsirmasinda elhamdulillah dedik babasida bende hemen soyledi lillah diyo inanabiliyomusunz


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: