Defne’yi bırak, diğer Defne’lere bak!

Defne joy Foster diye bir kadın öldü bir kaç gün önce.
Hani hayat dolu,cıvıl cıvıl diye tabir edilen,dünya umurunda olmayan tiplerden. Lafını esirgemez, kimseyi sallamaz “ben bilirim, ben yaparım ,kime ne?” havasında bir zavallı kadıncağız…

Kaç gündür ister istemez  haberlerini görüyor okuyorum. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Kimi “Nur içinde yatsın, Allah rahmet eylesin” demiş. Kimi hakkında atmış tutmuş; “bir anne nasıl bunu yapar, hem evli hem başkasıyla olur mu? “ymuş…
Kadın çok bahtsızmış cidden. İçinde bulunduğu alemin hiç de yabancı olmadığı bir halde yakalamış ölüm onu. Bilseydi ki ölecek, gitmezdi oraya elbet. Çocuğuna daha sıkı sarılır, gece kulübüne gitmez, içki içmezdi. Kimbilir belki tevbe eder, iki rekat namaz bile kılardı.

Ölenin arkasından konuşulmaz. Her ne kadar ahlaksızlık açıkça da yapılsa Efendim (s.a.v) öyle demiş ya, bende konuşmayacağım.
 Bu kadıncağız büyük bir günah keçisi oldu. Onun ölüme yakalandığı halden daha beterleri yaşanıyor gözümüzün önünde. Kızmak için ille birilerinin ölmesi mi gerek?

 Hele kızmak, Hıncal Uluç gibi yaşlı çapkınlara hiç düşmez!  Ki yıllardır elinden kaç manken, kaç çocuğu yaşında kız geçti belli değil!

Niye atıp tutuyorsunuz ki o kadının ardından? Her gün bir yenisini beklediğiniz bağımlısı olduğunuz dizilerde farklı şeyler mi yaşanıyor yani? Kaç yıldır efsunlanarak seyrettiğiniz binbir gecede,yaprak dökümünde, aşk-ı memnu’da ve daha nicelerinde farklı yaşantılar mı vardı? Siz değil miydiniz oturup ailecek seyreden onları?
Evinizin baş köşesinde yapılan zinaları siz değil miydiniz zevkle izleyen?

O kadıncağız (öğrendiğime göre)  kaç haftadır dans yarışmasında, evli olduğu halde başka bir erkekle sarmaş dolaş dans ederken niçin sesiniz çıkmıyordu? Defne o zamanda evli değil miydi? Kocası o zamanda karısının başka kollarda olmasına ses çıkarmıyor diye suçlanası, ayıplanası değil miydi?

O dans ettiği erkeğin kollarında ölseydi eğer, yine aynı tepkiyi verir miydiniz? “Hem evli, hem de başka bir adamla dans ediyor ayıp!” der miydiniz? Yoksa öyle diyenleri yine “yobaz” diye mi yaftalardınız?

Evli olduğu halde başka bir kızla kamera görüntüleri çıkan ünlü anchorman‘e niçin bu kadar tepki vermediniz? “Saygın bir kişiliktir!” diye bu ülkenin hakimleri karar vermedi mi?

Evli olduğu halde dizi ve filmlerde yabancı kadın veya erkeklerle ahlaksız sahneleri çekenler Defne’den daha mı masum, daha mı zararsız?

Yıllardır çocuklarını BBG evlerine, popstarlara, dans yarışmalarına kendi elleriyle götüren, çocuğu yarışmacı olsun diye el etek öpen anne ve babalar bizim aramızda dolaşmıyor mu?

Bir yandan “İçki yasağı geliyor,yaşam tarzımıza müdahale ediliyor!” diye  haramı ve ahlaksızlığı savunanların, çocukları gece kulüplerinde diskolarda, içkili halde, o loş ışıklar altında kiminle ne yapıyor haberleri var mı?

O hayatları öylesine içine sindirdiki bu millet, sadece Defne mi? gazetelerin 3. sayfaları sıradan ailelerde yaşanan çarpık ilişkiler ve ahlaksızlıklarla dolu.

Reklam için bugün evlenip yarın boşanan, evliliğini yeni çıkacak albümüne malzeme yapan ve evliliği ayaklara düşüren, evli olduğu halde akıl almaz ahlaksızlıkları yapan sanatçı ve şarkıcı müsvetteleri az mı?

Evli olsa da hanımlarını yarı çıplak halde gururla televizyona, sokağa çıkaran midesi geniş güruh farklı bir şey mi yapıyor?  Erkek öğrencilerle kız öğrencilerinin arasına mesafe konulacak diye  veryansın eden bir anlayışın ürünü değil mi Defne ve onun gibiler?

İslam denildimi, haremlik selamlık denildimi “çağdaşlık, laiklik” diye ortalığı yıkanların, şeriat denilince gözleri yuvalarından fırlayacak gibi olanların, bu olaya laf etmeye, kızmaya, yazıp çizmeye hiiiç mi hiç hakları yok!

Mehmet şevket Eygi ağabeyin dediği gibi;

“Bir Müslümanın karısı onulmaz bir hastalığa yakalanıyor. Koca vicdanlı bir kimse, onu boşamıyor, dinî nikahla ikinci bir eş alıyor. Dinsizler kıyamet kopartıyor… Peki bu ülkede nikahsız yaşayan, çocuk yapan çok sayıda çağdaş (!) kadın ve erkek var. Onlara niçin ses çıkartmıyorsunuz?!”

Ben o kadıncağıza kızmıyorum hiç. Ölmüş gitmiş işte. İyi kötü hesabını kendisi verecek. Öleni bırakın siz, aramızda dolaşan, sokaklarımıza,evlerimize lağımlarını akıtan aşuftelere ve dahi boynuzlulara bakın !

Toplum potansiyel Defne adaylarıyla dolu. Hatta Defne’ye rahmet okutacak niceleriyle…

İnsan’a huzur, topluma düzen veren İslam’dan başka bir anlayış olamaz! Sahte önderleri bırakıp Muhammed Mustafa’yı (s.a.v) önder kabul etmeyen, Allah’ın kanunlarını hiçe sayanların, hayat boyu ahlaksızlığa imza atanların, şimdi kalkıp da  Defne’nin ölüsü üzerinden ahlak dersi vermeye hiç hakları yok.

Bırakın Defne’yi Allah aşkına!
Siz asıl aramızda dolaşan,özenle (!)  yetiştirilen Defne adaylarına, onları poh pohlayanlara, annelerine, babalarına, yaşayan Defne’lerin kocalarına bakın, asıl onlara yanın…

Cahide Sultan

25 Yanıt to “Defne’yi bırak, diğer Defne’lere bak!”

 1. elif Says:

  ablacim yazını henüz gördüm,ne zaman bu Hanımefendinin ölümüyle ilgili yazı görsem içim ciz eder.hep de ayni şeyi söylerim yıllardır,insan nasıl yaşarsa öyle oluyor…bu olayi haberlerde rahmetli ananemle izlemistik,ananem o zaman sapasaglamdi.ama tam 2 gün sonra ananem aniden kalp krizi geçirdi ve vefat etti.fark surda ki her güne bir cüz kuran i kerim okuyarak başlayan ananem o gün de cuzunu okurken vefat ediyor.nasıl yazarsanız öyle olursunuz cümlesi iste o günden beri beni hep daha fazla etkilemistir

 2. Ecirna Says:

  Allah razi olsun cok önemli ve hassas bir konuya deginmissiniz, Allah rahmet etsin Defne’ye, nasil yasarsaniz öyle ölürsünüz diye bir Hadis vardir, malesef Defne’de tercih ettigi yolda cok erken bir vakitte ecele teslim oldu. Ne olursa olsun kimseyi zerre kadar yargilamaya hakkimiz olmadigini düsünüyorum, Rabbim hayirli ölümler nasip etsin cümlemize ama sonucta insaniz bir anlik gaflete dalipda günah isledigimiz bir anda ecel gelip bizide yakalamiyacagi ne malum..?…Insanoglu hic birseyine güvenmemeli ama bu tarz olaylarda bize ibret olmali, her daim ölüm gelecekmis gibi ona göre yasamak gerekiyor, Rabbim son nefesimizde imanli, abdestli baslarimiz secdede iken emanetini alsin insallah….(bu arada sitenizi bir kac gündür takib ediyorum, cok hos ve istifade ettigim paylasimlar var, yüreginize saglik, Allah C.C razi olsun.)….simdiden hayirli cumalar 😉

 3. elif Says:

  Yazınızı zevkle okudum.Sizinkinide Senai Demircininkinide..
  Emeğinize kaleminize sağlık..

 4. Serap Says:

  Sevgili Cahide
  Yakınımda olsaydın anlından öperdim bir konuya ancak bu kadar güzel yaklaşılır ve dile getirilir büyüklerim ölmüş birinin arkasında konuşan varsa sakın!! şeytan bile elini çekmiş günahtır derdi ancak şimdi iki kelam etmek tv yada yazılı basında adı geçmesi demek olduğundan saygısız ve sorumsuzca yorum getirmekten kaçmıyorlar…bende o gün eşimi kaybettim konuyu takip edebilecek ne yüreğim nede gözüm var ancak acımasızca eleştirmekten vazgeçelim o şimdi günahı yada sevabı hesabını kendi verecek.Sevgilerimle Serap

 5. hatice Says:

  çok güzel bi yazı olmuş yüreğinize elinize sağlık.

 6. susamcorekotu Says:

  CANIM KARDEŞİM DAHA ÖNCE FOTOSHOP PROGRAMINI NERDEN İNDİRECEĞİMİZİ YAZMIŞTIN BEN ONU RİCA EDECEĞİM EĞER MÜMKÜNSE:) NE KADAR İŞİME YARAR ONU DA BİLMİYORUM? SEN NASIL UYGUN GÖRÜRSEN:)
  SENİ SEVİYORUM

 7. susamcorekotu Says:

  NASIL YAŞARSAK ÖYLE ÖLECEĞİZ
  ALLAH HİDAYET ÜZERE YAŞAYIP İMAN İLE ÖLMEYİ NASİP ETSİN
  ÖLÜME VE SONRASINA HAZIRLANMALI
  A.E.O

 8. tub@ Says:

  hıncal’a katılmadım mı elbette katıldım…

  ama gereği yoktu öyle bir yazının…

  senai demirci’yi de okudum..kalemine sağlık dedim..

  sana ise sadece…

  EYVALLAH diyorum güzel ablam…

 9. Deniz Says:

  bana sorarsanız,diğerlerini de bırakmalı ve KENDİMİZE (EVET!EVET NEFSİM SANA DİYORUM KENDİNE!) bakmalı insan..

  ne demek istediğimi anlamak için okumanızı rica ediyorum;

  http://www.haber7.com/haber/20110206/Defneyi-Hincaldan-daha-iyi-bilen-birini-biliyorum.php

  benim bu hatırlatmamı da bir kardeşinizin sizin ve kendi nefsi için “hayrı dilemesi” kabul ediniz ..

  saygı ve sevgilerimle.

  • Cahide Says:

   Güzel kardeşim Senai Demirci”nin yazısını bende okudum. Evet bende o yazının her kelimesine katılıyor, tıpkı öyle düşünüyorum.Bu yüzden Defne’den hiç kötü bahsetmedim. Bahsedemem de. Ama kalanların yaptıklarını, toplumu yıpratan, bozan hallerini hatırlatmak farkettirmek, uyarmakla sorumluyuz her birimiz. Yoksa Nehy-i anil münker havada kalan bir emir olur. Hiç olmazsa yaşayanlar ibret alsın sonları öyle olmasın isteriz.

   Elbet bizim sonumuz ne olur bilemeyiz.Mümin yatıp, kafir uyanacağımıza hiç garantimiz yok. Fakat her yazarın farklı bir bakışı vardır. Benim baktığım boyutta bence bakılması gereken başka bir boyuttu.

   Hatırlatmalarınız için teşekkür ederim…

 10. filiz Says:

  yüreğine sağlık bacım …

 11. jibek Says:

  Canım Cahidem pır pır eden yüreciğine sağlık candostum.
  Facebookta, sayfadan sayfaya dolaşan “bu yaşta ölüm sana yakışmadı! seni asla unutmayacağız” yazısını hiç mantığını kullanmadan paylaşan gençliğin haline üzülüyorum.
  Hepimiz birgün günahımızla sevabımızla gideceğiz ama ardımızda nasıl bir izlenim bırakacağız? Vardığımızda hesabımız nice olur? Asla unutmamak ne demek? Hergün onun için hasenemi yapıcaksın, içten dualarınla Kuranmı okuyacaksın? Peki bu iyilikleri daha önce ahirete yolcu ettiğin yakınların için yapmaya devam ediyormusun?

  Düşünmekten yoksun gençliğin hali içler acısı diyoruz da onları acınır hale düşüren anne babalara, teyzelere, halalara ne demeli ?

 12. baharcicegi Says:

  yazini begeniyle okudum ve her söyledigine katiliyorum arkadasim yüregine saglik

 13. yeşim Says:

  Allah razı olsun kardeşim.aynen senin gibi düşünüyorum.mükemmel bir yazı olmuş.selam ve dua ile kucak dolusu sevgiler.hayırlı akşamlar…

 14. Aişe Hatun Says:

  ben söylenenlere kesinlikle inanmıyorum. rabbim iman üzere ölmeyi nasib etsin cümlemize, ibret olsun. ibret alabilelim. allah rahmet eylesin demek düşer, ötesi yok.

 15. pastapasta3 Says:

  canım “napim ben böyleyim ! ” diyorsunya bence hep öyle kal.. Rabbim yüreğine,fikrine,ellerine sağlık versin…. kopyalayıp facete yayınlıyorum adına 🙂 link verince zahmet edip tıklamayanlar oluyor düşüncesindeyim .. Rabbim doğruları doğru görüp,doğru yaşayıp,dosdoğru hayata son verenlerden eylesin hepimizi inşaaallah….baki muhabbetle…

 16. Deniz Ülker Says:

  Hıncal uluç sahte kahraman olma peşinde olan biri. Defne’ nin adını kullanarak gündemden kalkmış gövdesini yeniden gündeme yerleştirme gayesinde olan biri. Acaba ölen kendi kızı olsa aynı tepkiyi verir miydi? Kimin nerede nasıl öleceğini kim bilebilir ki ? Elbette müslümana yakışan onu kınamak değil onun ölümünden ders çıkarmak ve her an ölecekmiş gibi yaşamaktır. Ayrıca sitenizi çok beğendim. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

 17. Samire Says:

  Cahidecim harika yazı. Rabbim hepimize hayırlı yaşayıp ölmeyi nasip etsin inşallah.

 18. sercan durmus Says:

  guzel kardesim Allah razi olsun.. gunlerdir bende sitemimi ve bu carpikligi dile getiremeyisin,uzerime duseni yapamayisimin kederi icerisindeydim.. icim bi nebzede olsa rahat simdi adimizada boyle guncel bi olayi sitene tasiyipgercegi gordugun icin Allah razi olsun sevgiler kardesim

 19. mmaraslioglu Says:

  Kalemininize sağlık. Müslümanca bir tavır. Allah razı olsun. Allah bizlere hayatın da, ölümün de hayırlısını versin… AMİN

 20. Aynur Says:

  selam olsun Medine den gülüüüm:)
  Bu konuyla ilgili haberler günlerce çileden çıkardı beni her olayda ahkam kesen bol oluyor memleketim insanlarından:?
  ağzı olan konuştu kalemi olan yazdı kadıncağızın hakkında hatalarını günahlarını affedecek olan Rabbim bizler kötü desek ne olur ki arkasından?
  Allah kalanlara hidayet nasip etsin aynı günahları işlememek için uğraşsınlar inşaallah
  sende çok güzel yazmışsın Allah razı olsun yüreği güzelim benim
  sağlıcakla kal

 21. Ahmet Çavdar Says:

  Güzel bir yazı olmuş. özellkile Mehmet şevket Eygi ağabeyin tespitini beğendim.

 22. Fatma Says:

  Ben cok üzüldüm böyle ölmesine.Bu olay aklima bir sey getirdi.Acaba diyorum hani depremden sonra insanlar ya yine olursa diye hazirlikli olmak icin giyinik yatarlardi ya.Simdide böyle rezil hayatlari olanlar ölümün insani nerde nasil yakalayacagi belli olmaz diye kendilerine bir ceki düzen verirler mi?Allah ölümün bile hayirlisini nasip etsin.

  • sebahat Says:

   çok güzel ifade etmişsin cahide kardeşim yüregine saglık ALLAH RAZI OLSUN

   • Anonim Says:

    ağzına diline ve yazan ellerine sağlık gerçekten çok doğru yazmışsın allah razı olsun.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: