Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

‘Trans Yağ Yoktur’ Ne Demek?

 
 
Hâlbuki, sağlığını düşünen herkesin ‘trans yağ yoktur’ yazmayan hiçbir ürünü satın almaması gerekiyor. Çünkü, yapılan bilimsel araştırmalar trans yağın koroner kalp, diyabet, obezite, kanser, kısırlık (ovulasyonun baskılanması), karaciğer fonksiyon bozukluğu, hücre fonksiyon bozukluğu (birçok hastalığın kapısını açıyor), Alzheimer ve Parkinsonu tetiklediğini gösteriyor. Ayrıca, iyi kolesterolü (HDL) düşürüyor, kötü kolesterolü (LDL) yükseltiyor, karın bölgesinde yağlanma yapıyor. Üstelik annenin beslenme tarzına göre süte, oradan da çocuğa geçecek kadar etkili. Peki, bu kadar rahatsızlığa vesile olan trans yağ nedir? Genelde kimler, ne için kullanır?
 
Sıvı bitkisel yağları katı yağa dönüştürmek için içine endüstriyel işlemle hidrojen ekleniyor. Yağın doğal yapısı bozuluyor. Böylece ‘trans yağ’ elde ediliyor. Bunun yapılmasının sebebi; maliyeti azaltmak, kızartmalarda yağın kullanımını artırmak, üretilmiş gıdanın ömrünü uzatmak ve lezzeti artırmak. Trans yağlar kızartma türü yiyeceklerde, fast foodlarda, tatlı çöreklerde, tart, pasta, bisküvi, pizza hamuru, hamur işi, kraker, bazı margarinler, katı yağlar, birçok fırınlanmış yiyecekte kullanılıyor.
 
Eğer alacağınız ürünün ‘içindekiler’ kısmında hidrojenlenmiş yağlar yer alıyorsa bu o yiyeceğin trans yağ içerdiği anlamına geliyor. Ürünün üzerinde ‘Trans yağ yoktur’ yazıyorsa; buna itimat edin. Çünkü, 2002/58 sayılı Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Yönünden Etiketlenme Kuralları Tebliği uyarınca, trans yağ asidi ürün içindeki toplam yağın 100 gramında 1 gramdan az olduğu takdirde yiyecek ‘trans yağ yoktur’ şeklinde etiketleniyor. Yani zarar vermeyecek kadar az miktarda bulunduğu için mevcut değer ‘sıfır’ kabul ediliyor. Bir Kalp Vakfı da konuyla ilgili bir açıklamada şöyle diyor: “Trans yağ alımınız günlük kalori tüketiminizin yüzde 1’ini aşmamalı.” 
 
Tuba Kabacaoğlu
Aksiyon Dergisi 837. sayı

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Türkiye’de bazi markalarin satislarini artirmak icin “trans yag yoktur” ibaresi kullandiklarina dikkat cekmek istiyorum. Malum paket üzerinde porsiyon miktarlari ve porsiyon basi enerji, kalori degerleri vs yazar. Iste yazi üzerinde porsiyon miktarini düsürerek, porsiyon basi trans yag oranini da düsürmüs oluyorlar ve belli bir sayinin altina düsünce yasal olarak trans yag yoktur diyebiliyorlar.

  Böyle yazan bircok ürünün arkasina bakin, orani göreceksiniz. O yüzden o ibarenin bulundugu markalara özellikle gicik oluyorum.

  Trans yaglardan ve daha bircok zararli maddeden korunmak icin paketlenmis seylerden uzak durmayi tavsiye ediyorum. Bir seyin icindekiler listesinde 5ten fazla sey varsa o büyük ihtimalle dogal sayilabilecek, faydali bir yiyecek degildir.

  Alalh sonumuzu hayr etsin !

 2. bende bir yazıcı çıktısı alıp arkadaşlarımla paylaşacağım inş.
  selametle…

 3. Yurt dışında böyle ibareler ne yazık ki bulunmuyor. Margarin ve çeşitli yağları fırınlar çok kullanıyor. Tatlı ve kruasan kültürünün geniş bir yelpazesi var avrupa’da. Fakat ne yazık ki hemen hemen hepsi margarinle yapılıyor. Artık biz içerdiği madde’nin sağlıklı-sağlıksız kısmını geçtik, helal-haram kısmına bakmakla yetiniyoruz, ona bakabildiğimiz ve şuuruna eriştirildiğimiz içinde şükrediyoruz.

  Türkiye gidince de hakeza aynı şekilde, hazır gıda tüketmekten kaçınıyoruz. Yiyecekten gelen zulmet kadar maneviyatı kolayca mahveden başka birşey bulunmuyor. Helal dairesi içince yaşadığımızı sanıpta, her gün haram gıdalar tüketmekten Allah muhafaza etsin cümlemizi.

  1. Esselamu Aleyküm sevgili Jibek hanım, bir zamanlar bende bu tür şeylere dikkat etmeye takılmıştım, elimden geldigi kadar, bırakacakta degilim iyi ve doğru olan herşeyi inşaAllah , amma velakin gördümki, bizlerin temelde ahlaki bütün durumu düzelmeden bu tür hatırlatmalar lafta kalmaktan öteye geçmiyor, yani geçtik başkalarından, kendini inançlı zan eden kesim bile
   öyle canavarca menfaatinin arkasına düşmüşkü maalesef
   ayrıntıları burda dile getirmekten haya ederim gerçekten bu yazı bitmez, hülasa vallahi yanlış anlaşılmaktan korkuyorum, RABBİM halis kullarına özel imdad , imkan ve yardımlar etsinde, bizlerde degil dünya , bütün arz pisliklerden kurtulup güzeliklere kavuşuruz inşaAllah. Amin.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: