Doğal Güneş Kremi

Yılbaşında Azrail’de tatil yapar mı?

yılbaşı-hindi-650x400

Her yılbaşı haftası bir zulüm gibi çöker müminlerin üstüne. Oysa her adım başı gözümüze sokarcasına seyrettirilen manzaralar, bize ne kadar yabancı, ne kadar uzaktır…O gece eğlenmek adına  çılgınlaşmak,insanlıktan çıkmak sanki zaruri bir halmiş gibi ertesi gün tatil yaptırılır.

Herkesin tatil yaptığı o günde, çok yoğun çalışan biri var ki düşünmeden edemedim “Acaba o da tatil yapar mı?” diye.
Her an, her yerde genç yaşlı demeden nice canları “Al” Emriyle alıp, öldüren Azrail yılbaşında ne yapar?

Başköşesine ışıltılı yılbaşı ağaçları konulan, yılbaşına özel sofralarla donatılan, o gece eğlenmek için hiç bir ayrıntının kaçırılmadığı evlerde ölüm nerede saklanır?

Gözümüzü nereye çevirsek ışıltılı bir kan kırmızısı, bizden olmayan, bizi yansıtmayan sinsi, göbekli, kırmızı kukuletalı bir tuhaf adam figürü…
Atam değil, dedem değil, neden dolaşır sokaklarımda, günlerce  evlerde vitrinlerde neden oturur? Kimi temsil eder, neyi anlatır çocuklarımıza?
Kolayca sahiplendiğimiz, iştiyakla hazırlandığımız yılbaşı etkinlikleri Müslümana ne kazandırır?

Kimliğindeki İslam yazısına bakmadan, noel babayı bağrına basan kardeşim:
Ölüm diye bir şey var, hatırladın mı?

Bir yılbaşı gecesi, tüm hazırlıkların bitmişken, hediyelerin hazır, sofran kurulmuşken, tam eğlencenin dibine vuracakken, Azrail kapını çalsa… Bütün o ritüellerin içinden seni çekip çıkarsa…“eğlence bitti” dese mesela…

Yılbaşına özel aldığın kıyafetin yerine beyaz elbisen giydirilse, hani şu dikişsiz, modelsiz olanından… En sevdiğin şarkıların, yılbaşı naralarının yerini ağıtlar alsa… Ne yapardın Azrail yılbaşında sana misafir olsa?
“Her canlı ölümü tadacaktır.” (Ankebut, 57), “Sarp ve sağlam kalelere sığınsa bile!” (Nisa, 78)

“Daha yeni başladık, biraz daha mühlet ver” diyebilir miydin? Canını almaması karşılığı Azrail’e rüşvet verebilir miydin? Ya da verdiği rahatsızlıktan dolayı O’ na dava açabilir miydin?

Sen aklına getirmesen de, hatırlamak   istemesen de Azrail yılbaşında da boş durmayacak. Yaşına, nüfuzuna, gelirine bakmadan, canları almaya devam edecek.

 “De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacak. Sonra da görüleni ve görülmeyeni bilen Allah’a döndürüleceksiniz de, O size bütün yaptıklarınızı haber verecek.” (Cuma, 8 )

Bütün yanılgılarımızdan, unuttuklarımızdan, emanet edilen değerlere nasıl hor davrandığımızdan haber verecek. Kendi emirlerinin değil de, bizden olmayan, Allah ve peygamber düşmanlarının, kanı beş para etmezlerin dayattıklarını nasıl bir robot gibi uyguladığımızdan, uygulamayanları kınadığımızdan haber verecek…

Yılbaşında da gelecek ölüm. Bir kalp krizi, bir trafik kazası… Hep bir sebebi olacak, farklı bir adı olacak yine Azrail’in. Gizliden bir el gibi canları göğüsten çekip çıkaracak…

Bir gazetede küçük bir başlık, tv de kısa bir anonsla duyurulacak kiminin ölümü. Belki buna bile değer bulunmayacak… “Daha çok gençti “ diyecekler,”hayatının baharındaydı, yapacak çok şeyi vardı…”
“Tam yılbaşı gecesi olur mu”ydu? Azrail ne kadar da zalimdi…

O’nu kimse yılbaşı gecesi beklemiyor. Her yılbaşı gecesi nice eğlenceler yarıda, hindiler masada, hayatlar askıda kalıyor… Hiç gelmeyecek sanılan apansız geliveriyor…

Azrail yılbaşında da tatil yapmıyor. Her gün, her gece olduğu gibi yılbaşında da ölüm yağıyor O’nun eliyle. Evlere habersiz düşüyor ölüm…

“Can boğaza geldi, geri dön hadi
Hakikat sırrına erebildin mi?
Daha dün ölüme meydan okurken,
Azrail’e kafa tutabildin mi?”

Müslümanlığı kandil gecelerinden, aşure günlerinden ibaret sananlar, İslam’ı da portatif bir din sandılar. Nereye taşıyıp, nerede kullanılacağına kendileri karar verdiler. Kandil geceleri içeri alınan, yılbaşlarında kapıya konulan bir şeydi onlar için İslam.
Kura’n  her işe karışamazdı. Mantık kabul etmiyorsa, zamana uymuyorsa, kapağı hep kapalı kalmalıydı…

“Biz noeli kutlamıyoruz, yeni yılın gelişini kutluyoruz” diyenler, din düşmanlarına ait olan,ne noel figüründen,ne yılbaşı ağacından,ne de hindi dolmalarından  vazgeçtiler.

Maksat eğlence olsun çocuklar sevinsin diye süslü çorapları çocukların başucuna astılar. Yeni yıl sabahı çorapların içine koydukları hediyelerle çocuklara yeni bir din aşıladılar.
Noel babalı kartpostallar, e postalar gönderdiler sevdiklerine. Kırmızı kaplı, rengeyikli pahalı hediyeler verdiler birbirlerine.
Bir yandan bizden olmayan değerleri kutsarken, diğer yandan bizim değerlerimizi taşladılar. Yığınlarca tezatı , hakareti, azgınlığı bayağı bir gelenek haline getirdiler.

“Vur patlasın, çal oynasın”  naralı yılbaşı gecelerinin ortasına da gelecek Azrail. Çağrılmayı beklemeden gelecek…
Belki saat 12’yi vururken, şampanyalar patlarken, kadehler tokuşturulurken belki… Fasıla vermeden, dur durak bilmeden işine devam edecek.
Unutulduğu, ama asla unutmadığı yerde gelecek…

CAHİDE SULTAN

Yılbaşıyla alakalı diğer yazılarım

Duydunuz mu? Noel baba Filistine gitmiş!   *****   Mutlu yıllar ey Muhammed ümmeti!

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ABLACIM BAŞKA BİR ARKDAŞA YAYINLAMANDA MAHSUR YOK DEMİŞSİN AMA BENDE MÜSADE ALMAK İSTİYORUM VE FACEBOOK SAYFAMDA YAYINLAYACAĞIM ÇNK BENMDE BİR ÇOK ARKADAŞIM SAĞOLSUN YILBAŞINDA HAYLİ BİR YORGUN DÜŞÜYORLAR BELKİ SAYENDE BİRAZ BİRŞEY DANK EDER KAFALARINA PEK SANMIYORUM AMA KOPYA ÇEKMEK İSTİYORUM SENDEN :)) EN GÜZELE EMANETSİN

  1. İzin almaya gerek yok, paylaşabilirsin canım.

 2. Allah razı olsun bu bilgiler için. Teşekkürler

 3. Merhaba,

  Yorum yazmadan duramadım, niyetim kötü değil bunu en baştan söylemek istiyorum, lütfen yanlış anlamayın ancak Türkiye’de kimse “Noel”i kutlamıyor. Bizim memleketimizde yanlızca “yeni yılın gelişi” kutlanıyor. Evet aslında “şükran günü” olarak kutlanılan özel günlerinin ana yemeği olan hindiyi sofralarımıza koymak, taa mitolojik çağlardan bu yana efsane olarak süre gelmiş noel baba’nın hediyeler bıraktığı çam ağacını yılbaşı ile özdeşleştirmek bizim yaptığımız komik hatalar ve artık yıl başlarının parçası oldular. Yani varmaya çalıştığım nokta kimse sizin “din düşmanı” olarak nitelendirdiğiniz Kuran’da ise hristiyan olarak geçen ve bize en yakınlar oldukları söylenen insanlardan özenilerek doğrudan alınmış kavramlar değil bunlar. Biz yine kendi yorumumuzu katmışız. Biz yine kutlamamızı yaparken “Allah sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yıl versin” diyerek dua ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra, sizin din düşmanı dediğiniz henüz uyarılmamış, aydınlanmamış Hristiyanlarca “Noel” olarak kutlanan 25 Aralık günü İsa Peygamberin doğum günüdür. Biz Hz. Muhammed (sav) efendimizin doğum gününü nasıl bilir ve kutlarsak, O’ndan önceki peygamber Hz. İsa’nın doğum gününe de saygı duymalıyız.

  Değinmek istediğim bir diğer nokta ise yazınızda çok yanlış bulduğum bir nokta. Ölüm ve Azrail müslümanlar için korkulacak bir durum değildir. Bu şekilde lanse etmeniz çok yanlış. Ölüm ile birlikte Kitapların en güzelinin defalarca söylediği gibi biz Rabbimize döndürüleceğiz. Bu nedenle Azrail’in yeni yılın ilk dakikalarında, koca bir yılı devirip yenisini mutlulukla selamladığımız günde gelmesi ve beni Rabbime ulaştırması beni korkutmaz, gerçekten müslüman olan kimseyi de korkutmaz…

  Ben elbette sapkınca noeli ve yılbaşını kutlayalım, içkiyle kendimizi kaybedip coşalım demiyorum. Ama böyle günlerde tüm ailenin, sevdiklerinizin, dostlarınızın birlikte olması ve güzel vakit geçirmesi çok doğaldır.

  Umarım eleştiriye açıksınızdır ve yorumumu paylaşırsınız.

  Allah’a emanet olun…

  1. peki soruyorum size madem isa peygamberin doğum gününü kutlamayı goşgörü olarak görüyorsunuzda neden diğer peygamberlerininkinide kutlamuyosunuz…ayrıca yeni bi yıla girmenin nesi kutlanıyo anlamıyorum ne değişiyo zaman aynı tekdüzelikte akıp gidiyo yılın değişmesi değil insanın kendini değiştirmesi hayatına olumlu katkılar yapması gerekiyo yeni yıla nasıl girersen öyle geçmiyo yani…ayrıca ölümden her insan korkar çünkü kendini eksik hisseder rabbinin huzuruna çıkacak yüzü bulamadığı için ölmek istemez yoksa napsın 3 günlük dünyayı tabiki gerçek olan yere asıl sevgiliye kavuşmak ister ama sizin adınıza sevindim ne mutlu kendinizi hazır hissetmeniz…

   1. teşekkür ederim, gerçekten sabırsızlanıyorum kavuşacağım gün için… aslında evet, sizin de sorularınız doğru, neden diğer peygamberlerin de kutlanmıyor, hatırlamak ve anmak güzel olabilirdi.. ama aslında orada ben kutlamaları savunmamıştım, kutlayanları yadırgamamamız, yargılamamamız gerektiğini vurgulamak istemiştim.. kutlayanlara kendi düşüncelerimizi söyleyebiliriz ama kırıcı&korkutucu dille olmamalı. İslam korkutmak üzerine değildir..

    Bir diğer nokta da herkes yeni gelen şeyleri mutlulukla karşılar, yeni yıl da birşey değiştirmese de insanların mutlu olmak için bahaneleri..

    1. insanlar mutlu olmak için kendilerini kandırmak yerine, şükretmeyi bilseler böyle gereksiz şeylere tavizde vermezlerdi. neden yeni yıl için mutlu olalım ki neden yeni şeyler için mutluymuş gibi davranalım hepsinin gelip geçici olduğunu biliyoruz ve mutlu olmak istiyorsak ellerimizi açıp dua edebildiğimiz zaman zaten o huzuru o saadeti Rabbimizde buluruz.

 4. Azraili sadece yılbaşında değil,her yerde,her an hatırlamalıyız bence..

 5. Cahide’ciğim hayatımda okuduğum en anlamlı yazı……..
  gerçekten çok beyendim canım.

 6. sevgili Cahide yaşım yarım dalyamı ne, hülasa bu zamana dek ne babamız evinde , ne kendi evimizde yılbaşı kutlamadık çok şükür, artı övünmek gibi olmasın
  yine bu yaşıma dek bir piyango bileti almadığım gibi 3 çocuğumda bu tavrımı bildiklerinden, delikanlı hallerinden
  yanımda bilet falan diyemezler, diger kötülüklerdende Rabbim rızkımızı kessin.Amin.Bütün arzın iyiliklerde buluşması temmenisiyle

 7. Ne güzel anlatmışsınız,gönlünüze,fikrinize,imanınıza sağlık!
  Haftasonu avmlerde gezdik ailecek,nereye gitsek aynı manzara..
  Yılbaşı hazırlıkları,çam ağaçları atam değil dedem değil,Türk değil Müslüman hiç değil ”baba” figürleri heryerde..
  O soruları biz de sorduk birbirimize..
  Hatta daha fazlasını..
  Sorsan herkes Müslümanım der ama,Muharrem ayının bizim yılbaşımız olduğunu bilen çok az çıkar..
  Hadi onu bilmemek neyse ama, ben hakikaten sarslılıyorum yabancılardan beter düşkünleşilen yılbaşı olayına..
  Ne yapmalı,nasıl anlatmalı,ne demeli bilemiyor insan..
  Kestiremiyor,anlaşılamamak,çok doğalmış gibi gösterilen bu hadisenin altında aslında neler neler yattığını gösterememek hakikaten üzücü..
  Ama inşallah Rabbimizin izniyle,bilinçli kardeşlerimiz çoğalıyor..
  Diliyorum ki,yılbaşı adı altında gençliğimize kötülük aşılayanlara Rabbimiz daha fazla izin vermz..
  Herşey daha güzel olur inşallah..
  Muhabbetle…

 8. Yayınlamanda hiçbir mahsur yok canım.Allah razı olsun

 9. nerelerdesin cahidecim selamlar….

 10. neye dayanarak bu yazıyı doğru bulmuyorsunuz allah ın razı olmadığı açıklık sarhoşluk azgınlık hep bugunde doruğa çıkmıyomu kafayı bulup kullan arabayı sonra bulursun belayı ben bunlara karşıyım islamiyeti yaşa dersen allah aşkı için kimse kendinden geçmez.yeni yılmış otur dua et sana iyi güzel bereketli sağlıklı mutlu huzurlu bir yıl olsun mecburmu sun içip içip kendinden geçmeye çok doluyum cahidecim Allah senden razı olsun tercümanımız oluyorsun Allaha emanet ol saygılarımla.

 11. yazinla cok güzel hakikatlere isaret etmissin. yilbasinda süfli eglenceler düzenleyen insanlari düsündükce korkuyor ve dua ediyorum.ALLAHIM icimizdeki düsüncesizler yüzünden bizi helak etme.süfli ve hevai eglencelere karsilik mümkün oldugu kadar ibadetle gecirip dua etmek en güzeli diye düsünüyorum.aeo

 12. s a,duygularımıza tercüman olmuşsun eline fikrine sağlık güzel kardeşim:)))hidayet üzere yaşamak ve dosdoğru kalabilmek !!! birbirimize dua edelim

 13. Selamun Aleykum Ablacım eline,diline ,kalemine sağlık ne de güzel yazmışsın.Hep bir özenti hep bi bizim olmayana sahip olma gibi bi özelligimiz var nedense? Gercekten hrıstıyanların bayramı olan noeli bile onlar bizim gibi kutlamıyor sesiz sakin kendi hallerinde bayramlarını yaşıyorlar bir gösteriş bir şatafat almış gidiyo bizde.Zaten beceremiyoruz bir beden büyük duruyo üstümüzde . Noeli kutlamıyoruz yılbaşını kutluyoruz diyen kardeşlerime sorasım var nesini kutluyorsun? Ömründen bir senenin gecip gittigini mi ? gelecek yılın ne hayır ne şer getirecegini bilmemesinimi ? neyi kutluyor anlamadım ki ? nefsime hoş geleni yapıyorum içemeye eglenmeye vur patlasın çal oynasın demeye bahane arıyorum adınada yılbaşı diyorum deseler anlıcam….

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: