Yılbaşında Azrail’de tatil yapar mı?

yılbaşı-hindi-650x400

Her yılbaşı haftası bir zulüm gibi çöker müminlerin üstüne. Oysa her adım başı gözümüze sokarcasına seyrettirilen manzaralar, bize ne kadar yabancı, ne kadar uzaktır…O gece eğlenmek adına  çılgınlaşmak,insanlıktan çıkmak sanki zaruri bir halmiş gibi ertesi gün tatil yaptırılır.

Herkesin tatil yaptığı o günde, çok yoğun çalışan biri var ki düşünmeden edemedim “Acaba o da tatil yapar mı?” diye.
Her an, her yerde genç yaşlı demeden nice canları “Al” Emriyle alıp, öldüren Azrail yılbaşında ne yapar?

Başköşesine ışıltılı yılbaşı ağaçları konulan, yılbaşına özel sofralarla donatılan, o gece eğlenmek için hiç bir ayrıntının kaçırılmadığı evlerde ölüm nerede saklanır?

Gözümüzü nereye çevirsek ışıltılı bir kan kırmızısı, bizden olmayan, bizi yansıtmayan sinsi, göbekli, kırmızı kukuletalı bir tuhaf adam figürü…
Atam değil, dedem değil, neden dolaşır sokaklarımda, günlerce  evlerde vitrinlerde neden oturur? Kimi temsil eder, neyi anlatır çocuklarımıza?
Kolayca sahiplendiğimiz, iştiyakla hazırlandığımız yılbaşı etkinlikleri Müslümana ne kazandırır?

Kimliğindeki İslam yazısına bakmadan, noel babayı bağrına basan kardeşim:
Ölüm diye bir şey var, hatırladın mı?

Bir yılbaşı gecesi, tüm hazırlıkların bitmişken, hediyelerin hazır, sofran kurulmuşken, tam eğlencenin dibine vuracakken, Azrail kapını çalsa… Bütün o ritüellerin içinden seni çekip çıkarsa…“eğlence bitti” dese mesela…

Yılbaşına özel aldığın kıyafetin yerine beyaz elbisen giydirilse, hani şu dikişsiz, modelsiz olanından… En sevdiğin şarkıların, yılbaşı naralarının yerini ağıtlar alsa… Ne yapardın Azrail yılbaşında sana misafir olsa?
“Her canlı ölümü tadacaktır.” (Ankebut, 57), “Sarp ve sağlam kalelere sığınsa bile!” (Nisa, 78)

“Daha yeni başladık, biraz daha mühlet ver” diyebilir miydin? Canını almaması karşılığı Azrail’e rüşvet verebilir miydin? Ya da verdiği rahatsızlıktan dolayı O’ na dava açabilir miydin?

Sen aklına getirmesen de, hatırlamak   istemesen de Azrail yılbaşında da boş durmayacak. Yaşına, nüfuzuna, gelirine bakmadan, canları almaya devam edecek.

 “De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacak. Sonra da görüleni ve görülmeyeni bilen Allah’a döndürüleceksiniz de, O size bütün yaptıklarınızı haber verecek.” (Cuma, 8 )

Bütün yanılgılarımızdan, unuttuklarımızdan, emanet edilen değerlere nasıl hor davrandığımızdan haber verecek. Kendi emirlerinin değil de, bizden olmayan, Allah ve peygamber düşmanlarının, kanı beş para etmezlerin dayattıklarını nasıl bir robot gibi uyguladığımızdan, uygulamayanları kınadığımızdan haber verecek…

Yılbaşında da gelecek ölüm. Bir kalp krizi, bir trafik kazası… Hep bir sebebi olacak, farklı bir adı olacak yine Azrail’in. Gizliden bir el gibi canları göğüsten çekip çıkaracak…

Bir gazetede küçük bir başlık, tv de kısa bir anonsla duyurulacak kiminin ölümü. Belki buna bile değer bulunmayacak… “Daha çok gençti “ diyecekler,”hayatının baharındaydı, yapacak çok şeyi vardı…”
“Tam yılbaşı gecesi olur mu”ydu? Azrail ne kadar da zalimdi…

O’nu kimse yılbaşı gecesi beklemiyor. Her yılbaşı gecesi nice eğlenceler yarıda, hindiler masada, hayatlar askıda kalıyor… Hiç gelmeyecek sanılan apansız geliveriyor…

Azrail yılbaşında da tatil yapmıyor. Her gün, her gece olduğu gibi yılbaşında da ölüm yağıyor O’nun eliyle. Evlere habersiz düşüyor ölüm…

“Can boğaza geldi, geri dön hadi
Hakikat sırrına erebildin mi?
Daha dün ölüme meydan okurken,
Azrail’e kafa tutabildin mi?”

Müslümanlığı kandil gecelerinden, aşure günlerinden ibaret sananlar, İslam’ı da portatif bir din sandılar. Nereye taşıyıp, nerede kullanılacağına kendileri karar verdiler. Kandil geceleri içeri alınan, yılbaşlarında kapıya konulan bir şeydi onlar için İslam.
Kura’n  her işe karışamazdı. Mantık kabul etmiyorsa, zamana uymuyorsa, kapağı hep kapalı kalmalıydı…

“Biz noeli kutlamıyoruz, yeni yılın gelişini kutluyoruz” diyenler, din düşmanlarına ait olan,ne noel figüründen,ne yılbaşı ağacından,ne de hindi dolmalarından  vazgeçtiler.

Maksat eğlence olsun çocuklar sevinsin diye süslü çorapları çocukların başucuna astılar. Yeni yıl sabahı çorapların içine koydukları hediyelerle çocuklara yeni bir din aşıladılar.
Noel babalı kartpostallar, e postalar gönderdiler sevdiklerine. Kırmızı kaplı, rengeyikli pahalı hediyeler verdiler birbirlerine.
Bir yandan bizden olmayan değerleri kutsarken, diğer yandan bizim değerlerimizi taşladılar. Yığınlarca tezatı , hakareti, azgınlığı bayağı bir gelenek haline getirdiler.

“Vur patlasın, çal oynasın”  naralı yılbaşı gecelerinin ortasına da gelecek Azrail. Çağrılmayı beklemeden gelecek…
Belki saat 12’yi vururken, şampanyalar patlarken, kadehler tokuşturulurken belki… Fasıla vermeden, dur durak bilmeden işine devam edecek.
Unutulduğu, ama asla unutmadığı yerde gelecek…

CAHİDE SULTAN

Yılbaşıyla alakalı diğer yazılarım

Duydunuz mu? Noel baba Filistine gitmiş!   *****   Mutlu yıllar ey Muhammed ümmeti!

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . 40 Comments »

40 Yanıt to “Yılbaşında Azrail’de tatil yapar mı?”

 1. myguli Says:

  ABLACIM BAŞKA BİR ARKDAŞA YAYINLAMANDA MAHSUR YOK DEMİŞSİN AMA BENDE MÜSADE ALMAK İSTİYORUM VE FACEBOOK SAYFAMDA YAYINLAYACAĞIM ÇNK BENMDE BİR ÇOK ARKADAŞIM SAĞOLSUN YILBAŞINDA HAYLİ BİR YORGUN DÜŞÜYORLAR BELKİ SAYENDE BİRAZ BİRŞEY DANK EDER KAFALARINA PEK SANMIYORUM AMA KOPYA ÇEKMEK İSTİYORUM SENDEN :)) EN GÜZELE EMANETSİN

 2. Hasret Says:

  Allah razı olsun bu bilgiler için. Teşekkürler

 3. Lirean Says:

  Merhaba,

  Yorum yazmadan duramadım, niyetim kötü değil bunu en baştan söylemek istiyorum, lütfen yanlış anlamayın ancak Türkiye’de kimse “Noel”i kutlamıyor. Bizim memleketimizde yanlızca “yeni yılın gelişi” kutlanıyor. Evet aslında “şükran günü” olarak kutlanılan özel günlerinin ana yemeği olan hindiyi sofralarımıza koymak, taa mitolojik çağlardan bu yana efsane olarak süre gelmiş noel baba’nın hediyeler bıraktığı çam ağacını yılbaşı ile özdeşleştirmek bizim yaptığımız komik hatalar ve artık yıl başlarının parçası oldular. Yani varmaya çalıştığım nokta kimse sizin “din düşmanı” olarak nitelendirdiğiniz Kuran’da ise hristiyan olarak geçen ve bize en yakınlar oldukları söylenen insanlardan özenilerek doğrudan alınmış kavramlar değil bunlar. Biz yine kendi yorumumuzu katmışız. Biz yine kutlamamızı yaparken “Allah sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yıl versin” diyerek dua ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra, sizin din düşmanı dediğiniz henüz uyarılmamış, aydınlanmamış Hristiyanlarca “Noel” olarak kutlanan 25 Aralık günü İsa Peygamberin doğum günüdür. Biz Hz. Muhammed (sav) efendimizin doğum gününü nasıl bilir ve kutlarsak, O’ndan önceki peygamber Hz. İsa’nın doğum gününe de saygı duymalıyız.

  Değinmek istediğim bir diğer nokta ise yazınızda çok yanlış bulduğum bir nokta. Ölüm ve Azrail müslümanlar için korkulacak bir durum değildir. Bu şekilde lanse etmeniz çok yanlış. Ölüm ile birlikte Kitapların en güzelinin defalarca söylediği gibi biz Rabbimize döndürüleceğiz. Bu nedenle Azrail’in yeni yılın ilk dakikalarında, koca bir yılı devirip yenisini mutlulukla selamladığımız günde gelmesi ve beni Rabbime ulaştırması beni korkutmaz, gerçekten müslüman olan kimseyi de korkutmaz…

  Ben elbette sapkınca noeli ve yılbaşını kutlayalım, içkiyle kendimizi kaybedip coşalım demiyorum. Ama böyle günlerde tüm ailenin, sevdiklerinizin, dostlarınızın birlikte olması ve güzel vakit geçirmesi çok doğaldır.

  Umarım eleştiriye açıksınızdır ve yorumumu paylaşırsınız.

  Allah’a emanet olun…

  • adsız Says:

   peki soruyorum size madem isa peygamberin doğum gününü kutlamayı goşgörü olarak görüyorsunuzda neden diğer peygamberlerininkinide kutlamuyosunuz…ayrıca yeni bi yıla girmenin nesi kutlanıyo anlamıyorum ne değişiyo zaman aynı tekdüzelikte akıp gidiyo yılın değişmesi değil insanın kendini değiştirmesi hayatına olumlu katkılar yapması gerekiyo yeni yıla nasıl girersen öyle geçmiyo yani…ayrıca ölümden her insan korkar çünkü kendini eksik hisseder rabbinin huzuruna çıkacak yüzü bulamadığı için ölmek istemez yoksa napsın 3 günlük dünyayı tabiki gerçek olan yere asıl sevgiliye kavuşmak ister ama sizin adınıza sevindim ne mutlu kendinizi hazır hissetmeniz…

   • Lirean Says:

    teşekkür ederim, gerçekten sabırsızlanıyorum kavuşacağım gün için… aslında evet, sizin de sorularınız doğru, neden diğer peygamberlerin de kutlanmıyor, hatırlamak ve anmak güzel olabilirdi.. ama aslında orada ben kutlamaları savunmamıştım, kutlayanları yadırgamamamız, yargılamamamız gerektiğini vurgulamak istemiştim.. kutlayanlara kendi düşüncelerimizi söyleyebiliriz ama kırıcı&korkutucu dille olmamalı. İslam korkutmak üzerine değildir..

    Bir diğer nokta da herkes yeni gelen şeyleri mutlulukla karşılar, yeni yıl da birşey değiştirmese de insanların mutlu olmak için bahaneleri..

    • ıtır Says:

     insanlar mutlu olmak için kendilerini kandırmak yerine, şükretmeyi bilseler böyle gereksiz şeylere tavizde vermezlerdi. neden yeni yıl için mutlu olalım ki neden yeni şeyler için mutluymuş gibi davranalım hepsinin gelip geçici olduğunu biliyoruz ve mutlu olmak istiyorsak ellerimizi açıp dua edebildiğimiz zaman zaten o huzuru o saadeti Rabbimizde buluruz.

 4. filiz Says:

  Azraili sadece yılbaşında değil,her yerde,her an hatırlamalıyız bence..

 5. sare Says:

  Cahide’ciğim hayatımda okuduğum en anlamlı yazı……..
  gerçekten çok beyendim canım.

 6. zehra Says:

  sevgili Cahide yaşım yarım dalyamı ne, hülasa bu zamana dek ne babamız evinde , ne kendi evimizde yılbaşı kutlamadık çok şükür, artı övünmek gibi olmasın
  yine bu yaşıma dek bir piyango bileti almadığım gibi 3 çocuğumda bu tavrımı bildiklerinden, delikanlı hallerinden
  yanımda bilet falan diyemezler, diger kötülüklerdende Rabbim rızkımızı kessin.Amin.Bütün arzın iyiliklerde buluşması temmenisiyle

 7. Zeliha Küçükturan Says:

  Ne güzel anlatmışsınız,gönlünüze,fikrinize,imanınıza sağlık!
  Haftasonu avmlerde gezdik ailecek,nereye gitsek aynı manzara..
  Yılbaşı hazırlıkları,çam ağaçları atam değil dedem değil,Türk değil Müslüman hiç değil ”baba” figürleri heryerde..
  O soruları biz de sorduk birbirimize..
  Hatta daha fazlasını..
  Sorsan herkes Müslümanım der ama,Muharrem ayının bizim yılbaşımız olduğunu bilen çok az çıkar..
  Hadi onu bilmemek neyse ama, ben hakikaten sarslılıyorum yabancılardan beter düşkünleşilen yılbaşı olayına..
  Ne yapmalı,nasıl anlatmalı,ne demeli bilemiyor insan..
  Kestiremiyor,anlaşılamamak,çok doğalmış gibi gösterilen bu hadisenin altında aslında neler neler yattığını gösterememek hakikaten üzücü..
  Ama inşallah Rabbimizin izniyle,bilinçli kardeşlerimiz çoğalıyor..
  Diliyorum ki,yılbaşı adı altında gençliğimize kötülük aşılayanlara Rabbimiz daha fazla izin vermz..
  Herşey daha güzel olur inşallah..
  Muhabbetle…

 8. Cahide Says:

  Yayınlamanda hiçbir mahsur yok canım.Allah razı olsun

 9. filiz Says:

  nerelerdesin cahidecim selamlar….

 10. kerime Says:

  neye dayanarak bu yazıyı doğru bulmuyorsunuz allah ın razı olmadığı açıklık sarhoşluk azgınlık hep bugunde doruğa çıkmıyomu kafayı bulup kullan arabayı sonra bulursun belayı ben bunlara karşıyım islamiyeti yaşa dersen allah aşkı için kimse kendinden geçmez.yeni yılmış otur dua et sana iyi güzel bereketli sağlıklı mutlu huzurlu bir yıl olsun mecburmu sun içip içip kendinden geçmeye çok doluyum cahidecim Allah senden razı olsun tercümanımız oluyorsun Allaha emanet ol saygılarımla.

 11. saadet Says:

  yazinla cok güzel hakikatlere isaret etmissin. yilbasinda süfli eglenceler düzenleyen insanlari düsündükce korkuyor ve dua ediyorum.ALLAHIM icimizdeki düsüncesizler yüzünden bizi helak etme.süfli ve hevai eglencelere karsilik mümkün oldugu kadar ibadetle gecirip dua etmek en güzeli diye düsünüyorum.aeo

 12. susamcorekotu Says:

  s a,duygularımıza tercüman olmuşsun eline fikrine sağlık güzel kardeşim:)))hidayet üzere yaşamak ve dosdoğru kalabilmek !!! birbirimize dua edelim

 13. MeLek Says:

  Selamun Aleykum Ablacım eline,diline ,kalemine sağlık ne de güzel yazmışsın.Hep bir özenti hep bi bizim olmayana sahip olma gibi bi özelligimiz var nedense? Gercekten hrıstıyanların bayramı olan noeli bile onlar bizim gibi kutlamıyor sesiz sakin kendi hallerinde bayramlarını yaşıyorlar bir gösteriş bir şatafat almış gidiyo bizde.Zaten beceremiyoruz bir beden büyük duruyo üstümüzde . Noeli kutlamıyoruz yılbaşını kutluyoruz diyen kardeşlerime sorasım var nesini kutluyorsun? Ömründen bir senenin gecip gittigini mi ? gelecek yılın ne hayır ne şer getirecegini bilmemesinimi ? neyi kutluyor anlamadım ki ? nefsime hoş geleni yapıyorum içemeye eglenmeye vur patlasın çal oynasın demeye bahane arıyorum adınada yılbaşı diyorum deseler anlıcam….

 14. Amine Says:

  Avrupada yasayan bir musluman olarak, Turkiyede carpik sekilde yasanan bu yeni yil, noel arasi kutlamalari esefle karsiliyorum bende dogrusu. Allah razi olsun yaziniz cok guzel olmus ellerinize saglik. Øzenti biz muslumanlari faketmeden eritiyo, cam agaci noel baba isiltilar susle, hristiyanlarin dini bayramina øzel bir gelenektir, ve gayat sakin bol bol yiyerek gecirirler bu gunu hristiyanlar ayrinca noel 224 aralikta kutlanir cam agacinin etrafinda filan dønerler. Bizim hangi tarafa dønecegini bilemeyen ortada kalmis søzde musluman ulkemizde cam agaci, noelbaba yilbasinda yapiliyor, hayir madem yapiyorsunuz adam akilli zamaninda yapin ki neyi ne icin yaptiginiz belli olsun hic olmazsa.

 15. neval Says:

  bizim yılbaşımız 7 aralıktı oysaki biz onu aşure günüyle tuttuğumuz oruçlarla kutladık illaki kutlamak isteyenlere duyurulur

 16. feride öztürk Says:

  Sevgili Cahide ablam yine ne güzel yazmısşın bizim gibi çam ağaçlarını,noel baba figürlerini,hatta artık yılbaşı değil noel diye yazan yerleri görenlerin yaşadığı iç burukluğunu..toplum mühendisliği dedikleri işte bu belki 10 sene önce bunları yapmak ve düşünmek abesken şu an sanki yılbaşını kutlamamak abes durumuna geldi ne yazık.. korkuyorum çocuklarımız artık holywood filmlerinin etkisi ile gökyüzünden gelecek noel babaya inananlardan olacaklar.(allah korusun)

  bütün bu bilgi bombardımanına ve pompalanan tüketim çılgınlıgına karşı yapabileceğimiz bildiğimizden sasmadan yetişebildiğimiz kadar doğruları anlatmak..mahalle baskısından bahseden kişiler birilerinin bilinçaltlarına pompaladıkları yapay bir kutlamayı yadırgıyoruz diye saşırmasınlar ve üzülmesinler bu hızla giderse 1-2 seneye mahalle baskısı bize döner merak etmeyin..

 17. UMMUABDULLAH Says:

  SELAMÜN ALEYKÜM CAHİDEMM… BİR AHHH ÇEKTİM İÇİMDEN YAZINI OKUYUNCA BİRAZ DA ÜZÜLDÜM… HAKİKATEN ANLAMAK ZOR.. NASILDA KAYIP GİDİYOR İNSAN BİR NEHİRE DÜŞEN YAPRAK MİSALİ.. AKIL EDİP KALABALIKLARDAN AYRILAMIYOR.. RABBİM HEPİMİZİ KENDİ GÜZEL DEDİKLERİNİ GÜZEL,ÇİRKİN GÖRDÜKLERİNİ DE ÇİRKİN GÖRENLERDEN EYLESİN İNŞAALLAH..ÇOK ŞÜKÜR Kİ YILBAŞI KUTLAYANLARDAN DEĞİLİZ AMA DİN KARDEŞİM DEDİKLERİMİZİ DE UNUTMAYIP HEM UYARABİLMEYİ HEM DE DUA EDEBİLMEYİ RABB’İM NASİP BUYURSUN.. SENİN GİBİ İNŞAALLAH 🙂
  BİR ALLAH İÇİN O’NUN YAZDIRDIĞI BU GÜZEL YAZINI NE OLUR ÇEBUK KALDIRMA EMİ * FAYDALANSIN İNŞAALLAH NASİBİ OLANLAR…
  ALLAH RAZI OLSUN ŞEKER DOSTUM BENİM.RABBİM BİR GÜN BİR YERDE BULIŞTURSUN İNŞAALLAH BİZİ… AMİN AMİN AMİN .. ÇOK İSTİYORUM BİLİYOR MUSUN.. 🙂
  SENİ ÇOOOK SEVDİĞİMİ VE DUA İSTEDİĞİMİ UNUTMA E Mİ.. !!!..

 18. Senay Says:

  Evet tabiiki biz Müminler Noeli kutlamiyoruz ama yeni yili kutluyoruz cünkü ikisinin arasinda cooook fark var. Ne var sorarsaniz Noel christianlarin bayrami Hz.Isanin dogum günü ve yeni yilda hepimizin kutlayacagi bir gün. Adi üstünde YENI YIL.

  • ıtır Says:

   hicri takvime göre yeni yıl değil, tabi her şeyde olduğu gibi avrupaya özentiliğimiz sonucu oda değişti..

 19. Anonim Says:

  hoş görü kardeşlik dinlere saygı nerde azrail tatil yapmıyor bunu herkez biliyor size göre azrail sadece YENİ YILI kutlayanların mı tövbe yarabbi

  • Anonim Says:

   ben de soruyorum? nerede hosgörü? Noel babanin , yilbasi agacinin birakin hiristiyanlikla hic bir dinle alakasi yok. Ailesinden yüklüce miktarda miras kalan – Patara dogumlu , Demre de mezari olan – Nikolas bu mirasi fakir insanlara, cocuklara hediyeler vererek harcamis. Farkli sekilde de olsa bu gelenek devam ediyor sadece. Coraplarin icine konulan hediyelerlede kimse dinini degistirmiyor. Iyi o zaman ben de vucuduna bomba düzeni yerlestirip din adina binlerce adam öldüren kisilere bakip müslüman olmaktan vaz geceyim. Bu noel figürleri, noel agaclari kapitalizmin bir sonucu sadece. Ben de onaylamiyorum eglence adina yapilan davranislari ama bunu ne dinsizlige bagliyorum ne de olayi sizin gibi drama haline sokuyorum. Her kisi kendinden sorumlu.

 20. SEVKIYE Says:

  SA.Yılbaşı ile ilgili yazınızı bir solukta okudum ve gerçekten yazdıklarınıza bende bütün kalbimle katılıyorum.İnanın öyle bir zamana geldik ki artık milletçe Avrupa ve diğer yabancı ülkeleri taklit edip güya modernleşelim derken kendi dinimizi,inançlarımızı ve hatta örf adetlerimizi kaybeder olduk.Bunları birde marifetmiş gibi alelen ulu orta yaparak kendimizi diğer insanlardan daha üstün görüyor bir hal aldık.Allah böyle insanları ıslah edip doğru yolu göstersin demekten başka bir şey diyemiyorum. Yüreğine sağlık.

 21. şakire Says:

  cahide hanım,yazınızı yeni okudum.çok önemli bir konuya değinmişsiniz.evet azrailin tatili yok.ama müslümanların bu günü mübarek bir günmüş gibi kutlamalarını anlamıyorum.onlar bizim bayramlarımızı kutluyorlar mı?hem kutlanacak ne var?

 22. Ekin Mutfagi by Elif Says:

  Merhba Cahide abla…

  Cok güzel bir yazi olmus,insani gerceten düsündürüyor veee ölüm yine aklina geliyor.
  Her tarafata eglenceler düzenleniyor,almanya tvlerinde bile büssürü reklam yok su parti yok bu parti.
  Asil o gün ibadet yapmamiz yerde, nerdeyse her yerde sampanyalar patliyor.
  Yazik.

  Bu yazini alipta blogumda yayinlaya bilirmiyim,cok hosuma gitti herkez okusun?

  Ellerine saglik

 23. nuran hatice bal Says:

  S.A.Yine düşüncelerimize tercüman oldunuz yazınızla…ALLAH_U TEALA razı olsun…S.A

 24. hanife Says:

  Hayırlı cumalar arkadaşım ,bu gün alışverişe gidiyordum semtimize pazar kuruldu yolda bir baktımki bayağı büyük plastik çam ağacı şaşakaldım eskiden asortik kesim dediğimiz insanlar yılbaşını kutlarlardı şimdi her yere yayıldı.
  Rabbim sonumuzu hayır etsin

 25. sevgı ablan malatya Says:

  s a hayırlı cumalar yılbaşı yazını merakla beklıyordum ağzına sağlık allah razı olsun senden gercekten arkadaşın dedıği gıbı ertesı günü ürkütür ınsanı rabbım dınden ayırmasın Cahidecığim yazamasamda senın sessız takıpcınım cocukları öptüm a e o.

 26. Aynur Says:

  selam bacım Cuman mübarek olsun yazın içimi titretti öğlen de açtım baktım ama okumaya fırsat bulamadan bırakıp kalktım sonra da oğlum kapatmış şimdi açıp okudum yüreğine ve parmaklarına sağlık güzel bacım benim

  Rabbim bizi ölümü,azrailin asla tatil yapmadığını,kur’anı kerimi,Peygamberimizin ümmeti olduğumuzun sorumluluğunu ve kendi emirlerini unutmayanlardan eylesin AMİN
  Şeytanın vesvesesinden ve şerrinden muhafaza buyursun AMİN
  İmanımızı koruyabilmemizi nasip etsin ve bu tür lüzumsuz işlerle değilde hem dünyamıza hem de ahiretimize hayırlı ameller işleyip cennette birlikte olabilmeyi nasip etsin kardeşim AMİN
  seni yaradan dan dolayı çok seviyorum Jibekimi de aynı şekilde çok seviyorum Jibekciğim sana da selam olsun canım benim Rabbime emanet ol
  sağlıcakla

 27. ranuna Says:

  esselamun aleykum
  yine cok guzel bir yazi olmus Allah razi olsun

 28. firdevs Says:

  çok anlamlı ve etkileyici bir yazı olmuş.ellerin dert görmesin cahide abla.
  bizde bu konularda hassas davranıyoruz ömür boyuda aynı bilinçte oluruz inşallah.sadece bizimle kalmıyor ama tv ler yetmiyormuş gibi okullarda bile bu saçma inanışlar aşılanıyor çocuklarımıza 😦 kızım ana sınıfına giderken yerli malı haftasıyla yılbaşını birleştirip parti yapmak istediler sonra velilerden biri ben noel baba kostümü giyip gelicem dediğinde bilinçli ve inançlı diğer velilerle şiddetle karşı çıkmıştık.yine her yıl aynı muhabbet olmaya çalışsada fırsat vermiyoruz hatta şu süslü şapkalardan getirin demişlerdide ben kızıma ondan almayacağız biz yerli malını kutluyoruz diyip meyveli bir taç hazırlamıştım 🙂 şimdide kızım şaşırıp parti var dediğinde hayır biz yerli malını kutluyoruz diye düzeltiyo..
  dediğin gibi biz unutuyoruz ama azrail her an gelebilir daha bu sabah peş peşe 4 kez sela okundu kimbilir ne ömürler ne hayatlar yaşandı ve ne şekilde son buldu..
  Allah sizler gibi yol gösterici kullarından razı olsun.ben imkan bulup böyle sohbet türü ortamlara giremiyorum ama sizler bana aratmıyorsunuz ne güzel..

  hayırlı cumalar bu arada 🙂

 29. HÜLYA Says:

  öncelikle cumanız mübarek olsun cahide hanım gerçekten çok güzel bir konuya değinmşiniz bizden olmayan bir günü gelenek haline getirdiler ve sayısız rezillik allah ıslah etsin diyorum Unutulduğu, ama asla unutmadığı yerde gelecek…eminim hoşçakalın

 30. ben Says:

  selamun aleykum cahide hanim,
  sizi okudukca takdir ettigimi ,RABBIM’den, sizin gibi insanlarin yardimcisi olsun diye dua ediyorum.
  Bugunlerde cogumuz”Bize dokunmayan yilan binyil yasasin” dercesine , var olani gormemezlikten , gozden dusecegiz diye konusmamayi tercih ediyoruz.
  RABBIM her muslumani INSALLAH senin gibi cesur yurekli etsin.
  ALLAH razi olsun her yazin bizi gerceklerle karsilastiriyor ve goremeyenlerin belkide gozlerini aciyor .
  SELAMUN ALEYKUM

 31. AYHAN Says:

  ÇOK SEVGİLİ BÜYÜKLERİMİZ BİZE HERZAMAN
  BİRBİRİMİZE TAHAMMÜL ETMEYİ SALIK VERDİLER,MAHALLE BASKISI YOK DEDİLER,DEĞİŞTİK DEDİLER.ŞİMDİ SÖYLEYİN HANIMEFENDİ… KİME İNANALIM,KİM DOĞRUYU SÖYLÜYOR ?

 32. Darya Says:

  S.a. Cahide!
  Ilk once turkcem icin uzur dilemek istiyorum:) Ogrenme asamasindayim suan. Ikinci olarak yazini guzel ve mantikli buldum, tabiki Azrail icin bir tatil yok, olamaz da. Ve tabiki her an ver her zaman gelebilir diye haraket etemmiz lazim.
  Ben birkac sene once musulman oldum kendi isteygimle ve elhamdullilah dogru bir yol buldum. Ancak, eski bir hristiyan olarak, yil basina ve noele bir sevgim azaldi ama gecmedi. Cocuklugumdan bu yana duydugum heycan arktik ayni degil ama tam olarak bu duyguyu atlamadim. Ben sunu soylemek istiyorum – Noel tabi ki musulmanlara ters (kutlama olarak, cunku Noel ozunde Hz. Isa’nin dogum gunu ve burda kotu bisey yok olamaz da o da bizim Peygamberimiz); Yil basi’da ters, ama, zaaten biliyorsunuz, hristiyanlara da ters bir gelenek – ne katoliklerde ne de hristiyanlikta Yil basi bir olay yok. Ve nerde geldi diye soran olursa- Yil basi rakam deyisimle gelen bir gelenektir (ve tabiki ondan sonra kapitalizm sistemle yayilan bir gelenektir) – hic bir dinle alakali degildi. Bu yuzden bana gore kutlamada (yani guzel soz soylemeye ve hediyelesmede) sakincasi yoktur – zaaten ikisi sevabtir, bu da bir extra sebep. Ama tabiki, kendi bayramlari unutanlar icin bu bir kacamak olmamali. Her gun guzel soz, hareket, mumkun oldugu kadar hediyelesmeliyiz – ve yil basi guzel haraketlere sebep oluyorsa ben kesinlikle karsi degilim. sadece “vur patlasin, cal oynasin”a karsiyim.

  Tesekkurler,
  Darya

 33. filiz Says:

  hayırlı cumalar cahideciğim yazını tüylerim diken diken okudum Allah razı olsun inşallah .

  Cuma günü namaz vakti iş yerini kapatmayıp işim var deyip namaza gitmemek için bahaneler uyduran insanlarımız yılbaşının ertesi günü her nedense iş yerlerini kapatır işi varsa yapmaz çok büyük marifet yapmışda yatmayı haketmiş gibi o gün akşama kadar yatar uyur.
  Yılbaşının ertesi günkü sessizliği beni hep korkutur ürkütür içimi sıkıntılar basar her yıl hep aynıdır bu …

  İNSANLAR UYKUDADIR ÖLÜNCE UYANIRLAR.
  İnsan, kendisinin âciz ve zelil, dünyanın aldatıcı ve fâni; âhiretin ise çok yakın olduğunu, tam olarak, ancak ölünce anlar.
  Rabbim ölmeden önce ölmeyi nasip eder inşallah..

  “Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.” (Ebu Davûd, Libas 4)

  selam ve dua ile…


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: