Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

YILBAŞI NEYİMİZ OLUR?

 
Yılbaşı neyimiz olur? Ramazan bayramımız mı, kandilimiz mi, Kurban bayramımız mı?

 Biz Muharremlerle, Martlarla başlayan yıllar da biliriz… Ki, hiçbiri böyle şımarıklıkla, böyle ayyaşlıkla, böyle kumarbazlıkla açılmazdı. Hepsi, efendi yıllardı.

 Bu bahsi bu kadarla geçiyor ve Noel Baba’ya geliyorum: Memleketimize, herhâlde, Beyoğlu’ndan giren, Haliç’i atlayarak Fâtihlere, Aksaraylara, sonra Rumeli’ye ve Boğaz’ı aşarak önce Kadıköylere, Modalara ve sonra Üsküdarlara ve oradan Anadolu’ya geçen bu bunak, neyimiz olur?
Babamız mı, dedemiz mi, amcamız mı yoksa Avrupalılıktan pîrimiz mi?

 İstanbul’un Tepebaşı’ndan Adana’nın Tepebağı’na kadar her yeri bilen, her yere uğrayan bu moruk kimdir, necidir?
 Bir fotoğrafına bakarsanız Havârîlere, öteki resmine bakarsanız Rasputin’e benzeyen bu iskambil papazı, aramızda neyin nesidir? Bunu hiç merak ettiniz mi?

 Siz bırakın da ben söyleyeyim onun kim olduğunu:
 O, Haçlı Seferleri’nden kalma bir kılınç artığıdır. O zaman silâhla giremediği yerlere, şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.
 O, evimize girerken eşeğini kapımızın arkasına bağlayan bir Piyer Lermit’tir. Kardeşlerini Mukaddes Savaş’a hazırlamaktan geliyor.

 O, adıyla sanıyla bir misyonerdir ki kılığını değiştirmiş ve bizi avlamaya, kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan, çocuklarımızdan başlamıştır. Bu cömertliğinin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz, fedâkârlığının sebebini düşünmediniz mi?

 Bırakın, onun hakkından ben gelirim: İşte sakalını çekince gördünüz, sakalı elimde kaldı ve altından Lücifer (şeytan) çıktı. Bilirsiniz ki, câsuslar da kıyâfetlerini ekseriyâ böyle değiştirirler. Bu, mezar beğenmeyen hortlağa ya yerini gösterin, yahut bırakın; Haç’ın da çarmıha gereyim onu.

Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız. Muhakkak bir şeyinizi çalmıştır.
 
***ARİF NİHAT ASYA***

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ben zaten böyle şeylerin yabancıların uydurduğuna ve bu uydurmanın bir hayal olduğunu düşünüyorum böyle saçma sapan şeylerin neden bu kadar önemsendiğine bir anlam veremiyorum kimileri dini bayramları hiçe sayıp (benim düşüncem) milli adını taktıkları bayramları kutluyorlar ben (29 ekimiş zafer bayramıymış) onları bayramdan saymıyorum bile ve doğru yaptığımı düşünüyorum cahide ablacığım

 2. Essalamu Alleykum
  Sevgili Cahide yazına baştan sona katılıyorum, ama velakin hani tabutumu kaldırsın 4 imanlı adam diyen büyügümüz gibi, gerçekten inançlı kimseler af buyurun
  artık lay lay lomu bırakıp özümüze gerçekten dönmeliyizki önce Hakkın yanında yüzümüz olsun, ondan
  sonra görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler yani acizane derimki müslümanım diyen namazından başka
  her gün mutlaka Kuran okumalı bunun yanında istiğfarı
  Selavatı olmalı duamız olmalıki o zaman önce kendimiz sonra çevremiz ancak kötülüklerden kurtulsun dualarda
  buluşmak temenisiyle

 3. Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım, güzel bir yazı.
  Hayırlı akşamlar.

  1. Essalamu Aleykum
   Degerli Bacım yazdıklarına aynen katılıyorum amma velakin hani Rahmet olsun büyügümüzün tabutumu taşısın 4 imanlı adam dedigi gibi artık elhamdulliah müslümanım diyen her inançlı kardeşimizin namazı yanında, hergün KURANI okumaya çalışmalı istiğfari Salavatı olmalı hülasa duaları olmalı ki zafer her konuda bizim olsun inşaallah, dualarda buluşmak temenisiyle

 4. S A,CUMA GÜNÜMÜZ BEREKETLİ, HAYIRLI OLSUN,
  GÖRMEDEN SEVDİĞİM KARDEŞİM:)
  YAZININ SON CÜMLESİ ÇOK MANİDAR,GİTMESİNİ BEKLEMEDEN CEPLERİNE BAKILSA Kİİ BAKMADAN DA NELERİ ÇALDIĞI GÖRÜNÜR!!! ÖZELLİKLE ÇOCUKLARDAN NELERİ ÇALDIĞINI ANNE BABALAR DÜŞÜNSÜNLER
  A.E.O

 5. BU YAŞA GELDİM HİÇ YUKARIDAKİ YAZILARA GÖRE HAYAT YÖNÜMÜ ÇEVİRMEDİM.ALLAH AKIL FİKİR VERMİŞ TABİKİ ÖLÇÜP TARTIP YAŞAYACAĞIZ.MUTLAKA YUKARIDAKİ ADAMIN YAZILARINA GÖREMİ HAREKET EDECEĞİM.DÜŞÜNEN İNSANA YAPILAN HAKARETTİR BENCE.

 6. sümeyra says:

  allah razı olsun ablacım
  çok güzel bi paylaşım olmuş
  rabbim evlatlarımızı bu tür saçmalıklrdan muhafaza etsin inş.

 7. tebriklerrrrr……

  söyleyecek söz bırakmamış üstad…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: