Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

YORUMLARA BİR YORUM!

İnternet alemine gerek bilgi almak,gerek bilgi paylaşmak için girmeyen kaldı mı bilmem.Mutlaka bir şekilde bulaştığımız internette bazen ne amaçla olursa olsun,yorum yapma ihtiyacı duyarız.Sormak istediklerimiz,eleştirilerimiz,beğenilerimiz yada daha iyi bir fikrimiz varsa mutlaka yorum yaparız.

Yorumlar araştırmanın,bilgi almanın,iletişim kurmanın en iyi yollarından biridir belki.

 Efendim bu yazıya ilham kaynağı olan durumu kısaca anlatmak isterim.Geçenlerde evde küçük çaplı bir kaza geçirip bunu arkadaşlarıyla paylaşma ihtiyacı duyan bir blogcu arkadaşımıza gelen yorumları okudum.10’un üzerinde yapılan alakasız yorumlardan yazının hiç okunmadığı kolaylıkla anlaşılıyordu.

Arkadaş orada “Ciddi bir kaza geçirdim.Allah korudu kafamı çarpıp ölebilirdim de” demiş.Alttaki yorumlarda,”Bu ne güzellik,hayran oldum” “Eline sağlık yine döktürmüşsün!” gibi garip yorumlar yapılmış.

Daha öncede bu tarz yorumlara takıntılı olduğum için yine “Kral çıplak” deme ihtiyacı duydum.Bu iş neden hep bana kalıyor da, alemle papaz oluyorum ben de bilemiyorum 😕

Beş yıla yaklaşan blog maceramda yorum yaptım,yorum aldım, gözlemledim ve yorumları 5 kategoriye ayırdım.

1.Gerekli ve faydalı yorumlar:Bu yorumlar olmazsa olmaz yorumlardır.Fikir verir,fikir alır,eleştirir,eksiğinizi farkettirir,anlamadığı yeri sorar.İletişim için en gerekli yorum şekli sanırım budur.

2.Samimi ve içten yorumlar:Bu da benim en sevdiğim yorum çeşididir.Arkadaşlardan,dostlardan,devamlı izleyicilerden gelen sıcak yorumlardır.Size moral olur,nefes aldırır,mutlu eder.

3-Lüzumsuz yorumlar:Bu yorumları okuyunca  etkilenmezsiniz.”eline sağlık güzel olmuş” “her zamanki gibi güzel görünüyor”,”Aldım kaçtım,kaptım gittim” gibi gereksiz,  sizde herhangi bir duygusal tepkiye yol açmayan, olsada bir,olmasada bir mahiyetinde yorumlardır.

4.Trajikomik yorumlar:Kendisinden gayet emin,hatta bilmiş yazanların,arkasında bıraktığı,güler misin ağlarmısın tarzı yorumlardır.Siz üzücü bir haberden bahsedersiniz ” eğlenceli bir yazıydı” diye fiyasko bir yorum gelir.”Yarın ameliyat olacağım,uzun bir süre yokum 🙁  ” gibi bir yazıya gelen,”Mutlu günler dilerim canım”.Yada “seni mimledim sayfama uğrar mısın?” gibi alakasız yorumlardır….

Bu yorumları okuyunca bilinemeyen sorulara verilen cevaplar neticesinde arkadan gelen kırılan cam sesini duymuş gibi olursunuz 😕

5.Yağ damlayan yorumlar:Bu yorumlar vıcık vıcıktır.Okurken burnunuza gelen kesif bir yağ kokusu almanız kaçınılmazdır.”Ahh sen varya sen,blog aleminin duayenisin!” “Walla senden daha iyisi yok!” “İlham kaynağımsın!” “Şimdiye kadar böylesini görmedim!”

Çok sıradan,vasat bir resim için “Muhteşem görünüyor”.”Olağanüstü!” gibi yağlı yorumlardır…. Önce sizi havaya sokan bu yorumların aynısını,10-15 yerde daha görünce yağ kokusunu daha da derinden duyumsarsınız.Bu yorumlara hastalıklı yorumlar demekte mümkün!

Özellikle son iki kategoriye giren yorumlar en vahim olanlarıdır.Sırf çok yorumum olsun diye,girilmedik site,blog ,atılmadık takla bırakmıyanların ruhsal durumlarını merak ediyorum açıkçası.Hayatlarında bir eksik mi var?Yolunda gitmeyen birşeyler mi var bilinmez…

Ayrıca kadın bloglarında bir virüs gibi dolaşan girdiği her yorum sayfasına basma kalıp gibi aynı yorumu yazan,ziyadesiyle  yumuşak huylu bazı beyefendileride biraz oturaklı olmaya davet ediyorum!

Kabul etmeliyiz ki,herkesle iyi olmak,herkes tarafından sevilmek,kabul görmek ve herkesin bizi sevmesini beklemek yanlış olur.Zaten bu mümkünde değildir.Nasıl ki gerçek hayatta dostlar bir elin parmaklarını geçmez,sanalda da öyledir.

Adam akıllı bir blog yapıyorsanız ,niyetiniz insanlara faydalı olmaksa sorumluluklarınızın bilincindesinizdir.Amacınız  çok yorum almak,hava atmak değilse,boşa harcayacak zamanınız olmamalıdır.

Ayrıca çok yorum yazmak zahmetli bir iştirde.Her yorum için en az 2 dakika zaman ayırsanız,10 yorum 20 dakika eder.Oysa yirmi dakikada insan en azından 10 sayfa kitap okuyabilir. Günde 30-40 tane yorum yazanların halini düşünemiyorum bile.Zaten internet başlıbaşına bir zaman öldürgecidir.Eviniz,işiniz,eşiniz,çocuklarınız ihmal olacaksa koyverin gitsin o blogları!

Dostlarımızın,izleyicilerimizin sıcacık,samimi,yergisi ve övgüsü yerinde olan yorumlarının,başımızın üstünde yeri var.Bu yorumlar bizi nasıl mutlu ediyor bilemezsiniz.Yazılarımızı okumadan,içeriğini anlamadan iş olsun,banada yorum yapsın amacıyla yazılan yorumlar bizim için hiçbir şey ifade etmiyor.İlgilenenlere duyurulur!

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Fatmanur says:

    Son zamanlarda bir de hakaret içerikliler eklendi ne yazık ki .

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: